Kamerdebatten toch vroeger Pakistan erkent Bangladesj niet Goed bekeken UW krant Hef Kwartet Libye steunt revolutionairen in hele wereld Werkloze moet ïeebetalen aan aillissement oskou: Israël eeft Z-Afrika lilitaire hulp Artiesten onder elkaar Kamerlid wil geen munitie in Bergen Redactie LD tevreden over ontwikkelingen J i§§É Sow jet-Jood gekidnapt lemwe Leiclse Courant VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1972 53ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen ristelijk dagblad voor leiden en omgeving enstraat 37 Postbus 76 Telefoon: 01710-31441 en 20388 (red.) Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hart in taghanspoat!" Abonnement 8,76 per maand, per kwartaal 25,90 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur. BEIROET (DPI) Libye heeft dit jaar voor een bedrag van 4,7 miljard gulden hulp verleend aan landen van dc Derde Wereld, aan revolutio naire bewegingen en aan zwaite Amerikaanse groeperingen. Dit weet liet Libanese blad AI Bayraq te melden. Het geld is bijvoorbeeld gegaan naar de Oegandese regering, liet verboden Ierse Republikeinse Leger, de poli tieke oppositie in Tunesië en Marok ko, revolutionairen in Tsjaad en Venezuela, de Palestijnse guerrilla strijders en de mohammedanen op de Filippijneil. Volgens het btad verdient het Libysche staatshoofd kolonel Shaddaffi meer dan een mil joen gulden per uur aan de olie en heeft hij genoeg baar geld uitgege ven om 10 staalfabrieken te bouwen, 12 moderne universiteiten of een grote moderne stad. Egypte schijnt het leeuwedeel van de hulp te ont vangen maar het juiste bedrag wordt niet bekendgemaakt. Het blad zegt niet. hoe het aan zijn informa tie is gekomen. De bedragen in guldens, die Libye volgens Al Bayraq in het jaar 1972 onder meer heeft uitgegeven zijn onder andere: 75 miljoen over drie jaar voor zwarte groeperingen in de Verenig de Staten. 32 miljoen over twee jaar voor het Ierse Republikeinse Leger. 80 miljoen voor Oeganda. 80 miljoen over drie jaar voor Malta. 160 miljoen voor de Palestijnse organisatie El Fatab. 80 miljoen voor de verbreiding van de islam. 64 miljoen voor de oppositie in Marokko en 40 miljoen voor de oppositie in Tunesië. 32 miljoen over twee jaar voor de mohammedanen op de Filippij nen. 28 miljoen over twee jaar voor de revolutionairen in Venezuela. 32 miljoen voor de revolutionai ren in Tsjaad. Het blad, eigendom van Wilhem Ka- ram, voorzitter van de Libanese uit geversassociatie, heeft het ook over hulp aan verscheidene Arabische landen en voor dc aankoop van militair materieel in de Sowjet- Unie. Ghaddaffi ti redelijk' I een verslaggever ANDAM De 33-jarige lasser K. iis uit Zaandam, werkloos gewor- j door het faillissement van de inlandse Scheepsbouwmaatschappij, ft van de curator een vordering regen van 500 gulden voor de chtingskoslen von zijn huis. heer Stens is vorig jaar in dienst reden van de 'Zaanlandse' en kreeg het bedrijf de verhuis- en inrich- tskosten vergoed. Als voorwaarde ddat Inj de bedragen (resp. 670 en gulden) geheel of gedeeltelijk est terugbetalen, als hij binnen e jaar het bedrijf zou verlaten, lieer Stens vindt terugbetaling tengewoon onredelijk. 