Voor iedereen moet er een betaalbaar koophuis zijn dichtbij Niet ieders inkomen gaat even snel omhoog ij ontvingen Barbecue veel ineens Stichting Alternatieve Eigen Woningbouw: Flevohof Eigen kantoor in Den Haag geopend Ingrid heeft al 55 medailles "Nullijn" zou sommigen in gevarenzone brengen marinieres plons Leraar krijgt veertien dagen voor dronken rijden telefoonconcert Flevohof I JUT/KWARTET DINSDAG 15 AUGUSTUS 1972 BINNENLAND T5/K7 diii iikmiI aar Prismaboekjes en 1 Aulapocket ichenen bij uitgeverij Spectrum te :cht. Priems 1527: Gids voor de ersport, door E. Toebosch en J. P. Btte (319 blz. - 5.50); Prisma- lan 1533: In alle rust door P. anagj (160 blz. - ƒ3); Prisma Kruiswoordboeket, door K. Bat- (119 blz. - 2.75) Aula 478: De hm door A. Montagu (295 blz - ?0) Heer van het licht, science ion verhaal, door R. Zelazny. (256 ƒ4); Puzzelmanoeuvres door P. istra. 50 verschillende puzzels met terin (voor als dat nodig is) de [ssingen (121 blz. - 2.75). len Opstaan, het levensverhaal jtidokampioen Wim Ruska. Uitg. Soff, Leiden. 160 blz - 10. (bal door H. Molenaar, met toto- programma's, aktiefoto's, uitsla- eindstanden, kampioenen, beker- Naars, topscorers, Nederlands Elf spelerslijsten en ruim 250 ge reven portretten. Uitg. De Boeke- Baam. 120 blz. p 9.90. toer, door Tim Krabbé, Alexander eninghoff en Jan Timman. Uitg. >eiderspers, Amsterdam. 188 blz. - 6.50. leren we de vrede door drs. S. C. feen. Uitg. Wolter-Noordhoff, Gro- gen. 4e druk 177 blz. - 12.75. iwen in beperkte vrijheid door H. irbolte. Uitg. van Samsom, Alphen de Rijn en Bouwcentrum, Rotter- 60 blz. - 12. laatste paar weken zijn plannen end geworden om binnen de Euro gemeenschap te komen tot unifor- met betrekking tot het jedrag en het verkrijgen van een wijs voor gemotoriseerde voertui- Europese Commissie heeft voor- J ca ontworpen die straks het fiat de Europese ministerraad moeten en. Als alles vlot verloopt zullen foorstelen op 1 januari 1974 in ang moeten treden. Maar we zien allemaal nog niet zo zitten. Het er op alsof de Europese Commis- n ineens te veel tegelijk willen rege- plannen komen in het kort op het j] ende neer: voor het behalen van 't si wijs zal een praktisch en een theo- c ch examen moeten worden afge- Verder zal een medisch èn - 15 faotechnisch onderzoek moeten tsvinden om vast te kunnen stellen s iemands persoonlijkheid wel ge it is om achter het stuur van een iderniseerd voertuig plaats te kun- nemen. rts zal gedurende het eerste jaar na lehalen van het rijbewijs de chauf- niet harder mogen rijden dan 70 ier uur (op gewone verkeerswegen) harder dan 100 km per uur op banen. Alle automobilisten jonger 50 jaar zullen om de vijf jaar isch gekeurd moeten worden, tus- de 50 en 65 jaar om de twee jaar a de 65-jarige leeftijd elk jaar. klinkt allemaal heel mooi, maar gaat zich bij het lezen van het gaande toch wel afvragen of de e ipese Commissie de realiteit niet al er uit het oog heeft verloren. In de stellen zitten goede elementen, snelheidsbeperking gedurende het i; te jaar na het behalen van het I wijs is stellig zinvol want iedereen dat in dat eerste jaar heel wat raring moet worden opgedaan om oertuig onder alle omstandigheden te leren beheersen. II :n een theoretisch en een praktisch imen kan al evenmin bezwaar of an. Dat hebben we hier trouwens t laar bovendien nog een medisch sychotechnisch onderzoek van de idaten te eisen, lijkt volstrekt on- iaar. Van deskundige zijde is al ADVERTENTIE Voor 1,2S doét u het lekker zelf op. door DAMMIS DE GEUS DEN HAAG 'De grote bouw ondernemers, woningbouwcorpo raties en dergelijke zitten niet op de stichting te wachten. Ze zien door onze activiteiten een stuk winst en een stuk macht verloren gaan. De vijftienhonderd sympa thisanten die nu bij ons zijn in geschreven kunnen met elkaar een vuist maken', zegt Wim van der Kleijn, oprichter van de Stichting Altematieve-Eigen Wo ningbouw. 