dichtbij Aanblijven kabinet niet in strijd met het recht Commentaar Zanderij Biesheuvel cs verdienen geen schoonheidsprijs, maar toch: Even dringend 'fin vijf maanden "S125 boerderijen in de as gelegd Beterefii perspectieven voor aitmapatiënten kbladen+weekbladen weekbladen w 'Hoe Rein rein werd' hollen diner paardenbejaarde W *-X floriade een het elft Iruki TROUV/K WARTET DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1972 BIN1VENLAND T5/K7 De LLM noejmt de aanleiding voor de gebeirtenissen op de Surinaamse vlieg- havm Zander;ij (waar voor een twintig tal Surinaamse passagiers ondanks boe kingen en i«serveringen geen plaats was op het toestel naar Amsterdam) een 'incidgjA' en belooft beterschap voer de tod komst. Maar dat zou de KLM toch wel eens nie: zo glad kunnen zitten als zij nu hoopt. Een incident ja zeker, maar dan toch wel! één op een hoogst onge lukkig ogenblik, namelijk nog maar net een maand»\iadat de Nederlandse rijks- I luchtvaart! lienst alle macht en invloed heeft laten [gelden om de positie van de z^j KLM op fle vluchten tussen de delen van het Koninkrijk te bevestigen door de organisatie van goedkope charter vluchten gië te frusteren. De Surinaamse premier Sedney heeft Natuurlijk gelijk als hij met een politiek goed aangevoelde taxatie van het ogen blik onmiddellijk op de ketting springt. De KLM zou nu wel eens kunnen ondervinden i dat ^ook het tijdstip van een gebeurtenis, die eerst als 'een incident' worjlt afgedaan, een politieke betekenis kfnn krijgen. Het moet mi voor Suriname mogelijk zijn te illustreren hoe zwak in wezen de op het eerste, gezicht redelijk klinkende redenering J>>an de KLM is bij het afkappen 'Mn de concurrerende char ters uit het^Belgische Oostende. g^Toen was jiet verhaal: die charters te scheppen lal leen maar de room af, e b maar de |KLM met zijn geregelde reboélijndienst <jp Paramaribo heeft een ver- Foto hiernaast: een fase van de kabinetscrisis waaraan in bij gaande artikel ook aandacht ge wijd wordt; adviseur Scholten in gesprek met (van links naar rechts): Berger (DS '70), Tila- nus (CHU), Andriessen (KVP), Wiegel (WD) en Aantjes (ARP). voerplicht^cn moet met dalen en pieken in het - verVöer rekeninghouden. Te recht zal Suriname nu deze gebeurtenis uitbuiten, omdat blijkt dat niet altijd met die pieken in het aanbod rekening wordt gehouden; niet gehouden hoeft te worden omdat de KLM op de lijn in feite geeft concurrentie heeft te duch ten. Het is bijzonder verve'end dat de ge schiedenis-van de luchtlijn Amsterdam- de laatste jaren zo zeer door 'indklenten' geschreven is. Het is ook nog (maar net anderhalf jaar gele den dat dc KLM de rechten van de parj Surinaar^s/e Luchtvaart Maatschappij op een ^regelde lijn vlucht tussen Pa ramaribo/ en Amsterdam 'afkocht' met een bijdiptgc uit de opbrengst van de rap, lijn om ?;ich althans de mogelijkheid p d van conaurrentie van hét lijf te houden. ns, i Het is dfejvraag of het op dit ogenblik zon allemaal) n'og zó wel kan. door prof. mr. P.J. Boukema De droeve geschiedenis van de val en herrijzenis van het kabinet- Biesheuvel heeft een aantal interessante vragen doen rijzen. Aller eerst en voornamelijk vragen van politieke aard. Handelden de he ren De Brauw én Drees in het landsbelang toen zij ontslag namen? Torpedeerden zij daardoor niet de laatste kans op de totstandkoming van een sociaal-contract, waarmee dan achteraf het bewijs geleverd is van de juistheid van hun beslissing? Wat bezielde de heer. Wiegel bij zijn zig-zag koers? Meende hij soms slechts zo te kunnen voorko men, dat het land 'naar de bliksem gaat', zoals hij fijnzinnig en be scheiden ten beste gaf? Het zijn deze en soortgelijke vragen waarop tijdens de debatten in de Tweede Kamer van vandaag wel zal worden ingegaan. iWEr is Van een-,verslaggever