Haarlem hinkend op de start af Gust Meuleman spot met alle codes Spasski zoekt rustige partijen Mogelijk onderzoek naar status Bedford 72-73 ere: divisie We hopen nog lang met Brand te leven maar het zal altijd met problemen zijn Hotthausen Weer veel goals van Ajax: 14-2 Jonny Nilsson achter prof circus? fROUW/KWARTET WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1972 Sport T!) Kil Van onze speciale verslaggever '(HAARLEM Spanning bij Haarlem. Want motor Joop Brand hapert. De impulsieve trainer van de naar de eredivisie teruggekeerde formatie is met een veredeld soort stiptheidsactie bezig. Brand laat niet langer met zich sollen. Wenst niet langer klussen op te knappen waarvoor hij niet gecon tracteerd is. Brand reageert geprikkeld, wimpelt een vraaggesprek af, omdat hij momenteel alleen de waarheid wil vertellen. En dat zou in deze fase van de competitie-voorbereiding tè stevig aan komen. Zelfbescherming dus. Het is duidelijk: Haarlem hinkt naar de startblokken van het nieuwe seizoen. Joop Brand is (weer eens) lastig. Het bestuur van Haarlem maakt er zich weinig zorgen over. Voor de buiten wacht althans. Brand is nu eenmaal niet de gemakkelijkste trainer van Nederland. Want hij is emotioneel en ambitieus. Een perfectionist ook. Maar vooral een vakman. Daarom stemde Haarlem toe, toen de enthou siaste trainer in het zo succesrijke afgelopen seizoen om een driejarig contract vroeg. Daarom ook toonde FC Den Haag na het gedwongen vertrek van Vaclav Jezek naar Tsje- choslowakije intense belangstelling voor de professioneel denkende Brand. Het verleidelijke aanbod van FC Den Haag vormt vermoedelijk de bron van de problematiek, waarmee Haarlem nu worstelt De affaire is nog heet. Gisteravond <:ou er een gesprek tussen tiet bestuur en de trainer plaatsvin den. Brand zou tijdens dat onderhoud een extra douceurtje toegezegd wor den. Dat is maandagavond op een bestuursvergadering besloten. Secreta ris Hans Arnoldi (50): 'Een troost prijs wil ik het niet noemen. We ïebben begrip voor zijn teleursteli- ling. De erkenning voor zijn werk nllen we laten doorklinken.' ilrand krijgt 'een premie' toegescho ven. Of daarmee alle hete hangijzers ijn ondergedompeld, valt sterk te «twijfelen. Vooral op organisatorisch gebied wenst Brand verbeteringen. En laar zal de gedegen organisatie van ■C Den Haag niet vreemd aan zijn. 'Arnoldi: 'We hebben er geen seconde tan gedacht Brand te laten gaan. Al ;ian ik me persoonlijk heel goed voor tellen, dat hij toen hij de aanbieding kreeg, van het contract af wilde. Maar Brand heeft ons zélf om een driejarige overeenkomst verzocht. We zijn ge schrokken van de ervaring met Thompson (voortijdig ontslagen Brit se trainer red). Daarom waren we helemaal niet zo 'in' voor een langdu rig contract. Brand zei echter dat hij 1 drie jaar nodig zou hebben om er iets ran te maken. En omdat hij zo'n legaafd vakman is, hebben we toege- itemd. Als Brand niet zo goed was geweest hadden we hem zelfs graag ïaar Den Haag laten gaan.' 5x-DWS-trainer Joop Brand is mèt laarlem terug in de eredivisie. Onder hormale' omstandigheden moet de formatie zich in de hoogste klasse staande kunnen houden. De transfer van schutter Kees Bregman (naar Den Haag) moet door de komst van onder meer Pépé Fernandez gecom penseerd kunnen worden. Het bij Go Ahead gecomponeerde