WD komt weer met haar defensie-eisen Legerleiding treedt op tegen VVDM Telegraaf doet bod van 5,3 miljoen op Limburgs Dagblad ttfFlevohof Brouwbaasje B> Flevohof Breiende schapenhoedster Geen goedkope vluchten meer tussen België en Paramaribo Buit f 27.000 bij Haagse bankoverval Wegener's neemt Stadsblad over Koopman verdronken In België verongelukt Polanen: land gebaat met kabinet van KVP, ARP, CHU en PvdA Van Agt bezoekt weduwe vermoorde winkelier Groetactie strafbaar verklaard Toren van kerk in Winschoten voor één gulden te koop Twee doden bij botsing Het weer TROUW/KWARTET DINSDAG 1 AUGUSTUS 1972 Binnenland T3/K5 Vandaag gesprek met fractievoorzitter j Van onze parlementsredactie j DEN HAAG Minister De Koster (defensie) heeft gisteren opnieuw, nu in een gesprek niet adviseur Y. Scholten, de WD-eisen met betrekking tot liet defensie-budget op tafel gelegd. Naast j het loon- en prijsbeleid belooft dit een potentieel conflictpunt te worden bij de pogingen om het vijf-partijen-kabinet nieuw leven in te blazen. De VVD was in de crisisnacht met de grootste moeite akkoord gegaan met een uitgavenniveau van 3.86 procent van het nationaal inkomen, onder voorwaarde dat dit percentage voor de jaren 1974 en 1975 aanzienlijk opge trokken zou worden. De plotselinge ontslagaanvraag van de beide DS'70 ministers Drees en de Brauw maakte een afronding van de discussie hiero ver echter onmogelijk. Bovendien kon de VVD, met de nieu we verkiezingen in zicht, ook later niet meer op dit omstreden punt terug komen. In het kader van de derwijs) en Udink (Volkshuisvesting) lijmpoging heeft de WD nu de kans aangegrepen om deze kwestie opnieuw te berde te brengen. Mr. Scholten, die zich het gehele weekeinde op zijn taak had voorbe reid, heeft gisteren uitvoerig van ge dachten gewisseld met de ministers Langman (economische zaken) Boers- ma (sociale zaken) en Nelissen (finan ciën), die samen de sociaal-economi sche driehoek in het kabinet verte genwoordigen. Gisteravond ontving hij ook de ministers Van Veen (on- Deze stewardess-schapenhoedster van de chartermaatschappij Marlinair heeft speciaal ten behoeve van de fotograaf een breiwerkje ter hand genomen, maar verder slaat die bezigheid natuurlijk nergens op. De firma Dekker uit Axel heeft voor het eerst voor het vervoer van 85 ooien en 19 rammen naar Cork (Ierland) gebruik gemaakt van een vliegtuig. Het vervoer per schip biedt meer geschakeerde risico's. De beesten werden in speciale kooien aan boord van de DC-9 gebracht. SCHIPHOL Na de voor vandaag vastgestelde vlucht vanuit Oosten de naar Paramaribo, uit te voeren door de Belgische maatschappij 'Pom Air', zullen geen goedkope chartervluchten meer vanuit België op Suriname of soortgelijke vluchten van en naar de west mogen worden uitgevoerd. die beiden als plaatsvervanger optre den van de afgetreden DS'70-ministers De Brauw (wetenschapsbeleid) en Drees (Verkeer en waterstaat). Als laatste sprak de heer Scholten met minister De Koster. Fractievoorzitters Vandaag ontvangt 'verkenner' Schol ten de vijf fractievoorzitters. Hun op stelling zal, naar verwacht wordt, van beslissende betekenis zijn voor het al dan niet slagen van de lijmpoging. In de loop van woensdag hoopt de advi seur dan concrete voorstellen te doen, op basis waarvan de vijf partijen kunnen beoordelen of zij elkaar daar op kunnen vinden of niet. Nogfeze week kan dan blijken of een herstel van het vijf-partijenkabinet nog moge lijk is. Het zwaarste accent krijgt vandaag het gesprek met de fractievoorzitter van DS'70 over het