Nieuwe Leidlse Coeramnt Britse troepen weer baas in wijken van IRA Confessionele drie komen niet met één lijst !uw Positie Eagleton lijkt onhoudbaar Paul Henri Spaak (73) overleden Schip met betogers zoek in kernproefgebied krant I JSgXgOMnik /ier schaatsers in profploeg Buien In deze krant Bij komende vervroegde verkiesingen Overstromingen teisteren Azië Tsjechoslowaakse kapers veroordeeld Burgemeester als wagenbewoner Amerikaanse DC-8 bij Miami gekaapt Rapport club van Rome vliegt de deur uit Piper maakt noodlanding: horloge stuk I bon maar vooral misschien goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is. DINSDAG 1 AUGUSTUS 1972 53ste jaargang HRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING eenstraat 37 Postbus 76 Telefoon: 01710 - 31441 en 20388 (red.) „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" {4 Veilig gekocht bij de vakman Bij VERDUYN INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 8,76 per maand, per kwartaal 25,90 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur. IELFAST, LONDEN (Reuter, UPI, AP) Britse militairen, ge- teund door tanks en pantserwagens hebben gisteren voor zonsop- ang in Belfast, Londonderry en andere Noordierse steden de wijken ezet waar het Ierse Republikeinse Leger maandenlang heer en mees- er is geweest. Alleen in Londonderry werd verzet geboden. Daar neuvelden twee leden van het IRA. Iet tot 21.000 man versterkte Engelse iger in Noord-Ierland voerde de ac es in enkele uren uit. De tot buldo- ers omgebouwde tanks ruimden de arricaden op en zwaar gewapende ïilitairen trokken de wijken binnen, egen acht uur gistermorgen kon de igerleiding melden dat het leger in eel Ulster de toestand meester was. )e bevolking had vrij algemeen de aad van William Whitelaw, de minis- r voor Noord-Ierland, niet op straat e komen, opgevolgd. Die raad, zondag- ond gegeven, was een aanwijzing at er spoedig een actie ondernomen ou worden. Hoewel de provisionele ïilitante vleugel van het IRA had angekondigd dat ze tot de laatste ïan zou vechten bij een Britse aan- al, werd in Londonderry nagenoeg een verzet geboden. Hier en daar aren sluipschutters actief, maar die erden snel uitgeschakeld. Daarbij leuvelden twee man. De militairen :den geen verliezen. les doden lders in Ulster zijn gisteren zes oden, waaronder vrouwen en kinde- en, gevallen bij een explosie. Dat ebeurde in het dorp Claudy bij Lon- onderry. Een van de slachtoffers was en kind van acht jaar. Er vielen erder 28 gewonden. Een postkantoor, en hotel en een huis zijn beschadigd, r gingen drie bommen af, die in eparkeerde auto's waren verstopt, ernadette Devlin, die zondag de be- olking in Londonderry nog had op- eroepen zich te verzetten, heeft gis- iren de actie 'een onderdrukking oor het Britse leger in zijn ergste orm' genoemd. 'De stem van het rije Derry zal gehoord worden. Als e Engelsen denken dat de barricaden enige vorm van verzet in Derry jn dan hebben ze het mis. De dag 'an onze sportredaktie MSTERDAM Volgens Noorse Sgslieden is er door veertien top- haatsers een profgroep gevormd. rie de profgroep gaat sponsoren is og volstrekt onbekend. Officieel zijn e namen ook niet vrijgegeven, jaar uit betrouwbare bronnen kwam isteren het bericht, dat vier Neder- nders deel uit gaan maken van de loeg: Ard Schenk, Kees Verkerk, Jan ols en Eddy Verheijen. Officieel zal e ploeg aanstaande vrijdag in Stock olm worden gepresenteerd. Plaatselijk regen of een bui, hier en daar met onweer. Zwak ke tot matige wind uit uiteenlo pende richtingen. Maximum temperaturen omstreeks 20 gra den Celsius. Morgen en overmorgen: vooral aanvankelijk enkele buien en weinig verandering in tempera tuur. Zon op: 