'Ons principe is: voor dezelfde prijs als een huurhuis moet men zich ook een koophuis kunnen verwerven. Dat is helemaal niet zo gek, want de subsidie op koopwoningen is even groot als die op woningwetwoningen. Het is alleen de gedachte dat koop huizen een plezierige winstbron zijn, die de koopwoningbouw zo duur maakt'. ;d, dat voor dergelijke tijdrovende rzocken de mankracht ontbreekt, trouwens ook voor de herhaalde ingen bij het ouder worden. Het x hier om heel grote getallen, e lotte blijft er dan nog over.het van de controle op het weggedrag Dat is nooit helemaal waterdicht ijgen. Het zou wel moeten, want ordt vaak op onverantwoordelijke gereden. Strengere straffen bij tredingen zullen dan ook naast igere controle uitkomst moeten n. o kluidendc regels in EEG-verband 0 gebiedende noodzaak. Momenteel wat dat betreft op ons continent 1 veelszins een rommeltje. Maar de ise Commissie zou er wijzer aan ien gedaan voorlopig maar wat op de begane grond te blijven i. Wensen en mogelijkheden had- l beter op elkander moeten worden temd. meer bescheiden opzet zou groter van slagen hebben. Geleidelijk n dan de eisen worden opge- J. Alleen op die manier is er kans en duur de zaak goed in de hand rijgen. Dat de Europese minister- gaat bijsturen lijkt een vaststaan- nfcak. list is gebleken het bericht dat de ipese Commissie ook nog de leef- ens voor het behalen van het wijs willen verlagen van 18 tot 16 Juist in de lage leeftijdsklassen is aantal verkeersslachtoffers onge- hoog. In de strijd tegen de eersonveiligheid zou een dergelijk rstel gewoon onverantwoord zijn f eest. De Stichting Alternatieve-Eigen Wo ningbouw die een jaar geleden aan de weg begon te timmeren heeft door de grote toevloed van sympathisanten en het steeds groeiende aantal activitei ten een kantoor aan de Oranjebuiten singel 12 in Den Haag moeten vesti gen. Het kantoor wordt maandag 21 augustus geopend. Van der Kleijn, die zelf aan de inrich ting van een verdieping van het oude pand in de binnenstad meewerkt, on derstreept dat het niet allemaal van een leien dakje ging om de stichting van de grond te krijgen. 'Maar waar een wil is, is een weg. We hebben ons door de bouwwereld gebokst en zo nu en dan kleine succesjes geboekt', merkte hij niet geheel zonder trots op. De A.E.W.-oprichter zegt dat het al veel contacten met offioiële en semi- officiële instanties heeft. Wanneer zich voldoende gegadigden achter de uitvoering van een woningbouwplan scharen kunnen ruime grondtoewijzin- gen tegemoet worden gezien. Wantrouwen 'Het is verheugend dat men zo langza merhand de Stichting A.E.W. begint te kennen. De muur van zwijgzaam heid verandert zo hier en daar in een plezierige sfeer van uitwisseling van gegevens. Het zijn hooguit de toppen in de gemeentebesturen die nogal wantrouwend tegenover ons blijven staan, maar het ambtelijk apparaat als geheel blijkt in steeds meer diensten van openbare werken op dezelde golf- Leden van de projectgroep Delft praten regelmatig over de alternatieve woningen, die in het stadsdeel Tanthof gebouwd zullen moeten worden. Wim van der Kleijn, oprichter van de Stichting A.E.W. (op de foto zesde van links) woont de vergaderingen als begeleider van het project vaak bij. lengte als wij te denken', aldus