FEYENOORD: MEER DAN SUCCES IN UEFA-CUP Speldeprikken belangrijkste wapen van Stefan Kovacs ISMI T ere divisie 72-73 W/KWARTET ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1972 SPORT T19 K19 speciale verslaggever lERDAM - Ernst Happel is gewend aan successen. Als speler grossierde liij in triomfenals tiuur.r was hij verantwoordelijk voor Nederlands eerste Europa- en wereldcup. Bij Feyenoord. De die in Happels eerste contractjaar naar de voornaamste clubtitels snelde. Een imponerende dus van de Oostenrijker in Rotterdam. Het legioen zette het brein achter die door honderd ien bejubelde resultaten op een voetstuk. Waar hij zo langzamerhand vanaf dreigt te vallen, het vervolg was minder spectaculair. In '71 werd weliswaar de landstitel nog veroverd, maar ild slechts als een compensatie voor de nog niet vervaagde misslag, die Happels formatie tegen letekenende UT Arad maakte. ;elopen seizoen bezorgde Rotterdam-Zuid slechts kommer en ergernis. En mèt de supporters Happel. Het moet voor de verwende Wener een enorme tegenvaller zijn geweest, dat Ajax zó kkelijk domineerde. PrestigeverliesAl werd het beleid van Happel voortdurend in bescherming i. Het bestuur van Feyenoord, dat inderdaad de indruk wekt met een rijk gevulde maar te peuteren geldbuidel de transfermarkt te betreden, was vooral het object waar de kritiek pp concentreerde. (el werd gespaard; hem werd zelfs de hand boven het hoofd gehouden toen het legioen kennis (e met de conflicten, die tussen de verschillende groeperingen in Feyenoord waren gegroeid, h-kelijk, want doorgaans kiest de supporter partij voor de zwakste en dat is in het huidige Lil.—n0g altïjd de speler. Maar toch, als het pronkstuk van de Maasstad dadelijk wéér als in Amsterdam dient heeft dat ongetwijfeld repercussies voor de functie van Happel. ^ei zélf goed genoeg, dat de fans zich aan nieuwe kuiptriomfen willen bedrinken. Ze eisen j I. 'Feyenoord moet jaarlijks tenminste één grote overwinning behalen. En niet in de UEFA pat is wél een financieel maar niet zozeer een sportief aantrekkelijke zaak'. werd toch ook naar knappe prestaties gewerkt? Happel: 'We hebben de eerste twee jaar veel succes gehad. Het afgelopen seizoen was normaal gesproken een 'verloren' seizoen. Naast alle andere factoren was de ploeg misschien te overmoedig, te nonchalant. Discipline is er altijd geweest Maar de zelfdisci pline was verdwenen. Feyenoord was altijd een mentaal sterke ploeg. Door het karakter zijn we dn '71 kampioen geworden. Er waren talrijke blessu res, maar Israel en Laseroms met name verschenen toch tegen Ajax, het beslissende duel. De pijn werd verbe ten. Dat was Feyenoord. Die neder laag van 51 tegen Benfica, daar kon de ploeg weinig verweten worden. De instelling was goed. Maar toen diezelf de score tegen Ajax. Dat was waarde loos. De bereidheid om te werken was niet aanwezig. Omdat de sfeer in de ploeg verre van optimaal was. Dat is vooralsnog m'n voornaamste doel: de oude instelling kweken.' Van Hanegem mocht vertrekken. Aan genomen mag worden, dat je daar zelf akkoord meeging. Waarom? Happel: 'Er waren moeilijkheden met Willem. Dat valt niet te ontkennen. Allereerst een financieel geschil. Maar niet alleen daarom wilde hij weg. Van' Hanegem is een speciaal geval Het ds een vedette. Die heb je nodig in een topformatie. Die bepaalt het beeld van de ploeg. Maar Willem moet zifch wel opofferen voor de ploeg. Zoals hij voorheen wél en het laatste jaar niet deed. En dan was er nog die psyohor loog. Nou ja. Ga daar eens op door. Happel: 'Voetbal is een vak-apart. En Willem is een slimme jongen. Die zegt tegen zo'n man ook alleen de zaken, die hem van pas komen.' Hoe is de verstandhouding nü? Happel: Walt niets op aan te merken. Er mag niet verondersteld