Amerika werkt aan nieuwe atoomkop Actie tegen weekblad Quick niet in opdracht van Bonn Het schrikbewind van Jean-Bédel Bokassa sraëlische aanklager: ;aapsters schuldig Conflict in Chinese CP toegegeven adio-amateur derhoudt contact IImerika-Hanoi Politie valt villa van Panters in Algiers binnen Senaat VS verbiedt goedkope pistolen KfjOlTW/KWARTET VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1972 BUITENLAND T7 K9 Superwapen om Russische rakethunkers te treffen ere sett inst u ka WASHINGTON, LONDEN (Reuter, UPI) Amerika is bezig met de ontwikkeling van nieuwe tooinkoppen voor zijn strategische raketten, die in staat moeten zijn de Russische raketten in hun ndergrondse bunkers te vernietigen. ftfl aan et ministerie van defensie heeft dit isteren in Washington onthuld. Tot l og toe heeft de Amerikaanse rege- r< ng steeds verklaard dat het land D leen een nucleaire vergeldingsmacht Dl üdig had. Daarmee zou een aanval _n. de Verenigde Staten worden afge- eelb ihrikt door het vermogen, de vijand een 'tweede klap' onaanvaardbare hade toe te brengen. Een dergelijke Ind weede klap' is niet gericht tegen de !2. jandelijke raketbunkers (die dan L ch al leeg zijn), maar tegen indus- Pfce en bevolking. Tf8en wapen dat raketbunkers kan ver- r-c8, etigen is speciaal geschikt voor het ■d7f' tdelen van een 'eerste klap', het .eg, tschakelen van de bewapening van xc3, tegenstander, zodat hij (met kern- 5. f4 ipens tenminste) niets meer terug n doen. Pd7iaar volgens woordvoerder Jerry g.h8 ledheim van het Pentagon betekent q# q] t nu onthulde ontwikkelingspro- Aamma geen verandering van de nerikaanse strategie. Er bestaat en plan om de nieuwe atoomkoppen k werkelijk op te stellen, zei hij, int dat is op het ogenblik niet pTi odig. 'Maar wij zijn niet van plan, LJr e mogelijkheid voor een toekomsti- opperbevelhebber uit te sluiten, anneer deze techniek inderdaad kan jrden ontwikkeld'. Jritiek aar politieke waarnemers verwach- 1 heftige kritiek op het nieuwe pen uit de Amerikaanse volksverte- inwoordiging. Een groot aantal sena- ren is toch al ernstig bezorgd over de wens van de regering, het afslui ten van de SALT-overeenkomsten met de Sowjet-Unie te begeleiden met ver snelde ontwikkeling van een nieuwe onderzeeboot voor kernraketten en een nieuwe strategische bommenwer per. Het nieuws van gisteren kan deze bezorgdheid alleenn nog maar vergro ten. Het is bovendien een snelle bevesti ging van een rapport dat gisteren in Londen werd gepubliceerd door het Instituut voor strategische studieën (ISS)'. Het rapport stelt niet voor de eerste keer vast dat de SALT- overeenkomsten alleen het aantal ra ketten in Amerika en Rusland beper ken, en dat daardoor het accent van de bewapeningswedloop zou kunnen worden verlegd naar de kwaliteit van die wapens. De inspanning zal waar schijnlijk meer gericht worden op nauwkeurigheid, betrouwbaarheid en doordringend vermogen van de raket ten, aldus senator Ted Greenwood. de korte tijd dat het projectiel wordt aangedreven, bepaald waar het neer zal komen. Ten eerste moet dat dus heel nauwkeurig gebeuren (en dat kan)', ten tweede kan het gevolg van een windvlaag tijdens de 'vrije vlucht' niet meer worden gecorrigeerd. Om de precisie op te voeren moet dus een tweede richtsysteem worden ontwik keld, dat de raket vlak voordat hij zijn doel bereikt nog kan bijsturen. Deze 'terminal guidance* zal de belan grijkste vernieuwing in de nieuwe Amerikaanse atoomkop zijn. Als tenminste het Congres de gelden daarvoor inderdaad ter beschikking stelt. Het