Van der Kleijn. De A.E.W. helpt bij het verlenen van allerlei mogelijke faciliteiten (bijvoor beeld: bemiddelen bij het verkrijgen van hypotheken, inkoop van bouwma terialen en het verzorgen van de bouw). Een ander punt is dat de stichting de zelfwerkzaamheid bevordert. Veel geld kan worden verdiend door bij de afwerking van een huis zelf de han den uit de mouwen te steken. Wan neer mensen van de stichting bij moeten springen gebeurt dat tegen kostprijs. Protestgroepen Hoe gaat nu de realisering van een bouwplan in zijn werk? Van der Kleijn: 'De leden van onze stichting kunnen deelnemen aan verschillende projectgroepen, waarin zij mee kun nen werken aan de totstandkoming van hun toekomstige huis. De project groepen hebben namelijk een vergaan de beslissingsbevoegdheid bij de keu ze van de architect, type en vorm van de woningen, materiaalgebruik en dergelijke'. Op dit moment zijn projectgroepen werkzaam in Delft en Capelle aan den IJssel teneinde een plan van de grond te krijgen. Beide gemeenten hebben nog geen toezeggingen gedaan om grond aan de stichting te verkopen. De A.E.W. wil in Delfts toekomstige stadsdeel Tanthof vierhonderd wonin gen gaan bouwen. Voor de uitwerking is het Delftse architectenbureau Droog/Nooteboom c.s. aangezocht. In opdracht van de projectgroep Capelle (Oostgaarde) is het bureau voor ar chitectuur en stedebouw ir. V. R. A. van Hezik bezig aan de uitwerking van een plan. De Stichting is op dit moment bezig aan het polsen van gegadigden voor een alternatieve eigen woning in Krimpen aan den IJssel, Spijkenisse, Maassluis, Zevenhuizen en Zoeter- meer. Prijzen Om een idee te geven van de prijzen van de woningen neemt Van der Kleijn een project in Strijen (Hoek- sche Waard) bij de kop. Hier worden voor de A.E.W. bungalows gebouwd in een prijsklasse vanaf 75.000 gulden door Piet Hagen Het brood is weer duurder, de melk kost een cent meer, een doodgewone brief wordt binnenkort 35 Corporatie cent, de huur van een huis is niet meer te betalen Toegegeven: de lonen zijn ook omhoog ge gaan. Maar daar staat tgenover dat alles zoveel duurder is dan vroeger. De welvaart is maar schijn. Je wordt er geen cent wijzer van. Het is misschien niet erg eerbiedig, maar op deze wijze zijn wij gewend te praten over wat politici als ons natio nale probleem nummer één beschou wen: de loon- en prijsspiraal. Senator Diepenhorst repte begin juli zelfs van 'de zwarigheid waarin ons land ver keert', en dat was nog voordat h^t kabinet over de lonen en prijzen struikelde. De angst voor het inflatiespook is inmiddels ook de vakbonden in de benen geslagen en dus ziet het er naar uit dat de werknemers in 1973 zullen afzien van een stijging van het beschikbaar inkomen. Alleen de prijs stijgingen zullen gecompenseerd wor den, maar het 'reële' inkomen zal niet of nauwelijks stijgen. De ruimte die over is zal gebruikt worden voor verbetering van de collectieve voorzie ningen. Dat is dan de nul-lijn voor de loonontwikkeling. Die nullijn kan wel eens de gevaren- grens worden voor de mensen die relatief zwaar getroffen worden door de prijsstijgingen (zie ons artikel in de krant van zaterdag) en die boven dien niet zoveel geprofiteerd hebben van de loonstijging van de afgelopen jaren. Want wie er in de vette jaren van de geleidelijke reële inkomensstij ging niet veel dikker op geworden is, zal het in het magere jaar 1973 niet gemakkelijk krijgen. Gemiddeld gezin Voordat we ons verdiepen in de vraag of er mensen in de knel zullen raken moeten we eerst vaststellen dat we er alles bij elkaar behoorlijk op vooruit