DEN HAAG Van januari tot en derijen -door brand verwoest. De di recte schade die daarbij werd aange richt wjbrdt geraamd op in totaal 12.184.9A0 gulden. In de vlammen kwamen om 214 koei en, 26 tolveren, 992 varkens, 109 big gen. 9 paarden en 61 stuks kleinvee. In Groningen brandden de eerste vijf maande* van dit jaar negentien boer derijen i'.f; In Gelderland 19, in Over ijssel 12J, "in Limburg en Noord-Bra bant eliq 14, in Frieslandelf, in Zuid- Holland 4 tien, in Drenthe acht, in Noord-Hfflland vijf cn in Utrecht en Zeeland elk vier. Van meer dan de helft van de boerderijbranden (64) hleef de/oórzaak onbekend; twee bran den werden vermoedelijk gesticht De wèl vastgestelde oorzaken varieerden van blikseminslag tot spelen met vuur 'door kiruieren. Van eettj verslaggever JJTRECléc Dank zij de ontwikke ling van j de therapeutische mogelijk heden is'voor de meeste astmapatiën ten een (goed leefbaar bestaan moge lijk. Aan die ontwikkeling is vooral een belangrijke bijdrage geleverd door verfiijning en vernieuwing in de behandeling met medicamenten. ®Dat staat in het jaarverslag over rnNl 1 van shchting het Nederlands Astmafonds en de vereniging tot steun aan "het NAF. Veel patiënten weten overigens nog niet dat ook zij voni i fai gepl ngj geholpen kunnen worden. Ila AAn IrnrtA tAlmricie.1t.1f7A' niet socialistische ministers van het vierde kabinet Drees, zou ook onder die noemer mogelijk zijn geweest. Zijlstra op-jtiet ogenblik een actie gaande ;amii om de sbhJhtoffers van de windhoos op na hi Amelancijtechadeloos te stellen. De ac- 3d lie heeft*; onze zegen vooral omdat wij geen 'wijsheden-achteraf willen de- J1?6] biteren als» 'waarom sluiten toch steeds weiaiy- vakantiegangers een risico- ztnglverzekeriifg?' °gl Minstens teven dringend echter lijkt ons een hulpactie ten behoeve van de Tur ken. dieiqp het ogenblik als gevolg van Yj blinde woede-uitbarstingen, niet van de .1 natuur maar van onze eigen landgeno ten hun\ mpeizaam bijeen verzamelde v°°r spaargelden~en andere bezittingen kwijt Rail! zijn gersjakt. Wie neemt het voor hen op? Wie begiht de actie? Daarnaast is er ook aanleiding vragen te stellen van staatsrechtelijke aard. Allereerst deze of het aanblijven van het kabinet-Biesheuvel in strijd is met het constitutionele recht. De moeilijkheid bij het beantwoorden van deze vraag is dat constitutioneel recht, dat betrekking heeft op de relatie tussen koning-ministers en parlement, grotendeels ongeschreven is. Er is dan ook geen geschreven regel van constitutioneel recht te vin den waarmee het aanblijven van het kabinet op gespannen voet staat. Maar zijn dan wellicht grenzen van onge schreven, van staatsrechtelijk gewoon terecht overtreden? Met betrekking tot staatsrechtelijk gewoonterecht be denke men, dat dit recht tot stand komt in de praktijk van het staats kundig leven waar de macht van de (politieke) feiten sterk is. Het volgen van een bepaalde gedragslijn die door de betrokkenen aanvaardbaar en rechtmatig wordt geacht, blijkt hier, zeker als die gedragslijn onder soort gelijke omstandigheden ook werd ge volgd, rechtscheppend te werken. Het precedent is dan ook, zij het niet altijd beslissend, wel van grote bete kenis voor het beantwoorden van vra gen naar de inhoud van het constitu tioneel gewoonterecht. Genoeg reden om na te gaan of zich in onze parle mentaire geschiedenis een soortgelijke situatie heeft voorgedaan als nu. Ons beperkend tot de periode na 1946 kan terzake gewezen worden op de kabinetscrises van 1958 en 1966. In 1958 namen de socialistische leden van het vierde kabinet Drees ontslag, als gevolg van de aanvaarding door de Tweede Kamer van een minister Hof- stra onwelgevallig amendement. De overgebleven ministers stelden hun portefeuilles ter beschikking aange zien door het uittreden