loon- en prijsbe leid (een van de struikelblokken bij de besprekingen). Mr. Scholten heeft er de hele morgen voor uitgetrokken. Zoals bekend is DS'70 het niet eens niet de lijn van minister Boersma; de VVD aanvankelijk wel, maar deze par tij is daar nu wat van teruggekomen. De confessionele partijen staan hele maal achter de minister. Volgens het tijdschema zal de fractie voorzitter van de KVP, mr. Andries- sen om half drie 's middags op de kamer van Scholten, in het gebouw van algemene zaken, worden ontvan gen. De heer Wiegel (WD) zal die eer te beurt vallen om half vijf en 'savonds om half negen fractievoorzit ter Aantjes (ARP). Om half tien 'savonds sluit fractievoorzitter Tila- nus (CHU) de rij. Het is opvallend, dat de heer Aantjes volgens die sche ma maar een uur met de 'verkenner' zal praten, terwijl voor de anderen aanzienlijk meer tijd is uitgetrokken. Verwacht wordt, dat de heer Wiegel vandaag eveneens de WD-eisen met betrekking tot het defensiebudget te berde zal brengen, daarmee, naast het loon- en prijsbeleid een nieuwe bar rière opwerpend, voor het welslagen van de lijmpoging. De WD-politici hebben zich gisteren de hele dag teruggetrokken, om zich over deze politieke situatie te beraden. DEN HAAG Twee met nylonkou sen gemaskerde mannen hebben gis termiddag bij een gewapende overval op een filiaal van de nutsspaarbank in Den Haag 27.000 buitgemaakt. Zij kwamen in een groene volkswagen bij het bankgebouwtje aan de Hof- zichtlaan in de wijk Mariahoeve voor rijden. In de bank, waar op dat moment alleen de 58-jarige filiaalhou der H. J. Kleijn en de 22-jarige kas sier G. L. van der Veth aanwezig waren, dreigde een van de ongeveer 25-jarige mannen met een revolver en riep in gebrekkig Duits dat hij vlug geld moest hebben. De ander sprong over de balie en greep een zwarte tas met buitenlandse valuta en wat los geld. bij elkaar ƒ27.000. Daarna ver dwenen de overvallers in de auto, waarmee zij waren gekomen. De wa gen werd kort na de overval terugge vonden achter het station Mariahoeve. Mr. Y. Scholten, die zal onderzoeken of de breuk met DS'70 te lijmen is, begon gisteren op het ministerie van algemene zaken zijn besprekingen. Hij had onder meer een onderhoud met formateur, mr. Bieheu- vel (rechts). ADVERTENTIE nergens kun je zo geweldig spelen alsop Van een onzer verslaggevers HEERLEN De Holdingmaatschap pij De Telegraaf heeft een bod uitge bracht op alle aandelen van het Lim burgs Dagblad voor een totaalbedrag van 5.3 miljoen gulden. Voor elk aandeel van 250 wil De Telegraaf 1325 betalen, wat neerkomt op een koershoogte van 503. Die 1325 gulden kunnen de aandeelhouders in contan ten uitbetaald krijgen, maar ook in 525 contant en de rest in de vorm van tien certificaten van aandelen in het Telegraafconcern. In het bericht aan de aandeelhouders deelt de Holdingmaatschappij verder mee het bod gestand te doen. als tenminste 75 procent van de aandelen worden aangeboden, maar het wordt niet uitgesloten geacht, dat het con cern ook met een lager percentage genoegen neemt. Inmiddels is bekend geworden dat 35 procent van de aan delen al zijn aangeboden. Het bestuur van het Limburgs Dagblad heeft de aandeelhouders het advies gegeven het bod te aanvaarden en de stukken voor 18 augustus ter verzilvering aan te bieden. Op uiterlijk 22 augustus zal bekend worden gemaakt of de verkoop al dan niet zal doorgaan. Zoals we in Trouw/Kwartet \an gisteren al be richtten is ook Audet in Nijmegen van plan een bod te doen op het Limburgs Dagblad, maar dit concern zal pas m de week