krijgt de kans voor een beslissing dit jaar nog, want de rege ring wil voor het project 65 miljoen gulden extra uittrekken, en dat zal moeten worden goedgekeurd. Beperking Nauwkeurig Dat is vrijwel precies waar de Amer kanen nu mee bezig blijken te zijn. Om ondergrondse raketbunkers te kunnen vesrnietigen zullen de atoom koppen hun doel nauwkeuriger moe ten kunnen treffen, een afwijking van een paar honderd meter betekent dan al een mislukking. Over ontwikkelingen in deze richting waren al wel speculaties bekend. Bij de nu gebruikte techniek gebeurt het richten van een raket 'alleen in het eerste stadium van de vlucht. Net als bij het gooien van een steen wordt, in !L AVIV (Reuter, UPI) De Israëlische openbare aanklager heeft ibbeiteren tijdens het proces in Sarafand tegen twee Arabische vlieg- .eniëjigkaapsters verklaard, dat de vrouwen 'willens en wetens mede- r mojchtig' zijn geweest in de zaak van de kaping van een Sabena-vlieg- |ig in mei en dat ze daarvoor de geëigende straf moeten krijgen, ïrder had de verdediging vrijspraak gevraagd. 21-jarige Rima Tannoes en de 19- Sge Therese Halassche dreigden sa- met twee mannelijke collega- xrillastrijders het op Lod gelandde itel met honderd inzittenden op te in, als Arabische gevangenen in niet vrijgelaten werden. Maar technici vermomde Israëlische sol bestormden het toestel, dood- !n de twee kapers en namen de ï-pio^apsters gevangen. De president van u ®et rechtbank, overste Aharon Al- lern, maakte bekend, dat maandag Jjinis zal worden gewezen, buck I politie van de Italiaanse stad ure- iëst heeft woensdagavond in ver- comrfid met de aanslag op de olietanks (deze havenplaats vijftien Libanezen igehouden, zo is gisteren bekendge- êeid*fakt. De Libanezen zijn werkzaanr een in Mtinchen gevestigde Oos- irijkse bouwonderneming, die nabij 25 tanks tellende oliedepot bezig met de aanleg van drie nieuwe jks. De politie heeft over de aan- n -«(dingen nog geen mededelingen len doen. De Palestijnse verzetsor- jisatie 'De Zwarte September' heef! langs in Beiroet verklaarde verant- irdelijk te zijn voor de aanslag, eft ddarbij vijf grote olietanks verloren 1 °P.4gen en een totale schade werd ïgericht van ruim twintig miljoen Iden. politieke kringen in Cairo is ver- ïen, dat het Egyptische parlement jende week dinsdag bijeen zal ko- ora van gedachten te wisselen de toestand, die in Egypte is :aan na de terugtrekking van de iische adviseurs en het besluit voiiH de regering om met Libye een ie te vormen, andi ((gens goedingelichte kringen rinai«pro heeft Sadat tot dusver geen pen. rderingen gemaakt bij zijn pogin- iV om een ontmoeting te arrangeren Men hoge Egyptische functionaris; m en Egyptische leiders. Toen hi; 118 juli bekendmaakte, dat de Rus- adviseurs Egypte moesten ver- nog laten, pleitte Sadat tevens voor over leg om een nieuwe vorm van samen werking tussen Egypte en Rusland te vinden. Het rapport van het ISS ziet voor een beperking van de kwaliteitswedloop technisch wel mogelijkheden. Een verbod op het beproeven van nieuwe strategische raketten zou met behulp van kunstmanen kunnen worden geïn specteerd. Omdat alek type raket voor de opsporingsapparatuur een eigen 'vingerafdruk' heeft, zou overtreding met hoge betrouwbaarheid kunnen worden vastgesteld. Alleen een beperking van proeven met meervoudige kernkoppen zou moeilijk te verifiëren zijn. Het gaat hierbij immers om de nauwkeurigheid waarmee de ladingen hun doel tref fen, en dat is van boven niet te bekijken. De enige oplossing zou zijn, dergelijke proeven helemaal te verbie den. (De nieuwe Amerikaanse atoom kop zou in deze groep thuishoren). Intussen heeft een democratisch Con greslid Lee Aspir, de Amerikaanse luchtmacht er van beschuldigd, dat door haar toedoen de kosten van een nieuwe kernraket voor de korte af stand, die door bommenwerpers kan worden gelanceerd, bijna een miljard gulden hoger zijn geworden. Volens Aspin heeft de luchtmacht meer dan 600 wijzigingen in het oorspronkelijke ontwerp aangebracht. 