tandem De Goede-Fernajndez is na één jaar weer hersteld. Sportief gezien kan Haarlem zich met een gerust hart op eredivisie-niveau presenteren. Of dat ook op organisato risch vlak het geval is? Joop Brand zet er zonder meer een fors vraagte ken achter. Brand is naast de gisteren begonnen administrateur de enige full-time functionaris bij Haarlem. Secretaris Arnoldi: 'Zodra er ochtendtrainingen zouden komen, dan zou deze situatie onhoudbaar worden. Maar we hebben maar drie volledige professionals. De sociale begeleiding van de spelers behoort nu tot de taken van de hoofdtrainer. Het ver langen van Haarlem is natuurlijk te evalueren. Nu die administrateur er is, staat het aantrekken van een ma- door Gerrit den Ambtman De taak die hij heeft, is echter een soort kerstboom; andere zaken zijn zo nauw daarmee verbonden, dat je die niet kunt negeren. Ik krijg niet de indruk, dat hij het niet aankan. Hij krijgt alle autorisatie. En dat geeft nu eenmaal een consequentie.' Haarlems actuele problematiek is te- Haarlems Arnoldy: 'Leren leven met Joop Brand' nager hoog op de lijst. De tijd is daar bij ons echter nog niet rijp voor. Laten we eerst maar bewijzen wie we zijn.' Brand heeft met zijn selectie vorige weck een eerste basis voor dat bewijs willen leggen. Op het eigen terrein werd een vijfdaags trainingskamp ge organiseerd. Vlekkeloos is die stage bepaald niet verlopen, omdat volgens Arnoldi sommige spelers ook rece- ning moesten houden met hun ver plichtingen tegenover hun werkgever. Brand had het er moeilijk mee. Ar noldi: 'Het is natuurlijk niet waar, dat onze organisatie een ideale vorm bezit. Brand krijgt echter een inko men, waardoor je kan verwachten dat hij verder gaat dan het louter uitvoe ren van een deeltaak. Ik zou het ermee eens zijn als er een cao voor trainers zou komen. Al lijkt dat on mogelijk. Niemand kan zeggen of een trainer reëel betaald wordt met een ton of 150.000 gulden. Ik verwijt Brand geen luiheid. Dat zeker niet. rug te voeren tot een oud gegeven: de financiën. Een voorzichtig financieel beleid kenmerkt de opbouw van de vereniging, die nog nauwelijks echt professionale vormen heeft aangeno men. Toch werkt Haarlem in een redelijk gezond klimaat. De zeer pessi mistisch opgestelde begroting laat een tekort van 'slechts' 60 mille zien. De club is volgens Arnoldi (lid van de financiële commissie van de FBO) schuldenvrij. 'Als eerste gemeente heeft Haarlem one een subsidie voor een periode van drie jaar toegezegd. Andere gemeenten halen één keer fors uit Als de kraan daar dichtge draaid wordt, dan wil ik nog weieens zien wat er gebeurt. In feite vind ik het afschuwelijk, dat er subsidie voor het betaalde voetbal bestaat Het wordt nu een strijd tussen gemeen ten. De gemeente Den Haag tegen de gemeente Haarlem bijvoorbeeld. De conclusie is simpel. Den Haag wint, omdat het groter is en daardoor ge makkelijker een organisatie kan ver sterken. Er is een oplossing. De sport- toto. De toto is een produkt van het betaald voetbal. Maar deze krijgt na veel hangen en wurgen 2.8 miljoen gulden uit de pot. Dat is niet meer dan vijf procent. Als je dat percenta ge zou verdubbelen, zou je een forse stap verder naar sanering van de financiële noden kunnen zetten. Het vermogen is nota bene aanwezig. We mogen het alleen niet hebben.' In de moeilijke