30 School moet echt open en democratisch zijn' ElO N atuurbeschrij ver Wigman overleden Daders overval bij viswater gegrepen voor de slanke van 98 voor speciaal sinas Bedrijf zonder geld65 man op straat Huis van bewaring van Middelburg gaat niet dicht Derde slachtoffer windhoos Ameland Insluiper steelt ruim half miljoen Frisse lucht in Tweede Kamer NKV stelt zich op tegen NVJ-beleid Van onze esoc.-economisahe redactie HEESCH Kemps zeemltederfabriek in het Brabantse Heesch heeft als gevolg van financiële moeilijkheden voor de 65 man personeel bij het gewestelijk arbeidsbureau in Oss ont slagvergunning aangevraagd. Het be drijf heeft verzocht om surséance van betaling. Volgens een mededeling van de direc tie gaat het bedrijf waarschijnlijk over twee weken dicht. Aangezien er geen geld meer is ook niet voor een afvloeiingsregeling zal de l>e- drijfsvereniging vanaf deze week de lonen voor haar rekening nemen. Overleg met de vakbonden over de sluiting van het bedrijf heeft niet plaats gehad. De districtsbestuurder van de Industriebond NKV, dc heer C, J. Berlo verklaarde: 'Afgelopen vrijdag kreeg ik de telefonische mede deling dat er geen geld was om de lonen uit te betalen en dat het be drijf op korte termijn dicht zou gaan. Ik betreur dit des te meer omdat bij de reorganisatie van een half jaar geleden wel overleg heeft plaats ge had. Dit resulteerde toen in een vrij goede afvloeiingsregeling.' Een woordvoerder van de directie heeft verklaard dat het bedrijf al geruime tijd in moeilijkheden ver keerde. 'In jainuari was een faillisse ment nabij. Het bestuur verzocht toen de heer P. Theeuwes, directeur van een soortgelijk bedrijf in Rijen de leiding van Kemps NV over te ne men. Deze voerde een reorganisatie door, waarbij 30 man ontslag kregen', aldus de woordvoerder. De reorganisa tie heeft volgens hem niet tot het gewenste resultaat geleid. Een extra handicap vormde daarbij de onver wacht sterke stijging van de huiden- prijzen. Deze prijzen stegen tussen januari en augustus met ruim twintig procent. DEN HAAG De staatssecretaris van justitie heeft besloten af te zien van algehele sluiting van het huis van bewaring te Middelburg. Het aanvan kelijke besluit tot opheffing berustte op de overweging dat een klein huis van bewaring als dat van Middelburg naar verhouding bijzonder hoge perso neelskosten vraagt. De belangrijkste reden om op het besluit terug te komen is de grote afstand tussen het huis van bewaring te Middelburg en het dichtstbijgele- gen huis van bewaring. Het is wel de bedoeling de relatief hoge personeelskosten in Middelburg te verlagen door beperking van de taak van inrichting. De plannen hier voor zijn nog niet afgerond Een school zou, volgens Gerstel, ver plicht moeten zijn om een paar ele mentaire vaardigheden, zoals lezen, schrijven en een beetje rekenen te onderwijzen en wat de school daar dan zelf aan wil toevoegen, moet per school ter discussie staan. De mensen, ouders en leerkrachten, zouden de vrijheid moeten hebben om aan de basis een eigen zinvolle leersituatie te creëren. Die vrijheid is er eigenlijk niet, en de onvrijheid leidt tot afhan kelijkheid van technocratische pro gramma's. Fundamentele vragen, zoals de functie van de onderwijzer en de functie van de school in de buurt, komen daarbij niet aan de orde. IMiet van boven af Rudie Gerstel is erg bang voor gere gel van boven ?f, leerstofplanning, schooladviesdiensten, centrale toetsen. Die stroomlijning van boven af moet vervangen worden door de zorg voor een hoge mate van verscheidenheid en wezenlijke discussie. 