anters onder huisarrest Gevechtsactiviteit bij Saigon duurt voort \min laat Britse if gezant wachten Heykal levert kritiek op Russisch beleid Dochter Sabata kreeg in Brno 3,5 jaar 'Joden bakten brood met niet joods-bloed' flgerijnse politie bewaakt villa van Eldridge Cleaver Chileens parlement voor rationalisatie van ITT Akkoord tussen Rode Kruis van Noord- en Zuid-Korea 3ili?heitlsraad stelt 'estie-Banqladesj uit Boete voor pop-groep van Paul McCartney Waldheim in China koel ontvangen Ellsberg i ligen bom doodt rie Noordieren en Russo strijden te?en Nixon Labour ageert tegen nieuwe Zuidafrikaanse ambassadeur Ontslapen bij NASA Betogingen in Kaapstad twee jaar verboden Uittocht van diplomaten uit Libye OüW/KWARTET ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1972 BUITENLAND T7 K9 jGIERS (Reuter) Eldridge Cleaver en andere Zwarte Panters staan ider politiebewaking in hun villa in Algiers, die als hun hoofdkwartier ent. Journalisten, die naar de villa aan de rand van Algiers gingen, werden et door de politie toegelaten. epalen is vol is 22) ucces ei dooi Bzicht, nsma enver journalisten zagen Eldridge Clea- en tenminste twee andere leden de Panter-afdeling, die in totaal man sterk is, in de villa, terwijl ischre politie-agent de wacht hield op balkon. Sinds donderdag is er jtiebewaking rond de villa, die larin rheen voor iedereen toegankelijk De Algerijnse regering bewaart stilzwijgen over de huidige situa- van de Panters, die in september 0 officieel de 'internationale sectie de Zwarte Panter-partij' in Al- openden. HL3(foctionarissen °P het ministerie van )rlichting zeiden niet over inlich- in te beschikken over de berich- die in het buitenland de ronde doen, namelijk dat de Panters zijn gearresteerd. Een zegsman van het Nationale Bevrijdingsfront (FLN), waaronder de bevrijdingsbewegingen, in Algiers ressorteren, zei dat naar zijn mening de berichten niet waar waren, hoewel hij niet over exacte gegevens beschikte. Losgeld Er zijn geen aanwijzingen, dat de vijf zwarte Amerikanen, die twaalf dagen geleden een Amerikaans lijntoestel kaapten en een bedrag van een mil joen dollar aan losgeld meenamen, zich ook in de villa bevinden. Sinds het vliegtuig in Algiers landde, heb ben zowel Cleaver als de kapers (twee getrouwde stellen en een vrijgezel, vergezeld door drie kleine kinderen) er bij president Boumedienne op aan gedrongen hun het geld terug te ge ven. Wat de Algerijnse autoriteiten met het geld en met de kapers willen doen is niet bekend. De Verenigde Staten hebben de vijf negers beschul digd van luchtkaping en Algerije om uitlevering verzocht. Ook het geld is teruggeëist. Donderdag viel de Algerijnse politie de villa, die Cleaver door de Algerijn se regering ter beschikking werd ge steld binnen, zo vertelden ooggetui gen. De agenten kwamen vijftien man sterk en doorzochten de woning. De getuigen konden niet zeggen of er bewoners waren weggevoerd. De ge ruchten deden de ronde dat de bewo ners waren gearresteerd wegens het bezit van drugs. Cleaver Eldridge Cleaver leeft sinds 1970 in Algiers. Hij maakte in Amerika furo re met zijn boek 'Soul on Ice', dat hij in de gevangenis schreef. Nadat hij was vrijgelaten trad hij als minister van voorlichting toe bij de Zwarte Panter-partij. Hij raakte betrokken bij schietpartijen met de politie en toen hij zich weer bij de gevangenis moest melden, omdat hij zich tijdens zijn proeftijd niet behoorlijk zou hebben gedragen, dook hij onder. Na een kort verblijf op Cuba, trok hij naar Al giers, waar hij de internationale afde ling van de Zwarte Panter-partij op richtte. Een jaar geleden brak er een conflict uit tussen Cleaver en de lei ding van de Panters in Amerika, toen die minder revolutionaire wegen ging bewandelen. SANTIAGO (EFE) De Chileense kamer van afgevaardigden heeft met algemene stemmen het wetsontwerp aangenomen over nationalisatie van alle bezittingen van de International Telegraphe and Telephone (ITT) in Chili. De waarde van die bezittingen wordt geschat op 160 miljoen dollar. ITT is eerder dit jaar in opspraak gekomen door berichten dat het con cern plannen zou hebben ontworpen om het aan de macht komen van de marxistische president Allende te ver hinderen. PANMOENJON (REUTER) Na een jaar van onderhandelingen zijn de Rode Kruisorganisaties van Noord en Zuid-Korea overeengekomen zich te beraden over de hereniging van gescheiden Koreaanse gezinnen. De besprekingen zullen in de noorde hoofdstad Pyongjang op 30 augustus beginnen. De tweede ronde zal in Seoel gehouden worden op 13 septem ber. Naar schatting zijn 10 miljoen familieleden van elkaar gescheiden door de Koreaanse oorlog. ippon wordt pas dinsdag ontvangen NDEN, KAMPALA (Reuter, UPI) De Oegandese president Amin is volgens de radio van zijn land niet in staat de Britse nisteriële boodschapper Geoffrey Rippon, die vandaag in Kampala •iveert, voor volgende week dinsdag te spreken. •a zij P' )g g< 40 5 pi BT\ 071 _J Ai 1 ,ct mie 1 pn '0 el balk VOO ir gt i spe maai 1 sep van: jon, een van de beste Britse on- 'ihandelaars die ook Engeland de inpraatte, is in opdracht van lier Heath naar Kampala gereisd president Amin te verzoeken zijn tot uitwijzing binnen drie 3S"* inden van zeker vijftigduizend Azi- te herzien. Radio-Kampala deelde mee, waarom Amin niet voor sdag in staat is Rippon te ontvan- Wel is bekend, dat Amin van dag tijdens een massa-bijeenkomst spreken. arnemers geven Rippon volgende weinig kans van slagen. Zo wij- cij erop, dat Amin met zijn ,3vijzingsbevel op grote steun van Oegandese bevolking kan rekenen dat de president de afgelopen 24 bij twee gelegenheden heeft her- mild, dat zijn'besluit onherroepelijk Indiase regering heeft gisteren _ia endgemaakt, da* Aziaten in Oegan- Kerk die een Brits paspoort hebben, Tejr India een visum nodig zullen uuiben. De onder-minister van bui- Jandse zaken, Pal Singh, deelde in JIL3 parlement in New Delhi mee, dat visumstelsel noodzakelijk is om te t|rkomen, dal grote aantallen Azia- die bedreigd worden met uitwij- uit Oeganda 'in haast en paniek' HL3 r India komen. - nu toe hadden houders van een paspoort geen visum voor India pri ig. Singh zei, dat er ongeveer s. g<eduizend Indiase burgemeesters in ovin%anda wonen en dat de regering zal aan, hoeveel er door het besluit Sè~~ president Amin worden getroffen. Oegandese bevolking binnenstromen. Het Oegandese blad Argus citeert Afri kaanse zakenlieden, die verzekrden: 'Wij willen met onze l&ider in deze kwestie erop of eronder gaan'. Andere boodschappen werden ontvangen van de Afrikaanse kamers van koophandel en van vakbonden. Volgens radio-Oeganda zal Amin ver trekkende Aziaten verbieden eigen dommen en zaken te verkopen aan Aziaten, die in het land mogen blij ven. Hij drong er bij Oegandezen, die in het buitenland wonen en die geld te investeren hebben, op aan, naar huis terug te keren om bezittingen en bedrijven over te nemen van Aziaten, die het land moeten verlaten. De Oegandese regering heeft het de Aziaten, die het land moeten verlaten moeilijker gemaakt geld mee te ne men door te bepalen, dat aanvragen hiervoor moeten worden ingediend bij de centrale bank. Tot nu toe mochten vertrekkende ingezetenen een bedrag van ongeveer achtduizénd gulden meenemen naar het buitenland. Van een onze redacteuren Koning Faisal van Saoudie-Arabië is sinds jaren vermaard om zijn niet aflatende vijandschap tegen alles wat joods is. Traditiegetrouw laat ook hij niemand in zijn land toe, die ook maar enigszins van joodse origine zou kunnen zijn. Bij meer dan één gelegenheid heeft hij in felle bewoordingen 'het interna tionale jpodse complot' gehekeld. Volgens de Saoudische vorst zijn de joden in de hee geschiledenis de bron van alle kwaad geweest. Heden ten dage beïnvloeden zij niet alleen de Amerikaanse poli tiek ten aanzien van Israël, maar overheersen zij ook in feite de Saw jet-Unie. Le Monde bericht nu, dat de ko ning tegenover het Egyptische blad Al Moessawar opnieuw lucht aan zijn gevoelens heeft gegeven. 