VERHOGING VAN GOUDPRIJS LIJKT WAARSCHIJNLIJK Handelsbalans vrijwel in evenwicht Peterson: politieke besluiten moeten handelsakkoord met Sow jet-Unie voorafgaan Shell blijft grootste bedrijf buiten VS Mammoetfusie in sigarettenwereld Eerste Deense olie uit de Noordzee Japanse economie in herstel na recessie FINESSES Drankenhandel verliest kort geding tegen Bols Klynveld Kraayenhof samen met Duitse en Engelse firma Akzo gaat met Russen kennis uitwisselen Aanmelding Senefelder tot 22 auoustus open 4,5 miljoen voor Duitse EO Bankenboekje 1971 Van Doornes Transmissie definitief naar Tilburg Geldmarkt nog zeer ruim weekstaat nedbank DOW JONES INDEX Meer hypotheken in eerste halfjaar Wall Street vest gestemd [ROUW/KWARTET WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1972 Eeonomie-Financiën TICVOI'S 11 K 13 AMSTERDAM Een toenemend aantal landen is ervan overtuigd, dat aan een verhoging van de officiële goudprijs deze bedraagt momenteel 38 per ounce (ruim 31 gram) op den duur niet valt te ontkomen. Door de recente prijsontwikkelingen op de goudmarkten is deze officiële prijs thans nl. bijzonder onrealistisch geworden. De vraag is dan ook niet öf, maar hoeveel de officiële goudprijs zal moeten worden opgewaardeerd. In eerste zes maanden DEN HAAG In het eerste halfjaar 1972 heeft Nederland voor ƒ22.721 miljoen ingevoerd en voor ƒ22.651 uitgevoerd. Ten op zichte van het eerste halfjaar 1971 is de invoer toegenomen met ƒ401 miljoen, of twee procent, en de uitvoer met 2.252 miljoen, of 11 procent. Gedurende het afgelopen jaar en tot dusverre in 1972 is de vrije markt prijs voor goud voortdurend gestegen. Zag het er aanvankelijk naar uit, dat een zekere stabilisatie rond de 50 per ounce zou plaatsvinden, momen teel is al een niveau van bijna 70 bereikt. De markt is daarmede kenne lijk al vooruitgelopen op een hogere officiële goudprijs, die thans dus bij na de helft lager ligt dan de vrije markt prijs. Tot voor kort was het in feite zo, dat alleen van de kant van de Ver. Staten het initiatief kon uitgaan voor een 1 verhoging van de officiële goudprijs. De positie van de VS is echter sedert 15 augustus van het vorige jaar, toen aan de convertibliteit van de dollar in goud een einde werd gemaakt, ingrij pend gewijzigd. Sedertdien is de officiële goudprijs in werkelijkheid niets anders dan 'de prijs, waartegen de VS weigeren goud te verkopen'. Het besluit van de VS om de dollar op de buitenlandse valu tamarkten te steunen verandert deze situatie nauwelijks. Dollar tegoeden zijn nl. nog altijd niet convertibel. Rol uitgespeeld Nu de VS hun voormalige rol op de goudmarkt hebben verloren staat het KOPENHAGEN De tanker Marie Maersk is hier aangekomen met de eerste olie uit het Deense olieveld onder de Noordzee, dat 130 mijl ten westen vam Ebsjerg ligt. De olie was bestemd voor de raffinaderij te Stigs- naes. Men raamt de opbrengst van het olieveld op 500.000 ton per jaar. Het Deense consortium dat de olie wint wordt gevormd door A. P. Müller, Gulf, Shell en Texaco. De kombinatie had 75 min dollar aan proefboringen uitgegeven voordat men eindelijk olie in verhandelbare oorraden had aangetroffen. A. P. 