mm. Peiger weert Platje ■UW I I I I I Windhoos verandert Amelandse camping in complete ravage krant rischer wint In deze krant De sl&chtoffers Duizenden gevlucht voor s.fl veenbranden in USSR Nieuwe Leidse Comraimt ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1972 53ste jaargang hristelijk dagblad voor leiden en omgeving eenstraat 37 Postbus 76 Telefoon: 01710 - 31441 en 20388 (red.) „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 8,76 per maand, per kwartaal 25,90 Afd. Bez orging vanaf 08.30 uur. BALANS: TWEE DODEN, VEEL GEWONDEN EYKJAVIK Vechtend als een euw heeft wereldkampioen schaken asski gisteravond geprobeerd Bobby scher in ieder geval een half punt handig te maken. Maar in de lang- partij uit de tweekamp tot nog trok Fischer toch aan het langste nd. Na de 74ste zet gaf Spasski tmoedigd op. De voorsprong van scher is nu uitgegroeid tot drie inten: 8-5. (Zie de sportpagina). wb m Beid van de enorme ravage clie een windhoos gistermorgen op de Amelandse camping 'Duinoord' aanrichtte. Twee' mensen kwamen om et leven, ongeveer 400 werden gewond. Zogezegd e duizendjes vlogen gewoon in et rond. Wie ze kon pakken pak- ze en ook radiootjes en zo (aren in trek. De heer Builcema uit Voort huizen. een van de 'bewoners' van de camping Duinoord op Ameland. Bewolkt Op de meeste plaatsen droog weer. in de middag van het westen uit toenemende bewol king. Eerst zwakke tot matige wind tussen noord en west, later matige, aan de kust tot krachtig toenemende en naar zuid krim pende wind. Maximum-tempera turen van 20 graden Celsius aan zee tot 25 gr. plaatselijk in het binnenland. Morgen en overmorgen: Enkele buien, later weer zonnige perio den. maar iets lagere tempera turen. roetplicht nou groet-ie mij ook niet meer 'DEN HAAG Bij Peiger in Emmen dreigen opnieuw moeilijkheden nu de directie blijkt te zijn teruggekomen op haar aanvankelijke toezegging en de Industriebond NVV heeft meege deeld de bedrijfscontactman Platje in geen geval als werknemer in het be drijf terug te nemen. Directeur L. Bood heeft het districts hoofd van de bond in Drente. A. Plaisier. laten weten tot dit besluit door het werkwillige personeel te zijn gedwongen. Hoewel de bond er begrip voor heeft, dat de directie tussen twee vuien terecht is gekomen, blijft zij onver kort aan haar eis vasthouden, dat de heer Platje wordt teruggenomen. Wanneer dit niet voor 15 september gebeurt, zal zij via de rechter haar gelijk proberen te krijgen. BondenLD heeft sterke partner nodig AMSTERDAM De drie grafische bonden en de Unie van beambten en leidinggevend hoger personeel (BLHP) hebben in een gisteren uitge geven verklaring onderstreept, dat de toekomst van het Limburgs Dagblad alleen gewaarborgd kan w orden als wordt samengewerkt met een econo misch sterke partner. Tot deze conclu sie is men gekomen, aldus de bonden, nadat deskundigen van de drie vak centrales alle stukken, die voor een objectieve beoordeling nodig waren, bestudeerd hebben. De bonden willen hiermee de van verschillende kanten geuite suggesties weerlegggen, dat deze conclusie op eenzijdige en onvolledige informatie zou berusten. Burgemeestersbenoeming: Met ingang van 10 september is benoemd tot burgemeester van de emeente Borger de heer G. W. Koolthoff, met toeken ning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Sleen. De heer Koolthofi die 47 jaar is, is sinds 1 maart 1969 burgemeester van Sleen. Hij is hervormd en lid van de PvdA. Van onze verslaggevers AMELAND Onder het felle licht van en groot aantal schijnwerpers begon nen de hulpdiensten op het eiland Ameland gisteravond