Aziaten moeten binnen 3 maanden Oeganda uit Russische adviseurs mogen in Syrië en Jemen blijven Thieu ontslaat corrupte minister van defensie Britse legerpost in Belfast bestormd Britse havenarbeiders boos op sociale zaken President Amin noemt beslissing onherroepelijk Amerikaanse journalist in Moskou verhoord Franse brouwerij akkoord met bod van Heineken Scheepsongeluk in Het Kanaal: elf doden Kennedy bezorgd over Boeroendi Elektromagnetische storm trof aarde Vlinder-invasie in de Pyreneëen Treinramp Pakistan Familieleden politieke gevangenen naar Boeroe Israëlisch vrachtschip uitgebrand Collaborateurs in Estland veroordeeld China heeft bijna 700 miljoen inwoners TROUW/KWARTET MAANDAG 7 AUGUSTUS 1972 Buitenland T.» K7 KAMP ALE (Reuter, UPI, AP) President Idi Amin van Oeganda heeft zaterdag verklaard dat de 80.000 Aziaten in zijn land, die een Brits paspoort hebben, drie maanden de tijd krijgen het land te verlaten. Een dag eerder had Amin bekend laten maken, dat hij Engeland zou vragen 'de verantwoordelijkheid over te nemen' voor alle Aziaten in de Afrikaanse staat Oeganda, die in het bezit zijn van een Brits paspoort. Hij had toen geen termijn genoemd. Diplomatieke kringen in de Oegande- se hoofdstad Kampala vinden het door I Amin genoemde getal van 80.000 aan de erg hoge kant. Weliswaar zijn er ongeveer zoveel Aziaten in Oeganda, maar slechts de helft daarvan heeft waarschijnlijk een Brits paspoort. Volgens Amin saboteren de Aziaten de economie van Oeganda en laten zij zich niets gelegen liggen aan het welzijn van het land. Volgens hem beheersen zij nagenoeg het hele za kenleven in Oeganda. 'Waarom zou den onze eigen mensen die handel niet kunnen overnemen?' zo vroeg de president zich af in een rede voor de radio. Gisteravond herhaalde hij nog eens dat zijn besluit onherroepelijk was. Behalve in Oeganda leven er in Kenia ook nog 82.000 Aziaten met een Brits paspoort en in Tanzania zo'n 50.000. President Idi Amin Deze mensen hebben in het begin van de jaren zestig, toen deze Afrikaanse landen onafhankelijk werden, gebruik gemaakt van de mogelijkheid, die de Britse regering hen toen bood, om Brits staatsburger te blijven. In de koloniale tijd zijn deze Aziaten uit India en Pakistan naar Oost-Afrika gekomen om er te werken aan de aanleg van spoorlijnen. Later wierpen zij zich vooral op de detailhandel, die zij in deze alnden inderdaad voor een groot deel beheersen. Veel Aziaten hebben echter ook een bestaan opge bouwd in vrije beroepen en in de techniek. Enkele jaren geleden besloot Kenia dat de Aziaten die een Brits paspoort hadden opnieuw een werkvergunning moesten aanvragen. Als een Afrikaan het werk kon doen wat zij deden, iBEIROET, CAIRO (Reuter, AP, UPI) De Syrische regering staat geheel achter de uitwijzing van {Russische militaire adviseurs uit Egypte door president Sadat, maar is niet voornemens de 2500 Russische adviseurs, die zij in eigen land heeft, uit te wijzen. kregen ze geen nieuwe vergunning. Duizenden trokken toen naar Enge land. Daar was echter inmiddels het Conservatieve Lagerhuislid Enoch Po well een campagne begonnen tegen de immigratie van gekleurde onderdanen uit het Gemenebest. Hij betoogde dat er in tal van Engelse steden ghetto's ontstonden en dat Engeland over niet al te lange tijd te maken zou krijgen met een ernstig rassenprobleem als de regering geen paal en perk stelde aan de immigratie van kleurlingen. In 1968 nam het Lagerhuis een wet aan die de immigratie