Oosterse religies in en buiten het Vondelpark bezig Toerisme zonder kennismaking Beroepings- werk Trouw K wartet R.k. campagne tegen Wycliff-bijbelvertalers Bockenetalage TROUW/KWARTET WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1972 Kerk/Binnonland T2/K2 door drs. R. Kranenburg Guru Bhajan vertelt in de 'Guru Ram Das Ashram' boven het 'Golden Temple Restaurant' er gens in de Jordaan, wat zijn be weging precies wil. 'Happy-Heal- thy-Holy', de naam van deze organisatie is tegelijk het pro gram. Want ieder mens wil im mers gelukkig zijn, iedereen wil gezond zijn, en wie verlangt niet naar het Volmaakte? Hij ontdekte dat deze oermenselijke verlangens momenteel wel heel sterk in het Westen naar voren treden. Maar wie is er hier om de mensen de weg te leren om deze doeleinden te bereiken? Niemand. De jeugd zoekt, maar omdat ze geen goede leider heeft, gaat het verkeerd: ze proberen het in de drugs te vinden, van mari huana tot heroïne, en daarmee raken ze verstrikt in zichzelf. Ze worden ongelukkig, ziek en soms misdadig. Ga maar na: waar zijn de hippies, de bloemenkinderen gebleven? In de zie kenhuizen, de inrichtingen, de gevan genissen. En wat heeft een kuituur voor toekomst als haar jeugd zich aan drugs overgeeft. Is China niet achter uit gegaan door de opium, en is India niet passief gebleven door de marihuana"' En een dergelijke achter uitgang staat nu ook het Westen te wachten, tenzij er iets komt dat een uitzicht biedt. Op aandrang van veel bekenden uit Amerika gaf hi.i, guru Bhajan, zijn baan op en trok naar het Westen om daar de weg te wijzen. Swami Bhaktivedanta, de 'master' van de Hare-Krislina-Beweging, is in Amsterdam geweest en hij heeft moeiteloos de kranten en het televisie-journaal gehaald. Minder publieke aandacht kreeg een andere feestelijke leider uit India, die eveneens de hoofdstad aandeed, nl. guru Bhajan van de Happy-Healthy-Holy-Organisation. Drs. R. Kranenburg, gereformeerd predikant in Gauw-Terzooi, houdt zich als lid van het instituut voor godsdienstwetenschap van de Vrije Universiteit te Amsterdam, bezig met de studie van oosterse bewegingen. Hij schrijft over de beide Indiase religieuze leiders die ons land bezoeken. niveau zingen waarop ze de heerlijk heid van Krishna eventjes ervaren. Dat duurt maar kort. Maar hoe langer en hoe vaker en hoe enthousiaster ze dat doen, des te hoger komen ze en des te langer kunnen ze bij Krishna verwijlen, zodat ze helemaal loskomen van de materiële wereld. Deze mantra vormt wel de kern van de religie. Ze zingen niet alleen de namen van God, het is zo: ze zingen God. Zijn naam dat is Hij zelf. 'Als je zingt danst Krishna op je tong'. En deze naam, deze mantra is zo krachtig dat ieder een die het hoort of leest alleen daardoor al een stukje dichter bij Krishna komt. Unieke weg Die weg van hem is trouwens wel uniek. Zelf behoort hij van oorsprong tot de Sikhs, een soort hindoesekte, die ongeveer 450 jaar geleden ont stond, en die temidden van het Indi sche veelgodendom heit geloof in één universele Scheppergod beleed. En die alle mensen, tot welke kaste of stand ze ook behoorden als volkomen gelijkwaardig aanvaardde, een daad van moed in het toenmalige India. De ze twee elementen vinden we dan ook sterk terug bij guru Bhajan. Hij wil niets weten van verschillen tussen de mensen, zelfs niet van een verschil tussen de guru en zijn leerling. Hij zelf is niet meer dan de anderen. Allemaal samen, met elkaar moeten we praten over de kennis. En hij voelt er niets voor om de leraar uit te hangen die het allemaal wel even tjes zal vertellen. Alsjeblieft niet die guruverering zoals bij de Hare-Krish- nagroep. En ook voor hem is God één en universeel. Hij is in alle godsdien sten dezelfde. Hij is mooi en goed, en wij mensen zijn dat ook, wij staan niet zover van Hem af. En juist dat moeten we gaan inzien: als de mens Ondergeschikt Swami Bhaktivedante met zijn volgelingen in Krasnapolsky, Amsterdam. De Hare Krishnabeweging