Adviseur Scholten streeft naar herstel van coalitie UW Edward Heath denkt aan afkondigen noodtoestand krant Ravage bij Rotterdam Buien VS erkennen dijkschade Directeur UPI in Uruguay ontvoerd In deze krant Benjamin Spock wil president van VS worden Dood Lin Piao door Peking bevestigd r UK. ZATERDAG 29 JULI 1972 53ste jaargang Nieuwe LeMse Courant „Stantvastich is ghebleven HRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING miJn h#rt Sn fgh.n.poetr teenstraat 37 Postbus 76 Telefoon: 01710-31441 en 20388 (red.) Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 8,76 per maand, per kwartaal 25.90 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur. Biesheuvel blijft verantwoordelijk Van onze parlementsredaktie DEN H \AG Mr. Y. Scholten (54), oud minister van justitie (CHU), zal "op zo kort mogelijke termijn' nagaan of een herstel van de oude coalitie met DS'70 nog mogelijk is. Formateur Biesheuvel lieeft hem hiertoe opdracht gegeven, nadat hij 'met veel moeite' zoals hij zei had besloten een adviseur te benoemen-JBiesheuvel blijft zelf de politieke verantwoordelijkheid voor de formatie dra gen. Een kans op het slagen van de lijmpoging lijkt nog steeds uiterst gering. 0p de rijksweg van Rotterdam naar Den Haag, nog juist op Rotterdams grondgebied deed zich gisteren een ernstig on geluk voor, toen een personenwagen met aanhangwagen begon te slingeren, op de rechter-rijstrook raakte en dwars op de weg tegen de vangrail tot stilstand kwam. Omdat het ongekend druk was, vlogen nog een aantal auto's op de ver ongelukte wagen en op elkaar. Een vrachtwagen, die met sinaasappels was geladen sloeg om. waarna de ravage com pleet was en de politie de weg afsloot. De heer A. Poppenheim (68) en zijn vrouw (60). afkomstig uit Rotterdam, wer den ernstig gewond naar het ziekenhuis gebracht. Britse havenarbeiders leunen werk mussaal neer OL LONDEN (Reuter, UPI, AP) De Britse regering overweegt de noodtoestand af te kondigen nu meer dan vijfhonderd schepen voor de Engelse havens liggen te wachten op het moment dat de 42.000 haven- irbeiders, die gisteren in staking zijn gegaan, het werk weer zullen hervatten. ;:en groot aantal schepen heeft koers gezet naar de havens op het vasteland van Europa, maar daar hebben de lavenarbeiders al laten weten dat zij solidair zijn met hun collega's in Engeland en 'besmette' schepen niet Villen lossen. n het Lagerhuis heeft de minister oor de werkgelegenheid, Maurice ilacmillan. zijn 'grote spijt' uitgespro- ;en over de staking, die er volgens hem alleen maar toe zal leiden dat de werkgelegenheid in Engeland zal ve- ninderen. Hij kondigde aan dat de ■egering alles zou doen om de natio- lale belangen te beschermen en te :orgen voor voldoende aanvoer van levensmiddelen. Als de regering er oc zou over gaan de noodtoestand af te kondigen, kunnen militairen in de havens ingeschakeld worden. Plaatselijk buien, met hier en daar onweer, mafar ook nu en dan opklaringen. Zwakke tot ma tige wind uit uiteenlopende richtingen. Maximumtemperatu ren rond 20 graden. Morgen en overmorgen: Tijde lijk weersverbetering met nor male temperaturen. Morgen zon op 04.58 uur onder 20.33 uur. Morgen maan op: 21.44 uur maan onder 10.14 uur. J elke zijn de Iwee woorden Uw twaalf gevonden woorden kunt u 'enden aan dagpuzzel Trouw/Kwar tet, postbus 859. Amsterdam. Vóór 3 augustus, de winnaars worden zater dag 5 augustus bekendgemaakt. 9e uitslag van de vorige week is: ezel- wczel; os-vos; ever-bever; lam-lama; schaap-aap; meeuw-leeuw;. 