positie, die het gros van de betaalde clubs inneemt, bezit Haarlem toch nog vrij gunstige uit zichten. Arnoldi: 'Er zijn veel clubs, waarmee we ons kunnen vergelijken. Als het betaald voetbal blijft existe ren, dan hoort Haarlem daar zeker bij. Als Br id zegt, dat hij zijn financiële mogelijkheden te gering vindt, dan kan ik hem dat niet kwa lijk nemen, 't Is zijn taak te vechten voor zijn groep. Wij, het bestuur van Haarlem, vinden dat we het goed hebben gedaan. Haarlem meent het eerlijk met voetbal. Het bestuur wil geen va banque-politiek spelen. We willen ons wel op een verantwoorde manier zo sterk mogelijk maken. We dachten, dat de heer Brand dat sterk maken méé moest voelen.' Haarlem gelooft in Brand. Het be stuur denkt hem ook een beetje te kennen. Vandaar déze uitsrraak van Arnoldi: 'Brand kan het niet nalaten op een ongenuanceerde manier over de problemen tegen derden te spre ken. Wat de laatste dagen gespeeld heeft, zie ik per se niet als een impas se. Het is meer iets van een huishou delijke zaak afronden. We willen ons als bestuur zo weinig mogelijk be moeien met zijn zaken. Op dit mo ment zijn er geen problemen, die ons achter de oren doen krabbelen van ellende. We hopen nog jaren met de heer Brand te leven, maar het zal altijd een leven met problemen zijn.' Joop Brand traint tegelijkertijd zijn selectie. Enthousiast en fanatiek. Het zal hem moeilijk vallen zich aan de 'stiptheidsactie' te houden. Daarvoor is Brand te bezeten van voetbal. En de organisatie daarvan. Fred Niemeijer: 'Het beste is met hem te rijden, dan weet je zeker dat je in leven blijft' MARSEILLE Eigenlijk ziet Gust Meuleman er heel onschuldig fiit. De zachtblauwe ogen in het sterk gerimpelde gelaat versterken le indruk van een vitaal vriendelijk oud baasje, dat geen vlieg kwaad al doen. In zijn 'werkkleding' is de metamorfose echter compleet. Als lij zich in het leer hult en met een grote stofbril op een grommende notor stapt, komt er een andere mens tevoorschijn. Gangmaker Gust Heuleman is berucht. En zelfs meer dan dat. Stayers vrezen zijn hals- irekende manouvres in zijn jacht op het geld, baandirecties en pu- >liek doorzien de perifede combines, waar hij bij betrokken is. Of- iciais proberen hem aan te pakken. Tevergeefs. Gust Meuleman is )ok op dat gebied een vakman: een gangster. )e wielrennerij op de zomerbanen iet is een oud verhaal is sterven- le. Er is een complex oorzaken voor tan te wijzen, waarbij zeker de op- ;omst van de televisie en de omstan- ligheid dat de baansport altijd afhan- elijk is van het weer, een rol spelen, laar ook de acteurs zelf. Ook de nannen, die het moeten 'maken', naar het zo dikwijls niet doen. Die net doorzichtige combines het pu- iliek wat op de mouw proberen te pelden. Zeker in de stayerij en daar- n is Gust Meuleman langzamerhand ie belichaming geworden van alles »at verkeerd is. Nederlandse stayercoach Martin Wierstra: 'Steeds als er schandalen ijn, is Meuleman erbij betrokken' Nederlands amateur kampioen Fred Niemeijer: 'Het beste is nog om met Keuleman te rijden. Dan weet je enminste zeker dat je in leven blijft. Want zijn eigen renner rijdt hij in eder geval niet dood'. Misschien is de Gust Meuleman van vroeger een vriendelijk mens geweest. Misschien heeft de tragedie, die zich in 1944 .ng. jafspeelde, van hem een ander ge maakt. Toen werden door een bom op een bioscoop zijn vrouw en zijn kind 47g gedood. Hij is nooit meer hertrouwd. 