Budget zou tot spanning aan universiteit leiden Canadees christelijk onderwijs moeilijk Limburgs Dagblad dient strafklacht in tegen Het Parool Zuiveringsinstallaties verwijderen (bij wijze van proef) ook fosfaten Noodweer blijft levens eisen op Philippijnen Ouders voor zware lasten. Wat doet de jeugd? Dow-fabriek om patent naar België Kleuter verongelukt Kt TROUW/KWARTET MAANDAG 31 JULI 1972 Binnenland T3 K5 j| De Brauw zou beloften niet kunnen nakomen Van onze onderwijsredactie DEN HAAG Het juk dat ex-minister De Brauw de universiteiten heeft opgelegd was ongetwijfeld zwaar, maar sommigen was het nog niet zwaar genoeg. De gesel van zijn bezuinigingen is volgens hemzelf nog zachtaardig in vergelijking met de schorpioenen waarmee de minister van financiën de universiteiten volgend jaar wilde kastijden. Samen met het geschil over de loon- en prijspolitiek en over de procedure van het begrotingsoverleg werd deze kwestie voor De Brauw het breekpunt waar om hij met Drees het kabinet-Biesheuvel verliet. De Brauw, volgens het onverdacht getuigenis van Vrij Nederland 'zake lijk, streng, op zijn wijze idealistisch en principieel', zegt twee weken na het uitbreken van de crisis: 'De cijfer matige excercities die financiën nu voorstelde hadden niets meer met ver antwoord beleid te maken. Ik zou dat tegenover de universiteiten niet kun nen verdedigen. Grote spanningen in de universitaire wereld zouden het gevolg zijn.' En dat zegt de man die door de studenten gedoodverfd is als de boef die het kwade genius was achter de onbeperkte bezuinigingswoede in het onderwijs. De man die begin deze maand nog de Eerste Kamer genade loos het mes op de keel zette toen hij de duizend gulden collegegeld erdoor sleepte. Wel een onverwachte mede stander voor hen die strijden tegen de bezuinigingen op onderwijs. Tijdens ons gesprek in de fractieka mer van DS'70 in het gebouw van de Tweede Kamer probeert De Brauw duidelijk te maken waarom zijn bezui nigingen wel en die van de minister van financiën niet door de beugel konden. Het is vrijdagavond elf uur, oud-minister Scholten is zojuist be gonnen met zijn lijm-opdracht. DS'70 (en ook De Brauw) wensen hem daar bij veel succes, maar niemand schijnt te geloven in het bestaan van lijm die deze barst onzichtbaar maakt. kwamen, begon het ministerie van financiën dat beleid te doorkruisen.' De Brauw werkte vorig jaar volgens de harde aanpak die men beginnende leraren wel aanraadt: zorg eerst dat je de wind er stevig onder hebt, laat niet met je spotten, dan kun je later de teugels wel wat laten vieren. Voor De Brauw was het moment om de teugels te laten vieren nu aangebro ken. 'Op 6 juli heb ik een gesprek gehad met de bestuurders van univer siteiten en toen heb ik hen gevraagd wat zij voor het volgend jaar absoluut noodzakelijk vonden. Ik rekende toen al op een uiterst minimale begroting en ik heb hen gevraagd wat volgens hen per se nodig was. Kort daarna bleek echter dat financiën veel verder wilde gaan dan ik verantwoord vond.' Drie punten Hard tegenaan De Brauw: 'Ik ben er in het jaar van mijn ministerschap inderdaad nogal hard tegenaan gegaan. Op een andere manier was een mentaliteitsverande ring aan de universiteit op korte termijn niet te bereiken. Ik had me ten doel gesteld die geweldige kolos van de universiteit een klein beetje in beweging te krijgen. Inmiddels was de universiteit uit zichzelf in bewe ging gekomen. Juist toen ik het idee kreeg dat we op dezelfde golflengte De Brauw noemt drie geschilpunten: de personeelssterkte aan universitei ten en academische ziekenhuizen, de startdatum van de achtste medische faculteit in Maastricht, en de herzie ning van het stelsel van studietoela gen. Dat eerste punt zal