van kleurlingen beperkte tot 1500 gezinshoofden per jaar. Vlak voor deze wet van kracht werd, stroomden Aziafen uit Oost- Afrika binnen. De positie van de Aziaten in Ost-Afria is de laatste jaren steeds moeilijker geworden. Onder druk van de omstan digheden heeft de Britse regering vo rig jaar besloten dat voortaan 3000 gezinshoofden met hun gezinnen uit Oost-Afrika naar Engeland mochten komen. Dat is echter nog altijd veel minder dan het aantal Aziaten dat toelating heeft gevraagd. Op de Britse Hoge Commissariaten liggen lange wachtlijsten van Aziaten die naar En geland willen. De Britse autoriteiten hebben nog niet offioieel gereageerd op het jong ste besluit van president Amin. De Britse Hoge Commissaris in Kampala zal vandaag een ontmoeting hebben met generaal Amin. In Londen is gisteren een actiegroep van Britse Aziaten opgericht. Zij willen in Enge land de belangen van de ziaten die een Brits paspoort hebben, beharti gen. David Lane, staatssecretaris van binnenlandse zaken in de regering- Heath, heeft gisteren voor de BBC verklaard, dat Engeland strikt zou blijven toezien op de immigratie van kleurlingen uit het Gemenebest. 'We zijn al een dichtbevolkt eiland en immigratie moet en zal beteugeld worden'. We hebben altijd gezegd, aldus Lane, dat de mensen welkom zijn in Engeland, maar dat we hen slechts in beperkte mate kunnen op nemen. Daarom werden de mensen op wachtlijsten geplaatst en moesten ze hun beurt afwachten. MOSKOU (AFP) De Amerikaanse correspondent Jim Piepert is zaterdag gedurende enkele uren op een politie bureau in Moskou verhoord, nadat politiemannen een flat waren binnen gedrongen van vier Russische joden, die hij bezocht. Alle vijf werden mee genomen naar het bureau, waar foto's van hen werden gemaakt. De journa list werd het eerst vrijgelaten. Hij heeft geweigerd een verklaring te te kenen, waarin hij erkende de Russi sche wet te hebben geschonden. Later op de dag werden de vier anderen in vrijheid gesteld. AMSTERDAM De Franse brouwe rij Brasserie de l'Esperance zal zich niet verzetten tegen het bod van 600 pet in contanten dat Heineken heeft uitgebracht op deze brouwerij. Dit heeft de president van l'Esperance, de heer Michel Hatt meegedeeld in een in Frankrijk uitgegeven persbericht. Eerder deze week heeft de financieel directeur van de Franse brouwerij verklaard dat het bod van Heineken als een volslagen verrassing is geko men. LONDEN (DPA) Bij een ernstig scheepsongeluk in Het Kanaal zijn zaterdag waarschijnlijk elf Westduitse zeelui om het leven gekomen. Ze behoorden tot de dertienkoppige be manning van de 999 ton metende Westduitse kustvaarder 'Stade', die in de vroege ochtend na een aanvaring met het Colombiaanse vrachtschip 'Ci- udad de Manizeles' (3947 ton) onder de Franse kust zonk. Terwijl twee overlevenden en een do de korte tijd later werden gevonden, zochten reddingsploegen zaterdagmid dag nog naar tien vermisten. Binnen enkele uren waren talrijke schepen op de plaats van het ongeluk aanwezig. Bij het zoeken naar de vermisten werden ze onder meer geholpen door een helikopter, een Franse mijnenve ger, en een boot van de kustwacht en een zeesleper. De kans, dat vermisten nog levend worden aangetroffen, lijkt zeer klein. De overlevenden werden aan boord genomen van de 'Ciudad de Manizeles', dóe met een flink gat in de boeg op eigen kracht naar Le Havre voer. De oorzaak van de aanvaring is niet bekend. Ten tijde van het ongeluk was het zioht goed. Dit meldde gisteren het doorgaans gezaghebbende dagblad An Nahar in Beiroet. De krant voegt er aan toe, dat de Syrische president Hafez Assad onlangs heeft geweigerd de contracten te verlengen van zestig Russische des kundigen, die in het Syrische leger werkzaam waren. Maar Assad zou niet van plan zijn alle Russische adviseurs uit te wijzen. Premier Mohsen al-Aini van de Arabi sche Republiek Jemen heeft ontkend, aat zijn land de terugtrekking heeft (verzocht van alle Russische adviseurs. 