Opzettelijke riverwoesting dijken s bewijsbaar' LEGER SPEELT OVERHEERSENDE ROL IN CHINA Praagse partij krant erkent politieke karakter processen Sadat dreigt zijn potentiële vijanden met zware straffen 'Ontbladeringsmiddel ook geschikt wapen bij strijd in Europa' festduitse experts neens over storten paan-afval in zee Ireznjew beloofde ixon geen grote >odse emigratie' Einde van Britse havenstaking mogelijk in zicht Rippon gaat toch nog met Amin praten Arabische kaapsters krijgen levenslang tROUW/KWARTET DINSDAG 15 AUGUSTUS 1972 ranse experts na 8 \>nderzoek in Noord-Vietnam éi i 'ARIJS (AP, AFP, UPI) Twee Franse deskundigen van de inter- ARAiationale commissie van onderzoek die naar Noord-Vietnam is ge le" eisd hebben zich geschaard bij de reeks waarnemers die de VS be- chuldigen van het weloverwogen bombarderen van dijken in Noord- '00 'ietnam. BUITENLAND T7/K9 <«he hydrograaf prof Yves Lacoste, die R erder m het Franse dagblad Le Mon- e op de kwetsbaarheid wees van dé imii oordvietnamese rijken, heeft ver- laard dat bij de commissie geen twij- bestaat over de doeLgerichtheid EAü an de Amerikaanse bombardementen. Bedreigen ntle, lorcmnnliilr wan uk vprhaasd rvvp.r do nUe' 'ersoonlijk was ik verbaasd over de ÜJ wang van de wetenschappelijke be- i n rijzen dlie wij over dit onderwerp, Sd "lebben kunnen verzamelen, aldus La- jiste. 'Slechts een klein deel, onge- tien procent misschien, van de ibardementen kan per ongeluk zijn uitgevoerd'. De verklaring van La coste werd gesteund door Daniel Man- delbaum, een Franse waterbouwkundi ge ingenieur, die met Lacoste in Noord-Vietnam was. PRAAG (Reuter) Roede Prawo, het dagblad van de communis tische partij in Tsjechoslowakije, heeft openlijk toegegeven dat er momenteel politieke processen worden gevoerd in dat land. AMBURG (DPA, AFP, Reuter) Sterk giftige cyaanafvalzouten het Westduitse Bochum toordrijn-Westfalen) zullen in e worden gestort. Dit is giste- n in Hamburg vernomen. afdeling zeevaart van het West- litse ministerie van verkeer in Ham- irg heeft twee maatschappijen ver- nning verleend de 2.500 vaten met tze zouten, die vorig jaar ontdekt ren in een afvalhoop in Bochum. komende week in het rjonrden van Atlantische Oceaan te lozen. Het nisterie zegt dat dit geen gevaar levert voor het leven van mens en :r. Maar wetenschapsmensen zijn t daar niet allemaal mee eens. Vijf tenschappeiijke Westduitse insti- ;en hebben er hun fiat aan gegeven, ar een woordvoerder van het insti- ït voor Bodemgebruik in Essen emde het 'de slechtst denkbare lo- g'. Hij acht het onschadelijk maken i het vergif theoretisch heel goed gelijk, maar in West-Duitsland be an daar de technische inrichtingen t voor. Het vergif is voldoende om geconcentreerde vorm 250 miljoen nsen te doden. t ministerie van verkeer stelt ech- dat de zouten binnen korte tijd op )te diepte in het zeewater bijna liedig worden opgelost. Het heeft voorwaarde gesteld dat het vergif ongeveer 550 km van de kust irdt geloosd in ongeveer drie- izend meter diep water dat in fe- uari van dit jaar door 14 aan de ordelijke Atlantische Oceaan gele- i landen tot 'internationale vuilnis- dse l' is aangewezen. Philip Jessup, voormalig rechter bij het Internationale Gerechtshof en Er- nest Gross, die onderminster van bui tenlandse zaken in de VS is geweest, hébben de regering - Nixon ervan beschuldigd de openbare mening te bedriegen wat betreft het bombarde ren van Noordvietnamese dijken. In een brief aan Nixon vragen zij zulke bombardementen te verbieden en er op toe te zien dat zo'n verbod wordt nageleefd. De Ierse oud-minister van buitenland se zaken Sean McBride, eveneens lid van de commissie van onderzoek, heeft herhaald dat de VS volgens hem opzettelijk dijken in Noord-Vietnam bombarderen. 