misschien enige verbazing wekken bij degenen die zich herinneren dat De Brauw zelf de groei van het personeel ook beperkt heeft. En nog altijd vindt hij dat de verhouding tussen het aantal wetenschappelijke stafleden en het aantal studenten scheef is. Door ande re onderwijsvormen (audio-visueel on derwijs, ploegendiensten, kortere stu die. zelfstandiger werken van de vol wassen student) moet je volgens-hem meer studenten kunnen opvangen met minder personeel. Maar juist die stu dieverkorting en de daarbij behorende studiehervorming vragen in het begin veel mankracht. De Brauw vroeg 55 procent van wat in het Algemeen Financieel schema stond (1660 nieuwe personeelsplaatsen), maar zelfs dat was te veel. 'In feite wilde financiën personcelsbe- i Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Voor het eerst gaan in Nederland installaties voor zuivering van rioolwater ook fosfaten uit het water verwijderen. De ze stoffen worden verantwoordelijk gehouden voor de eutrofiëring van het oppervlaktewater, de overvloedige gro^i van algen die uit eindelijk leidt tot vissterfte. Het Rijksinstituut voor zuivering van afvalwater (RIZA) laat de zuiverings installatie van Elburg nu de fosfaten door het toevoegen van chemicaliën in de tweede zuiveringstrap mee verwij- Ij deren. Bij de installatie in Harder- il wijk is dit om technische redenen ,rj niet mogelijk. Daar wordt een proef- 01 installatie gebouwd waarin een deel lij van het behandelde water in een af zonderlijke derde zuiveringstrap van fosfaat wordt ontdaan. Samen leveren de installaties van Elburg en Harder wijk 70 tot 80 procent van de fosfaat belasting van het Veluwe-randmeer Noord. De experimentele verwijdering van het fosfaat wordt gesubsidieerd door het ministerie van Verkeer en waterstaat. Vorige maand bleek uit een kwaliteits onderzoek van het Gelderse opper vlaktewater dat ongeveer dertig pro cent van het fosfaat in het Veluwe- meer afkomstig is van mest en gier van de agrarische bedrijven in de provincie. Door de grote plaatselijke concentraties van deze bedrijven be staat er een fors mestoverschot, dat voor een deel wordt opgelost door te grote hoeveelheden mest op het land te brengen, waar het vervolgens weer uit spoelt om toch in het water terecht te komen. Voor een ander deel worden mest en gier direct op het water geloosd. Wanneer deze praktijken niet ook worden aangepakt, waarschuwden de samenstellers van het Gelderse rap port, zullen de kostbare voorzieningen >an de zuiveringsinstallaties van El burg en Harderwijk weinig effect sor teren op de kwaliteit van het Veluwe- meer. Eind vorig jaar al. betreurde zoetwa- terbioloog dr. H. L. Golterman dat het experiment Elburg-Harderwijk half wordt aangepakt doordat in Har derwijk alleen maar een proefinstalla tie komt voor een deel van het daar te zuiveren water. Wel was hij van mening dat iedere terugdringing van de fosfaatbelasting een wezenlijke ver betering zou betekenen van de eutro fiëring. Jhr. mr. De Brauw niet eens hel huidige stand handhaven.' Beloften De start van de achtste medische faculteit was een volgend twistpunt. De Brauw: 'Ik heb Maastricht beloofd dat de eerste student in 1976 kon beginnen. Als ik een belofte doe wil ik die nakomen. Maar ik zou dat niet kunnen wanneer er gebouwd moest worden in het tempo dat financiën voorstelde.' Een zo mogelijk nog gewichtiger be lofte die De Brauw niet zou kunnen inlossen was de herziening van het stelsel van studietoelagen. In de Ka mer had De Brauw beloofd dat hij volgend jaar zou beginnen met die herziening. Op die manier kon hij de duizend-gulden-pil nog enigszins ver gulden. Nu blijkt dat financiën daar volgend jaar geen ruimte voor zag. De Brauw- 'En dat terwijl ik mijn