dichtbij BUITENLANDERS KNAPPEN HIER KROTWONINGEN OP Commentaar Ierse ambassadeur vliegt uit bocht Chauffeurs gevaarlijke stoffen krijgen cursus 'Juwelierszaken zijn onvoldoende beveiligd' Vlees dat nooit tot leven kwam andbladen maandbladenmaandblad -EROUW/KWARTET DINSDAG 1 AUGUSTUS 1972 Binnenland T3/K7 Griezelig De Tsjechoslowaakse partijleider Hoc- »ak bezwoer zijn land een paar jaar geleden nog dat hij niets van die ichijnprocessen moest hebben die een heel land doen verstarren in de kille greep van de angst. Als vroeger gevan gene van de niets ontziende stalinist Novotni klonk hij daarbij wel overtui gend. Sinds de dag van de gewelddadi ge onderdrukking van de Praagse Len te heeft dat beeld van een nasleep van monsterprocessen velen verontrust. On dertussen hebben echter duizenden die geestdriftig met Doebtsek hadden mee gedaan op een veel subtielere manier hun 'afrekening' gekregen namelijk door verwijdering uit verantwoordelijke functies in de samenleving. Op die manier kon het regime het zonder zulke opzichtige processen af leek het. Thans echter wordt de openbare me ning geschokt door het op gang komen van een hele reeks processen waarin een menigte overtuigde aanhangers van het 'socialisme met een menselijk ge zicht' alsnog wordt berecht met straf fen rondom de vijf jaar gevangenis straf. De gepleegde feiten liggen echter niet vier, maar slechts één jaar in het verleden namelijk het verspreiden van oproepen ten tijde van de verkie zingen van vorig jaar waarin de men sen gewezen werden op hun nog altijd grondwettige recht om hun oppositie tegen het gevoerde bewind via het stembiljet tot uitdrukking te brengen. Dat is volgens de tenlastelegging een poging tot ondermijning van de socia listische staat. Het betreft hier een grote groep moedige intellectuelen, die zich niet zomaar hebben laten intimi deren. Inplaats van zich koest te hou den, hebben ze opnieuw van zich af gesproken zich beroepend op de grondrechten die ook de machthebbers niet openlijk durfden te schrappen. Voor het regime is dat een goede gelegenheid geworden om de volhou ders onder de revisionisten, de mensen die blijkbaar nóg de Praagse Lente in het hoofd hadden, op voorbeeldige wijze aan te pakken. En de lange arm van de stalinistische reactie slaat vier jaar later alsnog toe. Zo werken com munistische partijhiërarchieën in Oost- Europa ijverig aan het herstel van het griezelige beeld van hun samenleving. Wat ook de voornemens mogen zijn voor ontspanningsbesprekingen in Mid den-Europa en wat westerse regeringen ook nodig mogen achten om het kli maat hiervoor geschikt te maken, een fel en bitter protest hiertegen mag niet uitblijven. Van een verslaggever WASSENAAR Ambassadeur E. MacWhite van de Ierse republiek is in de nacht van zondag op maandag bij een auto-ongeluk om het leven gekomen in zijn woonplaats Wasse naar. De 46-jarige diplomaat was na een bespreking in Den Haag op weg naar huis. Volgens de politie van Wasse naar is hij in een bocht op tot nu toe onverklaarbare wijze tegen een rechts van de weg staand waarschuwingslicht gebotst De auto sloeg verscheidene malen over de kop en de heer Mac White werd er uit geslingerd. Hij werd direct naar een ziekenhuis gebracht waar hij kort na aankomst overleed. Van een verslaggever DEN HAAG De Eigen vervoerders organisatie CEVO) gaat dit jaar be ginnen met een aparte cursus voor chauffeurs die gevaarlijke stoffen ver voeren. Zowel handel en industrie als de vervoerbedrijven hadden behoefte aan dit hulpmiddel bij de interne bedrijfsopleidingen. De opzet