'Ik geloof niet dat je 50 bommen op een stuk dijk van een kilometer kan neergooien zonder te weten wat je doet'. McBride bestreed de Amerikaanse verklaring dat de bommen per ongeluk zijn afgeworpen, of omdat er luchtdoelgeschut stond opgesteld. Volgens McBride worden de dijken niet voor geschut gebruikt 'want ze zijn kaal en bomen groeien er nauwelijks zodat het vrijwel .hele maal aan dekking ontbreekt'. De internationale groep waarnemers zal morgen op een persconferentie zijn bevindingen bekend maken. Tot Frode Jakobsen, een Deens parlementslid dat als lid van een groep internationale waarnemers een be zoek aan Noord-Vietnam bracht heeft deze foto gemaakt van bomraenschade in een vdn de straten in Hanoi. de deelnemers van de groep behoor den onder meer de Amerikaanse oud- minister van justitie Ramsey Clark, het hoofd van de Deense parlementai re delegatie bij de VN, Frode Jakob sen en de Russische hoogleraar in de chirurgie Nina Kolesnikowa. Martelingen Een woordvoerder van de Zuddvietna- mese regering heeft het bericht tegen gesproken in het Amerikaanse dag blad The New York Times dat politie ke gevangenen in Zuidvietnamese ge vangenissen worden gemarteld. De martelingen waren in het Amerikaan se blad gemeld op basis van documen ten en interviews met gevangenen, die uit Zuidvietnamese gevangenissen waren gesmokkeld en inlichtingen van voormalige gevangenen. Zweden heeft bekendgemaakt dat de financiële hulp am Noord-Vietnam zal worden uitgebreid. Het blad Da- gens Nyheter meldt dat Zweden in de komende drie jaar de hulp zal opvoe ren van ongeveer 84 miljoen gulden tot ruim 300 miljoen in 1975. Uit Saigon is gemeld dat guerrilla strijders van de Viet Cong opnieuw Volgens Anderson hebben Amerikaan se bankiers ook inlichtingen aan de FBI verstrekt over dr. Benjamin Spock en de neger-activiste Floyd McKissick. De columnist heeft de Amerikaanse commissie van het bank wezen vijf 'top-geheime' FBI-memo randa voorgelegd waaruit zou blijken dat banken de FBI inlichtingen heb ben verstrekt Nadat bet regime van partijleider Goestaw Hoesak het aanvankelijk had doen voorkomen alsof het hier om processen tegen gewone misdadigers ging Hoesak zelf heeft immers meermalen verzekerd dat er in Tsje choslowakije geen politieke processen gehouden zouden worden heeft Roede Prawo nu onomwonden ge schreven, dat de veroordeelden en de mensen die nog terecht moeten staan de theorieën van oud-partijleider Alexander Doebtsek aanhangen en daarom verdienen veroordeeld te wor den. Volgens het in Praag verschijnende blad 'hebben sommige rechtse mensen in Tsjechoslowakije, de voormalige propagandisten van het zogenaamde democratische socialisme, in hun blin de haat tegen het marxisme en het bestaande socialisme, concrete tegen de staat gerichte aktiviteiten georga niseerd en begonnen zij bestaande wetten te negeren met het doel nieu we verdeeldheid te zaaien'. Volgens Roede Prawo zijn dit dezelf de mensen die vier jaar geleden toen Doebtsek zijn socialisme met een menselijk gezicht probeerde gestalte te geven voor chaos zorgden. Het blad doelt kennelijk, op de versprei ding van pamfletten in november vo rig jaar, waarin de kiezers er op gewezen