van 7 tot 12 augustus zijn plannen met dit dagblad ontvouwen. Dit is de belangrijkste conclusie van het gisteren in Den Haag beëindigde luchtvaartoverleg, dat een week gele den tussen de Surinaamse en Neder landse luchtvaartautoriteiten, naar aanleiding van deze vluchten, begon, In een gistermiddag door de Rijks luchtvaartdienst uitgegeven communi qué maken de beide delegaties bekend dat zij van oordeel zijn, dat het vervoer tussen' de rijksdelen Neder land en Suriname zowel voor geregel de als voor chartervluchten, uitslui tend is voorbehouden aan de nationa le luchtvaartmaatschappijen van de koninkrijkspartners. De KLM en de SLM. De beide delegaties zijn van mening dat dit vervoer door middel van vluchten via buurlanden de geest van eerder gemaakte afspraken zou kunnen aantasten De KLM heeft zich op verzoek van de Surinaamse delegatie bereid verklaard te zoeken naar een mogelijkheid haar tarieven op de vluchten van en naar de west te verlagen en vervoersvoor- waarden op te stellen, die gunstiger zijn dan de op het ogenblik geldende. (ADVERTENTIE' laat u zien hoe bier gebrouwen wordtop Overigens is er nu ook beroering in de kringen van aandeelhouders van het Limburgs Dagblad ontstaan. Een vijftal aandeelhouders heeft van de waarnemend directeur en commissaris J. Drehmans plaatsing van een adver tentie geëist, waarin zij de aandeel houders van het LD oproept niet in te gaan op het bod van De Telegraaf. De aandeelhouders wordt geadviseerd met het aanbieden van de LD-aande- len te wachten tot na de algemene aandeelhoudersvergadering van 9 au gustus. In de advertentie wordt er bovendien op gewezen, dat de aan deelhouders ook de ideële kant van de overneming van het LD bij hun overwegingen moeten betrekken. Het is nog niet bekend of dc directie van het LD op de eis van deze vijf aandeelhouders zal ingaan en tot plaatsing van de bewuste advertentie zal overgaan. In ieder geval is er een ultimatum gesteld. De directie heeft tot woensdag de tijd om de eis te overdenken. Daarna zal de advertentie aan andere dagbladen ter plaatsing worden aangeboden. Een voorlopig actiecomité 'Limburgs Dagblad', bestaande uit een aantal jongeren uit Liraburg, heeft volledige instemming betuigd met een eerder ultimatum, dat de redactie van het LD aan de directie heeft gesteld. Het comité zegt in een communiqué be reid te zijn de harde acties van de redactie te steunen en eventueel uit te breiden In het ultimatum, dat vannacht om 24 uur afliep, wordt van het bestuur geëist, dat verdere stap pen tot uitvoering van de voorgeno men inlijving van de krant door De Telegraaf onmiddellijk worden stopge zet. Zo niet, dan is een staking niet uitgesloten. Overigens bestond daarover bij het sluiten van deze krant nog geen dui- ROTTERDAM De directies van de Nederlandse Dagbladunie NV en We gener's Courantenconcern NV te Apeldoorn hebben overeenstemming bereikt over samenwerking ten aan zien van het tweemaal per week ver schijnende huis-aan-huisblad het Stadsblad te Utrecht. Deze samenwer king zal hieruit bestaan dat Wegener de exploitatie van Het Stadsblad voor haar rekening neemt, terwijl aan de Nederlandse Dagbladunie de techni sche vervaardiging is opgedragen. Op 1 augustus zullen alle aandelen van NV Publiciteitsbureau 'Vera' uit geefster van Het Stadsblad, door NDU aan Wegener worden overgedragen. De fusiecommissie van de SER en de betrokken vakroganisaties zijn op de hoogte gesteld. BREDA De 52-jarige koopman J. Troost uit Breda is gisternacht ver dronken bij zijn woonark. De man is vermoedelijk