'Als d e lucht macht een fatsoenlijk ontwerp ge maakt had, zouden deze problemen zich niet hebben voorgedaan', aldus de afgevaardigde. Aspin zei dat het hele program van de SRAM (short-range attack missile) nu 4.2 miljard gulden zal kosten. De luchtmacht heeft al 500 van deze raketten besteld. Politie-agenten en belasting-inspecteurs tijdens hun bezoek aan de Quick-redactie in München. BONN (AP, Reuter, UPI, DPA) De Westduitse regering-Brandt heeft geen opdracht gegeven de bureaus te doorzoeken van het geïllustreerde weekblad Quick in München, Hamburg en Bonn. Dit heeft de officier van justitie in Bonn, Dieter Irsfeld, verklaard. Woensdag en gisteren zijn redactielo kalen en boekhouding doorzocht van het weekblad Quick, één van de twee grootste geïllustreerde weekbladen in de Bondsrepubliek. Volgens functiona rissen van de justitie wordt Quick ervan verdacht zich schuldig te heb ben gemaakt aan belastingontduiking, omkoperij en misbruik van officiële documenten. De zoekactie volgt op een serie publi caties in Quick een blad dat de regering-Brandt weinig gunstig gezind is van geheime regeringsdocumen ten. Zo maakte het blad documenten openbaar van de geheime onderhande lingen tussen Bonn en Moskou. Kort geleden publiceerde Quick een ver trouwelijke brief, waarin minister van economische zaken en financiën Karl Schiller zijn ontslag indiende en felle kritiek leverde op de financieel-econo- mische plannen van de regering. Opschudding De actie tegen Quick heeft in de Bondsrepubliek nogal wat opschud ding verwekt. Tegenstanders van de regering-Brandt noemen de campagne te vergelijken met de Spiegel-affaire van 1962. Toen voerde de regering Konrad Adenauer onder leiding van de toenmalige minister van defensie Franz-Josef Strauss een actie tegen het weekblad Der Spiegel wegens pu- blikatie van details over een NAVO- oefening. Leden van de redactie, on der wie hoofdredacteur Rudolf Aug- stein, werden gearresteerd en het kan toor van Der Spiegel in Hamburg vier weken lang bezet. Deze affaire leidde tenslotte tot een kabinetscrisis en het aftreden van minister Strauss. In die Bomtdsrepubliek heeft onmiddel lijk naar aanleidiing vain de Quick-affaire gespeculeerd dat de regering opdracht tot de actie heeft gegeven om het lek te vinden, waardoor het weekblad ge heime regeringsstukken kon bemachti gen en publiceren. De redactie van het weekblad en de directie van de uitgeverij Bauer heb ben bezwaarschriften tegen de zoekac tie ingediend bij rechtbanken in Bonn, Hamburg, cn München. De uit geverij Bauer protesteert onder meer tegen doorzoeking van vertrekken waarin een deel van haar boekhou ding is ondergebracht'. Deze liggen in hetzelfde pand als waar Quick haar redactielokalen heeft. De huiszoeking is zowel in München als ln Bonn en Hamburg verricht in panden die door het weekblad worden gebruikt Een woordvoerder van de Westduitse justitie in Bonn heeft bekendgemaakt dat Quick nu ook wordt verdacht van 'diefstal en heling'. Aanleiding was dat bij doorzoeking van het Quick- kantoor in München een officieel do cument uit