Wat is er toch vanTeisterbant gebleven? Wandelen met NS NS-Vakantie- dagtochten Postzegel- nieuws S'/TCWARTET ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1972 BINNENLAND T17 K17 oor Leo Kleyn de dit jaar onder redactie WÊ Michel van der Plas ver- a 'Herinneringen aan God- l Bomans' dook de naam op, maar verder hoor je [reinig meer van: het lijkt of ook aan Teisterbant, Nederlands beroemdste jëteit (voor 'kunstenaars en lievenden', blijkens artikel i de statuten), nog slechts ineringen kunnen worden taald. miners die het weten kunnen, ktigen dat Teisterbant niet meer kt. Maar de sociëteit mag dood Jde overlijdensakte is nog steeds njetekend. De stichting waarvan jerbant uitgaat, bestaat nog al sook al treffen de leden elkaar jniet meer geregeld in de vroe- wijnkelder van het al even ruchte café-restaurant Brink- sinds dat op 13 juni 1970 iten werd. Jphef f in g van Brinkmann aan de 1 Markt in Haarlem, eertijds de je ontmoetingsplaats van de ge- T burgerij, maar later wat aan I wal geraakt, bezegelde het lot (de sociëteit. Pogingen van het r in Haarlem of omgeving een r onderkomen te vinden, lever- jgeen resultaat op; Teisterbant noodgedwongen een papieren I leiden. r sprake van is dat een gedeel- het gebouw waarin Brink gezeten heeft, opnieuw als a-bedrijf zal worden ingericht, I in de gelederen van Teister- |nieuwe hoop gewekt: mogelijk gewezen verblijfplaats in het êaardse weer ter beschikking tie sociëteit worden gesteld, laarlemse wethouder van open- iwerken en economische zaken, leer W. van Liemt, twijfelt er gplijks aan dat in een gedeelte [het gebouwencomplex aan de Markt weer een café-restau- zal worden gevestigd, al weet log niet wie dat zal gaan exploi- De vroegere behuizing van mann zal naar zijn zeggen deze 1 worden verkocht aan de in ■oorn gevestigde exploitatie- Jchappij De Renkumsche Heide Mondeling, zegt de Haarlemse puder, is de zaak al beklonken. De ere-voorzitter van Teisterbant, Lodeivijk van Deyssel, gefotografeerd tijden sociëteit op 1 mei 1950. irlopen Renkumsche Heide zal, naar aangenomen, gedeelten van lebouw "erpachten. Een van de Bigden zou de Belgische brou werij Stella Artois zijn. De 'directeur van De Renkumsche Heide, de heer A. Veeren, doet daarover erg ge heimzinnig, over de plannen met het gebouw aan de Grote Markt, laat hij weten, kan hij vóór 1 september geen mededelingen doen. Tot zolang blijft het dus gissen. Intussen rijst de vraag of het nog wel mogelijk en zinvol is Teister bant nieuw leven in te blazen, nu Godfried Bomans. wiens naam on verbrekelijk met die van de sociëteit verbonden is geweest, overleden is. Bestuurslid Hens Gottmer, die de scepter zwaait bij de in Bloemendaal gevestigde uitgeverij J. H. Gottmer, beantwoordt die vraag bevestigend, al voegt ze er onmiddèllijk aan toe dat de opzet wel enigszins gewijzigd zou moeten worden. De sociëteit, zegt ze, zou een wat opener karakter moeten krijgen. De laatste jaren was de ballotage welis waar al afgeschaft, maar met name de jongere leden vonden Teisterbant toch nog te veel een besloten club. Al voordat door de sluiting van Brinkmann de leden op de keien kwamen te staan, was meer dan eens de mogelijkheid overwogen de sociëteit op een wat modernere leest te schoeien. De, overigens weinig omlijnde, plan nen daartoe, vertelt Hens Gottmer, werden mede ingegeven door het bij jongere en oudere leden levende gevoel dat Teisterbant wat aan het verlopen was. Het vooral in het eerste decennium zo welig tierende gezelligheidsleven was duidelijk over zijn hoogtepunt heen. Toen Brinkmann werd opgeheven, zat Teisterbant midden in een overgangs periode. Er gingen, nog voordat de kelder ontruimd moest worden, zelfs stemmen op er maar een punt ach ter te zetten. Godfried Bomans, de mede-oprich ter, eerste president en vooral in de beginjaren grote stimulator van Teisterbant, werd ook minder fre quent in het ondergrondse gewelf aangetroffen, al was volgens Hens Gottmer het verloop van de sociëteit niet daaraan te wijten. 