9e prijswinnaars zijn: Jaap Bakker Jr.. 9orpsstraat 245. Broek op Langendijk; G- Wiersma, C. II. Peterstraat 25a. Groningen; M. P. de Bie, Reigerlaan 37, Capelle a.d. IJssel. Macmillan liet ook doorschemeren dat hij niet zal terugschrikken voor het toepassen van de wet op de industrië le betrekkingen, die voorziet in htt afkondigen van een afkoelingsperiode en geheime stemmingen over het al dan niet voortzetten van de staking. Deze wet is hevig omstreden en de huidige moeilijkheden zijn begonnen toen vijf havenarbeiders die de wet overtreden zouden hebben, werden ge arresteerd. Zij zijn inmiddels weer vrijgelaten, maar de stakers hebben het werk nu neergelegd omdat zij het niet eens zijn met een plan dat werk gevers en vakbonden hebben uitge werkt om de werkgelegenheid in de havens veilig te stellen. Dat plan voorzag ondermeer in een afvloeiingsregeling voor oudere ha venarbeiders die met vervroegd pensi oen wilden en moderniseringen in de havens. De arbeiders vrezen vooral het snel groeiende containervervoer en eisen garanties dat zij ook inge schakeld zullen worden bij het lossen van containers in liet binnenland. VOEDSEL BEDERFT Tal van schepen die voor de kust liggen te wachten hebben goederen aan boord die aan bederf onderhevig zijn. Ook de uitvoer van fruit stag neert. Fruittelers op de Kanaal-eilan den hebben grote hoeveelheden toma ten, bestemd voor het vasteland, ce- ten doordraaien omdat ze rotten. De laatste grote havenstaking in En geland dateert van juli 1970 toen de arbeiders twee-en-een-halve week niet werkten. De regering heeft toen al de tweede dag van de staking de nood toestand afgekondigd. Premier Heath heeft gisteren een afspraak met pre mier Dom Mintoff van Malta afgezegd in verband met de staking. De staking komt voor de regering van premier Heath op een zeer ongelegen moment. De positie van het ponJ sterling is alles behalve rooskleurig en door de staking zullen de prijzen in Engeland verder stijgen. De Con servatieven hebben deze maand al een gevoelige klap moeten incasseren toen de minister van binnenlandse zaken. Reginald Maudling. aftrad omdat hij betrokken was bij een financieel schandaal. De afgevaardigden van de vakbonden en de werkgevers roberen nu hoe -'ij hun voorstellen zo kunnen wijzigen dat de havenarbeiders er akkoord mep kunnen gaan. VOLDOENDE De Engelse regering heeft meegedeeld dat er ruimschoots voldoende voedsel voorraden in het iand zijn en dat er geen reden is om te gaan hamsteren. Desondanks werden uit verscheidene delen van het land al kleine prijsstij gingen gemeld, en huisvrouwen be klaagden zich dat sommige ingevoerde produkten als fruit en Deense boter en bacon soms moeilijk te krijgen waren. Hoewel de havenstaking giste ren pas officieel werd, liggen veel havens al sinds maandag plat als gevolg van wilde stakingen. Overigens zijn ook de havenarbeiders niet eensgezind over de noodzaak van de staking. De voorzitter van een Noordengelse afdeling van de bond van havenarbeiders, John Bell. meen de dat de vergadering, waar het be sluit om te staken werd genomen, geïntimideerd kon zijn door heftige manifestaties, die buiten aan de gang waren. Hij vroeg zich af 'wie er achter zat'. De staking werd donder dag uitgeroepen met 38 stemmen voor en 28 tegen bij 18 onthoudingen. De Londense Daily Telegraph stelde gis teren een 'zorgvuldig georganiseerde operatie in militaire stijl opgezet door communisten en andere linkse mili tanten'. verantwoordelijk voor de ha venstaking. De internationale federa tie van vervoerspersoneel heeft de aangesloten bonden opgeroepen de