van de socia listen de grondslag aan het kabinet was ontvallen. Na tien dagen komt het interim-ministerie Beel tot stand, dat zich vooral ten doel stelde de ontbinding van de Tweede Kamer te bevorderen en verkiezingen uit te schrijven. Opvallend is dat ook toen is overwogen de niet-socialistische le den van het kabinet-Drees te laten aanblijven als een niet-demissionair rompkabinet. Daartegen rees verzet; niet echter op staatsrechtelijke gron den maar omdat enkele van de be trokken ministers (Luns en Staf) slechts een demissionair rompkabinet wilden accepteren, hetgeen voor ande ren (o.a. Cals) weer niet aanvaard baar bleek. Er was in dat geval ook minder aanleiding om soortgelijke bezwaren tc maken als nu worden aangevoerd, omdat het vierde kabinet-Drees was geformeerd op basis van de opdracht 'tot het vormen van een kabinet'. Een kabinet, bestaande uit de aangebleven Ook na de val van het kabinet-Cals in 1966 is een interim-kabinet (Zijlstra) gevormd, dat tot taak,had vervroegde verkiezingen te bevord'eren. De poli tieke situatie was toen echter niet van dien aard dat een aanblijven van het kabinet tot aan die vervroegde verkiezingen een voor de hand liggen de oplossing was. Uit het feit dat zowel in 1958 als in 1§66 na een crisis voor het overbruggen van de betrek kelijk korte periode tot de verkiezin gen een zelfstandig interim-kabinet is opgetreden, mag echter zonder meer niet worden afgeleid, dat een aanblij ven van (een gedeelte van) het kabi net inconstitutioneel is; Engere opdracht Een complicerende factor in de huidi ge situatie is, dat dé opdracht op basis waarvan formateur Biesheuvel vorig jaar zijn kabinet vormde min der ruimte liet dan de opdracht die de grondslag bood voor het vierde kabinet-Drees. Biesheuvels opdracht luidde namelijk: 'een parlementair ka binet te vormen dat gédcht mag wor den te steunen op een meerderheid in de volksvertegenwoordiging'. Inder daad is in zoverre de grondslag aan het kabinet ontvallen, dat het om door te, regeren tot het moment waar op zonder crisis weer verkiezingen zouden moeten worden gehouden (1975) niet meer geacht mag worden te steunen op een meerderheid in de Tweede Kamer. Gebleken is echter, dat er wèl een meerderheid is te vinden voor een aangebleven rompka binet-Biesheuvel (dus zonder de mi- nisiers van DS'70) met de beperkte taak op korte termijn het houden van verkiezingen te bevorderen en voorts datgene te verrichten waartoe het wettelijk verplicht is (indienen van een begroting) of hetgeen anderszins A.R. stijl Een gesprek met Aantjes over partij en landspolitiek mondt steeds weer uit in een beschouwing over de 'ande ren', gezien vanuit het politieke mid delpunt: de AR. Aldus Hans Smits in Vrij Nederland, waarin een interview met de fractieleider staat. Aantjes: 'Als Biesheuvel wil, wordt hij lijst trekker en fractievoorzitter. Wij zijn niet een partij, die ieder jaar met een nieuwe lijsttrekker komt, omdat de oude niet meer zo goed in de markt ligt en ingeruild moet worden. Dat is niet onze stijl. Wij laten ons niet leiden door een populariteitscurve. Als Biesheuvel aan de kant wordt gezet, is voor mij de aardigheid eraf. Martin van Amerongen doet uit de doeken, hoe Hans Knoop door de Portugese fascisten werd ingepakt, toen hij voor De Telegraaf naar Ango la ging om de waarheid over dat land te ontdekken. Verder in VN een vraaggesprek met de Belgische filmer Harry KUmel, die van mening is dat de politieke invloed van films niet bestaat. 