'Godfried', zegt ze, 'heeft natuurlijk wel een .stempel op Teisterbant gedrukt, zo- Glorietijd dien nooit geëvenaard. Onder zijn (Bomans' LK) onvergelijkelijke improvisatiekunst en zijn superieu re speelsheid van optreden bloeiden de 'Haarlemse droge harten' open in een permanente feeststemming van hoog gehalte, die ook prominenten van ver buiten de stad binnen haar ban trok: Roland Holst, Van Duin kerken, Wouter Paap, Hendrik An- driessen, Cor Ruys, en noem maar 5P-' Met verve haalt Harry Prenen (57), leraar aan het Mendelcollege in Haarlem en illustrator van onder meer Bomans 'Pieter Bas' en 'Sprookjes', in zijn woning in Over- veen herinneringen od aan die 'per manente feeststemming'. Op gerpgel- de tijden werd er ook metterdaad feest gevierd, en het was vooral aan die goede gewoonte dat Teisterbant de landelijke bekendheid dankte. Ook buiten die feesten (de tot diep in de nacht durende vieringen van Quartorze juillet bijvoorbeeld) om, was er bij Teisterbant altijd wel wat te doen. Met innig behagen denkt Harry Prenen terug aan de wekelijk se bijeenkomsten op woensdagavond. 'Dat waren beroemde avonden, hoor. Een van de leden hield dan een inleiding over een bepaald onder werp, of er werd gemusiceerd. Er waren ook oratorische avonden bij; dan werd er een wedstrijd in wel sprekendheid gehouden. Later hiel den we die wedstrijden ook met een bezoek aan de als hij overal waar hij kwam een stempel drukte, maar het was niet zo dat het lot van de sociëteit in zijn handen lag. Zelf heeft hij ook niet, toen het minder werd, de zaak k tort et k travers willen handha ven.' anderen, met de orde van advocaten in Haarlem of met gemeenteraadsle den meestal won Teisterbant, erg duidelijk zelfs.' Voornaam uitgevoerde agenda's uit de jaren vijftig (geld speelde kenne lijk geen rol) leren, dat op die woensdagavonden werd gesproken over, om maar een greep te doen: 'Caricatuur in verschillende landen' (door 'ons ere-lid Cornelis Veth'), 'Achter de coulissen van het letter kundig leven' (door 'het buitenge woon lid der sociëteit, mevrouw Emmy van Lokhorst'), 'De etsen van Rembrandt' (door H. P. Baard, di recteur van het Frans-Halsmuseum). Op een van die vergeelde agenda's prijkt ook de naam van Harry Mu- lisch. die in 1952 de Reina-Prinsen- Geerligsprijs had gewonnen en op 15 oktober van dat jaar vobrlas uit eigen werk. 'Als piepjonge onbeken de schrijver', herinnert Harry Pre nen zich, 'was Harry Mulisch toen ook lid geworden. Ik heb hem toen nog eens een fiets gegeven, in ruil voor een paar boeken.' Generatiekloof In het jaar waarin de jonge prijs winnaar Mulisch uit zijn werk voor las, overleed zijn generaties oudere collega Lodewijk van Deyssel, die ter gelegenheid van zijn 85e verjaar dag op 22 september 1949 tijdens een huldigingsbijeenkomst in het De nog levende leden van het eerste uur denken vol nostalgie terug aan de glorietijd van de op 16 augustus 1949 in de Bilderdijkzaal van Brink mann opgerichte sociëteit, waarvan de naam eraan herinnerde dat Bil- derdijk zich graaf van Teisterbant waande en ook wel noemde. Een van hen is de bij de oprichting tot commissaris benoemde drs. Harry L. Prenen, die tot diens dood met God fried Bomans bevriend is geweest. In een artikel waarin hij Bomans als Haarlemmer herdenkt, gepubli ceerd in het Jaarboek Haerlem, schrijft Prenen over die glorieuze dagen van Teisterbant: 'Toen bloei de hier een artistiek