staking van de Britse bond te steu nen. Bij de federatie zijn meer dan 300 vakbonden uit ruim 80 landen aangesloten. WASHINGTON (Reuter) De Ame rikaanse regering heeft gisteren toe gegeven dat luchtfoto's hebben aange toond dat Amerikaanse bommen op twaalf plaatsen dijken van de Rode rivier in Noord-Vietnam hebben be schadigd Dat gebeurde in de buurt van Hanoi on op plaatsen die in 1971 door ernstige overstromingen zijn ge troffen. Volgens Washington kunnen de bom- kraters met een minimum aan lokale arbeiders en uitrusting gemakkelijk worden gerepareerd. Een ploeg van vijftig arbeiders met kruiwagens en gereedschap kunnen, volgens de Ame rikaanse inlichtingendienst, de groot ste kraters in een dag dichten. De bevestiging van de schade aan Noordvietnamese dijken gebeurde in een rapport van acht bladzijden dat door het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken is uitgegeven. Het document is overhandigd aan VN- secretaris-gcneraal Kurt Waldhim. MONTEVIDEO (UPI) Stadsguerril- lastrijders van de Uruguese Tupama- ros-beweging hebben gisteren de di recteur van het Amerikaanse persbu reau UPI in Montevideo. Hector Me- noni, ontvoerd. Menoni heeft de Uru guese nationaliteit. Volgens zijn vrouw werd hij door twee Tupamaros meege nomen voor een 'persconferentie'. Gisteravond heeft Biesheuvel met de adviseur zijn taakstelling besproken. Volgens de formateur staat vast, dat in het restauratiegesprek niet meer zal worden gesproken over het uitga venniveau, het dekkingsplan en de wijzigingen in liet regeerakkoord, waarover al overeenstemming bestond binnen het kabinet, voordat de crisis uitbrak. 'Dit wil echter niet zeggen dat je deze punten bijvoorbaat be vriest. Dan zou terecht gezegd kunnen worden, dat het hier om een loze lijmpoging gaat', aldus Biesheuvel. In ieder geval wordt onderhandeld over het begrotingsbeleid, de loon- en prijspolitiek en andere punten 'die potentiële conflictstof zouden kunnen opleveren'. Mr. Biesheuvel verzekerde, dat hij bij de keuze van zijn adviseur in Den Haag reeds 'verkenner' genoemd zich niet heeft laten leiden door zijn politieke kleur, maar alleen door 's mans bekwaamheid. 'Hoewel hij het politieke vak goed kent, slaat hij nu buiten het politieke gewoel'. Mr. Aan- Jes, fractieleider van de ARP, daaren tegen hecht wel degelijk waarde aan het feit. dat mr. Schloten een belang rijke figuur is binnen de CHU. 'Het gaat om een uitgesproken politieke figuur'. Mede op basis van de keuze van deze CHU-man is hij akkoord gegaan met het doorgaan van de lijm poging. Hij liet daarbij doorscheme ren, dat geconcludeerd kan worden, dat het restauratiegesprek wordt ge voerd op basis van de brief van de CHU-fractie aan de formateur. Dit Binnenland Bezwaren tegen abortus- voorstel RITA 'En onderteken het telegram aan mijn vader met Rita. De R van rijden, de I van in galop, de T van training en de A van Arabische volbloed.' Socioloog drs Hoorn laakt hoorzittingen Buitenland VS: bevoorrading Hanoi onvoldoende 9 Democratisering in Spanje moeilijk 9 Schoon \laska 11 Kunst Proza van Koolhaas, Murdoch en Heeresma 13 Kerk De socioloog «mi «Ie wankele zuil 2 Sport Limieten als doel zinloos 13 Wereldtijd van Enitli Brigi- tha op 100 m rugslag15 Economie Mammoetwareiiliuizen voor de koopkracht op wielen 19 Recepten fi Radio en tv 6 Postzegelnleuw» 7 Commentaar 7 betekent, dat het gesprek over het herstel van de coalitie moet worden gehouden op basis van het tot nu toe gevoerde en voorgenomen beleid, waarover binnen het kabinet overeen stemming bestond, voor de