de tas is ontvreemd van een justitie-beambte. Een naaste medewerker van de 45- jarige minister Horst Ehmke, de rech terhand van bondskanselier Brandt, heeft ontkend, dat de actie tegen Quick op Ehmke's aandringen is on dernomen. Ehmke, die verantwoorde lijk is voor de Westduitse geheime dienst (BND) trouwde vorige week met de 25-jarige Tsjechoslowaakse Ma ria Hlavacova, wier moeder nog in Tsjechoslowakije woont. De oppositie had naar aanleiding van dit huwelijk in de Bondsdag gevraagd of Ehmke niet gechanteerd zou kunnen worden vanuit het buitenland omdat hij nu verwanten in Tsjechoslowakije heeft. Volgens een niet-officieel bericht zou in een brandkast in de kantoren van Quick een kopie liggen van een ver zoek van minister Ehmke aan het hoofd van de geheime dienst, generaal Gerhard Wessel, te helpen zijn schoonmoeder uit Praag weg te halen. In die kluis zou ook een boodschap van Wessel aan Willy Brandt liggen waarin de generaal weigert Ehmke's verzoek in te willigen en pleit voor diens aftreden. Zo zou Wessel hebben geschreven dat het gebruik van de geheime dienst voor familiedoelein den uniek was voor een man in de positie van Ehmke. Volgens een naas te medewerker van Ehmke, Ekkehard Wienholtz, is dit verhaal 'een oude grap', die al drie maanden de ronde doet en al meerdere malen met kracht is bestempeld als een onwaar heid. door Harm Lamberts Jean-Bedel Bokassa, de sinistere dictator van de Centraal Afrikaanse Republiek, houdt niet van halve maatregelen. Hij heeft nu de strijd aangebonden tegen de dieven in zijn land en als Bokassa zegt, dat er geen dieven meer mogen zijn in de Centraal Afrikaanse Republiek, dan bedoelt hij dat letterlijk. Dus liet hij eerst bekend maken dat wie eenmaal stal een oor afgesneden zou worden, wie het dan nog niet kon laten, zou zijn andere oor ook moeten missen en voor de verstokte recidi visten lag het kapmes klaar om een hand afgeslagen te worden. In du YMOUTH (REUTER, AP) Een itse radio-amateur is tussenpersoon rorden voor de briefwisseling tus- i Amerikaanse krijgsgevangenen in ord-Vietnara en hun familieleden Amerika. t is de 31-jarige elektrotechnicus vid Arthur in Plymptor bij de en-se 'enstad Plymouth. Hij was via de de üo in contact gekomen met een men idamateur in Hanoi, een zeker Bui c-Phuong, die bij het radiostation istereStem van Vietnam' werkt. Door om® radiocontact kreeg Arthur van de ie re 'ordvietnamese autoriteiten toestem- el, d nS brieven van Amerikaanse krijgs- i nl fangenen door te zenden naar hun jns 1 öilie thuis. liets brieven bereiken Arthur in de els. gel yia Praag. Hij zendt ze dan door -land ar Amerika. Op deze wijze heeft hij »n n contact tussen 87 Amerikanen in »ns ord-Vietnam en hun familie kun- up n herstellen. at de 154 ste zitting van het Parijse zal i Jtnamoverleg heeft gisteren geen iuwe gezichtspunten opgeleverd. be< sleren is in Saigon melding ge- T, akt van zware gevechten en Noord- i en j^^ese artillerie-beschietingen in ;gtuii ^ele noorden van Zuid-Vietnam imenr1 Kwang Tri tot de Ke Son-vallei 1 zuiden dan Danang. En wie toen nog gedacht mocht heb ben, dat de soep wat minder heet gegeten zou worden, dan ze werd opgediend, weet na vorige week zater dag wel beter. Aan het hoofd van een groep soldaten, gewapend met stok ken, toog Bokassa naar de gevangenis van de hoofdstad Bangoei. Daar beval hij de soldaten zo hard ze konden in te slaan op een kleine vijftig gevange nen die verdacht werden van diefstal. 