Weinig perspectief biedende ositie frustreert Knobel niet gr*: - Oprichting van profgroep sprong in het duister Fred Niemeijer revancheert zich geheel Spasski hersteld van 'Fischer-itis divisie 72-73 ■egeven in Maastricht: er wordt door MVVgeen schuld gemaakt Volgend jaar meer kans voor 'Melkhuisje' errari uit «le racerij KStrOUW/KWARTET DINSDAG 1 AUGUSTUS 1972 Sport T9/K9 1AASTRICHT MVV is Georg Knobel. De trainer, die ruim vier aar geleden als een complete verrassing door Limburgs enige over- ebleven eredivisieclub werd gecontracteerd is niet meer weg te enken uit De Geusselt. Ook niet door een naar later bleek ubieus aanbod uit Praag. Knobel arriveerde destijds in een organi se, die meer deed denken aan een chaos, verzette veel heilzaam erk, zodat ook de buitenstaander nu enige inzicht heeft in de club, e ooit meer nieuws voor roddelrubrieken dan voor sportverslagen eet. Knobel gaf MVV bovendien een gezondere basis. Was de ge- iddelde leeftijd van zijn selectiegroep twee jaar geleden nog ruim Srtig, die voor betaald voetbal niet eens betrekkelijke ouderdom r nu aanzienlijk teruggebracht. Succes dus voor Knobel, die ook wil Si enadrukken, dat het afgelopen seizoen tienduizend toeschouwers eer in De Geusselt werden geregistreerd. 'En dat kunnen maar einig clubs navertellen'. len- rio- gis- tief iter- voorname ambitie heeft Knobel, datzéér sappig verhalende Brabander, die periode van vier jaar niet ves- mnen realiseren: het niveau v. n flict VV op een meer representatief peil nen ekken. Dat mag evenwel niet als der n verwijt klinken; het is slechts het dat iststellen van een niet-beschamend jt. Waarom, dat legt Knobel zelf uit. pre- a: 'Ik heb maar uit te gaan van een ige-ekend en niet meer te omzeilen dat igeven: er wordt door MW geen ste-thuld gemaakt. Ook ik ben van die tothiatie op de hoogte. Daarom valt er de emand een verwijt te maken. We iten hier dondersgoed dat we als htergrond van het forum Ajax :yenoord dienen. Meer niet. We pre- nderen ook niet meer. We draaien gne kker in de ere-divisie, pakken regel- itig onze puntjes en verder basta. is nu eenmaal de werkelijkheid, ben er niet de vent naar om te orspellen dat we dit seizoen zoveel nten halen.' aten met Knobel over MW bete de nt hoofdzakelijk praten over het brek aan financiële middelen, dat HILVERSUM (ANP) On danks de teleurstellende erva ringen die Jan Mulder, de voor zitter van de Hilversumse Lawn Tennis Club, dit jaar bij het organiseren van de internatio nale kampioenschappen van Ne derland heeft gehad, wil hij volgend jaar toch weer gaan proberen. Mulder: 'Ik heb hoop dat de situatie volgend jaar verbetert. De prof-groep van Hunt bestaat dan niet meer en dan wordt het voor ons toch wat kansrijker om goede men sen naar Hilversum te krijgen. De belangstelling is er. Dat blijkt keer op keer. Zo weet ik dat Tom Okker hier graag wil spelen'. Het afgelopen weekeinde om zoomden inderdaad 2500 toe schouwers het centrecourt van het Melkhuisje, zodat over hele week genomen ruim het vereiste totaal van 6 a 7000 werd gehaald om 'rond' te ko men. Feit is natuurlijk wel dat de tribunecapaciteit te klein is om werkelijk zoden aan de dijk zettende recettes te maken. Achtereenvolgens lieten dit jaar na een toezegging de belangrijk ste dames-profgroep (met Billie Jean King, Rosemary Casals enz.) de Spanjaarden Orantes en Gimeno, de Italianen en de Polen verstek gaan. Behalve van de dames kwam de afzeg ging van de anderen tijdens het toernooi of helemaal niet. Mul der: 'We hebben wel geprotes teerd, maar ik denk niet, dat het helpt'. De Australiër Bob Howe, die de contacten legt tus sen spelers en toernooidircctics: 'Het is een betreurenswaardige situatie. Maar er bestaat binnen de ILTF wel een soort regeling. In het recente verleden zijn er wel bonden en spelers