'Müller heeft ook een belang in de (raffinaderij te Stigsnaes. TOKIO De Japanse economie is lersteld van de langste naoorlogse recessie. Dit wordt opgemerkt in een economisch witboek van de regering over het belastingjaar 1972. Het eco nomisch planbureau wijst erop, dat •tekenen merkbaar zijn van een alge mene economische opleving. Japan, zo wordt gesteld, heeft grote mogelijkheden voor een snelle groei, ^ofschoon niet zo snel als in de tweede helft van de jaren '60 toen de gemid delde groei meer dan 12 procent per jaar bedroeg. Bij het economische beleid voor de toekomst dient, aldus het witboek, de nadruk te liggen op het welzijn van de mensen, de be scherming van het milieu vooral in de steden en de handhaving van het evenwicht op de betalingsbalans. ieder ander land in wezen vrij zelf een effectieve monetaire goudprijs in het leven te roepen voor officiële transacties. Weliswaar is het op grond van de overeenkomst van Washington van mei 1968 de centrale banken verboden op de vrije markt goud te kopen dan wel te verkopen tegen een andere dan de officiële goudprijs, hiertegenover staat dat men vrijwel van het begin af aan heeft beseft dat deze bepaling wel eens onder zware druk zou kunnen komen te staan indien de vrije marktprijs voor het goud belangrijk boven de 50 zou uitkomen. Tot dusverre hebben de nationale mo netaire autoriteiten de problemen uit de weg weten te gaan door eenvoudig 'op het goud te blijven zitten'. Een besluit, dat echter duidelijk erop wijst dat zij het goud een hogere waarde dan 38 per ounce toeken nen. Thams echter hebben Frankrijk en Ita lië de kat de bel aangebonden door het bekend worden van het voornemen aan hun EEG-partners voor te stellen de officiële goudprijs in het EEG- verkeer drastisch te verhogen. De voorstellen, die president Pompidou verleden week tijdens zijn besprekin gen in Rome heeft gedaan moeten echter slechts als een basis voor dis cussie worden beschouwd, zo is offi- cieël in Parijs verklaard. Dit, nadat eerder was geweigerd commentaar te geven op berichten dienaangaande. Franse voorstellen De voorstellen van Pompidou zouden twee oogmerken hebben en wel 1. zou een hogere goudprijs het voor Italië gemakkelijker maken zich aan te slui ten bij de regeling die de EEG in maart in Bazel heeft getroffen voor de terugbetaling van schulden, ont staan door onderlinge kredietverle ning in geval van een valutacrisis. In de tweede plaats zou het de EEG in staat stellen een gemeenschappelijk standpunt te bepalen tegenover het vraagstuk van de rol, die het goud moet spelen in een vernieuwd inter nationaal geldstelsel. Volgens Frankrijk zou de vrije markt prijs van het goud moeten worden gebruikt als een basis voor afrekenin gen. Verwacht wordt, dat over de voorstellen zal worden gediscussieerd als de ministers van financiën van de zes landen in september opnieuw bij eenkomen. Nadeel van een hogere goudprijs voor EEG-verrekeningen is echter, dat er naast de twee reeds bestaande goud- noteringen een officiële en een vrije goudprijs nog een derde bij zou komen. Een dergelijke situatie zou niet bepaald bevorderlijk zijn voor een vlotte gang van zaken in het internationale betalingsverkeer. Herziening De Fin. Times merkt in dit verband in een commentaar op, dat om de werkelijke waarde van het goud te brengen op het niveau waar het was na de herzieningen van de jaren '30 en om de weg te effenen voor een volledige hervatting van de goud-valu ta convertibiliteit een herziening van de officiële goudprijs dat tenminste 100 per ounce noodzakelijk zal zijn. Het blad ontveinst zich echter niet, dat een dergelijke sterke verhoging de vuren van de wereldinflatie wel eens sterk zou kunnen aanwakkeren. Het zou dan ook verstandiger zijn op een wat bescheidener verhoging aan te sturen ten koste van zekere voorde len, die uit een zeer grote revaluatie van de goudprijs