'Per soldaat een man. Sla er op los tot je niet meer kunt. Niemand mag de dans ontspringen. Jullie mogen ze zelfs doodslaan', riep president Bokas sa. En onder zijn goedkeurend oog sloegen de soldaten een aantal gevan genen dood en de anderen halfdood. En alsof dat nog niet genoeg was, werden de doden en zwaar gewonde overlevenden op het plein van de stad in de brandende zon het verbijsterde volk getoond. Bokassa beloofde dat voortaan de gevangenen iedere zater dag zo'n pak rammel konden verwach ten. Schrikbewind Deze afschuwelijke gebeurtenissen vormen helaas geen geïsoleerd inci dent in de Centraal Afrikaanse Repu bliek. Sinds Bokassa in 1965 door een staatsgreep aan de macht kwam, heeft hij een waar schrikbewind uitgeoe fend. Bokassa is in 1921 geboren in een klein dorpje op ongeveer 70 kilo meter van de hoofdstad Bangoie. Zijn vader werd vermoord toen hij zes jaar was en zijn wanhopige moeder pleeg de een week later zelfmoord. Met zijn elf broertjes en zusjes vond Jean- Bedel onderdak bij een rooms-katho- lieke missiepost. Toen hij achttien was nam Jean-Bedel dienst in het Franse koloniale leger. Daar bleef hij 23 jaar en al die tijd deed hij dienst buiten zijn eigen land. Hij vocht ondermeer met de Fransen tegen de Viet Minh in Indo-China, waar hij zich met drank en vrouwen uitste kend vermaakte. Nog niet zolang gele den haalde hij een Vietnamees meis je, waarvan hij dacht de vader te zijn, naar de Centraal Afrikaanse Repu bliek. Een groot feest werd georgani seerd om de nieuwe prinses in te halen, maar al spoedig bleek dat het meisje waarschijnlijk heletnaal niet zijn dochter was. Verslaafd aan drank en gek op onder scheidingen keerde Bokassa, die in middels kapitein was geworden, naar zijn land terug. Als hij zich nu in gala-uniform vertoont, hangen de me dailles van de onderscheidingen die hij zichzelf kwistig toebedeelt, als een overdadige en protserige kerstversie ring op zijn tuniek. Niet geplaagd door een overdreven gevoel van bescheidenheid, stapte hij regelmatig krijgshaftig door het paleis van de toenmalige president Dacko, een neef van hem. Reeds toen was Bokasso de schrik van zijn omgeving. Bedienden noch ministers waren vei lig voor zijn onbeschofte gedrag, schreef Gilbert Comte in 1969 in The Guardian na een bezoek aan de Cen traal Afrikaanse Republiek. Volkomen onverwacht greep Bokassa op oudejaarsavond 1965 met behulp van een groep huurlingen de macht. Aanvankelijk was de bevolking wel enthousiast en de Amerikaanse ambas sade was opgetogen toen hij de am bassade van Peking liet sluiten en de Chinese diplomaten het land uit wees. Maar het duurde niet zolang of Bo kassa verliet zijn tot vesting omge bouwde paleizen alleen nog met een geladen pistool op zak, met handgra naten onder de zitting van zijn auto stoel en met een lijfwacht van zeker twintig man. Zijn persoonlijke politie macht was al spoedig met een ware terreur begonnen. Niemand was vei lig. Zonder vorm van proces verdwe nen tal van mensen in lugubere ge vangenissen en niemand die ooit meer iets van hen hoorde. Wreedheid En wat wel bekend werd. getuigde van zo'n onvoorstelbare wreedheid, dat de jongste gebeurtenissen in de Centraal Afrikaanse Republiek nauwe lijks meer verbazing hoeven te wek ken In de winter van 1968/1969 ver dwenen tal van vooraanstaande en minder bekende inwoners van het land op mysterieuze wijze. De gevan genissen raakten overvol, maar pro cessen werden nauwelijks gevoerd. Op 11 april 1969 maakte de radio bekend, dat die nacht de minister van staat, Alexandre Banza, was gearresteerd, veroordeeld en terechtgesteld. Vol gens de radio had deze