VVD WIL CONFESSIONELEN VAN DE PVDA WEGHOUDEN dichtbij )e Aziaten 'sfatssecretaris Westerterp bezoek in Australië lOf Kabinetsconflict lijkt ook persoonlijke kanten te hebben Een club om slank te worden Bij confessionelen groeit voorkeur voor PvdA echter op de plaat - pop op de plaat-popopde p Nilssons nieuwe beter dan zijn voorganger Buren: spaar ons voor militaire vliegoefeningen zonde pastoorsnest ROUW/KWARTET VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1972 BINNENLAND T5 K7 nmnentaar ,t de zonden der vaderen bezocht rden aan de kinderen, is dezer da- ij weer eens harde werkelijkheid ge- rden voor premier Edward Heath i Engeland. krijgt nu de zoveelste rekening tnteerd van een a-sociale koloni- |e politiek, die zijn voorgangers in de e eeuw hebben gevoerd. Dat Enge- J nu geconfronteerd wordt met het bleem van de Aziaten in oost- ik a, is een rechtstreeks gevolg van a kortzichtig beleid tijdens het kolo- ale tijdperk. ien hebben de blanken de Aziaten - iar Afrika gehaald, eerst om te hel- n bij de aanleg van spoorwegen later Igen zij tot hun vreugde, hoe de dernemende Aziaten zich gingen toe- - gin op handel en industrie en in de ije beroepen furore maakten. Zij ac- len de Aziaten als een welkome jffer tussen de Afrikaanse massa en l eigen elitaire groep. deze maatschappelijke structuur iren de Afrikanen derde rangs bur- die men niet nodig had om het tomisch proces draaiende te hou- i. En omdat de Afrikanen daardoor k in grote getale een goede opleiding bleven hun politieke aspiraties ikelijk ook laag. toen na de tweede wereldoorlog proces van dekolonisering op gang en de wind van verandering over waaide, werden de rollen vrij iing omgekeerd. De Afrikanen [altijd onder hadden gelegen, kregen ike macht. Ze beseften echter al lig, dat die politieke macht niet sl voorstelde, zolang de economi- e macht nog in handen van vreem- ingen bleef. In de eerste plaats bij blanken en in de tweede plaats bij Aziaten. Want die waren vreemde- gen gebleven. Ze hadden zich nooit .°y® lentificeerd met de Afrikaanse be- dng. Door hun andere huidskleur, 1 ere kleren, hun ander geloof, hun er levenspatroon en hun grotere vaart waren ze een gesloten groep iven, die zich bovendien gehaat gemaakt, door weinig kieskeurige delspraktijken en een nauwelijks >orgen minachting voor de Afrika- as g Of °fi SS f' srsoti 1-poU een correspondent •"TPHOL Met een onderbreking Ie heenreis van een dag op Bali enigszins te acclimatiseren, is secretaris Westerterp (buiten- zaken) gisteren naar Australië Jcen, voor een werkbezoek dat 25 augustus zal duren. Daarna hij door naar Nieuw-Zeeland. Canberra en Wellington zal drs. 'rterp besprekingen voeren met btgsleden over de betrekkingen ■n de beide landen en de uitge- I# EEG. Daarnaast staan bezoeken industriële en landbouwprojecten |jö programma. Op 2 september is "itssecretaris in Nederland terug. krter rings] en de t .!nd die Afrikanen de baas werden, verreweg de meeste Aziaten het behoud van het Britse pas- U een mogelijkheid die Londen bood, toen de Afrikaanse landen 'i'.'ó fhankelijk werden. De Aziaten Vrijdi nden daardoor een achterdeur te den, waardoor ze konden vluchten de zaken in Afrika mis zouden irk, v n. En het liep mis. Eerst in Kenya later in andere Afrikaanse landen. toen was die achterdeur in mid - op een heel kleine kier gezet. Het et in Groot Brittanië tegen de ge- Vinc rde immigranten werd steeds gro- .j.'os n aangemoedigd door het Conser ve Lagerhuislid Enoch Powell de ®r'tse regering in 1968 een wet die de immigratie van kleurlingen het gemenebest beperkte tot 1050 Meio ushoofden per jaar. Dat werden er fonei toen de P05'1'6 van de Aziaten in er. 14 ya onhoudbaar werd, 3.000. Maar ïiill wacht ijsten staan tienduizenden 