crisis. Over het loon- en prijsbeleid stond in die brief dal er voor het gesprek met het bedrijfsleven door de rege ring optimale voorwaarden moeten worden gecreëerd. Verschillen Formateur Biesheuvel bevestigde in zijn persconferentie, dat ook hij ver schillen had geconstateerd in de brie ven van de fractieleiders Wiegel (VVD) en Tilanus (CHU), met name op het punt van het loon- en prijsbe leid. De partijen hebben over deze kwestie uiteenlopende stellingen inge nomen: de confessionele partijen on derstrepen de lijn van minister Boers- ma, de WD is daar enigszins op teruggekomen en DS'70 is het er volstrekt mee oneens. De heer Biesheuvel liet gisteren wei nig twijfel bestaan dat in ieder geval aan de procedure, namelijk een ge sprek met het bedrijfsleven na indie ning van de begroting moet worden vastgehouden. Binnen het kabinet be stond daarover overeenstemming. Al leen over de passage in de .troonrede moest nog een beslissing worden ge nomen, aldus de heer Biesheuvel. In de zo langzamerhand verwarde discus sie over de zogenaamde nullijn jm de formateur het standpunt in dal er volgend jaar geen ruimte mag zijn voor een reëele loonsverbetering. Dat is nu eenmaal de consequentie, wan neer we de inflatie serieus willen bestrijden, aldus de heer Biesheuvel. Overigens vond hij wel dat over de nullijn niet te 'dogmatisch' moet wor den gedacht. Wanneer de groei van 't nationaal inkomen meevalt cn bij voorbeeld vijf in plaats van vier pro cent bedraagt, dan kan dit een tik keltje ruimte betekenen, aldus de for mateur. Hij noemde dit een punt waarover met het bedrijfsleven over leg gepleegd zal moeten worden. Tijdstip In deze opstelling speelt het tijdstip van het gesprek een belangrijke rol. Het centraal planbureau kan eerst bij de indiening van de begroting een voorspelling doen over de groei van het nationaal inkomen. Het naar vo- De bekende kinderspecialist dr. Benjamin Spock heeft verklaard dat hij zeer waarschijnlijk door de People's Party zal worden aan gewezen als presidentskandidaat. De partij zou McGovern niet steu nen. Spock en zijn aanhangers hebben een felle campagne ge- 7 voerd tegen de oorlog in Vietnam. ren schuiven van het gesprek zoals DS'70 wil, maakt het gesprek daarom minder reëel. Het is niet onaanneme lijk dat de VVD, die naar de mening van DS'70 tot nu toe een slappe koers heeft gevaren, de kans zal aangrijpen voor een hardere opstelling, waarmee de breuk tussen VVD en de confessio nele partijen een feit zal zijn. Fractieleider Berger van DS'70 heeft inmiddels de adviseur van mr. Bies heuvel zijn medewerking toegezegd. Hij wilde dit in de eerste plaats doen in het belang van het land. Het probleem van de inflatie is zo cen traal, dat een ernstige situatie voor werknemers, middenstanders en de werkgelegenheid moet worden voorko men. Uit staatsrechtelijk oogpunt vond de heer Berger de adviseur maar een 'vreemde figuur'. De fraktieleider van de WD. de heer Wiegel, zei dat hij wel degelijk risi co's zag van de poging tot herstel, met name voor de formateur, maar deze had toch besloten door te gaan in het belang van het land. Mr. Biesheuvel had hierover ver klaard dat hij 'met moeite' tot de conclusie was gekomen, dat de forma tiepoging moest worden doorgezet. Het tevoorschijnkomen van een mee valler van zeventig miljoen gulden zag hij niet, zoals de WD, als een nieuw politiek feit. Dat was wel het geval met dc wijziging van het stand punt van twee (WD en CHU) van de vier frakties. Op de argumenten van de WD en CHU kon hij als forma teur niet ingaan. Mr. Biesheuvel