BLIJ MET DE AOW, MAAR BANG VOOR EENZAAMHEID 'Strijd begint nu eigenlijk pas goed bij Limburgs Dagblad' De ouderdom brengt veel fijns, maar ook veel akeligs Veel ouderen kunnen jeugd niet volgen rkbestuur botst i bisschop over reken van kerk ef NVV-jongeren wijt De Koster intage op VVDM Telegraaf-direkteur geïrriteerd weg uit Heerlén De dochters van Tolstoi Een 'historische gebeurtenis' voor journalistiek 1 DUW/KWARTET VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1972 BINNENLAND T9 Kil door Cisca Dresselhuys DRIEBERGEN 'Ik herinner me uit de fabriek, waar ik vroeger werkte een plaat aan de muur. Het was zo'n plaat van een of ander veiligheidsinstituut. Er stond op: zorg dat je 65 wordt. Iemand had dat doorgekrast en eronder gezet: zorg dat je leeft. Dat lijkt mij heel belangrijk bij het ouder worden. Je moet niet steeds denken: ik word ouder en hoe zou dat gaan, maar: hoe leef ik zo goed en prettig mogelijk, ook by het ouder worden'. 26.8 52.3 35.9 35.4 dat nu? Wat moeten we daar nu mee aan? Ik weet het eerlijk niet.' De jeugd Ir wordt met veel instemming ge- ilapt voor de man, die dit zegt op Ie vormingsbijeenkomst voor oude ren op Kerk en Wereld. )eze week waren daar zo'n kleine reertig oudere mensen (van 58 tot 13) bij elkaar om te praten over het even, dat achter hen ligt, het stuk even, dat nog voor hen ligt en het mder worden. Onder het thema Voorheen en thans' praatten zij er ver hoe zij vroeger leefden, welke eranderingen, zij tijdens hun leven rg ingrijpend hebben gevonden en ver de tegenwoordige tijd. )at de man, met zijn herinnering an het fabrieksaffiche, zoveel in- temming krijgt met zijn opmerkin- en over het 'durven te leven' is iet zo verrassend voor wie de bij enkomst van het begin af aan heeft ijgewoond. i6.«|>e groep (30 vrouwen en zeven lannen, voor het grootste deel van rotestants-christelijke huize) legt r namelijk steeds de nadruk op, dat et bij het ouder worden vooral ankomt op de eigen houding ten peichte van de ouderdom. Natuur- k, men vindt wel dat de maat- happij en de naaste omgeving veel êi'.ifcvloed (kunnen) hebben op het - rettig of minder prettig verlopen an het ouder worden, maar heel elangrijk vindt men toch steeds reer de eigen inbreng. Ie kunt ze'f erg veel invloed heb- "jen op je eigen toestand, wanneer ouder wordt. Neem bijvoorbeeld gezondheid. Natuurlijk kun je er ets aan doen of je een bepaalde ekte krijgt of niet, maar je kunt, anneer je eenmaal onder behande- ng bent, tenminste doen wat de okter zegt, maar dat doen heel wat jaarden niet', zegt een oude •ouw. e humeur, daar kun je ook veel n doen. Verder kun je allerlei ngen doen, die voorkomen dat je estand verergert. Laat de bejaar- 32.7jfn bijvoorbeeld eens bedenken niet veel te roken, niet te veel te eten niet te veel te snoepen', vindt as.) n oudere man. oewel al deze geluiden de indruk «iJpen, dat de bejaarden het ouder orden nogal prettig en gemakkelijk nden, blijkt deze indruk toch niet eiemaal juist te zijn. Wanneer zij amelijk een overzicht moeten ge in van wat zij mooi en prettig en it zij akelig aan het ouder worden iden, blijkt het gemakkelijker te n een lijst met 'foute' dingen te ken, dan een lijst met mooie ngen. ioede voorzieningen 'at op de lijsten en ook tijdens de ïsprekken echter steeds weer als Jsitief punt naar voren komt, is de ■ion >ede oudedagsvoorziening van te- 101.9 nwoordlg. Daarover is de dank- baarheid erg groot. 