'De joden hebben' aldus Faisal 'altijd geprobeerd om de andere godsdiensten te vernietigen. Zij zijn het, die de kruistochten heb ben georganiseerd om zowel de moslims als de christenen te ver zwakken. Zij achten hun gods dienst en hun ras superieur boven alle anderen.Ze hebben de ge woonte om hun brood met het bloed van niet-joden te kneden'. Ten bewijze van deze laatste her haling van het eeukvenoudxe bloed- sprookje, vertelde koning Faisal aan Al Moessawar: Tijdens mijn bezoek aan Parijs twee jaar gele den, ontdekte de Franse politie de lijken van vijf kinderen, die hele maal geen bloed meer hadden. Dat had diezelfde dag nog gediend voor de bereiding van het brood van de joden'. In maart van dit jaar had Faisal ter gelegenheid van de pan-islami- tische conferenti e in zijn hoofd stad Djeddah de buitenlandse jour nalisten op soortgelijke beschuldi gingen vergast. Hij legde hen toen uit, dat het communisme een jood se uitvinding is en als doel heeft de hegemonie van de joden over de hele wereld uit te breiden. Daartoe zou de Soiojet-Unie als het belangrijkset •hulpmiddel die nen. Daarenboven hadden de jo den volgens Faisal hun toevlucht gezocht tot vrijmetselaarsloges en rotary-clubs om hun sinistere doe leinden te dienen. CAIRO (AFP UPI) De hoofdredacteur van het gezaghebbende Egyptische blad Al Achram, Heykal, schrijft in zijn wekelijkse ru briek, dat de Russen hadden moeten ingaan op het verzoek tot het leveren van de modernste wapens. Hij herinnert aan het luchtinci- dent met een Israëlische Phantom in juni 1970, waarbij in één klap vijf Russische, door Sowjet-vliegers bestuurde vliegtuigen werden neergeschoten. Britse Aziaten dringen samen rond een Oegandese politie-agent (links boven), die registratie-formulieren uitdeelt voor het gebouw van het Britse hoge commissariaat in Kampala. Zij hopen dat de Britse autoriteiten hun toestemming zal geven naar Engeland te emigreren, nu president Amin hen gelast heeft binnen 90 dagen te vertrekken. Heykal, een naaste medewerker van het Egyptische staatshoofd, zegt, dat president Sadat hem toen had toever trouwd: 'Ik heb onze piloten soms onrecht gedaan en dikwijls hun vecht lust in twijfel getrokken. Na dit inci dent begrijp ik, dat zij zich in een zeer moeilijke positie bevinden'. Hey kal: 'De draagwijdte van dit incident had de Russen moeten wijzen op de kwaliteit van de wapens, die de Vere nigde Staten aan Israël verschaffen en op het feit, dat deze kwaliteit 'even belangrijk is als de vechtlust. Zij is van het allergrootste belang voor het vertrouwen van degene, die strijd moet leveren'. VLOOT De Sowjet-Unie heeft het schaduwen van de Amerikaanse Zesde Vloot en andere NAVO-vlooteenheden in het Middellandse Zee-gebied vrijwel ge- ^STI Drul Tl ^LPiiiddels zouden de bijvalsbetuigin- tel< aan Amin uit alle delen van de uziel W YORK (REUTER) De Vei- ïeidsraad van de V.N. heeft giste- besloten ter vermijding van een gelijk Chinees veto, de behande- van de kwestie van het lidmaat- ap van Bangladesj van de Verenig- Naties uit te stellen tot 21 augus- vijftien leden, die achter gesloten iren vergaderden als commissie ir de toelatingen van de Raad, loten ook het voorschrift, dat ver- igt dat een aanbeveling voor lid- atschap 35 dagen tevoren bij de [emene