Katholieke Noordieren spraken met Whitelaw !UW I I Wiegel liet eisen vallen; verkiezingen in november VVD draait bij enia weert ziaten it Oeganda krant KOELKAST 140 Itr. 198,- 47 Bijtende honden belaagden 335 Westduitse ptt-ers Vaticaan: regenjas contra bloot Vrouw kreeg lading glas over haar heen In deze krant Hoop op vredesregeling voor Ulster herleeft SLAAPKAMERS WANBMEUBELS BANKSTELLEN bon maar vooral misschien goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is. Nieuwe Leidse Courant 1ISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1972 53ste jaargang HAARLEMMERSTRAAT 250 GRATIS BEZORGEN istraat 37 Postbus 76 Telefoon: 01710 - 31441 en 20388 (red.) Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 8,76 per maand, per kwartaal 25,90 Afd. Bez orglng vanaf 08.30 uur. IROBI (Reuter, UPI, AP) tia heeft gisteren bekendge- ikt, dat het zijn grens gaat ten voor de Aziaten met een s paspoort, die met uitwijzing het aangrenzenyde Ooeganda den bedreigd. officiële persbureau van Kenia de mee, dat vice-president Daniel p Moi gisteren in Nakoeroe ver- rde, dat Kenia niet van plan is als toevluchtsoord voor uit Oe- la verdreven Aziaten open te stel- Kenia, dat zelf een kolonie van lerdveertigduizend Aziaten heeft, de 640 km lange grens met Oegan- fsluiten en tegen een exodus van andese Aziaten waken met 'inten- e grenspatrouilles', aldus Moi. De ister liet verder weten, dat Kenia a belt voor het storten van bur- uit andere landen' is. EN lever et ge J del 0 IFOOk :uze 1 Pr rde gisteren bij dezelfde gelegen- n ook, dat hij zijn ministers en :e_n.z,ln van de veiligheidsdienst medail- in het vooruitzicht heeft gesteld de campagne tegen Israëli's en se Aziaten 'zegevierend' wordt af- Dten. ;ten US' luien igezegd 'laatselijk een regen- of on weersbui, mrar ook flinke zon- lige perioden. Matige tot vrij rachtige zuidwestelijke wind. laximumtemperaturen van 19 Taden aan zee tot ongeveer 23 [raden in het oosten van het and. lorgen en overmorgen: over gang naar droog en zonnig weer net ongeveer normale tempera- uren. Zon op: 05.16 Zon onder: 20.14 topavond in e Koepel' de Aziaten in Kenia heeft nog de helft het staatsburgerschap Kenia aangevraagd sinds het land 963 onafhankelijk werd. De mees- nderen hebben Britse paspoorten wachten op toestemming om zich Ingeland te vestigen. Kenia, Tan- a en Oeganda hadden eerder met eland een regeling ontwikkeld, ens welke elk jaar drieduizend ten naar Engeland kunnen ver ken. Zoals bekend heeft het Oe- lese staatshoofd, Idi Amin, het lopen weekeinde laten weten, dat jiaar schatting vijftigduizend Azia- in zijn land met een Brits pas- binnen drie maanden moeten kken. ns goedingelichte bronnen in ïn zal de Britse hogecommissaris Oegandese hoofdstad Kampala lent Amin nogmaals vragen zijn lit ten aanzien van de Aziaten te Jien. Engeland heeft al eerder ge- zijn economische hulp aan Oe- i, die schommelt tussen de dertig |veertig miljoen gulden, op te LIBERALEN BLIJVEN ZITTEN Van onze parlementsredactie DEN HAAG De confessionele partijen en de VVD zijn het volkomen onverwachts eens geworden over de vorming van een vierpartijenkabinet, dat voor eind november - de 22e of de 29e - verkiezingen uitschrijft. De weg hiertoe werd geopend nadat fractievoorzitter Wiegel van de WD volledig instemde met het beleid van minister Boersma (sociale zaken) inzake het overleg met het bedrijfsleven over afsluiting van een sociaal contract. Deze uitslag van de langdurige en moeizame besprekingen die formateur Beisheuvel gisteren opnieuw met