'Natuurlijk, politiek is toch maar iets heel vluchtigs? Het ergste wat zo'n politicus kan overkomen is toch, dat hij niet bestaat. We moeten die mensen negeren, er niet meer over schrijven'. Grijpstuivers Meer over film deze week in de Haagse Post, waar het omslagverhaal de titel 'het pikante wereldje van de Nederlandse film' meekreeg. Wat zien ik nog meer? vroeg Martin Schouten zich af en het resultaat daarvan legde hij neer in een fors artikel over het filmproduktiefonds en zijn regenten. Het blijft in ieder geval voorlopig nog duwen en dringen rond de onmis bare grijpstuivers van CRM in dat produktiefonds. HP legde Joop den Uyl en Hans van Mierlo onafhankelijk van elkaar vijf tien gewetensvragen voor over 'hoe het nu verder moet met ons landje'. Hier hun antwoorden op de vraag over een eventueel samengaan van de Progressieve Drie met de CPN en de PSP. Van Mierlo: Ik ben er geen voorstander van. Kijk, als er sprake is van een spontane loyaliteit van CPN en PSP, dat is uitstekend, maar een gekochte loyaliteit betekent, dat je in je beleid waarschijnlijk op essentiële punten dingen gaat doen, die je je kiezers niet hebt voorgelegd. Dat zou een vertroebeling zijn van de gedach te van zuiverheid vooraf. Den Uyl: ik verklap geen geheim, als ik zeg, dat de Progressieve Drie althans de PvdA niet bereid zijn tot enig onderhandelen met de CPN. Wat de PSP betreft ligt dat totaal anders. Ondanks alle mogelijke prakti sche'politieke bezwaren tegen de PSP heb ik geen enkele reden om aan het democratisch krakter van de PSP te twijfelen. Zeker niet na uitstoting van Proletarisch Links. Daarom is het in beginsel een gesprekspartner. Komedie Het omslagartikel van Elsevlers Maga zine is gewijd aan de Haagse Come- die, die binnenkort 25 jaar bestaat Paul van Steenbergen over het 'unie ke', die 'eigen stijl' van dit gezel schap: de hele geschiedenis van het toneelleven in Den Haag wordt eigen lijk gekenmerkt door een stijl van komedie spelen, die duidelijk is afge stemd op het publiek van Den Haag. Het is een glimlach, die van het toneel de zaal wordt ingespeeld. Wij leggen geen zware accenten en mis schien zijn we daardoor meer aquarel listen dan olieverf-mensen. De katholieke dissidenten verdienen geselslagen, vindt mr. H. van Riel en hij legt ook uit waarom. 'De KVP heeft in de laatste jaren extra zware klappen gekregen, doordat zij geen eenheid vormt en wat zich de laatste dagen afspeelde, is zeker het allerfa taalst. Ik ken geen betere manier om de eigen Kamer-fractie en de eigen partij af te breken en onder te doen gaan clan de wijze van ageren van het zeer linkse r.-k. Tweede-Kamerlid mr. Van Schaik en zijn vrienden'. wereld niet ziet, hoe een regering afspraken kan maken met het be drijfsleven, als er een maand later verkiezingen plaatsvinden. 'Naar mijn gevoel kan er pas een sociaal contract worden afgesloten op het moment, dat er een nieuwe regering ij.' Wouter Gortzak maakt zich kwaad over Den Uyl, die tegelijkertijd oppo sitie wil voeren, punten wil scoren uit het geknoei van zijn tegenstanders en ook nog naar iedereen en alleman alle politieke deuren wil openhouden. 'Verhinderd moet in ieder geval wor den, dat Den Uyl c.s., die zich al op het regeerkussen achjten. driftig doende het land van de ondergang te redden, de kans krijgen zich op de zuiver-parlementairlamlendige weg van de problemen af te maken, zodat ze over twee jaar door de KVP verra den cn door de kiezer^ weggejaagd kunnen worden.' Regeerkussen Het gesprek met de regering zal wel binnen een uur zijn afgelopen, aldus NKV-er Jaap van der Doef in De Groene, die met de beste wil van de Andriessen Mr. Frans Andriessen, voorzitter van de KVP-Kamerfractie, siert met een brede grijns de voorpagina van De Nieuwe Linie, waarop naast een grote foto van hem ook een interview met hem staat. Gerard de Bruijn probeert op alle mogelijke manieren vat op hem te krijgen, maar Andriessen laat zich niet vangen en komt er in dit vraaggesprek dan ook uit als een meester in het ontwijken van ant woorden. Over een regering met PvdA en KVP zegt hij: 'zowel naar de VVD alsnaar de PvdA