worden, dat Willem de sfeer verpestte. Daar was de hele ploeg voor verantwoorde lijk. Tussen ons is er niets aan de door John Luise hand. Ik heb vorige week nog uitvoe rig met hem gesproken. Hij heeft z'n volledige medewerking beloofd. Wil lem hééft de laatste weken ook hard gewerkt. Hij realiseert zich, dat hij een prof is. Dat er zekere plichten zijn.' Dick Schneider is benoemd tot aan voerder. Wat mankeerde er aan Is rael? Happel: 'Niets. Rinus was zelfs een uitstekende aanvoerder. Of hij nu te gen Ajax of tegen Zwart Wit speelde, hij was altijd geconcentreerd. De juis te mentaliteit Nooit problemen mee gehad. Misschien had hij weieens een te grote mond, maar dat kon hij ziloh veroorloven. Hij was immers de aan voerder. Ik heb hem altijd gesteund. Maar aan het einde van de competitie verzocht Rinus mij hem van die func tie te ontheffen. Hij had er geen zin meer in. Ik héb tot na de vakantie gewacht. Toen nogmaals gevraagd of hij toch niet bereid was weer als aanvoerder te fungeren. Maar hij wil de werkelijk niet meer. Dan moet je een ander nemen.' Er is ook aangekondigd, dat Feyen oord zich 'anders' zal presenteren. Hoe 'anders'? Happel: 'De ploeg zal meer moeten bewegen. Als Willem balbezit heeft dan moeten drie, vier man de diepte in sprinten. Dén kan de bal gespeeld worden, is zijn pass over dertig meter bruikbaar. Het interesseert me niet wie er gaten trekt. Dat mag ook de ausputzer zijn. Laat 'm maar gaan. Z'n positie wordt toch wel overgenomen. De snelheid van handelen wordt opge voerd. Vooral rond het strafschopge bied. Er is geen tijd meer om een bal eerst onder controle te brengen. Hij moet direct gespeeld worden, meege nomen worden. Modem voetbal vraagt variatie. Tempowisselingen; breedte- en dieptepasses afwisselen. En binnen de tien meter van het strafschopge bied schieten. Zonder te aarzelen.' Blijft het gemis van de in Rotterdam gewenste 'wereldspits'. Feyenoord trok die ook op jouw verlanglijst voorkomende figuur niet aan. Mulder naar Ajax! Happel: 'Het moet iedereen bekend zijn, dat we rond waren met Mulder. Maar wat doe je eraan, als hij, ai biedt Feyenoord meer geld, toch voor Ajax kiest Voor de ploeg, die op dat moment sportief gezien de meeste aantrekkingskracht heeft? En Gerd Müller dan? Happel: "De bedragen, die voor derge lijke mensen gevraagd worden zijn waanzinnig gestegen. Afgezien van het feit, dat Feyenoord niet bereid was het gevraagde transferbedrag plus alle persoonlijke eisen te accepteren, trek je ook scheve verhoudingen in de groep. Als het even niet 'klikt' zullen Rinus en Willem en de anderen wa gen waarom zij minder geld vangen.' Treft Feyenoord zelf geen schuld voor het feit, dat de prijzen steeds worden opgedreven? Happel: Dat is mogelijk.' Als een man als Müller wekelijks scoort dan profiteren de anderen daar toch ook van? Happel: "Klopt. Maar heb je daar zekerheid over?' Jan Jeuring werd als kandidaat afge voerd, toen Feyenoord meende met Mulder tot overeenstemming te ko men. Een vroegtijdig besluit. Achteraf gesproken, Jammer? Happel: Tk wil niet eeuren over zaken die niet doorgingen. Ik moet werken nog een paar weken op hetzelfde niveau door kunnen gaan. Ik heb de training aan het programma aange past. Vooral de nadruk op andere sporten gelegd. Basketbal, handbal. De animo naar voetbal bleef daardoor. Op het laatst vormde voetbal maar éénderde van het trainingsprogram ma'. Genoten Stefan Kovacs heeft tijdens het eerste seizoen in Nederland genoten. Van alles. Problemen lijkt het niet te kennen. De Roemeen is ook veran derd. Wat diplomatieker geworden bijvoorbeeld. Ter illustratie: 'Proble men? Ach, daar heeft niemand iets mee te maken. Die los ik zelf wel op. Als ik alleen ben, thuis. Ik hoef mijn zorgen niet uit te