Snelgroeiend Ede heeft zijn cultureel centrum onroerende goederen autobiografie- 3^rgm^ FILMPREMIÈRES VAN DEZE WEEK Buck and the Preacher': egie-debuut van Sidney Porter ntemoare vrouwen Wilde Westen ^itgebreide onderzoeken goor rijbewijzen zijn ^olkomen onuitvoerbaar' Prins landde niet geheel vlekkeloos op Sardinië Groningen krijgt gedenkteken voor Rabenhaupt Schouwburg in Meppel draait goed Al 300 pompstations voor BK-LPG Renault en EDF bouwen R5 Electrique -TREFFENDE AANBIEDINGEN IN r uB lUW/KWARTET VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1972 BINNENLAND Til K13 eur Sidney Poitier heeft voor zijn ie-debuut een gegeven gebruikt, wel enigszins afwijkt van de ge- e Western. Voormalige negersla- uit Louisiana trekken an de Ame- lanse burgeroorlog naar het Wes- daar een nieuw leven te innen. Ze worden aangevoerd door rtrekker Buck en belaagd door jke 'nachtrijders', die voor een ird meer of minder niet terug- ikken als het erom gaat goedkope eidskrachten voor de plantages van Zuiden te behouden. Onderweg len ze Indianen tegen, met wie ze wankel bondgenootschap sluiten. lal wel geen authentiek gegeven daarvoor doet met name de ge- itenwisseling met de in een hoek 'even Indianen te modern aan, r 't is in elk geval aardig gevon- De films in Mexico opgenomen, daar de fraaie sepia-tinten van het edroogde landschap. Sidney Poitier Harry Belafonte, voor het eerst men, spelen de hoofdrollen. Sid- Poitier is Buck, de voortrekker zijn volk naar grazige weiden en Harry Belafonte zijn met- 1, de prediker met het pistool in bijbel. Vooral Harry Belafonte, zwartgemaakte tanden, gaat zich oerig te buiten aan mannetjesma- Daardoor wordt de ernstige on- óon van de film, het rassencon- dat na de bevrijding van de 1 allerminst de wereld uit is, il eens overspeeld. Het evenwicht en humor en tragiek is in Buck the Preacher een beetje zoek. en Ruby Dee als Ruth, de vrouw Buck, weet dat telkens wanneer p het doek verschijnt moeiteloos erstellen. Haar rol zal ons het ite blijblijven. W. Wielek-Berg a Haag - Odeon, 14 jr.) Sidney Poitier in Buck and the preacher. nier Lhr sGan-Jacque nam Brl- Bardot en Claudia Cardinale, stak prachtige pakken, zette ze op paard, liet ze rossen en rijden het Wilde Westen anno 1880, ze tenslotte op de vuist gaan nde enige vitale knoopjes van es te laten sneuvelen en vond dat alles goed was. Ja, dat had edacht! Als je een plot hebt die vermelden niet waard is, een og vol infantiele ongein, en figu ren die voortdurend in opgeklopte kippedrift naar wezenloze doelen ren nen kom je met fraaie vrouwspersonen ook niet ver. Onlangs hebben we Gina Lollobriggida ook al in zo'n onnoeme lijk vervelende Western gehad, het moet met die wijfjes maar liever geen gewoonte worden. De regisseurs wor den er blijkbaar zeer gemakzuchtig van. W. W.-B. (Amsterdam-City. 14 jaar)'. Claudia Cardinale Sitiek op plannen Europese Commissie |i HAAG 'Volkomen onuitvoerbaar', noemt de geneeskundige' ■het Centraal Bureau voor de Afgifte van Rijvaardigheidsbewij- |(CBR), de arts P. Couvee, het uitgebreid medisch onderzoek en lersoonlijkheidsonderzoek, die inwoners van de EEG in de toe- t zouden moeten ondergaan voor het verkrijgen van hun rijbe- vo pd£ (ezi T>et r twee ideeën staan in voorstellen [de Europese Commissie, bedoeld tgin 1974 in alle EEG-landen een frme regeling te krijgen inzake «ven en normen voor rijbewij- Couvee noemt het onmoge- al die mensen te keuren, die in Oorstellen worden genoemd: zij, èt rijbewijs nog moeten halen en iet al hebben: tot 50 jaar een ng om de vijf jaar, tussen de 50 5 jaar elke twee jaar, en boven 5 ieder jaar. deze medische keuringen ont- tt de mankracht. Er is al een 6k aan huisartsen', aldus de heer ee, 'laat staan, dat men die door keuringen nog extra zou kunnen ten.' Verder noemt hij het ook 'gelijk iedereen psychologisch te Roeken. Een dergelijk onderzoek voor iedere kandidaat minstens dag vergen, wat ook niet te zenlijken is. 