270 Maar hij heeft zich met hart en z.el ao op de stiel gestort waarin hij geld ag: de stayerij. Gust Meuleman spot daarin met alle codes. Een eenvoudig gesprek met hem maakt al duidelijk wat voor man lij is. Martin Wierstra waarschuwde: 'Ik ken Meuleman al ongeveer twintig jaar. Als je naar zijn leeftijd vraagt zal hij zeggen dat hij 63 is. In werke- ^ikheid is hij 66 of 67'. Meuleman mint de leugen. 'Achtenvijftig', zegt hij aan het begin van het gesprek als om hem naar zijn leeftijd wordt gevraagd. De laatste vraag: 'In welk jaar ben je 723 geboren?' stemt hem tot nadenken. '1012' zegt hij na enige aarzeling. Rekenen is niet zijn sterkste kant. '1914' corrigeert hij snel. Gust Meuleman is Gentenaar van ge boorte, Duitser van nationaliteit (al zegt hij zelf Belg), woonachtig in Zwitserland en in Parijs en eigenaar van een wagen met een Zwitsers ken teken. Voor de belastingdienst van 30a 5?'^ 'anc* ook een or>overknmelijke 5.73 PUzzel. Meuleman: 'Ik ben een zigeu- ner. Zwitserland heb ik als verblijf- Joop Weroltlkampioenschappen'72 plaats gekozen omdat ik dan sneller bij dei Italiaanse stayer De Lillo kan komen'. Maar na enig aandringen: 'Ook omdat het financiële klimaat in Zwitserland gezonder is'. Meer dan veertig jaar wielrennerij hebben van Gust Meuleman een be middeld man gemaakt. In Parijs bezit hij een aantal huizen die hem vol doende opleveren om in deze magere jaren van de stayerij toch onbezorgd te kunnen leven. Meuleman: 'Stayeren doe ik omdat ik er geld mee verdien. Ik heb plezier in dit vak, maar toch niet zoveel dat ik ermee door zou gaan, als ik er niets meer mee zou verdienen. Daarvoor is dit vak te riskant. Als je een lekke band krijgt wanneer je met tachtig kilometer per uur over het ovaal snelt, kun je zware verwondingen oplopen. Dat risi co moet betaald worden'. Gust Meuleman is ook dit wereldkam pioenschap al weer onderwerp van kritiek geweest. Tijdens de series van zaterdagavond raakte hij slaags met Oudkerk, die het geslinger van Meule man over de baan als een aanslag op zijn leven beschouwde. Martin Wier stra: 'Na het wereldkampioenschap 1970 in Leicester, waar een hele reeks onregelmatigheden voorkwamen, is de situatie wezenlijk verbeterd. Vorig jaar in Varese hebben zich geen schokkende dingen voorgedaan. Er is een nieuwe jury gekomen onder lei ding van Jean Court, die alles van de stayerij weet. Voorheen was er een groepje dat net zoveel van stayeren wist als een kikker van piano-spelen. Dit jaar ging weer alles goed. Totdat ccn bochtencommissaris een ronde of veertig voor het einde zijn spullen bijeen pakte en weg ging. Op dat moment achtte Meuleman het tijdstip gekomen om onregelmatigheden te Gust Meuleman in zijn element, zwaar in het leer gepakt op de mo tor, klaar om regelend op te treden. stayerswereld. Ondanks alles. Twee jaar geleden liet hij in de Dortmun- der Westfalenhalle Dieter Kemper bij na een dodelijke smak maken. Kem per wilde na afloop Meuleman zo ongeveer vermoorden. Vanavond rijdt Kemper de finale van het stayerskam pioenschap achter dezelfde Meuleman. Kemper: 'Ik kan niet kwaad blijven op Meuleman. Wij hebben elkaar no dig. Weckerling wilde voor zijn baan naast Rudolph een tweede stayer. Ik heb toegehapt en omdat er niemand anders vrij was, ben ik maar met Meuleman in de slag gegaan. Nu rijd ik al geruime tijd met hem. Als vaste partner is hij honderd procent be trouwbaar Maar als hij maar een enkele keer met je rijdt, verkoopt hij achter je rug je kansen'. Kemper ziet Verschueren en Stam als de grote kanshebbers. 