Nieuwe Leidlse Courant i £(£pft| Meeregeren van VVD is nu ook onzeker Confessionelen fel tegen DS '70 UW Oeganda gaat actie voeren tegen Aziaten krant li' 'iv- Journalisten staken in Limburg A.S. ZONDAG Opklaringen Studentenstop wordt massaal verschijnsel In deze krant Na mislukken herstelpogingen coalitie: Muskie sloeg het aanbod McGovern niet van de hand 'Mogelijkheden schaatsprofs zijn beperkt' Zingende dolfijnen in het Dolfinarium gróótste Harderwijk DOLFINflRIUm VTB n.v. Belager van George Wallace krijgt 63 jaar ARKE CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon: 01710 - 31441 en 20388 (red.) „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1972 53ste jaargang Bij VERDUYN INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG passende omgeving Glronr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 8,76 per maand, per kwartaal 25,90 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur. m t€<j%éïië- möfféAsaé 3m- Stakende redakteuren van het Limburgse Dagblad houden een protestdemonstratie voor hun krant. Hun leuzen spreken voor zich. Zie ook pagina 5. ADVERTENTIE Zogezegd Voorzover de werkwilligen bij het Limburgs Dagblad niet alleen hun eigen, maar ook ander werk hebben verricht, heb ik er maar één woord voor: verachtelijk. Wim Klinkenberg, vice-voorzitter NVJ. Veel bewolking niet regen, ge volgd door opklaringen. Maxi mum-temperaturen rond 19 gr. C. Matige tot krachtige, aan de kust aanvankelijk harde wind. eerst zuidwestelijk, later uit westelijke richtingen. Morgen en overmorgen: aanvan kelijk opklaringen, later weer regen en gematigde tempera turen. Zon op: 05.09 Zon onder: 20.21 Maan op: 01.24 Maan onder: 18.53 Wat zeggen of denken de dieren? 'Is dat de kijkdichtheid peilen?' (Ingezonden door mevr. K. Schotanus, Liergouw 53, Nieuwendam) 'Ook al in de politiek?' (Ingezonden door H. Weggemans- Kooy, Joh. Geradtsweg 161, Hilver sum). Beide prijswinnaars ontvangen dertig gulden. Oplossing van de vorige week: De woorden die gevonden moesten worden waren: strijkgeld - brandstof vallei eiland - handschoen - eerlijk of kruissteek - hoofdstuk - veerkracht - goudvis - boekwerk - inktstel - strooptocht. De prijswinnaars, die ook dertig gul den ontvangen zijn: J. van Antwerpen, Koekstraat 10A, Alblasserdam; W. Nuis-Martens, Pla- netenplein 21, Haarlem; B. A. van 't Hart, Pastoriedljk 328a, Pernis. KAMPALA (Reuter) President Idi Amin van Oeganda heeft maat regelen aangekondigd tegen Aziatische inwoners van Oeganda, die een Brits paspoort hebben. 'Ik zal Engeland vragen de verant woordelijkheid over te nemen voor alle Aziaten in Oeganda, die Eritse paspoorten hebben, omdat ze de eco nomie van het land saboteren en de corruptie bevorderen', zo heeft Amin volgens radio-Kampala gezegd in een toespraak tot het legert Amin zei, dat er 80.000 Aziaten met Britse paspoorten in Oeganda zijn en dat er 'geen plaats voor hen is'. Hoewel er geen statistieken over be staan, is tot dusver aangenomen, dat er in totaal een 80.000 Aziaten in Oeganda zijn, van wie ongeveer de helft met een Brits paspoort. Tot dusver bestond een regeling met En geland, die inhield, dat deze laatste groep geleidelijk uit Oeganda vertrok naar gelang Engeland inreisvergun- ningen voor hen beschikbaar stelde. Het is nog niet duidelijk of Amins maatregelen inhouden, dat de Aziaten nu onmiddellijk Oeganda moeten er- laten. De president zei ook, dat het leger van Oeganda gereed moet zijn om het land tegen saboteurs te beschermen. 