'Het aantal Russische deskundigen is klein en we denken er niet over hun dienstverlening af te breken', zei Aini an Cairo tegenover het persbureau WASHINGTON (Reuter) Senator (Edward Kennedy, voorzitter van juri dische subcommissie voor vluchtelin gen, heeft er bij de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Wil liam Rogers, op aangedrongen in het openbaar uiting te geven aan de be zorgdheid over de moorden in Boe roendi. 'Het is bedroevend, dat na Vele weken van slachting in dat land jer weinig te merken is van echte (bezorgdheid van de afzonderlijke rege ringen, waaronder onze eigen rege ring, over de tragedie, zo zei hij in (een rede in de Senaat. In" de kleine Oostafrikaanse staat Boeroendi zijn haar schatting 100.000 Hoetoe's na een mislukte opstand eind april gedood door leden van de Toetsi's die aan het pewind zijn. BOULDER (UPI) De aarde is za- lerdag getroffen door een gigantische èlectromagnetische storm. Dit was het (gevolg van een van de grootste zonne vlekken, die ooit op de aarde zijn waargenomen, zo hebben astronomen in Boulder in de Amerikaanse staat Colorado bekendgemaakt. Op de beide poolgebieden na werd net radioverkeer op de gehele wereld (ernstig gestoord. De uitbarsting vond vrijdag op de zon plaats. Het was de tweede grote uitbarsting in twee da gen. 'De grote eruptie veroorzaakte pen interplanetaire schokgolf van zon- he-plasma of elektrisch geladen gas sen. Deze troffen de aarde en ver stoorden het magnetische veld', aldus Ralph Segman, de voorlichtingsman {van het Amerikaanse Nationale Bu- jreau voor de Bestudering van de Oceanen en de Atmosfeer. FOIX (AFP) Al enkele dagen hchtereen dalen hele wolken vlinders beer op het gebied rond Ax-Les-Ther- mes in de Pyreneeën en de burge meester van een van de dorpen heeft 81 opdracht gegeven de openbare ver- jlichting na negen uur uit te cshakelen. RAWALPINDI (Reuter) Tenminste Vijftig mensen zijn om het leven geko men en honderdvijftig raakten gewond, toen een Pakistaanse express-trein, die |op weg was naar Karachi zich gister- borgen in Poenjab, in een goederen trein boorde. van het Midden-Oosten. Hij voegde daaraan toe, dat de Sowjet-Unie geen bases in Jemen bezit. De verklaring van premier Aini was bedoeld als commentaar op een bericht in het Egyptische weenblad Akhbar al Yom,. als zou Jemen de Sowjet-Unie hebben gevraagd haar 'strategische bases' te verwijderen en haar militaire advi seurs uit het land terug te trekken. VOLTOOID De terugtrekking van de Russische militaire adviseurs uit Egypte is vol tooid, zo verklaarde gisteren de eerste secretaris van het centrale comité van de Arabische Socialistische Unie, Sayed Marei, op een bijeenkomst in Cairo. Marei, wiens verklaringen ver schenen in het gezaghebbende blad al Achram, voegde er aan toe, dat 'slechts een beperkt aantal Russische instructeurs voor een bepaalde perio de in Egypte blijft'. Volgens Arabi sche diplomatieke bronnen in Cairo verblijven thans minder dan tweedui zend Russen