Amerika werkt met gifbommen zegt Viet Cong Magasaki, stad met een onverteerbaar verleden Niet-gebonden landen begonnen conferentie 'aigon vreest voor opleving offensief Hongersnood dreigt in Angola door chemische wapens van Portugezen reznjew - esprak ook in Piao r Rassenrelletjes Circus-artiesten Bangladesj kampt met watersnood Vliegtuigongeluk Maagdeneilanden Veroordeelden in Praag in beroep Kaapsters wilden Sabena- toestel niet opblazen Senaat van VS tegen controle op vuurwapens Britse stakers op de vuist inJAPAIt 10UW/KWARTET WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1972 Buitenland T7/K9 (ANOI, SAIGON (AFP, Reuter, UPI) De Viet Cong heeft de VS chuldigd van het gebruik van giftige chemische stoffen tijdens ende vernietigingsacties' in de provincie Kwang Tri, zo meldt het irdvietnamese persbureau. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM In de Portugese kolonie Angola worden tienduizenden mensen met de hongerdood bedreigd, omdat het Portugese leger de chemi sche oorlogvoering tegen de Angolese bevrijdingsbeweging MPLA drastisch heeft opgevoerd. De Portugezen heb ben op grote schaal ontbladeringsmid- delen uitgestrooid, waardoor grote ge bieden veranderd zijn in kale woestij nen waar niets meer groeit en voorlo pig ook niets meer groeien wiL Dat heeft Daniël Chipenda, lid van het uitvoering comité van de MPLA, gisteren in Amsterdam verteld. HIJ is naar ons land gekomen om een schrif telijke noodkreet, die hij eerder deze zomer stuurde, te onderstrepen. Hij deed een dringend beroep op de Ne derlandse bevolking zo snel mogelijk eten en fietsen om het eten naar de getroffen gebieden te vervoeren te sturen. Chipenda begon gisteren zijn perscon ferentie met een woord van dank aan Nederland voor de koffie-aktie van het Angola-comité en de deken- aktie van de dr. Eudardo Mondlane stichting. Die akties hadden het mo reel van de Afrikaanse bevolking in Angola enorm versterkt. Hij bestreed het argument dat de koffle-aktie voor al ook de Afrikaanse arbeider op de koffieplantages had getroffen, omdat die nu werkloos dreigen te worden. Die arbeiders werken helemaal niet vrijwillig op die plantages, aldus Chi penda. Het zijn in feite dwangarbei ders, die er de voorkeur aan zouden geven een eigen stukje grond te be werken. Hij was ook dankbaar voor de dekens die uit Nederland naar Angola zijn gestuurd. Die dekens zijn nu in ge bruik en de mensen weten dat ze uit Nederland komen. Die solidariteit heeft hen erg goed gedaan, zegt Chi penda. Hij was vol vertrouwen dat de oproep om voedsel en vervoersmiddelen in ons land ook gehoor zou vinden. De Mondlane stichting in Haarlem (giro 188.48.00) hoopt spoedig in staat te zijn de eerste partij voedsel naar Afrika te kunnen sturen. Deze stich ting, genoemd naar de vermoorde lei der van het FRELIMO, de bevrij dingsbeweging van Mozambique, geeft materiële hulp aan de verzetsbewegin gen in Angola, Mozambique en Gul nee. Behalve aan eten en vervoers middelen heeft de MPLA ook rugzak ken, etensblikken en veldflessen no dig. )SKOU (AFP) Leonid Breznjew, Russische partijleider heeft de zaak n Piao aangesneden tijdens het top- sprek, dat d'e leiders van Rusland, !en, Tsjechoslowakije, Hongarije, lgarije, Oost-Duitsland, Roemenië en mgolië op 31 juli op de Krim hiel- n. Daar zijn diplomatieke kringen in ikou nu zo langzamerhand wel van ertuigd eznjew zou tegenover de leiders Oost-Europa hebben bevestigd, Lin Piao zich aan boord van het inese militaire vliegtuig bevond, op 13 september 1971 in Mongolië S2.^erstortte. Officieel heeft Moskou tot dit moment het stilzwijgen be- 6 Aard over de omstandigheden waar- jder de kroonprins van Mao Tse-toemg verdwenen, lijkt bijna zeker dat de affaire de Russische leiders wordt be- KJuwd als een fase van de strijd om macht in China, en zelfs ais het ische gevolg van de val van Lioe o-tsji tijdens de Culturele Revolu- De Russen menen, dat voorzitter Tse-toemg, beroofd van de werke- ;e macht na het mislukken van de ote Stap Voorwaarts, steun heeft -sooht bij Lin Piao en het leger om ~Joe Sjao-tsjd te verwijderen. Toen operatie was geëindigd heeft hij 96.