'De strijdkrachten moeten klaar staan om iedereen te arresteren, die pro beert de economie te saboteren en het volk in verwarring te brengen', aldus president Amin. Van onze onderwijsredactie DEN HAAG De studentenstop be gint een zeer massaal verschijnsel te worden, nu gebleken is dat ook in het hoger beroepsonderwijs plaatsgebrek lange wachtlijsten veroorzaakt. Alleen al de sociale academies hebben 1271 gegadigden afgewezen. De studentenstop in het hoger beroeps onderwijs komt des te harder aan nu dit jaar voor het eerst aan de univer siteit een stop geldt. Twee weken geleden werd bekend dat de universi taire studentenstop 2600 studenten zou duperen. Ongetwijfeld is de be langstelling voor het beroepsonder wijs hierdoor vergroot. Ex-minister De Brauw heeft vorig jaar meermalen verzekerd dat er in het hoger beroepsonderwijs nog wel ruimte was voor meer studenten. Maar het is de vraag of dat het geval is. Hoewel er dit jaar een nieuwe sociale academie in Arnhem wordt geopend is zelfs in deze sector een groot plaatsgebrek. De sociale acade mie in Groningen kon bijvoorbeeld maar 135 studenten inschrijven en moest 150 gegadigden op de wachtlijst zetten. Bij de Nijenburgh werden 128 studenten toegelaten en kwamen er 129 op de wachtlijst. Wachtlijsten ko men ook voor aan de academie voor expressie in woord en gebaar, de academie voor school- en beroepskeu ze, en de school voor de journalistiek. Hetzelfde doet zich voor bij het mid delbaar sociaal-pedagogisch onderwijs. Het ministerie van onderwijs heeft wel enige hoop dat bij het begin van de cursus de situatie iets gunstiger zal zijn dan nu. Verwacht wordt dat het feitelijke aantal gegadigden klei ner is als men rekening houdt met het aantal dubbele aanmeldingen. (ADVERTENTIE) Binnenland Nederland telt 400.000 seizoenkampeerders 5 Zwartrijders zijn moeilijk te grijpen 7 Buitenland Kennedy: Dijken in Noord- Vietpam worden bewust aangevallen 9 Lust tot feestvieren is Malagasiërs vergaan 11 Kerk Over preken gesproken 2 (unst Cabaret doet liet goed in Nederland 13 Sport Sportgeneeskunst ook economisch belangrijk 15 Economie Sowjet-Unie kan bevolking niet voldoende voeden 19 Recepten 6 Radio en tv 6 Commentaar 7 Dichtbij en vertier 7 Pop op de plaat 7 Lezers schrijven 8 Puzzel 8 Boekcneialagc 8 Beurs H Familieberichten .16 RITA Van onze parlementsredactie DEN HAAG - Een restauratie van het oude kabinet-Biesheuvel is niet meer mogelijk. Het is tevens zeer de vraag of een interim-kabinet van de confessionele partijen en de VVD van de grond zal konten. Forma teur Biesheuvel neemt daarover dinsdag een beslissing als de fracties zich opnieuw beraden hebben. De onmogelijkheid van het herstel van de vijfpartijencoalitie kwam gisteren definitief vast te staan in het advies dat verkenner mr. Y. Scholten giste ren aan formateur Biesheuvel heeft uitgebracht. Daarin constateerde hij dat DS '70 niet bereid was hem in zijn voorstel over het loon-« en prijs beleid te volgen. De confessionelen partijen hebben daarop wel volmon dig ja gezegd. De VVD antwoordde ook 'bevestigend', maar hield duidelijk enige slagen om de arm. Opnieuw is daarom de vraag gerezen of zelfs een interimkabinet van de vier nog moge lijk zal zijn. Mr. Scholten zei het niet in het belang van het land te achten met het pistool op de borst met het bedrijfsleven te onderhandelen. Hij deed daarom aan de fractievoorzitters een voorstel dat in grote lijnen overeenkomt met de reeds in het kabinet gemaakte afspra ken. DS '70 wil dat de overheid voor af het bedrijfsleven zou zeggen dat er ingegrepen zal worden wanneer er geen sociaal contract zal zijn op basis van de nul-lijn. Mr. Y. Scholten concludeerde uit de VVD-brief, dat de liberale partij ak koord gaat met het door hem geformu leerde beleid op dit punt. Deze brief, aldus de adviseur is weliswaar iels langer dan de confessionele brieven. 