vertrouweling van Bokassa de dag tevoren bekend een verrader te zijn en geprobeerd met behulp van het leger Bokassa ten val te brengen. Spoedig ging het ge rucht dat Banza meer dood dan le vend voor zijn rechters was versche- ner na een 'ondervraging' door presi dent Bokassa persoonlijk. Voor hij door een vuurpeloton uit zijn lijden verlost werd, had men zijn zwaar gehavende lichaam langs alle ministe ries gesleept als een 'waarschuwend voorbeeld.' In 1965, enkele dagen nadat Bokassa aan de macht was gekomen, werd Moenoemboye, hoofd van de veilig heidsdienst. terechtgesteld, na eerst afschuwelijk te zijn gemarteld. Voor de ogen van zijn kinderen werden zijn ogen uitgestoken. Jean-Bedel Bokassa De Centraal Afrikaanse Republiek werd in 1960 onafhankelijk. Daarvoor heette het laind Oebamgoei-Chari en was het een Franse kolonie. Er wo nen ruim twee miljoen mensen, die een zeer schamel bestaan vinden in de landbouw. Tot voor enkele jaren waren de belangrijkste exportproduk- ten diamanten, katoen en koffie. Maar tot grote vreugde van de regering- Bokassa ontdekte de Franse commis sie voor atoomenergie in 1968 urani um in het land en in juli van dat jaar ondertekenden Parijs en de Cen traal Afrikaanse Republiek een over eenkomst waarbij een Franse maat schappij het recht kreeg de uranium te exploiteren. Sindsdien kan Bokassa geen kwaad meer doen bij de Franse regering. Of hij nu van tijd tot tijd Franse burgers in de gevangenis gooit of het land uitgezet, of de Franse vlag in Bangoei verbrand wordt en of hij nu de meest afschuwelijke barbaarshe den uithaalt. Parijs zwijgt als de gra ven van Bokassa's slachtoffers. De Gaulle In 1969 werd Bokassa zelfs door gene raal Charles de Gaulle voor een offi cieel staatsbezoek ontvangen. Opgeto gen verklaarde het Afrikaanse staats hoofd in Parijs: 'De Gaulle beschouw ik als mijn aangenomen vader. Ik praat met hem niet over politiek'. Ook nu zwijgt Parijs. Bokassa houdt zijn omvangrijke Franse hulp en een officieel woord van afkeuring blijft uit. Respectabele Afrikaanse staatslie den als president Kaoenda van Zam bia en president Nyerere van Tanza nia en vele anderen zouden Afrika een grote dienst bewijzen als zij de wandaden van Bokassa openlijk af keurden. Want Bokassa werpt een smet op heel het continent. I Weerspiegeld door dood 'verrader' Lin Piao LIMA (Reuter) De dood van de Chinese minister van defensie Lin Piao die aanvankelijk als op volger van voorzitter Mao te boek stond weerspiegelt een strijd tus sen twee fracties in de Chinese communistische partij. Dit heeft de Chinese minister van buiten landse handel Pai Hsiang-kwo er kend. In een verklaring in Lima, de hoofd stad van Peru, beschreef de minister, Lin Piao, als een 'samenzweerder1 en een 'verrader'. Pai verklaarde dat Lin Piao om het leven is gekomen nadat hij een contra-revolutionaire coup had beraamd, waarbij voorzitter Mao Tse- toeng zou worden vermoord. Het is voor het eerst dat een hoge Chinese functionaris ln het buiten land informatie heeft gegeven over de verdwijning van Lin Piao van het Chinese politieke toneel. Vorige maand meldde de Chinese vice-minis ter van buitenlandse zaken Maj Wang Hoei-joeng in Peking dat Lin Piao was omgekomen bij een vliegtuig-on geluk in Mongolië. Lin Piao was toen in september 1971 op de vlucht nadat hij een poging tot een staats greep had ondernomen. Een jaar lang was omtrent de ver dwijning van Lin Piao het grootste stilzwijgen bewaard, hoewel gaande weg duidelijk werd dat de minister van defensie uit de gratie was ge