van de (schriftelijke) cursus is dat de bedrij ven met eigen instructeurs de cur sisten begeleiden. Voor die instruc teurs wordt een handleiding beschik baar gesteld. De chauffeurs zullen de cursus met een examen kunnen afslui ten. Het initiatief van de EVO is positief ontvangen bij het ministerie van ver keer en waterstaat, bij de organisaties van het beroepsgoederenvervoer, en bij de vakbonden. DEN BOSCH 'In Nederland zijn juweliers steeds meer het slachtoffer van ruitinslagen, inbraken en berovin gen en dat komt omdat de beveiliging vaak onvoldoende is. Daar wordt in Nederland incidenteel eens aan ge dacht. het is geen onderdeel van de bediïjfspolitiek.' Dit zegt het centraal orgaan voor de juweliers en horlogers. dat op 11 september in de Brabanthallen te Den Bosch een vergadering houdt over het onderwerp 'veiligneid en verzekering.' De verzekeringsmaatschappijen eisen .steeds hogere premies en stellen steeds hogere eisen aan de veiligheid door de grote risico's die zij lopen, zo zegt het orgaan. Kennelijk zijn de huievrouwen erg gelukkig met TVP. De eerete maand dat het produkt te krijgen was, febru ari, liep het storm, maar dat uas meer een soort van nieuwsgierigheidsgolf, zegt directeur J. L. Nederlof van de United Food Group N.V. En wat zijn bedrijf niet had kunnen voorzien, ge beurde: ook na de 'nieuwsgierigheids periode' bleef TVP de winkels uit vliegen. Voor u, die vier jaar geleden al abonnee op Trouw was, is dit ouwe koek, ook al gaat het over kunstvlees. We schreven dit eind juni 1968, toen het TVP-namaakvlees net een paar maanden in de handel was: een Ame rikaanse uitvinding, die met voor- en achternaam voluit 'textured vegetable protein' genoemd was, uit sojabonen gemaakt en voor 100 procent plantaar dig was. Wds, want waar is de inder tijd zo bejubelde TVP gebleven? Waar is de NV met de fraaie naam, waar zijn directeur? Het voorlichtingsbureau voor de voe ding weet er alles van. Het kunstvlees is zacht en kalm overleden, de import gestaakt en de firma met de noorder zon vertrokken. 'Wij hebben indertijd berekeningen gemaakt en daaruit bleek, dat je haast nog goedkoper echt vlees kon krijgen. Natuurlijk geen biefstuk, maar wel een behoor lijk lapje. Het hele geval is als een nachtkaars uitgegaan, omdat er in ons land weinig behoefte aan nog meer nieuwe dingen bleek te zijn. We heb ben hier zo'n grote keus in voedings middelen, dat men niet bepaald zit te wachten op nog meer variatie. In het begin hebben veel huisvrouwen het Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM In rap Italiaans wordt de techniek van het behangen besproken. Een Poolse inge nieur staat al twee dagen in het toilet te schilderen. Canadese meisjes bewerken een keuken waar in vijftig jaar geen verfkwast was gezien. In de Amsterdamse Kinkerbuurt ondergaan bejaarden verbaasd en dankbaar een drie weken durende opknapbeurt van bun woningen, uitgevoerd door een groep van drieëntwintig buitenlanders onder leiding van de Stichting Buitenlandse Werkkampen. Fransen, Engelsen, Libanezen, Polen en Tsjechen (om maar een paar natio naliteiten te noemen) kwamen naar Nederland om in hun vakantie te werken in een van Nederlands ergste saneringsbuurten. In de Kinkerbuurt zijn in afwachting van grootscheepse reconstructieplannen die nog niemand gezien heeft, grote gaten in de bebou wing gevallen. De oorspronkelijke bevolking is al voor het grootste deel naar frisse nieuwbouw vertrokken en zij die ble ven kijken tegen de dichtgetimmerde ramen van de verdwenen overbuur aan. Achter bleven ook de bejaarden