Schaatsprofs presenteren zich Jan Klijnjan: profiteren van 'strak' beleid TAPTOE DELFT'72 'Atletiekbeleid' van NOC weer ondoorgrondelij k Nederlandse renners verstaan vak niet Fischer knap naar winst divisie 72-73 gre: Fin Lasse Viren sterk op 10.000 m Faina Melnik weer verder met discus Ook wereldrecord voor Gary Hall Hestad scoort voor Noorwegen TROUW/KW \RTKT ZATKRDAG 5 AUGUSTUS 1972 Sport K17 STOCKHOLM (ANP) De Inter- national Speed Skating League de eerste organisatie ter wereld voor professionele hardrijders op de schaats heeft zich gistermiddag in het Grand Hotel in Stockholm gepresenteerd. En met deze League als woordvoerders oud-wereldkampi oen Jonny Nilsson, de Zweedse pro motor Tom Liden, de Amerikaan Edgar A. Neely uit Atlanta (Geor gia) en de Stockholmse advocaat Bengt Eriksson, die samen met de Amerikaan W. H. Moore jr. uit Eastovcr (South Carolina)! als voor zitter, de leiding hebben. Hierbij komen nog twee vertegenwoordigers van de veertien gecontracteerde schaatsenrijders. Die veertien gecon tracteerde rijders zijn: de Nederlan ders Ard Schenk, Kees Verkerk, Jan Bols, Eddy Verheyen, de Noren Per Bjoerang, Roar Groenvold, Willy 01- sen en BJoern Tveter, de Finse wereldkampioen sprint Leo Linkove- si en zijn landgenoot Seppo Haenni- nen, de Zweden Hasse Boerjes, Goe- ran Claeson en Ove Koenig, alsmede de Duitse Olympische kampioen op de 500 meter Erhard Keiler. Toen maandag reeds het nieuws over de oprichting van de beroeps- schaatsenrijdersbond, die overigens qua opzet de meeste overeenkomst vertoont met de proftennisgroep van Lamar Hunt, wereldkundig werd, re zen er vele vragen, die ook nu nog niet volledig zijn beantwoord. Zo is het wedstrijdprogramma voor het komende seizoen nog onvolledig. Ge programmeerd zijn de Europese kampioenschappen voor professio nals op 20 en 21 Januari in het Kerkulesstadion te Skiën in Noorwe gen en de wereldkampioenschappen voor profs op 10 en 11 februari in het Ullevi-stadion te Gotenburg. Voor meer wedstrijden wordt nog onderhandeld, o.m. met Nederland, de Verenigde Staten en Japan. Welk het basisbedrag is, dat de rijders, die een driejarig contract hebben afgesloten, ontvangen, bleef eveneens geheim. Het zou om rond 25.000 gulden per Jaar gaan, aanzien lijk hoger dan de onkostenvergoe dingen, die tot heden door de bon den aan hen werden uitgekeerd. Wel werd het prijzenschema voor de beide kampioenschappen aan de openbaarheid prijsgegeven. Dit is ais volgt: All Roundklasse: Eerste prijs: 50.000 Zweedse kronen (ongeveer 30.000 gulden); tweede prijs: 35.000 Zweedse kronen; derde prijs: 20.000: vierde prijs: 14.000; vijfde prijs: 11.000; zesde prijs: 9.000; zevende prijs: 8.000; achtste prijs: 7.000 Zweedse kronen, een totaalbe drag van 154.000 Zweedse kronen. De bedragen voor de sprintklasse zijn: Eerste prijs: 35.000 Zweedse kronen, tweede prijs: 20.000, derde prijs: 14.000, vierde plaats: 11.000, vijfde plaats: 9.000, zesde prijs: 7.000, totaal: 96.000 Zweedse kronen. Voor de verbetering van een wereld record wordt een premie uitge keerd van 25.000 Zweedse kronen, hetgeen overeenkomt met 15.000 gul den. Het ligt in de bedoeling elk jaar tenminste drie grote evenementen te houden, waarvoor het prijzengeld per evenement 250.000 Zweedse kro nen (150.000 gulden) bedraagt. Alle rijders benadrukten dat het hier niet gaat om exhibitions of om een 'circus', doch om werkelijke sport evenementen met een normaal pro gramma: voor de allroundklasse de 500, 1500. 