Kerken van Zuid-Afrika aangevallen Grote corruptie bij politie van staat New York I I I I I I I ft. UW oger bod udet op imburgs agblad Trein moet weer voor jongens stoppen A krant nmoetfusie in irettenwereld Chr. Instituut geeft rapport uil Porsche van politie onder de aardappels Krantenconcerns in oosten samen In deze krant Abie Nathan gaat in hongerstaking Miljoenenschade bij brand in Maarssen Na ongeluk overleden maar vooral misschien goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is. fieewe Leidse Courant ELI J K DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoeti" DINSDAG 8 AUGUSTUS 1972 53ste jaargang Veilig gekocht bij de vakman Bij VERDUYN INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG Iraat 37 Postbus 76 Telefoon: 01710 - 31441 en 20388 (red.) Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 8.76 per maand, per kwartaal L'j.UQ Aid. Bez orning vuml OS.3U uur. leen onzer verslaggevers SGEN De NV Associatie 'itgevers van Dagbladen en hriften (Audet) heeft een fan in totaal 6,7 miljoen gul- ip het aandelenkapitaal (no il 990.000) van het Lim- Dagblad aangekondigd. Dit [ent, dat dit concern ruim miljoen gulden meer biedt )e Telegraaf. iod houdt in een betaling in iten ten bedrage van 1700 ieder aandeel nominaal 250 680 procent). Per genoemd el kan desgewenst in plaats van in contanten een 8 procents ■«eerbare obligatie worden ver- n van 500 nominaal, met aan- in contanten tot 1700. Deze ities zullen tot 1 januari 1975 kunnen worden in twee ten/ 200 nominaal aandelen Audet. garandeert, dat het Limburgs xe ad als zelfstandige werkmaat- las pij wordt gehandhaafd, de werk- m inheid van het personeel wordt sw :erd met handhaving van de eit van de bestaande functies, H arakter van de krant wordt be- ^>n (de onafhankelijke redactie- re ïg wordt neergelegd in een redac- 0 luut cn bevestigd door de instel- jecl an een redactieraad), de belan- sui an het personeel worden bevei- oor de benoeming van een com- ris, die het vertrouwen van de 'jj emers geniet en de zinloze con- {ïtie-vormen zullen worden beë- om middelen 'vrij te maken de verbetering van de kwaliteit e kranten, atste garantie slaat op De Lim- een door Audet uitgegeven d, dat tot nu toe een grote tie vormen zullen worden be- ■eest. 'KV vindt het gewenst, dat bij de -.kelingen rond h et Limburgs id de bij de vakcontrales aan- en vakbonden en de categorale nd van journalisten NVJ op kor- rmijn tot een gezamenlijke cp ig komen. Het gaat hier om de VV, NKV en CNV aangesloten che bonden en de NKV-bond van beambten, hoger en leiding- d personeel. ^KV zegt in een gisteren uitge- communiquó achter het beleid le katholieke grafische bond en lie BLHP (die vrijdag niet mee- met de 24 uurs staking) tc staan, het verbond vindt wel, dat de twoordelijkheid van de vakbewe- liet ophoudt bij de bedrijfsecono- e aspecten van de overname van igblad. zaak moet ook beoordeeld wor- i het licht van dc totale positie e pers in ons land. Speciaal de voor het handhaven van de ver- lenheid in de informatievoorzie- middels de pers is daarbij in het B'. :er A. J. Mutsaers van de katho- grafische bond zegt geen moeite bben met de NKV-wens op korte jn tot een gezamenlijke opstel- net de NVJ te komen. 