McGovern weer op zoek naar partner Vorster zet verkrampte op binnenlandse zaken Uitwijzing Russen na mislukte staatsgreep Kissinger sprak weer in geheim met Hanoi Generaal Bokassa laat nu dieven doodslaan VS bemoeien zich pas vanaf 1955 met de gezondheidszorg Franse kernproeven zouden voltooid zijn ALASKA TROUW/KWARTET WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1972 Buitenland T7/K9 Senator Eagleton trok sich op versoek terug WASHINGTON (UPI, Reuter, AP) George McGovern. de Democratische kandidaat voor de ko mende Amerikaanse presidentsverkiezingen, is op zoek naar een nieuwe kandidaat voor het vice- presidentschap. Hij heeft senator Thomas Eagleton gevraagd zich terug te trekken. Het is de eerste keer in de Amerikaanse geschiedenis dat een kandidaat voor het vice-presidentschap zich na zijn aanwijzing moest terugtrekken. Nadat McGovern en Eagleton maanda gavond urenlang met elkaar hadden gesproken, gaven zij een gezamenlijke persconferentie, waarop McGovern be- kend maakte dat hij Eagleton had gevraagd af te treden. Hij had dat niet gedaan omdat hij twijfelde aan de gezondheidstoestand van zijn 'run ning mate,' maar omdat de discussie die daarover was ontstaan, nadat be kend was geworden dat Eagleton in de jaren zestig driemaal is behandeld wegens zenuwinzinkingen, de aan dacht afleidde van de werkelijke pro blemen. De verkiezingscampagne moest uitgevochten worden over de grote problemen waarmee Amerika te k-mpen had. McGovern had met drie doktoren gesproken, die Eagleton des tijds behandeld hadden en die hadden hem verzekerd dat deze geheel her steld was. Toen McGovern verklaarde dat het verzoek aan Eagleton zich terug te trekken de zwaarste beslissing was geweest die hij had moeten nemen in zijn tot nu toe gevoerde campagne, riepen enkele aanhangers van Eagle ton: 'Je liegt, je liegt. Eagleton zelf heeft verklaard, dat hij heeft geprobeerd McGovern ervan te overtuigen dat zijn aanblijven de cam pagne gen schade zou doen, maar dat hij daarin niet geslaagd was. Hij ver klaarde niet bitter gestemd te zijn en in zijn thuisstaat Missouri zou hij blijven werken voor de verkiezing van McGovern tot president. 'Er is geen betere presidentskandidaat. Hij had niet voorkomender kunnen optreden,' aldus Eagleton. Volgens hem had het aan twee leden van McGoverns staf en speurende journalisten gelegen, dat hij zich had moeten terugtrekken. Hij noemde geen namen van stafleden. Over zijn gezondheid merkte Eagleton op: 'Ik ben absoluut tevreden over mijn gezondheid. De laatste zes jaar ben ik zo gezond geweest als een dollar. Ik heb alle vertrouwen in mijn gezondheid en mijn capacitei ten'. Over zijn politieke toekomst merite hij op: 'De tijd zal het leren. Ik zal mij opnieuw herkeisbaar stel len in 1974 als senator voor Missouri. Daar kun je zeker van zijn'. Hij vertelde verder dat McGovern hem geen enkele positie in zijn rege- Diplomaten in Londen over Egypte: LONDEN (UPI, Reuter, AP) Een van de redenen, die de Egypti sche president Anwar Sadat heeft bewogen zich van de Russische mi litaire adviseurs te ontdoen, is een staatsgreep geweest, die élitetroe pen eind mei tegen de president wilden ondernemen. Dit heeft het Amerikaanse persbureau UPI gisteren in diplomatieke kringen in Londen vernomen. Volgens berichten zou de staatsgreep worden uitgevoerd door 1000 maar élite troepen onder bevel van brigade-gene raal Samir el-Taiwani. Zij waren in de vroege ochtenduren van 25 mei sa mengetrokken op het militaire vlieg veld van Belbeis, ten noord-oosteri van Cairo. Met vijftig helikopters zou den de zwaar bewapende commando's