5000 en 10.000 meter, voor de sprinters de 500 en 1000 meter. De aanleiding tot de oprichting van de Internationa] Speed Skating Lea gue is vooral geweest in de stijgen de ontevredenheid onder de top- schaatsenrijders en de in hun ogen onjuiste interpretatie van het begrip amateur-professional, waarbij Jonny Nilsson als voorbeeld stelde het verschil tussen de oostblok- en de westerse landen. Ard Schenk, de toch al goed betaal de veelvoudige Olympische, wereld en Europese kampioen: 'Wij komen er rond voor uit, dat wij met het schaatsenrijden geld willen verdie nen. Niet alleen echter dat. Wij hopen hiermee de schaatssport een impuls te geven, want vooral in Noorwegen is de belangstelling ta nende. Sparta begint met 'schone lei' ROTTERDAM Vergeefs wachtte Jan Klijnjan tijdens de afgelopen transfer-periode op het 'gouden' aanbod, en dat, terwijl heel Neder land onderhand wist, dat Sparta's international van club wenste te veranderen. De belangstelling voor Klijnjan bleek echter in ver houding met de peperdure vraagprijs van Sparta zo gering, dat de grillige aanvaller op de drempel van het nieuwe seizoen zijn contract alsnog verlengde. De problematiek rond Klijnjan is daarmee nog niet verdwenen. Nu al kondigt hij aan, dat hij in december zijn naam opnieuw op de transferlijst laat plaatsen. Anderlecht immers is nog steeds niet uit Klijnjans plannen geschrapt. zoen een merkwaardige uitkomst. Sparta speelde ondanks alles zonder meer attractief voetbal, scoorde opval lend veel en eindigde zelfs met een punt meer dan in het voorafgaande seizoen onder supervisie van Georg Jan Klijnjan mag de voorlopig mis lukte 'koop' voor een groot deel aan zichzelf wijden. Een jaar geleden nog lonkte Ajax naar zijn capaciteiten, die direct achter de aanval het beste tot zijn recht komen. Het seizoen dat na de snel afgesprongen onderhandelin gen met Ajax volgde, kan voor Klijn jan rustig als 'miserabel' gekwalifi ceerd worden. De weinig opmerkelijke prestaties van het afgelopen seizoen bleken dan ook funest voor zijn voor nemen van club te veranderen. Klijn jan rest nog maar een ding: revanche. Voor alles dat hem tot de meest omstreden en de minst gelukkige Spartaan in het afgelopen jaar heeft gemaakt Klijnjan zelf wijst een reeks factoren door Gerrit den Ambtman aan voor het teruglopen van zijn UUÜ' werni aen HmDiman vorm. Een vorm die pas in de laatste fase van de kompetitie met zijn uit verkiezing voor de interland tegen Peru enigszins is hersteld. Hij zegt: 'Ik raakte aan het begin van het seizoen al geblesseerd. Toch heb ik doorgespeeld. Voor de Europa Cup tegen Levski Sofia bijvoorbeeld. Spar ta had me toen hard nodig in de spits. Daarom heb ik het gedaan. Achteraf zeg ik, dat het stom is geweest. Het genezingsproces heeft door dat forceren veel te lang ge duurd. Die zaak kostte me toen mijn plaats in het Nederlands elftal. In feite heb ik het afgelopen seizoen maar één goede wedstrijd gespeeld: in Belgrado tegen Rode Ster. Voor de rest is het kwakkelen geweest.' Niet alleen de blessure is de oorzaak van Klijnjans depressie gebleken. De sfeer in de selectiegroep van Sparta werd door zijn optreden zodanig aan getast, dat hij zelfs door diverse ploeggenoten in de ban werd gestopt. De spanning rond de van meet af aan discutabele positie van de inmiddels weer afgereisde trainer-coach Elek Schwartz maakte het gekibbel alleen nog maar feller. Klijnjan: 'Ik was mentaal aangeslagen. Toen de kranten begonnen te schrijven, dat ik aan het einde van het seizoen bij Sparta weg zou gaan, werd de situatie alleen nog maar slechter. Het was een sneeuwbal effect. Medespelers maakten me ver wijten en ik kreeg ruzie over de kleinste zaken. Daar kon ik niet meer tegenop. Niemand ving me in die periode op. Ook Schwartz was te zwak om de affaire op te lossen. Iedere speler ging zijn eigen gang. De trai ner was de baas niet meer. En in