met het opruimen van de ravage op de camping Duinoord in Nes. Na een dag vol tegenstrijdige be richten was de balans van de windhoos die gistermorgen het noordelijk deel van Ameland teisterde, toen opgemaakt: twee doden, twintig ernstig gewon den (van wie er drie gisteravond in levensgevaar verkeerden) en ruim 350 lichter gewonden, die na behandeling in een ziekenhuis of EHBO-post naar huis mochten vertrekken. Bij het informatiecentrum van het Rode Kruis in Den Haag kwamen toen nog vele telefoontjes binnen van verontruste familieleden; in Leeuwar den trokken veel Friezen naar de bloedtransfusiedienst, nadat de gewes telijke afdeling van het Rode Kruis donors had opgeroepen. Het Rode Kruis in Den Haag hield de zusteror ganisatie in West-Duitsland per telex op de hoogte van het aantal slachtof fers en gaf zoveel mogelijk namen door. Onder de gewonden bevinden zich veel Duitsers. Ontredderd De vele lichtgewonden, die op Ame land waren achtergebleven, konden in enkele leegstaande ^ugdhotels wor den ondergebracht. E veerboten naar Friesland vervoerden gisteravond laat nog vele ontredderde kampeerders. De windhoos had de camping in enke le minuten tijd in een complete rava ge veranderd. Toen de ramp plaats vond. rond half negen, zaten de mees- len van de tweeduizend kampeerders te ontbijten. De lucht werd plotseling inktzwart. 'Ik zag de hoos als een trechter aankomen', vertelt campinghouder Van Eyck. 'Als die over ons kamp komt, betekent dat een ramp', zei hij toen. Op het zelfde moment raasde het natuurgeweld over hem heen. Volgens ooggetuigen werd het terrein 'gewoon leeggezogen. Brokstukken vlogen dooi de lucht en overal hoorde je het gekerm van gewonden'. Caravans werden tachtig tot honderd meter de lucht in gezogen en kwamen Binnenland Rotterdam en de gastarbeiders 5 Duurte treft niet iedereen even zwaar 13 LEEUWARDEN Gisteravond stond vast dat door de windhoos op Ame land omgekomen zijn de vijfjarige Johannes F. Patrie uit Rotterdam en de 18-jarige Desirée de Boom uit '1 Harde. Dc Rotterdamse jongen behoorde tot een gezin van drie kinderen van wie hij de jongste was. Mej. De Boom, van beroep caissière kampeerde met een vriendin in een tentje op het zogenaamde meisjeskamp van 'Duin oord'. De omstandigheden waaronder beiden om het leven kwamen en de precieze doodsoorzaak waren gister avond nog niet vastgesteld. Aanslag op Kenjatta van Kenia mislukt NAIROBI (AP. AFP) President Jo- mo Kenjatta van Kenia is gisteren aan een moordaanslag ontsnapt. Twee mannen probeerden de president met een mes te vermoorden. Kenjatta is ongedeerd. De eerste berichten over de aanslag geven geen verdere details. De aanslag gebeurde, terwijl Kenjatta de landbouw hogeschool in Egerton, 140 km ten noorden van Nairobi, be zocht, zo meldde de Franse radio. Een woedende menigte lynchte de twee aanvallers, die ter plaatse werden ge grepen. siets Leellang wil boer worden 7 MOSKOU UPI) In het gebied ten oosten van Moskou, waar nu al Riiifpnlanrl cirie weken veen- en bosbranden woe- den, zijn tienduizenden bewoners m. li- i\ geëvacueerd. Het zijn overwegend 1 anters onder huisarrest vrouwen, kinderen en ouderen, de Marokko en Algerije steeds mannen helpen bijna allen bij de i li. 1/ bestrijding van de brand, waaraan verder uit elkaar 10 15.000 militairen, brandweerlieden en burgers deelnemen. De geëvacueerden KerK zijn over het algemeen ondergebracht in ziekenhuizen, sanatoria en tenten- Uitkijkpost in een kampen, die daarvoor speciaal zijn Moslim-wereld 2 °Pöezcl Rnnct *n brandende gebied wonen min- rvunsi stens een half miljoen mensen in vijf steden: Sjatoera, Jegoriewsk, Noginsk, Documenta 5 Grondig en Orechowozwevo en Pawlowposad. De nverat.dnpnd 1 v pers maakt geen melding van slachtof- o\ eistcipena ,J fers, maar zegt wel dat veel dieren SpOrt zijn omgekomen. Deze zakken soms door de dunne, onverbrande boven- jax en Feyenoord gereed laa§ een hel van 800 graden celsi- j. us, nadat het vuur zich door de voor seizoenstart 1J diepere bodemlagen heeft heengevre- ten en daarna verraderlijke valkuilen strips.