naar de hoofdstad worden over gebracht. Het was de bedoeling, dat zij op twee plaatsen zouden landen: bij het huis van Sadat in de buiten- Dl 6; wijk Guizeh en bij het radiostation. Over wat er verder had moeten ge- I beuren, bestaan door het ontbreken van verdere bijzonderheden in Lon- dense diplomatieke kringen twee f| lezingen. De ene zegt, dat het plan was I -Sadat af te zetten. Een andere lezing *is, dat de president bij wijze van ultimatum een lijst met eisen zou worden voorgelegd. Boven aan het lijstje stond het uit het land zetten van de Russische militaire adviseurs. Als Sadat zou weigeren, dan zou men hem afzetten. De minister van oorlog, luitenant- generaal Mohammed Achmed Sadek, was echter over de plannen van de élitetroepen ingelicht en ging voordat de commando's naar Cairo konden vertrekken tot tegenactie over. De leiders van de samenzwering, onder wie generaal Tawani, werden gearres teerd. Zij zullen in het geheim worden den berecht. Op de plaats van Tawani is kolonel Machmoed Abdoellah be noemd. Als de door president Sadat gelaste Russische uittocht uit Egypte is vol tooid, zullen er altijd nog een paar duizend Russische instructeurs in Egypte achter blijven. Dit aantal is, zo is in goedingelichte kringen in Cairo vernomen, kleiner dan voor de oorlog van 1967, toen de So-wjet-Unie in het land drie- tot vierduizend in structeurs had. Voordat Sadat op IS juli de Russische adviseurs opdracht gaf het land te verlaten, waren er in Egypte 20.000 Russen. Tot de Russen, die Egypte verlaten, behoren de ongeveer 400 piloten, het militaire grondpersoneel van de in stallaties voor de lancering van de Russische SAM-3-raketten en de des kundigen, die waren gedetacheerd bij de drie krijgsmachtonderdelen. Cairo blijft Moskou echter wel havenfacili teiten bieden voor de Russische oor logsschepen in de Middellandse Zee. Vooreen militair tribunaal in het kamp Zrifin bij Tel Aviv is gisteren het proces begonnen tegen twee jonge Arabische vrouwen, beschuldigd van medeplichtigheid aan de kaping van een Belgisch vliegtuig op 8 mei. De twee vrouwen, de 19-jarige There sa Isaq Halaseh en de 21-jarige Rima Issa Trannoes, verklaarden onschuldig te zijn aan het hun ten laste gelegde. Rima Issa Trannoes gaf wel toe. dat zij wapens en ontplofbaar materiaal had vervoerd, maar dat dit onder dwang was gebeurd. Men had haar ook gedwongen lid te worden van de Arabische guerrilla-organisatie El Fa- tach, hoewel zij diit niet wilde. Bijdé bestorming door Israëlische commandostrijders van het Sabena- toestel, dat in Lod was geland, waren twee mannen de bij de kaping met de Arabische vrouwen hadden samenge werkt, gedood. Enkele passagiers en Theresa Halaseh liepen verwondingen op. Een jonge Israëlische vrouw over leed later aan haar verwondingen. ring had toegezegd als hij tot presi dent zou worden gekozen. Als mogelijke opvolger van Eagleton worden vijf namen genoemd. McGo vern zelf heeft gezegd dat hij binnen enkele dagen een beslissing zou ne men, maar dat hij uiterst zorgvuldig te werk zou gaan bij het maken van zijn keus. De namen die genoemd worden zijn: Lawrence O'Brien, voor malig voorzitter van het nationale comité van de Democratische partij en nu een van de belangrijkstd advi seurs van McGovern. Gouverneur Pa trick Lucey van Wisconsin; Senator Edward Muskie van Maine, die in de voorverkiezingen door McGovern werd verslagen. Sargent Shriver, zwager van wijlen John Kennedy, oud-ambas sadeur in Parijs en burgemeester Ke vin White van Boston. Medewerkers van McGovern hebben gezegd dat de nieuwe man net als Eagleton rooms katholiek zou moeten zijn en verder jong, vooruitstrevend, energiek, met goede connecties bij de vakbonden en zonder compromitte rend verleden. De Amerikaanse journalist Jack An derson heeft zijn verhaal ingetrokken dat senator Thomas Eagleton ver scheidene malen gearresteerd werd omdzt hij dronken achter het stuur zat. Hij deed dit na een onderhoud van drie kwartier met Eagleton. 