zo'n geval kies ik partij voor de zwakste, dat doe ik nu eenmaal altijd. Als ik op str.at drie mensen tegen één zie vechten, dan ga ik erbij staan. En dan vraag ik of ik moet helpen.' De overdosis aan problemen bij Spar ta kreeg aan het einde vr.n het sei- Kessler. Klijnjan: 'Daar begrijp ik nog steeds niets van. Al weet ik wel, dat Sparta met Kessler, Feyenoord in de slotfase nog had gepakt. De uitwed strijd tegen MW, toen we met 30 verloren, heeft ons de nek gekost.' Sparta moet het in het nieuwe sei zoen zonder Europa Cupvoetbal stel len. Het elftal gaan onder leiding van de jonge Leo Steegman met een 'scho ne 'lei beginnen. Toch lijkt Sparta in de tot nu toe afgewerkte oefenduels aan kracht verloren te hebben. Aan koop Willy Kreuz heeft de transfer van de Deen Jürgen Kristensen naar Feyenoord kwalitatief nog niet kun nen compenseren. De formatie wacht op Jan Klijnjan, die overigens op nieuw met een blessure kampt. 'Ik was drie dagen in het trainingskamp, toen ik een spiertje in mijn dijbeen scheurde. Het is nu zelfs twijfelachtig of ik er in de eerste competitiewed strijd weer bij kan zijn.' Klijnjan tekende pas een etmaal voor het begin van het trainingskamp. Toen de weg naar een andere werkge- Jan Klijnjan in betere dagen. Hij scoort tegen Feyenoord. ver verspert bleek, stuitte hij op moeizame onderhandelingen met Spar ta. Klijnjan heeft tenslotte flinke con cessies moeten doen. Voorlopig al thans. Hoewel hij een éénjarig con tract heeft getekend, wil hij in de cember zijn toekomstplannen defini tief gestalte gaan geven. 'Ik wil straks of een langdurig contract of ik ga weg. Dit wordt een beslissende perio de voor me. Nu wil ik zekerheid.' België landskampioen Anderlecht en trainer Georg Kessler met name bezit nog steeds grote aantrekkings kracht op Klijnjan. Het gunstige be lastingklimaat zal daar ongetwijfeld niet vreemd aan zijn. Hij zegt: 'Ik ga een beetje meer aan geld denken. Daarvoor is België nu eenmaal aan trekkelijk. En wat Kessler betreft: Ik hou van dat type trainer. De strakke lijn heb ik nodig. Het moet natuur lijk ook weer niet te strak zijn. Dan word ik kwaad en driftig. Als je weet, dat een harde training goed is heb je het er graag voor over om je uit te sloven. Ik moet het af en toe voelen, dat het noodzakelijk is om hard te werken.' De op discipline afgestemde lijn van Kessler is bij Sparta voor een flink deel weer teruggekeerd. Ook Kesslers trainer Leo Steegman verkiest een strak beleid. Jan Klijnjan wil daarvan profiteren. Vooral ook uit eigen be lang wil hij de perikelen van het afgelopen seizoen zo snel mogelijk wegwissen. Klijnjan fanatiek: 'Ik ben van plan om verschrikkelijk goed te gaan spelen. Ik besef dat ik veel goed te maken heb. Voor mezelf maar ook voor het elftal. Daarnaast wil ik weer een vaste plaats in de selectie voor het Nederlands elftal. Voor die ploeg ligt in de komende twee jaar immers een brok erkenning te wachten en ik wil nu ook wel eens wat positieve publiciteit hebben. Dat vind ik zeer belangrijk. Als men schrijft, dat ik goed gespeeld heb, betekent dat voor mij een mentale kick, waarop ik in de volgende wedstrijden nog kan teren. Vorig seizoen werd er alleen maar negatief over me gesproken en ge schreven. Ik las altijd wel iets, dat me kwaad maakte. Dat wil ik nu voorkomen.' Sparta zal een geladen Jan Klijnjan in de nieuwe kompetitie erg hard nodig hebben. REYKJAVIK (ANP) De tiende matchpartij Fischer-Spasski om het wereldkampioenschap schaken is door uitdager Fischer gewonnen. In tweede zitting gaf titelhouder Spasski ha 56 zetten op. Fischer leidt nu met 6V£- 3'/j. Zondag heeft Spasski wit in de elfde ontmoeting. Donderdag werd reeds duidelijk, dat