gegaan zijn. Dat blijkt duidelijk uit de statistieken van het CBS en het Centraal Planbureau (CPB). Volgens het CPB zag het gemiddelde werkne mersgezin (twee kinderen, inkomen 16.000) zijn vrij beschikbaar inko men in 1971 met 2,2 procent toene men. En dit jaar zou dat zelfs 4,1 procent worden. Dat is dan reëel in het handje, want met wijziging van de belastingtarieven en met de geste gen prijzen is dan al rekening gehou den. Dergelijke cijfers lijken niet voor te genspraak vatbaar. Toch krijgen vak bondsbestuurders vaak de klacht te horen dat alle welvaartsstijging maar schijn geweest is. Niemand merkt aan het eind van de maand dat hij geld overhoudt. Dat is een gegeven dat meer aanspreekt dan statistieken van Haagse rekenaars. Voor vakbondsbestuurders die willen bewijzen dat al hun werk niet te vergeefs geweest is, blijft er in zulke gevallen maar een mogelijkheid over om zich te verweren. Dat is de we den-raag: zou u terug willen naar vijf of tien jaar geleden. De lastige leden blijken dan ineens erg gehecht aan de welvaart van 1972. Ze moeten beken nen dat ze tien jaar geleden nog geen koelkast hadden. En dat tweedehands autootje stond vijf jaar geleden nog niet voor de deur. Dat is waar. Collectieve sector Het ongelijk van de zwartkijkers die zeggen dat ze er niet wijzer van worden blijkt ook als we kijken naar de welvaartsstijging in de collectieve sector. Dat weegt wel niet 'in het handje' maar mag toch wel meetellen als we nagaan hoeveel we erop voor uitgegaan zijn. Meer onderwijs, betere medische verzorging, uitbreiding van de sociale wetgeving, meer vakantie: dat is allemaal geen 'reële inkomens stijging', maar daarom niet minder reëel. Er is nog een reden om niet al te pessimistisch te doen. Wanneer we ietwat willekeurig een grens trek ken bij 12.000 gulden kunnen we constateren dat voor de inkomens groep beneden die grens het nodige gedaan is. Hoe men ook over de kabinetten van De Jong en Blesheu vel mag denken, vast staat dat zij de allerlaagste inkomensgroep niet slecht bedeeld hebben. Het minimumloon is structureel verbeterd, de AOW ging meer omhoog dan de trend, de belas tingvrije voet wordt opgetrokken, er is iets voor de invaliden gedaan, en zo is er meer. Wanneer we echter kijken naar de inkomensgroep tussen 12.000 en 18.000 gulden (de loongrens van de zieken fondswet) is er toch enige reden om de vreugde over de reële inkomensstij ging te temperen. Deze groep omvat de overgrote meerderheid van werk nemersgezinnen. In principe kunnen zij zich spiegelen aan het gemiddelde werknemersgezin van het CPB dat er vorig jaar 2,2 procent en dit jaar 4,1 procent op vooruitgaat. Maar helaas wordt die gemiddelde reële inkomen stijging niet gelijkelijk over alle werknemers verdeeld. Daar beginnen de twijfels. De gemiddelde inkomenstijging wordt berekend door de totale loonsom te delen door het aantal werknemers. Maar in die totale loonsom zitten ook de salarisverhogingen tengevolge van promotie. Wie geen carrière maakt merkt uiteraard niets van dat stukje van de reële inkomensstijging. Om te weten hoeveel deze groep er reëel op vooruitging moeten we 1,3 procent van de inkomensstijging van het ge middelde gezin aftrekken. Dan blijft er voor 1971 een stijging over van 0,9 procent en voor 1972 van 2.8 procent. Maar ook die cijfers zijn nog 'gemid delden'. Om te weten hoe het afzon derlijke werknemersgezin vergaat zou je verder onderscheid moeten maken tussen goede en minder florissante bedrijfstakken of tussen welvarende en minder welvarende streken in het land. De conclusie van dit verhaal