'Dat is opvallend van de groepen ouderen, die wij hier krijgen In de vormingsweken. Ze zijn verschrikkelijk dankbaar voor de AOW. Dat zal bij ons mis schien heel wat anders zijn, als we eenmaal zo oud zijn', zegt gespreks leidster mejuffrouw J. M. Offenberg. Behalve die goede oudedagsvoorzie ning kunnen de bejaarden gelukkig nog wel iets meer bedenken,- dat fijn is aan het ouder worden. Het ontvangen van liefde van kinderen en kleinkinderen het gezond ou der worden niet overal meer op tijd hoeven' te zijn een goede gezondheidszorg je gaat de be trekkelijkheid van veel dingen in zien je hebt veel levenservaring en veel herinneringen veel tijd voor jezelf hebben, zijn andere din gen, die door de ouderen als 'fijn' genoemd worden. Wanneer het lijstje met nare dingen aan de orde komt, blijkt dat hier heel wat meer punten op voorkomen en ook veel minder vaak dan bij het 'goede lijstje' dezelfde dingen ge noemd worden. Iedereen kan wel iets akeligs bedenken klaarblijkelijk. 'Alleen' Het eenzaam en alleen achter blij ven is iets wat door alle aanwezigen als een van de ergste dingen van de ouderdom genoemd wordt. Verder vinden de bejaarden het akelig, dat zij door de rest van de maatschappij niet meer voor volwaardig worden aangezien, dat er soms een breuk met de kinderen optreedt, dat zij vaak minder in aanzien zijn ('denk aan de bijstandswet', roept een oude heer, die dit klaarblijkelijk het top punt van teruggang in aianzien vindt). Ook heel erg vindt men het dat de kans bestaat dat het verstand min der wordt en dat de gezondheid achteruit gaat. Moeilijk vindt men de omgang met de jonge generatie. Erg vaak constateert men bij het ouder worden een generaticonflict. Nog een paar andere punten van het 'akelige' lijstje: de opgedrongen zorg, waar men niet om gevraagd heeft, de achteruitgang in financiële omstandigheden, de energievermin- dering, het moeten loslaten van het werk en het afhankelijk van ande ren worden. Met een paar deelnemers aan deze vormingsweek hadden wij na afloop van de gezamenlijke discussie een gesprek over uitspraken, die tijdens die discussie maar zijdelings of heel kort aan de orde kwamen. We spra ken met een 59-jarige ongetrouwde bejaardenhelpster, een 66-jarige on getrouwde vrouwelijke PTT-em- ployé, een 71-jarige en een 62-jarige ex-naaister, beiden ongetrouwd, een 79-jarige weduwe en een 66-jarige ex-lasser met zijn echtgenote. Groeiend geloof Tijdens de discussie zeiden sommi gen van u dat een prettige kant van het ouder worden het groeien in het geloof is. Is dat volgens u dan vast verbonden aan het ouder worden? Vier vrouwen antwoorden zeer per tinent op deze vraag. Zij vinden dat het ouder worden inderdaad gepaard gaat met een groeiend geloof en een steeds meer verdwijnen van de angst voor de dood. 'De dood is voor mij niet schrikwekkend meer. Die hoort nu eenmaal bij het leven, dat weten we. Ik heb geen afigst voor de dood. Natuurlijk denk ik er heus niet altijd aan, dan zou je geen leven hebben, maar als ik er aan denk, word ik er niet bang van', zegt de 62-jarige naaister. De 79-jarige weduwe is wat terug houdender op dit punt. 'Ik vind beslist niet dat het ouder worden vanzelfsprekend een groeiend geloof zou inhouden. Ik constateer bij me zelf eerder een teruggang in het geloof. Onwillekeurig zak je af, wan neer je in een omgeving bent, waar niet veel aan het geloof gedaan wordt. Maar afgezien daarvan: in je jeugd leerde je allerlei dingen, die waren zo, dat stond in de bijbel en daar twijfelde je niet aan. Bij het ouder worden komen er steeds meer twijfels op je af en dat houdt voor mij beslist niet op in de ouderdom. Integendeel. Ik weet vaak niet meer, wat ik eigenlijk geloof. Je hebt als kind geleerd dat er een God is cn dat heb je altijd geloofd. Maar soms weet ik dat zo precies niet meer, het is toch niet te bewij zen, dus je moet het blijven gelo ven, een andere mogelijkheid is er niet' Eenmaal bij de Jeugd aangekomen, wordt de 62-jarige naaister erg fel in haar veroordeling van veel wat de tegenwoordige jeugd doet. 