Fischer een eind spelvoordeel had verworven. Na vrij wel de gehele nacht met secondant Lombardy te hebben geanalyseerd toonde Fischer zich uitermate tevre den. Spasski had zich met Geiler op gesloten, die als bekwaam analyticus geldt. Fischer bleek een razend knappe me thodische winst te hebben gevonden. De partij was donderdag, na 40 zetten, in de navolgende stand afgebroken: Wit: R. Fischer (Ver. Staten) Kf3, Tb6, Te4, pi f2. g3, h3. Zwart: B. Spasski (Rusland) Kf7, Tdl, Ld6 pi b4, c5, g7. h5 Fischer had zijn 41ste zet onder cou vert afgegeven. Hij had er 16 minuten bedenktijd aan besteed. Uit de enve- 'ippe kwam 41. Kf3-e2.Deze zet werd door alle experts in Reykjavik verwacht De zwarte toren wordt nu sterk in zijn bewegingsvrijheid beknot 41. Tdl- d5 42. f2-f4 g7-g6. Wit heeft belang bij het veroverep van ruimte op de ko- ningsvleugel. 43 g3-g4 h5xg4 44. h3xg4 g6-g5. Geen prettig besluit, maar wat anders? Er dreigde 45. Tb7t, K onver schillig. 46. Td7. b3 47. Tb7. Indien 44. Lf8 dan 45. Tb7t, Kf6 46. g5t, Kf5 47. Ke3, enz. Na 44Lc7 45. Tb7, Td7 komt 46. Kf3, en wit heeft enorm overwicht 45. f4-f5.Minder duidelijk was 45. fg5:; wegens bijvoor beeld 45Le5 46. g6t, Kg7 47. gó. b3 48. Th4, b2 en de winst is heel wat moeilijker te bereiken dan in de par tij, waar nu een waarlijk diabolisch logisch slotspel ter tafel komt. 45. .Ld6-e5 Natuurlijk mag zwart het binnenvallen van beide witte torens niet toelaten. Het aantal matwendin- gen is dan niet van de lucht. 46. Tb6- b5r. Kf7-f6. 47. Te4xb4 Le5-d4. Zijn laatste hoop. Ruimte voor de koning, die eventueel de vrijpion kan onder steunen. Deze motieven blijken even wel maar mager aan de oppervlakte te komen. 48. Tb5-b6+ Kf6-e5 49. Ke2-f3 Dreigt mat door 50. Te6. 49. Td5-d8. 50. Tb6-b8 Td8-d7. Torenruil betekent eenvoudige winst voor wit. 51. Tb4-b7 Td7-d6. Zwart moet zelf de ont snappingwegen sluiten. 52. Tb7-b6 Td6 •d7. Wit heeft nu met tempowinst zijn volgende zet bewerkstelligd. 53. TbG- g6 Ke5-d5. Omdat wit de 6de lijn heeft veroverd gaat 53c4 niet wegens 54. Tb5t, Td5 55. Te6, mat. 54. Tg6xg5 Ld4-e5 55. f5-f6 Kd5-d4 56. Tb8-blf. De laatste zet voor Fi schers tijdcontrole. Hij staat inmid dels totaal gewonnen. Zwart geeft het op. OSLO (ANP) De beste prestatie tijdens de tweedaagse atletiekstrijd in Oslo kwam donderdag van de Fin Lasse Viren, die de 10.000 m won in 27 min 52.4 sec, slechts weinig boven het Europese record van de Engels man David Bedford, dat op 27.47.0 staat. De Fin verbeterde wel het nati onale record van zijn landgenoot Juha Vaataimeoi, dde vorig jaar in Helsinki Europees kampioen werd in 27.52.8. MOSKOU (ANP) De Russiche atle te Faina Melnik heeft gisteren in Moskou het wereldrecord discuswer pen dames verbeterd en gebracht op 66.76 meter. Het oude record stond met 65.48 sinds 24 juni reeds op haar naam. ADVERTENTIE „EEN KLEURRIJK FEEST VAN MUZIEK EN SHOW! Van zaterdag 19 aug.t/m zaterdag 26aug.a.s. behalve op zondag 20 aug.) aanvang 21.00 u. - einde ca. 22.45 u. Met een vóórprogramma vanaf 20.15 uur Kaartverkoop bij de V.V.V.'s van Delft, Den Haag. Rotterdam, Schiedam, Utrecht en Vlaardïngen. Bestelkaarten/theatercheques bij alle V V V-kantoren Prijzen der plaatsen: f 12.50,f 10-,I 7.50,f 5 50,f4.50 enf 3.50 KOM OOK 'NS EEN AV0NDJE..UITBLAZEN" IN DELFT Vijf kampster Miep van Beek afgewezen KERKRADE Het aanwijzingsbeleid van het NOC blijft ondoor grondelijk. Werd bij het negen man en vrouw sterke atletiekgroepje, dat naar de Olympische Spelen in München mag, afgeweken van de strenge eisen die vooraf werden gesteld (alleen sprintster Wilma van Gooi en kogelstootster Els van Noorduyn hebben twee keer aan de vereiste limiet