Handige tekenleraar brengt drie gestolen wapens weer tot leven In de Leidse regio zou een kunstijsbaan moeten komen Agenda voor Leiden Sikkens in Sassenheim bouwt nieuwe fabriek Rolschaatsen in bloemenveiling Volksspelen in Rijnsburg Katwijkse corso rijdt toch Como-zwemfeest Noordwijkerhout Ds. Den Tonkelaar doet intrede in Warmond S.J.Z. speelt oefenwedstrijden KLACHTEN BEZORGING Beiaardconcert Huize Pius in raad Lisse Kruizen door ruit sexshop Nieuw bestuur WV Orgelconcert van André Pagenel Ds. Catsberg in Katwijk TROUW/KWARTET DONDERDAG 3 AUGUSTUS 1972 Itegio L 3 De handen van Cors van der Kaaij zijn altijd niet iets bezig LEIDEN Zo'n drie jaar geleden zijn tot veler verbazing drie van de vier bronzen wapens gestolen die aan het monument van Leidens burgemeester Van der Werf waren bevestigd. Het vierde (er hing aan iedere zijde van Van der Werfs voetstuk op drie meter hoogte een wapen) heeft de gemeente zelf uit voorzorg verwijderd. De heer Veldhuyzen van de afdeling monumentenzorg dook na enige tijd in het gemeentearchief en vond er foto's van het monument, waarop de wapens nog zichtbaar waren. Aan de hand van reconstructies heeft men een nauwkeurige tekening kunnen maken van de wapens van de hoog heemraadschappen Rijnland en Schie- land en dat van de gemeente Leiden, zoals die aan het monument bevestigd waren. Na veel zoekwerk heeft men in de O egstgeestse tekenleraar Cors van der Kaay (51) de man gevonden, die de wapens in brons zal herschep pen. Aan de hand van het ene overge bleven wapen (dat van het hoogheem raadschap Delfland) en de door de gemeente Leiden verstrekte tekenin gen heeft hij kans gezien ze zeer nauwkeurig na te maken. Hobby Nu houden de vaardige handen van de heer Van der Kaaij zich weer bezig met de bouw van een pijporgel. DONDERDAG 3 AUGUSTUS Stadhuis. 5 tot 8 uur: spreekuur soc. raads vrouw. VRIJDAG 4 AUGUSTUS Katwijk lampionoptocht Koninginneweg, 20.15 uur. Pieterskerk: orgelconcert André Paganel. ZATERDAG 5 AUGUSTUS Katwijk: Cleyn Duin. postzegelruildag 10-17 DIVERSEN Groenoordhallerrein van 1 tot 4 aug. Circus Hagenbeek. Voorschoten: paardenmarkt en kortedraverij 28 juli. APOTHEKEN TOT 4 AUGUSTUS Hulp apotheek, Hooigracht 48, apotheek Lei derdorp en apotheek Oegstgeest. TENTOONSTELLINGEN De Lakenhal: tentoonstelling over de Leidso hofjes, van 28 juli tot 10 september, dagelijk 10 tot 17 uur, zondagen 13 tot 17 uur. De Lakenhal: 'De familie Fortman, zilver smeden te Lelden in de 18e eeuw', van 24 juni tot 27 augustus. Museum Volkenkunde: Fai-La, Hijs de Zeilen tot 8 januari 1973. Openingstijden ma t.m. za 10-17 uur: zo- en feestdagen 13-17 uur. Dagelijks filmvertoning. Galerie Van der Vlist, Botermarkt 3, Lelden: zomertentoonstelling, schilderijen van Fred Grote, gouaches van MACHTELD Hooyen, tekeningen van Ren Nljhof en keramiek van Adrlana Baarspul, tot, 2 september. Geopend van dinsdag tot en met zaterdag. LEIDEN museum natuurlijke historie, Raam- steeg 2: Dierenleven in Suriname. Van 24 juli tot en met 27 oktober. Galerie Heuff tot 12 aug.: Paul Overhaus. pastels en tekeningen. 