'Ik ben niet «rije wil bij de Zaanlandse wegge- n. En nu laten ze mij opdraaien ir het debacle bij de werf', zegt hij. Industriebond NVV wil een be delingspoging doen in het con- 'Formeel heeft de curator mis- en gelijk, maar het is toch wel d het bedrag van Stens terug te n. temeer daar hij nog steeds 'kloos is, aldus de bond. NDEN (REUTER) In een offi- le Russische publikatie wordt Is- er van beschuldigd met steun het Amerikaanse ministerie van fensie modern militair materiaal Zuid-Afrika te leveren en dat id te onderrichten in de bestrijding n nationale bevrijdingsbewegingen. «jet-Weekly. dat in Londen wordt gegeven onder auspiciën van Mos- Ti. meldt voorts dat Zuid-Afrika its aan Israël zal leveren, iel en Zuid-Afrika 'voeren een zelf- politiek in Afrika omdat hun be- igen en doelen gelijk zijn. Het is rhalve geen verrassing dat dit sinis- bondgenootschap het volledige be- ip en de steun heeft van het penta- •n'. zo wordt in het Russische week- ad gezegd •Igens het tijdschrift is de Israëli- he wapenverkoop aan Zuid-Afrika ssen 1966 en 1970 bijna venijfvou- !d tot meer dan miljoen dollar en geert Israël op grove wijze het mpenembargo van de Verenigde 'ties tegen Zuid-Afrika. Droog Op de meeste plaatsen droog en nu en dan zon. Minimum tem peraturen ong. 12 gr., maxima rond 22 gr. Weinig wind. Morgen en overmorgen: Veranderlijk zomerweer. Morgen zon op: 05.19 onder: 20.20 Maan op: 09.17 onder: 20.49 Urgslang onder bed i; ik droomde dat ik een paar angeleren schoentjes van je reeg Dc Franse zanggroep Les Poppys was gisteren in Amsterdam om in de gram- mofoonplatenzaak van Ajaxvoorzilter Jaap van Praag handtekeningen weg te geven aan kopers. Maar dc jonge artiesten, die ook nog in het Ajax-stadion waren, vroegen daar aan Johan-Cruyff, hoewel hij niet zo goed zingt, toch een handtekening. RAWALPINDI (Reuter, AFP) President Zoelfikar Ali Bhoetto van Pakistan heeft gisteren uitgesloten, dat zijn land Bangladesj erkent. Het staatshoofd van Bangladesj, Sjeik Moedjiboer Rachman, zal vol gens hem ook de deur van de Verenigde Naties gesloten vinden. DEN HAAG Het Tweede- Kamerlid Berkhouwer (VVD) heeft bezwaar te gen de inrichting van een nieuwe munitieopslagplaats op liet voormalige vliegveld in de gemeente Bergen in Noord-Holland. Hij heeft minister De Koster van defensie gevraagd geen uitvoering te geven aan de plannen voor de inrichting. Hij verwijst naar bezwaren van het gemeentebestuur betreffende de geringe afstand van het voormalige vliegveld tot de be bouwde kommen van Bergen en Alk maar, de belangrijke recreatieve func tie van Bergen en de komende muni tie-transporten. In deze krant Binnenland Boekhandel heeft het druk met de sckaakmatch 5 Strijd begint nu pas goed bij Limburgs Dagblad 11 Buitenland Het schrikbewind van Jean-Bcdel Bok >>-1 Kerk Kerken antwoorden op uitdaging milieuchaos Sport Alle pogingen om met Rachman tot een dialoog te komen, zijn op niets uitgelopen, aldus Bhoetto op een pers conferentie in Rawalpindi. Het vasthouden van de regering van Bangladesj aan diplomatieke erken ning alvorens men aan een dialoog begint, aldus Bhoetto, heeft de zaken gecompliceerd gemaakt en er is geen vooruitgang geboekt. Hoewel Bangladesj om het lidmaat schap van de Verenigde Naties heeft gevraagd, gelooft de Pakistaanse presi dent niet, dat Dacca toegelaten zal worden. 'Ik kan u met nadruk .verzekeren, dat de deuren van de VN voor Bangladesj gesloten blijven', zei hij. Gevraagd waarom, verwees hij naar het vetorecht van de Chinese Volksre- publiek-Pakistans bondgenoot in de Veiligheidsraad. BIJEENKOMST De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties is vannacht bijeengekomen om de aanvrage van Bangladesj voor het lidmaatschap van de Volkerenorgani satie te behandelen. Bij het vooroverleg, dat de Belgische voorzitter Edouard Longerstaey woensdag met de leden van de Raad heeft gevoerd, is gebleken dat de Chinese Volksrepubliek tegen de toe lating is gekant, omdat volgens Pe king de regering van Bangladesj niet voldaan heeft aan de resolutie van de Veiligheidsraad inzake het Indiaas-Pa- kistaanse conflict. China doelt hier mee in het bijzonder op het feit, dat Bangladesj nog steeds