'Die centrale regelingen zie ik als machten die technocratisch te werk gaan en dat is gevaarlijk. Zoals het belangrijk is om te weten dat Shell 'n stuk van de universiteits- planning door McKinsey heeft gefi nancierd, zo is het ook nodig dat duidelijk wordt, welke andere mach ten er achter ons onderwijssysteem zitten. Compensatieprogramma's op Amsterdamse scholen werden voor een belangrijk deel door Van Leer's Vatenfabriek betaald. Dat soort din gen moet bekend zijn, dat moeten de mensen weten. Als er door het parlement gesteld wordt dat kinderen zo jong mogelijk naar school moeten, dan zit daarach ter dat ze die kinderen zo vroeg mogelijk uit hun negatieve milieu willen halen. Negatief volgens het parlement dan. Over dat soort dingen horen de scholen zelf beslissingen te nemen. Want welke filosofie zit er achter al die centraal geplande leer stof? Welke theorie ligt ten grondslag aan al die compensatieprogramma's die het taaleigen van arbeiderskinde ren moeten veranderen?' In plaats van al die steeds nieuwe compensatieprojecten, lijkt het Ger stel beter om alle goede dingen die op veel scholen gebeuren, uit te bou wen. 'Onderzoek maar eens hoe een klas georganiseerd kan worden. Een ge mengde klas, met jonge en oudere kinderen, met kinderen die achter zijn en die juist voorlijk zijn dat zou misschien een enorme vooruitgang be tekenen. Maar onderzoek die dingen tenminste. Zulk soort basisonderzoek wordt veel te weinig gedaan. Een goed georganiseerd school met een stimulerend schoolhoofd is veel be langrijker dan alle theorieën bij el kaar'. Decentralisatie Die basisonderzoeken moeten door universiteiten in samenwerking met de scholen gedaan worden. Daarnaast moet de onderwijzersopleiding veran derd worden: bij andere scholen ho ren andere leeiKrachten. De discussie over de doelstellingen van het onder- Van een verslaggever AMELAND De windhoos, die Ame land vrijdag trof, heeft een derde slachtoffer geëist. In de nacht van zondag op maandag is in het Leeu wardense diaconessenhuis de 59-jarige J. Rusticus uit Buitenpost overleden. Hij was hier opgenomen met een schedelbasisfractuur. De schade aangericht door de natuur ramp, wordt door de gemeente Ame land begroot op ongeveer een miljoen gulden. Er zijn 2100 schade-aangifte- formulieren ingeleverd. Een actiecomité onder voorzitterschap van burgemeester mr. J. Siderius van Ameland heeft een gironummer geo pend (2747200 ten name van 'hulpac tie ramp Ameland'), waarop geld ge stort kan worden, waarmee men de slachtoffers van de windhoos financi eel tegemoet wil komen. Het secreta riaat van deze actie is gevestigd in het gemeentehuis van Ameland. (ADVERTENTIE) Vooral kenner van de Veluwe Van een onzer verslaggevers EDE In Ede is op 81-jarige leeftijd overleden de heer A. B. Wigman, die een onvoorstelbaar groot aantal publikaties over de natuur op zijn naam heeft staan, met name wat de Veluwe betreft. Als schrijver over de natuur, zo wel flora als fauna, volgde Al- bertus Bernard Wigman destijds Jac. P. Thijsse op, voor wie hij grote bewondering had, evenals voor E. Heimans. Wigman werd in Lunteren geboren en is altijd op de Veluwe blijven wonen, waar hij zich gelukkig voelde. Hier vond hij dagelijks inspiratie voor zijn natuurbeschrijvingen. Daar bij ontwikkelde hij een eigen, lyri sche stijl, een wat zangerige toon, die echter 'volks' genoeg bleef om bij veel gewone mensen weerklank te vinden. Iemand heeft hem 'de natuur historische minstreel van de Veluwe' genoemd. Wigman heeft alleen al een 20-tal boeken geschreven. Zijn eerste ver scheen meer dan een halve eeuw geleden: 'Vogelleven in Nederland' (1917). Enkele andere titels zijn: 'De luister van het laad', 'De roep der velden' en 'Zwervend langs het wild spoor*. De laat-ste titel is wel uitermate ka rakteristiek. Hij ontleende zijn informatie aan voortdurende persoonlijke observatie. Als hij niet schreef, was hij in het veld, met zijn kinderen als gids bij excursies, of op z'n eentje. Hij noem de zichzelf bescheidenlijk een 'liefheb berend rondkijker'. Wigman heeft in het verleden leiding A. B. Wigman gegeven aan een uitgeverij in Wage- ningen, die in de oorlogsjaren werd verwoest. Daarop trad hij in dienst van het Nationale Park de Hoge Velu we. Hij zorgde er voor de rondleiding, voor de inventarisatie, voor de nest- kastcontrole, voor de propaganda, enz. Als veldbioloog was hij een veel ge vraagd spreker op avonden van de natuurhistorische vereniging en aan verwante organisaties. Schrijven was hem echter aan het