van de Kinkerbuurt, een groep van duizenden die vijftien procent van de huidige bevolking vormen. Ze leven vaak in ernstige verwaarloosde of ver krotte halve woninkjes. De huisbaas trekt alleen nog huur omdat hij on derhoud van wat toch tegen de grond moet niet ziet zitten. De bejaarden die zich nog wel zelf kunnen helpen zijn echt niet in staat zelf de kamers nog eens te behangen en te schilderen en laten doen kost in deze tijd veel geld. Ook de berustende gedachte van de saneringswijk 'dat het hun tijd wel zou duren' liet de bejaarden in hun steeds naargeestiger omgeving. Fietspaden Om in ieder geval voor een aantal bejaarden weer wat kleur in hun omgeving te brengen, begon de stich ting Buitenlandse Werkkampen vorige week een 'project' in de Kinkerbuurt. De Stichting verliet al enige tijd geleden de haast klassiek geworden (gedachte dat buitenlandse studenten die hun vakanties voor een deel be kostigen door in een gastland samen de handen uit de mouwen te steken, alleen maar nuttig werk konden doen bij de aanleg van fietspaden of het bouwen van een noodschool. Al eer der in Leeuwarden en Rotterdam wer den 's zomers 'volksbuurtkampen' ge organiseerd waar buitenlanders be jaarden hielpen of activiteiten voor de buurtjeugd organiseerden. 'We hadden al lang het gevoel dat naast het aanleggen van fietspaden er nog wel ander sociaal nuttig werk voor buitenlanders viel te doen' zegt Marieke Samson die samen met Ton Buhns het SWB-kamp In de Kinker buurt leidt. 'Met dit soort kampen help je echt mensen die het meest dringend op die hulp zaten te wach ten, Ook de buitenlanders voelen dat erg goed aan'. Het kamp (er volgt er nog een in de Jordaan) weid opgezet in samenwer king met de Stichting Wijkvoorzienin- gen Bejaarden die in Amsterdam de hulpverlening aan zelfstandig wonen de bejaarden in de buurten probeert te coördineren. Wijkpostleidster Bep Post bezocht de bejaarden die het meest voor deze internationale hulp verlening in aanmerking kwamen. 'Oude mensen kijken natuurlijk erg tegen dergelijke toestanden op. Samen met de kampleiders is bekeken wat er aan elk huis gedaan moest worden. Er wordt nu tien huizen opgeknapt Vrij willigers uit de buurt we hebben er hier gelukkig heel wat zouden voor zo'n klus maanden nodig heb ben'. Verrassingen Gevaarlijke Udink Vrij Nederlands hoofdredacteur Ri- nus Ferdinandusse woont, zo lezen we in het augustus-nummer van Avenue (ƒ2,50), 'm een rijkeluisbuurt bij 't Vondelpark in Amsterdam'. Wie wil weten w£Ar precies, kan het in het telefoonboek nakijken: de Sophialaan (waar ook dominee Geelkerken ooit heeft gewoond, maar dit zéér terzij de). Ferdinandusse, wie we een wat volwassener gesprekspartner hadden toegewenst dan Guus Dijkhuizen, vindt Udink een gevaarlijke man, en hij zegt ook waarom: 't Feit dat de mensen niet kunnen wonen en 't feit dat ze, als ze kunnen wonen, helemaal niet kunnen kiezen hoe ze willen wonen. Toevallig, omdat ik een paar boeken heb geschreven, heb ik dit huis kunnen kopen. Maar anders zat ik nog op een kloterige flat in Am stelveen. En ik ben iemand die enige ruimte nodig heeft'. In deze Avenue verder o.a. een uitgebreid verhaal van Dick Schaap over het (hebben van een) geestelijk gehandicapt kind. Geen nieuw onderwerp, gelukkig wordt er de laatste tijd meer en openhartiger over geschreven, en deze bijdrage is waardevol vanwege de met ouders èn met mensen van stichtin gen gevoerde gesprekken, die rechtstreeks zijn en niet in het anec- dotische blijven hangen. In het juli/augustus-nummer van Ge zond Gezin 1,75) vraagt