is on geveer gelijk aan die van het vorige verhaal: gemiddeld is het beeld niet zo somber, maar onder dat gemiddel de zitten groepen die het minder goed hebben. Wanneer we bij vakbonden of instanties als CBS en CPB vragen waar die groepen precies zitten blijft men het antwoord schuldig. Dat er achterblijvers zijn wordt niet bij voorbaat tegengesproken. Maar we we ten er te weinig van. Tweede artikel van een serie van drie. Volgende keer: de overheid als prijsopdrljver. Het mag best even gezegd, worden: de dames, hoewel in de minderheid in de 43 man sterke paralympische ploeg, die vorgie week beladen met medailles uit Heidelberg terugktoam, hebben in verhouding meer medailles veroverd dan de mannen. Van de 14 meestrij dende dames in deze olympische spe len voor gehandicaptyn zijn er ef inl de prijzen gevalen, van de 29 heren negen en dan haalden die dames vaak nog meer dan één medaille de frnan.' Van de negen Amsterdamse olympia- degangers en gangstersdie met co ach Verheuvel vanavond om half ne gen door wethouder Verheij van sportzaken namen s het Amsterdamse gemeentebestuur in het Historisch Museum worden ontvangen zoals het olympische kampioenen betaamt, zijn er minstens twee die zeker even apart naar voren gehaald zullen worden Ingrid van de Benden en Marijke Ruiter, die allebei al zwemmend niet minder dan vier gouden plakken vero verden. Twintigjarige Ingrid die in het ziekenhuis waar ze werkt, gisteren al uitvoerig gehuldigd is blijkt thuis al een indrukwekkende kast vol 53 gouden medailles en nog een ziveren en een bronzen pak plus een paar wedstrijdbekers en een stapeltje certi ficaten te bezitten. Daarvan zijn er drie gouden en één zilveren afkomstig van de paralympische spelen vier jaar geleden in Israël. Dat alles heeft ze in de zes jaar dat ze aan wedstrijdsport meedoet, bij elkaar gezwommen. Bin nenkort komt er nog een beker (tje) bij, een gouden replica van de grote gouden cup voor landenteams, die ze er samen met Marijke Ruiter en Mary Kuivenhoven uit Delft op de driemaal honderd meter wisselslag 'uitsloeg.' Ingrid traint bij 'Admiraal de Ruy- ter', een van de 56 bij de Nederlandse Invaliden Sportbond aangesloten vere nigingen, die samen, zegt de heer Rosendaal van de NIS, 2350 leden tellen. Veel te weinig, vindt hij, twant van de 400.000 invaliden in ons land waarbij ook de geestelijk gehandi capten en de hartpatiënten rijn gere kend rijn er toch zeker 40.000 die aan actieve sport zouden kunnen doen. 'De NIS beschouivt het als zijn taak om die mensen uit hun isolement te halen. Niet alleen om het therapeu tisch effect van de sport, maar omdat we het idee hebben dat ze teveel in hun huisje blijven zitten.' De wethouder zal in elk geval vana vond heel wat te feliciteren hebben. Niethalleen Ingrid en Marijke, maar in die tien Amsterdammers de hele Nederlandse ploeg, die maar zo'n pro cent van al die deelnemers uit vieren veertig anden uitmaakte en toch zei- ker negen procent van de beschikbare medailles mee naar huis heeft geno men. (inclusief grond, maar opgeleverd als casco). Afbouwpakketten zullen dan A-anaf 4000 gulden verkrijgbaar zijn. De huizen in Delft zullen naar schat ting 50.000 tot 70.000 gulden kosten. Direkte bouwmogelijkheden zijn er in Zuid Beijerland. Verder staan op het lijstje 's Gravendeel, Westmaas, Maa- dam, Barendrecht, Oud-Beijerland, Numansdorp, Naaldwijk, Monster, Purmerend, Weesp en de nieuwe stad Almere in Zuidelijk-Flevoland. Een positieve reactie is binnengeko men van de gemeente Den Haag, die de stichting heeft uitgenodigd om te zijner tijd een plan