Rotterdamse jeugd raat door met rellen Actiecomité was solidair met Turken Op tijd! 1 de postgiro ger verschoven li das makkelijk! erleg vakbond en Auto onder trein drie mensen gedood Discussie - aan de basis' over rapport-Mansholt Bouwbond NVV ziet ook de nieuwe regering met VVD Nijmegen wil studentenstop voor sociale geografie B en W van Utrecht: alleen oriënterend overleg over USO Man lag wekenlang dood in zijn woning Gelaten buitenlanders: 'wij zijn geen mensen, zoals de Nederlanders' Boycotacties tegen hoger collegegeld Het weer Laatste Kees de Jongen •nze correspondent !N De besprekingen tussen rectie van het electrotechnisch f Peiger te Emmen en de heer aisier, districtshoofd Industrie- NVV in Drente die vorige week lag zouden worden voortgezet, u verschoven naar eind van deze Beide partijen zijn gebonden lepaalde afspraken, irdere regeling van de overeen- tussen Peiger en Industriebond deze besprekingen vermoedelijk komen, hoewel de Industriebond rkomelijke bezwaren blijkt te in tegen het tot dusver nieti nemen van de contactman van idustriebond de heer A. Platje, ten heeft de directie in het be- ffiet de werknemers gesproken e terugkeer en het opnemen in roduktie van de eerste negen zo vlot mogelijk te doen verlo- ijectie verwacht daarmee geen tfkheden te ondervinden. In te- ffling tot verschillende publica- ullen de andere negen stakers, ter in het bedrijf kunnen terug- aanstaande vrijdag het werk tien. telijke voorwerpen li 'inhiisbelt gevonden «RICHT Op de gemeentelijke sbelt te Maastricht zijn gisteren beitfene kerkelijke voorwerpen >den, die daar moeten zijn gede- itd j door inbrekers. Onder de 'erpeti zijn zilveren kandelaars, okschalen en consecratiebellen [orden gebruikt bij de rooms- heke eredienst. Van welke in- i de voorwerpen afkomstig zijn, bekend. De Maastrichtse politie een qnderzoek in. Mevrouw Soetens: 'Vrijdag nacht was de situatie zo ern stig dat in de Wapenstraat nummer 5 de deur werd ge rammeid, toen hebben de Turkse bewoners en wij poten van stoelen afgebroken en zijn wij bij de trap gaan staan. Maar gelukkig greep de politie net op tijd in'. Niettemin is het actiecomité verontwaardigd over het uit blijven van doeltreffend poli- tie-optreden tegen de relma- kers in de Afrikaanderwijk. In een open brief aan B. en W. van Rotterdam schrijft het co mité: 'In de panden (in de Wapenstraat) waren aanwezig twee zwangere vrouwen, kin deren en een dertgtal Turkse arbeiders. Allen waren- volko men overstuur door het brute geweld en verbijsterd ove rhet uitblijven van hulp. De panden stonden bloot aan een hagelstorm van stenen, die een onbeschrijflijke vernieling van buitenkant en interieur teweeg brachten. De politie was 's avonds en 's nachts aanwezig maar als het even rustig leek, verdween ze weer tot groot onbegrip van alle bedreigden. De stenengooiers gingen dan weer ongestoord hun gang en na tussenpozen van soms een half uur ver scheen de politie ten tonele'. Grote stenen Waarom waren leden van het actiecomité in de soms bele gerde woningen en pensions aanwezig, in tegenstelling tot de officiële Stichting hulp buitenlandse werknemers en leden van B. en W. Rotter dam? Mevrouw Soetens: 'Ons doel was door onze aanwezig heid de Turken morele steun te geven, maar het ging er ons niet om de betrokken te raken bij de reHotjes. Het feit dat ook een groep Nederlan ders de steniging doorstond was een grote steun voor de Turken. We hebben zaterdag en zondag minstens 30 raadsle den telefonisch gevraagd of ze mee wilden gaan. Het resul taat was dat zaterdagavond een lid van de Bejaardenpartij en zondagavond twee leden van de CPN en drie leden van de PvdA kwamen kijken'. Ook de wethouder van volkshuisves