't Hoekje bij de Pomp: tot 4 aug. Lilian en Hessel Westhoek, wandkleden en fotografie. BIOSCOPEN VAN 3 TOT 10 AUGUSTUS Camera: The great race, a.l. Dag. 14 en 20 uur. ook zondag. Nachtv.: The Kremlin letter, 18 jaar vr/za 11.30 uur. Luxor: A Clockwork Orange, 18 jr. Dag. 14.30, 19 en 21.30 uur. Zo 14, 16.30, 19 en 21.30 uur. Studio: Samen uit, samen thuis, a.l. Dag. 14 30, 19 en 21.15 uur. Zo 14.30, 16.45, 19 en 21.15 uur. 'Sjors en Sjimmle' ma t.m. za 10.30. Lido: Frenzy, 18 jr. Dag. 14.30. 19 en 21.15 uur. zo 14.30, 19, 16.45 en 21.15 uur. Trianon: Casino Royal, 14 jr. Dag. 14.30, 19 en 21.15 uur. Zo extra voorst. 16.15 uur. Rcx: De zaak Andersson, 18 jr. Zelfde tijden als Trianon. DOKTERS. BRANDWEER, POLITIE Dokterstelefoon 5 maal 2 (tot zondag 24 uur). Brandweer 5 maal 3. Politie 5 maal 4. EHBO: 20645. BEHANDELING NA ONGEVALLEN De poliklinische behandeling na ongevallen wordt van dinsdag' 12 uur Cs middags) tot woensdag 12 uur waargenomen door het Diaconcssenhuis. Vrijdag 12 uur tot zaterdag 12 uur door het St. Elizabeth ziekenhuis (Hooigracht). Op andere werkdagen en op zondagen door het Academisch Ziekenhuis. GEMEENSCHAP ZUID-WEST Hulpverlenings- en informatiedienst voor Lei den voor hulpverlening telefoon 20460: voor informatie 33921. BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Academisch Ziekenhuis: dagelijks behalve op dinsdag van 19.00-19.45 uur: dinsdag van 13.00-14.00 uur: zaterdag en zondag van 14.30-15.30 uur. Bezoektijden Kliniek Verloskunde en Gynae cologie: Voor patiënten van de afdeling Gynaecologie en voor zwangeren: van 10.00- 12.30 en van 15.00-20.00 uur. Voor kraam vrouwen: van 10.00-11.30, 15.00-17.30 en van IS.30-20 0 uur. Op dinsdag is er de gehele dag geen bezoek. Bezoek Praematurenafde- ling (alleen voor ouders) dinsdag niet. Ma. wo, do en vrij van 18.3-18.45 uur; za en zo van 15.00-15.15 uur. Dlaconessenhuis: 1ste klasse dagelijks: 11.00- 12 00 uur, 13 15-14.00 uur; 19.45-20.30 uur; 2e cn 3e klasse: dagelijks 13.15-14.00 uur; kin derafdeling: dagelijks 14.45-15.30 uur en maandag, woensdag- en vrijdagavond 18.00- 19.00 uur. LEIDEN St. Elisabethziekenhuis: Volwas senen: 3e klasse, dagelijks van 14-15 cn van 15 45-19 30- 2e klasse, dagelijks van 11.30-1- en" van 14-15 en van 18.45-19.30 uur. Ie klasse, dagelijks vanaf 11.30 uur. Kraamaf- deling: 3e klasse. 15-16 en van 18 45-19.30 uur; 2e klasse. 11.30-12 (alleen vaders): 15-16 en van 18.45-19.30 uur. Kinderafdelingen Al en B4: Dagelijks van 14 30-18.45 uur (de bezoektijd per bezoek is beperkt tot drie kwartier). SPREEKUUR GEZINSVERZORGING EN BE JAARDENHULP: dagelijks van 9.00-10.00 uur op Morssingel 8, telefoon resp. 24800 en 23200. ALPHEN Bezoekuren ziekenhuis 'Rij noord': dagelijks (ook in het weekend): le klas en 2e klas van 10.30-11.00 uur; van 14.00-14.45 uur. van 18.00-19.00 uur; 3e klas van 14.00-14.45 uur, van 18.00-19.00 uur, van 19.00-19.30 uur alleen voor echtgenoten; kin derafdeling: van 15.00-15.30 uur, van 18.00- 18.30 uur alleen voor ouders. Kinderen beneden 16 jaar gn toegang op de kinder afdeling. Het modelleren is één van de vele artistieke aktiviteiten die de heer Van der Kaay nu nog als hobby uitoefent. Op de Haagse kunstacademie leerde hij boetseren en modelleren. Een vak dat hij tot in de puntjes heeft leren te beheersen in ed tijd dat hij bij de suikerwerkfabrieken van Pel en later van de Baronie werkte als ontwerper en modelleur van chocolaterie en sui kerwerk. 