'Men moet wel met 'ten op de grond blijven staan', it de arts, die denkt dat de wens tder van de gedachte was geweest |e Europese Commissie. gens hem al niet acceptabel in de tijd, toen uitvoerbaarheid nog wel mogelijk scheen. De chef van de verkeersafdeling van de ANWB, de heer C. Versteeg, zet ook een aantal vraagtekens bij de voorstellen van de commissie. Ten aanzien van de medische test vroeg hij zich af hoeveel ongevallen hier mee voorkomen zouden worden. Over de psychologische keuring merkte hij op, dat deskundigen er nog nooit in geslaagd zijn aan te geven welke per soonlijke kenmerken een brokkenma ker heeft. Hoewel hij nog geen duidelijke voor stelling heeft wat een snelheidsbeper king voor beginnende automobilisten betekent, zou daar volgens hem wel wat in kunnen zitten. SARDINIë Prins Bernhard is giste ren van Porto Ercole naar Sardinië gevlogen om daar enkele dagen vakan tie door te brengen. De landing op het vliegveld 'Venafiorita' bij Olbia verliep niet geheel vlekkeloos: de prins wilde de Fokker op een niet meer in gebruik zijnde landingsbaan aan de grond zetten. Toen hij op zijn vergissing attent was gemaakt, liet de prins het toestel weer hoogte winnen om daarna op de goede baan te lan den. GRONINGEN Op 28 augustus (de dag dat het driehonderd jaar geleden is dat Groningen werd ontzet) zal de burgerij van Groningen een gedenk teken aan het gemeentebestuur aan bieden. De financiering van het ge denkteken, van Groningen's bevrijder Rabenhaupt is mogelijk geworden door de activiteiten van het comité Rabenhaupt. Drie dagen eerder, op de 25ste. zal de bisschop van MUnster de vierde Gro ninger jaarbeurs komen openen. Mon seigneur H. Tenhllmberg, de laatste opvolger van de vroegere belager van Groningen, zal dan bij de Martinihal een antiek kanon afschieten. Het Mar tinihal-plein is ingericht als een ze ventiende eeuws dorpsplein. Nieuwe rotatiemotor van Britse makelij Associated Engineering in Engeland zal een rotatiemotor gaan bouwen vol gens een Amerikaans patent van de Anidyne Corporation. De Britse on derneming heeft hiervoor en licentie verkregen en meent belangrijke vor deringen gemaakt te hebben op het gebied van af,dichting, duurzaamheid, produktiekosten en milieuhygiëne. De motor wijkt sterk af van de rotatie motor volgens het Wankel-principe maar zou wellicht ook in aanmerking kunnen komen voor toepassing in au tomobielen. Saab komt met eigen twee-liter-motor DEN HAAG Het belangrijkste auto nieuws voor 1973, dat de Zweedse SAAB-Scania-fabrieken hebben te melden is wel, dat men voor de eerste maal in een aantal modellen het type 99 een zelfgebouwde twee liter motor zal gaan leveren. Tot nu toe maakte SAAB gebruik van be staande motorblokken, afkomstig uit andere Europese motorenfabrieken. De assemblage van deze motoren zal normaal doorgang vinden. De eigen specificaties, strenge kwali teitseisen en het nauwkeurige contro lesysteem van SAAB op deze geassem bleerde motoren zal volgens de fa briek evenzeer van toepassing zijn op de eigen twee-liter motor. Deze motor zal de modellen, die er mee zijn uitgerust (de SAAB 99, twee- en vier- deurs met automatische transmissie en de SAAB 99 twee- en vierdeurs met brandstofinspuiting), een hogere topsnelheid, een verbeterde accelera- tietijd en een grotere souplesse geven, aldus de fabriek. MEPPEL De Meppeler schouwburg Ogterop heeft in het afgelopen sei zoen bijzonder goed gedraaid met een aantal bezoekers van meer dan 40.000. De gemiddelde steolbeztting was ruim 85 pet., waarmee Ogterop een van de beste bezette theaters van ons land is. 