is zuiver Indisch. Zelfs de sociale struktuur wordt overgenomen. Zo is bijv. de vrouw helemaal ondergeschikt aan de man. Zij kan niet de weg gaan naar het hogere zoals de man dat kan. Iemand zei: 'De vrouw is dom, ze heeft niet genoeg hersens om tot realisatie te komen'. En een Krishna- meisje zei: 'Ik kan U niets vertellen, ik weet er niets van, daarvoor moet U bij de mannen zijn'. De Hare-Krishnabeweging valt wel op. Maar het aantal Nederlanders, dat zich bij hen aansluit is niet zo groot. Het is allemaal nogal uitzonderlijk. Toch biedt deze beweging een tehuis voor veel jongeren die zich nergens kunnen aanpassen. Alle leden geven op de vraag: 'Hoe ben je nu bij deze. beweging gekomen' dit antwoord: 'Ik was aan het zoeken, ik voelde me ongelukkig, ik deed dit of dat, maar nu weet ik pas wat geluk is' Ook al zal het persoonlijke verleden door het geloof in Krishna wel zwarter gewor den zijn, dan het in feite was, het zal zeker waar zijn dat hun verleden hen geen reden bood tot blijdschap en enthousiasme. Maar nu hun swami in hun midden geweest is zijn ze geluk kig en blij en enthousiast. NED. HERVORMDE KERK Beroepen: te Barneveld: W. Verboonj te Benschop; te Rijperkerk en te Jut] rijp: kand. G. A. Schoonheim te Utrecht. Aangenomen: naar Nieuwveen: Kand' J. Kaai te Amsterdam; naar Krabbe» dijke (toez.): C. L. Verbaas te Jourt, die bedankte voor Zuidwolde (toez.); naar 's Gravenzande; (buiteng. wijkj in wording; toez.): L. Hoving te Go rinchem. Benedictijner orde in Rome 'onthoofd' ROME (UPI) Pater Giovanni Franzoni, de progressieve abt van hel Benedictijner klooster Sint Paulu» buiten-de-Muren in Rome en zijn me destanders in de top van de orde dei Benedictijnen in Italië zijn afgezet m een 'staatsgreep' van een groep co» servatieve monniken die de steun had van de Vaticaanse congregatie voor dt orden en congregaties. De congregate zal de orde rechtstreeks besturen tot dat er verkiezingen kunnen worde# gehouden voor een nieuwe leiding. Het Vaticaan heef. gemeend te mo» ten ingrijpen omdat het verzet van pater Franzoni en de zijnen tegen de conservatieve opvattingen van de cu rie en tegen de oorlog tot grote onrust zou hebben geleid onder de Italiaanse Benedictijnen. De energieke Franzoni heeft radicale: hervormingen ingevoerd. Zo stelde hij het klooster van Sint Paulus-buiten-1 de-Muren open voor de mensen in de omgeving, liet hij elke week een mis in de historische basiliek opdragen die werd opgeluisterd door beatmu- ziek en gaf hij zijn monniken op dracht pastoraal werk te doen onder' de armen van Rome. Hij steunt dienstweigering op grond van gewe tensbezwaren Italië erkent geet gewetensbezwaren tegen militaire dienst en heeft arbeiders geholpee die *in Rome fabrieken wilden bezet ten. Ook is hij mede-exploitant vm een tijdschrift dat zich kritisch op stelt tegenover de gevestigde kerkelij ke orde. Toen het Vaticaan in maart Franzoni probeerde af te zetten, trokken zijn aanhangers naar het Sint Pietersplein, waar het tot een handgemeen met de politie kwam leert in zichzelf te kijken ontdekt hij wie hij is en dan kan hij zelfs tot het inzicht komen dat hij zelf de realiteit is: 'You are reality'. De mens heeft een goddelijke vonk in zich, hij vere nigt zich met God. Maar hoe bereikt de mens dit geeste lijk inzicht? De methode die hij ge bruikt is die van de kundaliniyoga. een soort techniek die in India veel gebruikt wordt en die hij in navol ging van zijn leraars gekombineerd heeft met zijn Sikh-overtuiging. Het is overigens niet zo eenvoudig te zeggen hoe die yoga precies werkt: je moet er zelf aan mee doen wil je er over kunnen praten. In ieder geval is het wel iets anders dan de gewone yoga, die in allerlei klubjes beoefend wordt en waarover je in de boekhan del zoveel literatuur kunt kopen. De kundal'ind-yoga is meer een vorm van meditatie. Maar ook al is er niet zoveel over te vertellen, de methode werkt wel degelijk. Veel drugverslaaf den zijn in heel korte