'Ik geloof dat het verhaal de senator schade berokkend heeft en ik ben hem een uitvoeig en nederig excuus schuldig,' aldus Anderson op een persbijeenkomst. Hij zei er volledig van overtuigd te zijn dat er geen bewijsmateriaal voor zijn verhaal be staat. 'Ik ben hier gekomen om het gehele verhaal te herroepen.' Eagleton die zich op de korte perscon ferentie bij Anderson voegde, noemde Anderson een 'voortreffelijk journa list' en een 'oprecht man'. Hij zei zeer verheigd te zijn over diens verklaring. 'De zaak is gesloten'. PARIJS (DPA) Volgens verschei dene Franse radiostations is de serie bovengrondse kernproeven bij het ei land Moeroeroa in de Stille Oceaan vrijdag of zaterdag afgesloten. Als het bericht juist is betekent dat een definitieve mislukking van de stooracties va>n particulieren, die met boten en bootjes het door Frank rijk aangegeven veiligheidsgebied wilden binnenvaren en zo de kern proeven onmogelijk maken. Maandag nog waren scheepjes naar Moeroeroa op weg. WASHINGTON, SAIGON (Reuter, UPI, AP) Nixons voornaamste adviseur, Henry Kissinger, heeft gisteren in Parijs opnieuw in het ge heim onderhandeld met Noordvietnamese functionarissen in een po ging tot een vredesregeling in Vietnam te komen. Dit werd gisteren door het Witte Huis meegedeeld. Senator Thomas Eagleton stond naast de Democratische presidents kandidaat George MsGovern, toen deze bekend maakte dat hij zijn 'running mate' had gevraagd zich terug te trekken. Het was de tweede geheime gespreks ronde sinds de formele Parijse Viet- nam-besprekingen op 13 juli na een onderbreking van twee maanden weer werden hervat. Kissinger, die er nu in totaal vijftien geheime ontmoetin gen met Noordvietnamezen op heeft zitten, sprak gisteren met Politbu reaulid Le Doec Tho en Hanoi's dele gatieleider bij de formele besprekin gen, Xoean Thoej. De vorige geheime besprekingen vonden op 19 juli plaats en werden gevolgd door een verkla ring van het Witte Huis, dat beide partijen besloten hadden niets over de inhoud van het overleg bekend te maken, maar dat wel was overeenge komen toekomstig geheim overleg na afloop bekend te maken. Waarnemers geloven, dat Kissinger Ingrijpende kabinetswijziging in Zuid-Afrika Van een onzer redacteuren De Zuidafrikaanse premier John Vorster heeft vijf ministers in zijn kabinet vervangen. Vorster heeft gebruik gemaakt van het aftreden van Theo Gerdener als minister van binnenlandse zaken, om zijn kabinet ingrijpend te wij zigen. Hij heeft de als zeer con servatief ('verkrampt') bekend staande dr. Connie Mulder be noemd tot opvolger van Gerdener. Mulder was minister van voor lichting en behoudt deze porte feuille. De ministers die moeten aftreden zijn Dirk Uys, die veertien jaar minister van landbouw is geweest. Hij wordt vervangen door Hendrik Schoeman, zijn staatssecretaris. Frank Waring, minister van sportzaken en kwesties betreffende de Indiërs, wordt voor wat de sport betreft vervangen door senator Owen Horwood. Deze zal ook het toerisme onder zich krijgen. Dr. Carel de Wet, minister van mijnen en gezondheid is ook afgetreden. Minis ter van gezondheidszaken wordt nu dr. Schalk van der Merwe, die staats secretaris van binnenlandse zaken was. Abraham du Plessis wordt