beboet. Overigens was in de week van Hilversum wel een Grand Prix- toernooi, namelijk in Tangle- wood (VS) en daarom doen die Spanjaarden hier formeel niet mee. Niet dat ze daar spelen, maar ze kunnen het als reden -aanvoeren'. Er bestaan plannen om 'Hilver- -sum' in het komende seizoen ook op de Grand Prix-kalender te krijgen. Mulder: 'Als er hier punten voor dat klassement zijn te verdienen, wordt het natuur lijk een stuk aantrekkelijker. Misschien dat we dan wat ge- makkelijker de betere mensen kunnen krijgen'. n 0DENA (ANP) Het Italiaanse itomerk Ferrari zal na dit seizoen jn race-activiteiten staken. Dit is ntkend gemaakt in communiqué van i leiding van de fabriek, die als e-feden opgeeft dat de onzekere toe- i-omst het uitgeven van grote bedra- :n voor de racerij niet wettigt. De jders van Ferrari zullen na dit sei- len vrij zijn om te gaan waarheen ze illen. ot die rijders behoren de Belg Jac- ie Ickx en de Zwitser Clay Regazzo- L Ferrari is dit jaar al zeker van het ereldkampioenschap merken. Ferrari il wel de technische staf bijeen hou- en en zal voortgaan met het ontwer- en en construeren van een formule-I- agens en een prototype sportwagens. eze auto's zullen ook in races be- roefd worden. Maar men zal niet leer uitkomen in voor de wereldkam- ioenschappen meetellende wcdstrij- en. door John Linse als enige oorzaak wordt genoemd voor de weinig spectaculaire ontwikkeling in Maastricht. Knobel wordt nog dage lijks geconfronteerd met de onverant woorde investeringen die voorgangers en oud-bestuursleden hebben gedaan. Hij wil daar liever niet over praten 'dat is gebeurd; ik hel) deze job aanvaard en daarna ook de hele be staande toestand' maar hij venti leert als een realiteit: 'Het geld, dat vroeger in Mraz en Nemes, oudere spelers met weinig toekomstwaarde, is gestoken, moeten we nu missen. Ik heb vaak gedacht, gehoopt, dat de gemeente de schulden van MW op de lange termijn zou schuiven. Van onze sportredaktie REYKJAVIK Volgens schaakex perts maakt wereldkampioen Boris Spasski, die zondag wegens ziekte de negende partij van de twee kamp liet verzetten, een mentale crisis door. De Joegoslavische grootmeester Svetozar Gligoric zei het zo: 'Je zult zien dat de naam van Spasski's ziekte gespeld wordt als B-o-b-b-y ennietails v-e-r-k-o-u-d- h-e-i-d. Spasski maakt een zeer ernstige crisis door. Hij merkt dat hij zijn kroon dreigt te verliezen en hij zit nogal in over het niveau van zijn partijen'. Natuurlijk wordt in Spasski's om geving nog steeds gesproken over ziekte. Zijn secondant Ivo Ney ver klaarde: 'Het is niets ernstigs, ge woon een normale kou gevat. Maar je moet wel bedenken, dat schaken iets heel anders is als voetballen of tennis. Zelfs de kleinste ver koudheid is hinderlijk, als je uren lang in diepe concentratie moet zitten'. Volgens Fred Cramer, de rechterhand van Fischer is de die pere oorzaak van Spasski's afwezig heid toch zijn spel in de achtste partij. 'Wie de historie bekijkt van de matches om het wereldkampi oenschap schaken, zal zien dat dit joort dingen al vaker is gebeurd. Deze ziektevorm komt opzetten na een vervelende nederlaag'. De ziekte was inderdaad niet zo ernstig, want gistermorgen speelde Spasski weer zijn bekende spelletje tennis. Hij leek daarbij weer zeer vrolijk. Vertelde dat hij zich zon dagmorgen niet zo lekker voelde, maar dat hij nu veer in een veel betere conditie was en dat hij beslist vandaag zal aantreden tegen Robert Fischer. Hij maakte ook Bobby Fischer ontspannen aan de wandel door Reykjavik. nog grapjes over het feit dat Fi scher zich zo geweldig had opge wonden over het feit dat er filmca mera's in de zaal hadden gewerkt tijdens de achtste partij. niet gebeurd. Jammer. Maar ook hier geen kritiek. Want het MW had en heeft die verplichtingen.' Het gebrek aan geld komt vooral tot