collega van financiën geraadpleegd heb voor dal ik die belofte deed.' In dit licht zijn eerdere geruchten over verdere verhoging van het colle gegeld tot 3000 ook weer interes sant. Mr. De Brauw noemt dat bedrag van drieduizend nog altijd een 'ca nard', maar hij windt er geen doekjes om dat er op het departement van financiën mensen zitten die met 1000 collegegeld allerminst tevreden zijn. De Brauw brengt ook de kwestie van een loon- en prijsmaatregel (voor hem het voornaamste breekpunt) ter sprake. Voor een ministerie als ondw- wijs betekent de inflatie ieder jaar een geweldige aanslag op het budget. Wanneer de salarissen en andere kos ten sneller stijgen dan voorzien was loopt de begroting spaak. Dat bete kent dat halverwege het jaar nieuwe ingrepen nodig zijn. De Brauw: 'Dit jaar heb ik dat met moeite voor elkaar gekregen. Ik zie geen kans om na twee jaar bezuini- bij te stellen zonder het onderwijs wezenlijk te schaden Ook daarom is beheersing van lonen en prijzen een vereiste.' Over schade aan het onderwijs gespro ken. vindt mr. De Brauw het uitstel van meer onderwijs voor werkende jongeren en van de verkleining van kleuterklassen (twee verkiezingsbelof ten) ook schadelijk? De Brauw: 'Dat is de sector van minister Van Veen. Ik kan daar niet zo goed over oordelen. Zijn begroting is ongeveer drie maal zo groot als de mijne, maar bij hem ligt veel meer vast door allerlei wetten. Ik weet niet hoe de ruimte daar precies is. Maar zulke dingen gaan me natuurlijk wel aan het hart.' Geen overzicht Nog moeilijker vindt De Brauw het te oordelen over bezuinigingen op ande re ministeries. 'Door de procedure van het begrotingsoverleg krijg je als minister geen overzicht van het to taal. Alleen de totaalbedragen van de afzonderlijke begrotingen staan ter discussie en verder alleen die punten waarop een bepaalde minister met financiën niet tot overeenstemming kon komen. De prioriteiten van de verschillende ministeries kunnen dus niet tegen elkaar worden afgewogen. Het kan best zijn dat ik een belangrij ke post moet laten vallen terwijl op andere begrotingen posten geaccep teerd zijn die helemaal geen voorrang hebben. Ik kan me bijvoorbeeld in denken dat op de ruilverkaveling te bezuinigen zou zijn, maar zulke din gen weet je niet omdat het totale beleid niet ter discussie staat.' Voor minister De Brauw was dat alles bij elkaar voldoende reden om op te stappen. Hij weet nog niet wat hij gaat doen als hij niet terugkeert in deze (of een andere) regering. Het lidmaatschap van de Tweede Kamer zou hem wel wat lijken, maar hij zou dat eerst eens met vrouw en kin deren moeten bespreken. Per slot van rekening is hij er al flink op achteruit gegaan toen hij van de Nati onale Nederlanden overstapte naar de politiek. Als Kamerlid zou zijn salaris opnieuw gehalveerd worden. Voorlo pig is hij in ieder geval werkloos als zoveel anderen. Gelukkig heeft de re gering bijtijds een fors werkloosheids- programma goedgekeurd. MANILLA (Reuter AFP) Baguio, het kuuroord in de bergen op 200 km ten noorden van de Philippijnse hoofdstad Manilla, is zaterdag op nieuw getroffen door aardverschuivin gen, toen het nog niet eens bekomen was van de aardverschuivingen die vrijdag hadden plaatsgevonden. De verschuivingen zijn een gevolg van de uitzonderlijk hevige regenval van de laatste weken. Het noodweer heeft al aan meer dan driehonderd inwoners van de Philippijnen het le ven gekost. Het grootste meer van de Philippijnen, het Laguna de Bay, ton zuidoosten van Manilla, is vrijdag overstroomd. President Ferdinand Marcos heeft zelf de dagelijkse leiding van de departementen van openbare werken en verkeer en land- en bos bouw op zich genomen, om 'bureau- Japanse sleepboten kwamen zaterdag