werd, dat ze de mogelijkheid hadden namen op de lijsten door te strepen of helemaal niet te gaan stem- 1 w Ck40 YORK (Reuter, UPI) De ïblikeinse gouverneur van New Nelson Rockefeller, heeft gis- in New York ontkend, dat hij ndag op een persconferentie in Jeru- em gezegd zou hebben, dat presi- nt Nixon tijdens zijn besprekingen t de Sowjet-leiders in Moskou de pekering had gekregen dat er jaar- 35.000 Joden uit de Sowjet-Unie r Israël mogen emigreren, heb ik het niet gezegd', zei hij, tir voegde daaraan toe: 'De feiten reken echter voor zichzelf. Er zijn 000 aanvragen van Sowjet-Joden om ar Israël te mogen emigreren, aan- ard.' aar WASHINGTON (AFP) In een recent rapport van Ameri kaanse militaire strategen wordt het gebruik van ontbladerings- middelen en chemische bestrijdingsmiddelen aanbevolen in ge val van een conventionele oorlogsvoering in West-Europa bij de guerrilla-bestrijding in verscheidene landen. Dit heeft het Amerikaanse dagblad Washington Post gemeld. In de 'strategische studies van do genie' wordt de conclusie getrok ken, dat de ontbladering van Euro pese wouden de NAVO strijdkrach ten zou kunnen helpen bij het vertragen van de opmars van de troepen van het Warschau pact. Ook landen als Korea, Cuba, Ethio pië en Venezuela lenen zich vol gens het Amerikaanse rapport goed voor het gebruik van herbici den bij conventionele oorlogsvoe ring of de bestrijding van binnen landse opstanden. Het Amerikaanse rapport gaat bij voorbeeld uit van de verondersel- ling, dat de troepen van het War schau pact een NAVO-strijdmacht in West-Duitsland zouden aanval len om vervolgens Frankrijk, Bel gië en Nederland binnen te kun nen vallen, daarbij gebruik van een corridor Bonn-Kassei en Luik- Mainz. In dat geval, aldus de stra tegen, zou ontbladering van de wouden in deze corridor de NAVO- troepen enkele dagen respijt geven om hun stellingen te versterken terwijl ze Intussen opgespoorde troepenconcentraties van de tegen stander kunnen aanvallen. POSITIEF In het rapport wordt een positieve balans opgemaakt van het gebruik van ontbladeringsmiddelen in Viet nam. Deze hadden, in enkele geval len een nuttige bijdrage geleverd aan militaire operaties. Het ge bruik van herbiciden zou vooral geschikt zijn om infiltraties te ver tragen, terwijl er tevens minder manschappen nodig zijn om de in filtraties te verhinderen. In Viet nam is tussen 1967 en 1971 op grote schaal gebruik gemaakt van chemische bestrijdingsmiddelen. Volgens het rapport worden ze nu alleen nog gebruikt om de vegeta tie in de onmiddellijke omgeving van bases en militaire posten te vernietigen. een Zuidvietnamese munitie-opslag plaats hebben opgeblazen. Het depot bevond zich bij de stad Pleikoe in het centrale hoogland. Zondag werden bij Saigon twee grote munitiedepots ver nietigd. Militaire kringen rekenen de drie aanvallen tot de meeste verwoes tende van het huidige Noordvietname se offensief. Een militaire woordvoerder in Saigon heeft verklaard dat bij de gevechten bij Hoeé en Kwang Tri duizenden militairen van beide partijen zijn ge sneuveld. Sinds het Zuidvietnamese tegenoffensief op 28 juni begon, zijn in totaal 9904 Noordvietnamezen ge dood, aldus de woordvoerder. Aan Zuidvietnamese zijde waren 1211 doden en 4801 gewonden gevallen. De slachtoffers waren echter merendeels leden van de beste Zuidvietnamese korpsen, zoals de mariniers en de para's. De strijd in het noorden en bij de Cambodjaanse grens duurt in alle hevigheid voort. Jane