'Wij heb- als grafische bonden natuurlijk ccent op de werkgelegenheid en beidsvoorwaarden gelegd, maar etekent niet, dat de grafische geen oog hebben voor de aspecten en de identiteit van imburgs Dagblad'. gezogd hebben niets te maken met KV-ers en de CNV-ers. Het ons om een oplossing van de lijkheden voor onze mensen, inen, die bij Peiger hebben gewerkt, hebben in feite een ising voor het hele conflict in eg gestaan'. Industriebond NVV over oplos sing Peiger-conflict. JOHANNESBURG (Reuter) In een onafhankelijk rapport over de kerken in Zuid-Afrika wordt op hen kritiek uitgeoefend wegens dis criminatie ten nadele van niet-blanken, terwijl tegelijkertijd wordt erkend, dat de apartheid hun werk erg moeilijk maakt. opgesteld door de Het rapport doet de volgende aanbe- Een Porsche van de rijkspolitie is gistermorgen op de rijksweg Utrecht-Den Bosch door een met aardappels geladen vrachtwagen de sloot naast cle weg ingedrukt, waarna de politiewagen onder de aardappels werd bedolven. De Porsche was onderweg naar een op stopping, toen de vrachtwagen hem aanreed en in de slootkant drukte. Beide politiemensen werden gewond, maar niet ernstig. Op de foto, onder de pijl, naast de laadbak van de gekantelde vrachtwagen, zijn nog net de dakstijlen van het door aardappelen bedolven wrak te zien. Het rapport is opgesteld door "Church Commission of the Stiyiypro- ject on Christianity in Apartheid So ciety (SPRO-CAS)', na een voorberei ding van drie jaar. SPRO-CAS is een studieproject van Beyers Naude's wel bekende Christelijk Instituut. Het rapport zal naar alle waarschijnlijk heid aanleiding zijn tot wijdverbreide controverse, wanneer het donderdag in de boekhandel verschijnt. Het oefent kritiek uit op de benepen apartheid, die in bepaalde kerken op geld doet. Als voorbeeld wordt ge noemd de gewoonte om blanken voor in de kerk te laten zitten, zodat zij als eerste tot de heilige tafel kunnen naderen. Volgens het rapport handhaven de blanken hun macht ook door in be langrijke commissies en comité's van hun kerken leden van hun eigen ras te benoemen en de hoogste ambten in de hiërarchie voor blanken te reser veren. Het rapport noemt de presbyteriaanse kerk van Zuid-Afrika bij naam. In deze kerk is nooit een niet-blanke tot moderator benoemd, 'hoewel er onge twijfeld niet-blanken zijn die de nodi ge bekwaamheid hebben.' Schijn NEW YORK (UPI, Reuter, AP) De corruptie in het politiekorps van de staat New York beperkt zich niet tot 'enkele rotte appels', maar vindt op grote schaal plaats. Dit is één van de conclusies van een commissie, die op last van burgemeester John Lindsay twee jaar lang de gang van zaken bij de politie heeft onderzocht. Hoewel het rapport van de commissie- Knapp niet zegt hoeveel van de 30.000 politie-agenten in de staat New York bij omkoping betrokken zijn, zegt de commissie dat haar bevindingen het niet alleen onrealistisch, maar zelfs belachelijk hebben gemaakt om hier na nog de rotte-appel-theorie aan te hangen'. De commissie verklaart dat de corrup tie 'wijdverbreid' is en zich uitstrekt tot de hoogste rangen. De omkoperij varieert van gratis maaltijden voor agenten tot het aanbieden van 'zwijg geld tot fantastische hoogte'. Als voor beeld wordt een geval van omkoperij in een door de politie ontdekte narco- ticazaak genoemd. Met 80.000 dollar werd de politie overgehaald de zaak in de doofpot te stoppen. 'En dit is bepaald geen op zichzelf staand geval', voegt de commissie eraan toe. De agenten kunnen maandelijkse inkom sten uit gokhuizen of talrijke kleine betalingen van bouwondernemingen, bars en zakenlieden krijgen. De commissie dringt er bij gouver neur Nelson Rockefeller op aan een speciale openbare aanklager te benoe men om een nieuw, onafhankelijk controle-bureau te leiden, die alle cor ruptiezaken moet onderzoeken en be straffen. Dit bureau moet worden be mand door personen, die los staan van de politie. De New Yorkers 'ver- trouwer. nu eenmaal niet politie-agen ten, die andere politie-agenten moeten controleren', aldus de commissie. Andere aanbevelingen van de commis- sie-Knapp: legalisering van gokken om agen ten minder snel in situaties