'Neem die jeugd in het Vondelpark. Vrese lijk, vreselijk. Ik vind dat zo ordi nair, wat daar allemaal gebeurt en hoe ze daar leven en dat voor het huwelijk. En dat wordt dan nog gepropageerd door de kerken ook', zegt ze. De andere vrouwen stem men, zij het ietwat gematigder, wel in met deze kritiek. Wanneer wij er op wijzen, dat de jeugd veel dingen in de huidige maatschappij als fout ziet en daar op verschillende wijze tegen in actie komt, zeggen de vrouwen, dat de jeugd daar veel te ver ir gaat. De 79-jarige weduwe zegt, iets bedacht zamer: 'Ik vind, dat de jeugd in veel dingen gelijk heeft, want wij oude ren hebben erg veel verknoeid. Maar ze gaan te ver m hun protes ten. Mijn eigen kinderen, ze hebben andere, veel vrijere opvattingen, maar ik vind hen erg serieus.' Abortus Abortus: 'Moord, niets anders dan moord', zegt de 62-jarige naaister fel. De andere, ongetrouwde, vrou wen zijn het hier grotendeels wel mee eens, alleen de bejaardenhelp ster vindt, dat je toch van geval tot geval moet redeneren en niet mag generaliseren. Als er sprake is van een verkrach ting, moeten volgens haar wel moge lijkheden voor abortus bestaan. De naaister ls ook déór fel tegen. 'Het blijft leven en dat mag je niet aantasten.' Maar als de moeder dat kind nu niet wil en het bij voorbaat al haat door de manier waarop het tot stand is gekomen? 'Dan moet het kind toch maar geboren worden en dan van de moeder worden weggenomen en in een inrichting geplaatst.' Maar heeft het daar dan een goed en prettig leven?' De kans bestaat, dat het kind later toch een goed leven krijgt', zegt ze. De andere vrouwen kijken wat onzeker en wor- den wat minder fel in hun afwijzing. Foto: Wubbo de Jong. Echtscheiding Theologie 'Sommige dingen in de theologie kan ik niet bijbenen', zegt deze weduwe. 'Theologen zeggen 'God is dood'. Ik weet het niet Kerkgang vind ik persoonlijk niet erg belang rijk (vier andere vrouwen komen hier fel tegen in opstand). Het eni ge wat ik er altijd mooi aan vind is het samen zingen en bidden. Neem nu weer zo'n Jezus-beweging. Wat ls Echtscheiding: 'Heel erg, maar er moeten mogelijkheden voor zijn', zegt de 79-jarige weduwe, die zelf met een gescheiden man getrouwd is geweest. 'Ik vind dat er mogelijk heden tot echtscheiding moeten be staan, maar het moet niet zo gemak kelijk gemaakt worden als tegen woordig gebeurt.' AOW: 'Fantastisch. We hebben het in ons vroegere leven als kleine zelfstandigen nog nooit zo goed ge had als nu', zeggen de twee naai sters. Mijn ouderdom is wat dat betreft een verlossing', zegt de jong ste van deze twee. 'Als naaister, en daarvoor als huishoudster heb ik het flnaiicieel erg moeilijk gehad. Voor mij betekent mijn leeftijd ge woon een opluchting. Ik heb nu tenminste een vast inkomen, dat had ik vroeger niet. Ik naaide bij wat je de elite noemt: doktoren, notarissen, advocaten enzovoorts. Wanneer die mensen met vakantie gingen, had ik een vreselijke tijd. Geen werk en dus geen inkomsten. Toen een van die vrouwer voorstel de samen met de anderen voor mij een vakantie te betalen, kwam een advocatenvrouw met een wetboek in de hand aanzetten om te zeggen, dat ze tot zoiets helemaal niet verplicht was.' Alle vier ongetrouwde vrouwen heb ben, na jarenlang vechten een eigen flatje veroverd. Een van hen vertelt: 'Ik was 03 toen ik eindelijk een eigen huls kreeg. Tot die tijd had ik bij familie of op kamers gewoond. maar nooit iets van mezelf gehad. De maatschappij ls wat dat betrefl wel erg wreed, vooral voor de wer kende vrouw.' Gezag Gezag: 'Het ls te gek tegenwoordig. Er wordt helemaal niet meer naar het gezag geluisterd. Er is geen eerbied meer voor. Neem nou die groet-actie in het leger. Ze vragen op zo'n manier toch om een dicta tuur. In Rusland hadden ze zoiets niet hoeven te proberen. Daar wa ren ze zo voor het vuurpeloton ge- zet,' zegt de 66-jarlge ex-lasser. 'Dat gezag is toch boven hen gesteld. Daarover lees je toch in de bijbel, dat je gezag, dat boven Je gesteld is. moet gehoorzamen en eerbiedigen.' Maar welk gezag moet je gehoorza men? Elk gezag? Hitler had ook gezag. Moest die ook gehoorzaamd worden? 