Nog onenigheid over de 'lijmvoorstellen' j uw apanse premier :aat naar China Senaat VS valt Vietnambeleid aan [ippies schaden Porceleyne Fles krant Hef Kwartet Vooral KVP en AR hebben beswaren Zonniger Parijs blijft Mirages aan Lybië leveren >owjet-adviseurs thans uit Egypte In deze krant Rembrandt in Maastricht? I Leidlse Cooramti RISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hart in teghanspoetl" VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1972 53stc jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen BDStraat 37 Postbus 76 Telefoon: 01710-31441 en 20388 (red.) Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 8,76 per maand, per kwartaal 25,90 Afd. Bezorging vsnaf 08.30 uur. pELFT Het Amerikaanse hippie- ierisme naar het Amsterdamse [Vondelpark heeft nadelige invloed [op de resultaten bij de koninklijke Helftsc aardewerkfabrieken, De Por- releyiie Fles. De directie zei gisteren [op de jaarvergadering dat liet zo- nierseizoen dit jaar teleurstellend is [begonnen, omdat minder Amerika- pen-in-goede-doen Nederland in het ugemeen en Amsterdam in het bij- tonder blijken aan toe doen. De maatschappij moet liet voor een niet onbelangrijk deel hebben van ver koop van aardewerk aan toeristen. De directie van De Porceleyne Fles gelooft met de Amsterdamse VW dat de hippe-luchtarmada welgestel de Amerikanen afhoudt van hun bezoek aan Nederland. 'Bovendien vinden veel Amerikanen Nederland te duur worden," aldus de directie van het Delftse bedrijf. De geldomzctten in de tot nu toe verstreken periode van het lopende boekjaai zijn bij De Porceleyne Fles overigens ongeveer gelijk aan die in de overeenkomstige maanden van het vorige jaar. (winst dat jaar ongeveer 2 ton). In verband met de teleurstellende start van liet zomer seizoen is, aldus de directie, niet te voorspellen hoe de resultaten dit jaar zullen zijn. Het bedrijf blijft in ieder geval vertrouwen in de toe komst. fnderhandelingen over betrekkingen pKIO (AP, UPI) De Chinese volksrepubliek heeft de Japanse jemier Kakuei Tanaka uitgenodigd voor een bezoek aan Peking »or besprekingen over normalisering van de betrekkingen tussen de lee landen. itgezegd eest De Brauw onvoldoende re- lelijke argumenten op tafel te unnen leggen en moet de vakbe weging maar de kwade pier zijn? L. C. van Daalen, tweede voorzitter CNV. Zonnige perioden en op de mees te plaatsen droog. Tot matig af nemende en naar west krimpen de wind. Temperaturen om streeks 20 graden. De verwach ting voor morgen en overmor gen: Zonnige perioden, op de meeste plaatsen droog en stijging van temperatuur. Zon op: 05.08 Zon onder: 20.23 Haan op: 00.17 Maan onder: 18.07 Wat zessen of 'tien ken de dieren? Dit heeft de Japanse minister van buitenlandse zaken, Ohira, bekend ge maakt. Japan zal de uitnodiging aan vaarden. De Japanse regering liet gis teren weten dat zij de betrekkingen met Formosa zal verbreken zodra er normale betrekkingen met China zijn aangeknoopt. Japan zal met China onderhandelen over de 'drie beginselen' die door de regering in Peking zijn voorgesteld voor het aanknopen van diplomatieke betrekkingen. Een van die beginselen is de erkenning van de regering in Peking als de enige wettige regering van China, waarvan aldus de Chi nese regering Formosa overbreke- lijk deel uitmaakt. Na het verbreken van de betrekkingen met Formosa hoopt Japan de econo mische betrekkingen met dit eiland te kunnen handhaven. Volgens de minis ter van buitenlandse zaken in Tokio zal voor dit probleem 'een realistische oplossing' gevonden kunnen worden. In Peking is gisteren de dag van het leger gevierd, onder meer met een grote ontvangst waar de vroegere maarschalk Jeh Tsjien-jing de voor naamste spreker was. Jeh Tsjien-jing staat achter het beleid van premier Tsjoe En-lai inzake de buitenlandse politiek. In Peking gelooft men dat Jeh Tsjien- jing op de nominatie staat te worden benoemd tot minister van defensie. Op de ontvangst waren onder meer 21 hoge leiders van partij en het leger die tijdens de culturele revolutie 1966-1969) aan kritiek en aanvallen bloot hadden gestaan. Klaarblijkelijk zijn zij thans weer in de gunst. Tot hen behoorden de vice-premier Tsjen Joen, een deskundige op het gebied van economische zaken, en Jang Joeng, plaatsvervangend chef van de generale staf en destijds com mandant van het garnizoen van Pe king. 