voldaan), een dergelijke coulantie geldt niet voor iedereen die bijna de limiet heeft gehaald. Vijfkampster Miep van Beek, die het afgelopen weekeinde op Papendal 23 punten te kort kwam, heeft dit gisteren, op de eerste dag van de nationale kam pioenschappen in Kerkrade, ondervonden: het NOC heeft de voor dracht van de KNAU niet overgenomen en besloten Miep van Beek niet af te vaardigen naar München. Bij de overwegingen van het NOC om Miep van Beek (die tijdens de vijf kamp overigens wel de hordenlimiet haalde) af te wijzen, zou ook haar mentale instelling een rol gespeeld hebben. Hans Koomen, in München chef d'équipe van de atletiekafvaardi- ging: 'Als verklaring is mij gegeven dat zij de limiet niet heeft gehaald, maar officieel geeft het NOC geen motivering bovendien zullen meer dere factoren een rol hebben ge speeld. Persoonlijk ben ik zeer teleur- gesteld over de afwijzing: de aitletiek- uiiie stond voor honderd procent achter de voordracht'. Reden voor Hans Koomen om te pro testeren hij mocht daarop weer op de gang plaats nemen om later toch te vernemen dat het NOC bij zijn besluit bleef. Een overigens moeilijk te begrijpen besluit, gezien de prece denten die het NOC de afgelopen weken zelf door de aanwijzing van bijvoorbeeld Hensgens, Wassenaar en Scharn heeft geschapen. Miep van Beek, die gisteravond kampioene op de weinig courante 200 m horden werd in een recordtijd van 27.4 sec, hoorde eerst in Kerkrade dat ze is afgewezen. Uiteraard tot haar grote teleurstelling: 'Ik dacht dat ik dit seizoen een betere uitgangspositie had dan vorig jaar. Toen had ik vijf persoonlijke records; nu op Papendal waren er drie nummers waarop ik beter kan, terwijl ik de limiet toch bijna haalde'. Het aantal gegadigden voor München is overigens nog kleiner geworden, want ook de uitzending van de vier keer 400 m damesploeg is van de baan. Twee van de vijf loopsters zijn zodanig geblesseerd dat het onmoge lijk is nog een ploeg te formeren. Het medisch onderzoek toonde aan dat Myrna van der Hoeven een gescheur de spier in de knieholte heeft, zodat het NOC haar niet kan uitzenden. Bovendien heeft Stans Brehm een verzwikte enkel. De enige gegadigden zijn nu nog hoogspringster Ria Ahlers en horden loopster Mieke Sterk. De laatste zal waarschijnlijk pas laat (half augustus bij wedstrijden in München) haar kans volgens de KNAU staat de deur nog wijd voor haar open kunnen grijpen. Want prestaties van formaat lijken op de sintelbaan in Vm voorbereiding op wereldkampioenschap geen sprake ROLUOCKEY Nederland heeft zich ln het Soaansc La Coruna tegen Nieuw Zeeland hersteld van de serie nederlagen tegen de topteams. Het werd een 11-2 zege. Nederland heeft nu 12 punten uit 9 duels: zes minder dan Spanje en Portugal. SCHAKEN Schiedammer John van Baarle leidt na 7 ronden ln het Open Nederlands kampioenschap Hij heeft 6 punten, een Vi punt meer dan Hartoch. Koploper Verholt zakte door zijn nederlaag tegen Van Baarle naar de met Böhm, Riksen, Vogel en de Zweed Laurlne gedeelde derde plaats. SCHAKEN Jan Timman verloor ln de achtste ronde van het lnterzonetoernool ln Helsinki van de Hongaar RlbU. Met 4% hunt bezet hij nu de vijfde plaats. Koploper Hecht (WDld) heeft 6 pnt. TENNIS Okker en Rlessen zijn In de kwartfinales van het proftoernool van Brook- line uitgeschakeld door Ashe en Lutz met 4- 6. 