de nieuwe minister van publieke werken en gemeenschapsontwikkeling. Blaar Coetzee, die de laatste portefeuille beheerde, is ook afgetreden. Politieke waarnemers in Zuld-Afrika concluderen uit de kabinetswijziging dat Vorster van plan is zijn zoge naamde 'verligte' politiek te laten va ren en weer een hardere koers wil varen. Dat komt bepaald niet als een verrassing. Het harde politieoptreden tegen betogende studenten had deze zomer al in die richting gewezen. Het aftreden van minister Gerdener was wel de duidelijkste aanwijzing. Theo Gerdener gold als de meest verlichte man in Vorsters kabinet. Hij heeft zich in de maanden voor zijn aftreden herhaaldelijk het ongenoegen van de conservatieve vleugel van de regeren de Nationale Partij op de hals ge haald door aan te dringen op meer aandacht voor de ontwikkeling van de Afrikaanse meerderheid in het land. Vorig jaar november hield hij een rede, waarin hij ondermeer opmerkte, dat de kloof tussen de blanke en zwarte levensstandaard in Zuid-Afrika kon leiden tot 'moord en geweld, omdat de minder bevoorrechte van de twee niet langer de uitdagende rijk dom en welvaart van zijn buurman kan dulden'. Dezelfde man die nu de opvolger van Gerdener is geworden, Connie Mul der, zei toen al, dat hij de woorden van Gerdener niet gebruikt zou heb ben. Gerdener kondigde in juni van dit jaar aan, dat hij 31 juli wilde aftre den. Hij zou zich voortaan gaan wij den aan het verbeteren van de betrek kingen tussen de verschillende bevol kingsgroepen in zuidelijk Afrika. Een rijke zakenman, die anoniem wil blij ven, heeft Gerdener dezer dagen een groot stuk grond in de buurt van Kaapstad beschikbaar gesteld voor de verwezenlijking van zijn plannen. Het gaat hier om een miljoenenschenking, die veel opzien heeft gebaard in Zuid- Afrika. RUZIE Hoewel de regenngskranten bij hoog en laag beweerden dat er geen politie ke geschillen ten grondslag lagen aan Gerdeners aftreden, heeft deze inmid dels al hooglopende ruzie met zijn kiesdistrict in Natal, waaruit blijkt dat Gerdener wel degelijk is afgetre den omdat hij het niet langer eens is met de politiek die Vorster, onder druk van de verkrampten, voert. Bij de aankondiging van de kabinets wijziging heeft Vorster verklaard, dat het in het belang vari een goede regering was als een kabinet van tijd tot tijd wijzigingen ondergaat. Een regering moest samengesteld zijn uit oudere ervaren ministers, maar ook uit jonge energieke nieuwe krachten. De vijf ministers die afgetreden wa ren, hadden Vorster te kennen gege ven, dat zij in overeenstemming met deze zienswijze wilden aftreden. De afgetreden minister van gezond heidszaken, dr. Carel de Wet, wordt de nieuwe ambassadeur van Zuid-Afri ka in Londen. Hij is dat ook al van 1964 tot 1967 geweest. Blaar Coetzee wordt ambassadeur in Italië. BANGUI (AP) De president van de Centraalafrikaanse Republiek ge neraal Jean Bokassa is maandag een stapje verder gegaan in zijn strijd tegen het banditisme in zijn land, die hij vorige week afkondigde. On verwachts begaf hij zich met een detachement soldalen naar de gevan genis van Bangui (de hoofdstad van het land). Vervolgens kregen de sol daten bevel om met houten stokken, die hen van te voren waren uitge reikt, tien minuten in te slaan op 45 gevangenen, die wegens diefstal ver oordeeld waren. 