Fonda De amerikaanse columnist Jack An derson heeft Amerikaanse bankfuncti- leaiS>ttagen tf^hebbel"1 verstrekt tick- Het is nu al zeker, dat de nieuwe wetten door het parlement aan de FBI over de actrice Jane worden goedgekeurd. CAIRO, NEW YORK, LONDEN (Reuter, UPI) Het Egyptische par lement gaat vandaag een nieuwe wetgeving behandelen, waarbij strenge staffen gesteld worden op oppositie tegen de regeringspoli- Fonda. De justitie stelt een onderzoek in naar verklaringen van Jane Fonda tijdens een recent bezoek aaii Noord- Vietnam. De actrice, die actie voert tegen het Amerikaanse Vietnam-be- leid, wordt ervan beschuldigd in de uitzending Amerikaanse piloten te hebben opgeroepen niet mee te doen aan bombardementsvluchten op Viet nam. LONDEN (AP, Reuter, UPI —De kans op een spoedig einde van de Britse havenstaking is groter gewor den. Britse vakbondsleiders hebben voorgesteld de afgevaardigden van Britse havenarbeiders bijeen te roe pen voor een conferentie om een beslissing te nemen over een eventue le stopzetting van de staking. De conferentie zal morgen worden gehou den. In het Engelse graafschap Lincolnshi re is de politie gisteren opnieuw slaags geraakt met stakende havenar beiders, die niet-stakers en vrachtwa genchauffeurs wilden beletten hun werk te doen. De staking die al 18 dagen duurt begint de Engelsen steeds meer onge rief te bezorgen. De Britse regering had eerder de noodtoestand afgekon digd. In Londen is bekendgemaakt dat pre mier Edward Heath van 16 tot 19 september een bezoek aan Japan zal brengen. Het wordt het eerste officië le bezoek van een Britse premier aan dit land. De wetgeving 'betreffende de nationa le eenheid', zoals de wetsontwerpen worden genoemd, verbiedt de oprich ting van welke politieke organisatie dan ook, buiten de reeds bestaande Arabische Socialistische Unie. Strenge straffen worden in het vooruitzicht gesteld voor diegenen, 'die opzettelijk onware informaties verspreiden of ge ruchten, die bedoeld zijn om de natio nale eenheid te schaden'. Zij, die misdrijven plegen, waardoor staats fondsen, de nationale economie of ontwikkelingsprojecten benadeeld worden, kunnen volgens de nieuwe wetgeving vijf jaar dwangarbeid wor den veroordeeld. De wetgeving komt na de veroorde ling vorige maand van een aantal Egyptenaren, omdat zij een subversie ve, links georiënteerde organisatie had den gesteund. President Sadat maakte onlangs ook gewag van pamfletten, die volgens hem door de VS waren verspreid en ten doel hadden tussen de moslims en de christenen in Egyp te spanningen te creëren. Deze pam fletten zouden via de post verstuurd zijn. Politieke waarnemers in Cairo zijn echter van mening, dat het wetsont werp eerder ingediend is, omdat de regering voor nieuwe onlusten vreest als de studenten van hun vacantie naar de universiteiten terugkeren. Be gin februari hielden de studenten al felle protestbetogingen tegen de poli tiek van president Sadat Libanon Volgens waarnemers van de VN heb ben Israëlische werklui op Libanees grondgebied een stuk weg van onge veer zestig meter geplaveid bij de plaats Ramyah. Bovendien hadden Is raëlische vliegtuigen verschillende ma len het Libanese luchtruim geschon den. De wegbestrating was op 9 au gustus door ongeveer zeven Israëli's met hun eigen gereedschappen uitge voerd. De Israëli's hadden als veront schuldiging aangevoerd, dat zij hier mee de infiltratie van Palestijnse commando's in Israëlisch gebied wil den tegengaan. Van Arabische