in actie om een 850 ton zware brug van de haven Ichikawa naar de haven van de stad Toba over te brengen. De brug (195 meter lang en 8,25 meter breed) zal onder deel uitmaken van de autosnelweg tussen Toba en Tokio. Van een onzer verslaggevers HEERLEN De directie en commissarissen van de N.V. Gemeen schappelijk Bezit van Aandelen Uitgeversmaatschappij Limburgs Dag blad hebben bij de officier van justitie in Amsterdam een strafklacht ingediend tegen Het Parool. cratischc traagheid bij de hulpverle- ging volgend jaar weer de begroting ning uit te schakelen.' Volgens de klagers heeft de Amster damse krant zich schuldig gemaakt aan 'smaad en smaadschrift, gezien de volstrekt onjuiste recente publicaties over bedragen die aan dc commissa rissen zouden zijn toegezegd' Zoals bekend hadden het Limburgs Dagblad en De Telegraaf gezamenlijk al eerder verzocht een strafvervolging in te stellen tegen De Volkskrant en NRC/Handelsblad. Deze beide kranten hadden gemeld dat de waarnemend directeur en de drie commissarissen van het Limburgs Dagblad een ver goeding van 150.000 gulden plus 25.000 gulden per jaar zouden ontvan gen, nadat het Limburgs Dagblad door de Telegraaf zou zijn overgeno men. Het Parool heeft daarvan even eens melding gemaakt. NRC/Handelsblad van afgelopen vrij dag bevatte een redactionele verkla ring, waarin wordt gezegd dat de mededeling met betrekking tot de door De Telegraaf in het vooruitzicht gestelde bonus op 'niet voldoende ge verifieerde informatie' berust Deze mededeling, aldus de redactie van NRC/Handelsblad. 'had dus niet in de krant mogen verschijnen. Het spijt ons dat dit wel is gebeurd'. Gistera vond was nog niet bekend of de klacht tegen NRC/Handelsblad op grond van deze verklaring zal worden ingetrokken. Audet in Nijmegen, dat heeft meege deeld ook een bod op het Limburgs Dagblad te zullen doen, zal de plan nen met deze krant pas in de week van 7 tot 12 augustus ontvouwen. Volgens Audet, dat de drie andere Limburgse dagbladen uitgeeft, kan het concern de aandeelhouders van het Limburgs Dagblad een alternatie ve mogelijkheid bieden, dankzij de voorbereidingen die al waren getrof fen voor een gesprek met het bestuur van het Limburgs Dagblad. De Unie van beambten, leidinggevend en hoger personeel BLHP). waarin alle vertegenwoordigers van de admi nistratieve en buitendienst van het Limburgs Dagblad zijn vertegenwoor digd, heeft zaterdagavond de directie van het Limburgs Dagblad telefonisch van een aantal eisen in kennis ge steld. Dc BLHP wil vóór 1 augustus inzage krijgen in dc rapporten die deskundigen over het LD hebben uit gebracht, Verder dat de directie van het LD in de toekomst met alle vertegenwoordigers van de werkne mers overlegt over samenwerking met een andere krant. De unie protesteert in een zaterdaga vond uitgegeven communiqué tegen de bewering van de directie en de raad van commissarissen van het Lim burgs Dagblad, als zouden de garan ties aan alle werknemers schriftelijk vastliggen en als zouden zij via hun organisatie hun instemming daarmee hebben betuigd. Volgens de BLHP is dit een onjuiste voorstelling van zaken. De unie wijst erop. dat zij geen instemming heeft betuigd met de overneming van het LD door een andere krant. Blijkens het communiqué heeft de unie bij herhaling tegenover de directie van het LD verklaard, dat zij pas haar standpunt kan bepalen na inzage van de rapporten en na overleg met de eigen leden. H AMILTON (Ontario) Highscliool-leraar Charles Hoytema uit het Canadese Hamilton maakt het zichzelf niet gemakkelijk. Als volledig bevoegd leraar zou hij gemakkelijk een jaarinkomen van 18.000 dollar kunnen halen. Maar hij neemt genoegen met zo'n 6000 dollar minder, omdat hij bij een christelijke