'Het gietwerk ligt me el', vertet Ihij. 'Het is een combinatie van hobby, vakmanschap en interesse in ■monumenten'. Sinds hij in 1964 leraar tekenen en handvaardigheid werd, doet hij dit soort karweitjes in zijn vrije tijd. De heer Van der Kaay heeft al vele artistieke beroepen gehad. Behalve in het ontwerpen van suikerwerk heeft hij gewerkt met gas-inl-lood. Eerst in Utrecht en later zes jaar als leider van een glas-in-lood atelier in Amster dam. Vijf jaar lang was hij vormma- ker en modelleur bij de Valkenburgse pottenbakkerij Ravelli. Instrumenten Ook is hij meubelmaker geweest bij een Leidse firma. Nu zit hij in het onderwijs, als leraar tekenen en hand vaardigheid. Een professie die hem de gelegenheid geeft zich in de vakanties uit te leven in zijn hobbies. Eén daarvan is het vervaardigen van mu ziekinstrumenten. Een prachtige vedel (een soort 'Knieviool') en diverse tambi (ballalaika's) hangen in zijn atelier aan de Rijnzichtweg 26. Momenteel is hij bezig een pijporgel te bouwen. 'Dit is louter hobby' zegt hij er zelf van. 'Het krijgt vier okta- ven met een aangehangen pedaal en drie registers; acht, vier en twee voets'. Een kleine vijf maanden is hij er nu aan bezig in zijn vrije tijd. De eerste drie oktaven zijn nu zo'n beet je 'op toon'. Het is nog lang niet af. Op de gang staat het geraamte van een stoel van perehout. 'Dat doe ik in opdracht van een kennis. Hij moet nog worden bekleed met kalfshuid. Daar moet ik zo ng even op uit'. Hout Het liefst werkt Van der Kaay met hout: snijden, steken en beeldhouwen. Daaruit is eigenlijk het maken van muziekinstrumenten voortgekomen. Met één van z'n bamboefluiten was hij vorig jaar op de Leidato te zien in een programma van de TROS-tv. On danks dit alles heeft de heer Van der Kaay nog meer ambities. Zijn liefste wens is nog het behalen van het middelbaar diploma handenarbeid. De gipsmodellen voor de wapens lig gen nu bij de bronsgieter. Die drukt de gipsmodellen af in vormzand, waarin dan weer het brons wordt gegoten. De kans op stelen van de nieuwe wapens wordt uiterst gering, wanneer ze eer op drie meter hoog te aan Van der Werfs voeten zullen hangen. Daartoe zullen ze speciaal worden bevestigd door middel van doken. Dan zal Leiden worden gesierd met weer een fraai object van de heer Van der Kaay. Want behalve deze wapens zijn bijvoorbeeld ook de glas- in-lood ramen van de ambachtsschool aan de Haagweg van hem, evenals diverse gevels aan de Zoeterwoudse Singel. 'Ik vind het altijd zo moeilijk om nee te zeggen tegen de mensen', zegt hij als we afscheid nemen. 'Mees tal zeg ik: Ik zal het proberen'. Het schijnt echter vrijwel atijld te luk ken. ALKEMADE In verband met een regenbui werden rolschaatswedstrij- den gehouden in de hal van de bloe menveiling aan de Sotaweg. Op het parkeerterrein van de veiling vond het handbaltournooi plaats. Aan het rolschaatsen namen 22 meis jes en 12 jongens deel. Uitslag jon gens: (6 t.m. 8 jaar) 1. Sjef Hoogen- veen; 2. Henk Hoogenboom; 3. Adie Kramer (9 t.m. 11) 1. René Faay. 2. Mark Stork. 3. Leo Zaal. Meisjes (7 en 8 jaar): 1. Ingrid Toverop. 2. Karin Kuipers. 3. Monique van Klink. (9 t.m. 13): 1. Ellie van Haastrecht. 