- dag, maandag 'Ik denk niet dat mijn rol ik overleef kort en klein riubllkatle werdt met de naam \an de mender ondertekend. Brieven kunnen wor den gezonden aan de herr Joh. C. Franckcn. secretaris van de hootdrcdaetlr vac Trouw- Kwartet. Poatbus si». Amsterdam. (te§pecept De mannen willen niet Het horloge met armslag TROUW/KWARTET MAANDAG 31 JULI 1972 Binnenland Tfi K6 Landloopster Jane Fonda misschien kan je dat ijdel noe men. Zowel mateloze idiote kri- titek, als mateloze idiote bewon dering leg ik naast me neer. Dat is allemaal een beetje bela chelijk. Ik vind werken fijn, ik vind het heerlijk als het me lukt. Critici zijn net als fans: je moet ze met een korreltje zout nemen. Wie alles klakkeloos aanneemt wat zijn vijanden en bewonderaars vinden, wordt niet zo geweldig gelukkig, denk ik.' De dochter van Pablo Je zou denken: als je de doch ter bent van Pablo Picasso, dan ben je de hele dag druk in de weer om van je vader wa* aar dige kunstwerkjes af te pinge len. Maar nee. Paloma Picasso, de 22-jarige dochter van de gro te schilder, is zelf werkzaam. Ze doet ook iets artistieks: ze ont werpt kleren, sieraden en schoe nen. Paloma woont in Parijs en kleedt zich met vodden van de vlooienmarkt. Dat maakt haar tot een 35-jarige dame ondanks haar 22 jaar. Maar ze is er gelukkig mee. En ze was he- leméél door het dolle heen toen de grote modekoning Yves Saint Laurent een paar van haar ontwerpen kocht. 'Schil derijen zijn wel leuk natuurlijk, maar kleren kun je aantrekken. Dat betekent een dimensie méér.' Molly Geertsema Zoontjes van bekende Nederlan ders hebben het vaak moeilijk. Zo ook één van de drie kleine Geertsemaatjes. Aan het veer tiendaagse magazine Mach ver telde minister Molly Geertsema dat één van de leerkrachten zijn zoon duchtig plaagde. 'Die man reisde me door het hele land achterna en ging tijdens vergaderingen met me in debat De volgende morgen zei hij dan steevast tegen mijn zoon: 'Nou, ik heb je vader gisteren weer behoorlijk te pakken gehad; hij had geen enkel weerwoord'. Toen heb ik wat ik anders nooit doe aan het school hoofd gevraagd of hij deze man niet van mijn vergaderingen kon weghouden'. 'Ik ben niet ijdeler dan een ander. Ik kan er als een vod bijlopen. Maar ik ben wèl een bemoeial. Ik ben eerzuchig, Geertsema en zijn zoon 'Ik film maar één maand per jaar', zegt Jane Fonda. 'Voor de rest van het jaar kan ik werk loos zijn omdat ik geld genoeg heb. Dat is fijn, want ik heb daardoor tijd om zoveel moge lijk mensen erop te wijzen hoe mis het met de wereld is'. Jane reist de hele aardbol af om persconferenties te geven en met mensen uit de regeringen te spreken. Zo was ze laatst ook in Zuid-Afrika. Terwijl ze op weg was naar een demonstratie voor de rechten van de mens, werd ze opgepakt wegens land loperij. De dienstdoende agen ten maakten zeker veel overu ren, zodat er voor hen weinig tijd voor de bioScoop was, want ze kenden Jane niet. Zo beland de ze keurig in de cel en de Amerikaanse ambassade moest er aan te pas komen om haar vrij te krijgen. Johan over Veronica ,Nou, eh, gezelligheid en muziek. Hier en daar een humoristisch toestandje, als je begrijpt wat ik bedoel. Nou, dat is het wel in korte trekken,' zegt voetballer Johan Cruijff over het radio schip Veronica, dat alwéér dreigt te zinken. 