toe ligt de zaak volkomen open. Ik kan u nu niet zeggen, wat het zal worden of waar naar mijn voorkeur uitgaat'. Christe lijke politiek is voor hem ontdaan van alle franje heel nadrukkelijk soli dariteit, waarbij hij niet primair wil opkomen voor de arbeiders, hoogstens voor de laagstbetaalden. In DNL verder een gesprek met pole moloog dr. W. Verwey, die op grond van studie en schattingen, persoonlijk van mening is, dat de kansen op het ontstaan van de voorwaarden voor een derde wereldoorlog steeds groter worden. Ik preek het voorkomen van een gewelddadige revolutie, maar als er niets verandert zie ik het wel tot een massaal geweld van wanhopige mensen komen, met alle risico's van dien. 'lk ben meieen vervuld. Ik ben toen als een idoot lekeer gegaan. Ik leek wel dronken. Ik ben meteen weggerend om in de bars te vertellen dat ik Jezus had gevonden. Ik riep: 'lk ben vrvuld!'. Ze vroegen: 'Ben je dron ken?' 'Nee, ik heb me bekeerd tot de Heer!' Ik heb m'n achterstallige schuld betaald en ben naar de meisjes gegaan die ik beduveld had en heb hen allen persoonlijk om vergeving gevraagd.' Dit is een fragment uit een uitvoerig getuigenis van een jongeman, dat on der de titel 'Hoe Rein rein werd' (en met de ondertitel 'Van vijftig pilsjes per dag, occulte bezetenheid, handel in verdovende middelen tot een ge lukkig en vrij leven door Jezus Chris tuste vinden is in de Opwekkings krant, die in een oplage van honderd- druisend is uitgebracht door opwek- kingsman Ben Hoekendijk uit Nij- kerk. Hij en zijn sympathisanten voe ren in vijftig steden een actie tegen drugs en in hun Opwekkingskrant, die een dubbeltje kost, staan nog méér getuigenissen van ex-verslaaf den. Hans Frinsel vertelt dat zijn bekering ook een ander uiterlijk meebracht. 'Het is helemaal niet, dat ik tegen lang haar ben. Ik moest op een gege ven ogenblik er van af. Om je hele maal vrij te maken van al die vrien den. Die zagen me dan met dat lange haar en dan was het moeilijk voor mij om te zeggen: 'lk rook geen stickie meer.' Ik wil wel kontakt met ze houden om ze te vertellen, wat ik in het belang van het land noodzake lijk wordt geacht. In de adviezen aan de Koningin van zowel de heer Den Uyl als van de heren Aantjes. Andriessen, Tilanus en Wiegel dd. 21 juli. wordt immers expliciet voorkeur uitgesproken voor het aanbl ijven van het huidige vier- partijen-kabinet. Wanneer vandaag de Tweede Kamer het aanblijven van het kabinet ook al gebeurt dit onder een aantal voorwaarden aanvaardt, dan kan mijns inziens staande worden gehouden dat het vier-partijen-kabinet Biesheuvel b lijft bi nnen de grenzen die in de formatieopdracht waren ge trokken. Vast staat dan dat die orga nen die bij het vormen van constituti oneel gewoonterecht de belangrijkste taak hebben (staatshoofd, ministers en parlement, het aanblijven van het kabinet-Biesheuvel als een vier-partij- en-kabinet als rechtmatig en niet in strijd )met het constitutionele recht beschouwen. Dit is gezien de wijze waarop constitutioneel gewoonterecht tot stand komt, namelijk via zich eventueel herhalende door betrokke nen rechtmatig geachte precedenten van grote betekenis. Onvoldoende grond Toegegeven kan worden dat het wel licht zuiverder en duidelijker zou zijn geweest, indien een zelfstandig inte rim-kabinet zou zijn gevormd. Het huidige kabinet-Biesheuvel is immers letterlijk en figuurlijk niet meer wat het geweest is. Ook valt gemakkelijk in te zien dat de besluit vormers zich meer door politieke dan door staatsrechtelijke overwegingen hebben laten leiden. Voor de conclu sie dat bij de nu gevolgde procedure de grenzen van het constitutionele recht zijn overschreden aldus bij voorbeeld NRC/Handelsblad van 11 augustus lijkt me echter onvol doende grond. Adviseur Tenslotte nog een opmerking over een ander