60W'? len d'e de gronci in Afrika te heet :r de voeten is geworden. nu heeft president Amin van Oe naar schatting 40.000 Aziaten een Brits paspoort bevel gegeven len 3 maanden het land te verlaten. land moest de verantwoordelijk voor zijn eigen onderdanen maar ich nemen. In principe heeft Amin lurlijk gelijk. Maar 't gaat niet aan duizenden mensen, die al generaties in Oeganda wonen, op zo'n korte het land uit te werken, ook al een deel van die mensen het er gemaakt. Toch zal in de eerste i de Britse regering alles moeten om het leed van deze Aziaten tot minimum te beperken. Daarvoor een gesprek in zakelijke sfeer tn alle betrokken partijen Enge- de Afrikaanse landen, India, Paki- en de Aziaten zelf een eerste bte. En bij het zoeken naar een Ssing zal Engeland niet mogen eten, dat het de rijkste gespreks- ner is en dat het eens heeft fiteerd van de rol die de Aziaten frika hebben gespeeld. door Willem Breedveld DEN HAAG De WD heeft er na een periode van grote onzeker heid, waarin de verbijsterde achterban zwenkingen kreeg te verwerken van om en nabij de 180 graden, de voorkeur aan ge geven in het kabinet door te vech ten. In de enkele maanden die de regering nog scheiden van de ver kiezingen moet het confessionele lonken naar de PvdA bemoeilijkt worden en moet DS'70 met lege handen voor de kiezer komen te staan. Het is deze tactiek die de WD deze week tot bijna ieders verbazing deed besluiten tóch in het kabinet te blijven zitten. Deze taktiek is het resultaat van een verbeten gevecht tussen de zittende liberale ministersploeg, een verdeelde fractie en het partijbestuur. Het par tijbestuur had het liefst meteen het voorbeeld van DS'70 gevolgd, maar vond de ministers Langman en Geert- sema na enige aarzelingen tegenover zich, evenals de fractievoorzitter van de Eerste Kamer mr. Van Riel. Een moeizaam manoeuvrerende fractie voorzitter Wiegel koos tenslotte voor het aanblijven van de WD. Zo op het eerste gezicht lijkt deze koers de WD geen windeieren te gaan leggen, vooral niet in haar rela tie tot DS'70. Deze partij heeft bewust de loon- en prijspolitiek voor zich opgeëist als het grote breekpunt in het kabinet-Biesheuvel. De overige regeringspartijen hebben dit punt tenslotte aan DS'70 gegund in de veronderstelling dat deze partij daar bedrogen mee uit zal komen. Vooral in liberale kring rekent men daar vast op in de wetenschap dat halverwege oktober wel vast zal staaa of er met het bedrijfsleven een goed sociaal contract te sluiten is of niet. Met het slagen van het gesprek met het bedrijfsleven komt de barse hou ding van DS'70 en het hanteren van het pistool op de borst volslagen in de lucht te hangen. De liberale minis ter Geertsema schijnt zich er daarom nu al op te verheugen om dan met de oud-ministers De Brauw en Drees of fractievoorzitter Berger de degen te kunnen kruisen. Het eindelijk verlost zijn van het gedram van DS'70- over lonen en prijzen zal dan juist de totstandkoming van het sociaal con tract mogelijk hebben .gemaakt. Maar ook in een eventueel mislukken van het gesprek ziet de WD wel voor deel. In deze kring is men er rotsvast van overtuigd dat minister Boersma (sociale zaken) dan een loonmaatregel zal afkondigen, waarmee dan eveneens de twijfels van DS'70 dat dit niet gebeuren zal gelogenstraft zijn. Mislukken Gezien de harde opstelling van het Het ging er (in dubbele betekenis) heet toe tijdens het overleg over de kabinetscrisis. Premier Biesheuvel (geheel rechts) heeft er hier het jasje al bij uitgetrokken, A.R.- fractieleider Aantjes (vierde van rechts achter de tafel) verkiest ook de hemdsmouwen boven het colbertjasje, C.H.