dr. J. P. A. Zuidgeest aandacht voor weduwen. De positieve ontwikkeling van de laat ste tijd, betere sociale voorzieningen en zo, heeft deze negatieve kant, dat de aandacht voor de weduwe snel verslapt. Van negen van de tien we duwen kun je dit verhaal horen: hoe bevriende (echt)paren minder en minder komen om tenslotte helemaal weg te blijven: hoe zij zelf nauwelijks naar avondjes en dergelijke durven gaan, omdat ze zich daar maar 'een half mens' voelen'. Titelverhaal van Gezond Gezin: de miskraam. De arts mevrouw C. v. d. Plas-Korenhoff zet uiteen dat de oorzaak vaak een raad sel is. Legerdominee Chr. van Ulden vindt Gezond Gezin in de regel een aardig blad. maar de publikatie 'Sol daten en hun meisjes' is hem èn de leerlingen van de koninklijke militai re school te Weert in 't verkeerde keelgat geschoten: slappe mentaliteit, zelfmedelijden.Gezond Gezin op haar beurt signaleert enige bevooroor deeldheid bij de adspi rant-ond eroff icie- ren. De buik De 'vrijdenkerlge' psychoanalyticus Georg Groddeck is dol op de buik en dat worden we uitvoerig gewaar in het augustus-nummer van Elegance 3,50), dat je op 't eerste oog niet aanziet voor een blad met lofzangen op dat lichaamsdeel. Maar Greddeck wordt gewoon lyrisch zo gauw de buik ter sprake komt. Voor hem zijn oog. neus, oren, hersenen enz. niet veel meer dan een verlengstuk van de buik, voor hem is de ruimte tussen bilnaad en middenrif 'de zon van de mens, de echoput van de psyche, het centrum waaromheen zich het ple naire stelsel van de mens beweegt'. En in de bijbel staat dat God de nieren doorgrondt, en dat staat er niet van de hersenen.Veel aandacht trouwens voor het lichaam in deze Elegance: een heel verhaal over trim men en over de wederopleving van Duitse kuur-oorden, waar overwerkte zakenlui de plaats van al dan niet losbandige prinsen innemen; en een uitvoerige bijdrage over het nut van vitaminetabletten (altijd beter dan voedselverwording die zich manifes teert in het eten van frites-mèt en doodgevroren vismoten die eerder op plukken watten lijken dan op vis, zoals Elegance knorrig opmerkt). Een Engels echtpaar ging terug naar de natuur om te kijken of je na 'de' bom in leven zou kunnen blijven met wat de natuur dan nog biedt. Ook de apotheek van moeder natuur komt ter sprake (bij oorpijn een koolblad op het oor binden). Kinderen/kibbelen In het augustus-nummer van Ouders van nu 2,45) aandacht voor dc vraag: waarom willen we kinderen? Na het verslg van een groepsdiscussie komen de reacties van dokter Dupuis, Richter Roegholt en professor Trim bos. De laatste vindt de gestelde vraag niet onzinnig. Hij betoogt dat de motieven om kinderen te willen gericht zijn op het eigen geluk en het gezinsgeluk, een geluk dicht bij huis. 'Het waren ook dit soort motieven die mijn eigen gezinsgroei bepaald hebben. Maar we zijn in een andere, open en zeer bevolkte wereld terecht gekomen, waarin het steeds moeilijker wordt het kleine geluk dichtbij en in eigen huis als uitsluitend motief te kunnen handhaven. Het grote geluk minder dicht bij huis: een leefbaar en menswaardig bestaan in de komende jaren voor ons allen op deze aarde, zal bij onze motivering betrokken gaan worden'. In deze Ouders van nu kunnen we vernemen dat hel vol strekt zinloos is het kibbelen van kinderen drastisch tegen te gaan, want 'iets dat zó wezenlijk tot onze menselijke (dus ook dierlijke) natuur behoort, kan nu eenmaal niet straffe loos worden onderdrukt. Het dicht-bij- elkaar-wonen in gezinsverband eist al zóveel zelfbeheersing, dat het beslist te veel