'Een stayersti- tel is alleen maar interessant als je die te gelde kunt maken in de zes daagsen. Meer dan tienduizend gulden levert het echter niet op. De tijd dat je er meer dan een ton uit sleepte, is definitief voorbij'. Profstayers: herkansing: eerste drie naar de finale: 1. Proost (Belg) 50 km in 39.57 61: 2 Hill (GB) op 80 meter; 3. Scob (Fr) op 250 meter. Niet geplaatst: 4 Benfatto (It) op 460 meter: 5. Bernard (Fr) op 1 ronde en 290 meter: 6. Delatorre (It) op 2 ron den en 400 meter. Kwartfinales: Keetie Haage 4.00.30, Barton 4 15.43: Burton 4.10.01: Gamblllon 4.18,82: Zadarolnaja 4.05,54; Polanska 4.17,31; Gar- kouchina 4.01,95; Eckroth na 2800 meter in gelopen. Negende match in tweekamp remise Van onze sportredaktie REYKJAVIK Het remise-aanbod werd zonder emoties geaccep teerd. Toen Robert Fischer gisteravond zijn negenentwintigste zet voltooide, bekeek wereldkampioen Boris Spasski nog even kort de stand. Vervolgens schreef hij iets op het papier, keek naar Fischer en bood hem z'n hand. Fischer accepteerde de remise, schudde Spasski de hand, stond op, knikte nog even en verdween weer vliegensvlug. De negende partij was afgelopen, Fischer blijft twee punten voorsprong houden: SVz3V£. Het begon gisteravond in Reykjavik allemaal weer wat grimmig. Robert Fischer was er stipt om zes uur weer niet, Spasski naar gewoonte wel. De Rus die wit had deed zijn eerste zet en scheen toen toch zeer verstoord door het wegblijven van zijn tegen stander. Hij stond op en ging een discussie met hoofdscheidsrechter Lo- thar Schmid aan. Na acht minuten kwam Bobby Fischer opdraven. Er werd door Fischers secondant Fred Cramer onmiddellijk een excuus aan gevoerd: Bobby had een glas van de IJslandse melkdrank 'Skyr' gedronken en hij had geen zin dat haastig te doen. In IJsland ging gisteren het gerucht, dat Spasski's secondant Efun Gelier terug was geroepen naar Moskou om de situatie te bespreken, en te zoeken naar een manier om Fischers opmars te stuiten. 'Niets van waar', zei Niko lai Krogius. 'Er is een uitstekende verbinding met Moskou als Geiler daarover zou willen praten'. De tele foonverbinding een soort 'hot-line' is tot nu toe echter pas een keer gebruikt. Dat was bij de zevende partij toen er ruggespraak werd ge houden met Tigran Petrosjan en Mik hail Tal, Spasski haalde uit die partij een remise. De Deense grootmeester Bent Larsen gelooft nog steeds niet dat Robert Fischer de nieuwe wereldkampioen zal zijn. De Deen die tot 's werelds sterkste spelers wordt gerekend, ver loor in de halve finale van het we reldkampioenschap kansloos met 6-0 van Fischer. Maar dat zit Larsen nog steeds zeer dwars. 'Eigenlijk had ik hier tegenover Spasski moeten zitten', verklaarde hij onomwonden. 'Die ne derlaag in Denver kwam door de grote hitte daar. Als de condities daar zo waren geweest als hier in Reykja vik, dan had ik Fischer geklopt'. De Deense grootmeester had in ieder geval wel gelijk, toen hij bij de twintigste zet gisteravond een remise als niet te voorkomen noemde. 