Open haard compensatie roor kille maatschappij VAM: vuilheuvels oplossing voor afvalproblemen NS schat verlies '72 op ca. f 150 miljoen i Nederlandse industrie is griezelig afhankelijk van (te weinig) andere landen organisatie bij reldbank irettenproducent >erial biedt op uwerij Courage a- 'gen grootste ijs- —ts in EEG Overschot op Britse handelsbalans vrijwel verdubbeld Wester tor en in hoger beroep tegen HVA Oogst appels en peren Parklandschap Ned. fondsen in New York Zuur jaar dreigt voor augurken IMF zou verkoop van goud overwegen 'Nedeco' krijgt studie opdracht uit VS Heybroek creëert prioriteitsaandelen DOW JONES INDEX Forse stijging in New York 'Voorzichtig met optimisme over herstel van export' OUW/KWARTET ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1972 FINANCIEN/ECONOMIE T2S K25 m een onzer verslaggevers ^PERT De open haard is in. Het mag dan wel gemakkelijk zijn, t steeds meer huizen centrale verwarming krijgen, het centrum, t de kolenkachel of oliehaard vroeger in de kamer was, is de iiator natuurlijk niet. Ook het televisietoestel heeft de centrale iats niet kunnen veroveren en aangezien de mensen kennelijk behoefte hebben aan zo'n punt wint de open haard snel terrein. Engeland, waar de huidige volwas generatie nog is opgegroeid met dagelijks brandende open kolen- rd, wordt het knappend haardvuur !c nog geassocieerd met stof, vuil stank. Zo niet in Nederland. Een ktonderzoek heeft uitgewezen, dat hier in de eerste plaats denkt gezelligheid. Die centrumfunctie le kamer wijst daarop, maar belang- ls ook de rust, die van de haard aat. wereld wordt steeds harder, er Jt met ellebogen gewerkt en velen ten op hun tenen staan om net de ende promotie te bereiken. Zo'n aat vraagt om een behaaglijke 5lotenheid als de kille dag een achter de rug is', zeggen de n N. G. de Wal en A. Th. C. respectievelijk directeur en oopleider van de open haardenfa- t Bellfires in Hapert (NB). ;ek is hun verklaring nog niet, t het al genoemde marktonder- heeft ook laten zien, dat juist de p, die veel met promotie en com- iie te maken heeft, een potentiële tt vormt. Het zijn meestal men- Kmet een eigen huis, dus met een 'lijk inkomen en doorgaans in de ;ijdsgroep van 28-40 jaar. Niet zel- is de man uit het gezin staffunc- bij het bedrijf waar hij 1 Nog een paar gegevens: Van de rerde open haarden komt 50 pet. :ht in de nieuwbouw en de ande elft in al bestaande woningen. De dstof bij uitstek is nog steeds waar de helft van de haarden- trs gratis aan komt. BECUES De Wal en Klijsen is de open I niet alleen een plaats, waar de lie, gezellig in een kring bijeen, vlammen zit te staren. Zij zijn mening, dat de barbecue, nu een ch zomerattribuut, in een guur- iaargetijde best in de open haard kan worden. Uiteraard niet het tuintype, maar wel in kleinere n, die in allerlei soorten te koop Het enige nadeel is, dat men de haard niet kan laten branden, roosteren op een barbecue ver- nu eenmaal houtskool. Hoe populair de open haard begint te worden, blijkt uit de groei van de vaderlandse omzet: sinds ca. 1967 ie der jaar ongeveer 35 pet. Bellfires heeft ruim de helft van de markt, de andere 40 k 50 pet. zijn verdeeld over ca. tien bedrijven, waarvan er echter niet één een groter marktaandeel heeft dan 15 pet. Noch de hele Neder landse produktie in aantallen, noch de geldomzet van de openhaardenm- dustrie wil directeur De Wal echter prijsgeven in verband met de