Vergadering wordt gedepo- ïrd, opzij te schuiven. De Algemene rgadering begint op 19 september a haar 27ste assemblee, ngladesj diende dinsdag zijn aan lag voor het lidmaatschap in De ad besloot donderdag de aanvraag zijn agenda te zetten, zeer tegen zin van de Chinese Volksrepubliek GOTEBORG Reuter) Ex-Beatle Paul McCartney, zijn vrouw Linda en drummer Dennis Seiwell hebben in het Zweedse Göteborg 5.500 gulden boete gekregen wegens het bezit van hasj. De drie, leden van de pop-groep The Wings, werden aangehouden na een concert. Zij werden vier uur lang ondervraagd, nadat de douane een pakje met hasj had ontdekt, dat aan een van de drie was geadresseerd. De politie deelde mee, dat zij hadden toegegeven, dat een vriend in Enge land het pakje gestuurd had voor gebruik tijdens een concert-toernee in Scandinavië. Een door het Britse consulaat gezon den juridisch adviseur deelde mee, dat de drie een totale boete van 5.500 gulden hadden gekregen. De politie had 168 gram hasj bij hen gevonden. De pop-groep heeft gisteravond weer opgetreden in Zweden. Amerikaanse Huis kraakt anti-oorlog-amendement SAIGON (AP, Reuter, UPI) Noordvietnamese en Vietcong-troepen hebben op drie plaatsen aan vallen gelanceerd op Zuidvietnamese stellingen op 32 km ten zuidwesten van Saigon, zo is uit mili taire kringen vernomen. De afgelopen dagen waren al krachtige aanvallen gemeld op 27 km ten oosten van Saigon. PEKING (REUTER) Secretaris-ge neraal Kurt Waldheim van de Vere nigde Naties is gisteren in Peking koel ontvangen. Hij werd verwelkomd door de Chinese minister van buiten landse zaken, Tsji Peng-fei en diens plaatsvervanger Koean-Hoea, die de Chinese delegatie leidde, toen Peking vorig jaar oktober tot de Verenigde Naties werd toegelaten. Verder waren er maar weinig mensen naar het vliegveld van Peking gekomen. staakt als gevolg van het gedwongen vertrek van de Russen uit Egypte. Maar de Russen hebben dit gecompen seerd door uitbreiding van de Sowjet- vloot in het gebied. Dit is gisteren gezegd in defensiekringen in Londen. De Sowjet-vliegtuigen, die van bases in Egypte opereerden, hadden de af gelopen jaren in toenemende mate de Amerikaanse- en NAVO-marine eenhe den geschaduwd, zoals ook de weste lijken op hun beurt de Pussische vlooteenheden in het oog houden. Nu de Russen nagenoeg al hun vlieg tuigen uit Egypte hebben teruggetrok ken. hebben zij ijlings vlootverster- kingen naar de Middellandse Zee ge zonden. Genoemde kringen menen, dat zij mogelijk ook met helikopters uitgeruste raketkruisers zullen sturen om de Amerikanen en de NAVO weer beter te kunnen volgen. Hoeveel Sowjet-vliegtuigen al uit Egypte vertrokken zijn, is nog niet geheel duidelijk, maar volgens in lichtingen zou het 'grote materiaal (waaronder de meeste MIG-23-jacht- bommenwerpers, TU-16-toestellen met raketten voor gronddoelen en IL-38- onderzeebootopsporingsvliegtuigen) zijn verdwenen. Gissingen volgens welke een aantal hiervan naar Syrië zouden zijn over gevlogen, zijn tot op heden niet be vestigd. Volgens de Britse defensiekringen is de positie van de Sowjet-Unie in het gebied ernstig aangetast, maar voor hoe lang kan men slechts raden. Men verwacht, dat zij het evenwicht ook zullen trachten te herstellen door het zenden van onder meer lange af- stands- en kernonderzeeboten. WAST (UPI, REUTER) Drie •ordierse terroristen zijn gisteren i het leven gekomen, toen hun nnen om een bom te plaatsen in i zelfbedieningszaak in duigen viel. bom explodeerde in de auto, waar- Be het drietal naar de winkel was reden. voren was een meisje met een odschappentas uit de auto gestapt de winkel binnengelopen. Het win- lpersoneel gaf haar echter opdracht te donderen', omdat zij er ver- cht uitzag. Het meisje liep met ar tas daarop terug