'Een soldaat voor iedere man' riep Bokassa, die zich in zijn generaals uniform had gehesen- 'Wij willen niet, dat iemand het ontloopt. Wij soldaten kunnen niet toezien, dat de vijand ons dierbare vaderland ver- nietigt. Dus sla erop, zo hard je kunt. Je mag ze zelfs dood slaan'. Hij deelde de mannen mee, dat het land in gevaar was en door misdadi gers bedreigd werd. Na tien minuten waren drie gevan genen doodgeranseld en de overigen ernstig tot zeer ernstig gewond. De lijken en de nog in leven zijnde gevangenen werden gisteren op een podium tentoongesteld op het groot ste plein in het centrum van Ban gui. Van de gewonden hadden er ettelijken open wonden opgelopen, die verder niet verzorgd werden maar de smakelijke prooi werden van duizenden vliegen. Gistermiddag heeft men 'de tentoonstelling' naar een plaats op vijf kilometer buiten Bangui overgebfacht. In een radio-toespraak vlak na de ranselpartij kondigde Bokassa aan, dat het leger voortaan elke zaterdag schuldig bevonden dieven een pak ülaag zal geven. 'Alle dieven moeten sterven. Er zal geen diefstal meer In de Centraalafrikaanse Republiek voorkomen'. Hij deelde voorts mee, dat hij bevel heeft gegeven alle dieven van hun hoedanigheid van 'zo ayeke ao' wat betekent dat iedere man een mens is en dat alle mensen gelijk zijn te beroven. Bokassa's drastische actie kwam na een bekendmaking in het weekeinde van de minister van voorlichting, dat dieven voortaan eerst het ene oor, vervolgens het andere oor en daarna een hand zal worden afge hakt, waarna zij bij recidive geëxe cuteerd zullen worden. gisteren heeft geprobeerd na te gaan of Hanoi er onder bepaalde omstan digheden mee zou kunnen instemmen de militaire en politieke aspecten van een vredesregeling te scheiden. De VS hebben» zoals bekend, een wapenstil stand in Indo-China voorgesteld, waar na Washington binnen vier maanden alle Amerikaanse strijdkrachten uit Indo-China zou terugtrekken op voor waarde, dat Hanoi dan de Amerikaan se krijgsgevangenen vrijlaat. Volgens dit voorstel zouden de Vietnamezen dan later onderling een politieke re geling moeten uitwerken. Noord-Vietnam heeft echter steeds ge weigerd onderscheid te maken tussen de militaire en de politieke aspecten en heeft geëist dat eerst moet worden beslist over de kwestie, wie er in de toekomst in Saigon de macht zal uit oefenen, alvorens tot een bestand wordt besloten. AANVAL De Zuidvietnamese president Thieu heeft gisteren gewaarschuwd, dat Noordvietnamezen en Viet Congstrij- ders een aanval op Saigon zullen ondernemen nog voor de Amerikaanse presidentsverkiezingen in november. Deze aanval zou volgens Thieu voor namelijk door politieke motieven zijn ingegeven en zou tot doel hebben de aanvoerlijnen naar de stad af te snij den om zo de ontevredenheid onder de inwoners van de hoofdstad te ver groten. Thieu meende echter, dat de aanval kan worden afgeslagen en hij verzocht de VS hun luchtactiviteiten boven Vietnam voort te zetten. Minder dan vier uur, voordat presi dent Thieu sprak, deden Noordvietna mezen en Viet Congstrijders een zwa re aanval op de belangrijkste Ameri kaanse luchtmachtbasis Bien Hoa op 25 km ten noordoosten van Saigon. Zeventig zware raketten werden afge vuurd op de basis, waar zeker één Amerikaan werd gedood en twintig werden gewond. De raketten ver woestten verscheidene gebouwen en maakten een van de twee startbanen onklaar. Vier raketten kwamen te recht op de naburige stad, waarbij een kind omkwam en zeventien bur gers gewond werden. Gisteren zouden juist de laatste Amerikanen de basis verlaten en overdragen aan de Zuid vietnamese luchtmacht. Maar na de aanval werd de basis snel weer met Amerikanen versterkt. In het noorden van Zuid-Vietnam hebben Zuidvietnamese regeringstroe pen de stad Kwang Tri langdurig bestookt als inleiding van een nieuwe aanval Amerikaanse marine-vlieg tuigen hebben maandag volgens een