sociëteitsleven zoals nergens in Nederland. Sinds- Teisterbant-president Godfried Bomans en zijn vrouw Pietsie op een feestavond van Teisterbant in 1951; links de toenmalige commissaris van de koningin in Noord-Hollandmr. J. E. baron de Vos van Steemvijk. Frans-Halsmuseum tot ere-voorzitter van Teisterbant was benoemd. Niel zonder verwondering stelt Harry Prenen vast dat er in die dagen geen generatiekloof te bespeu ren viel, in tegenstelling tot later tijden, toen de jongere leden zich slecht thuis begonnen te voelen in de sfeer van de oudere. 'Bij de oprichting', zegt hij, 'waren God fried en ik toch voor in de dertig en er waren toen ook veel oudere leden, maar van een tegenstelling was geen sprake.' Harry Prenen vindt dat in de jaren zestig de jonge leden tegenover de oudere generatie wel een 'afweer houding' hebben aangenomen en een kloof 'gecultiveerd' hebben. Daaraan is het naar zijn mening te wijten dat er in de laatste vijf jaar van zijn bestaan de klad in Teister bant is gekomen. Ook hij gelooft niet dat die versuk keling iets heeft uit te staan met de in later jaren geringer geworden betrokkenheid van Godfried Bomans bij de sociëteit. 'Het was bepaald niet zo dat Teisterbant zonder God fried instortte. Trouwens, Godfried is na vijf jaar als president opge volgd door Joop Landré (de tegen woordige TROS-directeur LK), en het bleef toen even levendig.' 'Eeri kern' Hoewel hij met lede ogen aanzag hoe Teisterbant in later tijd de glans van de eerste tien jaar gaande weg verloor, hoopt ook Harry Pre nen dat het mogelijk zal zijn de sociëteit tot nieuw leven te wekken. Hij vertelt dat op 11 maart van dit jaar, tijdens een bijeenkomst waarop Godfried Bomans werd herdacht, over een mogelijke voortzetting van diens (en anderer)', geesteskind is gesproken. 'Teisterbant', zegt Heps Gottmer, 'was natuurlijk een beetje een mythe. En er heerst een soort ou bolligheid; die ballotage bijvoor beeld, dat was eigenlijk een examen, maar dat hoorde bij het spel. De jongere teden sprak dat niet meer zo aan.' Desondanks is er van de ongeveer 300 leden altijd nog een, zoals Hens Gottmer het noemt, 'kern' van zo'n 60 tot 70 leden die van een terug keer in de gewelven aan de Grote Markt droomt. 'Teisterbant', zegt Hens Gottmer, 'heeft toch wel een stempel op het artistieke leven in Haarlem gedrukt. Maar daarnaast was het gewoon een fijne gelegen heid om met mensen die je kende een borrel te drinken. Het is toch ontzettend jammer, en dat hoor ik ook wel van anden»n. dat die er niet meer is.' Ie onf.0 1,5 ent rlorei n bli 25. fig ■ouwe ovt ïale bben, rouwe k de nkeli laarbi nd onde: oordeel mi ;n ïgelin E| srae ir in| ligen. idige dige varini i en kt zijl taal: l. reclamedrukwerk. 5. koor van zangers, 12. pape palmboom, 15. telwoord, 17. twijg, 20. meisjesnaam, 22. 'oei, 23. Assistant Engineer 5. water in Friesland, 26. lid- 27. wetenschappelijke verzame- •t utgewassen, 31. volksnaam van 32. rund, 34. blijvend, 41. oornaamw. 42. familielid, 43. element, 44. muzieknoot, 34. ie, 47. tweetal, 49. stap, 51. ort, 53. woede, 55. nakomeling, sdoek, 59. zegellood, 60. nood- 1. bedrog. 2. grondsoort, 3. aaWfnstrument, 4. boom, 6. spil, wiel, 7. rivier in Rusland, 8. ining, 9 deugniet, 11. reeds, 14. 15. maanstand, 16. muzieknoot, igfcurstellend, 19. spitse bek van lel. 21 keurig, 24. bijwoord, 27. Wig dier, 28. familielid, 29. tel- 30. insekt, 33. volkomen in '5- drietenige struis, 36. wiel, de, 38 loot, 39. water in Lim- bescheiden, 45. romeins kei- oude lengtemaat, 47. muziek- bergplaats, 50. schuw (jagers taal), 52. landbouwwerktuig, 54. brandstof, 56. afnemend getij, 57. he den. Oplossing t.e.m. woensdag a.s. per briefkaart zenden aan. Trouwkwartet, Postbus 859 AmsterdamLinksboi-en vermelden! Weekendpuzzel. Oplossing van vorige week Hor. 1. Velvet, 4. patent, 7. ester, 9. keel, 10. eden. 12. leer, 13. lone, 14. node, 15. tante, 181 pet, 20. roest, 23. polis, 25. kelder, 26. altaar, 27. Eiger, 29. arend, 31. eel, 32. sloep, 37. loet, 39. agent, 40. aren, 41. Leon, 42. eend, 43. einde. 