gevraagd zou zijn om ook nog steeds 'lief-en-aardig' tegen elkaar te doen'. Uit de reactie van een moeder op dit verhaal (Ouders van nu kent een zgn. ouderraad, die van tevoren bepaalde artikelen bekijkt en be spreekt): 'Het is ook in de regel veel beter als je je er niet te veel mee bemoeit'. Overbevolking Overbevolking? Lang niet zeker, vindt de Amerkaanse bioloog dr. John J. Christian. Volgens zijn theorie, geba seerd op laboratoriumonderzoekingen, hebben mensen en dieren een soort 'inwendige schakelaar', waardoor een verschuiving in hun hormoonpatroon optreedt zodra de bevolking een be paalde ddchtheidsgraad heeft bereikt. Er ontstaan dan tal van ziekten die de groei van de bevolking inperken. Deze verandering treedt zelfs op als er voldoende voedsel en ruimte be schikbaar is. Wanneer, aldus nog steeds het verhaal van de heer Chris tian. dat we aantreffen in het augus tus-nummer van De vrouw en haar huis 2,50), wanneer een groep dieren, en mogelijkerwijs ook mensen, een bepaalde omvang heeft bereikt, dan verandert zowel hun gedrag als de onderlinge verhouding binnen de groep èn het vermogen om zich voort te planten. De dieren uit de groep beperken onwillekeurig hun eigen groei. De vrouw en haar huis biedt voorts een artikel over autistische kinderen met ter zake doende informa tie. Ook attenderen we op de bijdrage 'Inspraak in de woningbouw': kleine woningen voor alleenstaanden of mensen zonder kinderen hoeven blij kens ontwerpen van Henk Klundert niet klungelig te zijn. zakenman Vol verbazing bekeek de directeur van het Arnhemse huis van bewaring elke morgen het stapeltje post voor één bepaalde gevangene. Soms waren er drie ansichtkaarten, maar ook wel eens zeven tegelijk. Allemaal kleurige vèrgezichten waarmee, naar men aan vankelijk aannam, de geadresseerde zijn cel zeker wilde opfleuren. De verbazing sloeg alras om in een beetje nieuwsgierigheid en een hoop argwaan, toen de kaarten maar bleven binnenstromen en daarom liet de di recteur de gevangene op het matje komen. Daar kwam hij niet veel ver der mee, omdat dc man stug bleef volhouden dat de kaarten gewoon een attentie van zijn vrouw waren. Maar een gevangenisdirecteur staan nog andere informatiewegen open. En uit die bronnen hoorde hij hoe het zat met al die geheimzinnige post: de gevangene behartigde langs deze wet tige weg zijn belamgen irn het Arn hemse (rosse) Spijkerkwartier. De da me die daar voor hem arbeidde, liet hem via het aantal prentbriefkaarten weten hoeveel betalende klanten zij de voorgaande dag bewerkt had. En aangezien hij het tarief kende, kon hij op deze manier nauwkeurig de be- drijfskas bijhouden. In de huizen wordt door 3 5 4 man een week lang geverfd en behangen. Daarbij stuit men in deze gammele huizen vaak op onaangename verras singen: 'Als je een stuk behang van de muur trekt, komt soms de rest van de wand ook mee. We hebben al kilo's albastina A'erwerkt om alle gaten te stoppen. De bedoeling was dertien woningen op te knappen maar het zijn er tien geworden omdat we ons duidelijk op de hoeveelheid werk had den verkeken', zegt Ton. Mevrouw Bergisch (88) op één hoog vindt het allemaal prachtig, ook al dekt de nieuwe verf in de keuken niet helemaal: 'Die keuken was helemaal bruin meneer. In vijftig jaar niets meer aan gedaan. Zelf kon ik er echt niet meer aan beginnen en de huis baas deed niets. Het is toch prachtig dat buitenlandse mensen die je nooit hebben gezien, zoiets doen. En het zijn zulke nette jongelui'. De familie Janssen heeft het wat moeilijker. Be rustend kijken ze toe hoe