tijd van hun verslaving bevrijd. Ook mensen die jarenlang heroïne hebben gebruikt, zijn er binnen een paar dagen van af. Een groot aantal artikelen uit diverse Amerikaanse kranten dient als bewijs. Er worden daar getallen genoemd van 150.000! Ook de leider van het 'Gol den Temple Restaurant' weet uit erva ring dat het zo is. Of die getallen nu ook allemaal kloppen kunnen we niet nagaan. Het aantal volgelingen in Ne derland is in ieder geval nog niet hoger dan elf. Guru Bhajan is een demokratische man, die graag wil praten. Heel an ders in Swami Bhaktivedanta. Hij is de grote leider van die jongelui die je in de Amsterdamse binnenstad ziet zingen en dansen, in oranje-gele gewa den, een kaal geschoren hoofd op één plukje haar na, en een vertikale witte streep tussen hun ogen. De swami is een soort incarnatie van de godheid Krishna. Deze godheid heeft zich eens geopenbaard in een mens. Dat verhaal kunnen we lezen in de Bhagavad Gita, het heilige boek bij uitstek van deze beweging. Ongeveer vierhonderd vijftig jaaT geleden werd hij weer een keer mens, ditmaal in de persoon van Caitanja, een man met een gewel dige devotie en emotie, en hij is eigenlijk de stichter van deze bewe- De redactie behoudt xich het recht voor om ter opname la deze rubriek ontvangen me ningsuitingen verkort veer te geven. BIJ finblikatle wordt met de naam van de nzendcr ondertekend. Brieven kunnen wor den gezonden aan de heer Job. c. Franckcn, secretaris van de hoofdredactie van Trouw- Kwartet. Postbus 859. Amsterdam. Zuid-Afrika Ruud Posthuma bekapittelde de heer Dominicus. Hij schijnt nogal kort van geheugen te zijn. De laatste oorlog streden de Zuid-Afrikanen met Enge land tegen Rommel in het Midden oosten. Hierdoor kon Posthuma nu, in alle vrijheid, zijn eenzijdig artikel schrijven. Ik ben tijdelijk in Holland na een verblijf van 10 jaar in Afrika (Zambia, Kenia, Oeganda en Zuid- Afrika). In de Hollandse pers is Zuid- Afrika de grote boeman. Een ding begrijp ik niet. Er werken in Zuid- Afrika 11^ miljoen zwarte arbeiders. Ik heb dagelijks met ze gewerkt en velen zijn zeer goede vrienden van mij. Deze mensen komen vrijwillig naar Zuid-Afrika uit de zgn. vrije buurstaten. Waarom? De gastarbei ders vinden brood, werk en een hoger loon in Zuid-Afrika. In hun land Zambia leven zwarte machthebbers in grote villa's en in grote weelde. Heeft u de grote villawijken wel eens gezien in Lusaka? Maar 40 km verder wordt er honger geleden en ellende. Dat is geen fabeltje Ik heb het met eigen ogen gezien. Heeft de heer Posthuma ook gezien hoe de gastarbeiders in Holland leven? In pensions waar als er brand uitbreekt, ze als ratten in de val zitten. Laat Holland a.u.b. niet langer schoolmeester spelen. Nog een goede raad: Neem eens een paar Ma rokkanen of Turken in huis en maak u zich geen zorgen over Zuid-Afrika. Dat volk, zwart en blank, redt zichzelf wel. gel met enorme winst terug in de zakken van de USA concerns. Als deze hulp en het geld besteed aan moord en doodslag voor echte ontwik kelingshulp werd gebruikt zou de we reld democratisch kunnen worden en zou de ondergang van de aarde (C. H. Westerdijk uit Velp onder 'protest' in Tr/Kw van 29.7) afgewend kunnen worden Amsterdam E. Veenstra Dzn Vergeten (2) Inderdaad! Behorende tot de betrek kelijk weinige, nog levende mensen. die de oorlog van 1914-1918 bewust hebben meegemaakt moet ik aanne men, dat de heer H. Toxopeus, Haam stede, als hij eveneens tot die weini gen behoort, blijkens zijn in Trouw/Kwartet van 23 juli opgeno men ingezonden stuk heeft vergeten hoe de gezindheid van de Nederlandse bevolking in die tijd was. In plaats van dat toen 'ruim 90 procent van onze bevolking pro-Duits' zou zijn geweest, zoals hij schrijft, was zeker aanmerkelijk meer dan 50 procent daarvan in sterke mate anti-Duits. Groningen rar. S. K. de Waard. ging met al haar ekstase en enthousi asme. Sinds Caitanja is er steeds weer een nieuwe leraar, die de drager is van deze geest van