'Dit is geloof ik ook waar Spasski nu op uit is. Hij wil twee of drie rustige partij en spelen, om daarna opnieuw gela den te gaan vechten voor zijn kansen'. Zeven zetten verder was Ivo Ney, secondant van Spasski en zijn tegen stander in ie dagelijkse tennispartij- en. het ook helemaal eens met Lar sen. 'Het ziet er nu inderdaad hele maal als remise uit', zei de Rus. Twee zetten verder gebeurde het allemaal rustig. Wit: B. Spasski (Rusland) Zwart: R. Fischer (VS) 9de matchpartij Half klassiek damegambiet I. d2-d4; Pg8-f6; 2. c2-c4, e7-e6; 3. Pgl-f3, d7-d5; 4. Pbl-c3, c7-c5; Altijd zwarts beste reactie als wit in het orthodox tot de ontwikkeling der paarden besluit alvorens de damelo per een bestemming (g5) te geven 5. c4xd5 Door de theorie reeds jaren als het beste geacht, daar 5. ,ed5: 6. Lg5, Le6. 7. Lf6. Df6: 8. e4, voor wit meer dan prettig is. 5...Pf6xd5 6. e2-e4; Een favoriete zet van Spasski, die er in zijn gewonnen titelmatch '69 tegen Petrosjan plezier van heeft beleefd. 6...Pd5xc3; 7. b2xc3, c5xd4; Ook een gebruikelijke ruil daar wit anders te veel 'eigen' keuze kan hebben. 8. e3xd4, Pb8-c6. Eertijds, in de derti ger jaren, deed men wel 8. Le7, doch dit bleek na 9. Le2, 00. 10. 0 0, b6; 11. Dd2, Lb7; 12. De3. toch te passief. Gebruikelijk werd sedertdien 8..Lb4t, met ruil op d2. 9. Lfl-c4; Ambitieus was 9. a3, om vervlakking tegen te gaan, anderzijds heeft wit geen reden een tempo te verliezen. 9. b7-b5. In soortgelijke standen niet ongebruikelijk. De pion kan niet worden genomen wegens Da5t met stukwinst. Zwart had overigens door 9. Lb4t tot de normale varianten kunnen overgaan. 10. Lc4-d3, Lf8-b4+ II. Lcl-d2 Een traditionele reactie. Ter overdenking valt overigens 11. Ke2, te noemen, met de bedoeling de torens naar cl en dl over te brengen, de loper naar bl, en de dame naar d3. Althans een kluifje voor de analytici. 11. Lb4xd2t Reeds in het toernooi plegen. Meuleman werd gestraft met een boete van 750 francs en een schorsing van vijftien dagen. Meuleman: 'Na Leicester had ik zelf aangedrongen op strengere straffen. Er is wel eens wat gebeurd, maar dat ligt achter ons. Het zijn de officials die moeten optreden. Als die verzui men om in te grijpen, wanneer wij fout handelen, ligt de oorzaak bij hen en niet bij ons. Ik heb hier fout gehandeld. En ik vind die boete te recht, maar ik heb wel gevraagd of die schorsing kwijt gescholden kan worden, wanneer ik verder in dit wereldtoernooi geen onregelmatighe den meer pleeg'. Gust Meuleman is in het vak verziekt. Zijn hele leven bestaat uit stayeren, eerst als renner (hij was drie keer kampioen van België en een keer derde bij het wereldkampioenschap), later als gangmaker. Acht keer trok hij een renner naar een wereldtitel achtentwintig keer maakte hij een landskampioenschap mee. 'Het gang makerswereldje is maar erg klein. Je kunt het vergelijken met een kooi waarin zes leeuwen zitten. Al die leeuwen azen op een stukje vlees, dat de laatste jaren steeds kleiner is ge worden, en om dat stukje wordt een gevecht geleverd. Als het kan gebeurt dat rechtvaardig, maar als het moet onrechtvaardig'. Combines? Als dat al eens gebeurt, weet Meuleman er al weinig van. 