in de duisternis naast de loopplank naar zijn schip gestapt. DINANT (Belga) De 17-jarige Jo hannes van Scheik uit De Meern bij Utrecht is gisteren in het ziekenhuis van Dinant overleden aan de gevolgen van een ongeluk waarbij hij een sche delbreuk opliep. Hij botste bij Vo- nechte met zijn bromfiets tegen een auto. delijkheid. Het dagelijks bestuur van de Nederlandse Vereniging van Jour nalisten (NVJ) heeft gisteravond in Heerlen deelgenomen aan het redac- tieberaad van het Limburgs Dagblad, maar over de inhoud van de te voe ren acties was nog geen overeenstem ming bereikt. Na schorsing van het beraad gisteravond heeft de NVJ con tact opgenomen met de Unie van beambten, leidinggevend en hoger personeel (BLHP) en de grafische bond om tc overleggen over het standpunt, dat de bonden na afloop van het ultimatum zullen innemen. Daarna zou opnieuw contact worden opgenomen met de redactiecommissie van het Limburgs Dagblad om te komen tot een gezamenlijke taktiek. Voor de redactie van het LD staat in ieder geval vast, dat ze voor alles zelfstandig wil blijven, los van Audet en van Dc Telegraaf. PARAMARIBO 'De beste oplossing voor Nederland is een regering waar in de confessionele partijen (KVP. ARP en CHU) samengaan met de PvdA' zo verklaarde de Surinaamse gevolmachtigd minister in Nederland dr. J. D. v. Polanen in een vraagge sprek met het Surinaamse ochtend blad 'De ware tijd.' Minister Polanen, die gistermorgen in Nederland terugkeerde na een werk bezoek van een week aan Paramaribo, zei verder in het vraaggesprek het voor mogelijk te houden dat de drie confessionele partijen met een geza menlijke lijst uit zouden komen. Het zou hem ook niet verbazen als de PvdA zonder bindende afspraken aan de verkiezingen zou deelnemen. 'Dit houdt voor deze partij meer manoeu vreerruimte in bij de kabinetsforma tie na de verkiezingen', aldus minister Polanen. DEN HAAG Minister Van Agt (justitie) heeft gistermiddag een be zoek gebracht aan de weduwe van de Schiedamse winkelier Van den Bosch, die onlangs bij een roofoverval om het leven kwam. De minister betuigde mevrouw Van den Bosch rijn deelne ming met het verlies van haar man. en deelde haar mee, dat haar een bedrag ineens is toegekend. Direct na de dood van de winkelier waren Rotterdamse en Schiedamse po litiemannen aanwezig. Het bleek dat zij de twee rovers op heterdaad wil den betrappen. Later verklaarden de commissarissen van politie in Rotter dam en Schiedam dat de politie deze zaak 'verkeerd heeft getaxeerd'. Men had niet verwacht dat de twee ge bruik zouden maken van geweld. In verband met deze zaak is gezegd dat de bescherming van de burger vóór het belang van de aanhouding van verdachte personen gaat. Van een onzer verslaggevers WINSCHOTEN De Nederlandse hervormde gemeente wil de toren van de hervormde kerk, compleet met ca rillon, aan de gemeente Winschoten slijten voor één gulden. Er zijn dan echter wel herstelwerkzaamheden no dig voor ruim 57.000 gulden, waar voor de gemeenteraad dan een krediet beschikbaar moet stellen. Volgens B. en W. worden deze kosten echter volledig gedekt door bijdragen van de vereniging 'Handel en nijver heid' en uit particuliere fondsen. B. en W. willen het monument wel graag voor Winschoten behouden Be paald is dat na de koop de carillon- commissie inspraak behoudt en dat de kerkvoogdij de klok mag blijven lui den. NORG De 59-jari.ee M. Plazier uit Een (Dr) en zijn 59-jarige zuster, mevrouw W. Veenstra-Plazier. zijn jistermiddag te Norg om het leven gekomen, toen de auto die door de heer Plazier werd bestuurd, tegen een boom vloog. Over de oor/aak van het ongeluk was gisteren nog niets be kend. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Tegen liet dagelijks bestuur van de Vereniging van dienstplichtige militairen (VVDM). dat de dienstplichtigen heeft opgeroepen vandaag massaal de groetplicht te negeren, zal proces-verhaal worden opgemaakt op verdenking van het aanzetten tot onkrijgstuchtelijke handelingen. Dit heeft de VVDM gisteren bekendgemaakt. Het verbaal zal worden opgestuurd naar de militaire justitiële autoriteiten, die over verdere vervolging zullen moeten beslissen. Hondsdugenbuien Van onze weerkundige medewerker Het weer blijft onstandvastig. Hier en daar vallen buien maar daar tussen door eist de zon ook ivat tijd op Alles bijeen een variabel weertype met gematigde temperaturen van om en nabij de 20 graden. Waar een bui langs trekt kan het hozen, dat is nu eenmaal vaak zo in juli en augustus. De laatste maand schrikt, wanneer het hard tegen hard gaat, soms zelfs niet voor een windhoos terug. We hebben vorige week een ogenblik ge dacht dat het zich boven Schotland opbouwende hogedrukgebied de inlei ding zou zijn tot een nieuwe zomerse periode, vooral toen het zich naar Scandinavië ging uitbreiden. De hond se krachten waren echter te sterk. Wanneer zo'n maximum niet voldoen de greep op de hogere atmosfeer kan krijgen, bleef het daar te koud en wordt het donderen. We hebben het goed kunnen zien aan de eind vorige week over ons land rondzwervende koude. Op dit ogenblik schijnt de Noordzee aantrekkingskracht Ie heb ben op storingen. Er bevindt zich daar een oud lage drukgebied boven Denemarken en ook een kern boven Engeland schijnt belangstelling voor de Noordzee te hebben Om zeven uur gisteravond werd in Bedford ten noordwesten van Londen de laagste barometerstand van de Britse eilanden gepeild tc weten 1002.2 rnillibaar. In Tiree op de He- briden viel gisteren overdag 24 mm regen, in Birmingham meer dan 30 en op vliegveld Le Bourget 14 mm. Wan neer er geen werkelijke 'regeringswis seling' komt cn het bij lijmen blijft, zou de weerssituatie deze zomer wel eens zorgelijk kunnen blijven, laat ons zeggen tot prinsjesdag. wisselend weer r Waarschijnlijk zal de zaak strafrechtelijk worden afge daan, wat betekent, dat het VVDM-bestuur voor de krijgs raad zal moeten verschijnen, zo deelde VVDM-voorzitter Kees Beeinsterboer maandag mee, nadat hij samen met secretaris Bart Poiesz de hele morgen door de mare chaussee was verhoord. De overige leden van het uit ne gen man bestaand dagelijks bestuur zullen eveneens nog door de marechaussee worden gehoord. tijdens het verhoor heeft de VVDM-voorzitter de mare chaussee meegedeeld, dat de VVDM van mening blijft, dat de aangekondigde groetactie niet krijgstiK-htondermijnend is. 'Daarvan is alleen sprake, wanneer we de Nederlandse krijgsmacht zouden belemme ren goed te functioneren. En volgens ons beïnvloedt het ne geren van de groetplicht het functioneren van die krijgs macht op geen enkele manier nadelig,' aldus Kees Beemster- boer. Zoals was aangekondigd heeft de legerleiding inmiddels een order uitgevaardigd, waarin meedoen aan de VVDM-actie strafbaar wordt verklaard. In de order wordt verder meege deeld. dat meerderen, die tij dens de actie een oogje dichtknijpen, zich aan een krijgstuchtelijk vergrijp schul dig maken. Deze order is maandag in alle kazernes tij dens de appèls voorgelezen. De voorlichtingsdienst van het ministerie van defensie heeft bevestigd, dat gisteren evenals vrijdag trouwens in