2. Minie de Jong. 3. Ingrid Hoogenboom. Uitslagen eerste dag handbaltournooi: jongens L.T.S. Mariaschool 6-3; Chr. Nat. School Mariaschool 6-2; (meisjes) Chr. Nat. school Gerar- dusschool I 6-2; jongens Gerardus- school I L.T.S. 0-7; MAVO Chr. Nat. school 6-1; meisjes Gerardus I Mariaschool 9-1; jongens Mariaschool Gerardus I 2-6. RIJNSBURG Het programma dat vandaag in het kader van de feest- week wordt afgewerkt is één van de hoogtepunten. Vanochtend om 7 uur luidde de heer J. Kromhout de klok ken. Om half acht zouden D.W.S. en Wilhelmina een mars door het dorp houden. Half tien vanochtend begint de sa menzang voor het raadhuis. Het kin dercorso vertrekt om 10 uur vanaf veiling Flora. Voor vanmiddag staan op het programma (13.30 uur) tonnet jes steken langs de Vliet, (14 uur) ringrijden met paarden, (15 uur) hin dernisloop voor het raadhuis. Om 19 uur begint vanavond het da mesvoetbal (terrein Rijnsburgse Boys); 20 uur is er de lampionoptocht en om 21.30 uur wordt besloten met een stoelendans op het plein voor het raadhuis. Het wapen van het Hoogheemraadschap Rijnland, dat met nog twee andere ten prooi viel aan dieven. KATWIJK Zaterdag 12 augustus zal het Katwijkse bloemencorso door de straten rijden. Tijdens de laatst gehouden vergadering van de WV was men van oordeel dat het corso dit jaar niet kon worden gehouden, in verband met het ontbreken van het benodigde materiaal. Ook de gemeente zal een corsowagen mee laten rijden. LISSE Voor de derde keer gaat de zwemvereniging 'De watervrienden' te Lisse een 'Como-Zwemfeest' organise ren op zondag 6 augustus aan het Oosterduinsemeer onder Noordwijker hout. Er kan worden deelgenomen aan een wedstrijd over 1000 meter schoolslag of vrije slag, en aan een prestatietocht over 500 of 1000 m (waaraan deelgenomen kan worden mits 12 jaar en ouder en in het bezit van zwemdiploma B). De deelnemers moeten zich uiterlijk 12 uur melden. Er worden mooie prijzen beschikbaar gesteld. Iedere deelnemer ontvangt een herinneringsinsigne. Het Como- Zwemfeest zal aanvangen om 12 uur en na afloop van de wedstrijden zal om 17 uur de huldiging plaats vinden. WARMOND Zondag 27 augustus om 3 uur zal ds. A. J. den Tonkelaar zijn intrede doen als predikant van de Hervormde Kerk. In deze dienst zal ds. H. B. van 't Hof ds. Den Tonke laar bevestigen. Na afloop van de dienst is er gelegen- heid de familie Den Tonkelaar te begroeten in 't Trefpunt' naast de kerk. ZOETERWOUDE SJ.Z., dat deze week de training hervat, gaat zich op de nieuwe competitie voorbereiden met het spelen van een groot aantal oefenwedstrijden. Op vier achtereen volgende zondagen komt men in het veld tegën K.N.V.B.-clubs en op de tussenliggende donderdagen ontvangt men L.V.B.-teams. De groen-witten, die Henk v. d. Zwan en Koos Romijn zagen terugkeren naar hun oude vere nigingen (resp. Randstad Sport en Meerburg) zullen dit verlies geheel moeten compenseren met 'eigen kweek', omdat zich geen nieuwe aan winsten hebben gemeld. Men zal een greep moeten doen uit de succesvolle juniorenformatie van de laatste jaren. Voor zondag staat de thuiswedstrijd tegen Roodenburg op het programma. Voorts: 10 augustus S.J.Z. V.N.L.; 13 aug. S.J.Z. D.H.L.: 17 aug. S.J.Z. WOA; 20 aug UW SJ.Z.; 24 aug. S.J.Z. MMO; 27 aug S.J.Z Oliveo. Onderzoek commissie welzijnsbeleid ivijst uit: SASSENHEIM Bij Sikkens is de eerste paal geslagen voor een