markt positie van Bellfires. Wel wil hij kwijt, dat zijn winst met de omzet gelijk opgaat, o.m. als gevolg van een strak prijsbeleid. Wie vroeger over een open haard sprak, had het over een stookplaats, waar de achterwand en het 'verloop stuk' (stenen verbinding tussen haard en schoorsteen) ter plaatse gemetseld werden en waarin dan later de smee- ijzeren- en gietijzeren onderdelen in werden aangebracht. Dit zeker te genwoordig uitermate kostbare ar tikel is al lang overvleugeld door de geprefabriceerde haard, waar van alles kant en klaar bij de klant wordt afgeleverd. Het inmetselen is nu veel eenvoudiger. GOEDKOPE GROND Bellfires, die alleen de geprefabriceer de soorten brengt (waaronder een verplaatsbare open hhard die los van de muur staat) is een ruim 40 jaar oud Brabants bedrijf. Een tijdlang werkte men in Bussum, maar uitbrei ding daar. zo omstreeks 1960, bleek te duur. Toen al moest men in het Gooi per m2 25 uittrekken en dat deed de directie besluiten naar het Kem pendorp Hapert te gaan, waar de grond nog maar 0,50 per m2 kostte. Ook de beschikbaarheid van personeel was gunstiger. Net zo omstreeks 1960 werd de in de omgeving belangrijke sigarenindustrie snel geautomatiseerd, wat het aanbod van mensen vergroot te. Momenteel heeft het bedrijf 100 man in dienst in Hapert, maar ook in Spanje waar vorig jaar een eigen fabriekje werd gestart. De Wal ziet in Spanje een/grote markt bij de grotere appartementen van de Spanjaarden, De hoekhaard (inkijk van twee kanten) de strakke kamerwand. nderbreking van maar ook in de tweede huizen of flats, die honderdduizenden buitenlan ders aan de kust hebben. Ook in andere Europese landen is er afzet: ongeveer éénderde van de produktie in Hapert wordt geëxporteerd. Merk waardig genoeg, is er in het buiten land weinig concurrentie. De eigen producenten leveren ofwel gemetselde haarden ofwel geprefabriceerde haar den, die veel groter zijn dan de Bellfires-artikelen. Voor de toekomst denkt directeur De Wal, die zijn uitbreidingen tot nog toe geheel uit eigen middelen heeft kunnen financieren (de winst wordt voor 88 pet. ingehouden), voorname lijk aan geografische expansie. Omzet- vergroting buiten Nederland is zijns inziens gunstiger dan in het eigen land, waar ieder procent meer markt aandeel hem geld kost. De ogen zijn nu gericht op Italië en Skandinavië en verder op andere werelddelen. In Canada worden de Bellfires-haarden al in licentie gemaakt en ook bij andere niet-Europese landen denkt De Wal alleen in termen van licenties. HINGTON De Wereldbank de administratie van haar kre- ïriening decentraliseren en on- engen in vijf regionale kantoren, eeft Robert McNamara, president le bank, in Washington meege- it kader van het algemene beleid de regionale kantoren verant- lelijk zijn voor planning en uit- ig van de programma's voor kre- rlening en technische bijstand e bank in de afzonderlijke le den', aldus McNamara. Doel van irganisatie is een nieuwe groep egionale directeuren meer ver ordelijkheid te geven bij te dra- »t de integratie van projecten in rschillende geografische gebie- Terugivinning materiaal alleen door heffingen of dwang n EN Imperial Tobacco, met derde van de Britse markt ver- grootste sigarettenindustrie van erenigd Koninkrijk heeft een ran bijna 2.5 miljard gulden racht op Courage, een van de te Britse brouwerijen (markt- '1 9 pet.). jkertijd met de mededeling van >d maakte Imperial