uitdrukking in de kwaliteit van het spelersbestand. MW gleed vorig jaar rustig naar een veilige plaats op de ranglijst, maar kon zich tijdens de transferperiode nauwelijks versterken. De club hield zich volkomen afzijdig van de toch al kalme bewegingen op de 'markt'. Knobel: 'Er was weinig belangstelling voor onze contractspe lers. Niemand is getransferreerd. Zo dat wij zelf in tegenstelling tot FC Den Bosch, dat door de verkoop van Kruijgh zich wel kon roeren ook niet actief werden. Konden we ook niet, want nogmaals, het geld ont breekt. Als MW een kapitaal had gereserveerd, dan had ik ook Jan Mulder kunnen aantrekken. Geen kunst.' Brokamp Slechts Willy Brokamp, de mentaal en fysiek knie kwetsbare artiest in de frontlinie, vertegenwoordigde een knappe transferwaarde. Brokamp tekende echter een vierjarencontract bij MVV. Knobel: 'Het was voor Willy geen 'must' om te vertrekken. Happig Georg Knobel (rechts) naast Ivan Mraz, de alweer uit Maastricht vertrokken Tsjech, waarvan Knobel Dat is nu zegt: 'Het geld dat vroeger in Mraz en Nemes, oudere spelers met weinig toekomstwaarde is ge stoken, moeten we nu missen.' was hij helemaal niet. Of hij had een wonderbaarlijk goed aanbod moeten krijgen. Maar dat kwam niet. En wij willen Brokamp voor geen prijs kwijt. Zijn behoud was wel een must. Bro kamp kan de ploeg dragen.' Knobel diende zich derhalve te beper ken tot het aantrekken van enkele talentvolle amateurs. En niet eens het aantal dat hij wenste. 'Ik had er naast de drie die we hebben gekocht nog twee op het oog. Maar toen een club niet gek ver van Maastricht van daan hoorde van mijn interesse waren de kansen voor MVV verkeken. We konden eenvoudig niet opboksen tegen de bedragen die dié club wilde uittrekken. En er kleeft altijd risico's aan het kopen van een amateur. Een voorbeeld. We hebben beslag gelegd op Schroëm van Roermond. Diens voormalige taak was alleen: doelpun ten maken. Dat deed hij ook regelma tig. Maar je kunt nauwelijks beoorde len of zo een knaap meer kan. Of hij zich beperkte tot het produceren van doelpunten. En dat alleen zal niet voldoende blijken in het betaalde voetbal.' Het meest opvallende aspect van MVV's verrichtingen tegen de Engelse eerste-divisieclub Crystal Palace (zon dag) was de geringe inzet die Knobels pupillen né de pauze toonden. Ogen schijnlijk bepaalde Knobels formatie zich tot het consolideren van de 10- voorsprong. Vreemde gewaarwording, als uitgegaan wordt van de idee, dat oefenwedstrijden onder meer dienen om het wedstrijdritme op te pakken. Maar Knobel tilde er nauwelijks aan. De kwalificatie 'triest' begreep hij als toeschouwer wel, maar als trainer was hij er niet eens rouwig om. Knobel: 'Ik heb een zeer smalle selectiegroep: twaalf spelers en twee keepers. Na tuurlijk veel te klein. Oorzaak, het wordt vervelend, het gemis aan geld. Dus: geen klaagliederen. Ik moet met zo een kleine groep voorzichtig ma noeuvreren. Ten koste van alles risi co's voorkomen. Een blessure is al rot, maar als hij in een oefenwed strijd wordt opgelopen, beschouw ik het als een ramp. Ik heb geen enkele haast. De start van de competitie is pas over krap twee weken. Ik moet zorgen dat de groep fris en fit ver schijnt.' Die smalle basis wekt bij Knobel wel een zekere spanning. 