fabriek voor autoreparatielakken. Begin 1974 zal de nieuwe fabriek, waarin een afdeling voor autocryl komt, in ge bruik worden genomen. De oppervlak te wordt 900 m2. De hoogte 8 meter. Verder komt er een afdeling voor autoflex, met een totale oppervlakte van 6000 m2; hoogte 11 meter. De tweede verdieping zal gedeeltelijk voor produktiedoeleinden worden ge bruikt en voor het overige ruimte bieden aan een kantine en was- en kleedgelegenheid. De nieuwe fabriek sluit aan op be staande produktie-afdelingen, daarvan echter gescheiden door brandmuren en -deuren. In de nieuwe afdelingen wordt tijdens de bouw een zgn. CO 2 beveiligingsinstallatie ingebouwd, die in geval van nood automatisch werkt. Voor de fundering van het gebouw zullen 170 palen van 17 meter en enkele honderden van 5 meter wor den gebruikt. De eerste paal werd met assistentie van de heren drs. J. W. Pitlo, M. J. Goudriaan en M. de Paepe geslagen. Indien u de krant onverhoopt eens niet mocht ontvangen, ver zoeken wij u ons bij voorkeur te bellen tussen 9 en 12 uur. TELEFOON 01710-31441 LEIDEN In de regio Leiden zou een overdekte knstijsbaan moeten komen. Dit concluderen leden van de provinciale commis sie Coördinatie Welzijnsbeleid, die vorig jaar op verzoek van de KNSB en de Provinciale Sport raad Zuid-Holland een onderzoek instelden naar de behoefte aan kunstijsbanen in de provincie en daartoe een spreidingsplan op stelden. Volgens het nu uitgebrachte rapport van de commissie zou in de regio Leiden een baan van 30x60 m2 moe ten komen, die zich goed leent voor recreatief schaatsen (rondrijden), ijs hockey en kunstrijden. Deze baan zou tevens dienstbaar moeten zijn voor het westelijke gedeelte van de Rijn streek en een deel van de Bollen streek. De kosten van een dergelijke kunstijsbaan bedragen twee miljoen gulden. Een overdekte baan zou aan merkelijk goedkoper zijn, maar dit zou anderzijds de exploitatie sterk afhankelijk maken van de weersom standigheden. Een winter met veel regen, sneeuw, mist en harde wind kan een seizoen zowel in sportief als in financieel opzicht grondig beder ven. KATWIJK Zaterdag 12 augustus geeft beiaardier Mar Bruinzeel van 20 tot 21 uur een concert vanaf de toren van de Oude Kerk. Het programma vermeldt werken van Math, van der Gheijn, Leen 't Hart, G. F. Handel, D. van Wilgenburg, Joh. Wagenaar, J. Ph. Rameau en W. A. Mozart. LISSE Ruim honderd kinderen van leden van de buurtvereniging 'Wilhel mina', zijn een dag uitgeweest. Zij brachten een bezoek aan 'De Efte- ling', waar bijzonder werd genoten. Behoefte Tot nu toe zijn schaatsliefhebbers in de regio Leiden volledig afhankelijk van de (schaarse) vorst. De '30x60 m2 baan' is het kleinste type kunstijsbaan. Er zijn ook nog 60x60 m2 banen (dubbele grootte), 400 meter banen (onder meer voor schaatswedstrijden) en gecombineerde banen. De exploitatie van de voor Leiden bedoelde ijshal zou gunstig kunnen worden beïnvloed door o.a. het houden van ijshockeywedstrijden en het invoeren van schoolschaatsen. Afhankelijk van de vloerconstructie kan de hal buiten het seizoen (vooral in het vior- en najaar) geschikt wor den gemaakt voor binnensporten zoals tennis, badminton en andere activitei ten. Naast een kantine annex restau rant zouden in de ijshal voldoende tribunes aanwezig