Krishna. In deze tijd is het Bhaktivedanta, een klein oud mannetje dat met een gebroken stem onverstaanbaar Engels spreekt. Hij staat mijlenver boven al die jon gelui die hem aanbidden. Hij is een 'zuivere ziel', hij is 'zelf-gerealiseerd', hij heeft de eenheid met het goddelij ke bereikt Zijn leerlingen, meestal niet ouder dan 25, staan nog maar aan het begin van hun geestelijke weg. Maar als ze zuiver leven, dus niet roken, niet drinken, niet gokken en hun seksualiteit alleen gebruiken om een kind te verwekkeu, zijn ze al een heel eind. Als ze verder trouw de heilige boeken en vooral de Bhaga- vad-Gita bestuderen en regelmatig op straat hun religieuze plichten vervul len, komen ze al meer los van de materiële wereld. De mantra Maar het allerbelangrijkste is de man tra, de zin die ze steeds weer zingen: 'Hare Krishna, Hare Krishna, Krish na, Krishna, Hare, Hare, Hare Rama, Hare Rama, Rama, Rama, Hare, Hare' (Hari, Rama en Krishna zijn de na men van één en dezelfde godheid); dan komen ze vlak bij God en staan ze in direct contact met Hem. Als ze nog maar pas bij de beweging zijn kunnen ze zich af en toe tot een Nog veel meer De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van N.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer Hoofdredactie: J. de Berg (waarnemend) Hoofdkantoor N.V. De Christelijke Pers N Z. Voorburgwol 276 780, Amsterdam. Postbus 8 59 Telefoon 070 - 7? 03 83 Poctgiro 26 92 74 Bonk Ned Midd Bonk (rek nr. 69 73 60 7681 Gem g. o X 500. Haarlem Hans van Emden Vietnam (10) De heer B. Faber (Utrecht) vindt (zie Tr/Kw. 29.7) dat J. D. Prior het met zijn brief over Vietnam bruin heeft gebakken. Faber gebruikt hier een spreekwoord of zegswijze. Ik bedenk dat bruin de kleur van de SS-benden van Hitler was. Staat Faber in het bruine front? Of in het zwarte van Mussert of Moskou? Het is natuurlijk niet leuk om nu nog iemand bij bruin of zwart in te delen maar als Faber tegenover de democratische Nixon Vietcong-imperialisten plaatst, vraagt hij wel om zo'n etiket Zoëven noemde ik de naam Mussert. Deze heeft hier nooit geregeerd. Quisling in Noorwegen heeft wel geregeerd. Sindsdien is het begrip Quisling-rege ring ontstaan. In Saigon zetelt zo'n Quisling-regering. Faber heeft 40-45 bewust meegemaakt, maar heeft in '72 nog zo weinig historische feitenkennis dat hij niet weet dat de USSR drie kwart van het Duitse potentieel heeft gebonden en vernietigd. Faber maakt zich ongerus» over de graad van dank baarheid van de bevrijde volkeren van Oost Europa. D e dankbaarheid zal niet onverdeeld zijn Maar hoe denkt Faber over de dankbaarheid van de %-olkercn uit de derde wereld, waar de kloof tussen arm en riik steeds groter wordt'' De USA ontwikkelingshulp komt als re- door H. Biersteker Kathleen uit Boston heeft besloten haar ouders niet op vakantie te vergezellen naar 'Uw eigen droomhuis en privé-strand' op een Westindisch eiland. Zij legt daarentegen haar oor te luisteren op het gras van een eenvoudig stadspark te Amsterdam. Amsterdam mag de invasie van jonge Amerikanen dan wel eens als een probleem ervaren: het houdt er geen lidtekens of vergroeiingen van over. De Caraïbische eilanden waar hun ouders naar toe gaan wèl, die worden ontwricht en van hun geschiedenis vervreemd. Grote stukken ervan zijn een soort kolonies geworden waarvan de bewoners een nieuw soort bedienden-rol is toegevallen, waar de calypso geen uiting van levensvreugde meer is, maar een bedeldans. en waar karakteristieke kop pen van bejaarde autotochtonen dankbare objec ten worden voor dia's, zonder dat iemand hoeft te weten wat er in die hoofden omgaat. Goodwill Is het waar, wat het eerste wereldcongres voor "Airtransport and toerism' in april van dit jaar in Madrid vaststelde: 'Even belangrijk als de economi sche baten van het toerisme is de winst die het oplevert aan begrip tussen de volken en aan culturele verrijking. De opbrengst aan internatio nale goodwill is moeilijk te meten, maar het