Tobacco be- dat besprekingen met British can Tobacco Company waren ïgd. BAT voert de merken van al buiten Engeland en de ge- dat de twee ondernemingen fuseren, waren hardnekkig. Idden kwam een fusie tot tussen Carreras, Rothmans en d-Afrikaanse Rupertgroep, die telangen in de EEG heeft). >t bod op Courage heeft Imperi- nieuwe stap buiten de tabaks- gezet.. De laatste jaren heeft ncern »ich al uitgebreid in de middel'msfeer, o.m. door ver- ig van de ook ten onzent beken- psprodukten Golden Wonder, ial had in het afgelopen boek en omzet van 10.5 miljard en 8e van 1.35 miljard. Courage 'enaar van acht brouwerijen, dan 6.000 'pubs', 38 hotels en onderden andere horecabedrij- AMSTERDAM Slechts 600 hectare terrein is nodig om alle vaste afvalstoffen uit Nederland gedurende de volgende 30 jaar op te slaan, wanneer men tot 50 meter storthoogte gaat. Deze hoogte is niet ab normaal, want in Duitsland gaat men soms tot 80 a 100 meter. De 600 ha. (een stuk land van 2 bij 3 kilometer komen overeen met vier VAM-bedrijven, zoals dat in Wijster. Dit schrijft de directie van de Vuil Afvoer Maatschappij in het jaarverslag, dat gedrukt is op pópier, dat voor 80% is samengesteld uit oud papier. 'recycling', het direct of indirect te rugwinnen van afvalstoffen. Tot voor acht jaar werden bij VAM-bedrijven metalen, beenderen en lompen gesor teerd, maar dit is om economische redenen gestaakt. Het is de directie niet helemaal dui delijk, hoe de voorstanders van een zo groot mogelijke 'recycling' zich dit economisch voorstellen. Alleen de non-ferrometalen hebben op het ogen blik een zodanige waarde, dat het de Over die vuilheuvels zegt de directie verder, dat de 600 ha. niet verloren gaan, maar afgewerkt en door beplanting en andere verfraaiing dienstbaar gemaakt wordt aan de re creatie. Een ander voordeel is dat de ruimte, die nu nog beschikbaar is voor afval, niet gereserveerd behoeft te blijven voor niet brandbare afval stoffen, maar kan dienen voor alle afval. Bij een goed gekozen lokatie en vol doende concentratie van afvalstoffen kan zoveel zorg aan de vuilverwijde- ring besteed worden, ook met betrek king tot grondwaterverontreiniging, dat niet meer van overlast gesproken kan worden, aldus het verslag. De VAM is van mening, dat zij met het systeem van de vuilheuvel van Wijs ter de mogelijkheden en de ervaring heeft om zijn dienstverlenende taak te vervullen ook als zij geen 15 pet, zoals nu, maar 75 pet van het Neder landse stadsvuil zou gaan ontvangen. RECYCLING Men kan, zo stelt de directie, betogen dat de VAM met het composteren van huisvuil al 40 jaar doet aan het tegenwoordig zo in disucussie zijnde SEL Met verbruik van acht liter room- en consumptie- r hoofd der bevolking per jaar België in 1971 op dit gebied spits in de Europese Gemeen- Nederland volgde met 7.2 liter, a kwamen Italië en West-Duits- ttet 4.9 en Frankrijk met 2.2 [root de opgang van room- en öptie-ijs in het afgelopen decen- geweest, wordt geïllustreerd et feit dat de gemiddelde jaar toeneming van de produktie :o groot was als die der gehele gssector. In vergelijking met de r ijs die de Amerikaan jaarlijks deld verorbert, zijn de Europese echter gering. LONDEN In juli is op de Britse handelsbalans een overschot van 29 miljoen ontstaan vergeleken met een batig saldo van 14 miljoen in juni. De uitvoer van Engeland bedroeg de vorige maand nl. 761 miljoen, tegen in juni 798miljoen. De invoer 