zouden voortvloeien. Het meest waarschijnlijke, zo meent de Fin. Times, lijkt daarom een offi ciële prijs die ongeveer op het huidi ge niveau van de vrije marktprijs zou liggen. Dit overigens met als nadeel, dat een dergelijke prijs het de VS slechts beperkt mogelijk zouden maken tot herinvoering van de convertibiliteit van de dollar over te gaan. Bovendien zou een dergelijke oplossing van het begin af aan het aureool van een interim-oplossing met zich dragen. Aan de andere kant zou het altijd beter zijn dan helemaal niets. Record in Parijs Op de Parijse valutamarkt bereikte de goudprijs dinsdag voor het eerst het peil van 70 per ounce. De notering voor goudharen van 12.5 kg werd nl. vastgesteld op de tegenwaarde van 70.66 per ounce, tegen 69.95 maandag. Handelaren zeiden, dat de prijs werd opgedreven door de voort durende onzekerheid over de toekom stige rol van het goud. In Londen opende het goud op 69 per ounce, of 50 dollarcent hoger dan maandag. Later werd de prijs echter vastgesteld op 68.80. De handel had een rustig verloop. De goudmarkt in Zürich bleef gesloten in verband met een nationale feestdag. Intussen steeg de goudprijs van 6990-7190 tot 7080-7280 per kg. MOSKOU/WARSCHAU Amerika en.de Sowjet-Unie zullen 'aan de top' politieke besluiten moeten nemen alvorens een handelsakkoord mogelijk is. Dit heeft de Amerikaanse minister van handel, Peter Pe terson, gisteren aan het slot van zijn 11-daagse bezoek aan Rusland meegedeeld. Peterson, die zondag op de Krim een onderhoud van bijna drie uur had met de Russische partijleider Brezn- jew, verklaarde dat deze vastbesloten was 'met grote stappen voorwaarts te gaan' op alle wegen, uitgezet tijdens zijn ontmoeting met president Nixon in Moskou twee maanden geleden. Minister Peterson zei, dat hi] inspan nende onderhandelingen achter zich had. Er was echter geen enkele ak koord bereikt over de regeling van de uit de tweede wereldoorlog daterende Russische schulden aan de VS. hij geloofde niet, dat president Nixon im- en exportkredieten zal verstrekken zo lang dit probleem niet uit de wereld is geholpen. Het is evenwel mogelijk deze twee vraagstukken op het aller hoogste regeringsniveau kunnen wor den opgelost. Onder de leen- en pachtwet heeft Amerika de Sowjet-Unie destijds ter waarde van 2,6 mrd geleend. In 1948 stelde het Kremlin voor dit met een betaling van $70 min af te doen. Amerika zou toen een bedrag hebben vastgesteld wan 500 min, terwijl niet Na verkrijging van de bouwvergun ning zal de Hollandsche Beton Maat schappij (HBM), werkmaatschappij van de HBG, van de Compagnie Fran- aise Petrol ten behoeve van Total taffinaderij Nederland opdracht krij gen voor de bouw van een oliesteiger in de Westerschelde bij Borssele. De Raiffeisenhypotheekbank heeft met onmiddellijke ingang de afgifte van 7,5 pet pandbrieven 1972 ge staakt. De samenwerkende Kamers van Koop handel in de provincie Utrecht heb ben zich in een brief aan de minister van economische zaken tegen het evoorontwerp van de wet selectieve investeringsheffing verklaard. Zij me nen dat een vergunningenstelsel vol- edoende is om de investeringsactivitei ten. van het bedrijfsleven in te passen een evenwichtig beleid van ruimte lijke ordening. British Petroleum company in Londen is van plan over te gaan tot de uitgifte, via onderhandse plaatsing, van 6 pet 7-jarige eurogulden notes tot een maximum van 60 min. De uitgiftekoers van de notes bedraagt 100 pet. De aflossing geschiedt in gelijke jaarlijkse termijnen op 1 sep tember