'De spring in het duister, die de start van een nieuwe schouwburg in feite is in een omgeving waarin de koek de laatste ajren al door derden was ver deeld s goed afgelopen, aldus de directeur van Ogterop de heer Frans van der Veen in een jaaroverzicht. Het experiment van de zondagoch tendconcerten is een succes geworden. Dit in tegenstelling tot soortgelijke concerten van andere schouwburgen. Er waren soms meer dan 400 bezoe kers. Een ander experiment, de voor stellingen van het vestzaktheater zijn eveneens aangeslagen. Het afgelopen seizoen werden er 430 culturele jongeren paspoorten ver kocht. Meer dan 700 bejaarden maak ten van de gelegenheid gebruik om tegen gereduceerd tarief voorstellin gen bij te wonen. Het, programma voor het, komende winterseizoen ziet er overladen uit. Er zullen 53 voorstellingen worden gegeven. 22 meer dan -orig jaar. Hoogtepunten zijn ongetwijfeld het optreden van Wim Kan op 8 maart, de uitvoering van Henk van Ulsen's 'Dagboek van een gek' op 27 februari, 'De drie zusters' van Tjechov door toneelgroep Globe op 17 oktober en 'Mutter Courage' van Brecht door to neelgroep Theater op 24 april. Er zullen verder 9 cabaretvoorstellingen worden gegeven en 9 revue- en ope rettevoorstellingen. Het winterseizoen begint op 26 september. door Sicco de Jong BK-Gas N.V., te Amsterdam, Ne derlands voornaamste importeur van LPG, heeft thans al bijna 300 verkooppunten. De LPG-impor- teur, sinds vorig jaar een dochter onderneming van Shell, maakte dit bekend bij de ingebruikne ming van twee nieuwe reuzetank- opleggers met elk 45.000 liter in houd. De nieuwe tankers worden gebruikt voor de bevoorrading van het snel groeiende aantal pompstations. Een toenemend aantal automobilisten schakelt jaarlijks op LPG over. Dit betekent wel, dat zij evenals bij diesel auto's, een 230 pet. toeslag op het basistarief van de motorrijtuigenbelas ting moeten betalen. Daarentegen kost LPG slechts 27.8 cent per liter. En LPG is, wanneer een extra hoge druk-tank is aangebracht, geschikt voor elke auto met de normale ver brandingsmotor, terwijl voor dieselo lie speciale dieselmotoren nodig zijn. Plaatsing van zo'n tank kost rond duizend gulden. Voor de automobilisten is het dus een kwestie van calculeren. Reeds bij ruim 20.000 km. kan LPG voordeliger gaan worden. Een ander belangrijk voordeel van de brandstof 'Liquid Petrol Gas' is dat jt' ;.'yV 'ë'-'V-'s-|p-|L?^|pr-'-fsV'.'i; De nieuwe reuze-tankoplegger met DAF-trekkers, speciaal gebouwd voor het transport van LPG. deze zeer schone uitlaatgassen geeft. Deze uitlaatgassen doen volgens een onderzoek van General Motors bijna 80 pet. minder koolmonoxide en kool waterstoffen vrijkomen en ruim 70% minder stikstofoxiden. Voorts is LPG loodvrij en zwavelarm. In Amerika is brandstof slechts beperkt voorradig. In Nederland daarentegen niet. Het totale verbruik van LPG mag op 3 pet. van de Nederlandse omzet aan motorbrandstoffen getaxeerd worden. BK-Gas N.V. heeft behalve de twee nieuwe reuze-tankwagens van 45.000 liter nog achttien