is zeker dat zij er is, wanneer steeds grotere aantal len mensen de kans krijgen in andere landen temidden van andere volken te verblijven'. Of is dit een ordinaire reclameslogan? Een van de nstanties die goede antennes hebben om het genoemde raetingswerk te verrichten is de wereld raad van kerken. En hij is daar blijkens een pas verscheien studie van de afdeling communicatie en onderw ijs hard mee bezig. Wat hierover voors- han s uit verschillende werelddelen is geregi- 'ree-d is he'ernaal niet zo opwekkend. In een aantal ontwikkelingslanden die steeds meer trek- olvster v orden voor duur toerisme uit het rijke noorden hebben de kerken aangedrongen op be zinning op dit verschijnsel. Dat geldt vooral voor het Amerikaans toerisme naar de Caraïbische eilanden en het Europees toerisme naar Afrikaan se landen met wildreservaten. (Nyerere, president van Tanzania, heeft al eens verzucht dat de Europeanen in zijn land vaker informeren naar het sterftecijfer van de olifanten dan naar dat van de kinderen). Een oecumenische studiebijeen komst op Barbados eind vorig jaar besloot met een vriendelijk verzoek aan de zusterkerken in de rijke landen om 'diegenen onder U die bij ons hun vakantie komen doorbrengen beter voor te bereiden in het belang van het koninkrijk Gods vragen wij U dit'. Want ondanks alle veelbelovende asj. ecten van het toerisme het is vaak een bron die soulaas biedt wanneer andere bronnen van inkomen in een land ontoereikend worden 'kan het gebeuren dat velen uit uw landen die naar onze stranden komen door allerlei oorzaken slechts ressentiment achterlaten'. Op de consultatie werden harde woorden gesproken over 'bevoorrechte enclaves voor Amerikanen en Cana dezen". over regeringen die in onderlinge wedijver land verkopen, stranden laten afzonderen en be lastingvoordelen bieden aan reisbureaus en specu lanten; over het gebrek aan respect voor plaatse- Dit waren twee oosterse bewegingen, die door het bezoek van hun guru opeens in de belangstelling kwamen. Er zijn hier echter veel meer. In het Vondelpark kon je een aankondiging lezen van de komst van een guru van de 'Divine Life Society', een yoga- bewegmg. Daarnaast hing een plakkaat met de mededeling dat er iedere woensdagavond bijeenkomsten zijn van de aanhangers van guru Maharaj ji, een veertienjarige manifestatie van het goddelijke. Verder kom je er mensen tegen van de 'Unified Fa mily', een Koreaanse sekte met chris telijke trekken. Enkele tientallen jaren geleden leken volgens velen de oosterse religies vrij wel op sterven na dood. Het tegendeel blijkt vandaag waar. Er is een brede stroom van het oosten naar het wes ten. Het zijn niet alleen de christenen die zending bedrijven. Weten de ker ken wat er hier in religieus opzicht aan de hand is? Het is een open vraag. Wel troffen we in het Vondel park een groepje Jesuspeople in bij belstudie bijeen, en werden er tijdens de Hare-Krishna-happêning in Kras napolsky exemplaren van het christe lijke 'Amsterdam Free Paper' rondge deeld. Maar hoe staat het met de belangstel ling van de kerken? BOGOTA (EFE) Het Columbiaan- se cultureel instituut gaat campagne op grote schaal beginnen tegen de vernieuwing van het co» tract tussen de Columbiaanse regerin| en het Amerikaanse instituut voor taalwetenschap. Dit instituut, dat gelieerd is aan d< Wycliff-bijbelvertalers, verricht zen dingswerk onder Indianen in ver schillende landen van Latijns-Ame- rika. Volgens het cultureel instituut, dat onder toezicht van de r.k. kerk staat, is het contract niet in overee» stemming met het beleid van de lumbiaanse regering tegenover de In dianen. De Amerikaanse zendeling» en antropologen zouden ongeoorloofde middelen gebruiken om de Indianen te bekeren. Zij zouden hen zelfs hebben aangeboden. Het omstreden contract is vijf jaar geldig. Eind van dit jaar moet het vernieuwd worden. lijke heiligdommen en aanmoediging van prostitu tie en kinderarbeid. 