'Belangrijk is het, laat ik het zo zeggen. Muziek en een beetje humor zijn de belangrijk ste dingen in het leven. Vero nica staat vaak aan in de auto en thuis luistert Danny (mijn vrouw) veel.' Mies Bouwman over zichzelf De redactie behoudt ilch het recht >oor om Ier opname la df"' rubriek ontvangen mr- ningvultlngen verkor! weer te geven. BH Prestatie Als trouwe Trouw-lezer lijkt het me niet meer dan billijk u hulde te brengen Niet alleen (maar natuurlijk dat ook) voor de inhoud van de krant, maar ook voor de technische prestatie die in de laatste maanden met het samenvoegen van de Kwartet- bladen gepresteerd werd. In de lente stond er een berichtje in de krant welke technische moeilijkheden er met dit samengaan verbonden waren. Dat wij. lezers, daarvan nauwelijks iets hebben gemerkt en iedere dag regelmatig op tijd! de krant in de brievenbus kregen is geen geringe prestatie: De technische moeilijkhe den zullen intussen opgelost zijn en, naar ik hoop, ook de financiële pro blemen. tot nut van de krant en haar trouwe lezers! Capelle a. d. IJsscl drs. P. A. 1 lansman Dorothee Sölle Naar aanleiding van de bespreking van het boek 'het recht om een ander tc worden' c.q. in gesprek met Doro thee Sölle (Trouw/Kwartet 26-7-72), gaarne een enkele opmerking. Het 'gesol' met zware woorden door mevr. Sölle. vond ik nu weer terug in dc bespreking van opgeroeide bundel. Wat mevr. Sölle het meest ter harte gaat en ook voor de theologie het belangrijkste lijkt, zijn de modellen van theorie-praktijk, waarin mensen werkelijk op een nieuwe weg worden gebracht. Allemaal mooi gezegd, maar ik heb (voorlopig nog) vrede met het 17de vers van psalm 119: 'Leer mij o Heer. de weg door u bepaald, dan zal ik die ten einde toe bewaren'. En de Heer zal het voor mij 'voleinden', niet mevr. Sölle ook al herinnert haar voornaam Dorothee aan de heilige Dorothea, die in 304 na Chr. om haar geloof te Cesarea werd onthoofd. Oostburg K. H. M. van den Berg Eigenbelang In het commentaar van Trouw/Kwar tet van 25-7 wordt nader ingegaan op de in een vorig artikel uitgesproken stelling dat dc buitenlandse politiek van de Sowjet-Unie minder wordt be paald door ideologische motieven dan door 't vermeende nationale belang van Rusland. Men kan het, gezien de overeenkomst met Nixon en diens minister van handel, hier geheel mee eens zijn. Wat ik mis was de constatering dat telkens weer niet alleen de Sowjet- Unie. maar de mogendheden in het algemeen zich laten drijven door overwegingen van macht en materieel belang. De Sowjet-Unie en Groot-Brit- tannië hebben om strijd gezorgd dat Biafra niet de verlangde vrijheid ver wierf. Hetzelfde deden de Ver. Staten in de Dominicaanse Republiek. China en de Ver. Staten steunden Pakistan in de bloedige poging Bangla-Desj de vrijheid te onthouden. Portugal krijgt steun van verschillende N'AVO-landen bij de onderdrukking der Afrikaanse koloniën. Rhodesië kon door gebrek aan effectieve tegenwerking van de 'vrije naties' de terreurstaat worden die het is. En de V S. houden op smerige wijze 't corrupte en vrijheid beknottende regime van Zuid Viet nam op de wankele benen. Nederland noemt zich in naam der vrijheid vriend en bondgenoot van verschil lende hiervoor genoemde mogendhe den. Er zijn maar enkele partijen en groepen in ons land die de zuiverheid van deze vriendschap betwijfelen en dat bondgenootschap zouden willen verbreken. Wanneer wij ernst willen maken met de door de Nederlandse staat en de Ver. Naties beleden ideo logie. wordt het dan niet de hoopte tijd dit te doen? Scheven Ingen L. van Oyen Aart Staartjes Aart Staartjes ziet Trouw-Kwartet van 23-7-72 'al de nieuwe explosies op religieus gebied met zo" Zijn idee dat het allemaal onder het motto gaat: 'Als de hasj op is hebben we Jezus nog!' is bepaald