05.03 zon onder: 20.28. Maan op: 22.49 maan onder: 14.27. Vat zeggen of enken cle dieren? Is het nu nog geen sluitingstijd?' Ingezonden door A. S. A. de Haan-Van ottenburg. Harmoniehof 45 bv Am- tcrdam) eens o ma!' Ingezonden door mevr. Snaters, Von iebigstraat 11 Nieuw Vennep), eidc prijsv. innaars ontvangen dertig ulde.i. zal komen dat de barricaden steen voor steen weer zullen worden opge bouwd,' aldus het onstuimige lid van het Lagerhuis. Een woordvoerder van het IRA ver klaarde dat er binnen enkele dagen een verzetsbeweging onder de bevol king zou worden georganiseerd. Minister Whitelaw merkte gisteren op, dat 'de actie absoluut noodzakelijk was in het belang van de hele bevol king van Noord-Ierland'. Ik hoop dat beide partijen zich zullen realiseren dat het leger er is om hen te bescher men. Ik hoop dat zij zich bevrijs zullen voelen van de intimidatie van de terroristen'. Lof In het Britse Lagerhuis hadden spre kers van de regeringspartij en de oppositie veel lof voor de actie van het leger. Iedereen was opgetogen dat er zo weinig slachtoffers bij zijn ge vallen. De Ierse premier Jack Lynch heeft de actie 'zeer verontrustend' genoemd. Hij drong er bij alle partijen in Ulster op aan eerst zorgvuldig en ernstig te overwegen wat de gevolgen zullen zijn van eventuele verdere stappen. 'We moeten vermijden dat er nieuw lijden ontstaat en dag er nog meer onschuldige slachtoffers vallen,' aldus Lynch. Liam Cosgrave, de leider van de grootste oppositiepartij in Ierland, vond dat de invasie in de rooms- katholieke wijken een misdaad was, die 'op de rand van waanzin' lag. De kans op een politieke oplossing achtte hij nu zo goed als verkeken. Economisch plan De Britse regering heeft gisteren een economisch plan voor Noord-Ierland bekendgemaakt. Dit plan, dat ongeveer 240 miljoen gulden gaat kosten, heeft ten doel nieuwe impulsen te geven aan de industriële expansie in Ulster en de werkloosheid terug te dringen. Het pakket van maatregelen, die over een periode van twee jaar worden uitgespreid, is bedoeld om de econo mische pijn als gevolg van de geweld daden van de laatste jaren, te verlich ten. Het voorziet onder meer in steun aan de landbouw de industrie en de handel, het recruteren van veiEgheids- personeel en het terugbetalen van belasting aan dienstverlenende be drijfstakken en constructiebedrijven. BRUSSEL (UPI, Reuter, AP) Paul Henri Spaak, voormalig eer- ste-minister en oud-secretaris-ge neraal van de Noordatlantische Verdragorganisatie is gistermor gen om half een op 73-jarige leef tijd in Brussel overleden. Volgens zijn familie had Spaak een vakantie op de Azoren afgebroken en was hij vorige week vrijdag wegens niermoeilijkheden naar Brussel terug gekeerd. De reis werd, volgens Spaaks broer, de Franse filmregisseur Char les Spaak, aan boord van een vlieg tuig gemaakt. De Belgische regering heeft gisteren na de bekendmaking van het overlij den van Spaak een belangrijke begro tingsvergadering onderbroken. Pre mier Eyskens zei: 'De regering heeft met droefenis kennis genomen van het overlijden van de heer Paul Henri Spaak. Gedurende zijn lange en briljante carrière heeft de heer Spaak zijn land, de opbouw van Europa en de vrede belangrijke diensten bewe zen. Wij zullen ons deze grote staats man, die zoveel gedaan heeft voor de faam van België, ltijd herinneren'. De Europese Commissie van de EEG zei in een communiqué 'diep getrof fen' te zijn door het overlijden van Spaak. 'Europa heeft een van zijn stichters verloren', aldus het commu niqué. 