44. Nornen, 45. Leiden. Vert: 1. verlet. 2. veer, 3. telle, 4. preek, 5 teen. 6 talent, 8. tortel, 9. keen, 11. none, 16 anker. 17. telen, 18. porie, 19. titel, 21. oraal, 22. serie, 23. pee, 24. sar, 28. gemeen, 29. alleen, 30. edel, 33. oord, 34. ponion, 35. manen, 36 steel. 38 teen, 40. anti. De prijswinnaars zijn: H W Fokkens, Tollensstraat 6, Am- hem; .1. Luit, Vermeerstraat 29, Zwijn- drecht; J. C. Grashoff, van Moorsel- ulaats 136, Rotterdam-14. ADVERTENTIE 14 wandelroutes in de mooiste streken in ons land. Nieuw voor 1972: Bos- en beekwandeling Leuvenum (Hulshorst, Veluwe) en Bos- en beide wandeling „De Ginkel" (Ede-Wolf heze). Vraag op 't station naar de nieuwe kleurenbrochure „Wandelen met NS". voordelig uit met NS 'The Arab Awakening' waarin het ver zet is beschreven. Deze beweringen kunnen m.i. dan ook niet anders be schouwd worden dan als onjuist Dat is in verband met de conclusie dat 'Pales tina aan Israël behoort' een ernstige zaak. wani dit komt neer oo het niet toestaan van fundamentele rechten van ontwikkeling, bezit vaderland (waar wij altijd voor op de bres moeten staan, en die een eerste eis van christelijke politiek zijn) aan de Palestijnen. Onze grondbeginselen ei sen dat recht gedaan wordt. Amstelveen P. C. van der Valk Vraagtekens Trouw/Kwartet van 8 aug. meldde in 2 artikelen op dezelfde pagina (T7/K9) dat vorige maand 53 procent van de Amerikaanse kiezers voorkeur geeft aan de partij van McGovern (Democraten), terwijl 47 procent zich voor Nixons partij (republikeinen) uitsprak. McGovern ligt dus 6 punten voor op Nixon. In het artikel van Jelte Rep op dezelfde pagina lees ik, dat volgens de laatste opinie-peilingen McGovern 19 percentage-punten ach ter ligt op Nixon. In korte tijd dus een verschil van 25 percentagepunten. Is dit gekomen door de affaire-Eagle- ton, zijn de Amerikanen dus zo veran derlijk. of zeggen opiniepeilingen niet zo veel? Ik zet hier, net zoals Jelte Rep zijn artikel besluit, ook vele vraagtekens bij. Utrecht J W. Schelhaas Weinig solidair? (2) Het ingezonden stuk van de heer Holvast zou de indruk kunnen wek ken dat studenten in de theologie zelfstandig kunnen vaststellen hoeveel collegegeld ze willen betalen, dit in tegenstelling tot andere studenten. De a.s. dominee (daar gaat het om!) zou zich verheffen op verworven voorrech ten en slechts bereid zijn om het halve collegegeld te betalen. Natuur lijk worden deze zaakjes in Den Haag bedisseld en niet door de a.s. domi nees. In het verleden is dit voordeeltje gretig aanvaard, omdat de dominee wist wat hem tijdens zijn pastoraat in vele gevallen te wachten zou staan honger, armoede en tenslotte een be lachelijk klein pensioentje. Vandaar dat iedere gespaarde cent er één was. Nu is zoiets niet meer nodig. Maar als de heer Holvast een zoon had die dominee wilde worden, zou hij dan werkelijk grootmoedig de helft van dat collegegeld in de Rijkskas bijstor ten? Vooralsnog geloof ik dat niet. Ja, en dan dat voorrecht van vrijstelling van de militaire dienst! Dit voorrecht stamt uit een tijd dat men de mensen scheidde in lieden met een menslie vend ambt en de rest. Dominees en pastoors hoefden hun handen niet vuil te maken aan het doden van medemensen. Zij zegenden alleen maar de wapens! In de tijd dat ik studeerde heb ik nog eens een lijst getekend waarop een groot aantal the