bekendmaking in Saigon een werf voor kleinere schepen in Haiphong gebombardeerd, haar in vlammen ach terlatend. Hanoi heeft in een protest nota meegedeeld, dat bij de aanvallen van de laatste dagen op Haiphong ook scholen, ziekenhuizen, fabrieken en kantoren zijn getroffen. DIJKEN De Noordvietnamese zaakgelastigde in Zweden, Cao Dac Hoeong, heeft giste ren verklaard, dat Amerikaanse bom menwerpers tot 25 juli 173 aanvallen hebben uitgevoerd op Noord-Vietna- mese dammen en dijken. Hoeong sprak beweringen van president Nixon tegen, dat enkele dijken 'per ongelijk' zijn getroffen. 'Het aantal aanvallen is het bewijs, dat hier niet van toeval kan worden gesproken,' aldus de zaakgelastigde. Het relaas van Hoeong werd gisteren gedeeltelijk ondersteund door Sven Oeste, correspondent in Hanoi voor het Finse dagblad Dagens Nyheter. Deze berichtte, dat hij persoonlijk grote kraters in vitale dijken heeft gezien in de provincie Hai Hoeng, Nam Ha en Thai Rinh en eveneens in de buurt van de stad Nam Dinh. Als de dijken tijdens de moessonperi ode zullen breken, zal dit duizenden mensenlevens kosten, aldus Oeste. Toen onder Alaska's ijswoestijn rijke oliebronnen werden aange boord, deelden de 60.000 eski mo's, indianen en Aleoeten van - Alaska niet in de vreugde. Zij wisten dat de winsthonger van de Amerikanen zich niets zou aan trekken van het welzijn van een stel 'inboorlingen'. En met schrik herinnerden zij zich hoe het een eeuw geleden de indianen was vergaan, toen hun gebieden meer waarde bleken te bezitten dan de blanken aanvankelijk hadden aangenomen. Wat hadden ze van de 'vooruitgang' te verwachten? Wat had het kleine beetje 'vooruitgang', waarmee ze tot nu toe kennis hadden gemaakt, hen opgeleverd? Ze zijn het slechtst af van alle Amerikanen wat betreft welstand, voeding, onderwijs, huisvesting, ge zondheid en zelfs respect. Hun levens- verwachting is slechts 34 jaar, de helft van dn onze. Kindersterfte is tweemaal zo hoog als de onze. Tuber culose is veel voorkomend. Sinds de Amerikaanse regering zich in 1955 met de gezondheidszorg is gaan be moeien, is de kindersterfte met een kleine 40 procent omlaag gegaan en tuberculose met ruim 80 procent. Tempo 1 Maar dat betekende ook dat de bevol- j king sneller groeide, in een tempo, dat zelfs dat van de staat Californië voorbij streeft. Het betekende boven dien dat er per eskimo minder land overbleef. De Alaskaanse inlanders, die voor het merendeel als goedkope arbeidskrachten dienden bij het weg slepen van Alaska's rijkdommen, heb ben hun wurgende armoede kunnen overleven door op hun land voedsel te verbouwen. Als dit land hen ont nomen zou worden, zouden zij ten dode gedoemd zijn. Aanvankelijk schuchter, maar later steeds feller en luider begonnen Alaska's oorspronkelijke bewoners te protesteren tegen de dreigende aan slag op hun leven. 'Dit is ons land en de regering van de Verenigde Staten en de staat Alaska kunnen er geen rechten op doen gelden of het verko pen', betoogde een bewoner van het gebied, waar olie is gevonden. Zijn woede wordt door duizenden in Alaska gedeeld. Met de dreiging van een gewisse dood voor ogen, begon nen de eskimo's, de indianen en de Aleoeten zich te organiseren. Dat was zeer opmerkelijk, omdat de oorspron kelijke bewoners diep vasthouden aan hun cultuur en hun tradities. 