van de jaren 1976 tot en met 1979. Vervroegde aflossing is niet toe gestaan. Phillips Morris Inc. heeft een record omzet en winst geboekt zowel over het tweede kwartaal als over de eerste zes maanden van 1972. De netto-winst na aftrek van belastingen over het tweede kwartaal bedroeg 31,8 (25,6) min. De geconsolideerde omzet steeg tot 524 min, een stijging van 10,9 pet. Aer Lingus, de Ierse nationale lucht vaartmaatschappij, heeft in 1971 ver lies geleden na 12 jaar achter elkaar winst te hebben geboekt. Eén van de voornaamste redenen van het verlies in 1971 was de politieke strijd in Noord Ierland geweest. Verleden jaar was het verlies 5.867.750. AMSTERDAM De Koninklijke Shell blijft het grootste bedrijf buiten de Verenigde Staten. De Brits/Nederlandse onderneming overtref met een omzet van 12,7 miljard verre nummer 2 op de ranglijst de eveneens Brits/Nederlandse Unilever die een jaaromzet heeft van 7,5 miljard. Shell en Unilever bezetten ook in 1970 de eerste en tweede plaats op de ranglijst van de 300 grootste ondernemingen ter wereld die jaarlijks wordt samengesteld door het Amerikaanse blad Fortune. De lijst wordt overheerst door Japan. Uit het land van de rijzende Zon, zijn 75 bedrijven Van de top-300 afkomstig. Groot-Brittannië is een goede tweede met 64 ondernemingen op de ranglijst en West-Duitsland derde met 42 con cerns. Ons land slaat bij de 10 groot ste niet-Amerikaanse ondernemingen geen slecht figuur. Behalve de Shell (ook naar Amerikaanse normen erg groot: het land zou vierde zijn op de binnenlandse lijst van grootste onder nemingen) en Unilever komt ook Phi lips voor op de lijst met een jaarom zet van 5.191 miljard. De volledige lijst ziet er als volgt uit: Omzet 1070 1971 Naam (ln min. guldens) 1 l Koninklijke Petroleum 40 748 2 2 Unaïever 23 945 5 3 British Petroleum 16 610 4 4 Philips 16.604 3 5 Volkswagen (Duitsland) 15.894 6 6 Nippon Steel (Japan) 13 081 10 7 Siemens (Duitsland) 12.208 7 8 ICI (Engeland) 11.894 8 9 Hitachi (Japan) 11 626 25 10 Ne9tlé (Zwitserland) 11.323 De totale verkopen van de grootste 200 concerns buiten de Verenigde Sta ten zijn vorig jaar gestegen met 14,2 pet. maar de winsten daalden gemid deld met 10,7 pet. Vijftien concerns zitten zelfs in de rode cijfers, waarbij de Italiaanse onderneming Montediso de kroon spande met een verlies van 372 miljoen. De grote verliezer van 1970, Citroën, kwam weer op winst. Over het algemeen blijken de staalbe drijven het meeste met verlies te werken. Fortune heeft ook een lijst van 10 grootste niet-Amerikaanse banken op gesteld, waarop overigens geen Neder landse bankinstellingen voorkomen. Volgens deze lijst hebben de banken vorig jaar een sterke expansie doorge maakt: de middelen die hun zijn toe vertrouwd stegen met 35 pet. maar dat komt grotendeels op rekening van de dollar-devaluatie. De lijst van 10 grootste banken buiten de VS ziet er als volgt uit: Barclays (Engeland, 18,7 miljard dollar toevertrouwde gelden, Dai-Ichi Kangyo (Japan, 18,5 miljard), National Westminster (Engeland, 17 miljard), Banque national de Paris (Frankrijk, 16,8 miljard), Crédit Lyonnais (Frankrijk, 15,7 miljard), Fuji Bank (Japan, 15,5 miljard), Deutsche Bank (Duitsland, 15,5 mil jard), Sumitomo bank (Japan, 15,2 miljard), Mitsubishi bank (Japan, 14,7 miljard), Banca nazionale del lavoro (Italië, 14,6 miljard). werd afgesproken over welke periode dit geld moest worden terugbetaald en hoeveel rente er nog op komt. Voor zijn vertrek uit Moskou heeft Peterson nog een Russisch-Ameri- kaans