'Ik had er balen van!' (Ingezonden door A. van der Deijl, Vondellaan 160, Papendrcchl). 'Ik ga naar Callanisoog (Ingezonden door mevr. C. Ceclcn, E Elspeetstraat 22. Den Haag). Beide prijswinnaars ontvangen dertig gulden. PARIJS (AP) Frankrijk volgt belangstellend de ontwikkeling van de unie tussen Egypte en Ly bië, maar heeft geen onmiddellij ke plannen voor een verandering in het schema voor de levering van Mi rage-straaljagers aan Ly bië, zo is gisteren in diplomatie- RITA 'Vindt u niet, dat de koekoeks klok daar in de zomer hoort?' ke kringen in de Franse hoofd stad vernomen. Over de levering van de straaljagers is onzekerheid ontstaan in verband met het Franse besluit om geen wa pens te leveren aan landen, die aan Israël grenzen en betrokken waren bij de juni-oorlog van 1967. In de uit 1970 daterende overeenkomst voor de verkoop van 120 Mirages aan Lybië wordt bepaald, dat de toestellen niet zonder Franse toestemming naar een ander land mogen worden doorver kocht. Egypte valt onder het in 1967 door president Charles de Gaulle afge kondigde wapenembargo. t chef van de Russische militaire adviseurs in Egypte midden), wiens naam helaas in nevelen gehuld oet blijven, toast hier in Cairo met de Egyptische chef-staf, generaal el Shazli (links) en de Egypti- :he minister van oorlog, Mohamed Sadek (rechts) tijdens een afscheidsreceptie ter gelegenheid van et vertrek van het laatste contigent Russen. Binnenland Ongelukkenregistratie nog gebrekkig 5 NOS brengt filmserie over Odysseus 6 Dorpen sterven'niet 7 Buitenland Noodtoestand in Engeland 9 Gif-cadeautje voor ziekenlmis-patiënt 9 Kerk Grote openheid voor evangelie in Indonesië 2 Sport Brief legt tijdbom onder Nederlands elftal 13 Economie Nederland wint terrein in internationale bankwereld 15 Lezers schrijven 2 Boekcnetalagc 2 Recept 6 Radio en tv r, Puzzel g Commentaar 7 Maandbladen 7 Dichtbij en verder 7 Familieberichten s Film 11 Aulorubriek n Beurs 14 DEN HAAG De voorstellen van adviseur mr. Scliolten op basis waarvan liet oude kabinet- Biesheuvel weer in ere zou moe ten worden hersteld, liecfl de vijf fracties in grote verlegenheid gebracht. De voornaamste reden hiervoor zou zijn dat de voorstellen van de verken ner een nogal slap compromis behel zen, waarmee de partijen nog alle kanten op zouden kunnen. Vooral bin nen de fracties van de KVP, ARP en DS'70 heeft dit een flinke dosis irrita tie opgeleverd. Zij vinden dat op basis van deze vrij vage voorstellen niet genoeg duidelijk is wat de basis moet zijn van een gerestaureerd vijfpartij- enkabinet. Aangenomen wordt, dat de ze fracties gisteravond laat mr. Schol ten daarom geen duidelijk ja of nee hebben meegedeeld. Zowel hun inter pretatie van het compromis als hun reactie daarop zouden sterk verschil len. Wel hebben de confessionele par tijen zoveel mogelijk geprobeerd hun brief op elkaar af te stemmen. Over de inhoud van de voorstellen werd gisteren de grootste geheimhou ding 111 acht genomen. Niettemin kwam toch naar buiten dat in de KVP-fractie algemeen angst en verzet bestond tegen een VVD-interprctalie van het compromisvoorstel van Schol- ten op het punt van de defensie- uitgaven, omdat er geen exacte bedra gen voor de uitgaven van '74 en '75 waren ingevuld. Hoewel over het voorstel van het loon- en prijsbeleid breedvoerig werd gesproken leek dit punt in de fracties toch niet al te grote moeilijkheden op te leveren. Mr. Scholten die zich erop baseerde dat het zakelijke in tegen stelling tot het emotionele