naar de auto, 'ar de bom ontplofte en haar en 'ar twee handlangers doodde. Ten- nste acht voorbijgangers raakten wond door de zware ontploffing, it incident deed zich voor in de tnolieke wijk Falls Road. i explosie in Belfast was een van in taal drie missies, die tussen de iddag ondernomen werden tegen le- nsmiddelenbedrijven. De andere j* bommen veroorzaakten veel bade in supermarkten in London- "ry, maar niemand werd gewond, 'middels heeft de minister voor oord-ierland, William Whitelaw, alle bet ontbonden parlement vertegen- oordigde partijen uitgenodigd voor |n ronde tafelconferentie in septem- Ti maar de belangrijkste oppositie- 'Jt'j, de SDLP, wil eerst dat alle 'interneerden worden vrijgelaten, 'irdat zij aan dergelijke besprekin- "n deelneemt. LOS ANGELES (AFP) Daniel Ellsberg en Anthony Russo, tegen wie een proces gaande is in verband met de zogenaamde 'Pentagon documen ten', gaan de opschorting van hun proces benutten om campagne te voe ren tegen de herverkiezing van presi dent Nixon en tegen de oorlog in Vietnam. Ellsberg, die dit bekendmaakte, noem de de regering-Nixon een 'bedreiging voor de rechten van de Amerikaanse burgers'. Het proces werd woensdag opgeschort om het Hooggerechtshof een verzoek van de verdediging *e laten behandelen. Ellsberg en Russo worden ervan be schuldigd de geheime documenten over de Vietnamese oorlog aan de pers te hebben gegeven. President Thieu heeft onlangs voor speld, dat de Noordvietnamezen zouden proberen de voedseltoevoer van de Mekong-Delta naar Saigon af te snij den als onderdeel van een aanval op de hoofdstad. De aanvallen van don derdagnacht waren gericht op stellin gen, bij weg no 4, die van Saigon naar de Mekong-Delta leidt. De laatste gevechtseenheden van de Amerikaanse grondstrijdkrachten in Zuid-Vietnam zijn gisteren aan de actieve strijd onttrokken, zo heeft het Amerikaanse opperbevel bekendge maakt. Het betreft het derde batal jon van het 21e regiment infanterie, in totaal 1.043 man. Een deel van hen keert terug naar de VS en de anderen blijven achter ter bescherming van de overgebleven Amerikaanse bases. Op het hoogtepunt van de Amerikaan se oorlogsvoering in Vietnam in 1968, waren er 112 bataljons grondtroepen. Met een verwijzing naar een 'herameri kanisering' van de oorlog in Vietnam, heeft de Viet Cong in Parijs gisteren gereageerd op het bericht van het Amerikaanse opperbevel in Saigon, dat het laatste Amerikaanse, aan de strijd deelnemende bataljon in Zuid- Vietnam is teruggetrokken. Van een onzer redacteuren De Britse Labourpartij is een campagne begonnen tegen de benoeming van dr. Carel de Wet tot ambassadeur van Zuid-Afrika in Londen. De Wet, die van 1964 tot 1966 al ambassadeur in Engeland is geweest, was tot voor kort minister van gezondheidszaken in het kabinet-Vorster. In het partij-orgaan Labour Weekly van deze week wordt onder meer geschre ven, dat dr. de Wet een van de meest uitgesproken leden is van de rechter vleugel van de regerende Nationale Partij in Zuid-Afrika. Hij zou eens de leden van de Britse Labourpartij omschreven hebben als het 'uitschot van Engeland'. Dr. de Wet heeft ook eens een pleidooi gevoerd voor het verbieden van alle anti-regeringsgezinde kranten in zijn land, aldus het blad. De Zuid afrikaanse anti-sabotagewet vond hij niet ver genoeg gegaan, hoewel die wet op sommige sabotagedaden de doodstraf stelt. Toen het eerste nieuws van de slachtpartij in Sharpville binnenkwam, zou De Wet in het parlement verklaard hebben, dat hij zich bezorgd maakte omdat er maar één man was doodgeschoten. Toen meer nieuws bekend werd, bleek dat tientallen doden onder de Afrikaanse bevolking gevallen waren. Een woordvoerder van de Conservatieve partij heeft verklaard, dat toen De Wet in 1964 benoemd