McGovern gaat nu met Sargent Shriver in zee 'alestijnen: wij taken tanks bij riëst in brand I I I I I I I UW Basso pakt titel in laatste meters Citroën krant v. d. Velde Zwager van Kennedy s Parachutisten met toestel neergestort Tsji Tsjeng toch naar München? deze krant aan bod nadat Muskie met spijt' weigerde Drie mensen gedood door koolmonoxyde Schmitz kandidaat van Onafhankelijken in VS Marokkaan neergestoken Nieuwe Lekke Coeramt MAANDAG 7 AUGUSTUS 1972 tTEUJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Itraat 37 Postbus 76 Telefoon: 01710 - 31441 en 20388 (red.) „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" LEIDEN. Zo«tenroud»«wrg 23. tel. 33741. LEIDERDORP. d Valk/Boumanweg 181, tel. 34231. WASSENAAR, r. Zuylen van Mjeveltstr. 372. tel. 1441. Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 8,76 per maand- per kwartaal 25.90 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur. Senator McGovern SEATTLE (UPI) Een piloot en vier parachutespringers kwamen gis teren om 't leven bij Seattle in de VS toen hun te zwaar belaste eenmotori- ge vliegtuigje neerstortte. Ooggetuigen zagen het toestel, een Cessna een paar honderd meter stij gen en daarna steil naar beneden storten, De parachutespringers droe gen hun parachute al en stonden ge reed om na enige minuten te sprin gen. TAIPEH (ANP) De Formosaanse atlete Tsji Tsjeng, onder meer wereld recordhoudster op de 100 en 200 me ter (11.0 en 22.4) zal mogelijk toch nog kunnen deelnemen aan de Olym pische Spelen in München. Tsji Tsjeng, getrouwd met haar Ameri kaanse trainer Vince Reel, hoort in elk geval bij de afvaardiging van 21 leden, die uit Taipeh richting Europa vertrok. De 28-jarige atlete scheurde in februari een archillcspccs, onder ging enkele maanden later een opera tic en heeft pas in mei het ziekenhuis verlaten. een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! noteer als nieuwe abonnee Naam: Adres: - Plaats: maand D kwartaal De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. maar vooral een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door misschien hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste handige paraatmap met brief papier en pen mapje post papier met enveloppen pletine schaaltje (flessen- onderzetter) Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is. 0ET (Reuter, UPI, AP) De Palestijnse terreurorganisatie te September heeft zaterdag verklaard verantwoordelijke te zijn het opblazen van een aantal olietanks bij de Italiaanse stad t. Vrijdag werden daar drie tanks opgeblazen en door de enor- rand die ontstond gingen zaterdag nog twee tanks de lucht in. ie stond gisteren nog steeds in brand. Libanese hoofdstad Beiroet e de beweging Zwarte Septem- ikend, dat het door zal gaan met egen van aanslagen op de belan- an 'imperialisten die het zionis- eunen'. Van de opslagplaatsen in wordt olie naar West-Duitsland ipt en de Palestijnen hebben het op Westduitse instellingen ge- die Israël zouden steunen, aliaanse politie speurt nu naar nenland fetie LD zwicht f eis redactie 2 tenland vier Palestijnen die vorige week gelo geerd hebben in een hotel in Triëst. Volgens niet bevestigde berichten zou vrijdag, na de aanslag, een auto van de opslagplaats met grote snelheid in de richting van de Joegoslavische grens zijn gereden. De autoriteiten houderi er rekening mee dat de da ders naar Joegoslavië zijn ontkomen. De beweging Zwarte September heeft zich genoemd naar de maand septem ber 1970, toen het Jordaanse leger de strijd aanbond tegen de Palestijnse guerillastrijders en de macht van de Palestijnse verzetsbeweging in Jorda nië werd gebroken. De organisatie heeft eerder al de verantwoordelijkheid op zich genomen voor het doodschieten van de Jor daanse premier Wasfi Teil. Dat ge beurde in november vorig jaar in Cairo. Ook beweert de organisatie dat leden van de Zwarte September in mei van dit jaar het SABENA-vlieg- tuig naar Israël hebben gekaapt. De kapers eisten toen in ruil voor de honderd passagiers de vrijlating van honderd in Israël gevangen zittende Palestijnen. Twee van de mannelijke kapers werden gedood toen Israëlische commando's, vermomd als technici, het toestel op het vliegveld van Tel Aviv bestormden. De twee vrouwelij ke handlangers staan nu in Israël terecht. pideht Amin stuurt (aten weg rk koeining Gijsen gevolg jarenlang conflict RITA Zwarte September zou in februari van dit jaar ook de hand hebben gehad in aanslagen op de gasverdeelstations in Ravenstein en Ommen. Al voor Zwarte September de aansla gen claimde, had de politie ontdekt dat de tanks door sabotage in brand waren geraakt. In de omheining om de olieopslagplaatsen waren twee ga ten