732 miljoen tegen 784 miljoen. Volgens het Britse ministerie van handel en industrie is op de lopende rekening van de betalingsbalans in juli een aanzienlijk overschot blijven bestaan. De dienstenbalans wees op nieuw een batig saldo van meer dan 50 miljoen aan. De handelscijfers zijn beïnvloed door de havenstaking, in die zin dat het invoercijfer er lager door is geworden terwijl er vrijwel niets van is te merken aan de uitvoerkant. Het zwe ven van de koers van het pond ster ling heeft de waarde van in- ért uitvoer eveneens beïnvloed. Voor deze storende factoren geven de jongste cijfers geen richtlijn voor de ontwik keling van de Britse buitenlandse handel op langere termijn AMSTERDAM Administratiekan toor Westertoren gaat bij het ge rechtshof in Amsterdam in hoger be roep van het vonnis van de president van de Amsterdamse rechtbank in het kort geding, dat zij had aangespannen tegen de onderhandse plaatsing van ƒ20 min nominaal HVA door het bestuur van de cultuurmaatschappij. Westertoren verloor dit geding. Zij had de president gevraagd, de emissie (bij de Mees &Hope-dochter Investeringsbank Amsterdam) nietig te verklaren. Tijdens de laatste aan deelhoudersvergadering lieten Wester toren en de zgn. Groep v. d. gragt reeds weten, deze vergadering ongel dig te achten. Deze vergadering keur de o.a. de eerder omstreden jaarstuk ken goed. Wanneer het proces zal plaats vinden is nog niet bekend. DEN HAAG In West-Europa zul len dit jaar belangrijk minder appels en peren geoogst worden dan vorig jaar. In West-Duitsland zal de appel- oogst volgens de eerste ramingen van het bureau van de statistiek in dat land maar tweederde van die van vorig jaar bedragen en van peren verwacht de Bondsrepubliek een 20 procent kleinere oogst dan vorig jaar. Ook in Frankrijk en België zullen de bomen minder opleveren. In Nederland zal de appeloogst ook nogal wat achterblijven bij verleden jaar, terwijl de perenoogst in haar totaliteit iets groter kan worden. De produktie van de belangrijkste rassen, zoals Conference en Doyenne de Co- mice, zal gemiddeld lager, maar van de rassen Beurré Hardy en Legipont zal meer geoogst worden. De perete lers hebben echter veel klachten over de trage groei van de vruchten, zodat de oogstverwachtingen ook voor de goede rassen minder gunstig zijn dan enkele weken geleden. HAPERT De vestigingsplaats van Bellfires Hapert is nooit een kerngemeente voor indus trialisatie geweest. Dat was het naburige Bladel, waar zich over het algemeen wat grotere indus- rieën gevestigd hebben. De kleinere gingen naar Hapert. Bellfires was in 1961 nummer 2 en op het ogenblik zijn het er al 22. Het inwonertal van het dorp heeft zich in de laatste tien jaar verdubbeld. Daarvoor zijn naast natuurlijke groei de arbeiders verantwoorde lijk, die zich er de laatste tijd gevestigd hebben. Maar ook ve le forensen uit Eindhoven trek ken naar het Kempendorp. Zowel industrialisatie als foren sisme worden de laatste tijd van hogerhand wat afgeremd, want de Kempen zijn in de tweede nota ruimtelijke orde ning bestemd als parklandschap. Directeur De Wal van Bellfires vindt het niet helemaal conse quent, want een actieve ruilver- kavelingspolitiek, ook van ho gerhand, is in strijd met de parklandschapsgedachte. De Wal acht bepaalde veranderingen on vermijdelijk, maar wil wel dat men afblijft van typisch Bra bantse zaken als zandverstuivin gen en zandwegen. moeite loont ze