dragen. Daar wordt niemand iets wijzer van. Geloof me, een trainer van een topelftal moet vooral een psycholoog zijn. De mentale injecties, die ik geef, bereid ik in alle rust voor. Soms zeg ik niets. Soms iets kort en bondig. Ik heb me op de Europa Cup-finale fel voorbereid. Voor de wedstrijd heb ik precies twaalf minuten gesproken. Toen had ik alles gezegd wat ik wilde zeggen. Ik geloof niet in magische toeren. Het elftal van Brazilië, dat in Zweden wereldkampioen werd had een priester als psychologisch begelei der bij zich. Als er problemen met de spelers waren zei hij alleen maar: 'ga maar bidden'. Kijk, zoiets kan je in Nederland nooit maken. Nederlanders moet je speldeprikken geven. Meer niet'. Die speldeprikken moeten ook in het komende seizoen een belangrijk wapen van Kovacs gaan worden. Ajax heeft een hoog niveau bereikt. De komst van Jan Mulder, de verlenging van de contracten met de andere spelers, hebben voor nog meer rust en zekerheid gezorgd. Wellicht ook voor een tè grote dosis overmoed, zoals tegen Bayern München deze week bij vlagen zichtbaar werd. Het doelpunt, dat Gerd Müller maakte, was een gevolg van verslapte concen tratie in de defensie. Kovacs: 'Ik sta voor een persoonlijk geVecht. Ik moet zorgen, dat niemand Inslaapt, omdat het vaak zo gemakkelijk gaat. De spelers attent en wakker houden, dèt zal een belangrijk deel van mijn werk wijze gaan bevatten'. Stimuleren Voetbal kan altijd verbeterd worden. Het elftal is zó ver ontwikkeld, dat ik niet constant ergens op hoef te wij zen. De spelers zien het zelf. Ik kan alleen maar de uitbouw stimuleren. Een jongen als Gerrit Mühren kan een briljante één-twee combinatie uit voeren. Op het middenveld doet hij het bijna altijd feiloos. Maar in het strafschopgebied moet het even ge- veranderd. Voorgaande jaren werden ze ook stevig aangepakt. Maar natuur- Ijk, na twee jaar voor een identieke voorbereiding te hebben gekozen wij zigen de inzichten. Ditmaal waren er in de eerste weken dagelijks drie trainingen vastgesteld. Vorig jaar twee. Maar van overbelasting kan niet worden gesproken. Vergeet niet, dat het weer ook een grote rol heeft gespeeld. Het was die dagen knap heet. Maar die blessures dan. Boskamp, Is rael, Schoenmaker, Wery. Was dat geen gevolg van een te straffe ope ning? Happel: 'Wat Israel en Boskamp be treft waren het normale blessures. In de wedstrijd opgelopen. Zoals er in elke wedstrijd de kans aanwezig is, dat iemand zich blesseert Wery is een ander geval. Die Ipwara van va kantie terug met vier kilo overge wicht. En als dat er in een enel tempo afgetraind moet worden, dan zijn je spieren kwetsbaar. Vandaar zijn liesblessure.' Vier kilo, dat ls niet weinig. Happel: 'Is ook veel te veel. Onbegrij pelijk, dat een prof in die conditie van vakantie komt Een prof moet zich aanpassen. Ook tijdens de vakan tie. Zijn gewicht in de gaten houden en de voeding daarop afstemmen.' Je benadering van de spelers is ook veranderd. Tijdens de succes-periode stond je als het ware tussen de spe lers. Nu wordt er meer afstand geno men. Waarom? Happel: 'Als het in een ploeg niet naar wens gaat, loop je naar oorzaken te zoeken. Die denken we onder meer in de benadering te hebben gevonden. Zoiets kan je niet midden In het seizoen wijzigen. Het betekent overi gens niet, dat er iets aan de verstand houding verandert Ik blijf achter de spelers staan. Ze mogen geen' hekel aan me hebben. Dan is er geen basis tot samenwerking meer.' Maar waarom juist de benadering ver anderen? Op de vertrouwde wijze De selectie van Feyenoord, die dit seizoen méér dan een succes in de UEFA Cup moet bereiken, staande vlnr Happel, Van Duiven- bode, Schoenmaker, Van Hane gem, Israel, Treytel, Ressel, De Jong, Rijsbergen, Van Dalen, Geilman