ting H. W. Jettinghoff kreeg twee keer een verzoek van het actiecomité om naar de Wapenstraat te komen. De wet houder verscheen niet, aldus Nel Soetens. Het comité heft sinds zijn oprichting door mevrouw Soetens en de heren Herman van den Bergh in 1969 voortdurend gewaar schuwd voor de gevolgen van de passieve houding van de overheidsinstanties tegenover de toenemende concentratie, die gepaard ging met slechte huisvesting en schromelijke verwaarlozing van de voorlich ting aan de buitenlandse werknemers zowel als aan de Nederlandse bewoners van de wijken. Een jaar geleden, op 22 juni 1971, schreef het actiecomité het gemeentebestuur van Rot terdam dat meer controle van de overheid op de betreffende wijken nodig was. 'Deze wij ken, waarin over het algemeen de minst draagkrachtigen van onze samenleving wonen, zijn om velerei redenen 'toch al problematisch. Thans zien deze buurten zich ook nog opgescheept met het proble.'m van de buitenlandse werkne mers. Hun totaal ander cul tuurpatroon, hun onbekend heid met onze taal. waardoor voor henzelf isolatie ontstaat, ontwricht vaak het leven in zo'n wijk', aldus het comité. Vorige week donderdag ver wees het actiecomité de ge meente naar zijn brief van vorig jaar: 'Er werd tegen do vemansoren gepraat. Zelfs de meest eenvoudige maatregel als veelvuldige en onverwachte controle in pensions werd niet aangenomen. De Stichting hulp aan buitenlandse werkne mers, het officiële orgaan, kondigde op 20 oktober 1971 de sluiting van 200 slechte pensions aan met een tempo van 1 k 2 per week, maar er zijn er nog geen 15 ditiht gegaan'. Het actiecomité vindt dat de oorzaak van de rel in de Afrikaanderwijk moet worden gezocht in de woning nood in Nederland. Terwille van het bedrijfsleven worden mensen hierheen gehaald die geen onderdak wordt geboden. Deze buitenlandse arbeiders worden dan het slachtoffer van profiteurs, die hun tegen woekerprijzen een bed in een -mensenpakhuis verhuren. Na jaren wordt de behoefte aan gezinshereniging zo groot, dat zij tegen een veel te hoge prijs een woning kopen. Om dit te kunnen financieren ziet de gastarbeider zich soms ge dwongen zelf onder te verhu ren, krijgt de smaak hiervan te pakken, koopt nieuwe panden aan en wordt logement houder in het groot. Racisme Langzamerhand wordt het percentage buitenlanders in de oude wijken, waar de huizen het goedkoopst zijn, zo groot dat Nederlanders zich vreemd gaan voelen in hun (ADVERTENTIE) Met Postgiro steeds snel en precies op tijd uw salaris, loon, pensioen of ander inkomen. Nel Soetens: solidair met Turken eigen wijk. Het actiecomité: 'In zo'n samenhang is het mo gelijk dat Nederlanders noch buitenlanders zich ervan be wust zijn hoe de problemen werkelijk liggen, wie de ware schuldigen namelijk over heid en bedrijfsleven zijn en dat men onderling slaags raakt'. Toch verklaarde het ac tiecomité vorige week in een perscommuniqué dat racisme en vreemdelingenhaat een rol spelen in de rellen in de Afri kaanderwijk. Mevrouw Soetens meent dat bij sommige Neder landers latent sluimerende ra cistische gevoelens de kop hebben opgestoken. Het actie comité heeft de afgelopen ja ren uit anonieme brieven vast gesteld dat er 'veel vreemde lingenhaters onder de Rotter dammers schuilen'. Zijn de relmakers in de Afri kaanderwijk dan niet hoofdza kelijk op sensatie beluste jon gelui? Mevrouw Soetens: 'Voor een deel wel, maar onder hen bevinden zich ouderen die ste nen door de ruiten van de ions gooien. Ik h een man van ongeveer 45 jaar zeggen: 'Ik haat ze, ik haat zc. Anderszijds is het aantal Nederlanders in de wijk groei ende dat bijzonder kwaad is over het optreden van de rel makers. Een van hen is een Rotterdammer, die vorig jaar zelf door een Turkse huisbaas uit zijn huis in de Paarlstraat tot verhuizen werd gedwongen. Mevrouw Soetens oordeelt dat B. en W. van Rotterdam schuldig zijn aan de uitbrei ding van de rellen door vorige week akkoord te gaan met de ontruiming van de pensions in de Paarlstraat. 