document ondertekend, waarin de doelstellingen van een handelsak koord en de wegen om die te berei ken nader worden gepreciseerd. Aanzienlijke vooruitgang is geboekt ta de richting vam een scheepvaart- overeenkomst. Ook zou de Sowjetrus sische leider Breznjew de mogelijk heid hebben geopperd om belangrijke projecten te onderzoeken voor de ont ginning van de aardgasreserves in Siberië. Peterson zei voorts dat hem uit de besprekingen was gebleken dat Rusland uiteindelijk kredieten zal aanbieden aan Amerikaanse bedrijven voor de aankoop van goederen in de Sowjet-Unie naarmate de handel groeit. De mogelijkheid bestaat, dat de Sow jet-Unie van Amerika landbouwpro- dukten met een totale waarde van ruim 1 mrd zal kopen, zo verwacht de Amerikaanse minister van land bouw, Earl Butz. In een onlangs ge sloten handelsakkoord verplicht de Sowjet-Unie zich tot de aankoop van landbouwprodukten ter waarde van minimaal $750 miljoen gedurende 3 jaar. Deze overeenkomst betreft de verkoop van Amerikaanse tarwe, mais, graansorghum, gerst, haver en rogge aan de Sowjet-Unie op basis van een kredietregeling voor de duur van drie jaar. Butz noemde ook de mogelijk heid van toekomstige graanverkopen aan China. China, zo zei hij, kan een groot afzetgebied voor onze landbouw produkten worden. AMSTERDAMSE WISSELKOERSEN Contante koersen Londen 7.8205—8255; New York 3.19325—19575; Montreal 3.24575 24825; Parijs 63.835—885; Brussel 7.2865— 2915; Frankfort 100.815—685; Stockholm 67.605—655; Zürich 84.680—730; Milaan 54.975—025; Kopenhagen 45.875—925; Oslo 48.915—965; Wenen 13.92509350. LONDEN De al maanden in de lucht hangende fusie tussen de Britse tabaksproducent Carreras, de eveneens Britse Rothmans To baccos en de Rupert-groep, die stautair in Luxemburg thuishoort, is beklonken. De drie concerns zijn het in principe eens geworden: al leen de Amerikaanse en Zuid-Afrikaanse belangen van de Rupert- groep blijven buiten de samenwerking Bij de voorgenomen fusie zijn twee Nederlandse bedrijven betrokken, nl. Turmac Tobacco en Ed. Laurens. Lau rens, producent van o.m. Caballero, Tivoli en Golden Fiction is een doch ter van het Belgische Tobaccofina (producent van Belga). Deze onderne ming is op zijn beurt weer groten deels eigendom van de Duitse fabriek Martin Brinkmann, die een van de belangrijkste peilers is van de Rupert- groep. Tot deze familie behoort ook nog een grote sigarettenfabriek in Zwitserland. Turmac is bij de samenwerking be trokken, omdat dit bedrijf licentie houder is van het Carrerasprodukt Peter Stuyvesant en eveneens licentie Pall Mali produceert (dit Amerikaan se merk is in Engeland een Rothmans- produkt. Turmac heeft ook nog enke le regelrechte licenties van Rothmans. Carreras zal de belangen overnemen tegen betaling in nieuw uit te geven aandelen en converteerbare obligaties en voorts aandeelhouders voorstellen de naam van de onderneming te wijzi gen in Rothmans International. De voorgestelde fusie zal van kracht wor den met ingang van 1 juli jl. Met een totaal aan activa van ca. 200 miljoen pond sterling (ca. 1,6 mil jard) en ongeveer 25.000 man perso neel zal de nieuwe groep in de ta bakssector de vierde of vijfde plaats op de wereldranglijst innemen. Op het ogenblik heeft Carreras een aan deel van 8 pet in de markt voor tabaksproducten in Groot Brittannië, Brinkmann en aandeel van 20 pet in de Westduitse markt, Tabacoflna een aandeel van 40 pet in België en van 35 pet in Nederland en Turmac een aandeel van ruim 20 pet in de Neder landse