7-fl en 7-5. WATERPOLO Nadat het Nederlands Jeugd- team twee keer nlete tegen Australië had kunnen opboksen (3-5 en 4-5) nam het Nederlands A-team ln Zwijndrecht vla een 9- 1 zege revanche. Schmidt (4). Bras. Veer, Hermsen, Buunk en Parrel scoorden. WIELRENNEN Na de zevende etappe van de Ronde van Rijnland-Palts leidt de West duitser KUster voor zijn landgenoot Troche. WIELRENNEN Joop Middelink heeft voor de Ronde van Oost-Ouitsland (8 te m. 13 Kuiper. Aad van der Hoek dit kwartet rijdt In München waarschijnlijk ook de 100 kra Ujdrit en Henk Poppe. GAP De Nederlandse pleeg neemt het niet zo nauw met de voorberei ding op de wereldkampioenschappen op de weg. Met uitzondering van één renner blijken zij hun vak niet te verstaan. Op het afgesproken tijdstip, donderdagavond was zegge en schrijve een renner aanwezig: Joop Zoetemelk. De overigen arriveerden of in de nachtelijke uren of (Karstens en Ot- tenbros) pas vrijdag toen de zon het hoogste punt al weer lang gepasseerd was. Gelegenheddscoach Ge Peters: 'Die jongens kunnen beter niet rijden De KNWU zou er goed aan doen deze renners niet te laten starten. Dit lijkt helemaal nergens op.' Van enige voorbereiding op één van de hoogtepunten van het "wielersei- zoen is in het Nederlandse kamp geen sprake geweest. Minder dan ooit tevo ren kan deze heterogene groep mor gen een eenheid vormen. Ottenbros en Karstens reden donder dagavond nog criteria. Zij konden pas gisteren aan de lange vermoeiende reis naar Orcieres- Merlette beginnen. Wagtmans: 'Het bestaat niet dat je dan uitgerust aan de start kunt ver schijnen. Ik ben zelf ook te laat weggegaan. Daar heb ik nu spijt van. Maar ik heb in ieder geval de vrijdag kunnen gebruiken om wat te acclama- tiseren. Daar is bij degenen, die hier pas in de loop van de dag arriveer den, helemaal geen sprake van ge weest. 'Veel georganiseerder ging het in het Belgische kamp. Op voorstel van Merckx legde de ploeg een ge deelte van de weg tussen België en de Franse alpenstad op de fiets af. Hal verwege overnachtten zij en kwam de ploeg tot een akkoord. De Nederlandse ploeg wordt nog eens extra gehandicapt door het hoogtever schil tussen de verblijfplaats op de top van de Merlette (ruim 1600 me ter) en het parkoers in Gap (ruim 800 meter). Wanneer de renners wil len trainen moeten zij eerst in een afdaling van 50 kilometer een hoogte- Joop Hotthausen Wereklkampk»onschoppon*72 verschil van 800 meter overbruggen voordat zij op het parkoers zijn. Daar na moeten rij weer naar boven het zelfde hoogteverschil verwerken, zo wel fysiek als psychisch een uiterst moeilijke zaak. Rini Wagtmans: Het is om er leip van te worden. De KNWU zou voor ons een onderkomen moeten vinden in Gap.' Oorspronkelijk waren alle naties op de Merlette ondergebracht. Toen vice voorzitter Jo Forster in februari van dit jaar het verblijf in Merlette in specteerde, kreeg hij te horen dat de KNWU kon kiezen of delen: of het voor een sportman uiterst ongemakke lijke verblijf op de Merlette accepte ren of helemaal geen kamers. Toen de Unie-vertegenwoordiger vernam dat ook de andere ploegen daar waren ondergebracht, heeft hij geaccepteerd Nu blijkt echter dat alleen de Neder landse en de Belgische ploeg de han dicap van het hoogteverschil te over bruggen hebben. Merckx maakte enke le weken geleden al bezwaar tegen het verblijf op de Merlette 'Het is niet mogelijk om dat hoogteverschil fysiek goed te verwerken. Je zou twee weken tevoren naar Merlette moeten komen, als je echt wilt acclamaitiseren. Maar dat is in dit jaar niet mogelijk met dat korte tijdsbestek tussen de Tour de France en het wereldkampi oenschap. Praktisch alle bonden zijn er op het laatste ogenblik in geslaagd een gunstiger onderdak te vinden voor hun renners. Slechts de KNWU en de BWB konden haar renners niets anders bieden dan de top van de Merlette. Ge Peters 'De verblijfplaats hier is waardeloos. Het Is toch wel vreemd dat wij praktisch als enige ploeg veroordeeld zijn tot de top van de Merlette.' De afstand en het hoogteverschil