^ Piao laten vallen om het leger er in zijn macht te krijgen, aldus Russische interpretatie. BtOESTSJOW 12. zaak herinnert als zodanig op ppante wijze aan de gebeurtenis- 4Mi, die zich 15 jaar geleden in de Iwjet-Unie hebben afgespeeld, toen 44|kita Chroestsjow zich van zijn mi- ter van defensie maarschalk Zjoe- bediende om de 'anti-partij-groep' llenkow, Kagamowitsj en Molotow verslaan. Enkele maanden later, 38 pm Zjoekow uit Joegoslavië terug keerde, vernam hij op het vliegveld, hij opgehouden had minister van Jfensie te zijn. Als dat exact de Russische interpretatie is, zou de Sow- -Unie een grote terughoudendheid Hen bewaren, in afwachting van de éindiging van de Chinese machts- Mijd, tot het probleem van de opvol- 2 fis van Mao Tse-toeng definitief ge- 17 >eld is. t is twijfelachtig, of Moskou veel 27|arde toekent aan het feit dat Lin o, de overwonnene, zich heeft wil- verzetten tegen het bezoek van «bon aan Peking en dat hij na een 35 ir opmerkelijke ommezwaai moge le zijn toevlucht in de Sowjet-Unie - eft willen zoeken. «;i Volgens een door de Viet Cong in Hanoi gepubliceerde communique heeft de Amerikaanse luchtmacht tus sen 8 en 14 juli en opnieuw op 4 augustus boven Kwang Tri en andere steden in de gelijknamige provincie bommen en granaten afgegooid met giftige inhoud, en die laten volgen door splinterbommen, die bedoeld zijm om de door het gif aangetaste mensen te doden. Sinds 27 juli heb ben de Amerikanen, volgens het com muniqué, 'duizenden burgers gedood of verwond en duizenden andere ver giftigd' en talrijke dorpen met de grond gelijkgemaakt. De Viet Cong bestempelt dit optreden als 'genocide, ecocide en biocide'. De vroegere Amerikaanse minister van justitie Ramsey Clark heeft maan dag gezegd, dat het Amerikaanse volk een einde aan de oorlog in Indo- China zou maken, als het zou weten hoeveel schade in Noord-Vietnam wordt aangericht. Clark, die onder Lyndon Johnson minister was en op het ogenblik een bezoek aan Noord- Vietnam brengt om de berichten over Amerikaanse bombardementen op het Noordvietnamese dijkenstelsel te con troleren, zei een en ander in een interview, dat hem in Hanoi werd afgenomen door de Zweedse televisie. 'Als het Amerikaanse volk zou weten, wat wij met onze bommen en onze technologie hebben gedaan tegen het leven, tegen vrouwen, kinderen en mannen, dan zou het een einde aan de oorlog maken, de bombardementen laten stopzetten, onze troepen terug trekken en nooit meer proberen pro blemen door gebruik van geweld op te lossen,' zo zei Clark. Clark is lid van een delegatie, die naar Noord- Vietnam werd gestuurd door de 'In ternationale Commissie van Onder zoek van Amerikaanse Oorlogsmisda den in Indo-China' en is reeds een week in Noord-Vietnam. Noord-Vietnam heeft meer tanks naar oostelijk-Cambodja en de Zuidvietna- mese provincie Kwang Tri gestuurd. In Saigon is men daarom bevreesd, dat Hanoi en de Viet Cong hun offensief weer zullen intensiveren. Zuidvietnamese waarnemers vrezen het meest de situatie in oostelijk- Cambodja waar Noordvietnamese tanks drie steden bedreigen, die de toegangswegen naar de Mekongdelta beheersen. Als deze steden zouden vallen ligt voor Hanoi en de Viet Cong een nieuwe invasie-route open naar de delta, die wel wordt omschre ven als de 'graanschuur' van Zuid- Vietnam, en die Saigon van voedings middelen voorziet. LIVERPOOL (Reuter) De politie in Liverpool heeft aangedrongen op spoedoverleg tussen Engelse en niet- blanke inwoners van een nieuwbouw wijk, die al vier avonden met elkaar vechten. GEORGETOWN (Reuter) Premier Forbes Burnham van Guyana heeft gisteren de conferentie van