staatsrechtelijk novum dat zich geduhende de formatiepoging Biesheuvel heeft voorgedaan: de for mateurs-adviseur. Zoals bekend heeft de heer Biesheuvel zich, toen hij onverhoopt en onverwacht geconfron teerd werd met de reconstructiedrift van de heren Tilanus en Wiegel, voorzien van een adviseur in de per soon van de heer Scholten, die moest nagaan of een herstel van het vijf partijen kabinet mogelijk was. Tot nu toe is de praktijk geweest dat dit soort onderzoekingen werden verricht door een informateur, die daartoe van de Koningin een opdracht ontving. Een dergelijke opdracht kregen bij voorbeeld de heren De Gaay Fortman (1960) en Schmelzer (1965). Het zou dan ook in overeenstemming met de tot nu toe gevolgde gedrags lijn zijn geweest als Biesheuvel zijn formatiepoging had opgegeven en een informateur zou zijn benoemd. Maar Biesheuvel besloot de zaak in eigen hand te houden. Daarmee bereikte hij tweëerlei: allereerst dat de grenzen waarbinnen de informatie diende te geschieden door hem konden worden bepaald en vervolgens dat bij een ook gezien Jie grenzen te verwachten mislukking, hij meteen door zou kunnen gaan waar hij met zijn forma- tiewerk was gebleven. Evenmin als in 1951, toen voor het eerst in onze parlementaire geschiedenis een infor mateur werd benoemd, kan nn wor den gesproken van een met het con stitutionele recht strijdige gedragslijn. Er kunnen omstandigheden zijn die het gebruik maken van de diensten van een formateurs-adviseur billij ken. Wel dient mijns inziens van deze figuur een bescheiden gebruik te wor den gemaakt. De invloed van het Staatshoofd, die juist in een kritieke fase van een formatie van grote bete kenis kan zijn, wordt er immers door teruggedrongen, en de weg naar een anders gerichte oplossing wordt er door geblokkeerd. Conclusie Mijn conclusie zowel met betrekking tot het aanblijven van het kabinet- Biesheuvel als terzake van de aanwij zing door de formateur van een advi seur, kan gezien bovenstaande geen andere zijn dan dat weliswaar de gevolgde gedragslijn uit staatsrechte lijk oogpunt niet voor een schoon heidsprijs in aanmerking komt, maar dat evenmin kan worden gezegd, dat in stri.is gehandeld met het gelden de Nederlandse constitutionele recht. Prof. mr. P. J. Boukema ls gewoon hoogleraar in het staatsrecht aan de Vrije Universiteit te Amsterdam en lid van de Eerste Kamer voor de A.R.P. Kerst en nieuwjaar vallen dit jaar zo voordelig voor mensen die een aan eengesloten werkweek van vijf dagen hebben, dat ze van drie snipperdagen tien vakantiedagen kunnen maken. Wie die drie dagen nog over heeft, moet zich nü naar de personeelschef reppen om ze vast te zetten op 27. 28 en 29 december. Vóór die 27ste is het maandag en dinsdag kerstfeest en de maandag daarop nieuwjaarsdag, zodat die drie dagen dan anderhalve week vrij opleveren, van vrijdag 22 december tot en met maandag 1 janu ari. Hollen dus maar, voor de colle ga's er ook achter komen. ervaren heb. Maar ik moest dus ui terlijk ook veranderen, zodat ze het meteen zagen. Dat maakte het voor mij makkelijker. Ik wilde ook weer naar de samenkomsten, maar had al leen van die hippy-kleding. "Weet je wel, vesten met franje en zo. Ik vroeg m'n vader een paar tientjes om een broek en een jasje te kopen.' Ex-sex-filmmaker Dirk Jan Bijker, nu regisseur van de EO, vertelt o.m.: 'Vrienden hadden gevraagd of ik weer een sexfïlm met hen zou gaan maken. Waarop ik tegen hen zei: 'Jongens, moet je eens luisteren, we gaan films maken over vrolijke kinderen, die door de wei lopen en mensen, die ontzettend blij zijn. Die in witte kle ren lopen en alleen maar lachen, echte vrijheid hè'. Die vrienden hiel den van me, maar het feit, dat ik chirsten teas geworden, haatten ze. Dat zag ik aan hun ogen. En op dat moment voelde ik, dat ze mij ook