de kazernes op grote schaal VVDM-affiches en pamfletten, waarin tot de actie wordt op geroepen. in beslag zijn geno men. Tal van afdelingsbe stuurders van de VVDM zijn door de marechaussee gehuurd. Na eerst al vrijdagavond in actie te zijn gekomen heeft de marechaussee zondagavond op nieuw een inval gedaan in het hoofdkantoor van de VVDM in de Hojelkazerne in Utrecht. Secretaris Bart Poiesz werd op verzoek van de officier van piket door leden van de mare chaussee in zijn kraag gegre pen, toen hij brieven, die de VVDM naar haar afdelingen wilde sturen, in een auto laad de. In de brieven stonden richtlijnen voor de nationale groetactie, die vandaag wordt gehouden. De 'groetweigerdag' van de VVDM zal leiden tot een ver dergaande polarisatie van de verhoudingen binnen de krijgsmacht. Dit soort acties zal een verwijdering in de verhouding beroepspersoneel- dienstplichtigen tot gevolg hebben.' zo stelt de bond van verplicht, vrijwillig en voor malig dienende militairen OPKLARINGEN MIST REGEN HAGEL Twee jaar geleden hield de VVDM ook een groetactie. Op de Dam werden demonstratief burgers gegroet door dienstplichtige militairen. Dit uit protest tegen dc hoge celstraf voor een soldaat, die de militaire groetplicht negeerde. (BVVVDM), die beschouwd kan worden als de rechtse te genhanger van de VVDM. in een verklaring naar aanleiding van de groetactie van dc VVDM De BVVVDM meent, dat de VVDM dit soort acties houdt nm de aandacht van interne conflicten over de taak van de vereniging af te leiden. 'Men zet de dienstplichtigen aan tot het plegen van een krijgstuchtelijk vergrijp, wat kan escaleren tot een straf baar feit,' aldus deze bond, die voorziet, dat de legerleiding hierop 'zonder twijfel', zal rea geren.' De defensietop zal zich wellicht gedwongen voelen de verleende faciliteiten (automa tische inhouding van de VVDM-contributie op de wed de en vrijstelling van de VVDM-hoofdbestuursleden) in tc trekken.' zo voorspelt de BVVVDM hoopvol. 'Een en ander zal in de WDM worden opgevat als een aanval op de hele vereniging, waarna men de intcitc conflicten over de taak van de VVDM zal verge ten.' ONWEER BEWOLKING 10 MAX. TEMP. *10 MIN. TEMP. WINDRICHTING Weerrapportcn van gisteravond 19 uur Ma ximumtemperaturen en neerslag in m.m van 7-19 uur. Amsterdam zwaar bew 19 0; De Bilt zwaar bew 19 0; Doelen halt bew 19 0; Eelde zwaar bew 21 0,1Eindhoven zwaar bew 21 0: Den Helder zwaar bew 19 0; Luchth Rtd geheel bew 19 0; Twente half bew 20 0. Vlissingen regenbul 13 1: Zd Limburg half bew 20 0,3: Aberdeen geheel bew 16 3; Athene niet ontv; Barcelona half bew 27 0: Berlijn licht bew 22 0,1; Bordeaux zw bew 22 1; Brussel half bew 21 0.4; Frankfort regenbui 22 1; Genève zw bew 24 0; Helsinki onbew 13 0; Innsbruck regenbul 20 0.5: Kopenhagen half bew 19 1: Lissabon half bew 25 0: Locarno licht bew 22 0; Londen zw bew 22 2; Luxemburg onweer 19 8; Ma drid licht bew 34 0: Malaga onbew 27 0; Mallorca vrijwel onbew 28 0; Mdnehcn on weer, Nice onbew 26 0; Oslo onweer 23 2: Parijs onweer 21 14; Rome half bew 27 0: Spoit bew 27 0; Stockholm licht bew 24 2. Wenen onbew 22 13 ZUrlch zw bew 21 0, Casa Blanca zw bew 25 0; Istanboel onbew 30 0; Las Palmas licht bew 27 0; Tel Avlv onbew 29 0. Tunis licht bew 31 0. HOOGWATER; 2 augustus 1972: Vllsstngen lc getij 6.30 - 2e getij 18.47: Haringvliet aan de Zeezijde 8.09-20.33. Rotterdam: 9.23-21 34; Srhevenïngen: 7.22-19 48: I.Imuiden 8 11- 20 37 Den Heldor 12 04Harlingcn 2.10- 14.26; Delfzijl 4.33-16.44.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5