niet-gebonden landen in George town geopend met een waarschuwing, dat de neutrale landen kwesties ails ontwapening en internationale ontspanning niet over moeten laten aan de grote mogendheden. Yasin Smart, de 18-jarige dochter van de Britse circuseigenaar Billy Smart, staat met een geweer paraat bij het ontladen van vijftien ri- noceros-babies, die geïmporteerd zijn uit Zuid-Afrika. DACCA (DPA) Honderden mensen zochten hun toevlucht in de bomen toen in het district Comilla van Bang ladesj, ten zuidoosten van de hoofd stad Dacca, drie dorpen door het kolkende overstromingswater volledig werden weggevaagd. De drie dorpen werden bewoond door ongeveer 20000 mensen. Een groot gedeelte van hen had aanvankelijk een veilig heenko men gezocht op de daken van de huizen, maar toen die met het water werden meegesleurd, moesten zij ijlings naar een andere toevlucht- splaats uitwijken. In het reddingscentrum in Dacca zijn tot nu toe geen berichten binnengeko men over slachtoffers in Comilla, maar door de grote verwarring, die in het land heerst, grijpt men over het aantal slachtoffers in het duister, zo lang het water niet is gezakt. Een vijfde deel van het land is nu over stroomd en het officiële dodencijfer in het gehele land wordt gesteld op 50. De overstromingen zijn het gevolg van zware regenval. 'Het is een vergissing om te menen, dat een tendens naar ontspannig in Europa onvermijdelijk ht begin van een campagne voor vrede inluidt. Er zijn aanwijzingen, dat de wedloop op andere terreinen juist heviger wordt, waarbij men steeds meer zijn toe vlucht neemt tot sommige traditionele technieken voor machtshandhaving', zo zei Bumhem. Nu duidelijk wordt, dat de landstrijd krachten een vastberaden volk niet onder de duim kunnen houden, aldus Burnham, worden de wereldoceanen steeds meer het toneel van militair machtsvertoon. Hij constateerde een opleving van het gebruik van marine- macht. De premier zei ook, dat de grote mogendheden steeds meer de neiging hebben de besluitvorming in interna tionale kwesties te monopoliseren. Een van die kwesties, waar wij alle maal belang bij hebben, is de onwape- ning, zo vervolgde hij. Burnham zei, dat de grote mogendheden steeds om vangrijker arsenalen dodelijke wapens bezitten, die het strategisch evenwicht in gevaar dreigen te brengen. De ontspanning mag niet beperkt blij- vn tot Europa en mag niet ophoude voor de ele wereld erva profiteert, aldus Burnham. AGENDA De agenda van de conferentie van de ministers van buitenlandse zaken van de niet-bebonden landen bevat onder DEN HAAG In de krant van 29 juni berichtten we over Amerikaanse kritiek na een ongeluk van een DC-9, die op 2 mei 1970 bij de Maagdenei landen verongelukte. Ten onrechte werd in dit bericht dit toestel toege schreven aan de Antilliaanse lucht vaartmaatschappij ALM. De gevol machtigde minister van de Nederland se Antillen, de heer S. G. M. Rozen dal, is van mening, dat door deze publikatie de ALM in minder gunstig daglicht is gesteld. Temeer omdat in het officiële rapport van 'National Transportation Safety Board' duide lijk wordt vermeld, dat het betrokken vliegtuig toebehoorde aan Overseas National Airways en werd gevlogen door een ONA-cockpitcrew in charter voor ALM. meer ontwapening, de oorlog in Viet nam, het Midden-Oosten en het instel len van neutrale 'vredes-zones' in Zuidoost-Azië, de Indische Oceaan en de Middellandse Zee. Burnham riep ook op tot concrete steun aan de bevrijdingsbewegingen met name in Afrika. De niet-gebon den landen zouden een programma moeten opstellen voor een effectiever financiering, bewapening en training van de bevrijdingsbwegingen. PRAAG (Reuter) Vier Tsjechoslo- waken, die in de Jongste processen tegen liberalen in Praag tot gevange nisstraffen zijn veroordeeld, hebben tegen hun vonnis beroep aangetekend. Dit is in welingelichte kringen in Praag vernomen. Het zijn professor