'Gemengde' huwelijken tussen eski mo's uit het noorden en het zuiden is nog steeds taboe in vele dorpjes. Gro te vooroordelen heersen tussen de indianen van de binnenlanden en die uit het zuidoosten. En de antipathie tussen eskimo's en indianen is legen darisch. Toen Amerika Alaska kocht van Rus land, kocht het niet het land, maar alleen het recht om het te besturen en te belasten. Het tsaristische Rusland had nooit de rechten van de bewoners op hun grond betwist. Ook Amerika beloofde in een plechtige verklaring dat de oorspronkelijke bewoners 'niet gestoord mogen wor den in het bezit van ieder stuk grond, dat in hun bezit is, door hen gebruikt wordt of waarop zij rechten doen gel den'. Toen Alask ain 1959 één van de Verenigde Staten werd, kreeg de staat 102,5 acres (een vierde van het opper vlakte) toegewezen. Dit gebied moest nog gespecificeerd worden. Maar tege lijkertijd werd op schrift gesteld, dat 'de staat en zijn bevolking instem men en verklaren dat zij nooit aan spraken zullen maken op enig land of eigendom van enige indiaan, eskimo of Aleoet'. Aanspraken In 1964, toen de staat Alaska sterke aanwijzingen kreeg, dat de grond, vooral die in het noorden, olierijk was, eisten het die gebieden voor zich op. Alaska verklaarde, dat niemand anders aanspraken maakte op het ge bied. Hoewel het ministerie van bin nenlandse zaken in zijn archieven kon nagaan dat dat een grove leugen was, willigde het de aanvrage in en liet het besluit publiceren in een klein periodiekje, Jessen's Weekly, dat bij na niet gelezen werd. Desondanks lekte de putsch van Alaska naar Washington uit en ver spreidde het nieuws zich van dorp tot dorp over de uitgestrektheid van Alaska's wildernis. Korte tijd later ver zamelden zich verbolgen indianen en eskimo's in Fairbanks en richtten er de Alaska Federation of Natives (AFN) op, een overkoepelend orgaan van 12 regionale organisaties. De om vangrijke Ronald Wright begon de zaak in Washington uit te vechten. De eskimo's, indianen en Aleoeten claimen 340 miljoen acres van Alaska, ongeveer 90 procent van het totaal. 'Niemand, die niet in ons land ge leefd heeft, onder ons volk, kan de diepe emotionele, ja religieuze band begrijpen, die ons volk met het land heeft. Het land is ons leven', getuigde Wright voor een senaatscommissie Principe-akkoord 'Voor de Alaskaanse inlanders be tekent het land hun leven', riep een pamflet. 'Maar voor de staat Alaska is het een handelsartikel. De gezinnen van de Alaskaanse inlanders zijn afhankelijk van het land en het water voor het voedsel, dat zij eten. Zij weten voort te bestaan door de jacht en de visvangst, zoals zij duizenden jaren hebben gedaan. De inlanders hebben eenvoudigweg grote gebieden nodig om te kunnen voortbestaan. Vaak is een veld van duizend acres voldoende voor slechts één persoon. In sommige gebieden vereist een dorpje van tweehonderd inwoners wel 600.000 acres'. Het protest van de AFN resulteerde erin dat het ministerie van binnen landse zaken 'een bevriezing' van alle landtransacties in Alaska afkondigde, maar pas nadat de aanspraken van de staat Alaska op zes miljoen acres land waren goedgekeurd en een principe- akkoord was bereikt over een andere 12 miljoen acres. Het ministerie be paalde dat er geen land verhandeld mocht worden, voordat de kwestie met de Alaskaanse inlanders geregeld was. En daarmee was de zaak van de grondrechten plotseling accuut gewor den en moest er onderhandeld wor den met de eskimo's, indianen en Aleoeten. De inlanders werd wijs ge maakt dat ze nooit al hun 340 miljoen acres konden krijgen en dat ze een compromis moesten sluiten. Goed, de Alaskanen wilden dan wel genoegen nemen met 80 miljoen acres. Maar dat was nog teveel en ze werden gedwon gen hun eisen te laten zakken tot 40 miljoen. Maar zelfs dat leek sommi gen nog teveel. Oud-gouverneur Hickel stelde 27 miljoen voor en zijn opvolger wilde