'maar bevat geen enkele clausering of interpretatie, die het herstel van het kabinet (van vijf partijen) in de weg staat.' Mr. Biesheuvel, sprekend over de mo gelijkheid van een vier partijenkabi net, zei echter, dat hij 'alleen had ge zien dat Wiegel akkoord was gegaan met Scholtens voorstel, maar dat hij niet was getreden in de overige ali nea's van de VVD-brief.' De forma teur was gevraagd over de betekenis van bijvoorbeeld deze passage uit Wie- gelsbrief: 'De regering zal in alle fa sen van het door haar voorgenomen loon- en prijsbeleid wel tijdig uit deze verantwoordelijkheid moeten handelen. Deze en andere gedeelten uit de brief van de WD komen maandag uitdruk kelijk aan de orde in de fractieverga dering van de ARP. Opgehelderd moet worden wat de liberale partij bedoeld met 'tijdig'. Ook vraagt men zich in Den Haag af wat Wiegel bedoelt als hij mr. Schol ten schrijft: 'Ik hoop, dat op basis van het ons voorgelegd stuk overeenstem ming bereikt kan worden'. In deze zin snede wordt weinig zekerheid gegeven. Andere punten, die een kabinet met de VVD onzeker maken, zijn de poten tiële verschilpunten tussen de liberale partij en de confessionele partijen (vooral KVP) over de defensie-uitga- Formateur Biesheuvel en 'acljunctl'ormateur' Scholten na het bekend- wórden van het mislukken van de poging de oude coalitie te her stellen. (ADVERTENTIE) VERHUIST U of heeft u ander transport nodigv Een vertrouwd adres: HOLWERDA ZONEN DOKKUM 05190 - 2292 - 2850 LELYSTAD 03200 - 21600 - 21400 'O, ik vergat te zeggen, dat ik peper in de suikerstrooier heb gedaan'. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Ongewoon fel reageerde gisteren fractievoorzitter Tilanus (CHU) op liet mislukken van de lijmpoging, waarvan hij evenals de WD-fractieleider Wiegel een van de initiatief nemers was. Over de houding van DS'70 zei hij: 'In het advies van 21 juli aan de konigin werd door DS'70 voorgesteld te onderzoeken of een homogeen kabi net kan worden gevormd. Thans wordt een alleszins redelijk voorstel van de heer Scholten afgewezen. Daar uit blijkt dat de basis van vertrouwen ontbreekt, maar die ontbrak dan ook al op de 21ste juli ('de dag waarop Tilanus de koningin schriftelijk advi seerde: herstel van het vijfpartijenka- binet, red)', waardoor het advies van DS'70 ongeloofwaardig is geworden', aldus de fractieleider van de CHU. Tilanus die 'de toekomst somber in ziet' voorspelt dat er 'ernstige stagna tie komt in het beleid door vervroeg de verkiezingen. Het programma van inflatiebestrijding voor 1973 van het kabinet-Biesheuvel, waarvoor het af sluiten van een sociaal contract van wezenlijk belang is, is nu getorpe deerd door DS'70. De inflatie zal doorgaan n dat is nu juist wat niemand, ook niet DS'70, gewild heeft.' Slechte dienst Hij betreurt het 'in hoge mate dat het politieke desintegratie proces snel Zie verder pag. 5 5de kolom WASHINGTON (Reuter, UPI) Se nator Edmund Muskie, die vorig jaar nog als de grote kanshebber werd geacht de Democratische presidents kandidaat te worden, maar door Sena tor George McGovern werd verslagen, zal zeer waarschijnlijk het aanbod van McGovern accepteren om de kandidaat voor het vice-presidentschap te wor den. Van onze sportredactie DEN HAAG Henry Roos, vice- voorzitter van de Internationale Schaats Unie (ISU) en voorzitter van de sectie hardrijden van die unie, gaf gisteravond de pas opgerichte Interna tional Speedskating League weinig kans op bestaansrecht. 'Ik zie niet veel mogelijkheden', zo verklaarde hij. 