markt. HAARLEM De drankenhandel W. S. H. de Wit, uit Overveen, die filia len heeft in IJmond, de Zaanstreek en Noordwijk, mag van de president van de rechtbank te Haarlem geen dran ken verkopen tegen een prijs, die lager is dan op de prijslijst van vijf distilleerderijen staat. Bij overtreding moet het bedrijf 5000, per keer betalen. De Kon. Distilleerderij Lucas Bols had een kort geding tegen de dran kenhandel aangespannen, omdat was gebleken dat er in enkele filialen drank werd verkocht tegen een prijs lager dan op de prijslijst staat aange geven. Bols heeft een verkoopmaat schappij die mede namens een aantal distilleerderijen optreedt. AMSTERDAM De accountantsfirma Klynveld Kraayenhof en Co. gaat sa men met het Britse Turquands Bar ton Mayhem and Co. en de Duitse Treuhand- Gesellschaft een nieuwe firma oprichten, Klynveld, Turquands, VDTG and Co, met als zetel Brussel. De firma zal ook elders in Europa vestigingen hebben, aldus Klynveld. De drie firma's zien de samenwerking als een eerste betekenisvolle stap in de ontwikkeling van een multinatio nale praktijk. In de komende maan den zullen de drie betrokkenen ge meenschappelijke kantoorruimten be trekken in alle landen waar zij thans reeds gevestigd zijn, er waar de nieu we firma haar praktijk naast die van de di ie bestaande firma's zal uitoefe nen. Het invoersaldo bedroeg in het eerste halfjaar 1972 70 miljoen. Dat is 1.851 miljoen minder dan in het eerste halfjaar 1971. Aldus blijkt uit gegevens van het CBS. In juni was de waarde van de buiten landse handel van Nederland, exclu sief de handel met België en Luxem burg, ƒ4.043 miljoen. Er werd voor een waarde van 4.022 miljoen uitge voerd. De cijfers van mei bedroegen resp. ƒ3.657 en 4.002 miljoen. De uitvoer beliep 99 (vm. 109) procent van dé invoer. Exclusief de handel met België en Luxemburg is de in voer in juni 1972 ten opzichte van juni 1971 toegenomen met 128 mil- ROTTERDAM Uiterlijk op 25 au gustus a.s. zal worden bekendgemaakt of het aanbod van Nederlandse Dag bladunie tot overname van de aande len Alois Senefelder Holding-maat schappij gestand wordt gedaan. Aan melding staat open tot uiterlijk 22 augustus Zoals bekend, wordt per gewoon aan deel Senefelder, groot nominaal ƒ100, 500 resp. 1000 geboden een be drag van 500, ƒ2500 resp. ƒ5000 in contanten. Houders van 38 pet van het gewone aandelenkapitaal hebben zich reeds bereid verklaard op het onderhavige bod 'n te gaan. WETZLAR (EPD) Ook in West- Duitsland bestaat een Evangelische Omroep. Deze 'Evangeliums-Rund- funk' zendt uit via de zender van Trans World Radio in Monaco. De kosten worden geheel gedragen door de luisteraars. Vorig jaar brachten zij voor dit doel 4.5 miljoen mark bijeen. Hiervoor kon niet alleen 976 uur uitgezonden worden (gemiddeld 19 uur per week), maar bovendien 335 uur via de TWR- zender op Bonaire voor Duits spre kende christenen in Argentinië en Brazilië, terwijl de Evangeliums- Rundfunk ook nog 270 programma uren van Trans World Radio in acht Oosteuropese talen financierde. Vorig jaar werd een nieuwe studio in Wetz- lar van 1,8 miljoen in gebruik geno men. ARNHEM Akzo heeft in Moskou een overeenkomst getekend met het Sowj et-Russische comité voor weten schap en techniek van de raad van ministers. De overeenkomst houdt een wetenschappelijke en technische sa menwerking en uitwisseling van ken nis in, in het bijzonder op het gebied van garens en vezels, chemie, zoutche- mie en farmacie, aldus Akzo. Het Ned. Instituut voor het Bank- en Effectenbedrijf