Pakistaanse ge vangenen vasthoudt, die van wreedhe den worden beschuldigd. De Sowjet-Unie is er daarentegen voorstandster van dat Bangladesj op korte termijn tot de VN wordt toege laten. Met het oog op een dreigend veto van China zal de Veiligheidsraad de aanvrage vermoedelijk voorleggen aan een commissie, die moet uitma ken of Bangladesj aan de eisen vol doet. In deze commissie zijn alle vijf tien leden van de raad vertegenwoor digd. Het is niet bekend wanneer de commissie haar bevinddingen ter ken nis van de raad zal moeten brengen. Volgende maand is de vertegenwoor diger van China, ambassadeur Hoenag Hoea. voorzitter van de Raad. Militaire leiders van India en Paki stan hebben gisteren overeenstemming bereikt over procedures ter afbake ning van een controlelijn langs de bestandslijn in het omstreden Kasj mir, zo is gisteren officieel in New Delhi bekend gemaakt. De overeen komst werd al op de eerste r'ag van het militaire Indiaas-Pakistaanse over leg bereikt. Aanvankelijk werd ver wacht, dat de kwestie van de afbake ning het moeilijkste punt zou zijn van deze besprekingen, die overeen komstig het akkoord van Simla wer den gehouden. Een generaal en vijf hoofdofficieren in het leger van Pakistan zijn be schuldigd van samenzwering met het doel een burgeroorlog op gang te brengen, en met per.sioen gezonden, zo is gisteren bekend gemaakt door een van de naaste medewerkers van president Bhoetto van Pakistan. Tijdens een persconferentie maakte Rafi Raza namens de president Le kend, dat de officieren in december van het vorig jaar hadden getracht de regering omver te werpen, twee dagen voordat Bhoetto aan de macht kwam. Van een verslaggever HEERLEN De redactiecommissie van het Limburgs Dagblad heeft grote waardering voor en voldoening over het werk van de aandeelhouders op 9 augustus, zo staat te lezen in een gisteren verschenen communiqué. Vooral de instelling van een commis sie van drie aandeelhouders, die zich door deskundigen zal laten aanvullen om de toekomst van de krant te onderzoeken, een onderzoek, waarbij alle personeelsleden zullen worden be trokken, wordt toegejuicht. Met dit besluit, zo zegt de redactiecommissie, komen de aandeelhouders tegemoet aan de meest fundamentele eis, die deze commissie in haar brief van 26 juli aan directie en bestuur had ge steld, namelijk inspraak van alle gele dingen van het personeel. De redactiecommissie blijft, zo zegt het communiqué vasthouden aan twee prioriteiten, namelijk het opti male behoud van de werkgelegenheid en het behoud van de identiteit. Op vragen van het PvdA-Tweede-Ka- merlid Egas over de LD-affaire heeft minister Engels van CRM geantwoord dat Dc Telegraaf telefonisch aan zijn departement heeft meegedeeld dal richten dat deze krant al het nieuws dat niet uit Limburg komt zal voorse- lecteren, onjuist zijn. De minister zegt dat de redactie inderdaad geheel buiten de fusiebesprekingen is gehou den en ook geen inzage heeft gehad in de rapporten over de toekomst van de krant. Alle bijzonderheden over de komende competitie in een speciale bijlage van 24 pagina's Economie Kon./Shell verdiende ruim 52 pet. minder 15 Lezers schrijven Bockcnctnlagc Radio en tv l Strips en feuilleton Poprubrlek Auto's, film ..IJ Beurs II Familieberichten 1< RITA 'Ik wilde even proeven, of die taart goed genoeg is voor uw vriendinnen vanmiddag'. Compromis lussen Biesheuvel en Den Uyl Van onze parlementsredactie DEN HAAG Volgende week ^donderdag en vrijdag wordt in de Tweede Kamer liet debat over de kabinetscrisis gehouden. De datum 17 augustus betekent een compromis lussen minister-president ^Biesheuvel, die de voorzitter Tan de Kamer dinsdag 22 augustus had voorgesteld, en PvdA-fractie- leider Den Uyl, die het debat zo snel mogelijk en wel dinsdag 15 augustus wenste. Het argument van de minister-presi dent was dat, gezien de ernst van de crisis, geen enkel uitstel toelaatbaar was; hij wilde echter respijt om gele genheid te hebben zijn verklaring aan de collega-ministers voor te leggen en ook om een paar dagen vakantie te kunnen krijgen. 