voor één van de laatste stadsuitbreidingen (Houtwijk) in te dienen. Ook hebben Dordrecht en Heerlen de A.E.W. als gegadigden voor bouwgrond genoteerd. Van der Kleijn zegt dat alleen die architecten door de verschillende pro jectgroepen worden aangetrokken die met hun plan het best aansluiten bij de wensen van de gegadigden aan de hand van ingevulde lijsten. Architect Jan Droog in Delft streeft bijvoor beeld een plan na, waarin de indivi duele herkenbaarheid van ieder huis weer een belangrijke rol speelt Met die trieste, uniforme massa huizen moet het afgelopen zijn. Droog wil een sfeer scheppen, waarbij iedere bewoner van zijn nieuwe huis het gevoel krijgt 'thuis' te zijn, zijn draai te hebben gevonden. In het schetsplan voor Tanthof komt dat tot uiting in het scheppen van ronde vormen, van binnenpleintjes en derge lijke terwijl de duurdere bouw har monisch tussen de goedkopere wordt opgenomen. Voor mensen die verwachten dat ze voor een prik een huis van anderhalf ton in hun schoot geworpen krijgen zijn de alternatieve plannen niet ge schikt. Wel voor hen die de maande lijkse aflossingen binnen het budget kunnen houden. Over een maand of vijf gaan de eerste vrouweijke lofficieren en machinisten van de Amerikaanse marine het schip in. Het hospitaalschip Sanctuary heeft deze vrouwenprimeur en trouwens ook de enige vrouwenverbijven heeft admiraal Elmo Zumwald in Washington er bij verteld. Ze zullen over een poosje niet alleen als hogere 'manschappen' mogen dienen, maar ook als gewoon matroos. Volgens de wet mogen vrouwen niet met gevechts opdrachten belast worden, maar ook daarin, zei een verheugde admiraal Zumwald, zal in verband met het streven naar gelijke rechten voor man en vrouw waarschijnlijk gauw veran dering komen. Altijd handig, zo'n ex tra korps gevechtsmarinières, maar zo erg gelijk hoeft nou ook weer niet. De opening van het kantoor in Den Haag ziet de A.EW. als eerste mijl paal. De moeilijkheden rondom de verzorging van een mededelingenblad, een bouwgids, en de begeleiding van de projectgroepen zijn dan- verwacht Wim van der Kleijn opgelost. Hij meent dat met de vestiging in Den Haag voor het ministerie van volkshuisvesting het bewijs wordt ge leverde, dat de stichting de continuï teit kan gaan bieden die van een aanstaande woningbouwcorporatie ver langd wordt. Maar het belangrijkste is dat aan de sympathisanten nu werke lijk de informatie kan worden gege ven die zij nodig hebben. Zo zal het stichtingskantoor tegelijk dienst doen als expositieruimte van plannen en bouwmaterialen en dergelijke. Apart van de stichting is een dienst in het leven geroepen die een verder gaande hulp kan bieden bij een bouw- of verbouwingsproject. Deze dienst kam 'n opdracht aannemen om ervoor te zorgen dat een of meer woningen worden gebouwd. De Stichting A.E.W. zal binnenkort een grote ledenwerf-actie gaan houden met het doel een brede consumenten organisatie op bouwgebied te wor den, opdat zo veel mogelijk mensen die een eigen- en betaalbare- eigen woning willen hebben kunnen worden geholpen. Adres: Stichting Alternatieve-Eigen Woningbouw, Oranjebuitensingel 12, Den Haag, Tel. 070-848360). AMSTERDAM De rechtbank heeft de 35-jarige scheikundeleraar J. R. uit Weesp wegens het rijden onder in vloed en verzet tegen zijn arrestatie veroordeeld tot veertien dagen gevan genisstraf en twee jaar ontzegging der rijbevoegdheid. Een maand gevange nisstraf was tegen hem geëist. Op zondagavond 20 februari reed de leraar op de provinciale weg bij zijn woonplaats met hoge snelheid in op een groepje auto's, die