niet oorspronke lijk. Marx sprak meer dan een eeuw geleden al van godsdienst die opium was en verdwijnen moest en zou! Dat is evenwel niet gebeurd. Aart had daar iets van moeten leren. Verder vindt hij die getuigende jonge men sen 'bijna infantiel'. Iemand heeft negentien eeuwen geleden gezegd: 'Ik zeg je, wanneer je je niet bekeert en wordt als de kinderen, dan zul je beslist het Koninkrijk Gods niet bin nen gaan'. Dat 'wordt' maakt duide lijk dat het hier gaat om een progres sie, geen regressie, het tegendeel dus van infantilisme. Als op dit punt Aart de bijbel woord voor woord op zich laat inwerken, dan kan hij een gewel dige ontdekking doen! Het geloof van die jonge mensen, die een beslissende ontmoeting met Christus hebben be leefd, typeert hij met een paar krasse termen: 'verslaving', 'een harnas,' 'ge maakt optimistisch doen'. Nu is 'ver slaving' in dit verband een bijzonder actuele zaak, maar anders dan Aart bedoelt. Laat hij bv. in de Kerkstraat 7, Amsterdam, eens komen praten met jonge mensen die verslaafd wa ren aan drugs e.d., maar nu blij en optimistisch niet gemaakt! kun nen vertellen van hun bevrijding uit het 'harnas' van die cultus, dat steeds meer gaat knellen. En zouden ze daar bij niet tevens getroffen zijn door een stuk 'ingebouwde' sociale bewogen heid in dit alles, al weten zij voor goed dat die bewogenheid zónder de herscheppende kracht van Gods Geest hen nooit had kunnen bevrijden? Bloemendaal J. C. v. d. Leek Strandzending Zondag 23 juli is het op de promena- de-Scheveningen bij de boot gebeurd: grote witte spandoeken van wel 7 a 8 m. lang en een paar meter breed; op het een stond met grote duidelijke letters Hebr. 13:8: Jezus Christus is gisteren en heden dezelfde en tot in eeuwigheid. En op het andere even grote spandoek ook met duidelijke grote letters: Een levende Christus voor een stervende wereld. Wat een prediking voor de honderden om standers, want het was een bijzonder zonnige middag. En dan beneden on deraan de boot een groep jongeren, ook nog ouderen, die met zang en muziek en handgeklap en persoonlijke getuigenissen, van de levende Heiland als hun Heiland en Redder getuigenis gaven. Laten al de kerken en in het bijzonder de zeekerken het evangelisa tiewerk als strandzending, lectuur- verspreiding met getuigenissen in het gebed gedenken, want God is de ver hoorder der gebeden, en zal zijn be lofte uit Jes. 55:11 vervullen: Mijn Woord zal nooit ledig wederkeren. Schevenlngen F. J. Dekker Vietnam (7) De ongewone felheid van de heer Prior tegen Amerika en zijn president is voor mij aanleiding het tegenover gestelde te laten zien. Geen balk en een splinter, maar wel dat deze we reld van God is, ook al is het dat God, de wereld nog vasthoudt op de rand van een afgrond. Gebruikt wor den daarvoor mensen als instrument. Het behoeven geen christenen te zijn. Wat betreft Vietnam is dit naar zijn bevolking nooit een geheel geweest. Wat Amerika doet is het tegengaan van het communisme, het vecht niet voor een invloedssfeer. Zelfs Cuba een pistool op de borst van dat grote land. bleef zoals het was. Zie naar Korea en Filippijnen vrij door Ameri ka. Niet alleen Stalingrad maar Sta- iln zelf ilet meer dan 20 miljoen mensen ombrengen. Dat Stalingrad kon standhouden, kwam evenals voor ons, door vloten van schepen die oorlogsmateriaal aanbrachten. De heer Prior kan gaan naar de vele Ameri kaanse kerkhoven in vele delen van de wereld, waar de witte kruizen niet te tellen zijn. Rotterdam C. A. van Holten Vietnam (8) De heer J. D. Prior uit Amsterdam