verschil hierover niet al te groot was zou aan de fractievoorzitters een zodanig vaag compromis hebben voorgelegd, dat ie dere fractie zich daarin welzou kunnen vinden. Met name in de ARP-fractie ergerde men zich aan deze vaagheid. Ook de fractie van DS'70 die gistera vond in tegenstelling tot de frakties van de VVD ,en CHU eveneens niet snel tot een conclusie kwam, had moeite met het door de adviseur voor gestelde compromis. Al vanaf het begin van de begrotings besprekingen zijn de uitgaven voor defensie een heet hangijzer geweest. Zoals bekend, was, voordat de crisis uitbrak wel overeenstemming bereikt over het defensiebudget voor 1973. Dit zou neerkomen op een bedrag over- 9ï\'l.e^ van minister-président bleek gisteren geen plaats te zijn 0111 te vergaderen zodat de vijf fractieleiders Plein 1813 overstaken naar de voormalige ambtswoning van de minister van buiten landse zaken, om daar hun besprekingen te houden. V.l.n.r. Tilanus, Andriessen, Scholten Berger Wie- gel en Aantjes. eenkomstig de aanbevelingen van de minderheid uit de commissie van Rijckevorsel, namelijk 3.8 procent van het nationale inkomen. De VVD ging hiermee alleen akkoord onder de uit drukkelijke voorwaarde, dat het peil van de defensieuitgaven voor 1974- ,1975 aanzienlijk zou moeten worden opgetrokken. Maar door de plotselinge crisis was het niet meer mogelijk dit agenda punt in de kabinetsbesprekingen aan de orde te stellen. De lijmpoging is door de WD dankbaar aangegrepen om haar eisen hierover opnieuw op tafel te leggen. Bij de KVP komt binnenkort een rapport uit dat ervoor pleit om aan defensie zelfs nog min der toe te kennen dan de minderheid van de commissie Van Rijckevorsel voor ogen had. In de fractie van de ARP hebben de politieke gebeurtenissen van de laat ste weken ook zwaar gewogen. Er is teveel gezegd door WD-fractielei- der Wiegel en de afgetreden minister De Brauw dan dat de klok zonder meer kan worden teruggedraaid. Opvallend was gisteren vooral het streven van de fractieleiders van de KVP,' ARP en CHU bm tot een een stemmige conclusie te komen. Na het lange beraad van elf uur 's morgens tot half vier 's middags met de advi- WASHINGTON (Reuter, UPI, AP) De Amerikaanse Senaat heeft een slag toegebracht aan het Vietnam-beleid van de regering-Nixon door met 49 tegen 47 stemmen een amendement aan te nemen, waar bij onder bepaalde voorwaarden geen fondsen meer ter beschikking worden gesteld voor verdere Amerikaanse militaire inmenging in Indo-China. In een serie van acht stemmingen overwonnen de 'duiven' woensdaga vond laat de aanhangers van de rege ring en wisten er een amendement door te halen, dat vier maanden, nadat het van kracht wordt, de gelden voor acties in Vietnam, Cambodja en Laos blokkeert. Op twee voorwaarden: dat Hanoi alle Amerikaanse krijgs gevangenen vrij laat; en dat Hanoi inlichtingen ver strekt over nu als vermist bekend staande Amerikaanse militairen. Het amendement is_ gehecht aan de belangrijke wet op 'de aankoop van wapens (voor 20.522 miljoen dollar), waarin de regering wordt gevraagd om nieuwe defensiesystemen. De gea mendeerde wet werd aangenomen. De senaat heeft al eerder uitspraken gedaan over troepenttrugtrekkingen uit Vietnam, maar die dwongen Nixon niet tot enige actie. Vorige week stemde de Senaat met 50 tegen 45 stemmen voor hetzelfde amendement, dat toen deel uitmaakte van het wetsontwerp inzake 'de bui tenlandse hulp. Aangezien daarna het hele wetsontwerp werd weggestemd, verviel toen ook het amendement. Het amendement van woensdagavond werd ingediend door de republikeinse senator Edward Brooke en zijn demo cratische collega Alan Cranston. Brooke verklaarde, dat zonder een dergelijke maatregel Amerika nog wel een jaar of twee langer in Vietnam zou kunnen blijven, terwijl 'de VS al meer dan genoeg voor Zuid-Vietnam hebben gedaan'. GERING In politieke kringen ii V. ashington acht men de kans, dat het anti-oorlogs- j