'In een rechts staat mogen, onschuldige bur gers niet door volksgerichten uit hun huizen worden ver dreven. De politie heeft name lijk bij het begin van de ver nielingen werkeloos toege keken'. Maar de afgelopen avonden was cr kennelijk ook een permanente bewakings dienst. Uit de ervaringen van mevrouw Soetens bij de Tur ken valt op te maken dat de wijk niet was afgegrendeld. Waarom niet? Mevrouw Soe tens: 'Dat begrijpen wij ook niet en de Turken nog min der. Zij reageren hierop door hun gezicht en hun handen te tonen en galaten te zeggen: 'Wij zijn geen mensen zoals de Nederlanders, wij zijn maar Turken, ZONNIG BEWOLKING MAX. TE HP. MIN. TEMP. WINDRICHTING Weenapporten van ftetwravontl 7 uur; maxi mum-temperaturen van gisteren en neerslag tussen s morgens en 's avond* 7 uur. Amsterdam zwaar bew, 20, 0; De BUt regen. 21. 0.1; Deelen geheel bew, 22, 0; Eelde regen 22, 0.1; Eindhoven regen. 21, 0.1; Den Halder zwaar bew IS, 0; Lucht ha Rdam geh bew 19, 0; Twente geh bew. 21, 0; Vüsslngen regen, 18. 0; Zd-Umburg onweer, 19 1; Aberdeen zwaar bew 19, 1; Athene onbew. 24, 0; Barcelona Ucht bew, 26, 0- BerUJn half bew, 28 0; Bordeaux regen. 18 27; Brussel regen 20, 2; Frankfort zwaar bew, 30. 0; Gen)ve zwaar bew, 23, 5; Helsinki Ucht bew, 21, 0; Innsbruck half bew 33, 0; Kopenhagen zwtaar bew, 23, 3; Lissabon onbew 25, 0; Locarno geh bew 28. 0; Londen half bew. 28, 0; Luxemburg onweer. 25, 42: Madrid Ucht bew, 28, 0; Malaga onbew 38, 0; Mallorca half bew, 31 0; München licht bew. 31, 0; Nice half bew, 28, 0.1; Oslo regen, 10, 5: Parijs regen, 20 3; Rome onbew 33, 0; Spilt onbew, 34 0; Stockholm regen 22, 0.3; Wenen onbew, 30, 0; Zürich regenbul. 24, 0; Casablanca Ucht bew, 24, 0; Istanboel Ucht bew, 28, 0; Tuni* onbew 37 0. Hoog water 10 augustus: VUsslngen le getij 6 05 2e geUJ 18.28 Haringvliet ad. Zeezijde 7.4120.01, Rotterdam 8.55—21.01, Scheven lngen 6.5919,22. IJmtiiden 7.46 20.09, Den Helder 11.33—23.52. Harllngen 2.01—13.55, Delfzijl 4 00—16.05, Rotterdams burgemeester Thomassen (midden) in gesprek met de ministers Van Agt (links) en Nelis- sen over maatregelen om de bevoegdheden van de gemeenten ten aanzien van pensions voor gastarbei ders beter te regelen. |l\\ MVAKlLl DINSDAG 15 ALGcslLS 19it F BhtitLitLtLti) '15/K5 een onzer verslaggevers rERDAM Gisteravond uur waren alle eerder op de vernieuwde ruiten in de Afri- iderbuurt al weer ingegooid, ellen begonnen vroeg, op de- >sde dag van.de onlusten in >rdam ;en half uur later, om half negen, lerden enkele tientallen leden 'knokploeg van het eerste uur* politie bij te staan in haar actie de provocerende jongelui. Met en en stenen sloegen zij, samen de politie, hardhandig in op de ige rellenmakers. nokploeg bestond uit dezelfde en die vorige week woensdag en irdag de eerste Turkse pensions ten en die vrijdagavond een op richtten tot de buurt om te stop- net geweld. hoonmaakactie' duurde niet lang. n een half uur was het weer ins rustig in de Wapenstraat en fing. Kort na de actie verscheen meester Thomassen in allerijl middag teruggekeerd van zijn tie in Zwitserland in de Afri- erbuurt om de situatie in ogen- w te nemen. 