af te zonderen uit het stadsvuil terwijl ook bij het bereiden van compost de kosten worden over troffen door de opbrengsten. Maar de prijzen van schroot, glas, rubber, plas tic, hout, enz. zijn al jaren 'reel te laag om ze voor hergebruik te sorte ren uit de vuilhopen. Heeft een materiaal wel een interes sante handelswaarde, zoals bijv. oud ijzer tijdens de Korea-crisis, dan komt zo'n materiaal niet eens bij het afval terecht, omdat het zijn weg heeft gevonden naar opkopers. Er heeft dan een 'automatische recycling' plaats. De VAM verwacht echter dat, zolang de marktprijzen te laag zijn voor die 'automatische recycling', een en ander alleen maar beïnvloed kan worden door een stelsel van heffingen en subsidies, dan wel door dwang. Het individuele verantwoordelijkheidsbe sef is, zo denkt de directie, geen voldoende stimulans. FINANCIEEL De financiële resultaten van de VAM over 1971 waren zeer bevredigend al dus het jaarverslag, dat zegt dat de opgaande lijn van de laatste jaren werd voortgezet. Zo werd er 376.156,41 winst gemaakt tegenover 46.100 in 1970. Op de beide verwer kingsbedrijven van de VAM in Wijs ter en Mierlo werd in 1971 rond 366.000 ton afvalstoffen aangevoerd, dat is 100.000 ton meer dan in 1970. Kon. Olie noteerde op 11 augustus 38'. 38(38 «4— li): Unilever 447i—45 (38%— Philips S 1814—11814—14) en KLM 38 U (36). Opgave du Pont. Glove Forgan. Nieuwe lening voor investeringen AMSTERDAM Door de stijging van de personeelskosten en door een naar verwachting tijdelijke daling van de vervoeropbreng- sten in de goederensector als gevolg van de conjunctuuromslag en de in gang zijnde herstructurering van het wagenladingenvervoer, zal het verlies van de Nederlandse Spoorwegen in 1971 naar schat ting in de orde van grootte van 150 min komen te liggen. Dit merkt de hoofddirectie op in het prospectus van de reeds aange kondigde 7,25 pet 20-jarige obligatielening van ƒ150 min door de NS. Over 1971 bedroeg het verlies 257 min en over 1970 ƒ142 min. UTRECHT Het jaar 1972 dreigt voor de Nederlandse augurkenkweek een zuur jaar te worden. Van enige uitbreiding van de kv.eek si wel spra ke, maar niet in die mate die de zoete resultaten van vorig jaar deden ver wachten. Onder meer vorstschade in mei is debet aan deze situatie. Overigens is Nederland met een pro duktie van 60.000 ton Europa's augur- kenland bij uitstek. Onze produktie- omvang wordt door geen enkel ander Europees land benaderd. (Italië 25.000, West-Duitsland 23.000 en Bel gië 10.000 ton). Nederland voerde vo rig jaar 40.600 ton verse augurken uit. een record. Het jaar daarvoor bedroeg dee xport 35.200 ton en in 1969 32.600 ton. Tot en met 22 juni jl. exporteerden wij dit jaar 12.800 ton verse augurken, wat minder was dan in dezelfde perio de van 1971 (13.800 ton), maar meer dan in 1969 (9 600 ton). West-Duits land is veruit de grootste afnemer van augurken. WASHINGTON Het Internationale Monetaire Fonds (IMF) zal naar in Washington verluidt, tijdens de in september te houden jaarvergadering voorstellen een deel van het goud, dat zich in de valutareserves van de di verse landen bevindt, samen te voe gen in één IMF-pot. Een dergelijke nieuwe versie van de in maart 1968 opgeheven 'goudpool' van de voor naamste industrielanden zou het in terveniëren van het IMF op de vrije goudmarkt vergemakkelijken. Door verkopen zou het IMF nl. de 'wilde speculatie' op de goudmarkten de wind uit de zeilen