schreef dat wij onze bevrijding mede te danken hebben aan de communis ten. Ik vind dit erg kortzichtig van de heer Prior. Ik zou het aandeel van de communisten in de jaren 1940-1945 willen zien als hulp bij het verslaan van een vijand. In dit geval het nazidom. Maar dat zij bevrijders zijn geweest is niet juist. Voor de verjaag de verdrukkers, nemen zij de plaats in van de bezetters. Vrijheid is een woord dat de communisten niet ken nen. H.W. SCHOPPER Vietnam (9) Weet d heer Prior uit het verleden een voorbeeld te noemen van een humane oorlog, bovendien waarom zo eenzijdig in zijn betoog? De Noord- Vietnamezen nl. hebben gewacht tot dat de Amerikanen vrijwel uit Zuid- Vietnam waren vertrokken en hebben toen gesteund met Russische wapens Zuid-Vietnam aangevallen en hele landstreken plat gebrand en de bewo ners voorzover zij niet waren ge vlucht. vermoord. De bevrijding in 1940-45 hebben wij niet te danken aan de Amerikanen alleen, doch ook aan communistisch Rusland, aldus de heer Prior. Hij verzwijgt hierbij een zeer belangrijk feit nl. de westerlijke lan den herkregen hun volle vrijheid. De hulp die Rusland bood bestond in het annexeren van o.a. de Oostzee Stater Estland, Letland en Litauen, hele g« bieden van Polen, Oost-Duitsland Tsjecho-Slowakije en Roemenië wei den door Rusland ingelijfd. Dit ni was de 'hulp' die Rusland bood in d strijd tegen nazi-Duitsland. Het vooi beeld van de balk in het christelij oog en de splinter in het communist sche oog is hierbij geheel misplaatst. Voorburg J. P. Zoutendij Kabinetscrisis Jammer dat ons land in deze crisis i terecht gekomen. Wat nu? Nieuw verkiezingen? En dan? Weer hetzelfd resultaat? Ik vrees van ja. Al veel t veel en te lang is er gelijmd. Da heeft men de laatste jaren wel gi merkt. De laatste keer zag men da met DS'70. Nu heb ik niets tege DS'70, ook niet tegen de ministei Drees of De Braiw. Wel heb ik vori jaar gedacht, zijn dat nu wel d aangewezen personen. Kersvers u een nieuwe partij en geen ervarin als staatsman, al is het heel goe mogelijk dat het knappe kopstukke zijn .Voor mij zal het ideaal zijn al alleen zij. die minstens vier jaar ki merlid zijn geweest, minister kunne worden. Mogelijk hebben ze dan enig landsbestuurlijke ervaring opgedaai Wij hebben geen mensen nodig mt veel verstand die zich alleen late leiden door hun theorie, maar mense met gezond verstand en zakelijke ii zichten. Het is t ehopen, dat men aa 18-jarigen gen stemrecht gaat vcrli nen. Deze mensen hebben nog gee levensrijpheid of ervaring om mee I beslissen in zulke belangrijke landsbi langen. Zouden ze het zelf willen? Koudekerke a. d. Rijn R. Ch. Schellingcrhoi Violet Carson van 'Coronation Street' Regelmatig stoppen op zon en feestdagen grote autobus sen vol dagjesmensen bij de bungalow van Violet Carson even buiten Blackpool. Dan kijken vijftig paar ogen naar de ramen van het huis, want de buschauffeur roept: 'Dit is nu het huis van Ena Sharpies uit Coronation Street!' Violet Carson zit met haar zuster Nellie voor het raam thee te drinken. Ze verslikken zich er bijna in. want enkele dames stappen re soluut uit de bus en doen het hekje van de tuin open. Ze willen gefotografeerd worden met het huis van hun lieve lingsster op de achtergrond. 'Er wordt gelukkig niet aangebeld', verzucht Violet en ze schenkt nog eens in. 'Vroeger gingen we dan maar naar de keuken om thee te drinken', zegt ze verder. 