heeft het Bankenboek je 1971 het licht doen zien. Het is een voortzetting van de tot dusverre jaar lijks door de Ned. Bankiersvereniging verzorgde uitgave, waarin de balansen van een aantal handelsbanken op uni forme wijze werden gepresenteerd. Het door het NIBE samengestelde bankenboekje heeft echter betrekking op het gehele bank- en effectenbedrijf en verstrekt bovendien meer gegevens dan de balansgegevens alleen. Voor allen, die belangstelling hebben voor het bankbedrijf, lijkt ons het boekje, dat 3 kost, een nuttige informatie bron. TILBURG Binnen enkele jaren zal in Tilburg van Doornes Transmissie aan zo'n duizend mensen werk bieden. Het is nu zeker dat het bedrijf, dat de nieuwe vinding van DAF-oprichter dr. H. J. van Doorne, op het gebied van de automatische transmissie gaat produceren, in Tilburg komt. Het bedrijf wil roor de fabriek, die ook research- en ontwikkelingsafdelin- gen krijgt, 34 ha. grond kopen op een terrein in Tilburg-Zuid. De Tilburgse raad gaat maandag beslissen over üe verkoop van die grond voor 4 per m2 joen, of 3 pet en le uitvoer met 407 min, of 11 pet. Stijgingen bij de invoer in juni ten opzichte van juni 11971 kwamen voor bij elektrische machines, auto's, plas ties, oliehoudende zaden, ruwe aard olie en ijzer en staal. Bij die uitroer vertoonden ijzer en staal, organische chemische produkten, plastics, boter en niet-elektrische machines een stij ging. AMSTERDAM Ondanks een ver mindering van het saldo van de ban ken bij de centrale bank in de afgelo- pe nweek met 445,8 min van 2268,6 min tot ƒ1822,9 min zien de banken de komende ultimobetalingen met vertrouwen tegemoet. Des temeer, om dat tegenover deze betalingen nog wat rijksuitkeringen staan, waarover de staat zich eveneens geen zorgen be hoeft te maken gezien het saldo van de schatkist, dat nog met ƒ197,4 min toenam van ƒ379,6 min tot 576,9 min. Wel keerde er voor 157,5 min bank biljetten terug, waardoor de post 'bankbiljetten in omloop' steeg van ƒ10.771,4 tot ƒ10.928,9 min en ont trok de bank 75,2 min aan de markt door deviezenverkopen, maar al met al blijft de geldmarkt zeer ruim. De verwachting is, dat dit nog wel enige tijd zal aanhouden. ACTIVA Goud Vord bulten), geld Bultenl. bet. mid. Vord bultenl gld. Trekklngsr. IMF Dlscontoportef. Gekocht papier Voorsch, rek crt. Voorschot Staat Ned. munten Bel. kap en res Geb en Invent. Dlv. rekeningen Totaal PASSIVA Bankbiljetten 's Rijks schatkist Banken Nederland Andere tngez Buitenl. banken And. niel tngez. Btl, geldsoorten Tegenwaarde IMF Kapitaal Reserves Ulv reken. Totaal Goud en deviezen Muntbiljetten Schatk. p. bulten). Dekklngsperc. In duizenden guldens 24 juli 31 JuU Verschil 6.897.486 6.897.486 onv. 4.888.0264.814.853 —71.173 342 359 +17 onv onv. 2.352.288 2.303.984 +41 696 onv onv. 473.600 473 600 14.669 14 812 onv. 29.757 29.894 377.184 377 1.84 178.930 178.930 143.429 144 462 +1.033 15.353.71R5.325.564 —28 147 143 onv. 137 onv. 10.771.397i0. 379.557 2.268.7531. 50.856 318.156 40.492 2.055 855.985 20-000 357.420 289.040 15.353.711.5. 13.775.4903. 