in de chaos van hun woonkamer behang wordt geplakt: 'We hebben er erg tegenop gezien maar nu valt het toch wel mee. Het ziet er al een stuk beter uit'. Voor de buitenlandse deelnemers aan het kamp is het werk in een sane- ringsbuurt nog iets nieuws. Een twin tigjarige Italiaanse had er in het begin wel wat moeilijk mee: 'de sane ringsellende in de Kinkerbuurt is niet te vergelijken met de treurige toe standen in sommige Italiaanse volks buurten. vooral in het zuiden van Italië. Nederland kent geen echte ar moede. Ze moesten deze buurt maar gewoon afbreken. Nicole Boyer die nog in het Franse Toulouse studeert, denkt dat de Nederlandse overheid toch meer aan het probleem van de oudere mens doet dan de Franse rege ring. 'In Frankrijk wordt er bijna niets aan gedaan. Rien'. Maar waarom doe je er dan in eigen land niet iets aan, waarom doe je het wel in Nederland? Nicole: 'Ik wilde graag Nederland zien. Bovendien heeft de Franse jeugd nog niet het idee dat je iets voor oudere mensen moet doen. Als je wilt helpen sta je in Frankrijk nog alleen'. SVB-leider Ton: 'Natuurlijk krijg je de opmerking van butenlanders, voo- al als ze uit Zuid-Europa komen, dat de toestand hier eigenlijk best mee valt in vergelijking met de omstandig heden waaronder bejaarden in hun landen moeten leven. Maar 'armoede' is natuurlijk relatief. Mensen die het in onze rijke maatschappij niet zo breed hebben, voelen zich even bena deeld als de armsten in Italiaanse volksbuurten. Dat begrijpen onze deelnemers gelukkig ook'. Ton hoopt dat de opknapbeurt gevolgd zal wor den door dergelijke acties uit de buurt'. Je beseft natuurlijk dat je met een dergelijke actie tijdelijk hulp biedt maar de problemen niet oplost. Hoe aan zo'n actie een zinnig vervolg is te geven is een van de problemen waar ik nog niet uit ben'. Het belang rijkste blijft natuurlijk dat je in ieder geval een paar mensen hebt geholpen. 'Bep Post: 'Alleen al wat fleur aan je huis, een nieuw behangetje tegen de muur, dat kan voor een bejaarde vreselijk belangrijk zijn'. doodshemd dunant wel geprobeerd, maar dan vond hun man het niet lekker of ze wilden wel eens een gewoon stuk van dit 'vleet'. Maar dat moest nog uitgevonden wor den, want er waren alleen stukjes. Bovendien moest je wel iets van kook kunst afweten om er echt smaak aan te krijgen. Wij vonden het toen goed te gebruiken, maar niet iets om nooit meer naar de slager te gaan. Het was niet slechter dan echt vlees, maar ook niet beter en evenmin gezonder. De eiwitten waren moeilijk verteerbaar. Het spul werd gesponnen en dan weer samengeplakt. het kreeg een soort textielbehandeling. Nylonvlees is niet eens zo'n gekke benaming. Uit poeder werd iets substantieels ge maakt, wel knap, maar ondanks alles is de TVP hier eigenlijk gewoon afge gaan. Een enkele keer krijgen we nog wel eens een vraag waar het kunst vlees gebleven is, maar dat komt vrij wel uitsluitend ran vegetariërs. Die vonden het wel prettig, een vervan ging voor vlees'. Bij de Nederlandse Vegetariërsbond zegt men, dat TVP alleen maar gemist wordt door mensen, die bezig waren vegetariër te worden. 