werd er ook hier en daar kritiek geleverd werd. maar de ambassadeur had zich tijdens zijn twee-jarig verblijf in Engeland als een succesrijke, populaire en betrouwbare diplomaat laten kennen. Een woordvoerder van de Viet Cong- delegatie op het vredesoverleg in de Franse hoofdstad zei: 'In werkelijk heid beleven we een 'heramerikanise ring' van de oorlog'. Hij wees erop dat meer dan 200.000 Amerikaanse soldaten in een of ande re vorm aan de oorlog in Zuid-Vietnam deelnemen. Daarvan bevinden zich er 50.000 aan boord van schepen van de Zevende Vloot, 45.000 op steunpunten in Thailand, 45.000 op Okinawa, 25.000 op Hawai, 10.000 op het eiland Goeam. 6.000 op Taiwan en 43.000 in Zuid-Vietnam zelf. Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft gisteren met 228 tegen 178 stemmen een amendement ver worpen. dat inhield, dat de Verenigde Staten alle gevechtsactiviteit in Indo- China moeten stopzetten en alle troe pen voor 1 oktober moeten terugtrek ken als de tegenpartij de krijgsgevan genen vrijlaat en een bestand in acht neemt, dat veilige troepen terugtrek king mogelijk maakt. Het amende ment was door een commissie van het Huis toegevoegd aan de wet op de militaire hulp aan het buitenland, die later wel door het Huis werd aan vaard. Dit wetsontwerp gaat nu weer terug naar de Senaat. De Senaat had bij de behandeling van dit wetsontwerp een verstrekkender amendement aanvaard, dat alle gelden voor de oorlog in Indo-China zou afnijden na een perio de van vier maanden, met als enige voorwaarde de vrijlating van de Ame rikaanse krijgsgevangenen door Noord-Vietnam. Maar de Senaat ver wierp later het wetsontwerp als ge heel, zodat dit weer opnieuw in behan deling moet worden genomen. De woordvoerder van het Witte Huis, Ziegler, toonde zich verheugd over de uitslag van de stemming in het Huis. Het Amerikaanse vredesvoorstel aan- Hanoi voorziet behalve in vrijlating van de krijgsgevangen in een alge- CAPE KENNEDY (UPI) Het Ame rikaanse ruimtevaartcentrum op Cape Kennedy, zal na de lancering in de cember van .de laatste Apollo-maan- vlucht ongeveer 550 arbeiders ont slaan, die aan het maanschip hebben gewerkt. Wanneer volgend jaar het 'skylab' project begint zal het perso neel met nog eens twee duizend mon teurs en technici worden verminderd. Momenteel werken er voor de NASA op het ruimtevaartcentrum 15.600 meen bestand in heel Indo-China on der internationaal toezicht. In het amendement, dat het Huis nu verwor pen heeft, was alleen sprake van een beperkt bestand, dat een veilige terug trekking van de Amerikaanse troepen moet waarborgen. Thans al veertig politieke vonnissen PRAAG (AFP) Wegens 'ondermijnende activiteit' zijn donderdag voor de regionale rechtbank van de Tsjechoslowaakse stad Brno op nieuw acht vonnissen geveld. Dit blijkt uit een communiqué van het ministerie van justitie van Tsjechië, dat gisteren staat afgedrukt in het orgaan van de communistische partij van Zuid-Moravië. PRETORIA (Reuter) De Zuidafri kaanse minister van justitie, Pelser, heeft gisteren een twee jaar geldend verbod uitgevaardigd tot het houden van protesten of demonstraties in het centrum van Kaapstad die gericht zijn tegen optreden of voorgenomen optre den van de staat of de regering. De maatregel, die onmiddellijk van kracht wordt, is bekendgemaakt in de staatscourant. Er is geen reden opgegeven voor het verbod, maar volgens waarnemers is dit het gevolg van een bekendmaking van studenten om langs een van de belangrijkste wegen van Kaapstad een demonstratie te houden. Deze beto ging was bedoeld als onderdeel van een week van burgerrechten die woensdag zou beginnen, waarbij ook pamfletten zouden worden uitgedeeld en een dienst zou worden gehouden in de Anglicaanse kathedraal van St. George. De