en hulptrainer Stehou- wer. Zittend; Wery, Schneider, Hasil, Ladinsky, Boskamp, Jan sen, Kristensen. De Vos en mas seur Meijer. Ger Reitsma ont breekt op deze foto. met het materiaal, dat ik nu tot beschikking heb. Wat dacht je hoe Ladinsky zich zou voelen als er steeds gejammerd werd? Het geheel is be langrijk. De ploeg moet zelfvertrou wen hebben.' Rotterdam verwacht nieuwe successen van Feyenoord. Niet helemaal reëel, gezien de kracht van Ajax, dat zich ook nog versterkte met Mulder. Heeft dat geen invloed op je persoonlijke ambities? Happel: 'Ajax heeft ziich ooit aan onze triomfen opgetrokken, nu moeten wij ons spiegelen aan Ajax. Aan het be gin van de competitie moet je opti mistisch zijn. Van het verleden kan je niet eten. Oude successen tellen niet. Die slijten. Voetbal is heden en toe komst. En ik zie toch wel mogelijkhe den. De groep is uitgebreid met De Jong, Ressel en Kristensen. Daar een eenheid van maken vraagt enige tijd. Daarom is het misschien wel goed, dat we dit seizoen in de UEFA Cup uitkomen. Kunnen we rustiger wer ken.' Je contract loopt aan het einde van de competitie af. Zijn er al nieuwe plannen? Happel: "Nee. Daar is het nog te vroeg voor. In voetbal leef je bij de dag. Morgen ziet alles er anders uit Ik heb destijds m'n contract voor twee jaar verlengd ondanks een voor treffelijk aanbod van Cluib Brugge, Wie wqet, wat er het komende sei zoen gaat gebeuren? Ik niet.' makkelijk kunnen. Daar kunnen we aan gaan werken. Daarom: ik geef de spelers vaak één opdracht Probeer dit of dat eens uit. Concentreer je eens lang op die éne actie. Ik heb het gevoel, dat ik als trainer jarenlang in een laboratorium heb gezeten. In Roe menië heb ik geëxperimenteerd en ervaring verzameld. Die ervaring kan ik bij Ajax uitbuiten'. Morgen begint de competitie. Ge vreesd wordt, dat Ajax nu al zeker is van de prolongatie van het landskam pioenschap, dat de strijd een kleurlo ze aangelegenheid wordt. Kovacs wenst echter afstand, predikt natuur lijk voorzichtigheid. 'Ik weer zeker, dat we het dit jaar niet zo gemakke lijk meer krijgen. Feyenoord, FC Den Haag, FC Twente en misschien ook PSV hebben aan kracht gewonnen. Wat zegt het favo tiet-zijn? Het betekent alleen maar een extra last We beginnen allemaal met nul pun ten. Alle achttien clubs krijgen hun kans. Ajax heeft tot taak in de top te blijven. Voor mij hoeven we niet opnieuw zo'n triologie te maken, al zou het natuurlijk fantastisch zijn. Als ik met Ajax weer kampioen wordt, dan heb ik het gevoel, dat ik alles bereikt heb. Daarom is de com petitie het belangrijkste'. Held Stefan Kovacs is, zeker in Roemenië, tot een nationale held uitgegroeid. Hij lijkt die belangstelling met volle teugen tot zich te nemen. Verhaalt van zijn vakantie in zijn vaderland. Aan de Zwarte Zee, hoe hij tijdens de interland Roemenië-Italië bejubeld werd. Relativeert zijn populariteit als hij zegt: Toen ik vorig jaar uit Boëkarest wegging, had ik dertig of veertig vrienden. Nu waren het er 5000. Zo gaat het altijd als je in de belangstelling staat. Tegelijkertijd be sef ik hoe betrekkelijk het allemaal is. Heus, twee uur na afloop was ik de Europa Cup-finale weer vergeten. Ik heb gelijk afstand van dit hoogte punt willen nemen, een nieuwe blad zijde opgezocht'. Kovacs kreeg in het afgelopen seizoen lucratieve aanbiedingen van andere gerenommeerde Europese topclubs. Onder de kandidaten, die hem bena derden was naast Atletico Madrid en ook Inter. 'Ik had veel geld kunnen maken. Maar ik wil dit afmaken. Nu we alles bereikt hebben, is het een uitdaging voor me om Ajax aan dlie top te houden'. Precies acht dagen heeft Stefan Ko vacs een jaar geleden nodig gehad om te beslissen, dat hij het in Roemenië aangeschafte retourbiljet al niet na twee weken nodig had. 