stilstonden bij een kort tevoren gebeurd ongeluk. De gevolgen bleven beperkt tot blikscha de. Vissen Een team van tweede kamerleden en een van de mensen die op hun vrouwen na het meest naar hen kijken, de journalisten, gaan volgende week donderdag met en te gen elkaar in de Maarsseveens plas sen vissen om een visselwisselbeker, die sinds vorig jaar in pershanden is. Leden van de Club der Honderd, die de wedstrijd organiseert, zullen het kleinste team helpen even groot als het grootste te worden door er zono dig zelf bij te gaan zitten. Open Zaterdag de 26ste gaat de vliegbasis Gilze Rijen om negen uur 's morgens open. Voor iedereen, want er is dan een zgn. 'open dag', waar gratis van alles bekeken kan worden, o.a. exposi ties (tot half drie) van njotoren en propellers en over bewapening en mu nitie. Om twee uur beginnen de vlieg- demonstraties. Een hoge groeten is niet verplicht. Quadrafonie Wie meer over guadrafonische inuziek- weergave wil weten kan daarvoor terecht op de hi fi- video- en orgel- beurs 'Muziek Staffira 72', die van 30 augustus tot 4 september in de Utrechtse Jaarbeurs plaats vindt Aan de beurs is bovendien een liedjeswed- strijd verbonden. Samen Een vertoornde Portugese vader, die zijn dochter niet met de man van haar hart wilde laten trouwen, heeft de twee die dat toch stiekem gedaan hadden op de trappen van de kerk neergeschoten. De prille echtelieden zijn nu toch samen, zij het dan in een Portugees ziekenhuis en nog behoor lijk gewond ook. Najaar Als de ANWB zijn fotowandeling over het (voormalige) eiland Wieringen van start laat gaan (in Hippolytushoef, zeven, dertien of vijftien kilometer) en de Wieringer VVV haar tentoon stelling over het zwaard van Blois van Treslong in de kerk van Ooster- land den volke toont, zitten we al weer in de herfstmaand. Beide ge beurtenissen zijn in het weekeind van 2 en 3 september te lopen, respectie velijk te bezichtigen Een aantal stevig gebouwde Britten zou zondag in de Engelse plaats Sel« sey wel eens laten zien, hoe je op eigen wieken over het water kunt vliegen. Om de uitgeloofde prijs te winnen, hoefden ze zich alleen maar met een licht sprongetje af te zetten van de brugleuning en zich dan 45 meter klapwiekend voort te bewegen. De vlieger ging niet op. Alle deelne mers plonsden onder grote hilariteit voortijdig in liet water. 'Moet je nou 's horen', zei een stu dent door de telefoon tegen discjoc- key van zijn lokale (Amerikaanse) omroepstation en voor de verbaasde oren van de DJ speelde hij een sim pel wijsje voor op de druktoetsen van zijn telefoontoestel. Veel telefoon abonnees in Amerika hebben zich op hun toestel een druktoetsenset aange schaft om (onder andere) de verbin ding sneller tot stand te kunnen bren gen. Elke toets vertegenwoordigt een code en als je zo'n toets goed indrukt, krijg je een controletoon terug, een systeem dat we hier overigens niet kennen. De student was de eerste die ontdekte dat je met die verschillende toontjes een heel melodietje kon spelen. Sinds zijn uitvinding is het 'druktoetscon- cert' een ware rage geworden. In-tel, het blad van de Nederlandsche Stan dard Electric Mij NV, dat van de rage melding maakt, weet al dat je, mits het nummer 33363213 correct en rit misch wordt gedrukt, 'raindrops keep falling on my head' krijgt en voor de bollebozen in de druktoetsenkunst is met 0005 8883 zelfs een stukje van Beethovens Vijfde te verwezenlijken. IA DVERreN™^ Zomaar gratie en nooit een probleem, "Die nieuwe, die Simpkins moeten we in de gaten houden."

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7