'Na de tweede wereldoorlog was hij een van degenen, die de grondslag legden voor de ideologie van de Europese eenheid'. Giuseppe Vedovato, de Italiaanse voorzitter van de Assemblee van de Raad van Euro pa. gaf een soortgelijke verklaring uit. Uit tal van wereldhoofdsteden zijn in Brussel boodschappen van deelneming ontvangen. Zo liet een woordvoerder van buiten landse zaken in Den Haag weten, dat de Nederlandse regering met droef heid heeft kenni'-genomen van het overlijden van de grote Belgische staatsman. In Den Iïaag herinnert men in het bijzonder aan de bijdra gen van Spaak aan twee helangrijke gebeurtenissen: de totstandkoming van de Benelux en de vorming van de Europese Economische Gemeenschap. Zie voor een levensbeschrijving pag. 8 Inwoners van Londonderry worden door Britse militairen gefouil leerd, nadat de militairen de bolwerken van het Ierse Republikeinse leger waren binnengetrokken. WASHINGTON (UPI) Vannacht zou de Democratische presi dentskandidaat George McGovern een beslissend gesprek hebben u.^t Thomas Eagleton, zijn keus voor het vice-presidentschap. Binnenland WD komt weer met haar defensie-eisen5 Legerleiding treedt op tegen de VYDM 5 Buitenlanders knappen hier krotwoningen op Buitenland Opnieuw politiek proces in Praag Sport George Knobel over zijn MW Lezers schrijven Boekenctalage Recept Radio en tv Commentaar Maandbladen Dichtbij en verder Puzzel Familieberichten RITA 'Hoera, hoera, 't is twaalf uur. Ik ben jarig.' Van onze parlementsredactie DEN HAAG Bij de komende vervroegde verkiezingen zullen de drie confessionele partijen, de KVP, ARP en CHU, niet met één gezamenlijke lijst uitkomen. Dit is de verwachting, nu er in de ARP grote bezwaren bestaan tegen een versnelde procedure om de leden van de partij mee te laten beslissen over fusie met de andere twee confessionele partijen. De inspraak van de partijleden, aldus bet overheersend gevoel in bet partijbestuur van de ARP, moet volledig tot baar recht komen. De afgelopen dagen is zware druk op McGovern uitgeoefend Eagleton te la ten vallen omdat er een heftige dis cussie is ontstaan over het feit dat Eagleton in de afgelopen jaren drie maal voor een zenuwinzinking is be handeld. Aanvankelijk wilde McGovern niets weten van terugtrekking van zijn 'running mate', maar nu enkele grote kranten in de VS hebben aangedron gen op een nieuwe kandidaat voor het vice-presidentschap, schijnt McGovern te aarzelen. Eagleton zelf wilde giste ren nog niet aan aftreden denken. Hij zou alleen zijn kandidatuur intrekken als McGovern hem dat zou vragen. De beschuldiging van de journalist Jack Anderson, dat Eagleton destijds gear resteerd zou zijn wegens rijden onder invloed, blijken uit de lucht te zijn gegrepen. Anderson heeft zijn veront schuldigingen aangeboden. McGovern heeft Eagleton zondag nog geprezen als een van de beste nieuwe senatoren. Hij geloofde dat de senator helemaal hersteld was, maar voor het eerst vroeg McGovern zich in het openbaar wel af of het rumoer om de kwestie zijn campagne niet zou scha den. Hij wilde daar met zijn adviseurs nog eens lang over praten en zou dan vannacht (maandagavond plaatselijke tijd) de zaak met Eagleton uitpraten. Een van zijn adviseurs heeft voor de televisie al verklaard dat het beter zou zijn als McGovern een andere man naast zich koos. MANILA (Reuter) President Fer dinand Marcos van de Philippijnen moest gisteren met zijn helikopter een noodlanding maken, toen hij de door ernstige overstromingen geteis terde delen van Luzon bezocht, zo werd gisteren uit de hoofdstad Manila vernomen. Door de watersnood op de Philippijnen zijn al zeker twee mil joen mensen dakloos geworden. Op sommige plaatsen staat het water drie meter hoog. Nog meer regen wordt voorspeld. Ook elders in Azië kampt men met wateroverlast. In de Oostindi^se sta ten Assam. West-Bengalen en Bihar