®fVuiik-iou heeft geschapen. Alleen /.ware regen- Maandbladi-n val kan het vuur blussen, maar Ru«- FamiikDirichien 10 |anci beleeft momenteel de droogste Levwrs schrijven 17 en warmste zomer, die dc laatste Beurs 23 honderd jaar is geregistreerd. Op pagina 5: windhozen Op pagina 11: gesprek met de slachtoffers. honderden meters verder met een klap neer. Twee jongens vertelden dat zij wakker werden door hevige ruk ken aan hun tent. Zij grepen de stokken vast, maar van hun tent bleef niet veel meer over dan een zielig hoopje gerafeld linnen. Een wanhopige campinghouder Van Eyck belde direct naar het gemeente bestuur van Ameland en naar het provinciehuis in Leeuwarden om de 'volslagen ramp' te melden. Direct kwam de hulpverlening op gang. Luchtmacht en marine stelden heli kopters ter beschikking, die artsen, verplegers en EHBO-artikelen overvlo gen. Óp het eiland zelf waren elf artsen, die onmiddellijk aan het werk gingen. Met boten en helikopters wer den gewonden naar ziekenhhuizen in Dokkum en Leeuwarden overgebracht. In Leeuwarden stond een Fokker Friendship gereed om zwaar gewon den desnoods naar andere ziekenhui zen in het land te brengen. De Rijks luchtvaartdienst en de Koninklijke Luchtmacht hadden om elf uur het gebied rond het eiland tot verboden vliegge'o'ed verklaard, om de red- Een meisje dat bij de windhoos op de 'camping Duinoord' een arm brak, na aankomst met de boot uit Ameland. dingsvluchten zo snel mogelijk te la ten verlopen. Op het eiland zelf zette de marechaus see alle wegen af, zodat ambulances ongehinderd heen en weer konden rijden naar de steigers van de veerbo ten. De gewonden werden naar Hol- werd gevaren, waar artsen al tijdens de rit naar ziekenhuizen in Dokkum en Leeuwarden eerste hulp verleen den. Ook in Friesland waren de we gen afgezet. De officiersmess van de vliegbasis Leeuwarden was ingericht als noodhospitaal met tweehonderd bedden. In totaal waren bij de hulpacties 28 helikopters en vliegtuigen betrokken, waaronder een Neptune van de mari ne, die als communicatiecentrum dienst deed, omdat de normale ver bindingen met het eiland overbelast waren. Na de eerste meldingen van de windhoos via de radionieuwsdienst belden vele familieleden naar Ame land om nadere informaties. Als hulpcentrum fungeerde het pro vinciehuis in Leeuwarden, waar de Bescherming Bevolking een post had ingericht, die onder andere via de Neptune voor verbindingen zorgde. Zie vervolg op pagina 11, zesde kolom. bon noteer als nieuwe abonnee Naam: Adres: Plaats: een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! betaalt per: misschien hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. maand D kwartaal De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. maar vooral een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapje post- □pletine handige papier met schaaltje paraatmap enveloppen (flessen- met brief- onderzetter) papier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is. Bij VERDUYN INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG Meer keus in omgeving

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1