moeten zijn. De behoefte aan een aantal van deze (en nog grotere) ijshallen in Zuid- Holland blijkt volgens de commissie dermate groot te zijn, dat mag wor den vastegesteld dat een kunstijsbaan tenminste van gelijke waarde moet worden geacht als andere, reeds inge burgerde voorzieningen zoals sporthal len, zwembaden, sportvelden en zelfs schouwburgen en bibliotheken. Ook klimatologisch gezien is de behoefte aan kunstijsbanen vrij groot in ver band met de wisselvallige temperatu ren tijdens de Nederlandse winter. Belangstelling Naast een behoeftepeiling bij de 'geit genheidsschaatsers' (het overgrote deel van de bezoekers van een kunst ijsbaan), neemt het rapport als vast staand feit aan dat er tevens grote belangstelling voor een Ijshal zal be staan van de zijde van de georgani seerde schaatssport in Zuid-Holland. Er zijn 128 schaatsverenigingen met ruim 66.000 leden. Dit is een kwart van alle georganiseerde schaatsenrij ders in ons land. LISSE De raad vergadert woensdag 9 augustus om 8 uur. De agenda vermeldt o.a. de aankoop van het gebouw van het bejaardencentrum 'Huize Pius', dat omstreeks half de cember leek komt. Huize Pius is voor afbraak bestemd. LEIDEN In de nacht van dinsdag op woensdag heeft een onbekend ge bleven persoon twee houten kruizen door de ruit van de sexshop aan de Haven gegooid. Op de kruizen stond in spiegelschrift geschreven: 'hulde aan pater Kreke- lenberg' en 'uit onze buurt moet deze rotte plek verdwijnen'. NOORDWIJK In de vergadering van het algemeen bestuur werd voor zitter F. W. van Limburg Stirum herkozen. Ook werd de voordracht aan de Raad van Afgevaardigden uit gebracht ten aanzien van de verkie zing van de vertegenwoordigers in het Stichtingsbestuur van de categorieën 'overige donateurs', 'bloemen en bloembollencultuur' en 'grootste ho- telbedrijven'. De heren D. Algera, A. W. J. J. Alkemade en J. Pronk wer den voor 3 jaar herbenoemd. SASSENHEIM Ondanks een fikse regenbui ging de jeugdvoetbalcompe titie gewoon door op het schoolsport- veld. Bij de groep 7 tot 10 jr was Calimero H met 3-2 de meerdere van FC Knudde. Bij de groep 10 tot 12 jr. was dit Bloemboys die met 1-0 van 'Hollandia -won. De Goalgetters en Ca limero I speelden gelijk met 3-3. LEIDEN Vrijdag 4 augustus zal de Franse organist André Paganel het derde K&O-zomerorgelconcert in de Pieterskerk verzorgen. Hij studeerde bij Marchal, Reboulot, Litaizc cn Langlais. Na zijn opleiding aan het Blindeninstituut te Parijs, waar Paga nel de Prijs van Uitnemendheid be haalde, volgde een succesvolle carriè re. Het programma vermeldt werken van o.a. Gabrieli, Sweelinck, Roberday, Couperin, Buxtehude en Bach. Het concert begint om 20 uur. KATWIJK Zaterdag doet ds. J. Catsberg om half zeven zijn intrede bij de hervormde gemeente. Het is voor zover na te gaan de eerste maal in de Katwijkse historie dat dit niet op zondag gebeurt De reden is dat de gemeenteleden van de vorige gemeente Sint Maartensdijk de dienst graag willen meemaken, maar liever niet op zondag reizen. Ds. A. van Muilwijk zal ds. Catsberg in de dienst van half drie bevestigen. Beide diensten worden in de Nieuwe Kerk gehouden. ADVERTENTIE Voor reisdeviezen en alle verzekeringen LEIDSE SPAARBANK

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 3