'Misschien in het begin nog wel door de nieuwigheid maar dat gaat er op den duur wel af'. Verdere informatie over dc profgroep staat op dc sportpagina. overdekte Dolfijnenstadibn ter wereld met 2.500 zitplaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Tijdendagelijks 10.00 - 11.30 - 13.00 -14.30 - 16.00 en 17.30 uur. Zondags niet om 10.00 uur. Onderwaterpanorama. Robarium. Expositie walvisachtigen. Harderwijk - Tel. 03410 - 6041. ven en wijziging van het regeer akkoord. Hoewel deze geschilpunten niet door de adviseur in zijn schrif telijke vragen aan de orde waren ge steld, hebben zij donderdagavond in de fracties een niet onbelangrijke rol gespeeld'bij de besluitvorming over de lijmpoging. Mr. Biesheuvel, die dinsdag de ant woorden van de vier fracties ver wacht, zal dan concluderen of nog een minderheidskabinet van de drie con fessionele partijen met de VVD moge lijk is. Alle fracties van de partijen, die nog mee kunnen spelen, vergade ren maandag. De fractie van de WD die op haar beurt zal moeten beslis sen of ze verder wil gaan met de confessionele partijen, vergadert met de fractievoorzitter uit de Eerste Ka mer, de voorzitster van de partij en de liberale leden van het kabinet. Ook zal bij de beslissing van mr. Biesheuvel een belangrijke rol spelen hoe maandag in de fractievergadering UPPER MARLBORO (UPI, ^Reuter) Een jury van zes mannen en zes vrou wen heeft gisteren een uur en vijfen dertig minuten nodig gehad om Arthur Bremer schuldig tc bevinden aan de moordaanslag op gouverneur George Wallace. Hij werd in totaal tot 63 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De verdedigers van Bremer, een 21-ja- rige keukenknecht, die op 15 mei in Laurel (Maryland) de aanslag pleegde, poogden tevergeefs de jury ervan te overtuigen, dat hun cliënt geestelijk gestoord is. Wallace rijdt als gevolg van de aanslag in een rolstoel, omdat zijn benen verlamd zijn. Bij dezelfde aanslag, die werd gepleegd op het mo ment waarop Wallace bezig was met zijn campagne om de democratische nominatuur voor het presidentschap te verwerven, werden ook drie om standers ernstig gewond. van de KVP de zeven dissidente leden zich zullen opstellen. Hij heeft de fractieleiders onder druk gezet en dringend gevraagd 'dinsdag tot zaken te komen'. De formateur wil dan van hen een uitspraak over de datum van de vervroegde verkiezin gen en de voorgestelde wijzigingen van het regeerakkoord. Waarmee vooral de KVP grote moeilijkheden heeft. Uit de commentaren van KVP-fractie- laider Andriessen en zijn collega van de ARP, mr. Aantjes (zie elders deze krant) blijkt, dat zij de verantwoorde lijkheid voor een kabinet zonder de WD zeker niet uit de weg zullen gaan. Het verwijt, dat de lijmpoging op basis van het voorstel-Seholten aande fracties bij voorbaat tot mislukken gedoemd was, wees formateur Bies heuvel van de hand. Hij erkende dat het voorstel lijnrecht inging tegen de opvattingen van DS'70. Maar, sneerde mr. Biesheuvel, meningen over het sociaal beleid veranderen wel vaker en meningen in de politiek kunnen wel eens verschillen. Mr. Scholten wond er geen doekjes om, dat bij de lijmpoging zijn eigen opvatting over het loon- en prijsbe leid pen duidelijke rol heeft gespeeld, namelijk dat er niet inet het pistool op de borst onderhandeld mocht wor den met het bedrijfsleven. 'Ik was niet alleen een zuivere registrator voor de formateur, onthulde mr. Scholten nog. 'Ik had een overtuiging en probeerde de partijen op hetzelfde spoor 'te brengen.' (ADVERTENTIE) Zie advertentie REISBUREAU op pagina 7. een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! bon maar vooral een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door misschien hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is. noteer als nieuwe abonnee Naam: Adres: - Plaats: betaalt per: maand kwartaal Naam: Adres: Plaats: De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart qa. 4 gulden abonnementsgeld. Ik ontvang als beloning het aangekruiste handige paraatmap met brief papier en pen mapje post papier met enveloppen pletine schaaltje (flessen- onderzetter) Een postzegel is niet nodig als u op dc enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1