haatten.' Hoekendijk en de zijnen gaan de cafè's in. colporteren op campings en popfestivals en op 14 oktober bereikt de actie haar climax als duizenden jonge mensen samenkomen op de One Way Day in de Expozaal van het Utrechtse congrescentrum. De hele dag zullen, zo bericht men ons, jonge mensen vertellen hoe Jezus hen een nieuw leven gaf en bekende muziek groepen zullen present zijn om hun ivoorden af te icisselen. De opwek kingskrant is een extra editie van het maandblad Opwekking (adres: Da Cos- tastraat 51. Putten. Gld). zitten en dat nemen de jongens niet, omdat de kwaliteit er zo van achteruit gaat. De waarnemend kazernecommandant heeft verklaard dat de vogels uit de bossen binnen vliegen, zodra hij de ramen openzet. 'Maar doe ik ze niet open. dan is dat ook in strijd met de hygiëne.' Verzamelen Omdat de afdeling Eindhoven van 'De Verzamelaar' 15 jaar bestaat, vertonen in die stad zaterdag en zondag 57 verzamelaars en hobbyisten alles wat ze tot nu toe bij elkaar gehaald en gewrocht hebben. De lustrumexpositie is zaterdag over dag en 's avonds, en zondag alleen overdag te zien in de Philips Jubi leumhal. Sorry 'Sorry meneer', zei de dief beleefd tegen de man die hij zojuist van een aantal eigendom men beroofd had en gaf alles netjes terug. Dat gebeurde "in Den Haag, waar de bewoner bijtijds een inbreker ontdekte, de man achterna ging en onverwijld alles terug „isten en kreeg. Bezoek Morgen arriveren vijf Ne derlandse mijnenvegers en een pa trouillevaartuig in het Engelse Mil- ford Haven, van waaruit de marine- mi jnenveegdienst in de oorlog ope reerde. De manschappen bezoeken za terdag het plaatselijke kerkhof, waar ze hun destiids gesneuvelde collega's herdenken, en varen de 22ste weer u't. Ponygoud De iaarliikse priis voor mensen die zich bijzonder heb ben uitgesloofd in het beschermen van dieren is ditmaal naar Aart Smits gegaan, die in 'Hpt Liesveld' in Nieuwpoort zo'n vijftig ooievaars ver troetel en zich bovendien ontfermt over verstoten en gewonde roofvogels. Fotowedstrijd Van 18 tot 25 sen- tember wordt de landelijke actie 'Van, voor en door de ieugd' gehou den en als onderdeel daarvan is er een fotowedstrijd uitgeschreven met een speciaal thema: de toegankelijk heid en ontoegankelijkheid van ge bouwen voor gehandicapten. Wie mee wil doen, moet zijn bijdrage deze maand nog in postbus 305 in Bussum terecht laten komen. Een jury van deskundigen op foto- en revalidatiege- bied gaat de beste er dan uitpikken Driehonderdvijftig van de vierhon derd in het uniform gedwongen jon gens (tweehonderdtachtig, houdt de legervoorlichtingsdienst vol) uit de Lunettenkazeme in Vught hebben de ze week hun soldatendiner een keer tje laten staan: kip, appelmoes, choco ladepudding met slagroom, min en plus nog wat. De kwestie zat 'm in dat 'nog wat', wat over het algemeen uitwerpselen van kleine vogeltjes en kleine hapjes uit de kip of de aardap pelen betekent. Ook dat laatste doen die vogeltjes, die al aan tafel mogen voordal de soldaten achter hun bord Oma Louie Dingwall voelt zich on danks haar 86 jaren nog inans genoeg om binnenkort mee te doen aan paar denraces voor dames. Tenslotte zit ze al bijna haar hele leven 'in de paar den' en bezit een privé-stallencomplex (in Cranwcll Cliffs bij liet Engelse Bournemouth) met een knap stel ren paarden. die zc zelf berijdt en traint. Een kleine tegenvaller is, dat de be jaarde jockey aan de zware kant is, maar een beetje stevig paard vangt die kilo's wel op, vindt ze. ADVERTENTIE t/m 1 oktober amsterdam 70 ha pracht 24000 m2 overdekt Amstelhal-RAI: lelies en Japanse bonzai dwergboompje* 18-27 aug: de „beeldfilatelist" alle exposities in de parken in volle glorie trein/entree NS-statlons "Alleen de voorruit, Simpkins."

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7