'Maar een dergelijke reden telt nooit in de politiek,' ver zuchtte hij. De minister-president zal donderdag morgen zijn regeringsverklaring voor lezen, waarin de gebeurtenissen sinds 16 juni worden verhaald. Donderdag middag zullen de Kamerleden reage ren. Aangezien de verkiezingen in november voor de deur staan en de politieke partijen niet weten hoe zij de campagne moeten betalen, ligt het meer voor de hand, dat de betogen van de Kamerleden het karakter krij gen van verkiezingstoespraken. Te meer daar verwacht mag worden, dat de debatten integraal via de televisie worden uitgezonden. 'Verkiezingsbijeenkomst' Voor deze 'verkiezingsbijeenkomst' buiten bezwaar van de partijkassen is dan ook tijd uitgetrokken op de avond. De voorzitter van de Kamer heeft de leden zelfs laten weten, dat zij rekening moeten houden met de voortzetting van dc vergadering op vrijdag. Belangrijk in het debat wordt het staatsrechtelijk aspect van de crisis. De vraag komt nadrukkelijk aan de Zie ook pagina 7: VVD wil con fessionelen van PvdA weghouden. orde of alles wel volgens de regels is opgelost. Deze regels zijn nauwelijks geschreven, is het verweer geweest van de minister-president. Zakelijk izal het debat zich toespitsen op de datum van de verkiezingen; vandaag zal het kabinet beslissen of dat woensdag 22 of 29 november wordt. Deskundigen hebben echter al uitgerekend, dat bet technisch moge lijk is de verkiezingen al begin no vember te houden, als de Tweede Kamer volgende week vrijdag wordt ontbonden. De oppositie zal vermoede lijk per motie deze snelle verkiezin gen eisen (de jongste NIPO-enquête wijst aanzienlijke winst van de PvdA aan). De vraag is of DS'70 een derge lijk voorstel zal steunen. De nog vroe gere datum zou deze partij de gele genheid ontnemen ervan te profiteren wanneer het mogelijk niet zou lukken een sociaal contract af te sluiten tus sen regering en bedrijfsleven. regeerakkoord. Wel verbindt rqen zich aan het handhaven van een dèkkings- plan. Ook in de fractie van de CHU. zo blijkt nu, bestaat een voorbehoud en wel van het Kamerlid J. Huysen, die principieel bezwaren heeft tegen de schoolgeldheffing voor leerplichti ge kinderen. Lijsttrekker De bureaus van de politieke partijen hebben de eerste voorbereidingen voor de verkiezingen getroffen. De partijraad van DS '70 komt zaterdag in Utrecht bijeen om de verhalen van de ministers Drees en De Brauw en fractieleider Berger aan te horen. Er wordt een commissie samengesteld om een advies uit te brengen over de kandidatenlijst. Niet ex-minister De Brauw. die opvallend naar voren is getreden in de crisisperiode, maar ex- minister Drees zal vermoedelijk lijst-, trekker worden. De drie voorzitters van de confessio- lijp TE'.;:.';;Sir-ïfe Geblust Het kabinet-Biesheuvel zal volgende week in de Tweede Kamer wel een kleine meerderheid vinden nu de brand, die was uitgebroken in de KVP-fractie. officieel is geblust. Al leen dr. Th. E. E. van Schaik, zo blijkt uit een communiqué, blijft zich het recht voorbehouden tegen zaken te stemmen die politiek zo belangrijk zijn. dat zij niet meer voor de verkie zingen kunnen worden afgehandeld. Dr. Van Schaik deelde ons al eerder mee, dat hij het kabinet-Biesheuvel ma terieel nu als demissionair beschouwt. Na het debat van volgende week blijft voor