'Maar toen zei Nellie: mens. je lijkt wel gek. Je bent vijf dagen per week voor de kijkers in de weer. blijf op zondag maar 'es zitten. Nou. dat doe ik dan en als ze zwaaien, dan zwaai ik maar terug'. Vijf dagen per week rijdt Vio let Carson naar de studio's waar Coronation Street is opge trokken. Vijf dagen per week werkt ze van 's morgens vroeg tot laat in de middag aan de zóveel*te aflevering van de se rie waar Engeland gék op is. In Nederland kunnen we volgende week dc duizendste aflevering zien en zoals dat heet 'het eind is nog niet in zicht'. 'Op 9 december is het voor mij begonnen', vertelt Violet. Toen naakte ik een auditie. Daarvoor zas ik 'tante Vi' van het kin deruurtje van dc BBC.' Ze vertelt dat ze al vanaf haar vijftiende jaar werkt 'Ik begon als pianiste in een bioscoopor kest. Daarna nog veel muziek werk en af en toe kleine rol letjes. Een tijdlang heb ik niets gedaan omdat ik toen getrouwd was. Ik moest thuis zijn. vond ik. Maar sinds de dood van m'n man ben Ik maar weer wat gaan doen'. Enin december 1960 komt Vio let met een ernstig gezicht bij haar zuster Nellie thuis: 'Ik ge loof dat ze me hebben, kind, ik moet een heel mager en pinnig mensje spelen, maar ze wilden me tóch en ik hoef niet te vermageren'. Na een paar afleveringen werd Violet enthousiast over haar rol. 'Dat is niet helemaal vreemd, want ik ben in nét zo'n buurt opgegroeid als Coronati on Street Dat is geloof ik ook het geheim van de serie: héél veel Britten zien het als een soort jeugd-sentiinent De mtd- le-cla» is er razen enthousiast over". Violet kreeg vanaf het begin brieven. Veel brieven. Van meisjes die om raad vroegen. 'U weet altijd alles Ena Sharpies', schreven ze dan. 'U geeft altijd goede raad. Nu is mijn verke ring uit en ik wil die jongen toch wel graag terug'. En dan zette Violet haar netje weer lp het hoofd, was onmiddellijk Ena en schreef het gebroken meisje een hoopgevende brief. 'U bent nét m'n moeder", is een veel gehoorde andere reactie van kijkers. Of m'n tante, of de buurvrouw. In Coronation Street is Erna Sharpies een rots waar je op kunt bouwen. Ze is niet stiekum, altijd recht door zee en ze weet alles. De man nen in de serie zijn stuk voor stuk bang voor haar en ook in het dagelijks leven merkt Vio let dat. Winkel 'Ik moest eens een winkel ope nen in Londen. Enfin, ze had den gevraagd of ik als Ena wilde verschijnen. Dus ik reed naar de studio om me te verkle den en die vreselijke jas aan te doen. Met haarnetje en oorbel len ging ik naar die winkel. De mannen die met hun vrouwen waren meegekomen zeiden niks meer. terwijl ze eerst allerlei grappen naar de winkelmeisjes riepen. Kwasi boos zei ik: jullie moesten je schamen door te flirten waar je vrouw bijstaat En het was nét of ik een enorm overwicht op ze had. Ze keken bedremmeld en sloegen hun ogen neer. En dat terwijl ik in feite toch een wild vreemde vrouw was, die niets over ze had te zeggen. Maar ze waren onder de indruk'. Violet vertelt over de andere spelers van Coronation Street. Ze kan het beste opschieten met Doris Speed, die Annie Walker speelt uit de 'Rovers Return', het café in Coronation Street. 'Doris is een ras-artieste. Ze stond al op de planken toen ze drie jaar oud was. Haar ouders waren muzikanten en ze schijnt in een woonwagen te zijn gebo ren. Dorls heeft een moeder waar ze voor zorgt. Die is al bijna honderd! Daarom is Doris nooit getrouwd. Kijk. in de se rie speelt ze voor snob. maar in wekelijkheid is ze heel zacht van karakter en éltijd vriende lijk'. Violet vertelt dat Elsie Tanner eigenlijk nog meer de sexbom van de straat is. Waar zijn jullie in Nederland nu? Is ze Gemberrijst a la Dens De top-acteurs