kunnen nemen.De mogelijkheid van toekomstige goud verkopen door het IMF heeft de laat ste dagen de prijsontwikkeling op de goudmarkten nogal sterk beïnvloed. De prijs is nl. inmiddels ingezakt tot ca Vi 66 per ounce. In sommige Euro pese kringen zijn de berichten uit Washington over mogelijke goudver kopen door het IMF gekenschetst als een welbewuste induscretie en een taktisch middel in het huidige valuta- pokerspel. DEN HAAG De Stichting advies bureau voor ingenieurswerken in het buitenland 'Nedeco' heeft samen met het Amerikaanse bureau Harza op dracht gekregen tot het maken van een studie van de uitvoerbaarheid van het plan voor een vliegveld in de Atlantische Oceaan bij New York. De studie betreft de uitvoerbaarheid en de uitvoeringstechnieken van een pol der in vrij diep water (ongeveer 15 meter) met mogelijke zware golfslag. De opdracht heeft nog een vrij gerin ge omvang. Het is deze eerste maal dat formeel een Amerikaanse opdracht op dit gebied aan Nedeco is gegeven. Verwacht wordt, dat in de loop van het project de Nederlandse kennis van dijk- en polderbouw op grote schaal zal wor den ingeschakeld. Nedeco en Harza hadden reeds contact over soortgelijke plannen voor een vliegveld bij Chica go in Lake Michigan. Een dergelijk plan bestaat ook voor Cleveland in het Eriemeer. In verband met de tendentie tot toe nemende verliezen als gevolg van het verder uiteenlopen van kosten en op brengsten hebben de NS maatregelen genomen met als doel de kostenstij gingen op langere termijn te beper ken. Deze maatregelen zijn gericht op vereenvoudiging van bedrijfsprocessen door reorganisatie, mechanisering en automatisering, hetgeen zal leiden tot een relatieve verlaging van de perso neelskosten. Daarnaast zullen door adequate ta riefsverhogingen de opbrengsten wor den verbeterd. De neiuwe lening, waarop 18 augustus de inschrijving zal openstaan, dient ter financiering van voorgenomen in vesteringen o.a. voor uitbreidig en modernisering van de infrastructuur en voor aankopen van reizigersmate- rieel. Voor de betaling van rente en aflossing heeft de staat zich garant gesteld krachtens de wet van 5 juli 1972 tot het tijdelijk verlenen van financiële steun aan de N.S. Deze wet maatk het mogelijk voor d» NS in de periode, eindigende 1 juli volgend jaar, langlopende leningen op te nemen tot een bedrag van ƒ565 min. Vam deze mogelijkheid hebben de NS inmiddels voor ƒ210 min. ge bruik gemaakt, zodat er nog voldoen de ruimte is om leningen met «taats- garantie aan te trekken, hetzij onder* hands hetzij door het plaatsen van een emissie. De nieuwe lening valt binnen deze ruimte. Locaalpedanterie moet snel veranderen UTRECHT De Nederlandse industrie is griezelig afhankelijk geworden van (te weinig) andere landen. Er is niet zo bar veel meer voor nodig om in de situatie te belanden dat we een stuk thuismarkt gaan verliezen door de exportdrive van onze partners, terwijl onze rivalen de afzet van onze steeds duurder wordende produkten in het buitenland zullen bemoeilijken. Dit betoogde mr. Haverkorn van Rij- sewljk, voorzitter van de Vereniging tot Textielpromotie 'Texpro', tijdens een persconferentie ter gelegenheid van de vakbeurs 'Inter Decor' die van 17 tot en met 22 september in Utrecht wordt gehouden. Mr. Haver korn van Rijsewijk had de indruk dat het misschien te lang allemaal erg goed is gegaan. De locaalpedanterie, waarin sommigen misschien wel eens