amendement in het wetsontwerp be- j treffende de militaire uitgaven blijft, I gering. Het amendement gaat name lijk naar een vergadering van het i Huis van Afgevaardigden en Senaat, waar dé onderhandelaars aan beide zijden van de tafel volgens die krin gen conservatieven zullen zijn. Ook de commissie voor de buitenland se betrekkingen in het Huis heeft gisteren een anti-oorlogs-amendement goedgekeurd, dat aanbeveelt de Ame rikaanse terugtrekking uit Vietnam 1 oktober te voltooien, maar dat niet komt aan de fondsen voor eventuele toekomstige militaire operaties in In do-China. MAASTRICHT Slager Toine van Sintfiet aan de Rechtstraat in Maastricht meent in het be zit te zijn van de zogenaamde 'honderd-gulden-prent' van Rembrandt, een ets die de gene zing van zieken door Christus voorstelt. De ets werd bekend als de 'honderd-gulden-prent', omdat volgens de overlevering Rembrandt deze ets van zijn koper voor honderd gulden had .villen terugkopen. Hoe de Maastrichtse slager aan de ets is gekomen, wei gert hij te vertellen. Ook over de prijs laat hij niets los. Hij wil alleen kwijt dat de ets af komstig is van een Duitser. De heer Van Sintfiet kwam enige tijd geleden ;n het nieuws toen hij een zelfportret van Rem brandt meende te hebben ge kocht. Een werk waar deskundi gen uit Nederland en België het nog niet over eens zijn. Voor de heer Van Sintfiet die met zijn zoon bijna alle musea in Europa heeft afgereisd om de werken van Rembrandt te bestuderen, bestaat echter geen twijfel. Zijn liefde voor de oude meester is zo groot, dat hij in zijn huiskamer twee grote borstbeelden van hem heeft staan. seur op het departement van algeme ne zaken reden de drie fractieleiders gezamenlijk naar het Binnenhof. Zij parkeerden daar hun auto en bleven in het voertuig nog een kwartier napraten. Ook tussen zeven en acht uur kwamen de drie weer samen. De moeilijkheid was echter, dat de frac tie van de CHU op dat ogenblik dc besprekingen al had afgerond. De KVP zat tóen echter nog midden in het defensiedebat. Gisteravond omstreeks tien uur werd de vergadering van de KVP-fractie op nieuw geschorst en pleegden de frac tieleiders van de ARP en KVP opnieuw overleg. Over het slagen van de lijmpoging bleef men gisteravond pessimistisch ge stemd. Tegen deze achtergrond is le begrijpen, dat de drie confessionele partijen zo hechtten aan een zakelijke eenheid, omdat er een reële basis moet blijven bestaan voor het confes sionele minderheidskabinet, dat het alternatief zou zijn. Ook tussen de fracties van de VVD en DS '70 werd overleg gepleegd. De fractieleiders hadden adviseur Scholten beloofd geen enkele medede ling te doen over het compromis waarmee hij was gekomen. De leden van de fracties werden eveneens aan geheimhouding gebonden. Zo was dc politieke sfeer gisteren in Den Haag niet alleen gespannen maar ook ge heimzinnig. Mr. Scholten verwachtte gisteravond nog de conclusie van de vijf fracties. Vandaag brengt hij zijn rapport uit aan formateur Biesheuvel. Die dan moet beslissen of het herstel van de oude coalitie nog zin heeft. Belangrijk voor deze beslissing is of de fracties unaniem achter de voor stellen zullen staan. De kans hierop leek gisteravond niet groot. Verder is voor zijn besluit van gewicht of de formateur een redelijk uitzicht heeft op overeenstemming op de plaats waar de ernstige crisis uitbrak, name lijk binnen het eventueel gerestau reerde kabinet. I bon noteer als nieuwe abonnee een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! betaalt per: maar vooral een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door misschien hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. Naam: Adres: Plaats: maand - kwartaal De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste pletine handige schaaltje paraatmap (flessen- met brief- onderzetter) mapje post papier met enveloppen papieren pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1