'Ik blijf er tot het is,' zo had hij voor zijn vertrek r op de avond verklaard. LEG gd door een honderdtal schel en roepende jongelui wandelde meester Thomassen door de wijk. dags was hij, samen met de wet- rs De Vos (sociale zaken), Jet- jff (volkshuisvesting) en Polak eer) en gemeentesecretaris Ver- naar Den Haag geweest om de jkheden in de Afrikaanderbuurt spreken met vice-minister-presi- lelissen en de ministers Van Agt gels. loop van dit overleg werd een uniqué uitgegeven over de resul- van de besprekingen. Dat luidde: orte termijn zal van regerings- worden nagegaan welke moge den er zijn om door maatregelen idelijk niveau te komen tot ver- ig van de bevoegdheden van de overheden ten aanzien van de ing van pensions, mtrent zal met het gemeente- ir van Rotterdam nog nader con- rorden opgenomen. Het gemeen- uur zal voortgaan met de niaat- n die het thans reeds ten dien- an. is het NW, dat gisteren met irklaring over de gebeurtenissen Afrikaanderbuurt uitkwam, moet eleid. met name het toelatings ten aanzien van de buitenlandse emers in ons land, drastisch wor- jewijzigd. 'Bij de toelating van ilandse werknemers moet liet so- effect op een buurt of stad, maar P het hele land, medebepalend aldus het NVV, dat de werkge- lij de 'komst van de gastarbeiders land zou willen aanspreken voor aatschappelijke kosten van het ijf. Het NVV meent ook dat de ijlheden die zich op het oger.- m Rotterdam voordoen morgen i kunnen uitbreken. LSSADEUR irkse ambasadeur in Nederland gisteren namens zijn regering de landse regering bescherming ge- 1 voor de Turken in Nederland >r hun bezittingen. De ambassa- creeg op het ministerie van bui- dse zaken te horen dat 'op grond mbtelijk overleg met de autori- de verzekering kon worden ge- dat alle maatregelen zijn geno- n de Turken in Rotterdam deze ming te verlenen, lassadeur heeft inmiddels ook, elde het ministerie van buiten zaken mee, met voldoening ken- nomen van de spijtbetuigingen Ie voorvallen in de Afrikaander- dels zijn in het Turkse parle- ook vragen over de Rotterdamse e gesteld. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Nadat het rapport- Mansholt over de ecologische crisis was uitgekomen, heeft het overlegor gaan van de drie progressieve partijen een commissie benoemd om de discus sie over dit rapport te stimuleren en te begeleiden. Deze commissie heeft in de afgelopen maanden een discus sie-project ontwikkeld, dat de naam Samen-Over-Leven meekreeg. Op 5 september zal het project van start gaan. Bij de drie politieke partijen de PvdA, D'66 en de PPR bestond de behoefte aan de weet te komen 'hoe men aan de basis over het rapport Mansholt dacht'. Tevens wilden de drie partijen zo veel mogelijk mensen aan de discussies laten deelnemen. Daarom is voor een niet partij-gebon den opzet gekozen. Het NIVON (Ne derlands Instituut voor Volksontwik keling en Natuurvriendenwerk) zal de landelijke organisatie veizorgen. Op plaatselijk niveau zullen vormingscen tra, verenigingen en kerkgenootschap pen vorm geven aan de discussies. Gestreefd wordt In maart de rapporta ge van deze discussie te hebben beëin digd. Het resultaat zal dan worden doorgespeeld naar de programmacom missie van de drie progressieve partij en. Om de discussie meer vorm te geven heeft de commissie Saimen-Over Le ven een boekje samengesteld. Tevens ontvangen de deelnemers aan de dis cussies een vragenlijst, fin het boekje komen vijf thema's naar voren: de opleiding, dearbeid, inkomenspolitiek, bouwen en wo nen en het welzijn. Vele conclusies van het rapport Mansholt zijn in deze thema's verwerkt. UTRECHT De kans lijkt groot, dat door het samengaan van de confessio nele partijen en de WD in het nu gevormde tussenkabinet ook na de verkiezingen de confessionelen vastge klonken zitten aan de VVD-conserva- tieven, zo is de indruk van de Bouw- bond-NVV. Bij de KVP, ARP en CHU hebben ze blijkbaar nog steeds niet in de gaten, dat het grootste deel van hun kiezers uit werknemers bestaat, 'schrijft de bond. 