ge ven niet alleen in de voorbereiding maar ook op de dag van de wedstrijd zelf nog eens extra nadelen. De start op zondagochtend is bepaald op 10 uur. Voor de renners is het dan zaak om uiterlijk 9 uur aanwezig te zijn. Wagtmans: 'Dat betekent dat je uiterlijk om acht uur op de fiets moet stappen en de tocht naar bene den moet ondernemen. Buiten het feit dat het een uiterst hachelijke zaak is om door het drukke verkeer heen naar beneden te fietsen, komt dan nog het vroege uur. Want drie uur tevoren moet je eten. Dat bete kent dat je om 5 uur het eten op moet hebben. En dat wil zeggen dat je om 4 uur 's nachts je bed al uit moet. Dat kun je moeilijk een ideaal uitgangspunt noemen, als je een we reldkampioenschap moet rijden.' Komen de tien Nederlanders al ge handicapt aan de start, als ploeg zijn zij eveneens kansloos. Het is vrijwel zeker dat er geen eenheid gevormd zal worden. De beste Nederlandse be roepsrenner van dit moment. Joop Zoetemelk, word niet of nauwelijks be schermd door zijn gelegenheids-ploeg maats. De mannen van Pellenaars zul len alleen dan wanneer zij zelf volko men kansloos zijn, bereid gevonden worden enig werk voor de eenzame Zoetemelk te verrichten. Rini Wagt mans: 'Zolang wij zelf nog kansen hebben, verdedigen wij die. Alleen dan wanneer Zoetemelk in een solo ver vooruit is, kan hij op onze steun rekenen. Maar zelfs in het geval waar in Zoetemelk met drie anderen voor uit is, zullen wij niet voor hem afstoppen. Dan gaan wij nog onze eigen kans, omdat Joop in de eind sprint dan toch kansloos is. 'Ook Pustjens, Ottenbros, en Karstens zijn eenzamen in het titelgevecht. Tijdens de Tour de France is er een contro verse gegroeid tussen Karstens en Wagtmans. Karstens verweet Wagt mans toen ten onrechte geselecteerd te zijn voor het wereldkampioenschap. Rini Wagtmans: 'Wie is Karstens dat hij daarover kan oordelen. Ik weet best dat ik dit jaar weinig heb gepres teerd, maar dat hoeft voor een collega nog geen reden te zijn om op mij af te geven. Er zijn andere mensen, die moeten oordelen. Als het aan mij ligt wint Karstens geen wedstrijd meer. Ik heb altijd een heel goede verhouding met hem gehad, maar dat is nu wel afgelopen. Wanneer ik Karstens niet met fietsen kan verslaan ben lk zelfs bereid om zijn banden kapot te bij ten, als ik hem daarmee van de oiverwuming kan afhouden. Van mij krijgt hij geen cadeautjes.' Over de begeleiding van de ploeg heeft Pellenaars zo zijn eigen idee, ondanks het feit dat de KNWU voor een team van begeleiders heeft ge zorgd heeft de Bredase ploegleider toch het eigen materiaal bij zich. Wagtmans. 'Ik laai het materiaal ver zorgen door Huub Ilarings, onze eigen meoanioiën. Jan Legrand en John Krijnen hebben alleen de zorg over het materiaal van de vier niet Pelle- naars-renners. Ook over het ploegled- dersohap van Ge Peters wordt ver schillend gedaoht. De Haarlemmer beseft dat zelf het beste. 'Ploegleider? Zo zou je het kunnen noemen. Of coach. Ik rijd in ieder geval morgen met een materiaalwagen achter de renners aan. Maar dat is dan ook alles.' MOSKOU (ANP) Ia L®nlngr»d heeft <lo Rus Alexis Splrldonov een afstand bereikt van 74.54 meter bij het kogelsllngeren. Het ls de derde were ld prestatie vin dit selioen. Zijn twee landgenoten Tosslf Gamski, die met 75.78 meter Russisch recordhouder IJ en Anatole Bondartsjoek (75,74 m) kwamen ver der. Het wereldrecord «taat met een afstand van 76.40 meter op naam van de Westdultser Walter Schmidt. Kerkrade, die door lange regens erg zacht is, tot de onmogelijkheden te behoren. Degenen die reeds aangewe zen zijn, passen de strijd in Kerkrade dan ook in hun trainingsschema's in en lopen op andere afstanden dan