'Net als mensen die ophouden met roken, wilden zij er iets voor in de plaats. Vooral in die overgangsperiode moest ten minste iets te zien zijn in het hoekje waar anders een stuk vlees lag. Maar de 'oude' vegetariërs walgden van de vleessmaak. Die deed ze denken aan dode dieren en een massa mensen zijn tegelijk ook consequente dierenbe schermers. Die vroegen ons dan, of ze zoiets niet met een notensmaak of zo konden maken.' op de Nederlandse binnenwateren maar toegestaan is: 80 meter lang en 11,20 breed. Als het volgend jaar echt in de vaart komt, kunnen er elke week 74 invalide en bedlegerige va kantiegangers mee. Jaarlijks zal deze J. Henri Dunant in totaal 2350 gasten een heel aparte vakantieweek bezor gen. Het gebeurde in Oost-Slowakije. Een dorpeling. Juraj Lacjo, dwong i.,et zijn familie een begrafenisstoet tot stilstand, maakte de kist open en keek of de overledene misschien zijn hemd aan had. Een buurman, met wie de Slowaak in onmin leefde, zou dat hemd hebben gegapt en in de kist gestopt. Nu is textiel in die streken nog altijd een artikel waar je niet zo één, twee. drie aan komt, maar dat was niet de reden van de begrafenis- rel. In de buurt waar Lacko vandaan komt, is men nogal bijgelovig en het verhaal wil, dat je over uiterlijk een jaar zelf in een doodskist terecht komt, als je hemd met een ander mee begraven wordt. Lacko had gehoord dat de buurman zich op hem wilde wreken door dat geintje met zijn hemd uit te halen en dus nam hij met zijn familie het zekere voor het onzekere. Alles was vergeefs. Het hemd zat er niet in. De politie had weinig begrip voor deze vorm van bijgeloof en ook de rechter kon geen waardering voor de doodsbange man opbrengen. Hij ver oordeelde hem tot vijf maanden ge vangenisstraf en mevrouw Lacko. die met de rest van de familie uiterst gebelgd over zoveel onbegrip het poli tiebureau bestormd had, tot twintig maanden voorwaardelijk. onbetaalbaar Barkeeper Gianfranco Vanucci in het Italiaanse Lavagna heeft zijn belasting aanslag binnen. Hij moet drie lire betalen en omdat het ministerie van financiën best begrijpt dat Vanucci daar wel even van staat te kijken, is de barkeeper afbetaling in drie ter mijnen toegestaan. De eerste lire moet deze maand, de volgende in oktober en de laatste in december voldaan zijn. Ondanks al die verzachtende maatre gelen zit Vanucci met z'n handen in z'n haar. Munten van één lire kent Italië niet (meer). Het hele bedrag van drie lire stelt niet meer voor dan een cent of twee, krap zelfs, en als de barman met de kleinste munt (vijf lire) zijn hele aanslag in eens betaalt, geeft hij de overheid bijna tweemaal te veel. waakhond Sinds hij in het brandpunt van de belangstelling staat, kan de democrati sche kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap George McGovern zich nergens meer vertonen zonder een persoonlijke lijfwacht. Zelfs hier, op hel Sylvanmeer in de staat Zuid- Dakota, waar hij wat ontspanning pro beert te vinden, moet er zo'n waak hond mee in de kano. Je vraagt Je af wat een geheim agent hier in geval van nood werkelijk kan uitrichten, maar helpen kanoën kan hij natuur lijk in elk geval. LOWIETJE KMI*»' Het vlot iets minder met het nieuwe hospitaalschip J. Henri Dunant dan het Rode Kruis gehoopt had. Eind deze maand zou de nieuwe Dunant in Arnhem van stapel lopen, maar door wat tegenslag moet het schip nu nog een paar maanden op de helling blij ven. Daarom zal aan die verlate tewa terlating geen bijzondere aandacht worden besteed, maar des te groter wordt het feest rondom dc officiële overdracht en doop begin volgend jaar. Het resultaat van de actie Ship Ahoy, waarvoor het publiek in oktober 1970 zo'n acht miljoen gulden bijeen bracht, mag er zij'n. Het nieuwe Kode Kruis-recreatieschip wordt zo ruim als Het is natuurlijk wel even een rommel in je kamer en de taal van de 'bouwvakkers' versta je ook niet, maar na afloop van de opknap beurt ziet het er een stuk beter uit.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7