gevonden, waardoor de saboteurs gekropen zijn. Ook werd een deel van een bom gevonden. De politie houdt er rekening mee dat een van de daders bij de aanslag om het leven ls gekomen. Door de enorme vlammen zee is het echter uitgesloten dat spo ren van de slachtoffers gevonden wor den. De vlammen sloegen gisteren nog huizenhoog op. Boven de stad hingen dikke rookwolken. AMSTERDAM Marino Basso (zie foto) heet de nieuwe wereld kampioen wielrennen bij de profs. In een vlakke koers, zonder werke lijk opwindende momenten, bleek het venijn in de staart te zitten. Enkele kilometers voor het einde ging Franco Bitossi alleen aan de haal uit een kopgroep waarin alle grote Tour-kanonnen met uit zondering van Felice Gimondi zaten. Bitossi leek tot honderd me ter voor de finish de zege binnen bereik te hebben. Toen echter was het tempo in de groep zo hoog geworden, dat Bitossi minder dan vijf meter voor de finish toch nog sneuvelde. Marino Basso, zijn land genoot en dat vergoedde veel, pak te hem toen nog net. In de kopgroep bevond zich ook de Nederlander Joop Zoetemelk. Hij wist zich opnieuw aan hel wiel van de grote mannen te handha ven, maar van een werkelijke aan val van Zoetemelk was opnieuw geen sprake. Boris Spasski heeft het uitzicht op een langdurige tweekamp om de wereldtitel schaken gisteren ver groot door Robert Fischer een ne derlaag toe te brengen. De 3000 toeschouwers die daarvan getuige waren, brachten Spasski na zijn winst staande een ovatie Fischer scheen zeer geschokt door de recht-toe-recht-aan nederlaag. Zijn voorsprong is nog steels groot 61 -41 maar Spasski heeft over duidelijk aangetoond voor zijn kansen te willen knokken. De Nederlandse atletiekKampmen- schappen leverden weinig stof tol München-diseussie op. hia Ahlers, I I I de jonge hoogspringster die al heeft gezegd weinig zin te hebben nu al naar de Olvmrische Spelen te gaan. haalde voor de tweede maa! in dit seizoen dc limiet voor vlünchen: 1.82 meter. Joke van Gerwen kwam voor de eerste keer op de limiet. I" een race die werd gewonnen door de reeds geselec teerde Ilja Keizer slaagde zij er zeei verrassend in zich toch nog als kandidate op te werpen. Meer nieuws over dit sportweek einde en vuort/etting van de serie ut/ chten op hPt nieuwe voetbal seizoen staat op de sportpagina's. KERKRADE In Kerkrade zijn drie mensen omgekomen door koolmonox- yde-vergiftiging. De politie werd ge waarschuwd door buren, dat al dagen lang het licht brandde en de gordij nen gesloten bleven in een huis aan de Kaffelbergweg. Toen de politie zich toegang tot het huis verschafte werden de stoffelijke overschotten ge vonden van de 68-jarige J. P. en zijn 58-jarige vrouw en de uit Trier in de bondsrepubliek Duitsland afkomstige broer van de vrouw, de 70-jarige K. S. Ook de hond van het echtpaar werd dood aangetroffen. hecht niet aan zo'n plak, die it toch in een doos onder bed dan speelt mijn zusje er win- tje mee. Athlete Trudy Ruth Later afkoeling Eerst warm. droog en zonnig «eer met maximumtemperatu ren van 23 graden vlak aan zee tot 30 graden plaatselijk in hel binnenland. Later op de dag van het zuiden uit regen of onweer. Overwegend matige zuidelijke wind. Zon op: 05.13 zon onder: 20.17. Maan op: 04.05 maan onder: 19.49. Omringd door wat zwaarmoedig kijkende familieleden vertelde senator Edmund Muskie zaterdag journalisten in zijn woonplaats Kennebunk, dat hij negatief heeft beslist op het verzoek van de de mocratische presidentskandidaat George McGovern, diens tweede man te worden. teamgenoot voor McGovern. Sargent Shriver is momenteel advocaat in Washington. Hij heeft vijf kinderen. Sargent Shriver was op het moment dat McGovern zijn keus voor de tele visie bekendmaakte, met vakantie op het familielandgoed van de Kennedy's in Massachussets. Hij vloog daarna onmiddellijk naar Washington, waar hij eerst een kort bezoek bracht aan de graven van zijn zwagers John en Robert Kennedy. Edmund Muskie heeft het aanbod van McGovern zijn vice-president te wor den twee dagen overw ogen. Zijn vrouw Jane zou hem vooral hebben aangera den het niet te doen. Toen hij be kendmaakte het aanbod 'met spijt' te hebben afgewezen, verwees Muskie naar de 'sterke emotionele druk' waaronder zijn vrouw de laatste da gen had moeten leven. LOUISVILLE (Reuter) De Ameri kaanse Onafhankelijke Partij heeft John Schmitz, lid van het Huis van Afgevaardigden voor Californië, tot haar kandidaat voor de presidentsver kiezingen gekozen. Tevoren had de oprichter van deze kleine partij, gouverneur George Wal lace van Alabama, die door een aan slag gedeeltelijk is verlamd, via de telefoon in een emotionele toespraak de afgevaardigden meegedeeld, dat hij dit jaar geen kandidaat