combinaties van 22.000 liter en twee van 9.000 liter. De tanks van deze combinaties heb ben een uitgekiende beveiliging, wat trouwens ook voor de in personenau to's aangebrachte brandstoftanks geldt. Door het inzetten van de grotere opleggers kan met tweeploegendien sten efficiënt gewerkt worden, waar door BK-Gas N.V. de transportkosten- stijging wil beperken. De prijs van LPG is de laatste jaren aanzienlijk minder gestegen dan de kosten van bet levensonderhoud, terwijl benzine door de accijnsverhogingen steeds duurder werd en relatief ongeveer even snel in prijs toenam. De Franse autofabriek Renault en de eveneens aan de Franse staat behoren de maatschappij Electricité De France hebben gezamenlijk een Renault 5 met electromotor gebouwd. Het model een prototype komt uiterlijk geheel overeen met de R5, die voor zien is van een benzinemotor, maar is veel zwaarder door 34 loodaccu's. In gewicht scheelt het 335 kg ten opzich te van de normale Reanult 5, die 740 kg weegt. De prijs van de R5 Elec trique zou bij serieproduktie 25 tot 50 pet. hoger uitkomen dan bij dc benzi- ne-uitvoering. Bovendien is de plaats ruimte beperkt tot twee personen, terwijl de normale R5 redelijk ruimte aan vier personen biedt. Andere ver schillen zijn, dat de electrische uit voering slechts tot een top van 80 km per uur komt, een actieradius van 110 a 170 km. heeft en tien uur tijd vergt voor het opladen. Met het oog op de toekomstige moge lijkheden van een dergelijke stadswa gen met de uiteraard schone elektro motor, ondernemen Renault en EDF het onderzoek. Beide zullen binnen kort ook proeven gaan nemen met een electrische minibus van 20 plaat sen. De Renault 5: nu ook als elektrische stadswagen. EDE Met een lange week, die bol staat van feestelijkheden, gaat Ede zijn nieuwe cultureel centrum De Reehorst in gebruik nemen. Het vroegere AKU-gebouw aan de Bennekoinseweg, waar voorheen ook al wel enig cultureel geritsel was, is zodanig verbouwd dat liet nu aan een belangrijk deel van Ede's kunstzinnige behoeften tegemoet kan komen. Ede, dat nu ruim 75.000 inwoners telt en voorlopig een snelle groeier lijkt te zullen blijven, meent dat het wel aan een cultureel centrum De Ree horst-nieuwe stijl toe was. In de week van 31 augustus tot 9 september is het alles cultuur wat in deze groene gemeente de klok slaat, met als cen traal punt (zaterdag 2 september) de officiële opening door gedeputeerde drs. A. R. Vermeer, gevolgd door een promenadeconcert van het Gelders Or kest olv Leo Driehuys met werken' van Ibert, Tsjaikowsky, Strauss en. Bernstein. Door elkaar genomen zijn de Edena ren erg blij met de nieuwe Reehorst Gezien de samenstelling van de ge meente is het niet verwonderlijk dat niet allen er onverdeeld gelukkig mee zijn. Sommigen sijm zonder meer te gen alle vormen van de cultuur, ande ren stellen zich gereserveerd op tegen sommige aspecten ervan. Er zijn men sen die vinden dat de overheid niet door kan gaan met geld in dergelijke projecten te stoppen en ook rijzen er vragen als: 'Moet dat nou zo nodig, iedere stad z'n eigen schouwburgje? Alleen maar status-symbool'. Hoe dat zij. Ede viert een week feest met Het Gelders Orkest. Liesbeth List. het Trio Louis van Dijk, Ted de Braak. Swieb voor de kinderen, Her- bert Joeks voor de bejaarden, een presentatie van de plaatselijke ama teuristische kunstbeoefenaars, een tentoonstelling van de Edese schil ders, etcetera. Daaraan voorafgaande wordt in een oplage van een kleine 25.000 exemplaren het eerste nummer van het maandblad