de vier fractievoorzitters voerde, staat in schrille tegenstelling tot de algemne verwachting die er maandag bestond. Fractievoorzitter Wiegel legde toen drie harde eisen op tafel voor de of dat veel zal uithalen blijft te r11, want gisteren liet Amin tij- vj een ontvangst van de nieuwe ,^'jassadeur van Soedan weten, dat j ZO nodig bereid is zijn leven te ptiÏ n voor de beëindiging van de j lljitage' van de Oegandese economie Britse Aziaten en Israëli's. Zoals nd verbrak Oeganda vier maan- geleden de diplomatieke betrek en met Israël en werden alle ,$li's het land uitgewezen wegens 'ersieve activiteiten'. Amin ver- BONN (AFP) Brievenbestel ler blijkt in West-Duitsland een gevaarlijk beroep te zijn. Vol gens een gisteren gepubliceerde PTT-statistiek hebben sinds be gin vorig jaar in de Bondsrepu bliek 335 geüniformeerde PTT- employees, die tijdens het uit oefenen van hun functie door honden werden gebeten, zich onder medische behandeling moeten stellen. Het ministerie voor de posterij en merkt hierbij op, dat de meesten van hen zich alle moei lijkheden hadden kunnen bespa ren door tijdig gebruik te ma ken van de spuitbussen met een mengsel van olie en peper, die zij tijdens het bestellen van de post altijd bij zich moeten dra gen. Desondanks loopt volgens de statistiek iedere besteller eens in de vijf jaar de kans door een woedende hond te worden aangevallen. thans geformeerde kabinet chouw ik materieel als een de- sionair kabinet. Dr. Th. E. E. van Schaik Ticeede Kamerlid KVP. --- en wat zegt u van dit streepje VATICAANSTAD (Reuter) Het Vaticaan heeft gisteren mee gedeeld, dat bezoeksters van de St. Pietersbasiliek, die niet bin nengelaten worden, omdat ze mi nirokken aan hebben, bij het voorlichtingsbureau van het Va ticaan een lange zwarte regenjas kunnen lenen. Voor het lenen van het kleding stuk wordt geen geld gevraagd, maar wel wordt men in zes talen uitgenodigd een vrijwillige bijdra ge te storten. Tot voor kort wer den bezoeksters van de Basiliek, die minirokken droegen, aan de ingang geweerd door ordebewaar ders en een kloosterzuster. Laatstgenoemde kon het echter op zeker ogenblik niet meer bij benen en kreeg een zenuwinzin king. DEN HAAG In een glashandel in Voorburg (Z.-H.) heeft een 52-jarige vrouw gistermorgen 30 glasplaten op haar benen gekregen. Zij is met diepe snijwonden in wn ziekenhuis opgeno men. De vrouw hield de stapei glas platen vast voor een glaszetter, die er een ruit tussenuit wilde halen. Het gewicht bleek te zwaar waarna de partij glas omviel en op haar benen belandde. Het slachtoffer is mevr. M. C. Lager- berg, de vrouw van de eigenaar van de glashandel. Sport FC Groningen zoekt compromis tussen show en prestatie Economie Goed 1971 voor Van Gend Loos Boekenetalagc Lezers schrijven Familieberichten Itadin- en tv-programma's Recept Strips en feuilleton Dichtbij en verder Wetenschap en Techniek Puzzel en Problemen Beurs RITA 'Kunnen we ook zien, hoe oud u bent, als we uw rimpels tel len?' vorming van het vierpartijenkabinet. Hij stelde onder meer de voorwaarde dat het sociaal contract voor 1 novem ber rond zou moeten zijn. In confessi onele kring legde men deze stelling uit als een verkapt pistool op de borst van het bedrijfsleven. Deze eis heeft de VVD gisteren na hernieuwd fractieberaad laten vallen. 