14.138 928.875 +157.478 576.922 +197.305 822.037—445.816 43.945 —4.911 370.856 +52.700 33 549 —6.943 2.324 +269 855.985 onv. 20 000 onv. 357.420 onv. 310 751 +21 711 .325.564 2R.147 700.271 —75.219 14,130 —8 71.08 71.63 +0.55 Indust. Sporeu Utll. Obl. Mnds 28 juli 926.70 227.56 106.66 73.86 426.0 31 juli 924.74 227.17 106.50 73.88 423.3 1 aug. 930.46 230.46 106.56 73.87 423.8 Aand. hoi. lol, H. i_ 28 juli 13.050 16.920 17.31 609 763 31 juli 11.120 14.510 17.17 596 779 1 aug. 15.540 18.660 17.41 884 502 DEN HAAG De hypotheekporte feuille van de gezamenlijke Neder- landse hypotheekbanken (de Scheepshypotheekbank uitgezonderd) KOSTSBn Ifl MOHtr63l is in de eerste helft van dit jaar met 237 min gestegen tot bijna 4 mrd. In dezelfde periode van het vorige jaar beliep de toeneming 197 min. De uitstaande pandbrieven en schuld bekentenissen vertoonden eveneens een opgaande lijn en wel van ƒ3,55 mrd begin 1972 tot 3,9 mrd per 30 juni. 28/7 31/7 1/8 Asbestos Corp. 21 %b 21% 21% Canada Kuno 65.64 65.57 65.89 Consul Hatnurst 13% 13% 16 Uom Tar Chum 15 15 15% Husky 15% 15 U 15% Nat. Gas 15% 15% 15% Mass Ferguson 15% 1476 14% Nat Husourcea 7.89L 7801 7.85L Shell Canada 46 4576 40 Idem Warrant! 2576 25% 26% NEW YOHH 4('F Industries Airco Allied Chemical Alum co ol Am American Brands Am Can Am Cyanamld Am Electr Power Am Metal Climax Am Motors Am Smell and Rul Am Tel and lel Ampex Anaconda Armco Steel Atlanf Richfield Hendlx Bethluhem Boeing Burlington Ind Canadian Pacific relanese Chase Manhallen Cheaap and Ohio Chrysler Cities Service Coigaie-Palmollve Cnll Industries Commnnw Edison Cons Edison Com Can Com Oil i'urtlKN-Wrlght Curdss Wright A Oar) Industries Ueere and Co Dow Chemical Du Pnni (E I) 31/7 1/8. 44% 181/i 18* 27% 28 48% *7* 44% 45% 31% 31 33 33% 2727% 28% 28% 9% 10% 17% 17% 41% 41% 6% 6% 17 17% 20% 2034 53% 53% 46% 48% 28% 28% 21% 21% 3076 30% 153/4 15% 41% 41% 59% 60% 45% 45% 31% 32% 36% 36% 86 8534 18% 19 33% 33% 24% 25 301', 31% 26 48% 49% 60% 60% 89% 90% 166 167% First Na Kodak 137% 138% City 06% 66% Gen Electric 63 G en Foods 24% Gen Motura 74% Gen Publ Utll 21% Gen Tel and Elec 26% Getty Ull 71% Gillette 51% Ulmbel Brothers 21% Goodyear I and R 29% Gull Ull 22 Illinois Centr Ind 32% 32% Insilco 14% 14% Int Uustn Mach 400% (ill Harvester 33 Int Nickel of Can 29% 30% Ini Paper 36% 37% Ini Tel and l ei 49% Admiral Corp Alex Allegheny How S Akzona Am Standard Amated I nd Ark Louis Gas Can Brewerlea C'erro Chadbuurn Gotb Chase Select Fd Columbia Gas Cutnliico" Cunt telephone 28 74 28% 29% 29% h 20". 20% 1 Corp Ling-1 emeu Vough 11% 11% Litton Industries 11 11% Lockheed Aircraft 10% 10% Murcor 21% 221/4 Martin Marietta 20% 20% May l)ep Stores 40% 39% Mcdonnel Douglas 36% 37% Mohll OH 59% 59% Nabisco 541/4 54% Nai Cash Regisiet 30% 31% Nal Distil and CI 1976 197s Nat Gvpsum 18 177'a Nal Steel 39% 40 Nal Lead Ind 1476 14% North Alu Kockw. 32% 33% Get. cigar 18% 18% Ini Bnk for llec 99b 99b Ini Flav Frag 69 74 72% Ini Paper 1$ 59b 59b 27 27% 8% 8% 87% 88% 36 36 110% Pacific Gas and Penn Centra] 1'epslco Phelps Dodge Philip Morris Phillips Petroleun 29% 28% Procter and Gamb 96% 96 RCA 34% 35% Republic Steel 22% 22% Reynolds Ind 65% 67 Royal Dutch Petr 39% 30% Santa Fe Ind Sears Roebuck Shell OU Southern Southern Pacific Southern Railway Sperry Rand Standard Oil Cal. Standard 011 Ind Standard Oil N.J Studebaker-Worthl Sun OU 31 31% 111 111% 44% 447', 19% 19% 44% 44% 48% 48% 43 4376 59 60% 68% 68 7576 75% 47% 47% 39% 39% Texaco Texas Gull 30% 30% lexas lustrum. 171% 174% rransamerlca 17% 18 Unilever Union carbide Unlruyal Untied Aircraft llnlled Brands U S Sieel 40% 40% 44 %e 45% 16% 16% 39 38% 13% 13 71 28b 28% Western Union 57% 58% Westinghnuse El. 44 44% Woolworth 35% 35% Nai Can 15% 15% NY Coutr A 9 9% North Weal B 70 70% N Am Phltlpa Co 34% 35% uccitiHiital Pelt 14% 1476 40% 40% 24 Vi 24% 33 3476 21% 21% 17% 18% 25 25% 17% 17%

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 13