Vrij-Uit verspreid, een uitgave van De Reehorst, de kunststichting en de streek-VW. Om precies te zijn is in de verbou wing van De Reehorst een bedrag van 3.285.000 gestoken. Dat is meer dan was voorzien. Een der regionale bla den werd door dit bedrag zo geïmpo neerd dat het al van een 'cultuurpa leis' gewaagde. De grote manifestaties op het gebied van muziek, lichte mu ze, toneel enz. zullen zich afspelen in een wat pijpenla-achtige zaal, die plaats biedt aan 720 personen. Het toneel is 25 bij 12 meter groot; de toneeltoren 13 nieter hoog. Voor ka mermuziek. waarvoor toenemende in teresse bestaat, voor experimenteel t> neel eventueel en voor tentoonstellin gen van beeldende kunst is er een afzonderlijke zaal met 150 zitplaatsen. Verder zijn er een restaurant en een foyer, toiletten die voor gehandicap ten per rolstoel bereikbaar zijn en gehoorapparaten voor bezoekers met een slecht gehoor. Hoe de akoestische resultaten zullen zijn, moet nog even worden afge wacht. Uiteraard is er het nodige geëxperlmenteer aan voorafgegaan. In beginsel is de grote zaal afgestemd op eer Couvee zegt, dat de deskundi- nternationaal vaak van gedachten en gewisseld over het rij-examen lies wat daarmee verband houdt, wat hier naar voren wordt ge- is voor hem 'een volkomen geluid'. Deze eisen waren vol- ZIE ONZE SPECIALE BIJLAGE 4-1 6-20-22 muziek. Aanpassing bij de behoeften van het gesproken woord geschiedt langs technische weg, onder meer met gebruikmaking van geluidsschotten. De verbouwing van De Reehorst heeft plaats gevonden onder architectuur van het Heineken Bouwbureau in Rotterdam. Voor de inrichting werd hierbij samengewerkt met de afdeling stedebouw van de gemeente Ede. De gemeente Ede subsidieert en staat garant, maar de exploitatie gebeurt door de Stichting De Reehorst. Ver der is er dan nog als derde de Edense Kunststichting, die voor de program matische invulling zorgt, een vorm waarvan men het gevoel heeft dat deze ten opzichte van de keuze van het repertoir inspraakbevorderend werkt. Het programma voor het seizoen '72- '73 ziet er veelbelovend uit. De parti tuur is zodanig, dat alle registers van het orgel aan bod lijken te kom&i, van het allerzwaarste tot het meest lichtvoetige. Een greep: Het Gelders Orkest (zes concerten). Wim Kan, Theater, de Mounties, het Nationale Ballet, de Zangeres zonder Naam. de Hoofdstadoperette, enkele exotische elementen enz. Ook het Edense vere nigingsleven moet er aan zijn trekken komen. Tot directeur van de Ree horst is benoemd de heer H. G. Vah- stal, laatstelijk directeur van het re creatiecentrum De Zanding te Otterlo. Het accent van zijn werkzaamheden ligt op de commerciële kant van dit culturele bedrijf. Drie concerten met Christina Deutekom ARNHEM Enkele weken voor de opening van het abonnementenseizoen geeft het Gelders Orkest drie extra concerten met als extra attractie het optreden van de Nederlandse sopraan Christine Deutekom. Deze concerten vinden plaats achtereenvolgens op 22 augustus (Nijmegen, Stadsschouw burg), 24 augustus (Arnhem, Musis Sacrum) en 26 augustus (Doetinchem, Amphian). Alle concerten staan onder leiding van Leo Driehuys, beginnen om 20.00 uur en omvatten als aandeel van Christine Deutekom acht opera- en operette-aria's. Zweedse schrijver Nordh overleden UPPSALA De populaire Zweedse schrijver Berhard Nordh is woensdag op 72-jarige leeftijd in Uppsala overle den. Samen met Wilhelm Moberg was Nordh de populairste schrijver in Zweden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 13