te bren gen, die makkelijk tot omkoping kun nen leiden. een grotere variatie in straffen voor corrupte agenten, waaronder de gradatie voor alle rangen (op het ogenblik kunnen slechts zij boven de rang van kapitein gedegradeerd wor den). het laten vervallen van een ver plicht aantal arrestaties. het dragen van naamplaatjes. Gisteren is een statistiek gepubliceerd waaruit blijkt dat in de stad New York in de eerste maanden van dit jaai 810 mensen vermoord zijn. het geen 11 procent meer is dan in dezelf de periode van het jaar daarvoor. ARNHEM - ÜDric kram het oosten het land zij ,<cn i kort nauw g&ja samenwerken. F Tijl in Zw'Re (Provinciale-, Zw> ^.,- In het rapport wordt ook de praktijk gehekeld om voor het ophouden van de schijn een paar niet-blanken op vooraanstaande posten te benoemen. Maar, aldus het rapport, 'veel blanken ontdekken bij zichzelf hun kolonialis tische neigingen en er komt verande ring'. De apartheid belemmert liet werk va.. - de kerk in aanzienlijke mate, aldus het rapport, dat verbanningen, depor taties, visumweigeringen en intrek- velingen: symbolische daden van verzet door christenen tegen wat in de kerk 'vals en laakbaar' is; weigering van kerken om zich in officiële stukken te laten omschrijven als blank, Afrikaans of niet-blank; een onderzoek naar de organisa ties, waarmee de kerken zakelijke banden hebben; steun van de kerk aan gewetensbe zwaarden; het belasten van lidmaten van ker ken voor steun aan het Afrikaanse onderwijs. Onder de ondertekenaars van het rap port zijn er die niet met alle conclu sies instemmen, maar het wel eens zijn met de 'algemene teneur'. Een afschrift van het rapport is toegezon den aan premier John Vorster en minister van binnenlandse zaken Con nie Mulder. Het verschijnt ook in het Afrikaans. Binnenland Bonden onderling oneens voor regeling bij Peiger Met Kurliaus zou Sckeveningen verdwijnen Buitenland OvcrijMfi?.- Courant), Wegener *n - king van paspoorten ten nadele Bewolkt Bewolkt weer met plaatselijk 'n regen- of onweersbui. Tot matig of krachtig toenemende en naar zuidelijke richtingen krimpende wind. Maximum-temperaturen van 20 graden Celsius vlak aan zee tot omstreeks 25 graden in het oosten en zuiden van het land. Morgen en overmorgen: enkele buien, ook af en toe zon en lagere temperaturen. Morgen zon op: 05.14 onder: 20.16 Van een verslaggevers BARNEVELD Opnieuw zijn twee jongens uit Bameveld aan de dood ont snapt toen zij tussen de rails bleven staan om de trein Amersfoort-Wagenin- gen tot stilstand te dwingen. Op het laatste moment echter werden de knapen, 9 en 12 jaar oud, bang en sprongen van de rails. De treinbestuurder had de trein inmiddels tot stilstand gebracht en wist de oudste jongens, Jacob Lindeman uit Barneveld. in de kraag te grijpen. De ander was al naar huis gevlucht. De bestuurder nam de jongen mee naar station Lunteren en gaf liem over aan de politie. Tegen belde knapen is pro ces-verbaal opgemaakt. De NS wijst er op dat in dergelijke gevallen dc ouders aansprakelijk zullen worden gesteld voor de schade. Enige weken geleden ge beurde iels dergelijks. Toen bracht een jongen de trein lol slil >»d om een weddenschap. NEW YORK (REUTER) De Israë lische 'vredespiloot' Abie Nathan, die driemaal naar Egypte is gevlogen om te pogen een vredesboodschap over te brengen, heeft in de Verenigde Staten verklaard, dat hij een hongerstaking gaat houden om geld bijeen tr bren gen voor een neutraal radiostation in het Midden-Oosten. Hij zei dit aan boord van een 570 ton metende vrachtboot, die hij van de bijdragen van 13.000 Nederlanders heeft kunnen kopen. Er is echter nog 50.000 dollar nodig om het vaartuig uit te rusten als zendschip. Om