kant wordt in de VN daarentegen aange voerd, dat Israël die maatregelen maar op zijn eigen gebied moet uitvoeren. De Libanese chargé d'affaires in New York heeft al gedreigd dat zijn rege ring opnieuw een beroep op de Vei ligheidsraad zal doen, als de Israëli's verder het Libanese grondgebied schenden. Volgens politieke kringen in de VN zijn de .sraëlische penetra ties binnen Libanon het laatste jaar beperkt geweest. Militaire actie De Russische minister van defensie Maarschalk Gretsjko zou volgens goed- ingelichte diplomatiek kringen in Londen een beperkte militaire actie tegen Israël hebben voorgestaan, maar door zijn voorzichtiger collega's bin nen het Politburo zijn overstemd. Gretsjko zou erop hebben aangedron gen om de Sowjet-Unie meer te be trekken bij de crisis ln het Midden Oosten, terwijl de voorzichtigen bin nen het Kremlin nog steeds een poli tieke oplossing prefereren boven een militaire oplossing. Dat zou echter niet betekenen dat Moskou zijn poli tieke steun aan de Arabieren opgeeft. Voorts zou het Kremlin zijn enorme investeringen ln Egypte beslist niet willen opgeven, noch op economisch gebied ten bedrage van één miljard dollar, noch op militair gebied ten bedrage van meer dan vijf miljard dollar. Tenslotte zou de Russische politiek er in de toekomst op gericht ajn om zoveel mogelijk militaire ba ses in het Midden Oosten buiten Egypte te verwerven. men. Op de beschuldiging hier de hand in te hebben gehad, zijn in Praag en Brno al verschillende oud- aanhangers van Doebtsek tot gevange nisstraffen veroordeeld. 'Zij wilden de republiek losmaken van de unie van socialistische landen en wilden hun buitenlandse politiek he lemaal afstemmen op die van de kapi talistische landen. Hun doel was het stichten van een bourgeois-democra- tie. Sommigen van hen benadrukten, dat zij het communisme verwierpen. Hun concrete aktiviteit was absoluut geen dialoog of een confrontatie van ideeën, maar het scheuren van de re publiek en verzet tegen het socialisme en een socialistische maatschappij', al dus het blad. NAIROBI, KAMPALA (AP, Reu ter, UPI) De Britse afgezant Geoffrey Rippon heeft meege deeld dat hij vandaag een onder houd zal hebben met president Amin van Oeganda over de uit wijzing van Aziaten. Rippon zei dit gisteren in de Keniaan- se hoofdstad Nairobi. Hij was via Kenia en Tanzania onderweg naar Londen nadat Amin had geweigerd hem dit weekeinde te ontvangen. Pre sident Amin verklaarde gisteren echter alsnog bereid te zijn Rippon te ont moeten. In een verklaring zei Amin dat als Rippon zou besluiten 'hier terug te komen zou ik, waar hij ook vandaan komt, hem een lunch en een diner aanbieden. Ik zou graag met hem wil len praten'. Amin had eerder gezegd Rippon niet voor vandaag te kunnen ontvangen wegens drukke werkzaam heden. De Oegandese president zei dat deze verontschuldiging niet bedoeld was geweest om Rippon te beledigen. Over de uitwijzing van de Aziaten zei Amin dat hij niet van dit besluit zal terugkomen. Rippon wil Amin trachten over te ha len de Aziaten verlof te geven in Oeganda te blijven of hen anders in elk geval langer dan drie maanden tijd te geven om hun vertrek te regelen en de opvang mogelijk te maken. De Britse regering is al begonnen met het opstellen van plannen voor het op vangen van de ruim 55.000 Oegandese Aziaten met een Brits paspoort. De hiaatregelen voorzien onder meer in het tijdelijk inrichten van legerkazer nes en vakantiekampen om de dakloze Aziaten