'Demissionair' Binnenland Meeste tv-kijkers rond de klok van acht5 Buitenland Nagasaki, stad met een onverteerbaar verleden 9 Kerk Romeinse curie zal niet veranderen 2 10 11 Een tweede eis van de VVD was dat de vier fracties zich unaniem achter het tweede kabinet Biesheuvel zouden scharen. Deze zekerheid zouden, aldus de heer Wiegel, de confessionele frac tievoorzitters hem hebben gegeven. In het NOS-journaal legde hij het zo uit, dat de drie dissidente KVP-fractiele- den tegen een eventuele motie van wantrouwen van oppositieleider Den Uyl zouden stemmen. Een van de dissidente KVP-ers. de heer Van Schaik verklaarde gistera vond echter 'op geen enkele manier voor het dreigement van de WD door de knieën te zijn gegaan.' Volgens de heer Van Schaik waren hij en zijn medestanders tegen de vorming van een politiek volwaardig vierpartijen kabinet. Dat zou het geval geweest zijn, als de verkiezingen in februari of maart van het volgend jaar zouden zijn gehouden. 'Het thans geformeer de kabinet,' aldus de heer Van Schaik, 'beschouw ik materieel als een demissionair kabinet.' Volgens hem zou zo'n kabinet geen politiek omstre den punten kunnen aankaarten en zou dat toch het geval zijn dan be houdt hij zich de vrijheid voor om gewoon tegen te stemmen. Mr. W. Aantjes, fractieleider van de ARP, verklaarde in een televisieuitzen ding van de NCRV, dat zijn collega Wiegel van de VVD de formatie van een vierpartijenkabinet wilde doen slagen. De heer Aantjes gaf toe, dat hij meer dan eens zijn twijfels had uitgesproken over de VVD. Maar gis teren is gebleken, dat de WD achter het beleid van minister Boersma van sociale zaken staat. De liberale partij geeft geen nadere interpretatie meer aan het loon- en prijsbeleid. Mr. Scholten WD-fractieleider Wiegel bevestigde, dat zijn partij het stuk van adviseur mr. Scholten onderschrijft, waarin het loon- en prijsbeleid nauwkeurig wordt omschreven. In dit stuk. opgsteld bij de poging de oude coalitie te herstel len, is er geen sprake van, dat met het bedrijfsleven zal worden onder handeld met het pistool op de borst. Zoals bekend kon DS'70 het niet met deze visie eens zijn. Formateur Bies heuvel heeft na het bereiken van het akkoord met de vier fractieleiders uitvoerig aan koningin Juliana ver slag uitgebracht. Het demissionaire kabinet komt vanmiddag bijeen. Ver wacht wordt, dat het tweede kabinet- Biesheuvel nog deze week geconstitu eerd kan zijn. Het is namelijk de bedoeling, dat de opengevallen plaat sen van de afgetreden DS'70 ministers door de ministers van de andere par tijen worden ingenomen. Zoals bekend hebben de ministers met uitzondering van de DS '70-ers alleen hun zetels beschikbaar gesteld. De verwachting is dat de Tweede Kamer volgende week dinsdag waarschijnlijk mr. Biesheuvel als leider van het vierpartijenkabinet tij dens een debat zal ondervragen over de formatie. Ontiegelijk Voordat bekend werd dat de vier fractieleiders een akkoord hadden be reikt, had drs. J. M. den Uyl, leider van de PvdA-fractie, op een persconfe rentie gezegd dat de heer Biesheuvel nu spoedig met een kabinet moest komen, dan wel zijn opdracht terugge ven. De heer Den Uyl zei dat de maat nu vol is. Er is zei hij de afgelopen weken 'ontiegelijk gehan nest'. Zodra het nieuwe kabinet er is verwachtte Den Uyl 'binnen tweemaal 24 uur' een kamerdebat. Het valt niet aan te nemen dat de PvdA-leider in dit opzicht zijn zin krijgt, al was het alleen maar omdat de grote vergader zaal van de Tweede Kamer op het ogenblik wordt ontsierd door reusach tige steigers die wegens verbouwings werkzaamheden tegen de muren zijn geplaatst. Zo wordt de ministerstafel door een meters brede loopbrug over schaduwd. De timmerlieden en stuca- doors zullen nog moeite genoeg heb ben, de