zijn de afgelopen vier dagen zeker 92 mensen omgekomen. Het ergst is As sam getroffen, waar de Bramapoetra over een lengte van achthonderd km is overstroomd. In deze staat zijn 55 mensen verdronken. Met helikopters van de luchtmacht wordt voedsel naar de afgesneden dorpen gebracht. Ook het noorden van Bangladesj heeft te lijden van zware regenval. In het district Rangpoer zijn ongeveer acht honderdduizend mensen van de bui tenwereld afgesloten. Er staat een gebied van vijfduizend vierkante kilo nieter onder water. OIRSCHOT De 45-jarige militair H. M. Hoogendoorn is gistermorgen in een ziekenhuis te Tilburg overle den. Enkele uren daarvoor was hij in Oirschot (NB) met zijn auto tegen een hoorn gereden er over de kop geslagen. Onder normale omstandigheden, wan neer het kabinet-Biesheuvel zijn tijd zou hebben uitgezeten, waren de eerstkomende Kamerverkiezingen pas in 1975 gehouden. In de nota van de Contactraad van de drie partijen wordt aanbevolen in dat jaar geza menlijk met één lijst uit te komen. Het laat zich echter aanzien, dat reeds ir februari of maart verkiezingen worden gehouden, uit te schrijven door een confessioneel minderheidska binet, dat vermoedelijk het resultaat zal zijn van de kabinetsformatie. Het bestuur van de Arjos heeft zich in een open brief uitgesproken tegen een geforceerd besluit (men heeft twee jaar minder de tijd om te beslissen) over één gezamenlijke lijst. Het be stuur van de ARP is het hier over het algemeen mee eens. In de KVP daarentegen wordt minder zwaar getild aan het probleem van de inspraak van de partijleden en denkt men via een vroeger, nog deze maand, te houden partijraadsvergadering tot een beslissing te komen, waar de gehele partij achter staat. Het bestuur van de KVP heeft gisteravond over deze problemen vergaderd. Behalve in het bestuur van de ARP is men ook in de Tweede Kamerfractie van deze partij niet enthousiast als kandidaten op één gezamenlijke lijst worden geplaatst, bij de verkiezingen in februari of maart. Wel zou men van de partij meer vrijheid en man daat willen hebben om na de verkie zingen meer samen te doen met de NEURENBERG (DPA, Reuter) Twee Tsjechoslowaakse mijnwerkers, de 28-jarige Karei Dolezal en de 23- jarige Antonin Lerch, zijn gisteren in Neurenberg tot elk zeven jaar gevan genisstraf veroordeeld. Zij hadden op 18 april een vliegtuig van de Tsje choslowaakse nationale luchtvaart maatschappij naar Neurenberg ge dwongen, waarbij een tweede piloot gewond werd. De eis was acht jaar. ANDEL Het Teede-Kamer- lid mr. J. N. Scholten (AR) burgemeester van de Brabantse gemeente Andel, zal in de twee- de helft van augustus enige da gen in een 'klassieke' woonwa gen door Nederland trekken. Hij doet dit op uitnodiging van de landelijke vereniging van woonwagenbewoners. Deze vroeg enkele Kamerleden een tijdje in de huid van een woon wagenbewoner te kruipen in verband met de 'de grote onte vredenheid' van het woonwa- genbeleid. Mr. Scholten: 'Vooral voor een gemeentebestuurder kan het in teressant zijn om deze proble men eens van de andere kant te bekijken.' fracties van de KVP en CHU. Zoals bekend zijn de ervaringen van de samenwerking tussen de fracties gun stig. In de fractie van de ARP staan Ka merleden als Hans de Boer en Ad Schouten nog zeer gtreserverd tegen over het samengaan. In 'Nederlandse Gedachten', het partijblad van de ARP, oefent drs. Schouten principiële kritiek uit op de nota van de Contact- raad, waarin onder meer de gezamen lijke lijst wordt aanbevolen. Hij valt over de zin. waarin wordt gezegd dat het Evangelie uniek is. terwijl er direct wordt bijgezegd, dat het Evan gelie niet exclusief is. 