in Egypte, een kleiner aantal dan voor de Israëlisch-Arabi- sche oorlog van 1967, toen Moskou zijin militaire otpbouw in Egypte begon. Een Egyptische delegatie onder lei ding van de voorzitter van het Egypti sche parlement, Hafez Badawi, is za terdagavond van een vierdaags bezoek aan de Sowjet-Unie teruggekeerd. Het bezoek van de uit negentien man bestaande Egyptische delegatie was het eerste Egyptische bezoek aan Rus land sinds de uitwijzing van de Russi sche adviseurs op 18 juli. EERLIJK V Volgens het persbureau van het Mid den-Oosten heeft Badawi meer dan twee uur 'eerlijke en hartelijke' be sprekingen gevoerd met de Russische president Podgórni. Podgorni heeft hem verzekerd, dat de Sowjet-Unie de vriendschappelijke relaties tussen bei de landen wil consolideren. De Russi sche president zou verder 'volledig hebben ingestemd' met de plannen voor samengaan van Egypte en Libye. Hij was van mening, dat 'het samen gaan de Arabische volken zou verster ken in hun rechtvaardige strijd voor de bevrijding van de door Israël be zette gebieden'. Egypte wil de hervatte vredesmissie in het Midden-Oosten van VN-gezant Gunnar Jarring volledig steunen en hem elke kans geven om zijn taak te volbrengen. Dit liet de Egyptische minister van buitenlandse zaken, Mouad Ghaleb, zaterdag weten, voor hij naar Guiant vertrok, waar morgen een conferentie van ministers van buitenlandse zaken van niet-gebonden lauden zal beginnen. Yasser Arafat, de Palestijnse verzets leider, is in het militaire ziekenhuis Maadi in Egypte opgenomen voor een medisch onderzoek, zo is gisteren uit Cairo vernomen. JEMEN De Democratische Volksrepubliek Je men heeft zaterdag alle huizen en handelsgebouwen, die in het bezit zijn van particulieren, genationaliseerd. Dit heeft het Iraakse persbureau be kendgemaakt. In Aden is een wet gepubliceerd, waarin het eigendom van de genatio naliseerde gebouwen wordt overgedra gen aan het volk. zoals dat door de staat wordt vertegenwoordigd. Er wordt een ministerie van huisvesting opgericht en 'volkscontrole-comité's' moeten toezien op de naleving van de wet. Alle gezinnen behouden het recht in hun woningen te blijven. Premier Ali Nasser Mohammed van de Volksrepubliek Jemen heeft het besluit tot nationalisatie omschreven als een overwinning van de revolutie. Hij verduidelijkte, dat de wet bedoeld is om een einde te maken aan de uitbuiting van het volk door een groep zakenlieden. Een gencuvelde Zuidvietnamese soldaat wordt door kameraden weggesleept uit het strijdtoneel bij de stad Cay Lai in de Mekongdelta ten zuiden van Saigon. Deze stad wordt al enige tijd bedreigd door Noordvietnamezen en Viet Congstrijders. SAIGON (Reuter, AP, UPI) De Zuidvietnamese president Ngoejen Van Thieu heeft zijn mi nister van defensie, generaal Van Vy ontslagen wegens wanbeheer, zo deelde radio-Saigon gisteren mee. Zijn portefeuille is overge nomen door premier Tran Thieu Khiem. Het ontslag volgde op onthullingen over wanbeheer van een militair spaarfonds, waaraan elke soldaat elke maand een bijdrage moest leveren. Met de minister werden zeven kolo nels uit hun functie ontheven. Zij zullen gedurende vier jaar geen be langrijke functie in het leger mogen bekleden. Generaal Vy werd uit de dienst ontslagen en mag niet naar het buitenland reizen hangende het on derzoek naar de besteding van de gelden van het fonds. De Amerikaanse oud-minister van jus titie, Ramsey Clark, die als particulier op uitnodiging van de regering in Hanoi