- fractieleider Tilanus is juist bezig zich van het hinderlijk- warme kledingstuk te ontdoen. Alleen WD-man Wiegel en KVP'er Andriessen (tussen Aantjes en Tilanus in achter de tafel gezeten) houden het 'decorum' nog op NKV tegen een minderheidskabinet lijkt de kans op een mislukken van het gesprek vrij groot. In confessione le kring houdt men het echter voor uit gesloten dat minister Boersma vlak voor die verkiezingen een loonmaatre gel zal afkondigen. De anti-revolutionaire minister zou er weinig voor voelen zo kort voor de stembus een loonmaatregel af te kon digen en zich aldus voor het bedrijfs leven volstrekt onmogelijk te maken. Bovendien gelooft hij zelf nauwelijks in de effectiviteit van zo'n harde maatregel. De WD loopt dus wat dit betreft een duidelijk risico, dat echter weer goed te maken zal zijn door vlak voor de verkiezingen een hoop lawaai te maken over het uitblijven van de loonmaatregel. DS'70 zal daarvan ech ter in gelijke mate profiteren. Overigens heeft het gedram van DS'70 zich niet alleen uitgestrekt tot het loon- en prijsbeleid. Zo kon minister Drees de ministerraad vaak tot het uiterste vervelen met ellenlange uit eenzettingen aan de hand van zelf- geproduceerde nota's. Hij schijnt het zelfs gepresteerd te hebben om over hetzelfde onderwerp niet minder dan zeventien nota's in te dienen. Vooral premier Biesheuvel moet zich aan deze manier van werken hebben geërgerd, zodat het uiteindelijke con flict ook een persoonlijke kant lijkt te hebben. In de begrotingsmarathon, waarin de heer Drees als minister van de kleinste partij de maximale spreek tijd scoorde, zou deze verhouding nog aanzienlijk zijn verslechterd, zó zeer zelfs dat een liberale minister zich dezer dagen liet ontvallen dat zelfs 'onze lieve heer dc heer Drees niet meer im het kaibdmet had kunnen hou den'. Het risico dat de WD loopt met betrekking tot DS'70 is zo mogelijk nog groter dan bij haar poging een spaak te steken in de toenadering van de confessionele partijen en de PvdA. Het is duidelijk dat de WD door in het kabinet te blijven zitten de con- door Mvillem-jan-martin De in een wel zeer op de bekende griezelfirma Dracula, Frankenstein Zonen geïnspireerde verpakking gesto- ke n elpee SON OF SCHMILSSON (RCA-Victor LSP-4717) is alweer het zevende werkstuk uit de koker van de voormalige computerbediende HARRY NILSSON, al zal die naam Nilsson bij de meesten vermoedelijk voor het eerst iets zijn gaan betekenen na de NOS-uitzending vorig jaar van de door hem bedachte avonturen van Oblio, het ventje zonder punthoofd in een land waar iedereen adar wèl over beschikte. En na de elpee met de iets gewijzigde soundtrack van deze teken film, die onder de titel The Point (RCA-Victor SF 8166) kort na de uit zending op de markt, verscheen. Nils- sons vijfde. The Point bevond zich naar mijn gevoel op het snijvlak van twee perio den. Enerzijds had je daar de 'ouwe' Nilsson, een wat schuchter aandoend mannetje dat zelfs zijn voornaam weg liet en dat vrij ingetogen, wat wereld vreemde muziek componeerde, broos en breekbaar, terwijl aan de andere kant een wat meer 'eigentijds' pa troon de kop op stak: met beide benen op de grond staande muziek, een stevige ritmiek, ferme gitaren, het klonk allemaal iets zelfbewuster. Met klonk allemaal iets zelfbewuster. Met Schmilsson (RCA-Victor SF 8242) werd deze lijn voortgezet, en ik moet zeggen, niet helemaal tot mijn genoe gen. Niet alleen maakte de oude aan pak op mij meer indruk, de songs waren ook over het algemeen minder sterk dan van een dergelijk talent verwacht mocht worden. Zoals de naam al aangeeft wijkt Son Of Schmilsson niet af van de nieuwe procedure. Het is wederom niet Nils son die met een rood hoofd komt vragen of je alsjeblieft naar zijn rare liedjes wil luisteren, maar een zelfbe wuste en vrolijke spotter, die nog slechts af en toe in