'Wie zo de kwalificatie 'niet exclusief' bezigt, misvormt het Evangelie', aldus drs. Schouten. Zijn indruk is. dat in deze zin bewust is gekozen '-oor een grote denkfout om de kool en de geit te sparen ten koste van de Bijbelse boodschap. De nota van de Contactraad is zeer arm als het gaat om een visie op de overheid. Het geloof in een proces MIAMI (Reuter, AP) Een Ameri kaanse DC-8 toestel is gisteravond gekaapt juist voor het zou landen op het vliegveld van Miami, zo maakte het Bureau voor de Burgerluchtvaart bekend. Nadat hij in Miami was ge land eiste de kaper een losgeld van een miljoen dollar voor de 94 passa giers en zeven bemanningsleden. Ook eiste hij, dat men hem naar Algiers zou vliegen. UTRECHT In vier maanden zijn in ons land meer dan 200.000 exem plaren van het rapport van de club van Rome verkocht, meer dan in de rest van de wereld, zo heeft de uitge ver van de Nederlandse editie giste ren verklaard. Over een paar dagen verschijnt de zesde druk. van mentaliteitsverandering, dat zal resulteren in harmonie en bevrijding, noemt drs. Schouten een gevaarlijk vooruitgangsgeloof. Zijn conclusie is, dat het licht op de weg naar een christen-democratische beweging op rood moet worden gezet. Het opont houd kan dan gelegenheid geven tot bezinning. ARNHEM De tweede luite nant vlieger Jan van der Veen heeft gistermiddag omstreeks twaalf uur vlakbij de vliegbasis Deelen een noodlanding moeten maken met een Piper Cub van de groep lichte vliegtuigen. De heer Van der Veen kon onge deerd uit de deerlijk gehavende machine kruipo Een aardige mazzel op zijn verjaardag: Jan van der Veen werd gisteren 21 jaar. De Kornet J. W. Griefink, die als waarnemer meevloog, brak een pink. Van der Veen kreeg te maken met motorpech, op liet moment van het zoge naamde 'doorstarten'. Bij deze procedure wordt de machine zo dra deze geland is direct weer met fors vermogen opgetrokken. De Piper kwam terecht in een korenveld. Na de 'landing' zijn de even fortuinlijke als onfor tuinlijke vliegers naar de 'crew- room' gegaan om de verjaardag en de geslaagde noodlanding te vieren. Tijdens het zingen van 'Lang zal'ie leven' kwam de heer Van der Veen tot de ontdekking dat zijn verjaardagscadeau, een splinterneiuw polshorloge, op een paar minuten voor twaalf stil was blijven staan. Blijkbaar waren de rollen op een gelukki ge manier verwisseld: de piloot shockproof, zijn horloge niet. AUCKLAND (Reuter) Het Nieuwzeelandse schip Roël, dat vorige maand hel gebied is binnengevaren waar de Fransen atoomproeven houden, is officieel als vermist opgegeven. Er waren vijf mensen aan boord, die met hun aktie wilden voorkomen, dat de Fransen hun voorgenomen proeven zouden houden. Inmiddels hebb ende Fransen echter al enkele proeven genomen en zij hebben verklaard dat de mensen, die ondanks de waarschuwingen het proefgebied bin nengingen, dit op eigen risico deden. De organisatoren hebben verklaard dat het schip op 2 juli is vertrokken, maar dat het volgens de Franse autoriteiten nooit is aangekomen in het proefgebied bij de Mururoa atol. Op 6 juli is voor het laatst een boodschap van het schip ontvangen. Aan boord waren kapitein S. Brookes. Barry Mitcalfs, een leraar op een pedagogische academie in Wellington en drie andere Nieuwzeelanders. noteer als nieuwe abonnee Naam: een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! betaalt per: een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. Adres: - Plaats: maand kwartaal Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart qa. 4 gulden abonnementsgeld. mapje post papier met enveloppen pletine schaaltje (flessen- onderzetter) handige paraatmap met brief- papieren pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1