raakt Citaten en portretten van Lin Piao verdwenen en ook over zijn positie als opvolger van Mao werd niet meer gerept. Pro-Moskou De verklaring van mej. Wang, die een nicht van voorzitter Mao zou zijn, bevestigde eerder uitgesproken ver moedens dat tussen Lin Piao, die voorstander zou zijn geweest van bete re betrekkingen met Moskou, en een anti-Moskougezinde fractie felle one nigheid bestond en dat Lin tenslotte het onderspit had gedolven. De Chinese minister Pai Hsiang-kwo, die een handelsmissie naar Peru leidt, zei over Lin Piao dat deze 'bij diverse gelegenheden vele vergissingen heeft begaan'. Tijdens de Chinese culturele revolutie (1966-1969) deed Lin Piao alsof hij Mao en diens revolutionaire koers steunde, maar in werkelijkheid volgde hij een dubbele taktiek waar bij hij de Chinese leider en zijn beleid aanviel, aldus Pai. Volgens minister Pai heeft de erfge naam van Mao het Chinese volk be drogen. Nadat zijn plan een coup te plegen en Mao te doden was ontdekt, trachtte Lin Piao per vliegtuig uit China te vluchten. 'Het toestel waarin hij reisde stortte neer en hij stierf in Mongolië', aldus Pai. Tsjen Po-ta De minister voegde er aan toe dat Tsjen Po-ta, een voormalige Chinese leider die een hoge rang had in het Politburo van de partij en leiding gaf aan de culturele revolutie 'een mede werker van Lin Piao' was. Over het lot van Tsjen Po-ta werd geen infor matie verstrekt. Uit betrouwbare bronnen in Peking werd vorige maand al vernomen dat Tsjen betrokken was geweest bij de samenzwering van Lin Piao. ALGIERS (UPI) De Algerijnse politie heeft gisteren een inval ge daan in de villa bij Algiers, die als hoofdkwartier dient van de Zwarte- Panterbeweging. Volgens ooggetuigen omsingelden vijftien politiemannen het gebouw, waarna ze er binnendron gen. Men kon niet zeggen of er bewo ners waren weggevoerd. De Zwarte Panters zijn mogelijk ver dwenen. Een telefoontje naar de wo ning van hun leider Eldridge Cleaver werd beantwoordt door een Frans sprekende. zich 'tolk' noemende man. Hij ontkende berichten volgens welke Cleaver, andere Panters en een groep Amerikaanse negers, die vorige week een Amerikaans lijnvliegtuig kaapte en met een recordlosprijs van één miljoen dollar in Algiers arriveerde, waren gearresteerd wegens drugbezit. Er is de afgelopen week toenemende wrijving ontstaan tussen de Zwarte Panters en de Algerijnse regering. Cleaver vroeg president Boumedlenne in een open brief om teruggave vzn de door de kapers meegebrachte lo sprijs, die onmiddellijk na hun aan komst door de Algerijnse autoriteiten in beslag was genomen. De kapers zelf sprakhe in een open brief hun misnoegen uit over de houding van de Algerijnse regering, die eerder al een losprijs van een half miljoen dollar, afkomstig van een vorige vlieg tuigkaping naar Amerika had terugge stuurd. WASHINGTON (Reuter) —De Ame rikaanse senaat heeft met 68 tegen 25 stemmen een wetsvoorstel aanvaard, waarbij de produktiee n verkoop van goedkope, makkelijk te verbergen pis tolen de zogenaamde Saterday Night Specials wordt verboden. De verkoop van munitie voor dergelijke wapens is echter niet verboden. Met Saterday Night Specials werden de aanslagen gepleegd op gouverneur Wallace en senator Kennedy. Volgens het wetsvoorstel, dat nog door het Huis van Afgevaardigden moet wor den behandeld, kan iemand die voor het eerst schuldig wordt bevonden aan het gebruik van een verboden pistool tot een gevangenisstraf van één tot tien jaar worden veroordeeld. i

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9