'Deze werknemers hebben nu de mogelijkheid de christelijke partij en via de stembus af te straffen voor hun voortdurend samenwerken met de WD, van welke partij de grote groep werknemers nu eenmaal niets kan verwachten'. Van een onzer verslaggevers NIJMEGEN' De katholieke univer- s.teit tc Nijmegen wil voor haar afde ling sociale georgrafie alsnog een stu dentenstop van 115 studenten. Door de minister was de capaciteit van het eerste studiejaar gesteld op 170, maar volgens het universiteitsbestuur is 115 eerstejaars bij de huidige personeels sterkte wel het maximum. Van een verslaggever UTRECHT Het college van b. en w. van Utrecht heeft ontkend dat wet houder W. Kieboom van cultuur plan nen bekend heeft gemaakt voor afsto ting van het Utrechts Symfonie Orkest door de gemeente en integratie van het USO in de omroeporkesten. Het is volgens b. en w. evenmin juist dat de wethouder zelf alle voorbereidende be sprekingen heeft gevoerd met leiding gevende NOS-functionarissen en het ministerie van CRM, zonder vooraf in tensief overleg te plegen met het USO-bestuur, de orkestleden en de ANOUK, de algemene organisatie van uitvoerende kunstenaars. In antwoord op schriftelijke vragen van het gemeenteraadslid mevrouw M. M. Versnel-Schmitz zeggen b. en w., dat de heer Kieboom vóór 20 juli al leen oriënterende contacten heeft ge had met het ministerie, de NOS en de gedeputerde voor culturele zaken van het provinciaal bestuur van Utrecht. In een gesprek met het be stuur en de directeur van het USO op 20 juli heeft de wethouder zijn per soonlijke mening over deze kwestie be kend gemaakt. Aan de gemeenteraad zijn nog geen mededelingen over de plannen gedaan omdat de heer Kieboom b. en w. een nota voor zal leggen over zijn denk beelden met betrekking tot het toe komstige beleid ten aanzien van het USO en de procedure die daarbij moet worden gevolgd. Zodra b. en w. zich een oordeel over de nota hebben gevormd zullen zij de zaak voorleggen aan de culturele commissie van de gemeenteraad. Van een verslaggever DELFT De 41-jarige ongehuwde J. M. van de K. is dood in zijn woning aangetroffen. De man moet daar drie tot vier weken hebben gelegen. Om wonenden hadden bij de politie ge klaagd over een ondraaglijke stank. De doodsoorzaak was waarschijnlijk een hartaanval. Door Huib Goudriaan. ROTTERDAM Nel Soetens, oprichtster van het Rotterdamse 'Aktiekomitee Pro Gastarbeiders' heeft vijf avonden en nachten, solidair met de Turken, in de bele gerde woningen van de Afrikaanderwijk doorgebracht. Met vier andere leden van liet actiecomité doorstond ze de 'steniging' achter spiraalbedden, stoelen en banken die in de woonkamers als barricaden stonden opgesteld. Van een verslaggever AMSTERDAM Onder het motto 'betaal niets' zullen de studenten de komende tijd acties voeren tegen de 1.000 gulden collegegeld om kracht bij te zetten aan de eis van het Landelijk Overleg Grondraden (LOG) tot in trekking van de wet. Dit is gisteren op een persconferentie van het IX) G medegedeeld. De acties, waarover men nog niets naders wilde mededelen, zullen per universiteit worden gevoerd, maar ze zijn gesynchroniseerd en landelijk is er overleg over in het IX)G. Er zal ook druk op de politieke partijen en het parlement worden uitgeoefend. De LOG-woordvoerder zed dat de nieuwe regering de wet zal moeten intrekken en het collegegeld met terugwerkende kracht voor het studiejaar 1972-73 tot het oude bedrag verlagen. De acties zullen in de universiteitsste den beginnen met een meeting op 25 augustus in Amsterdam. Er ral voor gezorgd worden dat de acties zeer massaal gevoerd zullen worden, aldus de LOG-woordvoerder. Droogtefront Nog even terug naar vrijdagmorgen 11 augustus, na