'Nee, natuurlijk niet. Alleen het ge zag dat door God boven ons gesteld is. Het gezag, dat naar de bijbel handelt. Toen Willem van Oranje zich tegen het toenmalige gezag ver zette, was hij ook juist, ook al kwamen er doden uit voort En tegen Hitier moest je je ook verzet ten. Alleen het gezag dat van God komt dat moet gehoorzaamd worden. En wij hier in Nederland hebben dat gezag. Het gaat hier toch allemaal erg goed. We zijn toch overal «rij in en alles kan. Beter kan het toch met, zou ik zo zeggen. een eorre-pondent 'HOVEN Het kerkbestuur van Iindhovense St Lambertusparo- weigert af te treden, daarmee -ïerzoek van de Bossche bisschop Bluyssen negerend. De uit 1910 ende Lambertuskerk staat op de - ïoppelijke nominatie om te wor- ifgebroken. Dit besluit was geno- - na een studie van enkele jaren en. .(^ierk had al op 1 december 1971 ten moeten worden maar het be- werd destijds fel aangevochten de 4000 parochianen: zij zien enkele reden om de kerk te In een brief aan de bisschop yr üft het kerkbestuur dat het con- .1 zal opnemen met hoge kerkelijke iteiten in Rome. Een eerdere UtóJ g om de pauselijke Internuntius -. aj n Haag in te schakelen mislukte t deze nooit reageerde op een ven van het kerkbestuur. Uil onzer verslaggevers soo i feHDAM 'Een ontoelaatbare ;en van chantage': zo karakteriseert 035 *»tuur van NW-jongerencontact vio oor minister De Koster in zijn Mn de WDM geuite dreigemen- (i die brief, warin werd meege- dat het georganiseerd overleg de mijister en de WDM is chort, wordt erop gezinspeeld faciliteiten die de WDM ge- 025 I louden kunnen worden ingetrok- Het bestuur van NW-jongeren- ct zegt in een verklarig dat het I l®r'e van defensie 'dreigt met i öiddel dat zo sterk afwijkt van het bedrijfsleven gebruikelijke van zaken, dat dit alleen al ■bm met kracht dient te worden •rdeeld.' Alexandra Tolstoi (88), dochter van de Russische schrijver Leo Tolstoi, po seert In de deur van haar huls In Valley Cottage In de Amerikaanse staat New York. In 1929 vluchtte ze uit Rusland, waar ze werd geboren en hoewel ze nu 43 jaar in de Verenigde Staten woont, weet ze nog steeds niet welk land haar het liefste Is. Tolstoi's dochter is druk bezig met het schrijven van de geschie denis van de Tolstoi-stlchting, die ze 33 Jaar geleden In het leven riep om vluch telingen uit Rusland te helpen. HEERLEN 'Ik heb nog geen mensen gezien die op zo'n dui delijke manier bézig zijn de tak door te zagen waar ze zelf op zit ten. Ze zoeken het nu zelf maar uit.' Met deze woorden verliet een duidelijk geïrriteerde 'Tele* graaf'-directeur C. J. Brandt, don derdagnacht het krantenhotel in Heerlen, waar op dat moment het merendeel van de aandeelhouders van het Limburgs Dagblad beslo ten om voorlopig niét in te gaan op het bod, dat de holding-maat schappij De Telegraaf op het Lim burgs Dagblad heeft uitgebracht. Daarmee is In ieder geval bereikt Jat De Telegraaf voorlopig nog geen vaste voet aan de grond krijgt in Limburg. Na urem vergaderen door de aandeel houders staat dat wel vast, maar dat wil niet zeggen dat voor de redactie en trouwens ook de rest van het personeel van deze krant nu al het Tevaar is geweken. Zoals we gisteren In een deel van onze edities meldden, is volgens mej. drs Julie Claassens. aandeelhoudster en dochter van een van de oprichters van het Limburgs Dagblad, de eerste slag gewonnen maar waakzaamheid blijft geboden. Zoals een van de re dacteuren van het LD het donderdag nacht uitdrukte: de strijd begint nu pas eigenlijk goed. Na afloop van de aandeelhoudersver gadering donderdagnacht omstreeks één uur stonden president-commissa ris, mr. P. Schröder, en waarnemend directeur Jos Drehmanns de pers te woord. Mr. Schröder vertelde dat de vergadering op een rustige en zakelij ke wijze was verlopen. Iedereen had kunnen zeggen wat hij wel of niet op zijn hart had en er was geen sprake geweest van enige emoti onaliteit. Op de woorden van directeur Brandt van De Telegraaf dat ze het nu zelf maar uit moesten zoeken, had de heer Drehmanns geen