trappen van deze kathe draal waren het terrein van botsingen tussen politie en studenten in juni. De deken, Edward King, staat thans terecht op de beschuldiging de politie te hebben belemmerd haar functie uit te oefenen. Op 6 juni kondigde de regering een verbod voor een maand af om in universiteitscentra te protes teren. Krachtens het gisteren uitgevaardigde verbod mogen ook geen bijeenkom sten worden gehouden waarop een beginsel of beleid van de regering of de staat wordt gepropageerd, verde digd, aangevallen of besproken, aldus de staatscourant. Bona fide kerkelijke bijeenkomsten of vergaderingen van handelsondernemingen zijn wel toege staan evenals bijeenkomsten waarvoor toestemming van ministeriële of jus titiële autoriteiten is verleend. Hana Sabatova, die 35 jaar gevange nisstraf heeft gekregen. Zij is de dochter van Jaroslaw Sabata, die dins dag door dezelfde rechtbank tot 6,5 jaar gevangenisstraf werd veroor deeld, en de zuster van Jan en Vaclac Sabata die op 26 juli straffen kregen van respectievelijk 2,5 en 2 jaar. Ver der werden veroordeeld: Vlastimila Tesarova (die als leidster van de groep werd beschouwd) tot 4 jaar gevangenisstraf, Zdenek Vasicek, 3 jaar, Kveta Markova, 3 jaar., Ladislav Zadina, 2,5 jaar., Anna Kautna, 2 jaar.. Karei Kautny, 1 jaar en Stanis- lav Tesar, drie jaar voorwaardelijk. De acht gevonnisten van gisteren in begrepen zijn er de laatste tijd in totaal te Praag en Brno al meer dan 40 mensen veroordeeld wegens 'onder grondse activiteiten'. De gestraften zijn allen mensen, die voor en tijdens de landelijke verkie zingen van 1971 vlugschriften hadden verspreid met 'anti-socialistische en tegen de overheidgerichte propganda'. Hun berechting heeft geleid tot felle protesten in veel landen. Volgens de communistische pers in Tsjechoslowakije waren de verdachten gestraft 'op reële gronden, die bewe zen waren en door hen zelf toegege ven'. Het hooggerechtshof van Bohemen- Moravië heeft gisteren in hoger be roep de straffen van 2 en 2,5 jaar bevestigd, die de rechtbank in Praag op 20 juli had opgelegd aanJosef Stehlik, oud-kaderfunktionaris van het centrale comité, en Jaromir Litera. Beide liberalen waren in eerste in stantie al veroordeeld wegens het ma ken en verspreiden van het illegale blad 'Pokrok' en ook wegens het in bezit hebben en verspreiden van bla den, die in het buitenland worden gepubliceerd door Tsjechoslowaakse emigranten, zoals 'svedectvi', dat in Parijs wordt gepubliceerd door Pavel Tigrid en 'Listy', dat Jiri Hajek in home uitgeeft. PARIJS (AFP ,UPI, DPA) De afgelopen weken heeft een ware uit tocht uit Libye plaatsgevonden van Russische, Amerikaanse en Britse di plomaten, zo is in Parijs uit diploma tieke bron vernomen. De uittocht was het gevolg van een besluit van de Libysche regering het personeel van de drie ambassades in Tripoll tot zeven diplomaten en zeven ondergeschikte employé's te beperken. Frankrijk werd als enige van de'Gro- te vier' van de maatregel uitgezon derd. In totaal hebben sinds eind juli 33 Russische, 23 Amerikaanse en 16 Brit se ambassadefunctionarissen met hun gezinnen ongeveer 200 personen Libye verlaten. Bij gebrek aan personeel moesten drie landen ook hun consulaten in Benghasl sluiten. De maatregel is officieel gemotiveerd met de mededeling dat Libye een numeriek evenwicht tussen zijn diplo matieke vertegenwoordigingen In Mos kou, Washington, en Londen enerzijds en die van Rusland, Amerika en En geland in Tripoli anderzijds wenste. Maar in diplomatieke kringen word- therinnerd aan uitlatingen van de libysche leider Ghaddaffi volgens wel ke vanuit diverse ambassades die hij niet nader aanduidde, tegen Libye gerichte activiteit werd bedreven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9