hart gebakken. Informatie doorgeven zag hij als een essentiële taak. Ande ren liefde bijbrengen voor de natuur; vooral in een tijd waarin deze steeds meer bedreigd wordt, was hem tot een passie geworden. Hij deed dat in zij boeken, doch ook in honderden artikelen, die in de loop der jaren van hem werden gepubliceerd, des tijds ondier meer In hiet dagblad Trouw. Evenals dat tegenwoordig nog het geval is met bijvoorbeeld Jac. Gazen beek sprak hij ook graag met oude Veluwenaren, boeren, jachtopzieners, bosarbeiders en andere buitenlui. Ir het holst van de Veluwe bloeien, dik wijls romantiek en mystiek nog, en het geloof is hier en daar nog met resten bijgeloof vermengd. Wigman hield ervan wijsheden, sagen en an dere vertelsels, die nog mondeling doorgegeven worden, in zijn dichter lijk gekleurd proza over de natuur te verwerken. Aan de beschrijving van de natuur werd daardoor een mense lijk aspect toegevoegd, en die combi natie maakte zijn publikaties extra boeiend. ioUW/KWARTET DINSDAG 15 AUGUSTUS 1972 irs. Rudi A. Gerstel: taalcompensatieprogramma's raken de kern van 't probleem niet Ouders en kinderen samen in actie voor hun school ook naar buiten moet, naar de markt, de haven, de buurt in'. Als er gesteld wordt, dat de leerpro cessen veranderd moeten worden, dan verklaart Gerstel zich daar tegenstan der van. Onderzoek dat maar eens en dan zal blijken dat ze die veranderin gen beter achterwege hadden kunnen laten. Het gaat niet om de leerproces sen maar om de inhoud van de lessen en daarover moet elke school zelfstan dig kunnen beslissen. De leerkrachten moeten niet in het bestaande hiërarchische stelsel blijven zitten, maar ze zullen zelf, samen met de ouders moeten kunnen bepalen wat er geleerd wordt op school. De leerkrachten moeten niet zo afhanke lijk zijn van centrale planningen en toetsen, ze moeten de baas zijn op school. Hoe zouden ze, als ze eigenlijk zelf onmondig zijn, anderen mondig kunnen maken? wijs moet op gang komen. Maar het belangrijkste vindt Rudie Gerstel machtsvorming aan de basis en decen tralisatie van het onderwijsbeleid. 'Ik ben zelf veranderd doordat ik me bewust werd van mijn eigen machte loosheid. Ik ben ervan overtuigd ge raakt dat de vertechnisering van ons ondierwijs. de machtsvorming door centrale instituten zoals het CITO, de schooladviesdiensten (al weet ik wel dat veel gemeenten die diensten met goede bedoelingen opzetten), de leer stofplanning nooit zal leiden tot on derwijsvernieuwing. Dat kan alleen als de mensen om wie het gaat, zelf gaan bepalen wat er moet gebeuren.' Einde van een serie van twee artike len. Zie voor het eerste artikel TROUW/KWARTET van zaterdag 12 augustus. NIJMEGEN Een insluiper heeft in het afgelopen weekeinde in Nijmegen 350.000 gulden aan Nederlands en Duits geld, alsmede voor 160.000 gul den aan juwelen gestolen in het sou terrain van een woning aan de Burg- hardt van den Berghstraat. In het sou terrain woont een Nijmegenaar die als beroep 'ondernemer' opgeeft, doch ook bekendheid heeft als koppelbaas. Hij had de kostbaarheden in zijn kamer achtergelaten toen hij een wande lingetje ging maken. Bovendien had hij de tuindeur niet gesloten. Toen hij enkele uren later terugkeerde, was zijn bezit verdwenen. "rs. Rudie A. Gerstel Jen, maar dat elke maatschappelijke groepering eigen talen heeft die je jniet zomaar geweld kunt aandoen, door ze te vervangen door of aan te Passen aan de algemene taal. Dat jie aanpassing wel moet mislukken, »omt volgens Gerstel voornamelijk omdat de taal die de kinderen op school moeten leren, geïdentificeerd wordt met de school. En in de volks buurt staat de school als instituut niet hoog aangeschreven. £n daarom zal de school helemaal jnoeten veranderen. Alleen een werke- njk open en democratische school zal onderwijs kunnen geven, waar ook de Kinderen die er nu uit vallen, plezier san beleven. Als je er, zoals Gerstel doet, van uitgaat dat de arbeiders helemaal niet betutteld hoeven te worden om be- te worden omdat ze dat allang z0n, dan kies je voor een school die autonoom is, met mensen werkt die uit hetzelfde milieu komen en les geeft vanuit dat milieu. De leerstof .ja' zich moeten aanpassen aan de ónderen. De buurt, de natuurlijke om- geving, zal de bron van het onderwijs moeten worden. Rudie Gerstel is er van overtuigd dat op die manier alle Kinderen wat aan het onderwijs heb- uon. 