'Als Haarlem degradeert, zal er niet teveel getreurd worden. Maar MW kan eenvoudig niet degraderen. Dat mag niet. Tegen de achtergrond var» zeventig jaar voet bal in de hoogste klasse zou dat een drama betekenen.' De niet zorgwek kende, maar wel weinig perspectief biedende positie vaar MW zich in bevindt, frustreert Knobel niet. Hij zegt, tenslotte: 'Sommige mensen vra gen me wel eens of het me geen complexen bezorgt. Waarom zou het? Dit werk moet toch ook gebeuren. Geloof me, ik ben niet de enige trainer die onder deze omstandighe den prestaties moet leveren. Maar er zijn er wel veel, die we benijden. Want Knobel is volledig zelfstandig; wordt nooit op zijn vingers gekeken. Dat zou hij trouwens niet kunnen hebben. Die vrijheid trekt me enorm aan. Goed, ik zou ook wel trainer van Ajax willen zijn. Misschien zou ik het wel, misschien zou ik het n'iet kun nen. Maar wat heeft het voor zin je dergelijke dingen af te vragen. Kno bel is nu eenmaal voor die functie nooit gevraagd. Henny Roos: 'Dit wordt een fiasco' Van onze sportredaktie AMSTERDAM Een advokatenkantoor in Stockholm heeft gisteren toegegeven, dat de vorming van een profploeg van schaatsers hele maal rond is. Meer wilde het bureau nog niet bekend maken, omdat voor vrijdag een persconferentie op het programma staat. Maar on officieel is al uitgelekt, dat de volgende veertien man een contract hebben getekend: Ard Schenk, Kees Verkerk, Jan Bols en Eddie Ver- heijen (allen Nederland), Sten Stensen, Roar Grönvold, Björn Tveter, Willy Olsen en Per Björang (allen Noorwegen), Hasse Boerjes, Ove König, Göran Claesson (allen Zweden), Leo Linkovesi (Finland), Er- hard Keiler (West-Duitsland) enTakayukiHida (Japan). Het is een indrukwekkende lijst die als de profgroep inderdaad in deze vorm van de grond komt wel eens voor forse verschuivingen binnen de schaatswereld kan gaan zorgen. Al enige tijd circuleerden er geruchten Leijn Loevesijn zonder al teveel moeite naar naar halve finales bij profsprinters Van een speciale verslaggever MARSEILLE Fred Niemeijer, Nederlands 28-jarige stayerkampioen bij de amateurs heeft een foutje gecorrigeerd. Zondagavond derde in zijn serie achter Breuer en de Franse titelhouder Dupontreux,. af gesloten van de kortste weg naar de finale, krap 24 uur later toch in de eindstrijd. Op een manier zoals een kampioen betaamt, via een sterke race en een ondubbelzinnige overwinning. Achter gangmaker Joop Stakenburg, die zich in de rol van een joyeuze playboy kon wanen op zijn snelle motorvoertuig, reed Niemeyer alleen de Belgische kampioen Raymond Persyn niet op een achterstand van talrijke ronden. Dat behoefde ook niet. Niemeyer, die onmiddellijk de koppositie overnam van Joop de Jong, keek Persyn al snel in de rug en bleef zonder moeite in die positie. De andere zeven deelnemers figureerden slechts onbetekenend in de rit over veertig kilometer, die werd voltooid in 30.50.27, een tijd die vergelijkbaar was met die van Rainer Podlesch (30.59.27) in de tweede serie van zondag. Tot de figuranten behoorde in de herkansing ook het debutantenkoppel De Ruyter-De Jong. De gangmaker heeft niet kunnen bewijzen dat zijn afvaardiging terecht was doordat zijn renner niet in staat was de rol te houden, welk tempo de Ruyter ook aan wilde geven. De Jong, de laatste dagen voortdurend onder doktersbe handeling, voltooide de race als laat ste. Meer kon hij niet met een li chaam dat overal pijn voelde. Met de oppermachtige Niemeyer en Persyn plaatste zich de Italiaan Rino Carraro voor de eindstrijd na een gevecht in de laatste ronden, dat Avogadri en prieur sloopte, maar waaruit ook Carraro niet als een we zenlijke finalist tevoorschijn kwam. Daarvoor was zijn achterstand op Nie meijer, die zorgeloos en moeiteloos zijn veertig kilometer voltooide, te groot: ruim vier .onden. Niemeijer heeft de mogelijkheid zich te revancheren met beide handen aan gegrepen. De renner van gisteravond was een heel andere dan die zich zondag als een betrekkelijk kansloze naar de derde plaats liet drukken. Wat waren de oorzaken van die metamorfose? Niemeijer: 'In de serie kwam ik verschrikkelijk nerveus aan de start. Ik was Nederlands kampioen geworden en meende ook bij de we reldkampioenschappen een kansje te maken.' 