'De mensen spreken zo snel over combi nes Maar wat is dat eigenlijk? Ik ben wel eens met een renner erg be vriend, wanneer ik zie, dat de renner, die ik zelf trek geen kans maakt, help ik die ander. Dat is een vrienden dienst. Een volgende keer helpt die ander mij. Daar hoeft niet eens altijd geld aan te pas te komen. En wat steekt daar voor kwaad achter'. Lang niet altijd wint de sterkste ren ner. In 1970 werd Ehrenfried Ru dolph in Leicester wereldkampioen omdat het baandirecteur Weckerling toevallig goed uitkwam. Niet Ru dolph, maar Verschueren was in wer kelijkheid de sterkste. Meuleman: 'Die dingen gebeuren. Maar het is niet altijd goed om een renner, die niet populair is, kampioen te maken. Je kunt beter een renner, die ook goed rijdt, maar meer mensen naar de wintersportpaleizen trekt, naar de we reldtitel leiden. Dat is voor alle par tijen het beste'. Meuleman handhaaft zich in de LONDEN (ANP) De Engelse atleet David Bedford, Europees recordhouder op de 5000 en 10.000 meter en gouden medaille-kandidaat voor de Olympische Spelen in Mtlnchen, loopt de kans dat zijn amateurstatus zal worden onder zocht De geruchten zijn ontstaan, nadat een dagblad Bedfords naam en foto had gebruikt als blikvanger zowel op tv als op aanplakbiljetten. De 22-jarige student uit Twickenham, die zich momenteel in Fontromeu (Py reneeën) voorbereidt op Mtlnchen, kan hierdoor in moeilijkheden komen. Zo staat er in artikel 26 van de reglementen van het Internationaal Comité: 'Een atletet mag niet toestaan dat zijn naam, foto of prestatie direct of indirect wordt gebruikt voor reclamedoeleinden'. Regel 53 van de Inernationale Ama teur Atletiek Federatie luidt: 'Een atleet mag niet deelnemen aan internatio nale evenementen als hij zijn naam of (actie) foto laat gebruiken voor recla- medoeleindetn of om daar financieel voordeel door te behalen'. De tela tings commissi e van het IOC ziet momenteel volgens John Holt van de IAAF 'bijzonder scherp toe op naleving van de regels'; -Arthur Gold. secretaris van de Britse atletiekbond, sprak de mening uit dat Bedford van de gehele campagne onkundig was. San Sebastian 1912 toonde Rubinstein aan, dat in dit type stand een agressie door middel van .Da5 voorbarig is. Door Tbl wordt dan loper- en dame- ruil afgedwongen, waarna wit kansen in het eindspel heeft. 12. Ddlxd2, a7-aG 13. a2-a4 Op dit ogenblik had wit een kwartier minder bedenktijd verbruikt dan zwart. 13...., 0—0; 14. Dd2-c3; Denkt d4. benevens Tal. 14. Lc8-b7. 21. Dd2-e3, Tf8-d8, 22. Tfl-bl, Dd7-d3, 23. Dd2xd3, Td8d3, 24. Tb4xb7, g7-g5. 25. Tb7-b8+, Ta8xb8, 26. Tblxb8, Kg8- g7, 27. f2-f3, Td3-d2, 28. h2-h4, h7-h6, 29. h4xg5, h6xg5. Remise. 15. a4xb5, a6xb5; 16. 0—0. Indien 16. Ta8: Da8: 17. Lb5; dan bijvoorbeeld 17. Pa7 en zwart heeft een kansrijk spel of 16. Lb5: Tal: 17. Dal: Pb4, en wit krijgt het ongemakkelijk. 16. Dd8-b6; 17. Tal-bl. Vermoede lijk het sterkst. Wit moet rekening houden met ruil op al en Tfd8. met sterke druk op zijn centrum. 17. b5-b4; 18. Dc3~d2. Het kritieke ogenblik. Andere zetten luiden: 1. 18. d5. ed5: 19. ed5; bc3; 20. Tb6: Pa5, en zwart staat goed. 2. 18. Db2, Tfd8, en zwart staat beter. 3. 18. Tfcl, Tfd8, opnieuw met stevig spel voor zwart Na de tekstzet ligt een generale af wikkeling voor de hand. 18. .Pc6xd4; Niet 18. Tfd8 wegens 19. Db1/^ en wit heeft grote kansen. 19. Pf3xd4, Db6xd4; 20. Tblxb4, Dd4- d7. 