'De buitenwereld moet binnen de school komen, terwijl de school zeil an onze onderwijsredactie AARLEM De Haarlemse ihoolpsycholoog drs. Rudie A. erstel kon twee jaar geleden og tevreden vaststellen, dat taal- nnoede bij arbeiderskinderen verwonnen kon worden. Hij Ijeed experimenten in een Haar Lse volksbuurt en de uitkom- -mer' |en daarvan waren hoopgevend, zelt. F vroe8er je begon met com- [ensatieprogramma's, hoe beter resultaten. [aar die tevredenheid is nu wel over. erstel werkt nog wel met compensa- eprogramma's, maar zoals het nu feral in het land toegaat bij die rogramma's, gelooft hij dat ze niet e kern van het probleem, de achter- elling van de arbeiders in het on- ■rwijs en in de maatschappij, raken, r zitten volgens hem fundamentele enkfouten in het hele gedoe rond lalcompensatie. let gaat helemaal niet om taalpro- ramma's alleen, maar om de hele inpak op de scholen. Er zit een root gevaar in dat hollen van het ne project naar het andere, zonder ezenlijk de inhoud van het onder lijs en de rol van de leerkracht te nalyseren. De ongelijke kansen die epaalde milieus in de maatschappij jegen: dat stond altijd al muurvast, laar er is tot nu toe nauwelijks nderzoek naar mogelijke redenen anuit de kinderen zelf. r is wel veel sociologisch onderzoek edaan naar de mogelijkheden van iompensaitieprogramma's voor' arbei- lerskinderen, maar die onderzoeken adden volgens Gerstel weinig waar- e. Zij bleken snel achterhaald te ijn, de praktijk laat dat zien. Van- laar dat Gerstel zich, na zijn ervarin- jen met zijn' programma in Haarlem, lendde tot de afdeling Algemene 'aalwetensohap van de universiteit an Amsterdam met het verzoek een nderzoek in te stellen naar het spon- lat <S tan spreken van kinderen van drie se ter n vier jaar. ok die taalwetenschapsmensen 'had- in bezwaar tegen de huidige com- vori ensatieprogramma's die er vaak op halii eerkomen dat kinderen zinnetjes le- en nazeggen en dat ze allerlei denk- aai pelletjes doen. Die opzet gaat totaal Hajet voorbij aan wat in de kinderen zelf vai it, Het universitaire onderzoek pakte heel anders aan: er werd geluis- naar wat de kinderen zeiden, dat precies vastgelegd en die taalui- taai ngen werden wetenschappelijk ver- ade ifrerkt. dat onderzoek is in ieder geval n vijlfiuidelijk geworden, dat het niet gaat voora im een taalachterstand bij die kinde- zegs- dit De in een gis- Ter- een de In ft ge BINNENLAND T 9/K11 In de Tweede Kamer gaat een 'frisse wind' waaien. Dit mag worden verwacht nu de ruimte wordt voorzien van een nieuwe luchtinstailatie. die donderdag klaar moet zijn vóór minister-president Biesheuvel zijn verklaring over de kabinetsformatie voor het parlement zal afleggen. Werksters zijn bezig met het ruimen van stukken kalk en puin. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Nog geen uur na een gewapende overval op het kan toor van de Nederlandse Middenstandsbank aan de Marktweg in Den Haag werden de beide daders gearresteerd. De 24-jarige C. M. G. van H. en de 26-jarige T. van R., twee monteurs uit Den Haag, wer den gegrepen terwijl zij in het water van de Soestdijkse kade in Den Haag zaten te vissen. De buit van de overval, ruim honderdduizend gulden, werd in de achterbank van hun auto teruggevonden. Het tweetal was om elf uur, met nylonkousen over het hoofd, de bank binnengekomen. Terwijl een van hen het aanwezige personeel zes men sen onder schot hield, sprong de ander over de balie, en sommeerde de kassier het geld te overhandigen. Ach ter de balie stond een tas voor het grijpen, waarin een bedrag van 35.000 gulden zat. Toen de kassier, door zenuwen overmand, niet in staat bleek het geld te overhandigen, sloe gen de overvallers zelf hun slag. Een