die waarvoor ze aangewezen zijn. Zo kwa men 1500 m-loopsters lij a Keizer en Berny Boxem gisteravond in actie op de 800 m. Jos Hermens, die de afgelo pen week in Oslo nog op imponeren de wijze een 5000 m heeft gewonnen, liet zelfs verstek gaan. In Oslo is hij ziek geworden en daarom reisde hij niet naar Kerkrade. HANS SCHMIT CHICAGO (ANP) Gary Hall en Mark Spitz, die zich reeds hadden gekwalificeerd om de VS in München te vertegenwoordigen op de 200 m vlinderslag, hebben zich op de tweede dag van de selectiewedstrijden in Chi cago opnieuw onderscheiden. Gary Hall uit Indiana brak zijn eigen twee jaar oude wereldrecord op de 400 m wisselslag en bracht dit van 4.31.0 op 4.30.8. Mark Spitz, die op de 200 m vlinder tot twee keer toe het record brak ,zwom nu op de 200 m vrij geen nieuw wereldrecord maar kwam er wel zeer dichtbij. Hij legde de afstand af in 1.53.58, hetgeen nog geen tiende van een seconde langzamer was dan zijn eigen wereldtijd van 1.53.5. Alle acht finalisten op de 200 m vrije slag bleven onder de 1.58.0. Tijdens de series op de ochtend van de derde dag verbeterde Kurt Krump- holz het wereldrecord op de 400 me ter vrije slag. Hij bracht het op 4 minuten 0.1 sec. Het oude record stond sinds februari 1972 op naam van de Australiër Brad Cooper met 4.01.7. Mark Spitz verbeterde tijdens de se ries 100 m vlinderslag zijn eigen we reldrecord van 55.0 tot 54.7. Het was Spitz' derde wereldrecord in enkele dagen. De voornaamste uitslagen van de eerste dag van de Amerikaan»# selectlo-wadstrijdcn zijn (de eerste drie kwalificeren zich voor München): EERSTE DAG DAMES: 100 m vrij: 1. Jennifer Kemp 58.63. 2. Shirley Babshoff 59.23. 3. Sandra Netlson 59 3S 4 Jane Barkman 59.54. 5. Kim Pevton 59.53. 260 m wissel: 1. Lynn Vldall 2.24.45. 2. Carolyn Woods 2.24.51. 3. Jennifer Bartz 2.25.11. 4. Susie Atwood 2.26.66. 5. Mary Montgomery 2 27.89. HEREN: 100 m rug: 1. Mike Ivey 58.61. 2. Michael Stamm 59.15. 3. John Murphy 59.17. 4, Alex McKee 59.61. 5. Randy Wltchuch 59.64 200 m vlinder: 1. Mark Spitz 2.01.35 (nieuw wereldrecord) 2. Robin Backhaus 2.03.39. 3. Gary Hall 2.04.09. 4. Robert Alsfelder 2.04.33. 5. William Furnlss 2.05,19. 100 m school: l. John Hencken 1.05,99. 2. Thomas Bruce 1.06.27. 3. Mark Chatfleld 1.06.31. 4 Peter Dahlberg 1,06.32. 5 David Mayakawa 1.06.64. TWEEDE DAG HEREN: 200 m. vrij: 1. Mark Spitz 1.53.58 2. Steve Center 1 53.89. 3. Fred Tyler 1.54.29. 4. John Klnsella 1.54.25. 5. Gary Conelly 1 54 90. 6. Jim McCollca 1.55.2 (In sertea 1.54.7), 7. Tom McBreen 1.57.0 (In serie» 1.55.9), 8. Ed McCluskey 1.57.2 (In series 1 55.9). 400 m. wissel: 1. Gary Hall 4 30.81 (Wereldrecord). 2. Tim McKee 4.32.86. 3. Steve Furblss 4.34.92. 4. Rick Colella 4 36.21, 5 Steve Power 4.37.76. DAMES: 100 m. rug: 1. Melissa Belote 1.07.08, 2. Susie Atwood 1.07.16. 3 Karen Moe 1.07.55, 4. Linda Simpson 1.07.56, 5. Elizabeth TuUis 1.08.60. 400 m. vrij: 1. Keena Rothammer 4 21.99, 2. Shirley Babeshoff 4 23.35. 3. Jennler Wylle 4.23.55. 4. Arm Simmons 4.24 46. 5. Cathy Calhoun 4.25.10. 6200 m. school: 1. Dana Schoenfleld 2.43.71, 2. Claudia Clevenger 2.44.60, 3 Baarbara Mitchell 2.44.72. 4. Cathy Carr 2.44.74, 5. Lorrie Porter 2.46.65. STAVANGER (ANP) Het naUonale voetbalelftal van Noorwegen heeft in Stavanger een wedstrijd voor groep drie van de voorronden voor het toer nooi om het wereldkampioenschap te gen IJsland met 4-1 gewonnen. De Ruststand was nog 0-0. Scoreverloop: 55. Jan Fuglset 1-0, 57. Turmlund 2-0, 83 Harry Hestad (ex-FC Den Haag) 3-0, 87 Johannson 4-0, 89 Ostensson 4-1. Stand in groep 3: België Noorwegen IJsland Nederland 4 8-0 2 4-1 0 1-12

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 17