highsckool wil werken. TERNEUZEN Omdat de rechten op een patent in België drie jaar eerder aflopen dan in Nederland, overweegt Dow Chemical een chemisch complex niet bij de Nederlandse vestiging in Terneuzen te bouwen, maar bij Kallo in België. De fabriek zou aan 100 man werk bieden en een investering van 35 miljoen vergen Dit zeggen B. en W. van Terneuzen in fen brief aan de minister van econo mische en van sociale zaken. Dow wil in dc fabriek lage-druk-poly- ethyleen gaan produceren, maar de staatsmijnen hebben het patent daar van tot 1978 in handen In België ver vallen de rechten al in 1975. B. en W. dringen er bij de bewindslieden op aan voor een regeling tussen de Ne derlandse Staatsmijnen en Dow te ttrgen. De 36-jarige Hoytema geeft de verzekering, dat hij zich met deze houding niet onder scheidt van heel veel andere Canadezen van Nederlandse afkomst. Hij rekent voor, dat verscheidene gezinnen per week zo'n 40 dollar offeren aan de kerk en de christelijke scholen, die geen cent van de overheid krijgen. Het gebouw, de leermiddelen, de leerkrach ten, eventuele schoolbussen, alles moet uit eigen zak wor den betaald. Dc wel of niet genaturaliseerde Nederlanders betalen wel schoolbelasting, maar die gaat naar neutrale scholen, die verder geheel kos teloos zijn. Wie naast die openbare scholen nog andere onderwijsinstellingen wil. moet zijn gang maar gaan, maar moet dan wel zelf beta len. zo redeneert de overheid. Al jaren De aanhang van de door Ne derlanders gestichte scholen in Canada vecht al jarenlang tegen die houding. Onderwijs is in Canada een zaak, die uitsluitend door de provincia le overheid geregeld wordt. De verschillen in de onder wijssystemen van de verschil lende Canadese provincies zijn vrij groot. De schoolstrijd van de Nederlanders woedt vrijwel uitsluitend in Ontario, want daar zijn verreweg de meeste immigranten van protestants- christelijke huize neergestre ken. Zij bouwden daar 45 lage re scholen en 7 highschools. Vorig jaar nog is een handte keningen-actie gevoerd in On tario. Dc calvinisten met dc Nederlandse namen sloten daarvoor een bondgenootschap met de Lutheranen en de rooms-katholieken. De roomse scholen, die in het naburige Quebec de bevoorrechte posi tie innemen, worden in Onta rio slechts gedeeltelijk gesub sidieerd. Vergeleken met de calvinisten zittende roomsen met hun scholen in Ontario op rozen, maar ze hebben recht op meer en deden daar om mee aan de actie. Die leverde 110.000 handtekenin gen op. De overheid van Onta rio gaf niet wat gevraagd werd. maar deed de protestan ten wel een aanbod. De bij zondere scholen zouden niet direct worden geholpen, maar zouden gebruik mogen maken van de uitrusting van de openbare scholen. Hoewel dit aanbod wel een flinke finan ciële ontlasting zou kunnen betekenen, is het toch afgewe zen Men vreest dat met het aanvaarden van dit aanbod de eerste stap op de weg naar volledige integratie van open baar en bijzonder onderwijs wordt gezet De roomsen en calvinisten denken hier gelijk over. Hooggerechtshof Er bestaat nu een plan om Charles Hoytema, bewon deraar van Abraham Kuy- per en Hendrik Algra, brengt zware financiële of fers. financiële hulp te verwerven via een uitspraak van het hooggerechtshof van Ontario. Niet iedereen is daar even enthousiast over. Sommigen zeggen: 'Als de overheid ge dwongen wordt geld te geven, zal ze ons ook een stuk zeg genschap ontnem<*n En de calvinisten van Nederlandse origine willen hun scholen het liefst zoveel mogelijk in eigen hand houden om ver keerde invloeden van buitenaf te kunnen weren. Ze weten dat ze met hun bijzondere scholen een benarde positie innemen in een samenleving, die, net als overal elders, sterk in beweging