Milan Hübl, oud- hoofd van het partijcollege die 6.5 jaar kreeg, Rudolf Battek, een socio loog die 3.5 jaar kreeg en Jaroslaw Jira, oud-secretaris van de Praagse studentenunie, die voor 2 jaar en drie maanden naar het gevang werd ge stuurd. Bekend is dat al drie perso nen, die in eerdere processen werden veroordeeld in hoger beroep zijn ge gaan. Er is nog steeds niets bekend over het proces tegen Jaroslaw Sabata, de vroegere partijvoorzitter van Brno, dat vorige week donderdag is begon nen. Naar verluidt is het proces voor de rechtbank van Brno gisteren voort gezet. Een dezer dagen moet ook het proces beginnen tegen de dochter van Sabata, Hana Saibatova en vier mede beschuldigden. ZRIFFIN (UPI) —Een van de twee vrouwelijke beklaagden op het ka pingsproces in Zriffin in Israël, de 19- jarige Therese Khalsa, heeft gisteren verklaringen, die maandag door de 21- jarige Rima Eissa Tannoes werden afgelegd, bevestigd en gezegd, dat het niet echt in de bedoeling lag het gekaapte SabenavJiegtuig op te blazen, wanneer aan de gestelde voorwaarden niet zou worden voldaan. WASHINGTON (Reuter) De Amerikaanse senaat heeft met overweldigende meerderheid po gingen afgewezen om het bezit en het dragen van particuliere wa pens aan banden te leggen. Dit Dit gebeurde na een emotioneel debat, dat geleid werd door Ed ward Kennedy, wiens twee broers zijn vermoord. Met 78 tegen 11 stemmen verwierp de Senaat een voorstel van Kennedy, waarin registratie van alle vuurwa pens en het bezitten van een vergun ning voor het dragen van vuurwapens wordt geëist. Het voorstel was gego ten in de vorm van een amendement op een wetsvoorstel, dat de verkoop van goedkope en gemakkelijk te ver bergen handwapens de zogenaamde Saterday Night Specials wil verbie den. Over dit wetsvoorstel moet nog worden gestemd, maar het zal waar schijnlijk aangenomen worden. Een tweede amendement, ingediend door Philip Hart, ging nog verder dan het voorstel van Kennedy en wilde alle burgers het bezitten van vuurwa pens verbieden. Dit amendement werd 84 tegen 7 stemmen verworpen. Tij dens het debat beschuldigde Kennedy met woedende stem de regering-Nixon ervan een slappe houding over de kwestie aan te nemen. Kennedy verklaarde dat er naar schat ting 200 miljoen handvuurwapens in de VS zijn een voor ieder man, vrouw en kind. Hij hekelde de mach tige National Rifle Association (NRA), die voortdurend heftig verzet pleegt tegen controle op het bezit van vuurwapens. Ondenzoeidngen hadden aangetoond, dat de meerdrheid van de Amerikanen voorstander is van een of andere controle op het bezit van vuurwapens, zo zei Kennede. 'Er kan alleen iets gedaan worden als er een nationale tragedie is'. Na de moordaanslag op gouverneur Wallace wordt aangenomen dat het verbieden van de Saterday Night Spe cials v/el goedgekeurd zal worden door de Senaat Het zou de eerste wet op het vuurwapenbezit zijn, sinds de moord op Robert Kennedy in 1968. Toen werd en wet aangenomen waar in de import van de Saterday Night Specials werd verboden, maar die wel toestond dat Amerikaanse firma's af zonderlijke wapcnonderdelen importe ren en ze daarna in elkaar zetten. Senator George McGovem van South Dakota, waar jagen een populair tijd verdrijf is, stemde tegen de amende menten van Kennedy en Hart. LONDEN (UPI, AP) Honderden stakende Britse havenarbeiders zijn gisteren slaags geraakt met de politie. Het gebeurde in een kleine haven in de buurt van Scunthorpe, waar nog steeds havenarbeiders aan het werk zijn. Stakende collega's trachtten het laden en lossen van vrachtauto's te voorkomen. Vierhonderd politie-agenten kwamen de 40 werkwilligen te hulp. Er volgde een fel handgemeen, waarbij zes agen ten werden gewond. Eén van de ge wonden vertelaarde: 'Ze waren zeer gewelddadig. Twee man hielden me van achteren vast, terwijl een derde me in het gezicht schopte'. Vier agen ten hadden verwondingen