enig bespiegelend gemijmer verzinkt (Remenber, I'd Ra ther Be Dead). Maar compositorisch zit deze elpee sterker in elkaar dan zijn voorganger. Nilsson emmert niet meer met 'verlen gingen', speelt niet op effecten, maar blijft bondig en brengt zijn bedoelin gen direct over. Daarbij wordt de swing dit keer minder dan ooit ge schuwd. Take 54, You're Breakin' Mij Heart, Spaceman, At Mg Front Door en Ambusch zijn allemaal min of meer stevige nummers, waarin ruimte is voor spetterende sax- en gitaarsoli (deze instrumenten overigens evenals alle andere bediend door Britse studi o-crème: Ringo Starr, Klaus Voorman, Nicky Hopkins, Cris Spedding, George authentieke blues. Alleen in Hank Snows aloude I'm Movin' On, dat ook al eens door The Rolling Stones op meer R B-achtige wijze werd 'geco verd' (Snaw was een country-man), komt nog iets van de Steppenwolf- aanpak boven drijven. Voor het overi ge dus ingehouden en doordachte mu ziek, waarin akoestische gitaren de boventoon voeren (de hoes vermeldt helaas niet wie precies als Kay's bege leiders optreden, ik weet aleen dat het om een studioploeg gaat): een paar sterke composities van John Kay zelf en voor de rest een zeer pruimba- re en verantwoorde keus uit materi aal van anderen. En dan natuurlijk die karakteristieke stem. Larry Groce Harrison etc.). Voor de rustpunten zorgen boven genoemd tweetal plus het zeer fraaie The IMtery Song en Joy, dat in country-stijl gehouden John Kay Een prima elpee dus wel, hetgeen eveneens kan worden gezegd van de eerste soloplaat van een andere meta morfose-klant, JOHN KAY, tot voor kort (en straks nog één keer ten behoeve van een lucratieve toer door Amerika en Europa) voorzanger bij de firma Steppenwolf, een van de oudere hard-rockgezelschappen, dat onder meer zulke klassiekers liet no teren als Born To Be Wild en The Puscher. Geen slechte groep, maar een beetje beperkt. Instrumentaal vooral, hetgeen zich na twee, drie elpees reeds begon te ivreken. Kay, zonder meer de meest kundige man van Steppenwolf, komt op zijn FOR GOTTEN SONGS AND UNSUNG HEROES (Dunhill DSX 50120 dan ook, vooral doordat de gitaren en dergelijke nu door geroutineerde stu- diogasten worden behandeld, meteen tot stukken betere resultaten. Muzikaal waait de ivind uit een wat onverdachte hoek. Geen knetterende roek-klanten, maar lichtelijk opgeklop te specimina van het groene gebeu ren. Folk en country. Eén keer vrij In hetzelfde groene genre is LARRY GROCE een debutant, althans: zijn elpee CRESCENTVILLE (Daybreak Records 5C 056 93538) is de eerste die hier wordt uitgebracht. In Amerika kon reeds kennis worden genomen van The Wheat Lies Low. Het meest bijzondere aan Crescentville vind ik Groce zijn teksten, die getuigen van een vermogen de zaken in kort bestek meer dan duidelijk te maken en die bovendien zo af en toe wijzen op een sterke politieke en ecologische betrok kenheid. Maar dat is natuurlijk eigen lijk iets wat je van de meeste folk- singers wel zeggen kunt. Groce daarom maar opgeborgen in de afdeling dertien in een dozijn? Ik dacht het wel, tenzij Larry er als de bliksem voor zorgt dat hij zijn melo dieën een beetje op peil brengt. Cre- dits-vermelding van de medewerking van Doug Dillard en Snaeky Pete alléén, imponeert hede nten dage nau welijks meer. Elvis Presley Tot besluit enige aandacht voor EL- VIS PRESLEY, een van de popkanon nen van het eerste uur zoal sbekend, van wie op 10 juni van dit jaar een live'-optreden werd opgenomen in de Newyorkse Madison Square Garden (RCA-Victor SF 8296): een uiterst ge olied gebeuren, waarin met vokale begeleiding van The Sweet Inspirati ons en JD. Sumner and The Stamps vorm wordt gegeven aan een mengs eltje van onverslijtbare Presley-hits (o.a. Hound Dog, Polk