een bezoek brengt aan Noord- Vietnam, heeft gepleit voor beëindi ging van de bombardementen aldaar, zo deelde het Noordvietnamese pers bureau gisteren mee. In een vraagge sprek met radio-Hanoi zei hij: 'Het had nooit mogen gebeuren en moet nooit meer gebeuren'. Hij bezocht vorige week donderdag de omgeving van Thai Binh in de delta vain de Rode Rivier. Bij negen lucht- aainvaillen was daar eem stel ijveren sluisdeuren van 32 meter lengte ver nield, door middel waarvan de be- vloeïng van rijstvelden wordt gere geld. Clark zei een plaats te hebben gezien, waar bommen de top van dijken hadden getroffen. Het was, vol gens de oud-minister, niet mogelijk te zeggen of er voor de bombardementen militaire doelen ter plaatse waren geweest. 'Maar aanvallen van dit soort brengen het leven van de plaatselijke bevolking in gevaar en horen nooit te worden uitgevoerd,' aldus Ramsey Clark. STRIJD De Zuidvietnamese aanval bij de noordelijke stad Kwang Tri is weer tot stilstand gebracht. De comman dant van de Zuidvietnamese mari niers, die de stad probeerden te hero veren, verklaarde tegenover journalis ten, dat hij zijn opdracht niet k volbrengen, als de zware Noordvieti mese artillerie niet het zwijgen k< worden opgelegd. Noordvietnamese troepen voerden het afgelopen weekeinde aanvallen uit langs de noordelijke en centrale kust van Zuid-Vietnam bij de stad Danang, in de buurt van Qui Nonh en bij de grote basis Cam Ranh Bay. Een klei ne groep Noordvietnamezen drong zelfs door tot op het vliegveld en verwondde daar zestien Zuidvietname se militairen. Op een ander deel van de basis,1 waar familieleden van de militairen wonen, vielen verscheidene raketten. Ook werd verwoed gevochten in de Mekong-delta op ongeveer tachtig ki lometer ten zuiden van Saigon. Zuid vietnamese eenheden wisten met luchtsteun van Amerikanen de Noord vietnamezen en de Viet Congstrijders uit de omgeving van de bedreigde stad Cai Lay te verdrijven, zo werd in Saigon meegedeeld. BOMBARDEMENTEN Straaljagers van de Amerikaanse ma rine hebben een groot wagenpark aan de zuidelijke rand van Hanoi in brand gebombardeerd. Dit werd giste ren van Amerikaanse zijde in Saigon vernomen. Radio-Hanoi maakte giste ren bekend, dat er gisteren zes Ame- 'kaanse vliegtuigen boven Noord- tnam zijn neergehaald. Volgens de werden de bemanningen van de ''en gevangen genomen. BELFAST (UPI, Reuter, AP) Een groep woedende jonge rooms ka tholieken heeft gisteren een Britse legerpost in de Noordierse hoofd stad Belfast bestormd. De aanvallers braken een ijzeren afrastering af, staken een pantserwagen in brand en bekogelden de militairen met flessen, ijzeren staven en stenen voor ze met behulp van rubbe ren kogels verdreven werden. De bestorming gebeurde na een vreedzame betoging van inwoners van de wijk Andersonstown tegen de be zetting van de wijk door Britse mili tairen. Andersonstown was een van dt IRA-bohverken, waar vorige week Britse militairen binnen zijn getrok ken. De betogers waren vooral woe dend omdat het leger zijn intrek ondermeer heeft genomen in een ge bouw van een voetbalclub. Ook het bijbehorende sportveld is door de mi litairen in beslag genomen. Dit veld werd door de betogers belegerd. De Britse minister voor Noord-Ier- land, William Whitelaw, is op moei lijkheden gestuit bij zijn poging een gesprek op gang te brengen tussen alle politieke groeperingen in Ulster. De belangrijkste rooms katholieke partij, de sociaal-democratische en ar beiderspartij, die