kan zijn. Schmitz werd bij de eerste stemming gekozen. De verliezers waren Lester Maddox, plaatsvervangend gouverneur van Georgia, de uitgever Tom Ander son, de advocaat Richard Kay, die lui tenant William Calley verdedigde in het proces My Lai, en Allen Greer, een bankier. De 41-jarige Schmitz, een Republikeins lid van het Huis van Afgevaardigden die zich heeft doen kennen als een der meest conservatieve Congresleden, is zeer actief in het rechtse John Birch- Genootschap. Hij heeft onder meer kritiek geleverd op de bezoeken van president Nixon aan Peking en Moskou en op de toelating van China tot de Verenigde Naties. Hij heeft een wets ontwerp ingediend, dat het uittreden van Amerika uit de Verenigde Naties beoogde. Hij heeft ook een cursus tegen het communisme geleid. heeft eindelijk aange- haar voeten te vegen, ze binnenkomt'. WASHINGTON (UPI. AP. Reuter) De Democratische presi dentskandidaat George McGovern heeft de 56-jarige Sargent Shriver gekoèen als zijn kandidaat voor het vice-presidentscliau van de Verenigde Staten. Shriver is ambassadeur in Parijs geweest, voormalig hoofd van het Amerikaanse vredeskorps en een zwager van de Kennedy's. McGovern maakte zijn besluit zaterdag avond bekend in een toespraak voor radio en televisie, vijf dagen nadat senator Thomas Eagleton zich als kan didaat had moeten terugtrekken na de onthulling, dat hij drie maal behan deld was wegens een zenuwinzinking. Govern koos Shriver enkele urea nadat hij bot had gevangen bij sena tor Edmund Muskie, die verklaarde dat familieomstandigheden een belang rijke rol hadden gespeeld bij zijn besluit het verzoek van McGovern af te wijzen. Eerder hadden de senato ren Edward Kennedy, Hubert Humph rey en Abraham Ribbicoff de kandida tuur afgewezen. Morgen komt het nationale comité van de Democratische partij bijeen om officieel de nieuwe kandidaat voor het vice-presidentschap aan te wijzen. Het staat wel vast dat het comité de keus van McGovern zal goedkeuren. Shriver is gehuwd met Eunice Ken nedy, een zuster van Edward Ken nedy. Hij is rooms-katholiek. wat een van de voorwaarden was van McGovern die zelf protestant s. McGovern hoopt kennelijk dat Shrivers banden met de Kennedy's hem ook zullen hel pen. De Kennedy's onderhouden nau we banden met de 'oude partijbazen' in de Democratische partij en hun relaties met de vakbonden zijn ook redelijk goed. McGovern wordt door deze groepen met argusogen bekeken. In zijn toespraak voor tv en radio zei McGovern dat Sargent Shriver op uit muntende wijze enige hoge en moei lijke posities heeft bekleed. John Ken nedy, dc vermoorde president, be noemde hem tot directeur van het toen pas gevormde Amerikaanse vre deskorps. Onder president Johnson AMSTERDAM In de Rembrandt- galerij in Amsterdam is zaterdagavond de 27-jarige Marokkaan L. Harrassi door een nog onbekende landgenoot met een mes in zijn buik gestoken. De huis. Hij zou zijn landgenoot hebben man is opgenomen in het Binnengast- aangevallen, die zich daarop verdedig de met een mes. De Amerikaanse advoeaat Sargent Shriver, een zwager van de Ken nedy's, verlaat hier zijn huis in het Amerikaanse Hyannisport, nadat bekend was geworden, dat hij als kandidaat voor het democratische vice-presidentschap aan de zijde van McGovern de verkiezingen zal ingaan. was hij de eerste directeur van een arbeidsbureau, dat betere werkgele genheid moest zoeken voor negers en andere minderheidsgroepen in Ameri ka. Shrivers leven, aldus McGovern, wordt gekenmerkt door een bijzonde re toewijding jegens de armen en degenen die slachtoffers zijn van ras sendiscriminatie. Over het terugtrekken van Eagleton merkte McGovern nog op dat de me dische geschiedenis van één man niet de werkelijke problemen, waarom het in dit jaar van presidentsverkiezingen gaat, mocht verduisteren. Hij herhaal de dat beëindiging van de oorlog in Vietnam een van de belangrijkste doel einden van zijn politiek zal zijn. McGovern noemde president NLxon een vriend van de zeer machtigen, de zeer groten en de zeer rijken, 'een man, die de armen en de gemiddelde Amerikaan de rug toekeert' en heeft toegelaten dat de Amerikaanse leef omstandigheden steeds slechter zijn geworden. Nixon is er, aldus McGo vern, niet in geslaagd de inflatie te beteugelen en onder zijn bewind is de werkloosheid toegenomen. GELUKKIG Sargent Shriver verklaarde 'zeer ge lukkig en zeer trots' te zijn dat McGo vern hem als partner had gekozen. Hij herinnerde er aan dat hij enkele jaren geleden heeft samengewerkt met McGovern in het program 'voed sel voor de vrede' van het vredes korps. Senator Edward Kennedy noemde zijn zwager een waardevolle

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1