zaal weer voor aanstaande dinsdag te ontruimen. Gistermorgen heeft formateur Biesheuvel in Den Haag met de fractievoorzitters van de KVP, ARP, CHU en WD gesproken. Uit dit overleg resulteerde het besluit tot een vier-partijen-kabinet. Op de foto: van links naar rechts de heren Biesheuvel, Tilanus, Wieg el, Andriessen en Aantjes. BELFAST (Reuter, UPI) Katholieke oppositie-leiders uit Noord-Ierland zijn gisteren formele besprekingen begonnen met de Britse regering, waarmee een einde is gekomen aan een boycot van 13 maanden en de hoop op een vredesregeling is toegenomen. Tot volkomen verrassing van velen, werd bekend lat de leiders van de 'SDLP, in het geheim drie uur had den gesproken met William Whitelaw, de Britse minister voor Noord-Ier- land. De SDLP vertegenwoordigt de meerderheid van de Noordierse katho lieken. Gisteren zou nog een tweede gesprek plaats vinden. Wat er bespro ken is, werd door beide partijen ver zwegen. Nog geen 24 uur tevoren hadden de leiders van de partij laten weten dat zij het voorgenomen gesprek met Whitelaw hadden afgelast. De vorige week hadden zij verklaard dat zij alleen met Whitelaw wilden spreken als: de Britse troepensterkte in de katholieke wijken zou worden inge krompen, alle katholieke geïnterneerden zou den worden vrijgelaten, de Britten een evenwichtige poli tiek ten aanzien van katholieken en protestanten zouden gaan voeren. CONCESSIES De kans is groot dat de SDLP bepaal de concessies van de Britten heeft ontvangen over deze eisen, maar aan wijzingen zijn er nog niet voor. De leiders van hun partij zullen hun ommezwaai echter duidelijk maken aan hun kiezers. Door met Whitelaw samen te werken, lopen zij het gevaar zich volledig af te snijden van hun achterban, die zich na de inval van de Britse troepen in de katholieke wij ken steeds feller tegen het Britse bewind is gaan keTen. Whitelaw ontmoette gisteren ook pro testantse leiders, onder wie oud-pre mier Brian Faulkner en de leider van de Unionistische partij, Ian Paisley. Daarna stond een tweede gesprek met de SDLP op het programma. Volgens politieke waarnemers kunnen de be sprekingen van gisteren opgevat wor den als verkennende besprekingen, die tot echte vredesonderhandelingen zouden kunnen leiden. Inmiddels is het dodental in Ulster de 500-grens gepasseerd. Een protes tantse militieman werd in Armagh v >or zijn huis neergeschoten en in het ziekenhuis overleed een 15-jarige jongen, die vorige week gewond was geraakt bij de drie bomaanslagen in Claudy. Van de 500 mensen, die om het leven zijn gekomen waren 110 Britse militairen, 17 leden van de militie, 25 politiemannen en 348 bur gers. Inmiddels zijn 47 geïnterneerden vrij gelaten. Whitelaw liet weten dat dit gebeurd is omdat de veiligheid is toegenomen. Er bevinden zich nu nog 283 mensen in interneringskampen. In maart waren dat er 943. (ADVERTENTIE) in elke prijsklasse alle maten modern en klassiek Levering uit voorraad „SLAAPBANKEN CENTRALE" Fabriekstoonzalen, Industrie gebouw. Goudsesingel 66, Rotterdam, telef. 010-13.80.18. noteer als nieuwe abonnee een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! betaalt per: een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. Naam: Adres: - Plaats: maand - kwartaal De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste handige paraatmap met brief papier en pen mapje post papier met enveloppen pletine schaaltje (flessen- onderzetter) Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN jjj^^ W .J

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1