dit geld bijeen te brengen wil hij een hongerstaking beginnen. Abie Nathan deelde mee. dat hij van af zijn schip muziek, discussies tussen Arabieren en Joden en nieuws in het Arabisch-Hebreeuws, Engels en Frans zal uitzenden. Het vaartuig zal een ligpaats kiezen in de Middellandse Zee nabij het schiereiland Sinai. MAARSSEN Tijdens een felle, uitslaande brand in Maarssen bij Utrecht, is gisteren het magazijn van de firma Speyer, een groothandel in sponzen, zemen en kaarsen, in nog geen half uur tijd in de as gelegd. De oorzaak van de brand, die plaatsvond tijdens een hevig onweer, is waar schijnlijk blikseminslag. Het kantoorgebouw liep een flinke waterschade op. De totale schade be draagt volgens de eerste schattingen 2.5 miljoen gulden. De hele voorraad is verloren gegaan. De brand ging gepaard met een enor me rookontwikkeling, die tot ver in de omtrek te zien was. De brand trok veel publieke belangstelling. De brandweer, die het vuur met vijf tien stralen en een waterkanon be de heli.- av>>. i i. .1 k gehad Apeldoorn Nieuwe Apeldoonise Cou raiït, Tin-P? Omrant en De Vallei) en het Van der Loeff-concerv fe Enschede (Tnbantia, Arnhemse Courant). De sa' menwerking wordt donderdag bekend gemaakt. Vandaag zouden de redacties worden ingelicht. Wegener en Tijl die beiden in het Noord-Veluws gebied opereren, trek ken zich ieder terug achter een lijn tussen Heerde en Epe. Wegener zou inmiddels het Veluws Nieuws, een nieuwsblad in Epe, al hebben opge kocht. De Edese Courant, een kopblad van de Arnhemse Courant (Tubantia-Van der Loeff), gaat volgens de plannen over naar Wegeners Courantenbedrijf. Wegener heeft al eerder in Ede een poging gedaan te penetreren, hetgeen is uitgelopen op een krantenoorlog in de omgeving van Ede. Het Wegener- produkt, Edes Dagblad, bleek toen niet levensvatbaar. De Graafsehaps- bode te Doetinchem, nu een drukor der voor Wegener, zou volgens de plannen overgaan naar Van der Loeff. welk bedrijf dit gebied gelegen tus sen Arnhem en Enschede graag zou willen gaan bestrijken. Er is geen sprake van een fusie tus sen beide concerns. Een vérgaande samenwerking mag deze ontwikkeling wel genoemd worden. Op grond van de nu gemaakte gebiedsafspraak tus sen Wegener en Tijl is te verwach ten, dat Wegener zijn nieuwsvoorzie ning gaat onderbrengen in GPD-ver- band. Momenteel heeft Wegener een contract met het Algemeen Dagblad te Rotterdam, maar de Apeldoornse directie schijnt daar niet helemaal con tent mee te zijn. geestelijke bedienaren opsomt. Zo \.erd onlangs het paspoort van Peter Randall, directeur van SPRO-CAS, in gehouden. WEERT Mevrouw A. C. Caris- Centjens (65) uit Weert is gistera vond in het ziekenhuis van Weert overleden aan de gevolgen van een ongeluk. Op haar fiets werd zij in Kelten (bij Grathem L) om vijf uur door een personenauto aangereden, toen zij geen voorrang gaf. 'Zo gaat het toch wel iets ge makkelijker, Tommy'. Keizer te veel symbool om probleem te zijn 7 Eagleton-affaire blijft blok aan McGoverns been 9 Kerk Overheid heeft niet tot taak zedelijke nonnen vast te stellen 2 Sport FC Den Bosch en FC Utrecht aan begin van nieuw seizoen 11 Economie Meerderheid achter bestuur op roerige HYA-vergadering 13 Leïcrs schrijven 2 Boekenetalagu 2 Sirips cn feuilleton k Radio- cu tv-programnia-s Dichtbij cn verder 7 Beurs lu Familieberichten 12 bon noteer als nieuwe abonnee Adres: - Plaats: - een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! maand kwartaal een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. mapje post papier met enveloppen pletine schaaltje (flessen- onderzetter) handige paraatmap met brief papier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1