'Ik was daardoor gespannen. Ik reed bovendien op die windstille avond met een te licht \erzet en dat maakte mij op de duur kapot. Halverwege de koers ging die Fransman mij daar door voorbij en toen was ik helemaal stuk. Ik kon niets meer. Vanavond heb ik een tandje zwaarder gereden en dat ging veel beter. Ik was veel sneller, maar zo kapot als ik gisteren was, ook lichamelijk, zo goed voel ik mij nu. In de finale zal ik er weer bij zijn.' De voldoening van de nationale kam pioen leefde ook bij stayers-coach Martin Wierstra. Nu heeft hij ten minste laten zien wat hij kan. Dat hij gisteren een tandje te licht reed is gemakkelijk te verklaren. De jongens en ik moeten nog uitzoeken wat pre cies de mogelijkheden zijn. Zij heb ben nu eenmaal niet zo veel ervaring als Cees Stam en Jaap Oudkerk.' Het feit dat Martin Wierstra in de verge lijking met de *wee profs, die zo gemakkelijk de eindstrijd binnenre den alleen het gebrek aan ervaring van Niemeijer noemde hield een com- Kliment in dat Frcd Niemeijer'in de erkansing voor amateurstayers volle dig verdiende. De vraag hoe ver Niemeijer en Min- nehoo morgenavond in de eindstrijd zullen reiken, is uemakkelijk te beant woorden. In de finale tegen de supe rieure Duitsers Gnas (29 iaar). Pod- lench (27 jaar) en Breuer (32 iaar) zou zelfs een lage plaats op het erepo dium een geweldige verrass'ng zijn. Het is zeker niet te verwachten dat een van de andere finalisten. Boutens en Dupontreux (Fra), Persyn (Belg) of Carraro (Ita) zich zal kunnen men gen in de strijd van de Duitsers. Er is niets veranderd in een jaar prof sprint. Net als in 1971 in Varese. kwa men Leijn Loevesiin, Robert van Lanc- ker, Giordano Turrini en Gordon Fred Niemeijer bereikte op eenvoudige wijze toch nog de finale bij de amateurstayers. Johnson bij de laatste vier. Twee van de vier hadden geen enkele moeilijk heid in de kwartfinales. Bij dat twee tal was uiteraard wereldkampioen Leijn Loevesijn. De Amsterdammer trof Jack Simes, die zich via de her kansingen had moeten plaatsen. Door dat in de kwart-finales niet twee Itali anen legen elkaar konden rijden, kreeg niet Robert van Lancker, maar Gior dano Turrini de tweede man uit de herkansingen, Tim Mountford. Het uit komen van drie Italianen in de kwart finales ir Robert van Lancker bijna op gebroken, want de weg naar de laatste vier voor hem, via Beghetto, was veel moeilijker dan voor Turrini, die met Mountford deed wat hij wilde. Van Lancker had net als Gordon John son tegen Borghetti een extra-rit no dig. De manier waarop de Australische oud-wereldkampioen zijn extra rit won, maakte een behoorlijke indruk op Leijn Loevesijn, die de Australiër in de halve finale zal ontmoeten. Loeve sijn: 'Johnson is erg sterk op het mo ment. ik ben van plan een tandje ho ger te gaan rijden'. In de kwartfinales wekte Loevesijn de indruk Simes ook op een transport fiets of een driewieler te hebben kun nen verslaan. In de eerste rit wipte de wereldkampioen simpelweg buitenom, in de tweede 'botsing' tussen het duo sprong Loevesijn kort nadat de 200- meterlijn was gepasseerd voorbij de blonde Amerikaan en vloog daarna nog een aantal meters van hem weg. Keetie Hage plaatste zich later op de avond gemakkelijk voor de halve fina les, door de Britse Barton te kloppen. Met haar gaan ook de Russinnen Zadaroinaja en Garkouchina en de Britse Burton over naar de halve finales. Sprint profs: kwartfinales: Loevesijn (Ned) verslaat Simes (VS), Turrini (It) verslaat Mountford (VS). Van Lancker (Belg) verslaat Beghetto (It), Johnson (VS) verslaat Borghetti (It). Profstnyers: herkansing: eerste drie naar de finale: 1. Proost (Belg) 50 km in 39.57.61: 2. H1U (GB) op 80 meter: 3. Scob (Fr) op 250 meter. Niet geplaatst: 4. Benfatto (It) op 460 meter; 5. Bernard (Fr) op 1 ronde en 290 meter; 6. Delatorre (It) op 2 ron den en 400 meter. Amateur stayers: eerste serie:' 1. Horst Gnas (Wdld) 40 km In 30 min 26 so6; 