'We zijn ook vorige zomer een week in het trai ningskamp in Hoogeveen geweest. De achtste dag heb ik de spelers tijdens de training op ons eigen veld geobser veerd. Toen wist ik het zeker en heb ik het tegen mijn vrouw gezegd: 'Ik kan het'. vliegveld van Marseille ondanks alle organisatorische problemen wel willend een compleet interview weg. In het Frans. Een dag later jubelde de doorgaans chauvinistische Franse sportpers 'over de iele speler met de grote allure'. Ajax, kortom, heeft zich laten verkopen. Ook in het veld. De finale van de Europa Cup werd in de gehele wereld eindelijk als een fraai voorbeeld van internationaal be kervoetbal ontvangen. Hoe groot de Invloed van Stefan Kovacs op die prestaties is geweest, valt moeilijk te peilen. Ajax is meer ontspannen gaan spelen, dat wel. Met meer lef, meer improvisatie. De door Rinus Michels strak aangehaalde teugel werd door Kovacs wat losser gemaakt. Zó los ook, dat gedurende het seizoen de spelers bij hun trainer op een iets straffere hand hebben aangedrongen. Kovacs legt uit: 'Ik heb het tot mijn eigen verbazing maar één keer een beetje moeilijk gehad. In januari en februari. In die maanden ligt de com petitie in Roemenië stil. Hier moest ik plotseling dóórgaan. Dat vergt aanpassing'. Ajax toonde ook in de 6lotfase van het zware seizoen nog over voldoende kracht te beschikken om voor een glanzende finale tegen Inter te zor gen. Kovacs heeft zeer bewust aan die verdeling van krachten gewerkt. 'De spelers waren bang, dat ze het niet op drie fronten vol konden houden. Sommigen wilden het toernooi om de Nederlandse beker naar de ach tergrond schuiven. 'Laten we die maar vergeten', werd er geopperd. Ik dacht er anders over. Vier keer heb ik de beker in Roemenië gewonnen. Daar meost een vijfde bijkomen. Een Nederlandse. Dat heb ik voor mezelf -verlangd. Achteraf is gebleken, dat het allemaal nietteveel is geweest Ajax had na de Cup-finale moeiteloos Gerrit den Ambtman Ie r iedereen. Oók tegenover Zo is Stefan Kovacs nu al. Ik zou me over een snel- cht nooit geschaamd heb- is nu eenmaal een groot 1 tussen zingen in een ant en zingen in de Scala laan.' Kovacs heeft in de Scala van >voetbal, het puur Amsterdam- lion De Meer, het afgelopen open doekjes ontvangen. Ajax 1 het veroveren van het Neder- kampioenschap, de nationale ii wo èn de Europa Cup een jche voorstelling. De opmerke- op solo's bleken voor Cruijff en Kovacs acteerde vooral achter |-f« issen. Hij deed dat perfect De llAmaestro ontpopte zich als een •assadeur voor Ajax. Waar hij Europa ook vertoonde en id hij gréég Kovacs pakte sprekspartners op een innemen- e in. Of het nu een heetgeba- tortugese journalist of een be rt van Internazionale was, Ko- oot vriendschap. jlaarom vond Ajax eindelijk de ftionale erkenning, die het ver- De Nederlandse profs groei- tot algemeen bewonderde Johan Cruijff gaf op het Ajacieden tijdens de training, gistermorgen op het bijveld van het Ajax-stadion. Niet voetballend, maar handballend. Aan voetbal tvordt tijdens de training al lang niet meer de meeste tijd besteed. Van links naar rechts: Schilcher, Hulshoff, Stny, Rep, Suurbier, Haan, die door Cruijff wordt gepakt, en Krol. speciale verslaggever CRDAM Toen Stefan Ko- prige zomer een tweejarig ft bij Ajax tekende, had hij t een proefperiode van gegeven. 'Het retour- Boekarest zat in mijn k tijdens de eerste dagen verblijf in Amsterdam dat ik hier niet zou was ik zo weer onthult hij nu. 'Met van dien. In Roe- zë die beslissing nooit hebben begre- echt, ik had het ge- wil eerlijk blijven, te- op het nieuwe sei- De eerste trainin- door de spelers enorm Wat is de reden van aanpak? *Er is eigenlijk niet zoveel

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 19