hebben willen ge loven, zo zei hij, zal razendsnel moe ten veranderen. Engeland, met zijn vaak onderschatte financiële stoot kracht en vooral ook Zweden laten geen kans onbenut hier bruggehoof- den te vestigen. AMSTERDAM Ter bescherming van de vennootschap en daarmedee en afnemen van de kans op ongewenste ontwikkelingen gaat Heybroek &Co's Handel Maatschappij over tot het creëren van prioriteitsaandelen. Deze zullen worden uitgegeven aan een speciaal daartoe in het leven te roe pen stichting, die zal worden be stuurd door de colleges van directe en commissarissen tezamen. Voor de Nederlandse ondernemers, die te lang in een vaste cirkel hebben rondgedraaid, is er nog maar één uitweg mogelijk waarvoor het Ver-* drag van Rome de troefkaarten biedt. Spreiding van investeringen, interna tionalisatie van (met name de kleine* re) ondernemingen, het aanboren van financieringsbronnen (Europese In vesteringsbank), niet meer opleiden voor Nederland, maar voor Europa, en voorlichting en centralisatie zijn de trefwoorden die de heer Haver korn van Rijsewijk voor een ander internationaal beleid noemde. Het is het goed recht van het be drijfsleven om zich bij de vraag hoe veel buiten de landsgrenzen moet worden geïnvesteerd primair te laten leiden door rendement, groeimogelijk heden en investeringsklimaat 'Het valt niet te ontkennen, dat het kli maat op heel wat plaatsen aantrekke lijker lijkt dan in Nederland', aldus mr. Haverkorn van Rijsewijk, die wei nig van de Nederlandse overheid ver wacht. 'We zijn te vaak teleurgesteld'. EFFECTENKOERSEN AVONDVERKEER AMSTERDAM In het telefonisch effectenverkeer kwamen gisteravond de volgende koersen tot stand. Tussen haakjes de officiële slotkoers van gis termiddag. Akzo 78.30 (78.40); Hoogovens (74.90); Kon. Olie 122.30 gb 123.30 (122.80); Philips 58.60—58.80 gl (58.60); Unilever 142.50—143.00 (142.60); KLM (116.50). iDdust. sporeu uui. Obl. Mods 9 aug. 951.16 236.65 106.82 73.97 418.5 10 aug. 952.89 237.35 107.46 74.03 421.3 11 aug. 964.18 237.62 107.78 73.93 423.6 Aand. Ubl. lot. u. L. 9 aug. 15.730 19.850 1.760 713 702 10 aug. 15.260 18.840 17.32 779 594 11 aug. 16.570 18.800 17.40 896 499 Koersen in Montreal 11/8 Asbestos Corp. 21%b 22b 22 Canada Fund 67.78 «7.82 67.94 Corisol Hamurtt 14»» 14% 15% Dom Iar Cheio 16 16 16 Husky 16% 16% 14% Nai. Gas 15% 1ST» 15% Mass Ferguson 16*» 17% 16% Nat Resources 8 16L S.20L 6.20L Shell Canada 50'4 49 41 Idem Warranta 30% 29 26% DEN HAAG Er is aanleiding genoeg om voorzichtig te zijn met eerste-egzicht-optimisme over het herstel van onze exportpositie. Dit stelt Wereldmarkt, het weekblad van de Economische Voorlich tingsdienst en de Nationale Raad voor Handelsbevordering. ncw YOKE AC F Industrie* Airco Allied Chemical Alum CO Of Aid American Brands Am Can Am Cyanamld Am Electr Ruwer Am Metal Climax Am Motor» Am Smelt and Re( Am Tel and T6I Ampex Anaconda Armco Steel Atlant Richlleld ilelldIX Bethlehem Steel BueliiK BurliiiKion lnd 2» 29% ■-•3'. 23% 32% 23% riadu I RatII IC 14' 16-: De export in het tweede kwartaal van dit jaar kan op het eerste gezicht tot de conclusie leiden, dat een eind is gekomen aan de dalende lijn van de exportgroei in 1971 en het eerste kwartaal van dit jaar. Ook de resulta ten van de conjunctuurtest over de maand juni meer exportorders kunnen aanleiding zijn voor een wat optimistischer toekomstverwachting. Het exportweekblad zegt, dat er echt nog wel meer aanwijzingen nodig zijn om tot een dergelijk optimisme te komen. 