het kabinet tot aan de verkiezin gen onzekerheid bestaan, omdat leden in de KVP-fractie bezwaren blijven houden tegen de wijzigingen in het Deze vindingrijke lifsler, op een auto weg even builen Parijs, heeft een wel zeer aantrekkelijke plaats gevonden om haar bestemming kenbaar te ma ken. Het meisje was volgens de be richten binnen zeer korte tijd op •weg naar het zonnige Nice. nele partijen, KVP. ARP en CHU. hebben deze week al de mogelijkheid besproken nu de gezamenlijke lijst niet doorgaat de campagne gedeel telijk samen te organiseren. Gedacht wordt aan een gezamenlijke campag nestaf. De partijbesturen moeten zich hierover nog beraden. In de ARP wil men echter liever tijdens de campag ne zoveel mogelijk zelfstandig naar buiten optreden. Voor lijsttrekker gaat in de ARP de voorkeur uit naar fractieleider mr. Aantjes. Ook de naam van minister Boersma wordt genoemd, maar zijn positie is tijdens de campagne wat moeilijker wanneer hij in de onder handelingen over een sociaal contract zit. Het lijsttrekkerschap van mr. Biesheuvel is evenmin uitgesloten. Wanneer hij zich beschikbaar stelt, zal men toch moeilijk om hem heen kunnen, menen insiders in Den Haag. Deze week wilde mr. Biesheuvel niet meedelen of hij in de Kamer wilde terugkeren. In de CHU wordt minister Van Veen de meest aangewezen man ge noemd. Dc man van de KVP zou fractieleider Andriessen zijn. De naam van Van Mierlo blijft onver anderd verbonden aan D'66. Drs. J. den Uyl is de geroepene om de PvdA naar de overwinning te voeren. Het is nu wel zeker dat de progressieve drie in deze verkiezingen niet met een schaduwkabinet komen. Ook is er geen sprake van een gezamenlijke lijst. Wel zullen de drie, zo heeft PvdA-voorzitter André van der Louw meegedeeld, koersen in de richting van een regeerakkoord. Fractieleider Hans Wiegel zal vermoe delijk de lijsttrekker van de VVD worden. In de periode van de kabi netscrisis heeft hij nogal een zig-zag koers gevolgd. In de VVD pleit men voor Hans Wiegel omdat hij pas 31 jaar is 'met het oog op de 18- tot 21- jarigen, die voor het eerst zullen gaan stemmen'. MOSKOU In Moskou is gisteren Yewgeni Laviz, dc zoon van professor Benjamin Laviz door vier mannen gekidnapt. De familie Laviz heeft al enige tijd geleden vergunning aange vraagd om naar Israël te mogen emi greren. maar dat is geweigerd. Yewge ni Laviz werd daarop onlangs op nieuw voor militaire dienst opgeroe pen. Dit middel is herhaaldelijk ge bruikt om Sowjet-Joden te dwingen van hun emigratie-plannen af te zien. Eergisteren kwamen enige agenten van de KGB de geheime politie bij de familie Laviz informeren, waar om Yewgeni nog steeds niet op zijn oproep gereageerd had. Hun werd meegedeeld, dat de man ziek is en onder medische behandeling staat. Zo dra hij hersteld zou zijn, zou hij zich bij de militaire autoriteiten melden. Gisterochtend begaf hij zich samen met een socioloog naar zijn arts. Hun auto werd onderweg ingehaald en tot stoppen gedwongen. Vier mannen in burgerkleding haalden Yewgeni Laviz zonder verdere uitleg uit de wagen en namen hem mee. Sindsdien is niets meer van hem vernomep. bon noteer als nieuwe abonnee een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws een unieke combinatie! betaalt per. maar vooral een krant die past bij uw leven sbeschou wing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door misschien hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. Naam: Adres: - Plaats: maand kwartaal Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. mapje post papier met enveloppen pletine schaaltje (flessen- onderzetter handige paraatmap met brief papier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1