'Eilanden worden overgele verd aan buitenlandse investeringen die zo snel mogelijk winst moeten opleveren en er groeit een sociaal klimaat waarin geld, sex en snobisme tot de hoogste waarden van het leven gaan behoren'. Leeuwendeel Een soortgelijke bijeenkomst ln Nairobi, de hoofdstad van Kenya, klaagde een jaar eerder vooral over het geringe effect van het toerisme op de economie van het land. Het leeuwendeel van de winsten ging naar de reisbureau's de lucht- charter-maatschappijen en de buitenlandse hotelei genaars. (Tijdens de UNCTAD zei een Tanzani- aanse gedelegeerde mij, dat zijn land pas werke lijk profijt van al die olifantenkijkers is gaan trekken nadat de banken en hotels waren genatio naliseerd. Hij toonde zich erg blij met de snelheid waarmee Nederlandse management voor de genati onaliseerde banken kon worden gekregen nadat het Britse overhaast was vertrokken. De goede relaties met het Nederlandse koninklijk huis wa ren daar volgens hem niet vreemd aan. Om op de bijeenkomst in Nairobi terug te komen: de hooggeroemde bevordering van het internatio nale begrip werd daar niet onderschreven. Kenya- nen, werkzaam in het toeristisch bedrijf, consta teerden veeleer een versterking van vooroordelen. Vele toeristen verlaten volgens hen het Kenya weer met het eenvoudige beeld van een land van 'easy money' snel beschikbare vrouwen en corrup te politici. Die employees waren daar verdrietig en gekrenkt over. Toeristen moesten volgens hen beter voorbereid en voorgelicht worden over de problemen van hun landen. Het aantal aankomsten in andere landen per vliegtuig alleen nadert reeds de 200 miljoen, zeggen de cijfers. Worden mensen in overeenkom stige mate broeders? De kerken in toeristenlanden hebben niet ten onrechte het idee dat er via haar in ieder geval sprake zou kunnen zijn van een reële kennismaking. Vele toeristen in goeden doen willen olifanten zien zonder te beseffen dat ze het zélf zijn- in een porseleinkast namelijk. Natuurgebieden ln de gemeente Ede', 70 pagina's 17 foto's, 7 detailkaart» en één overzichtskaart ingenaaM 2.75 uitgave gemeente Ede. Ede is naar oppervlakte een van dl grootste gemeenten van het land. Hel is ook en van de groenste gemee» ten. Van de 31984 ha, die Ede telt wordt meer dan de helft door bosseal heidevelden en stuifzanden beslage» Over deze natuurgebieden is thans ii| opdracht van het gemeentebestuur een handzaam boekje verschenen, dat geheel door eigen ambtenaren is vet zorgd. Herinnerd wordt aan enkele dichtr* gels van Bloem: 'En dan: wat is natuur nog in dit land? Een stukje bosch, ter grootte van een krant, een heuvel, met wat villa'tjes ertegen.' Sinds Bloem dit schreef, is dat stukje natuur nog kleiner geworden en de| afbraak gaat nog door; ook op de Veluwe. Daartegen wil het Edese boekje waar schuwen. Maar het is meer dan een protest. Het bedoelt de mensen liefde voor de natuur bij te brengen door hen als het ware bij de hand te nemen en zo die wereld voor vela nog terra incognita, binnen te voeren Alle natuurgebieden, die zich binna de ruime grenzen van deze gemeentel bevinden en daar zijn heel bekend» bij (Hoge Veluwe, Deelerwoud, Pla» ken Wambuis, enz), worden in 't kort beschreven. Liefst 14 wandelroutes, in lengte varil rend van één tot zes km, word» uiteengezet. Aangegeven wordt well bomen men er tegenkomt, welke pla» ten, wat men er aan wild kan ontmoe ten, welke vogels etcetera. Overigen worden ook bijzonderheden verstrek over tal van andere zaken langs d( routes, die leuk zijn om te wetei (oude gebouwen, molens, stenen wat niet al). Paalwandelingen noem men deze voettochten in Ede, omda ze met palen zijn uitgezet en ze ii het boekje van paaltje tot paalt) worden begeleid. Vermelden we tenslotte dat het Edes» boekje, dat door wethouder G. W. Bos van o.m. het bosbedrijf van een voor woord werd voorzien bij de grot VVV's in het land voor 2.75 is t verkrijgen. Wie de kant van Ed uitgaat, zal er veel gemak van heb ben.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2