Salad Annie, Heartbreak Hotel, Love Me Tender) en bëwerkingen van min of meer recent (hit) materiaal van anderen. Verplichte kost voor de liefhebbers. Verder uwinip interessant, dacht ik 'Het is vreselijk als je dik bent. Er zijn zoveel problemen en niet alleen met kerenl en zo. Ik woog 120 pond toen ik trouwde. Overal kon ik in, maatje 36/38. En het lag echt niet alleen aan de kinderen, dat ik een paar jaar later zo dik was. Er komt een hoop snoepwerk bij. Op een gege ven moment durfde ik geen zwembad meer in in een badpak en 's zomers niet eens zonder jas op straat. Je bent verschrikkelijk ban g dat ieder een je nakijkt.' Zo klinkt het relaas van de Amster damse mevrouw Loes Verschut, die nu aMveer wat verlicht kan ademhalen. Want een poosje geleden plaatste ze een advertentie een dagblad: 'Ik ben 24 jaar en weeg 95 kilo.' Wat niet waar was, bekent ze, ze woog wel 103, 'maar dat durfde ik er niet eens in te zetten.' In die advertentie vroeg ze zoiets had ze in een damesblad gelezen geïnteresseerde, óók dikke dames samen met haar een clubje te vormen om van de overtollige pondjes af te komen. Een van de eersten die haar nummer (020-113051) draaiden, was de gymnastieklerares Hinda Kuckmirak, die zo enthousiast teas, dat ze voor een minimumprijsje ver- mageringsgymnastiek urilde komen ge ven en dat nog steeds doet. En er lavamen lotgenoten, eerst aarzelend, later allemaal zielsgelukkig omdat het echt hielp. Het zijn er nu al zoveel, dat de gymnastiekclub gesplitst moet worden. Het dieet dat iedere deel neemster verplicht volgt, is door vijf tien huisartsen goedgekeurd. Iedereen moet trouwens eerst wel even naar de dokter om te vragen of dieet en gymnastiek in haar geval geschikt zijn. Elke donderdagavond is er club in een school op de Amsterdamse Prin sengracht. Eerst moet iedereen op de weegschaal, die heel wat zwaarge wichten moet verstcniwen. Wie aange komen is, betaalt voor elk pondje vlees méér een gulden boete. En wie soms worden daar afvalwedstrijden voor georganiseerd het meest ver- fessionele partijen ervan denkt te weerhouden al te onaardig te zijn tegen de liberalen. Per slot van reke ning kun je een coalitiegenoot niet al te hard afvallen en dat op zich zou voldoende zijn de weg naar de PvdA te bemoeilijken. Dit alles zou dan moeten resulteren in de reëele moge lijkheid dat de confessionele partijen na de verkiezingen opnieuw met de VVD en eventueel met DS'70 in zee zullen gaan, een voortzetting dus van de oude coalitie, die dan wellicht niet een meerderheid in de Tweede Kamer haalt, maar die als minderheid toch altijd groter is dan de progressieve drie. Schot in de roos? Deze taktiek leek een schot in de roos te zijn. De drie, imjmdidieJs tot vier uitgegroeide dissidente KVP-ers Van Schaik, Nelissen, Van Zeil en Van der Gun, die onder geen beding met de WD wilden verder regeren, waren woedend toen bleek dat de VVD toch bleef zitten, een woede die begrijpe lijk is omdat zij ervan overtuigd wa ren dat de WD niet zou mee doen en op grond daarvan bereid waren weer met de fractie een lijn te trekken. In liberale kring legt men er graag de nadruk op dat hun dreiging om eruit te stappen er juist op gericht was de dissidente KVP-ers weer binnen de boot te praten, om zo de aandacht af te leiden van de tegenstellingen in eigen kring. Deze woede staat echter in geen enke le verhouding tot de realiteitswaarde van de WD-poging om een eventueel samengaan van PvdA en confessione len te bemoeilijken. Oppositieleider Den Uyl zou wel gek zijn zich door de WD te laten ringeloren en boven dien begint de voorkeur voor een confessioneel-socialistische samenwer king ir. het confessionele kamp duide lijk te groeien. In de AR-fractie geven ten minste vijf leden, mej. Van