aanvankelijk bereid leek aan de besprekingen deel te nemen, heeft nu een aantal concessies geëist voor ze wil praten. Die eisen zijm: spoedige vrijlating van de ongeveer 300 verdachte leden van het IRA, die zonder vorm van proces geïnterneerd zijn; spoedige verminde ring van het aantal Britse militairen in de rooms katholieke wijken; gelijke behandeling van protestanten en rooms katholieken (de wapenvergun ningen van de protestanten moeten worden ingetrokken en het verbod op het dragen van uniformen moet ook voor hen gelden). Mnister Whitelaw heeft de rooms- katholieke partij voor vandaag uitge nodigd voor een gesprek, maar de partij wil eerst antwoord op haar eisen. Een 25-jarige man is zaterdagavond in Belfast doodgeschoten toen hij ging kijken wie er op de deur klopte. De William Whitelaw man werd op de drempel van het huis van zijn ouders, bij wie hij op bezoek was, doodgeschoten. Volgens een woordvoerder van het Britse leger heeft het Ierse Republi keinse Leger een gehuurde moorde naar in dienst die 1600 gulden krijgt voor iedere militair die hij dood schiet. De identiteit van de man is bekend. Hij zou al vijf militairen hebben doodgeschoten. Vandaag grote protestbijeenkomst LONDEN (Reuter, AP, UPI) De stakende Engelse havenarbeiders willen vandaag een grote protestbijeenkomst houden tegen de hou ding van het ministerie van sociale zaken. Er is nog geen enkel uit zicht op een spoedig einde van de nu al elf dagen durende staking. De stakers zijn kwaad op sociale za- ken omdat deze dienst op de uitkerin gen aan de vrouwen en kinderen van de stakers het geld inhoudt dat de arbeiders verdienen voor het laden en lossen van schepen die voedsel bren gen naar de Orkney- en Shetland- eilanden voor de kust van Schotland. Tot nu toe hebben de stakers zich bereid verklaard dit werk te doen omdat de geïsoleerde eilanden anders zonder eten zouden komen te zitten. Nu het geld dat ze daarmee verdienen in mindering wordt gebracht op de uitkeringen van sociale zaken, hebben ze verklaard ook dit werk niet meer te zullen doen. Het vervoer van etens waren naar de andere eilanden gaat nog door, maar de stakers hebben gedreigd ook daar een eind aan te maken. De staking Is elf dagen geleden uitge roepen omdat de havenarbeiders ga ranties eisen voor hun toekomstige werkgelegenheid. Zij voelen zich be dreigd door het snel groeiende contai nervervoer. De werkgevers hadden een overeenstemming bereikt met de bond van vervoerspersoneel, maar de havenarbeiders vonden dit akkoord niet ver genoeg gaan. Er worden nu nieuwe onderhandelingen gevoerd, maar er is nog geen enkel uitzicht op een nieuw akkoord. De werkgevers willen de geëiste garanties niet geven. De Britse regering heeft zaterdag verklaard dat als de staking nog twee weken zou duren de voedselpositie in Engeland in gevaar zal komen. Vorige week heeft de regering-Heath de noodtoestand uitgeroepen, waardoor het mogelijk is geworden militairen in te zetten bij het lossen en laden van de schepen. Een protestaktie in de Britse gevange nissen is geëindigd. De organisatoren hebben laten weten dat 10.000 van de 39.000 gevangenen in de 111 Britse strafinstellingen hebben deelgenomen aan zitstakingen en andere vormen van protest tegen de omstandigheden in de gevangenissen. Volgens het mi nisterie van binnenlandse zaken wa ren maar 4000 man in 26 gevangenen bij de aktie betrokken, maar het gaf toe dat het de omvangrijkste protes taktie van gevangenen in de Britse