had, zoals hij zei, zijn opdracht kunnen teruggeven, omdat de basis hiervan was weggevallen. Hij heeft dit niet gedaan omdat de conti nuïteit van de personen in de forma tie van groot belang is en tijdwinst betekent. Omdat hij als minister-presi dent was betrokken bij het conflict (ADVERTENTIE) Zingende dolfijnen in het Dolfinarium „^Harderwijk overdekte Dolfijnenstadiön ter wereld met 2.500 zitplaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Tiidendagelijks 10.00 - 1130 - 13AO-14 30- 16.00 en 17.30 uur. Zondags niet om 10.00 uur. Onderwaterpanorama. Robarium. Expositie walvisachtigen. DOLFINARIlim VTB nx Harderwijk Tel. 03410 - 6041. Mr. Y. Scholtcn adviseur met DS'70 gaf de formateur er de voorkeur aan iemand die buiten het politiek gewoel staat te benoemen als zijn adviseur. Mr. Scholten, die dit weekeinde alle stukken bestudeert, zal een rapport uitbrengen over zijn 'ver kenning'. De formateur neemt zelf de beslissing of de breuk hersteld wordt. Mr. Y. Scholten, die 1 juli 1959 staatssecretaris van O. K. en W. werd. en van 24 juli 1963 tot 14 april 1965 minister van justitie was. Is 54 jaar oud. Hij is compagnon in 't advoca tenkantoor De Brauw en Helbach te Den Haag. De adviseur is lid van de staatscommissie voor advies inzake de grondwet en de kieswet, lid van de unieraad van de CHU en adviseur van de Europese commissie inzake de har monisatie van het vennootschapsrecht. Mr. Scbolten is commandeur in de orde van de Nederlandse leeuw. PEKING (Reuter, AP) Dc Chinese onder-minister van buitenlandse za ken, Wang lloei-joeng, heeft gisteren in Peking dc allang circulerende ge ruchten bevestigd, dat Mao's voorma lige kroonprins en minister van defensie Lin Pao vorig jaar september bij een vliegtuigongeluk in Mongolië is omgekomen, toen hij na een mis lukte staatsgreep probeerde te vluch ten. Ook dc Chinese ambassades in Al giers. Parijs en Londen hebben het bericht bevestigd. In een verklaring van de Chinese ambassade in Algiers aan het Algerijnse regeringsblad el Moedjahid staat, dat Lin op 12 sep tember 1971 werd gedood op zijn vlucht naar de Sowjet-Unie, nadat hij had gepoogd voorzitter Mao te doden. Het Franse persbureau AFP had don derdagavond al gemeld, dat Mao Tse- toeng kortgeleden zelf tegenover twee buitenlandse politieke leiders beves tigde dat zijn kroonprins om het leven kwam. toen hij met zijn mede werkers per vliegtuig naar Rusland probeerde te ontsnappen na een verij delde poging tot een staatsgreep. Mao had in het gesprek met dc twee niet nader genoemde politici eigener bewe ging gezegd, dat Lin een complot tegen hem op touw had gezet en een moordaanslag op hem had beraamd. De Franse minister van buitenlandse zaken Schumann had onlangs bij een bezoek aan Peking nog een ontmoe ting met Mao. ADVERTENTIE RATAX TRAVEL SERVICE Belangrijk MINI- TRIP JES- nieuws op pagina 16 bon noteer als nieuwe abonnee een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! betaalt per. maar vooral een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door misschien hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. Naam: Adres: - Plaats: [1 maand kwartaal De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart ga. 4 gulden abonnementsgeld. Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste handige paraatmap met brief papieren pen Q mapje post papier met enveloppen pletinc schaaltje (flessen- onderzettcr) Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is. Moer 'omgeving Bij VERDUYN INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1