Leeu wen en de heren Vermaat, Scholten, De Boer en Schouten, duidelijk de voorkeur aan een samenwerking met de PvdA. Dat deze groep zich in de afgelopen dagen niet duidelijk als zo danig heeft gepresenteerd valt voor een groot gedeelte toe te schrijven aan het knappe leiderschap dat frac tievoorzitter Aantjes in de afgelopen weken heeft betoond. Zijn consistente koers, waarin telkens zijn voorkeur voor de vorming van een confessioneel minderheidskabinet en een duidelijke afkeuring voor het gedraai van de WD doorklonk maak te dat deze groep zich niet behoefde te manifesteren. De heer Aantjes was de enige confessionele fractievoorzit ter die de zwenkingen van de WD aanpakte. De structuur van een kleine partij en het feit dat Biesheuvel for mateur was hebben eveneens bijgedra gen tot een unanieme opstelling van de AR-fractie. Zo een toenadering tot de PvdA al onmogelijk wordt, dan zal de VVD- taktiek daarbij slechts een onderge schikte rol hebben gespeeld. Van een correspondent BUREN (Gld.) Honderd inwoners van het Gelderse plaatsje Buren onlangs bedreigd door een neerstor tend vliegtuig hebben de minister van defensie gevraagd het luchtruim boven Buren in de gemeente Asch niet meer als oefengebied voor militaire vliegtuigen te gebruiken. De moed en de vliegkunst van een militaire vlieger hebben op 17 juli de inwoners van de gemeente Asch voor een ramp gespaard, zeggen de bewo ners van Buren. De man liet hierbij zelf het leven. In het gebied rond Asch zijn de laatste anderhalf jaar nog twee vlieg tuigen verongelukt: een boven Lien- den en een bij Maurik. Ook bij Mau- rik kwam een vlieger om. magerd is, krijgt een beloning, geen taartjes natuurlijk, maar een bloemet je of zo. Mevrouw Verschut, nog steeds de mo tor van de club, die er nauwlettend op toeziet dat de dames zich geregedl bij hun huisarts vertonen en een hele administratie bijhoudt, is intussen zelf tot 80 kilo afgeslankt, via maat 48/50 terug naar tussen de 42 en 44. En zo gaat het met iedereen, zegt ze. 'In het begin moeten de meesten over een enorme drempel heen. We hebben bijvoorbeeld n jong meisje, dat erg dik en klein is. Ze durfde niet eens naar mijn huis te komen. Toen heb ik gezegd: als je mij ziet, durf je ïoeL En zo is het gegaan. Samen zijn we naar de club gegaan en ze is al zeven kilo afgevallen. Dat we onderling zo'n goed contact hebben is ook zo belangrijk, want we zitten allemaal met dezelfde proble men. En niemand wil voor de ander onderdoen; vooral de eerste weken valt iedereen enorm af. Later probe ren ze de dieetmaaltijden wat smake lijker te maken en dan wisselen we onze tips weer uit. Iedereen heft ook eikaars telefoonnummer. Want als je het niet meer uithoudt, moet je even met een lotgenote praten. Dat helpt. Vooral de eerste tijd rammel je van de honger, je maag blijft knorren. Laatst belde iemand me op en riep: 'Ik hou het niet meer vol, ik wil een reep chocola!' Maar als je een half uurtje gepraat hebt, hoef je niet zo nodig meer. We zijn er echt om elkaar te helpen. Daarom betalen we ook maar een lage contributie, xvant het gaat ons niet om geld. maar om elkaar.' Mannen zijn er niet op ec lub, die DWS Door Wilskracht Slank genoemd nvordt. Er is wel belangstel ling van die kant, maar, zegt me vrouw Verschut, 'dikke vrouwen gene ren zich al voor elkaar, laat staan als er mannen bij zijn.' Het aantal clubleden is onbegrensd. Hoe meer zielen, hoe meer vreugd en hoe minder overtollige kilo's. Het was zo warm en benauwd in de volle bus, dat het jongste van de twee dochtertjes halverwege het eindpunt spierwit wegtrok en haar moeder dui delijk hoorbaar toevertrouwde, dat ze zo misselijk werd. De moeder, ook verhit, antwoordde wat bits: 'Je houdt het nog maar even op hoor, we zijn er zo.' Maar ziende dat het kind al wat benauwderig begon te hoesten, pakte ze zuchtend haar plastic bood- schappentasje van een dubbeltje met de fris oranje-groene reclame van een groot warenhuis en hield het dat voor. Het meisje maakte er dankbaar gebruik van, getuige de reactie van haar oudere zusje dat walgend weg liep na er een blik in geworpen te hebben. Na dit incident knapte de kleine zien derogen op en gaf opgewekt de nu gedeeltelijk gevulde zak aan moeder terug. 