slag, die ruim 70.000 gulden bleek te zijn. Het geld ging in een grote zwarte tas en voordat het bankperso- UTRECHT Het verbondsbestuur van het Nederlands katholiek vakver bond betreurt het, dat vertegenwoor digers van de Nederlandse vereniging van journalisten de activiteiten van de drie grafische bonden en de Unie van beambten, leidinggevend en hoger personeel in de kwestie van het Lim burgs Dagblad in een onjuist daglicht hebben gesteld, zoals het NKV zegt. Het NKV zegt in dit in een gisteren na afloop van de verbondsbestuursver- gadering uitgegeven verklaring, waar in het met name 'pogingen om wan trouwen te zaaien tussen de leden en besturen van de vier bonden' veroor deelt. Het KNV-bestuur heeft zich unaniem achter het op de bescher ming van de werkgelegenheid van het technisch en administratief personeel gerichte beleid van de betrokken bon den gesteld. In het verbondsbestuur hebben de vertegenwoordigers van de Nederland se katholieke grafische bond en de Unie BLHP verklaard, dat zij maatre gelen willen bevorderen om de eigen identiteit van het Limburgs Dagblad zo volledig mogelijk te garanderen. Het verbondsbestuur herinnert aan zijn opvatting, dat dc vakbeweging zich niet behoort te onttrekken aan haar verantwoordelijkheid voor de to tale positie van de pers in Nederland. Speciaal de verscheidenheid in de in formatievoorziening gaat het NKV ter harte. Het bestuur doet in zijn verklaring een beroep op dc NVJ, activiteiten die gericht zijn tegen de grafische bonden en de Unie BLHP te staken. Het noemt dit noodzakelijk om in de kwestie van het Limburgs Dagblad te kunnen komen tot een gezamenlijke opstelling van de betrokken vakbon den en de Nederlandse vereniging van journalisten. neel wist wat er was gebeurd, waren de twee verdwenen. De kassier, de 63-jarige A. Flinter man, deed dit werk gisteren voor het eerst. Hij verving de afwezige vaste kassier. Terwijl de politie gealar meerd werd, vluchtten de overvallers in een witte Mercedes. Onderweg stapten zij over in een blauwe Taunus en even later gingen zij zitten vissen aan de Soestdijksekade. Omstanders hadden echter gezien, dat uit de blau we wagen twee hengels naar buiten staken. Toen de politie kort daarna bij de wagen arriveerde, hoefde zij alleen nog maar op zoek te gaan naar twee vissers, die werden zeer snel gevon den. Het is de overvallers wel erg gemak kelijk gemaakt; het bankkantoor was totaal onbeveiligd. Er was geen 'stil alarm' en de politie kon pas worden gewaarschuwd, toen de overvallers al lang en breed waren vertrokken. De bank liet op het terrein van de alge mene groente- en fruitmarkt dat nor maal aan de ingangen bewaakt wordt. De overvallers zijn echter binnengeko men door een ingang, waar niemand aanwezig wasOok de balie van de bank vormde geen enkele belemme ring. Er was geen hekwerk en ook geen glas. 'Wij hebben in het hele land zo'n 460 kantoren. Daarvan hebben er momen teel 150 een speciale beveiliging. Bij de anderen wordt zo'n beveiliging aangelegd en we willen dat eind 1973 voor elkaar hebben', aldus een woord voerder van de NBM, die met enkele beveiligingsspecialisten onmiddellijk uit Amsterdam naar Den Haag reisde. Gisteravond omstreeks zes uur kwam een man, de glazenwasser Van der S., zich melden bij de Haagse politie met de bedoeling, naar hij beweerde, om zijn auto terug te krijgen. Dat was de blauwe Taunus waarmee de overval lers waren gevlucht. De glazenwasser verklaarde tegenover de politie dat hij de auto had uitgeleend aan de twee verdachten. Hij wist niets van een over val af. De man is in verzekerde bewa ring gesteld terwijl de politie contro leerde of dit verhaal juist was. Personalia Benoemd tot hoogleraar: Aan de T. H. Delft zijn vier hoogleraren benoemd: dr. J. M. Dirken voor het vak indus triële vormgeving, mr. M. K. H. van der Graag in de organisatie- en be drijfspsychologie, dr. C. L. Temrainck Groll in het architectonisch ontwer pen, en ir. E. J. van 3eek in de constructie van vliegtuigen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11