de momenten vlak voor de rampzalige hoos van Ame land. Opvallend in het hygrogram in Gorredijk was toen een snelle, korte daling van de luchtvochtigheid voor de bui. Om kwart voor zeven werd een relatieve vochtigheid op 92 pet geregistreerd, die was om 8 uur vrij scherp gedaald tot 70 pet, om rond half negen ueer even snel te stijgen tot 89 pet. Dit speelde zich af voor de bui was gearriveerd en er was dus nog geen regen gevallen. Pas vanaf 9 uur deed de bui met zijn wilddraaien- de wolken de temperatuur van 17 naar 13 graden teruglopen. Wij weten nu niet of hier sprake is geweest van het spoor van een kleine droge sector. We herinnerden ons bij het zien van het hygrogram alleen wel het artikel van H. R. A. Wessels in Hemel en Dampkring over de hoos van Chaam en Tricht van juni 1967, waarin hij zegt: 'Het zogenaamde droogtefront is vaak een interessant aspect, onder meer door convergentie, het samen treffen en omhoog dringen van lucht stromingen, waarbij het front de lucht, die de bui instroomt, een zeke re rotatie meegeeft'. In Amerika, waar tornado's (grote hozen) vaker voorko men, is dit herhaaldelijk vastgesteld zonder dat de werking ervan overi gens precies wordt doorzien. Onge twijfeld speelt ook een inversie (tem- peratuuromkering) bij dit soort on weerstoestanden een rol. De Engels man Ludlam wijst in verband daar mee op de in de bovenlucht aanstro mende warme en droge lucht, afkom stig van het droge hooggelegen Spaanse plateau. De lucht onder de inversie kan door verwarming en ver damping boven het Franse laagland veel waterdamp opnemen. Wanneer eenmaal de inversie verdwijnt, is de rem eraf en ontstaat, vooral bij ge lijktijdige aanvoer van koudere lucht op grotere hoogte, een zeer sterke buienvorming. Ook op vorige week vrijdag kregen we de indruk dat de al enkele dagen aanwezige en door een rug van hoge druk 'onderdrukte' vochtige luchtmassa's ongebreideld naar hoger sferen konden uitbreken. VARSSEVELD Op een onbewaakte overweg in Vansseveld (Gld) is gister morgen een auto door een trein ge grepen. Van de vier inzittenden kwa men er drie om het Leven. De slacht- ofers zijn de heer Th. J. Giessen (67) en zijn vrouw J. G. M. J. Gies- sen-Lucassen uit Gendringen en de heer H. A. M. Giessen uit Zeddam. eveneens 67 jaar. Zijn vrouw werd zwaar gewond. In Appelscha verongelukten gister nacht twee negentienjarige jongens: Martin Hofstra uit Appelscha en An- dries Bloemsma uit Makkinga. Zij za ten op een bromfiets die frontaal in botsing kwam met een personenauto. De 22-jarige mevrouw A. F. M. de Jong-Van der Coeveringe uit Wad- dinxveen kwam bij een autobotsdng in haar woonplaats om het leven. Haar man, die de auto bestuurde, werd zwaar gewond. Het ongeluk gebeurde doordat een personenauto uit tegeno vergestelde richting komend met gro te snelheid uit de bocht vloog en op de andere weghelft terecht kwam. In IJsselstein kwam de 70-jarige me vrouw E. M. Jaarsveld van de Akke om het leven toen haar auto na een botsing met een andere wagen kantel de en in brand vloog. Op de afrit van de Ketelbrug tussen Oostelijk-Flevoland en de Noordoost polder raakte de 24-jarige monteur Lambertus Oosterveen uit Steenwijk met zijn auto van de weg af en verongelukte dodelijk. Het worden nu echt wel de laatste voorstellingen die Toneelgroep Centrum van 'Kees de Jongen' gaat geven. Van 17 tot en met 20 augustus komt dit successtuk nog in de gerestaureerde Haarlemse Schouwburg, en op 21, 23, 25 en van 27 tot en met 31 augustus kan men het nog in de Amsterdamse Stadsschouwburg zien. Op deze foto van een scène uit het stuk ziet u Margreet Heemskerk, Hans Dagelet en Wim van der Ghijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5