'Eén zwaluw maakt nog geen zomer, twee doen dit evenmin'. De export over het tweede kwartaal een stijging van 12 pet is in sterke mate bepaald door de uitvoer van vliegtuigen en schepen, waarvan de export aan sterke schommelingen onderhevig is. Als men schepen en vliegtuigen buiten beschouwing laat is het groeipercentage over het twee de kwartaal slechts 5 (in plaats van 12). Een tweede factor die aanleiding moet zijn tot voorzichtigheid is het aanhouden van lage invoercijfers. De ze vinden o.m. hun oorzaak in de verminderde import van investerings goederen. Wereldmarkt durft daarom nog niet te stellen dat Nederland aan het be gin staat van een gunstige ontwikke ling van in- en export. 'Wanneer straks zou blijken, dat er in het tweede kwartaal wel degelijk sprake was van een ombuiging, dan zou dat natuurlijk bijzonder verheugend zijn. Geheel onmogelijk is het niet, gezien de verwachtingen van een conjunctu reel herstel in een aantal voor onze export belangrijke landen in de loop van dit jaar'. Chase Manhallen Chesap aria tiinu cnrysler Cities Service Culgaie-Ralmulive Culi Industries Communw tflbun Cuns Edison Cunt Can Cunt OU Curtlss-WrlKht Curusa-Wrlghi A Dart Industries Deere and Cu Dow Chemical Du Pont (B l> Eastman Kudak First Nat City Admiral Corp Allegheny Row S Akr.ona Am Standard Amstad lnd Can Brewarlaa Cerro Chadbuurn Ootb 'Chase Select-Fd Columbia Gaa Comlnco Cunt Telephone 38% ■i. «2% 43% 43% 32% 33'. 37% 18% 80% 19 54 53% 65% 67% 92% 95% 139% 140% 67% 67% 15% 13% 20% 20% 31% 31% 12% 12% 38% 38 49 4t>b 37% 24»» Gen Electric Gen loods Gen Molora Gen Rubl UU1 21 Gen 'lel and Elac 28% Getiy OU 77 Gillette 51% Gimbel Brothers 22% Goodyear '1 and R 29% Gulf Oil 22% Illinois Cantr lnd 32% 32 iriMlCO 14», 14% Int. Busln Mach. 423% 425% Irit Harvester 32% 33% Int Nickel of Can 32% 32% Int Raper 37% 37% llil Tel and Tel 54% 54», Llng-Temco-Vough 12 Litton industries 13% Lockheed Aircraft 10% 10% Marcor 24% H'.k Martin Marietta 20% 20% May Dep Stores 45% 4, Mcdonnel Douglas 35% 33 Mobil OU 60% «3% NablSCO 54% 55% Nat Cash Register 30% 30'; Nat DlstU and Ct 20 21 Nat Gypsum 17% 17% Nat Steel 40 39% Nat Lead lnd 14% 14% Nortb Am Hockw. 33% 33% 19% 20»% t Bnk for Rec I Klav Frag I Rapes II 4) 23% 23% 36 36 <4 21% 21% 19% 20% 23»s 25% 17H 17% 22», IM Raclflc Gas and El 26% Renn Central Repslco Rhelps Dodge Rhtltp Morris Rhlllfpt Retruleum RCA Republic Steel Reynolds lnd Royal Dutch Retr Santa Fe lnd Sears Roebuck Shell OU Southern Southern Raclflc Southern Railway Spetry Rand Standard Oil Cal. Standard OU lnd Standard oil N.J Studebaker-Worth! Sun OU Texaco Texas GuU Texas Inst rum. Transamerlca Unilever Union Carbide Uniroyal United Aircraft United Brands O S Steel Western Union Westinghouse El. Woolworlb Nat Can NV Centr A North West B N Am Rhlilpa Co Occidental Rati Standard Brands Tandy Corp. iiniun Elect United turps tinned (Jaa Western Bancorp 26% 27% 3% 3». 87% 87% 56% 36% 31% 32% 113 112% •7% VS% 36% 37% 23% 23% 66% 66% 38% 38% 31% 32 111% 112% 45 45% 19% 19 V 46% 4<% 52 52% 45 45% 62% 63»» 70% 7314 75% 77»; 48% 48% 39% 59% 31% 33% 189 188»» 16% 19% 43% 44% 48% 49% 1«% 16% 39% 39% 13 H 13»; 28 2» 57 55% 46 46 34% 34% 16(4 14% 9 9 68% 49% 35% 35% 14% 14% 22% 22% 23% 23% 50% 49% 34 34 17 17 8% 18% 18% 34% 84%

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 25