is. William Davis, de huidige eerste mi nister van Ontario, heeft zich al eens laten ontvallen, dat hij zich niet druk maakt over dc bijzondere scholen, 'omdat ze er over tien jaar toch niet meer zullen zijn'. De aanhang van deze scholen, die overigens bepaald niet de hele Nederlandse groep in On tario bevat, zal alles in het werk stellen om Davis' bewe ring te logenstraffen. Maar ze krijgen het steeds moeilijker. Om te beginnen lopen de on derwijskosten ook in Canada sterk op. Er moet steeds meer geld worden opgebracht. Tot- nutoe is het er altijd geko men, dankzij de offervaardig heid van voldoende mensen. Maar de vraag is of dc nu opgroeiende jongeren straks bereid zullen zijn ook zo diep in de buidel te tasten voor de bijzondere scholen, terwijl het kosteloos onderwijs bij wijze van spreken naast de deur is. De christelijke scholen van Ontario draaien nu vooral dankzij de inzet van mensen, die zelf nog langere tijd in Nederland hebben gewoond. Ze zijn volledig of voor een groot deel opgevoed op chris telijke scholen en zijn ver groeid geweest met de op alle maatschappelijke terreinen doorgevoerde verzuiling in Nederland. De fakkels, die zij in Canada hebben ontstoken, worden bin nenkort overgenomen door jongeren, die niet uit die bron hebben gedronken. Verontrust De aanhangers van de christe lijke scholen, die men vooral vindt in de Christian Refor med Church, dc Canadian Re formed Church en in iets min dere mate in de Reformed Church, zijn zich dat bewust. In hun poging om de jonge ren vast te houden proberen ze vreemde invloeden zoveel mogelijk te weren. Vandaar dat ze wat huiverig staan te- geonver eventuele sterke be moeienis van de overheid. Van daar ook, dat ze hevug veront rust raken over de ontwikke lingen in de hervormde en ge reformeerde kerken in Neder land. Het kost dc bijzondere scholen in Canada weinig moeite vol doende gekwalificeerde leer krachten te krijgen. Het Cal- vin-College in Grand Rapids (Verenigde Staten) levert er voldoende af. Het is wel moei lijk om een behoorlijk, echt christelijk leerprogramma op te stellen. Christelijke Canade se schoolboeken zijn er nage noeg niet Daarom wordt er vaak naar Nederland gekeken, waar wel een sterke traditie van christelijk onderwijs, tot en met het hoogste niveau, is. Maar nu zijn er in christelijk Nederland allemaal dingen gaande, waar de door hun iso lement gemakkelijk naar be houdzucht neigende Canadese calvinisten de grootste moeite mee hebben. De waarden, waarvoor zij staan, hebben ze meegenomen uit Nederland en nu begint men er daar aan te knoeien, zo lijkt het. Juist nu het er op aankomt de jonge- HELMOND In het Dekenhuis in Helmon is gistermiddag de driej.iri- ge Francien van Lieshout uit deze plaats overleden aan de gevolgen van een verkeersongeluk. Het meisje werd door een plotseling opduikende perso nenauto gegrepen toen zij de weg overstak. Het weer Onstandvastig Van onze weerkundige medewerker Hel overgrote deel van ons land heelt na dc plaatselijk zeer zware plrnsre- gen in Geldermalsen werd rrijdag- ochtend 78 mm afgetapt tijdens hel weekend gunstig weer gehad Wij ondervonden de beschermende wer king van een zwakke rug van hoge druk die van de Azorcn tot over de Noordzee reikte. Zowel ten westen als ten oosten van Nederland heelt het stevig geregend, in Duitsland cn De nemarken bijzonder hevig. Zaterdag morgen al tapte een station in het zuidoosten van de DDR 51 mm nachte lijke regen af. Zaterdag overdag re gende het in een gebied van Zuid- Duitsland over Denemarken tot Zuld- Zucdcn opnieuw 25 tot 34 mm. Het bekende Deense station Kerup in mid den Jutland ving zelfs in 12 uur tijd 60 mm water op. In Denemarken klwam daarbij vrij veel onweer voor. Het natte gebied