Geding om Waalbrug van levensbelang voor werven Trouw-Kwartet-voor heel wat adverteerders de moeite waard x Houtsneden tentoongesteld in Rijksmuseum Amsterdam Pieter A. Scheen toont 'verrassende vondsten' Geen harde debatten meer over bijsluiter Vernieuwing gevraagd apothekersopleiding Doorvaarthoogte te laag: ontslagen gevreesd Brand in Amsterdam eist mensenleven Bepaalde schepen zullen niet meer kunnen passeren Vorstelijke propaganda r Bijna de helft van Zuid-Limburgers vÊ minder gemeenten TROUW/KWARTET ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1972 BINNENLAND door Jac Lelsz LOBITH/TIEL Is de bouw van de brug over de Waal bij Tiel in strijd met de herzienen rijnvaart- acte van 1868 (de Waal behoort volgens deze acte tot de Rijn), die de oeverstaten verplicht er voor te zorgen, dat de scheep vaart niet door bruggen en der gelijke wordt belemmerd? Dit is één van de essentiële vragen waarop de president van de recht bank te Den Haag antwoord moet geven, nadat woensdag 16 augus- Van een correspondent AMSTERDAM Bij een brand in de woning van zijn moeder in Amster dam-noord is de 28-jarige Frans Hof man donderdagnacht om het leven gekomen. Om kwart over drie werd de brand op de eerste etage door mevrouw Hof man ontdekt. Haar echtgenoot sprong uit het raam om de voordeur te forceren, zodat de vier andere huisge noten naar buiten konden. Hij liep lichte verwondingen op. Toen de brandweer om tien voor vier de brand meester was, werd het lichaam van Frans Hofman op de vliering gevonden. Het huis brandde geheel uit. tus een opmerkelijk kort geding voor hem zal hebben gediend. Eiseressen, de N.V. Scheepswerf De Hoop te Lobith. de N.V. Scheepswer ven voorheen HH. Bodewes te Willi gen en de N.V. Scheepswerven Gebr. Van der Werf te Deest, die niet alleen de Stichting Waalbrug hebben gedagvaard maar ook de Staat der Nederlanden (tenslotte gaf de minis ter van verkeer en waterstaat de ver gunning af) menen dat de brug te laag wordt, en mitsdien deze bedrij ven in hun bestaan bedreigt. Vele schepen zullen, vrezen zij, ko mende van de werven, hun bestem ming niet kunnen bereiken. Gevolg: belangrijke verschraling van de order portefeuille. Gevolg daarvan weer: ontslagen. 'Bij de drie werven werken', aldus de heer J. T. A. Nienhuis, oud-directeur en thans commissaris van De Hoop in Lobith, die als woordvoerder optreedt, ongeveer 1500 man, maar telt men daar het personeel van onder-aanne mers bij, dan komen we op een 3000 mensen'. Daarom is het kort geding, dat voor de scheepsbouwers wordt behandeld door het advocatenkantoor mr. J. G. van der Steenhoven enz. te Dordrecht voor de werven van 'levensbelang', zoals de heer Nienhuis zegt Zij zijn er eenvoudig toe gedwongen. Velen zouden het allang opgegeven hebben, moe van ambtenarij, van het bekende 'doorschuifsysteem', provinciale water staat, rijkswaterstaat Verkeer en Wa terstaat. Toen tenslotte de minister zelf geen begrip toonde, stond er nog een weg open: die van het kort geding. In de Waalbrug bij Tiel, een tolbrug, bevindt zich geen beweegaar deel ten behoeve van de scheepvaart. Dit gaat voor de scheepswerven, die hun bedrijf zoals in de dagvaarding ge steld wordt, 'sinds mensenheugenis' uitoefenen klemmen, omdat de door vaarthoogte 1.25 tot 1.85 m. kleiner is dan bij de bruggen te Nijmegen en Zaltbommel. Het zal bijzonder moei lijk worden bepaalde zeeschepen naar de Noordzee te laten varen of naar Rotterdam, waar soms de afbouw plaats heeft Een aantal schepen zal de passage van de Waalbrug bij Tiel in het geheel niet veilig kunnen volbrengen. Als voorbeeld worden drie tankschepen genoemd, die door De Hoop worden gebouwd voor Mexicaanse rekening. Het gaat hier om een totaal bedrag van 114 miljoen gulden. Een van deze schepen staat op