'We gooien het buiten toch gauw weg, hè?' zei de oudste, strak de andere kant op kijkend. 'Dat is toch zonde', wierp de moeder tegen. 'En trouwens, ik heb niks anders bij me. Waar moeten we de boodschappen dan laten?' Bij de eindhalte stapte ze uit, één kind aan de hand, het oudste los daarnaast en de nog altijd frisgekleur- de zak met de minder frisse inhoud in de andere hand. Hoewel het ene dochtertje rukkend probeerde stil te houden bij een van die gele afvalbak ken, trok ze het haastig mee zonder de zak in de bak te deponeren. 'Gauw in de tram, we moeten nog zoveel boodschappen doen.' Geen dag staat de auto van de Arn hemse pastoor J. Capetti stil, maar desondanks heeft een merelmoeder kans gezien in bliksemtempo een nest onder de motorkap te bouwen en er bovendien vijf eieren in te leggen. Haar kennis van automerken mag ver bazingwekkend genoemd worden, want waar de auto ook geparkeerd stond, steeds wist ze 'm feilloos terug te vinden. Omdat de pastoor geregeld over lange afstanden rondtoert hij ontdekte het nest naast de warme accu, toen hij op weg van Arnhem naar Groningen panne kreeg moet het diertje al meer dan een week onder het rijden hebben zitten broe den. De pastoor, geroerd door zoveel moe derliefde en door het feit dat de vogel kennelijk haar kinderen graag dichtbij de rokken van een geestelijke ter wereld brengt, laat het nu maar zo in de hoop dat er nog eens jong leven onder zijn kap komt. Jong en onbedorven was popzanger Elvis Presley nog, toen hij een ring aan de vinger van zijn bruid Prisdlla Ann Beaulieu schoof en haar eeuwig trouw beloofde. Maar dat was dan ook al vijf jaar geleden. Het echtpaar is intussen al een poosje uit elkaar en wat Elvis (36) al die tijd niet heeft willen toegeven: de officiële scheiding staat voor de deur. 'Beschouno me maar weer als vrijgezel', zegt hij nu en daarmee wordt Priscilla dat ook en hun vierjarig dochtertje Lisa Marie vaderloos. LOWIETJE Banden Gisteren is een groepje Japanners van in de twintig vanuit Amsterdam elf dagen door Noord- en Zuid-Holland gaan fietsen, op Japanse rijwielen omdat hun tocht iets te maken heeft met de 'Actie fiets' in Tokio tegen de luchtvervuiling. Ver der hebben ze tien van die fietsen weggegeven aan het Leger des Heils en een jeugdorganisatie. Banden ver stevigen heet dat, maar dat heeft op zichzelf niets met fietsen te maken. Waarom Op een bijeenkomst vol gende week in Woerdens stadhuis zal voorzitter Van Els van de stichting Nederlands Nationaal Kaaskeurcon- cours een inleiding houden, getiteld "Waarom een kaaskeurconcours?' In derdaad, waar is dat nou voor nodig. Geroofd Meer dan twintig pape gaaien en parkieten zijn dit jaar ge stolen uit de kooien, van Burgers Dierenpark in Arnhem. Dieven nemen ook stilletjes reeën mee, maar de grote roofdieren in Burgers Leeuwen park schijnen nog voltallig te zijn. Ontsnapt De journalisten die gis teren op het vliegveld van de West- duitse stad Kassei wachtten op de aankomst van prinses Beatrix en prins Claus, konden per kerende post weer naar huis. Het prinselijk paar, dat alleen maar even een tentoonstel ling wilde bekijken, had geen zin in verslaggevers en was gewoon stiekem een paar uur eerder gekomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7