geschiedenis is geweest. De akties waren georganiseerd door de bond van oud-gevangenen. De bond liet weten, dat er ontvluchtingen uit open strafinrichtingen zullen worden georganiseerd als niet aan hun eisen wordt tegemoetgekomen. De bond eist ondermeer dat gevangenen sexueel verkeer met hun vrouwen mogen heb ben, het recht om aan algemene ver kiezingen deel te nemen, de mogelijk heid tot aansluiting bij bonden die opkomen voor hervormingen in de gevangenissen en het recht een ge- rechterlijke procedure te openen te gen gevangenbewaarders die zich aan mishandeling schuldig maken. AMBON (Antara) Ruim tweehon derdzeventig familieleden van politie ke gevangenen op het Indonesische eiland Boeroe zijn de afgelopen maand op het eiland aangekomen. De hoogste militaire autoriteit van het gevangenkamp, luitenant-kolonel Rangkuti verklaarde, dat de over komst een mijlpaal betekent voor de ontwikkeling van het eiland Boeroe. Voor de herenigde gezinnen staan gebedshuizen, ziekenhuizen, sportvel den en parken gereed. Ook is 85 hectare land' voor landbouw beschik baar. HAIFA (Reuter) Op hTet 1:590 ton metende Israëlische vrachtschip Bat Tiran heeft zich zaterdag een ontplof fing voorgedaan, waarna een brand het schip volgens de eigenaars 'voor 99 procent 'verloren deed gaan. Het uitgebrande schip, dat in de Ioni sche Zee voer, is gisteren naar het Griekse eiland Katakolan gesleept. Bij de brand is een van de 20 Joegoslavi sche bemanningsleden omgekomen. De overige opvarenden werden gered. Het Israëlische ministerie van tran sport maakte gisteravond bekend, dat een commissie van onderzoek naar Griekenland is vertrokken om de oor zaak van de ontploffing vast te stel len. De brand was ontstaan na een explosie in een van de ruimen, waar in chemicalieën, papier en hout wa ren opgeslagen. Het schip was op weg van de Joegoslavische haven Rijeka naar Israël. Ryeka ligt op 65 km ten zuidoosten van Triest, waar vorige week door toedoen van Palestijnse saboteurs vijf olietanks in vlammen opgingen. De kapitein had aanvanke lijk gemeld, dat de Bat Tiran was gezonken, maar het uitgebrande kar kas bleek te blijven drijven. MOSKOU (Reuter) Een rechtbank in de Sowjet-republiek Estland heeft Herman Sikk ter dood veroordeeld wegens misdaden, die hij in oorlogs tijd als collaborateur van de Nazi's heeft bedreven, zo meldde de Prawda gisteren. Twee anderen kregen 15 jaar werkkamp. De mannen werden ervan beschuldigd in 1941-1942 in Kivioli burgers en krijgsgevangenen te heb ben doodgeschoten. Voorts had Sikk in 1944 Estlandse soldaten, die wei gerden voor de Duitsers te vechten, gedood. PEKING (AFP) In 1970 telde China 697.260.000 inwoners. Dit staat in een statistisch jaarboek over 1970. dat een dezer dagen in Peking is uitgegeven. In de vorm van een zakal- las bevat het de eerste algemene sta tistieken, die sinds vele jaren zijn gepubliceerd, maar er staan geen ge gevens in over de Chinese produktie. Wel over enkele andere gebieden, zo als het vervoer. Het vermeldt, dat alle provincies op het ogenblik over een spoorwegnet beschikken en dat meer dan vijftig binnenlandse luchtlijnen ruim zeventig steden verbinden. Het werk, dat ook gegevens over an dere landen bevat, is bedoeld om de Chinese bevolking verder te informe ren over de wereld, waarmee China zijn contacten blijft uitbreiden. Het opgegeven inwonertal is lager dan de schattingen, die in het Westen zijn gepubliceerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5