21. Dd2-e3 Ezn misgreep zou 21. e5, zijn wegens 21. Dd5; 22. f4, Ta2, enz. 21. Tf8-d8; 22. Tfl-bl. Wit heeft geen reden een afwikkeling te vermij den. Het terugtrekken van de loper zou een inval op d2 tot gevolg heb ben. 22..Dd7xd3; 23. Dd2xd3, Td8xd3; 24. Tb4xb7, g7-g5; 25. Tb7-b8+, Ta8xb8; 26. TblibSt, Kg8-g7; 27. J2-j3, Td3-d2; 28. h2-hA; h7-h6; 29. h4xg5, h6xg5. Remise. VEGHEL (ANP) Europacuphouder Ajax heeft zijn oefencampagne voort gezet met een wedstrijd in Veghel tegen de amateur-derdeklasser Blauw Geel '38. De Amsterdammers wonnen met 14-2 (rust 5-0). De doelpunten kwamen op naam van Gerrie Mtlhren (3), Keizer (2) Haan (2), Swart, Cruijff (2) en Neeskens (4). Er waren 6000 toeschouwers. FC Den Haag won in Sittard van de eerste divisieclub FSC met 2-0. Bij rust hadden de Hagenaars een voor sprong van 1-0 door een treffer van Van Eeden. Na de hervatting scoorde Mansveld het tweede doelpunt. STOCKHOLM (ANP) In Zweedse schaatsenrijderskringen wordt aan genomen, dat oud-wereldkampioen Jonny Nilsson een van de figuren achter de schermen is bij de formatie van het prof-schaatsciicus, dat vrijdag in Stockholm openbaar wordt ge maakt. De voorzitter van de Zweedse bond, Georg Pettersm, zei gehoord te hebben dat Nilsson als een soort con tactman bij de affaire betrokken is. 'Maar van bijzondereden ben ik niet op de hoogte', aldus Petterson. Hij heeft contact gehad met zijn Noorse collega Olaf Paulsen, die ook niets kon vertellen, 'we moeten maar afwachten wat er verder wordt ont huld. Pas dan zullen we maatregelen kunnen nemen', aldus Petterson. 'Het is wel duidelijk, dat diegenen van onze rijders, die over gaan naar het profcircus onmiddellijk zullen worden geschrapt uit onze elite trainings groep', aldus de Zweease voorzitter. Die groep bestaat uit Hasse Boerjes, GöranCla esson. Boe Fransson, Johan en Olaf Granath, Dan Johansson, Ove König, Jan Marmstaal en Mats Wall- berg. Petterson zei tenslotte, dat de ISU volgende week over de nieuwe situatie gaar praten. ZEILEN De Nederlander Ben Staartje* bezet na de vierde race bij de zeilwedstrij den ln Travemllndo ln de Tempestklasse de tweede plaats met 12 punten achter de Pool Hole met 10,5 punt. ZEILEN De Nederflandsd zeiler Larlvlere is ln het algemeen klassement van de wedstrijden om de Grote Prijs van Plymouth op de negende plaats geëindigd. ZEILEN Het Franse echtpaar Jean-Yves en Janlne Quemeneur heeft na de eerste dag van het wereldkampioenschap zeilen ln de Vaurlen-klasse, dat op de rede van Brest Is begonnen, de leiding in het algemeen klasse ment. Het Franse echtpaar eindigde In de eerste race als tweede en zegevierde ln de tweede wedstrijd. In de tweede race werden de Nederlanders Caldenhoven en Van Ingen Schenau resp. tweede en derde. SCHAKEN Na drie ronden in de strijd om het open Nederlands schaakkampioenschap dat ln Ellecom wordt gehouden, hebben de Nederlanders BOhm en Verholt samen met de Zweed Laurine de leiding. Het trio heeft nog steeds een honderd procent score. OLYMPISCHE SPELEN De Olympische Dorpen ln München en Kiel zijn gisteren open gegaan en hebben meteen al bewoners gekregen. In München, waar 12.000 aUeten en officials uit 123 landen verwacht worden, Telndl en MÜllnerltsch tot de eerste Inwo ners. In Kiel zullen zeilers uit 48 landen hun Intrek nemen De eerste was de Spanj aard Gerardo Seellger.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11