stapel en moet in juli 1973 geleverd worden. In dit geval zou er slechts een speling van 11'/2 centimeter tussen brug en schip zijn. Brokken met een miljoenenscha- de zijn hier niet denkbeeldig. Eén centimeter verschil? Volgens mededelingen van de staatsse cretaris van Verkeer en Waterstaat, daterend van 7 januari 1972, is de doorvaarthoogte van de Waalbrug bij Tiel slechts één centimeter ongunsti ger dan die van de bruggen bij Nij megen en Zaltbommel. De werven staan echter op het standpunt dat indien zulks juist is, dit reeds bete kent dat men de verplichtingen niet nakomt, namelijk in die zin dat de zee voor de schepen bereikbaar moet blijven. Het zou naar hun oordeel aanleiding moeten zijn geweest voor de staat om de vergunning aan de stichting Waalbrug in te trekken. 'Niet eerder' De werven hebben eerst in 1971 offi cieel kennis gekregen van het bouwen van de brug op de wijze zoals deze thans plaatsvindt. Hiermee pareren zij het verwijt dat zij hun stem niet eerder hebben verheven. 'Wij konden niet eerder', aldus de heer Nienhuis. 'Er was voor die tijd nooit iets over gepubliceerd, althans niet zodanig dat we bezwaren konden maken'. In de dagvaarding lezen we, wat dit punt betreft: 'De Stichting Waalbrug is de aanvraagster van de vergunning het plan waarvoor de vergunning ver leend is, is vanzelfsprekend in nauw overleg met haar ontworpen. De Stichting Waalbrug wist voorts, of behoorde te weten, dat het plan met name voor wat betreft de te kiezen doorvaarthoogte niet te vo ren gepubliceerd is in die zin dat belanghebbenden zoals de werven in de gelegenheid zijn geweest hun be langen bij het plan naar voren te brengen'. AMSTERDAM Keizer Maximi- liaan van Oostenrijk schijnt de eerste zijn geweest die de propa gandistische waarde van de hout snede als 'beeldinsformatie' inzag. Met zijn stamboom afgebeeld via een houtsnede verspreidde hij de faam van zijn belangrijk en oud geslacht. Het was het begin van een vorm van beeldinformatie die adel en burgerij op de hoogte ging houden van de machtsstrijd die zich in het Europa van toen aan het ontwikkelen was. De reeksen houtsneden groeiden vaak uit tot een soort nieuwsbrieven door toe voeging van tekst. In Duitsland wer den deze 'Bilderbogen' vooral gewijd aan diverse toestanden in de Reforma tie. In Nederland was de 'Nieuwsbrief' minder gebruikelijk, al kende Antwer pen wel 'Tijdinghe', geïllustreerde pamfletten over algemene zaken. Het waren vooral portretten van ambitieu ze vorsten die door de houtsnijtech- niek op vrij grote schaal verbreid werden. De houtblokken waarvan de prenten waren gedrukt, bleven vaak bewaard lang nadat de historische gebeurtenissen waarop zij betrekking hadden hun actualiteit hadden verlo ren. Nieuwe afdrukken ervan werden soms als volksprent verspreid. Zo is er een ruiterportret van Karei V, dat nog in de 19e eeuw als Sinterklaas- prent werd afgedrukt. Dat portret is onder meer te zien op de tentoonstelling 'Vorstenportretten uit de 16e eeuw' die van 16 augustus tot 29 oktober door het Prentenkabi net van het Amsterdamse Rijksmu seum wordt georganiseerd. Het Rijksprentenkabinet bezit de be langrijkste collectie Nederlandse por tretten in dit genre ter wereld. In de catalogus van deze tentoonstelling worden zij voor het eerst gepubli ceerd. Sterk vertegenwoordigd zijn portretten van Karei V, Frans I en Hendrik H van Frankrijk, Hendrik Vin van Engeland. Deze ongewone tentoonstelling is niet ingericht om de schoonheid van het materiaal te tonen, maar als illustratie van een Houtsnede uit 1576 die de verbranding weergeeft van een protes tantse ketter. belangrijk historisch verschijnsel: de een uiterst bewogen periode van de vers preiding van beeld informatie in Europese geschiedenis. w1?,r ■'"■'■J--- - - -- De (omstreden) Waalbrug bij Tiel in aanbouw. Tijdnood De werven zijn intussen ernstig in tijdnood gekomen. De overspanningen over de uiterwaarden zijn reeds klaar. De oversteek over de rivier is begon nen. Stopzetting van de werkzaamhe den in dit stadium, zoals geëist wordt, ■lijkt nauwelijks een haalbare kaart. Er zit aan alle kanten enorm veel vast De uitspraak kan ook consequenties hebben voor de bij Ewijk over de Waal te bouwen brug in de rijksweg 75, waarvoor de plannen gereed zijn. Ook tegen de doorvaarthoogte van deze rug zijn ook bezwaren gerezen. De centrale commissie voor de Rijn vaart te Straatsburg heeft zijn 'verkla ring van geen bezwaar' voor deze brug opgeschort. Zij moet over drie jaar open zijn. Eisers laten zich in ieder geval niet zonder meer aan de dijk zetten. Zij eisen onmiddellijke staking van de bouw en deze mag vervolgens niet hervat worden voor is voorzien in een hogere doorvaarthoogte voor schepen van tenminste 2.70 meter vergeleken bij de thans gekozen doorvaarthoogte. Verder wordt een dwangsom geëist van 250.000 gulden voor elke dag of gedeelte van een dag gedurende welke da bouw zal worden voortgezet in strijd met het voornoemde bevel. Concurrentie-positie De werven hebben berekend dat voor zeeschepen, die de Waalbrug bij Tiel moeten passeren, in verband met de te laag gekozen doorvaarthoogte, de passage alleen mogelijk is indien be dragen, variërend van 6000- tot 338.000 gulden per schip, afhankelijk van soort en grootte, extra besteed worden. Hierdoor zal de concurrentie positie van de werven ernstig worden aangetast. Gevolg hiervan is dat het aantal orders terug zal lopen. En dat zal weer leiden tot afvloeiing van personeel. Temeer daar de plaatsen Lobith, ligen en Deest en de omgeving di van voor een niet onaanzienlijk n( economisch van de scheepsbouw hankelijk zijn, hebben velen thans het gevoel dat het zwaard Damocles boven hen hangt, retjjj waarom thans speciaal vanuit Rijngebied met grote spanning 'Den Haag' (in dit geval de recht j wordt uitgezien. De ondernemingsraden van de werven hebben ernstige ongerusthta uitgesproken over de werkgelegen] Qc in djt gebied indien de bouw van brug" op de huidige condities d( gaat. Zij zullen eventueel niet aa n len tot acties over te gaan. De i n, bonden zeggen achter hen te sU J Zij hebben erop gewezen dat het laf een gebied betreft waar het eco ,n misch toch al moeilijk ligt. 'Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De geneesmiddelenindustrie en de organisatie Nederlandse apothekers hebben besloten, elkaar niet meer in openbaar om de oren te slaan in het debat over de bijsluiter. Deze discussie, die in dee erste helft van dit jaar soms op pittige toon werd gevoerd, was begonnen over de wenselijkhzid om medicijnen te voor zien van een papiertje met nuttige informatie voor de gebruiker, en had zich ontwikkeld tot een industrieel pleidooi voor het 'herkenbaar aflzve- ren' van geneesmiddelen, waarmee werd bedoeld het afleveren in origine le detailverpakkingen, waarin dan een door de fabrikant geleverde bijsluiter zou zitten. Dit werd van apothekers zijde niet als een geheel belangeloos voorstel gezien. Aanleiding voor het nu in het Phar- maceutisch weèkblad gepubliceerde wederzijdse besluit om het wat rustig aan e doen, was ^en radio-interview waarin de directeur van het Voorlï tingscentrum van de famaceuti dustrie de merkloee jBncesn (die niet onder de door hem vo* stane regeüng zouden kunnen val als iaritaties aanmerkte en de ve^ held ervan nadrukkelijk in tw trok. Dat leverde het een zeer I brief op van het hoofdbestuur vai Maatschappij tot bevordering der macie (de apothekersorganisatie). Uit de hierop volgende briefwisselfe waarin de industrie de uitlatin ;1 van haar voorlichter' in hoge nibi 'bleek' te betreuren', is nu het we zijdse besluit tot matiging voortgie; men, waardoor een hernieuwd structief overleg tussen beide partje mogelijk moet worden. J. C. K. Klinkenberg: Het Plein in Den Haag (aquarel). Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De jongere generatie apothekers toont een duide J afnemende belangstelling voor de traditionele opvatting omtrent farmacie in Nederland. Dat schrijven zeventien apothekers in open brief in het Farmaceutisch weekblad van gisteren. DEN HAAG Pieter A. Scheen, de Haagse kunsthandelaar, die het na het verschijnen van zijn grote kunste naarslexicon ook al weer een paar jaar geleden steeds rpaar over rust nemen heeft, blijft met zijn traditio nele zomertentoonstellingen komen. Tot 3 september kunnen de liefheb bers van de Romantische en Haagse School weer dagelijks terecht in de Zeestraat 50 in Den Haag. Ditmaal, anders dan voorgaande jaren, weer een optimistisch voorwaardje in de als altijd rijk geïllustreerde catalo gus. In het begin van de vijftiger jaren immers lees je al dat het steeds maar moeilijker werd de hand op iets goeds te kunnen leggen, later dat het arsenaal in ons land praktisch uitge put was en nog later, dat de schilde rijen onder andere helemaal uit Cana da moesten komen. Daar, en ook in België en Engeland heeft Scheen dit keer weer 'verrasen- de vondsten' gedaan. Zelfs het speu ren in eigen land had succes. Nog -steeds veel grote namen, zoals A. H. Bakker Korff, een juweeltje van een paneeltje, David Bles 'n teder portretje een prachtige Gabriël, Jo zef Israëls, is erbij, de 19e eeuwse hyper-realist Klinkenberg, de Koek koeken, een paar verrukkelijk 'koet- tjes' vain Willem Maris (en van Wil lem Roelofs), niet minder dan vier werken van W. B. Tholen en drie aquarellen van J. H. Weissenbruch. En wat kleinere, of beter, minder algemeen bekende schilders, die over wegend ook door zeer verrassend* stukken vertegenwoordigd zijn. Dage lijks van 10 tot 17 uur tot 3 septem ber. Daarna is de zaak, zoals voor de expositie, alleen maar op zaterdagmid dagen geopend. Zij dringen aan op een aanpassing van de universitaire opleiding in de farmacie, die een nieuw soort apothe kers moet gaan vormen. De zeventien noemen het zeer waarschijnlijk dat ook de samenleving geen genoegen zal nemen met het voortbestaan van de huidige situatie. 'De patiënt heeft oen gerechtvaardigd verlangen naar meer aandacht en be geleiding. Zowel op het gebied van de juiste keuze van medicamenten alsook op economisch gebied, zullen factoren als yffenciëncy en het bewaken van het geneesmiddelengebruik een steeds be langrijker plaats gaan innemen. Ook zal het contact van de apotheker met de medicus en met de patiënt geïnten siveerd moeten worden.' De noodzakelijk genoemde aanpassing van de opleiding zou moeten bestaan uit vergroting van het aandeel van de medisch-biologische vakken, en nauwe samenwerking met de medische facul teiten. De briefschrijvers zijn verontrust over de moeizame gang van zaken bij het bezetten van een aantal open hoogleraarsposten bij de farmaceuti- deel. sche 'subfaculteiten. Zij achten van het grootste belang dat bij benoemingen de aanpassing van 'oi studieprogramma wordt gerealisee >e HEERLEN Het voorstel van g< puteerde staten van Limburg van rig jaar om het aantal gemeentel Zuid-Limburg terug te brengen 58 op elf, wordt door 43 procent de Zuidlimburgse bevolking geste Dit te medegedeeld door de 'stiel voor research en marketing' te H len, die een oplaj^oeiling heeft houden. Het onderzoek werd in april en gehouden onder meer dan 2500 Z Limburgers van 13 jaar en oudet "v procent van de Zuidlimburgse be king is het niet met het voorstel i q en bijna 33 procent heeft ge-

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 12