ologische studenten een verzoek aan do minister van defensie richtten, om nu eindélijk eens van dit 'voorrecht' te worden verlost. Dit voorrecht ver spert een toekomstige dominee im mers de weg, om op reglementaire wijze een beroep te doen op de dienstweigeringswet en zo op geloof waardige wijze te getuigen van zijn ongeloof in de macht van het blote geweld. De minister wees toentertijd het verzoek af, naar men zei omdat de r.k. kerk d't absoluut niet wenste. En omstreeks 1956 was de KVP nog de spreekbuis van de machtige r.k. kerk. Of een dgl verzoek, uitgebracht door de gezamenlijke theologische facultei ten en door een groot aantal toekom stige pastores ondertekend thans suc ces zou hebben, is een open vraag. Het valt in elk geval te proberen. Kootstertille (Fr) A Sieders herv. predikant Pijpleiding De heer H. Kloostra vroeg of mijn mede-inzender en ik paar/aam ge bruik van onze auto maken. Nu, ik wel, zeer spaarzaam zelfs, wamt ik ben niet in het bezit van de zoveel geprezen en verguisde vier, soms zelfs drie-wieler, die je zo gemakkelijk er gens heenbrengt, een hoop geld kost, lucht vervuilt, doden maakt, comforta bel is, en nog een heleboel meer. Tussen haakjes heeft u er één? Ik fiets al sinds mijn twaalfde jaar. Ik schrijf overigens geen ingezonden stuk om zelf heilig te lijken, maar om te proberen de mensen over de mi lieukwesties serieus te laten naden ken. Tot slot moet mij nog van het hart, dat ik niet inzie waarom men sen, die tegen machtige concerns die zomaar pijpleidingen willen aanleg gen, protesteren links zouden moeten zijn. Waarom weer in een hokje du wen? Het gaat om de natuur en ons welzijn, samen moeten we tegen aan tastingen van ons leefmilieu strijden, ook in onze naaste omgeving en bij onszelf. Dat probeer ik, hoe gebrekkig dat vaak ook gaat. Katwijk a.d. Rijn C. Booij (ADVERTENTIE) 'n Dagje naar Texel of naar 't Teutoburgerwoud, naar 't Evoluon in Eindhoven of naar Ouwehands Dierenpark, naar de Deltawerken of naar de Floriade. Keuze uit 30 mogelijkheden. Vraag op 't station de brochure „NS- Vakantiedagtochten". voordelig uit met NS Dinsdag a.s. 15 augustus komen in Nederland de vijf-jaarlijkse bijzondere zegels met toeslag ten bate van het Rode Kruis in ons land aan de loket ten in verkoop. Op de vier zegels staan een heleboel aktiviteiten van het Rode Kruis afgebeeld. Er ware een prijsvraag uit te schrijven om te raden hoeveel en welke er op te vinden zijn. In verband met de per 1 september ingaande tariefsverhogin gen met 5 ct. over de hele linie komt tevens een speciale 5ct-zegel in om loop teneinde de verkoop van de RK- zegels niet ongustig te beïnvloeden. Schrikt u echter niet van de geheel in fel geel uitgevoerde le dag-enveloppe die uw handelaar aan te bieden heeft. Waarom moest dat nu weer zo? In Noorwegen verschijnen ook op 15 augustus twee bijzondere zegels ge wijd aan het thema 'jeugd en vrije tijd.' De zeer geslaagde ontwerpen symboliseren vreugde (80 ore) en saamhorigheid (120 ore). Een deel van de oplaag wordt voorzien van de opdruk 'Interjunex 72' vanwege een jeugdpostzegeltentoonstelling van die naam, die van 25 augustus tot 3 september te Kristiansand wordt ge houden. En natuurlijk vraagt de Duitse Bonds republiek voor zijn eigen spelen nog een laatste bijdrage ad DM 2. van de filatelisten. U krijgt daarvoor een vel letje van vier zegels met afbeeldingen van hoogspringen, basketbalspelen, dis cuswerpen en kanovaren. De serie verschijnt ook als postzegelboekje. Als we alle sinds 1968 tot heden met het oog op de Münchener-spelen versche nen 7 duitse emissies bij elkaar tellen dan beloopt de kostprijs precies DM 17, waarin dan een bedrag van DM 4.90 als toeslag is begrepen. Me