niet verder gaan dan 13 miljoen. Ongetwijfeld zouden de inlanders tot nog meer compromissen gedwongen zijn, als zij niet een overwachte bond genoot hadden gekregen, en nog wel de beste, die je je kunt bedenken: de olie-maatschappijen en politieke kracht. Ze genieten de gunstigste be lastingvoordelen cn beschouwen het ministerie van buitenlandse zaken als een plaatselijke hoofdkwartier, dat op hun verzoek buitenlandse regeringen ten val brengt (Iran). Niet dat de olie-maatschappijen bewogen waren door het lot van de eskimo's, maar ze wilden hun olie zo snel mogelijk op de markt gooien en waren dus niet gediend met lang touwtrekken tussen de eerste Alaskanen en de regering. Compensatie Afgelopen december tekende presi dent Nixon eer wet, waarbij de eski mo's, indianen en Aleoeten van Alaska 40 miljoen acres werden toe gekend, plus 962,5 miljoen dollar com pensatie voor het verlies van hun aanspraken op de rest van hun land, c.q. voor de vernietiging van hun levenswijze. Het leek alsof voor het eerst in de Amerikaanse geschiedenis de indianen, eskimo's en Aleoeten gewonnen hadden. Een congreslid brieste: 'Dat we 40 miljoen acres land en 900 miljoen dollar geven aan onge veer 50.000 mensen, net zoveel als in mijn geboorteplaats, is volgens mij een absoluut onredelijke regeling*. Maar de kleine lettertjes maken de genoemd worden noch voor de nu levénde inlanders, noch voor hen die nog niet geboren zijn. De olierijke gebieden bleven boven dien uit handen van de eskimo's, alsmede de lange strook waardoor straks de omstreden pijpleiding zal moeten lopen. Slechts 22 van de 40 miljoen acres mogen de Alaskanen uitzoeken, maar onder die voorwaar de, dat ze in de onmiddellijke omge ving van hun dorpen liggen. Daarna mag de staat Alaska de rest van de indertijd toegezegde 103 miljoen acres selecteren. En tenslotte mogen de es kimo's, indianen en Aleoeten hun res terende 18 miljoen acres claimen. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat in het gehele proces de oorspronkelijke be woners met de armste gebieden opge scheept worden. Spijtig jelte rep regering minder gunstig, dan ze aan vankelijk lijkt Het geld wordt niet uitgekeerd maar gestoken in plaatse lijke ondernemingen, waarvoor de es kimo's aandelen krijgen. Zo'n aandeel zal na een jaar ongeveer 50 dollar dividend opleveren, in 1980 ongeveer 150 en in 1990 ruim 400 dollar. Tegen die tijd zal het inwoneraantal verdub beld zijn. Wie echter na het onder tekenen van de wet geboren is, kan geen aanspraken maken op de aan delen. -De geldelijke uitkering kan daarom nauwelijks een compensatie De regeling was wat de eskimo's, indianen en Aleoeten geëist hadden, maar niet wat zij verlangd hadden. 'Het was allemaal van ons', verklaarde een eskimo-leider spijtig. 'We hebben het nooit willen verkopen, we hebben het niet verloren in een oorlog, of moeten afstaan door een verdrag'. Een andere woordvoerder verklaarde: 'Geen enkele regeling kon bevre digend zijn. Over langere tijd zullen wij de gedupeerden zijn. Als zij kij ken naar de waarden van de westerse cultuur, zien vele inlanders niets aan lokkelijks in deelneming aan de voor uitgang'. De olie-maatschappijen hadden echter weer hun zin gekregen. De landkwes tie was geregeld. Nu moest alleen nog maar het plan van de pijpleiding erdoor gedrukt worden. En dan kan eindelijk de olie weggepompt worden uit Amerika's ijspaleis. Dit is het derde artikel uit een serie van vier. De eerste twee afleveringen verschenen in Trouw-Kwartet van zaterdag 29 juli en dinsdag 1 augustus 1972.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9