aan hun gezicht. Vier havenarbeiders zijn ge arresteerd. Een einde van de Britse havenstaking is nog niet in zicht. NAGASAKI, augustus 1972 nachttrein naar Nagasaki is werkelijk een lange nacht onderweg, - n volmaakt Japanse nacht met de maan helder boven de heuvels, in Osaka af is het zo'n twaalf uur reizen, als de zon opgaat zijn wij I op het eiland Kyushu, het westelijkste van de vier hoofdeilanden -in de Japanse archipel. Dat is een eiland iets groter dan Nederland met ongeveer evenveel inwoners. Nagasaki ligt helemaal aan de jj-stkust daarvan en in het stralende ochtendlicht rijden wij langs de pinkende binnenzee, met een magnifiek uitzicht op blauwe bergen - m alle horizonnen. Om half elf komen wij aan in het station en van- 708 aar voert een taxi ons snel en bekwaam (de Japanse taxi-chauffeurs in een stoutmoedig soort avonturiers, vaardig en vervaarlijk) naar - is hotel, hoog boven de stad op een heuvel, met een groots uitzicht de haven. de verre monding van de baai ggen de eilanden en rotsen die de ewondering van al zovele bezoekers ^bben opgewekt, het meest opvallend h groot eiland met een paar kleine M bij, door de Hollanders in de oude id 'de hen met de kuikens' genoemd, e Hollanders in de oude tijd, welke ollandse reiziger die hier aanlandt hen niet gedenken? De stad is timers mede door onze voorvaderen 5 ïfcworden tot wat ze is. Japanse toe- tngspoort in het Westen, en er is Dg een en ander over van dat verle- irote kerken bestaan en kwamen weer tevoorschijn. Nu nog is het een stad met een katholieke inslag en na de openstel ling en verwestering van Japan wer den hier grote kerken gebouwd, als om de smaad uit te wissen. De groot ste daarvan stond precies naast de plek waar het wapen van de massa moord neerkwam, en werd vergrui- nrof rlr i w <trhi ilfp nnrrlhnli zeld. Een tweede confrontatie met het prOl.ar.|.W.5CrlUITe nOianOlI Westen wiste de eerste uit. en. iar wie de naam Nagasaki hoort irdt waarschijnlijk eerder herinnerd n een ander, recenter verleden, lier immers is het dat op 9 augustus 1945, om 2 minuten over 11 in de iiorgen, de tweede atoombom viel en at is een stuk historie waarbij eigen- eiei Uk al het voorgaande in het niets 0 Okt te verzinken. Waanzinnige ironie de geschiedenis: Nagasaki is de tad waar Japan in de 16e eeuw econfronteerd werd met het christen- om. In dit gebied werden er vele •ekeerlingen gemaakt en na de lange ouwen van christenvervolgingen ble- [en zij in het geheim te zijn blijven Dat is te gechargeerd gezegd natuur lijk, en het is te makkelijk om al de stereotypen over onze westerse tome loze beschaving aan zo'n contrast op te hangen. Over de schuldvraag van wat hier gebeurd is, is al eindeloos en helaas dikwijls te liahtvaardig gespro ken. De laatste tijd hebben sommige historici, met het inzicht van wie later komt, de meest fantastische the orieën opgehangen over de Ameri kaanse bedoelingen met het atoomwa pen. Het zou, zeggen zij. gebruikt zijn niet om Japan te dwingen, maar om Rusland te intimideren. Dit is een niet geringe beschuldiging. O zeker, leest men hun werken (Alperovita, Kolko etc.) dan komen zij nog wel met bewijzen ook. Maar dat komt alleen omdat men in de moderne geschiedenis over zo'n overvloed van materiaal beschikt dat men alles kan bewijzen, als men het maar handig rangschikt. Oorlogsmoe Was het voor de Amerikanen van 1945 werkelijk zo duidelijk dat de Japanse regering vrede wilde? Daar beginnen de vragen al. Welke Japan ners wilden het? Hoeveel macht had den zij om hun wil door te zetten? Het is waar dat sommige leiders de oorlog moe waren, vandaar al in juli de overigens onhandige toenanderings- uogingen tot Rusland. Maar anderen geloofden in een bitter einde, een harakiri voor het hele volk. Uitgere kend op dezelfde 9e augustus dat de bom op Nagasaki viel vergaderden in de bunkers in Tokyo de generaals en ministers