te huisvesten. ZRIFFIN (Reuter, UPI, DPA, AP) Een Israëlische militaire rechtbank heeft gisteren twee Arabische vlieg- tuigkaapsters schuldig verklaard aan drie van de vier punten uit de tenlas telegging en hen vervolgens tot le venslange gevangenisstraf veroor deeld. De 19-j. Therese Halaseh en de 21-jarige Roma Aissa Tannoes waren betrokken bij de kaappoging op 8 mei van een Sabena-vliegtuig. De kapers eisten op het vliegveld van Tel Aviv de vrijlating van meer dan honderd Palestijnse commando's: anders zou het vliegtuig met alle inzittenden worden opgeblazen. De drie rechters verklaarden de meis jes schuldig aan de volgende punten: het in bezit hebben van wapens en explosieven, het voornemen mensen te doden en het lidmaatschap van een Arabische guerrillagroep. Op de twee eerste punten staat de doodstraf. Over het vierde punt van de aanklacht het plaatsen van een bom in het vliegtuig konden de rechters het onderling niet eens worden. De meis jes werden op dit punt vrijgesproken. SKING (AP) Het Chinese le- ïr heeft een sterke plaats gekre un in de machtstructuur van de 'gering en zijn positie mag in lt opzicht uniek in de wereld ge- )emd worden. Een bezoek aan hoofdkwartier van de 196ste visie laat zien welke dubbele. tfger-militaire, rol het leger in Chinese Volksrepubliek speelt. Èden van de staf van het hoofdkwar- er hebben zitting in de revolutional- (ii comité's van het hoogste regerings- veau af tot in de plaatselijke comi- s en maken deel uit van het trium- dat China bestuurt leger, 2» Snaren en gewone burgers. 260 e. 196ste divisie is actief betrokken 70 3 landbouw, industriële produktie 225P.^tour 'n het gebied waar haar 055 'oiakwartier is gevestigd. Het leger 2i#ipt de boeren bij de oogst, militai- 2™ n hebben zitting in de raden die m*nunes, districten en provincies et Ohinese volksbevrijdingsleger Is 43 jafschijnlijk veel groter dan de 2,9 24 ujoen, waarop sommige westerse aarnemers het schatten. Volgens de izes P°é®en staan er een miljoen Russi- io3 1"® militairen aan de grenzen met hi' is niet waarschijnlijk dat ®Jn|na daar niet ook een miljoen sol- e» a'en tegenover heeft staan. En dan P' men in elk dorp, in elke stad, -■«al op het platteland soldaten in ag aiform. Zij helpen bij de oogst of oJUn op andere wijze in het produktie- 3Jj roees ingeschakeld. Cijfers over de ïwj myang van het Chinese leger worden - uet gegeven door de autoriteiten. door Was Gallagher De 196e divisie is gestationeerd mid den ln een groot landbouwgebied. Haar kazernes liggen tussen weiden, graanvelden en tuinderijen. Zoals alle onderdelen van het leger 6treeft de 196ste divisie er naar in haar eigen onderhoud te voorzien. Wat vlees en groenten betreft, ls dat deze divisie reeds gelukt Maar zij beweegt zich niet alleen op het gebied van de landbouw en de veeteelt. Een klein fabriekje maakt medicijnen voor de voedingsbeweging in de fabrieken en in de dorpen.' Deze laatste zin van Mao heeft het leger hecht verankerd in de politieke struktuur op alle niveaus in het land. De vice-commandant van de 196e divi sie, Iveng Joe-tsji, zei, toen hij een overzicht gaf van de vele manieren waarop het leger deel nam aan het burgerleven, dat de voornaamste taak van het leger de verdediging van het land en de bevrijding van Taiwan bleef. Keng is 42 jaar. Hij dient reeds enkele jaren bij de 196e divisie. De militaire training neemt acht tot ne gen maanden per jaar in beslag. Ge durende twee tot drie maanden hel pen de