dunkt: nu is het wel genoeg. Nog meer postzegelnieuws uit West Duitsland Eveneens op 18 augustus komen twee andere bijzondere zegels aan de markt. Een van 40 pf ter ere van Kurt Schumacher (1895-1952), De Duitse sociaal-democraat, die in be langrijke mate, heeft bijgedragen tot het democratisch bewustworden van het na-oorlogse Duitsland. Op de zegel het portret van de staats man. De andere zegel van 40 pf is uitgegeven wegens het honderdjarig bestaan van het Duitse postmuseum. De afbeelding is een oude posthoorn tegen -de achtergrond van de handge schreven beschikking waarmede de di recteur-generaal van de posterijen Heinrich Stephan in 1872 de oprich ting van een postmuseum bevorderde. Sinds 1958 is het museum-materiaal dat zowel op het terrein van de postgeschiedenis als van de telecom municatie betrekking heeft, in het postmuseum van Frankfurt a. M. te zien. Gedurende de oorlog was het opgeslagen in het slot Waltershausen. De redaktie heeft een zeer bijzonder jubileumnummer laten verschijnen. Een compliment waard. De oplaag van 'Het Maandblad' bedraagt thans 40.000 exemplaren. Filatelisten aange sloten bij een verzamelaarsverenigu.g zijn automatisch geabonneerd op dit voor onze hobby onmisbaar vaktijd schrift. De abonnementsprijs voor niet-ledcn bedraagt 20 per jaar. U kunt een proefnummer aanvragen bij dhr. A. van Laer, Da Costalaan 21 te Amstelveen (020-412956). J. J. M. Kiggen. Anna (ik) Anna Vervolg van pagina 15 een aanvóórdbare figuur. Duidelijk Is, dat bij haar de aanpassing aan het milieu van haar man niet gelukt is. Vandaar haar verlangen, de mini-An na te doden. Vlak bij haar doel: het vaderland, het oude milieu, de gene zing, breekt het inzicht door, dat dj in Minna zichzelf heeft willen doden. Uit wanhoop, uit veroeidheid, uit een zaamheid. Ver van haar vaderland, ontworteld, levend naast een oudere man, voltrekt zich de splitsing van haar persoonlijkheid, aanvankelijk nog in de gedaanten van haar kindje Minna en die van zichzelf. Later in twee Anna's, waarvan de een steeds minder in staat is, de zieke Anna te observeren. Ik vind 'Anna (ik) Anna' een sterk boek. Haar feitelijke genezing begint als zij in het vliegtuig stapt. Zij heeft haar moordlust, die ook voor haarzelf schrikwekkend is, kunnen beteugelen en zij heeft toegegeven dat zij gene zen moet worden. De ontmoeting met een bewaakte, schunnige verschoppeling in het vlieg tuig, roept haar medelijden wakker, medelijden, dat ongetwijfeld ook, ja in de allereerste plaats, haarzelf be treft. Zij identificeert zich met de jongen en tevens ontwaken in haar moederlijke en erotische gevoelens, opgéwekt door zijn jeugd. Maar te vens zit in haar handeling de zucht tot wraakneming op alle mens beper kende instanties en omstandigheden. Zij wil zich bevrijden van de Anna die zij niet meer zijn kan, van de ene Anna die de andere Anna bewaakt. En zij doet dat radikaal. Zij ver moordt de Anna die zij als diploma tenvrouw geweest is. Het is een tragisch verhaal, dat de lezer vol vragen zitten laat. Het boek heeft een open einde: de lezer krijgt niet te horen hoe haar verschrikkelijk avontuur afloopt. Dat doet er ook niet toe. Het bizarre Is, dat Juist als zij gene zen is, men in haar vaderland aan haar genezing zal gaan werken. Maar zij blijft toch geschonden en met haar, haar gezin. Nogmaals: ik heb bewondering voor deze roman met een z« diep inzicht in de psyche van de .nens, zonder dat hij als 'psychologische roman' aandoet. Klaus Rifbjerf: 'Anna (lk) Anna'. Oorspronkelijke titel: 'Anna (jeg) An na'. Vertaling van Jan F. de Zanger. BIJ Contact n.v. te Amsterdam, Paper back. Aantal pagina': 257. Prijs 14.90.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 17