om 11 uur precies, en on danks een hele dag praten waren de meningen daar zo verdeeld dat geen overeenstemming en dus geen vrede mogelijk was. In de volgende nacht praatten zij door, nu in tegenwoordig heid van de keizer en nog, al was het nieuws van de tweede atoombom be kend, pleitten de generaals voor door vechten. Alleen de persoonlijke beslis sing van Zijne Majesteit voor vrede gaf tenslotte een andere doorslag, wat overigens nog leidde tot een rebellie van jonge officieren. Zwarte schacht Ik haal dat alles niet op om de Westerse landen te disculperen, ik ben het er mee eens dat van Ameri kaanse zijde, ondanks de humane ver ontrusting van sommigen, zoals Stim- son en Leaky, er al te gemakkelijk over de zaak werd gedacht, zeker door Truman zelf, die nog jaren later kon verklaren, dat het werpen van de atoombom geen moeilijke beslissing voor hem was. 'I made it like that', en hij knipte met zijn vingers. Ik moet alleen bekennen dat ik in het geheel geen raad weet met de proble matiek, die ik hier weer beleefde door er de resten van te zien, en dat ik mij toch kwaad maak als ik mijn vakgenoten bezig zie zo vanuit de hoogte naar hun perspectief schuld en onschuld te verdelen. Alsof dat kon, waar zulke diepten van verschrikking openbaar zijn geworden. Precies op de plaats waar de bom is gevallen staat een simpele rechte zwarte schacht, vierkant, vlak erach ter in het park een kolossaal monu ment van een of andere met de armen zwaaiende Hercules die de god des vredes moet voorstellen, wat voor god dat ook wezen mag. Maar in het stadsmuseum vlakbij, een heel be scheiden opgezet geval, Is er een ver dieping gewijd aan de geschiedenis Gezicht op Nagasaki (foto: J. W. Schute Nordholt). van de ramp op een hoogst simpele en indrukwekkende wijze. Daar leest men nog eens, sober gesteld, de fei ten; binnen een straal van 1 kilome ter alle leven vernietigd, binnen 2 kilometer alle leven geschonden, zo veel doden direct (25.000), zoveel na derhand (nog eens 50.000), zoveel blij vend verminkten, zoveel huizen ver woest, enz., enz. En men ziet de foto's, zonder dat men ze ziet, want men kan er nauwelijks naar kijken, zo gruwelijk zijn ze. Men moet zich innerlijk afsluiten om überhaupt zelfs maar de blik er op te kunnen werpen. Verder liggen er de voorwerpen, de kleren, de potten en pannen, zelfs die nog verminkt, het speelgoed, de kruis beelden, alles wat het leven uitmaak te. Het ls eigenlijk te bizar, men kan het niet in zich opnemen. Jaren geleden, herinner ik mij, was lk in een dergelijk museum in Ora- dour-sur-Glane, raidden in Frankrijk, het dorp dat door een Duits SS- commando werd uitgemoord. Het leek sprekend op dit hier, dezelfde verte rende vernietiging niet alleen van de mensen maar van hun hele bestaan, tot ln de kleinste dingen toe. Er is een vlak van menselijk bestaan waar op wij kunnen oordelen en veroorde len, er is een ander dieper vlak waarop wij alleen schuldig zijn, door het loodzware feit dat wij mensen zijn, omlaag getrokken door de zwaar tekracht van ons bestaan. Er waar de grens ligt tussen die twee, en welk recht wij hebben te oordelen, dat 'blijft onzeker, kan slechts in de parti cipatie beslist worden. Wie gèèn deel heeft aan de schuld, heeft geen deel aan de verzoening. Tot zulke zware gedachten geraakte ik in Nagasaki, waar ik heen was gegaan om een ander verleden te zoeken, zorgelozer, dat van de Hollanders. Het is nu avond, de stad ligt beneden mij te schitteren als een vulgaire projec tie van de sterrenhemel, een alleraar digst gezicht. Alles leeft weer en werkt en hoopt, met een verleden achter de rug dat onverteerbaar ls en daarom een toeristische attractie is geworden. Een electrlsch carillon galmt op dit moment door de duister nis Schuberts Heidenröslein. De we reld is stapelgek. Het ls tijd om te gaan slapen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9