van Coronation Street verdienen een slordige honderd-duizend gulden per jaar. Ze mogen een maand met vakantie, maar de opnamen gaan dan gewoon door. Ze wor den er dan een tijdje 'uitge schreven'. Zo ging Violet vorig jaar een tijdje de stad uit om een ouwe vriendin te helpen die ziek was, tenminste, in het verhaal dan. Wanneer Violet Carson om 5.50 uur de trein naar huis neemt zit ze in een coupe met vaste forenzen. Ze kennen haar alle maal. Vooral sinds ze een jaar of wat geleend bij de directie klaagde dat de treinen niet op tijd reden. 'Als ze me nu op het perron zie aankomen fluit de conducteur binnen een paar se conden en ik heb nauwelijks tijd om in te stappen. Ja, dat doen ze om me te plagen'. Hoe ziet ze de toekomst? 'Ik weet het niet De televisiemaat schappij piekert er niet over om te stoppen. Ik wordt zo langzamerhand oud. Ik denk niet dat ik de serie overleef. Ik ga straks twee keer dood: één keer écht en een keer in Coro nation Street. Is dat niet mooi? Eén keer geboren worden en dan twee keer mogen leven?' 600 gr. hamlappen 3 eetl. olijfolie 1 ui, zout theel. gemberpoeder 6 bolletjes gember 1 dJ. gembernat 250 gr. rijst Snijd de hamlappen in gelijke stukken. Bak ze in de olie licht bruin. De ui in stukken snijden en mee laten bakken. Dan het vlees zouten en de gemberpoe der er over strooien. Snijd dc gemberbolletjes fijn en voeg ze toe, samen met het gembernat. Giet er een halve liter heet wa ter bij en zet het vuur laag. In een uur één en ander gaar stoven. Doe dan de rijst in de pan en laat het geheel in een half uur gaar worden (géén snelkookrijst gebruiken). Vlenutip: Eénpansgerecht: gem berrijst la Dens, yoghurt met ruchten op zware siroop. Dat is de klacht van veel ontwerpers die zo verschrikkelijk hun best doen om een nieuwe, draagbare mannenmode te ontwerpen. Twee maal per jaar zijn er geweldige showdagen voor wat betreft de vrouwen-mode, maar nieuwe dingen in de mannen-mode kom je zelden tegen. Hoofdoorzaak: de mannen willen zelf niet. Ze dragen het liefst oude tot zéér oude klofjes, want "dat zit zo lekker". Aan de andere kant ligt ook veel schuld bij de vrouwen. Zij gaan voor 70 procent met hun echtgenoten mee kleren kopen. En zij beslissen wat er bij de kassa wordt afgerekend. Psychologen hebben al heel slim bedacht dat vrouwen hun mannen niet in leuke kleren willen hebben omdat ze dan aantrekkelijk worden voor andere vrouwen. De twee heren op de foto hebben kennelijk dat succes. De één in een lamsvelours hemdpak en de ander in een chèvre shirtpak. The Society Shop verkoopt ze. weer getrouwd? Of ja, nou, dan staat jullie nog een hoop te wachten'. Je staat er niet bij stil, maar ook de horloge-industrie heeft met mode te maken. Het peperdure gouden klokje dat jóren meeloopt is allang uit de gratie. Je moet tegenwoordig een horloge of drie, vier hebben. Het liefst natuurlijk aangepast bij de kleding. Voor sportief een polshorloge dat groot, fors en met een ingewikkelde wijzerplaat en voor chique een glad, mooi, gouden en toch zéér eenvoudig uurwerkje. Zwitsers kunnen het beste horloges maken en het model op de foto komt dan ook uit Zwitserland. De tendens van het najaar is: mooi. fijn en ontdaan van gewrongen versierin gen. Een horlogebandje is er niet meer bij: de band is in de regel van goud, zilver of zelfs staal. Die band moet dan bijna in het uur werk overlopen. Het model op de foto is een typisch voorbeeld van horlogeriemode: een zilver en Zwitsers uurwerk met veelkleurige

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 6