2. Gaby Mlnncboo (Ned) op een ronde en 420 ni. Naar herkansing: 3. Raymond Persijn (Belg) op 3 ronden en 30 m: 4 Jacques Prlcurs (Fra) op 4 ronden en 400 m: 5. Wal ter Avogadri (It) op 0 ronden en 50 m: 6. Willy Luginbilhl (Zwi) op 8 ronden en 40 m. Amateuratayers: herkansing: eerste drie over naar de finale: 1. Fred Niemeijer (Ned) 40 km in 30.50.27; 2. Raymond Persijn (Belg) op 350 meter; 3. Rlno Carraro (It) op 4 ron den en 290 meter: 4. Walter Avogadri (It) op 4 ronden en S20 meter: 5. Jaques Prieur (Fr) op 5 ronden en 30 meter: 9 Jan de Jong (Ned) op 9 ronden en 20 nieter. Achtervolging dames: plaatsing: Garkou china (Rusl) 3.58.92; Zadoronajia (Rusl) 4 05.96: Burton GBr) 4.06.15: Keetie Hage (Ned) 4.07.50: Barton (GBr) 4.15.66; Gam- blllon (Fr) 4.16.65; Polanska (Tsj) 4.19,46; Ekroth (VS) 4.27.52. Kwartfinales: Keotie Haage 4.00.30. Barton 4.15.43; Burton 4.10,01: Gamblllon 4.18.82: Zadarofhaja 4 05,54r Polanska 4.17.31: Gar kouchina 4.01.95: Eckroth na 2800 meter In gelopen. over de vorming van een schaats- profploeg. Vooral de topschaatsers wa ren volstrekt ontevreden met de hui dige situatie, waarin een hele winter lang van de ene baan naar de andere werd getrokken, zonder dat er vol doende vergoedingen tegenover ston den. Het na-seizoen leverde wel een groot aantal goede contracten op, maar opererend in een grote groep valt er voor de top ongetwijfeld meer uit te halen. De voorzitter van de Landelijke Tech nische Commissie van de KNSB, Wierd Wynia toonde zich zeer verrast door deze ontwikkelingen. 'Ik wist hier helemaal niets van. Maar om de waarheid te zeggen, ik zie het niet zo zitten. Ik zie geen emplooi voor deze mensen. Ik vraag me af hoe dit zal vallen en hoe met die reacties er voldoende waarborgen zijn voor deze schaatsers. Natuurlijk vind ik dit een alarmerende ontwikkeling. In de schaatssport zijn de huidige regels van de ISU op den duur niet meer te houden. Maar men had beter op een reglementswijziging kunnen wachten, dan zo te beginnen. Ik wijs de vor ming van zo'n groep niet af, ik zeg alleen, dat ik het op dit moment helemaal nog niet zo zie zitten.' Een van de Nederlanders die op het lijstje voorkomt, Jan Bols. gaf met zijn 'hier wil ik nog geen commentaar op leveren', duidelijk aan wel te weten hoe de vork precies in de steel zit. 'Vrijdag wordt alles in Stockholm be kend gemaakt. Tot zover zwijg ik er over'. Op de vraag of hij er enig brood in zag en wat hij er precies van dacht te verwachten zei Bols, dat alles later deze week in Stockholm verteld zal worden. Ook een man als Hasse Boerjes wilde niets over de zaak loslaten: 'Ik heb zwijgplicht tot vrijdag'. Henny Roos, vice voorzitter van ISU (Internationa le Schaats Unie) wist ook nog van niets. 'Ik ben met vakantie, ik ben al drie weken niet thuis geweest en ik weet van niets. Misschien ligt er wel iets thuis in de bus uit Zweden. Ik zie overigens geen mogelijkheden voor 'n profbond. Er zit geen geld in. Alleen in Noorwegen en in Nederland komt er nog publiek naar het schaatsen kij ken. Hardrijden op de schaats is als beroepssport niet spectaculair. Naar mijn mening zou een dergelijk initia tief op een fiasco uit moeten lopen'. Schaatscoach Leen Pfrommer is ook volkomen verrast door de berichten over de oprichting van een professio nele schaatsorganisatie. 'Ik had er nog helemaal niets van gehoord,' zo zei hij. Pfrommer vroeg zich af: 'Wie gaan daar dan wel aan meedoen. En als het waar is heeft een dergelijke organisatie dan bestaansrecht?' De schaatscoach gaf zelf het antwoord: 'Bij het schaatspubliek spelen chauvi nistische gevoelens de hoofdrol. Dat is in Noorwegen nog veel sterker dan bij ons. Als dat er niet meer bij 1« geloof ik. dat het grote publiek de schaatssport de rug toekeert.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9