soldaten de burgers bij de produktie. Geen rangen divisie zelf en de plaatselijke bevol king. Vrouwen van militairen en een paar mannen werken en leiden de fabriek. Het Chinese leger is een vrijwilligers leger. De officieren zeggen dat zij geen gebrek aan aanmeldingen heb ben een carrière in het leger is een veelbegeerde zaak. De rol van het leger in het burgerlijk bestuur in door Mao duidelijk uiteengezet in zijn beroemde richtlijn van 7 mei, toen extreme studentenakties tijdens de culturele revolutie uit de hand sche nen te lopen. Deze richtlijn regeert alles wat in Ch'na gebeurt Zij bracht de 7 kampt., vuur 1 denten en herscholing van ambtena ren. Haar invloed op de rol die het leger, ook in de toekomst, zal spelen zal zeer belangrijk zijn. Wat zei Mao over de rol van het leger? 'Het volksbevrijdingsleger moet een grote school zijn. In deze school dient ons leger politieke en militaire zaken te bestuderen, zijn ontwikkelingspeil te verhogen, zich tevens toe te leggen nn 1 .x.w en pp D, uta fabrieken up te zetten en te leiden om produkten voort te brengen voor eigen gebruik of uitwisseling tegen gelijke waarde met de staat. Ons leger dient tevens deel te nemen aan het werk ondqr het volk en aan de socialistische op De levensomstandigheden in de kazer nes zijn naar westerse maatstaven ge rekend weinig comfortabel. Officieel is er geen onderscheid van rangen meer. De leiders worden pelotons commandant', regiments-'comman- dant', enz. genoemd. Maar er worden wel bevelen gegeven en wat er moet gebeuren, gebeurt In een kleine cantine lagen twee boeken over de geschiedenis van de divisie, die heeft gevochten in de Koreaanse oorlog. De divisie heeft haar eigen schoenlapperij, en haar eigen kleermakerij. Men stelt alles in het werk om zoveel mogelijk in de eigen behoeften te voorzien. De kos ten van het onderhoud van de divisie moeten een fraktie zijn van die welke in het Westen het op de been houden van een divisie met zich mee brengt. In de Wapenkamer laat men met trots zien hoe elk stuk, van het kleinste kaliber geweer tot de machinegeweren hetzelfde kaliber kogels heeft. Guerrilla De demonstratie die wij bijwoonden in het schieten met lichte geweren en bazoeka's en liet laten exploderen van mijnen bewees, dat men daarin zeer goed geoefend was. Geen nieuwe of zware wapenen werden gedemon streerd. De nadruk bij de toneelvoor stellingen, de oefeningen en de propa ganda ligt altijd op de guerrilla. Al tijd en overal. Een satire die de soldaten voor ons opvoerden liet zien hoe guerrilla-soldaten een Japanse eenheid die een dorp binnenvalt aan pakken. Men krijgt de indruk dat wie China mocht binnenvallen niet te maken zou krijgen met een in grote eenhe den opererend leger maar met een leger dat zich verspreid heeft onder de miljoenenbevolking, leeft van wat het land oplevert en in eigen behoef ten kan voorzien en in kleine eenhe den aanvalt. Deze structuur is blijk baar de erfenis van de lange mars en de succesvolle strijd tegen de legers van Tsjang Kai-sjek. Een geweldige propagandacampagne eert in heel het land het leger als de redder van het volk ln oorlog en vrede. Overal vindt men leuzen die dit verkondigen. De radio zendt leger- liedjes uit. De kranten schrijven lo vende artikeen over het eger en li vele eenvoudige toneelstukken wordt de rol van het leger verheerlijkt Was Gallagher is president-directeur van het persbureau Associated Press.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9