oommntaar. "We hebben een prettig gesprek gehad', zei hij, 'dat uitermate vertrouwelijk was.' Wel deelde hij mee, dat De Telegraaf het Hod van 5,8 miljoen op de LD- aandelen behoudens goedkeuring van de Raad van Commissarissen zou ver lengen van 18 tot 31 augustus. Mr. Schröder verklaarde nog eens met klem dat er nog geen enkel aandeel op naam van De Telegraaf was over geschreven. De president-commissaris wilde niet ingaan op de beschuldigingen van de voormalige directcur-hoodf redacteur drs. Jules van Neerven van het Lim burgs Dagblad dat de Raad van Com missarissen een ernstig wanbeleid heeft gevoerd. 'Ik heb er kennis van genomen', zei hij. 'en de jaarstukken zijn inderdaad niet helemaal conform de voorschriften te voorschijn geko men. Daarom zal er in ieder geval voor eind augustus een nieuwe verga dering worden uitgeschreven, waarin de jaarstukken opnieuw ter tafel zul len komen. Aan het feit dat de aan deelhoudersvergadering met ruim 2000 tegen ongeveer 500 aandelen het voorstel van commissarissen en direc tie van het Limburgs Dagblad om ln te gaan op het bod van de Telegraaf heeft verworpen, verbinden wij geen consequenties', aldus mr. Schröder. In een motie, die door de aandeelhou dersvergadering met overgrote meer derheid is aangenomen, staat dat er een oommissie moet worden Ingesteld, die tot taak krijgt informatie te verza melen in de meest ruime zin, opdat de aandeelhouders zo gefundeerd mo gelijk kunnen beslissen of het Lim burgs Dagblad zelfstandig kan blijven voortbestaan of dat er naar een of andere vorm van samenwerking moet worden gezocht Daarbij zullen de volgende gezichtspunten niet uit het oog mogen worden verloren: de belan gen van de onderneming de belangen van de werkgelegenheid, hét belang van de diversiteit en het behoud van het eigen karakter van het Limburgs Dagblad. De commissie zal de besetvkéln? krij gen over alle bescheiden en zal alle betrokkenen mogen horen, die op hun beurt inlichtingen moeten verschaf fen. Daarbij mogen ook deskundigen worden Ingeschakeld. Uiterlijk binnen één maand zal de commissie haar bevindingen in een rapport moeten neerleggen, dat eerst voor commen taar wordt voorgelegd aan de raad van commissarissen, de redactie van het Limburgs Dagblad, de onderne mingsraad en de vakbonden. Daarna gaat het rapport naar de aandeelhou ders. De commissie zal bestaan uit drie .aandeelhouders, van wie 'een voor De Telegraaf, één voor de NV Audet en één voor een zelfstandig Limburgs Dagblad is Naast deze drie aandeelhouders zullen Ln de commis sie twee door de aandeelhoudersverga dering aan te wijzen deskundigen zit- blng hebben. Daarbij kan men kiezen uit een lijst van zes deskundigen, die is samengesteld door prof. mr. L. C. Hulsman en prof. Luyt Ingenomen Vice-voorzitter Wim Klinkenberg van de Nederlandse Vereniging van Jour nalisten (NVJ) zei met het verloop van aandeelhoudersvergadering van het Limburgs Dagblad bijzonder te zijn ingenomen. De motie betekent een volstrekte overwinning voor de redactie van het Limburgs Dagblad (en daardoor ook voor de NVJ), en een nederlaag voor het bestuur van deze krant Zoals snel werd uitgerekend heeft tachtig procent van de aandeelhouders het beleid afgekeurd, waardoor er een eeheel nieuwe open situatie voor het Limburgs Dagblad is gecreëerd. 'Terug naar het nulpunt' dat Is steeds de els van de redactie en ook ran ons eewee^t en dat is door deze motie bereikt.' Aldus de heer Klinkenberg, die over een historische gebei rtenis voor de Nederlandse journalistiek sprak, om dat voor het eerst een directie van een krant gedwongen wordt om de zaak opnieuw te bekijken. Het is trouwens de derde keer dat de Tele graaf in het zand moet bijten', aldus de vice-voorzitter van de NVJ, 'bij een poging tot een overval. Eerst bij de NV Audet, daarna bij de Verenig de Noordhollandse Dagbladen en nu bij het LD.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11