bleef ten oosten van ons land Emden meldde geen regen. Hamburg slechts enkele druppels. Van geheel andere aard is het tweede natte gebied, dat eerst Ierland cn West-Schotland en vervolgens andere delen van Engeland veroverde. Zondag avond om 7 uur had de regen Lon den bijna bereikt. Het ziet er naar uit dat «nj vandaag met dit depressie front te stellen krij gen Het geeft in de loop van tie dag steeds meer bewolking cn er is een stijgende kans op neerslag van het westen uit, bigematigde temperatu ren van 18 a 19 graden celsius. Het li niet uitgesloten dat zich voor het front uit eerst nog een onweersbuien- storing vormt Uit Bretagne werden gisteravond buien-neerslag gemeld Het Azoren-hogedrukgebied versterkte zich inmiddels tot 1027 millibar. En in dc hogere niveaus boven de oceaan heeft de natuur een straalstroming uit west tot noordwest ontketend. Een up 9 kilometer hoogte koersend ver keersvliegtuig nam zaterdagavond een windsnelheid van bijna 190 kilometer per uur waar. Niet bepaald bemoedi gend voor de vakantiegangers in deze hondsdogentijd Het heeft er alle schijn van dat het weer de komende dagen veranderlijk en onstandvastig zal blijven. ren te stichten, voelt men zich in de steek gelaten. Men heeft het gevoel het baken, waarop men kon koersen, te verliezen. Het is niet moeilijk in Canada Nederlandse immigranten te vinden, die hun teleurstelling over de ontwikkelingen in het moederland graag eens kwijt willen. Vol afgrijzen wijzen ze op professor Kuitert in de gereformeerde kerk Pal staan Ze willen best concessies doen aan dc jeugd, die in een totaal andere sfeer is opgegroeid. Je mag best met lang haar cn open shirt naar dc kerk, hoe wel velen hun afkeer van zo'n wereldse outfit niet onder de banken steken. Er mag hier en daar wel eens een bandje in de kerk en met de liturgie wordt wel wat geëxperimen teerd. Maar op principiële punten wenst men pal te staan. Of dc jongeren dezelfde weg zullen gaan? Vast staat dat de christelijke scholen hard no dig zullen zijn om ze binnen de waardevaste groep te hou den. 'Daarom zullen we er fanatiek voor vechten.' zo zegt leraar Hoytema. Deze zoon van een 20 jaar geleden geëmi greerde predikant en bewon deraar van Abraham Kuyper en Hendrik Algra voegt er aan toe: 'Wij kunnen onze jongeren iets bieden wat ze in dc Canadese samenleving nooit zullen kunnen vinden' -Daaraan heeft hij gelijk. Het groepje calvinisten van Neder landse origine is inderdaad een roemde eend In de Cana dese bijt A. OPKl A OlNGE N ;MIST iaiocN BCWOIKINO ■tLTI». MIN. TIMP. WINOftlCHTINO Wrrr.gevleidheid van glateravond 1» 00 uur. maximum-tainperaturi»n van gliteren en nrrrnlag van 07 00-19.00 uur. Amvterdam rwaar bew 1». 01; De Bilt iwaar bew 20. 0 3. Deelen rwaar bew 1». o.t. Eeldo licht bew 21. 0. Eindhoven zwaar bew 1». n 1; Den Helder rwaar bew 10. 0; Luchth Bid licht bew |8, 0. Twente geheel bew IS, 03. Vliaalngen half brw 18. 0; Zd Limburg vrijwel onbew 19. 0.1; Aberdeen regen 20, 0 1 Barcelona half bew 20. 0; Berlijn geh bew IS, S; Bordeaux zwaar bew 24, 0; Brua- vel zwaar bew 21, 0; Frankfort zwaar bew 22. 0: Genèvr half bew 23, 0.1; Heltlnkl onbew 24. 0: tnnvbruck geh bew 21. 0.3; Kopenhagen licht bew 22, 0; LI Ma bon »w bew 31. 0: Locarno zwaar bew 20. 0.3: Lon den zwaar bew 23. o Luxemburg licht bew 21. 0 Madrid half hew 32. 0; Malaga onbew 29. o Mallorca licht bew 31. 0: MUnchen zwaar bew 21 Nice zwaar bew 24. 0: Ooit zwaar bew 24. 0 Parlji zwaar bew 23. 0. Bome zwaar bew o. Split zwaar bew 31. o Stockholm zwaar bew 21. 2. Wenen half bew JX ZUri.il half hrw 21. 0. Cava Blaiua half brw 24. Ivtanboel onbew 28. n Tunla rwaar bew Ji. 0. Athene licht bew 32. 0.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5