nationale staking n havens van Engeland Waarschijnlijk valt WD uit de boot UW krant Het Kwartet In afgelopen zes vakantieweken 400 doden in verkeer Buien Eagleton zou onder invloed hebben gereden Fischer wint In deze krant: Londen stuurt nog 4000 man naar Ulster I I I I I I I I I I I I I I Nieuwe JLeidse Courant VRIJDAG 28 JULI 1972 53ste jaargang voofa.inst.urtdc prol christelijke dagbladen - JIISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is gheblavan mijn hart in teghenspoetl" straat 37 Postbus 76 Telefoon 01710 -31441 en 20388 (red .1 Girmr 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 8,76 per maand, per kwartaal 25.90 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur. UTRECHT In de verstreken res vakantieweken zijn vierhon derd mensen bij verkeersonge lukken om liet leven gekomen, zo heeft Veilig Verkeer Neder land berekend. Het afgelopen weekeinde vergde al 35 doden. In auto's kwamen 113 mensen om, van wie 62 jonger dan dertig jaar. Het is volgens VVN triest, maar waar dat de vcrkeersklap- pen opvallend veelvuldig onder de jongere, vaak onervaren en overmoedige weggebruikers val len. 7.c rijden veelal te snel, maken beoordelingsfouten bij het inhalen, misrekeningen bij het invoegen, ze missen de fee ling om afstand te houden. VVN dringt er met name bij de categorie jongere weggebruikers op aan zich zeker in deze vakan tieperiode bewust tc zijn van hun onervarenheid. VVN drukt iedere automobilist op het hart, dat zij aan het dragen van auto gordels hun leven te danken kunnen hebben. WN adviseert hen voorts zich te realiseren dat de meeste jonge verkeers slachtoffers zich doodreden hij inhalen, invoegen of met te ho ge snelheid rijden, waarna men de macht over het stuur ver loor. Een afgevaardigde van de havenarbeiders wordt voor het Londense Transport House onder luide toejuichingen op de schouders geno men, nadat bekend was geworden dat vandaag in geheel Engeland een nationale havenstaking zou beginnen. 3NDEN (Keuter, UPI, AP) De havenarbeiders die gisteren weer aan liet werk waren gegaan na ijlating van de vijf gegijzelde shop stewards1 kregen in tie loop van de dag te horen, dat hun leiders idden besloten een nationale havenstaking uit te roepen, die vandaag zou beginnen. Plet besluit liier- ewerd (met 38 tegen 28 stemmen) genomen na verwerping van nieuwe plannen om bet conflict in havens op te lossen. leiders verwierpen het nieuwe plan 'x reorganisatie van het werk in havens, dat was opgesteld door i Jones (algemeen secretaris van Transportarbeidersbond, waartoe grootste deel van de 40.000 ha- arbeiders behoort) en Lord Ad- gton (voorzitter van de werkgevers de havens). Igens het plan zouden de havenar- ïders een groter aandeel krijgen in behandeling van containerladingen. orts zou een betere afvloeiingsrege- g worden getroffen voor oudere ar- iders en voor werknemers die be id zijn een herscholingscursus te Igen. De aanbevelingen werden eeh- onvoldoende geacht. Zij nemen de ees niet weg dat steeds meer ar beiders door modernisering in de ha vens en het toenemend aantal con tainers werkloos worden. lOgezogd wil dit geweldige spel naar het merikaanse publiek toe krijgen, naar mijn miljoenen fans. Bobby Fischer tegen Lome Hassan, televisie-producer van ABC. Aanleiding Veel bewolking met plaatselijk enkele buien. Matige en langs de kust eerst nog krachtige wind. draaiende naar richtingen in hoofdzaak tussen noord en oost. Minimumtemperaturen rond 14 graden, maxima morgen onge veer 18 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: Plaatselijk een bui, ook perioden met zon en hogere temperaturen. Morgen zon op: 4.57 onder: 20.35 maan op: 21.29 onder: 8.52 f elke zijn de nee n oorden -*» dc twee woorden uit de vier af meldingen. Bewaren tot zaterdag. U «int er dertig gulden mee verdienen. De staking die vandaag moet begin nen zou aanvankelijk al enkele weken geleden gehouden zijn. Zij werd ech ter uitgesteld om de commissie Jones- Adlington gelegenheid te geven een oplossing te zoeken. Aanleiding tot het doorzetten van de staking is de uitspraak van de voorzitter van het omstreden Hof voor industriële be trekkingen (dat de vijf 'shop stewards' liet gijzelen) dat de bonden als ge heel verantwoordelijk zijn voor de acties van lagere functionarissen. De oproep kwam slechts enkele uren nadat een voor maandag uitgeroepen 24 uursstaloing van tien miljoen ar beiders was ingetrokken. Het besluit daartoe was genomen op een vergade ring van de algemene raad van het gro te vakverbond TUC (Trade Union Con gress). De aangesloten bonden wer den er onmiddellijk van in kennis ge steld. De TUC had de staking bevo len om de vijf gegijzelde 'shop ste wards' vrij te krijgen (hetgeen woens dagavond gebeurde). De Britse regering heeft wanhopige pogingen gedaan om de nationale ha venstaking te voorkomen. Zij vreest dat de voedselvoorraden in gevaar zullen komen en de nationale econo mie enorme schade zal oplopen. Pre- WASHINGTON (UPI) De positie van Thomas Eagleton als 'running mate' van de Democratische presi dentskandidaat George McGovern is gisteren zeer zwak geworden. De be kende columnist Jack Anderson, die al heel wat onthullingen op zijn naam heeft staan, heeft gisteren beweerd, dat Eagleton in I960 is veroordeeld wegens rijden onder invloed. Eagleton heeft dit een groffe leugen genoemd. Maar Anderson reageerde hierop met Eagleton een leugenaar te noemen. 'Ik geloof mijn bron en hem niet', aldus Anderson. Hij beweerde te be schikken over een fotokopie van een politiedossier waaruit zou blijken dat Eagleton gearresteerd was wegens roe keloos rijden in dronkenschap. Eerder is Eagleton in moeilijkheden gekomen doordat bekend werd dat hij drie maal in een inrichting behandeld is wegens een zenuwinzinking. McGo vern heeft geweigerd hierom Eagleton te laten vallen ondanks aandrang van zijn helpers. Ook de invloedrijke dag bladen New York Times en Washing ton Post hebben Eagleton de raad gegeven te bedanken als kandidaat voor het vice-presidentschap. Van onze sportredactie REYKJAVIK Opnieuw heeft Boris Spasski in dc tweekamp tegen Bobby Fischer een correcte voortzetting over het hoofd gezien. De titelhouder in de op Reykjavik gehouden tweekamp gaf dan ook na 37 zetten op waardoor Fischer een voorsprong van 53 heeft genomen. Zie verder de sportpagina. mier Edward Heath kan gedwongen worden, het leger in te schakelen. Hij zal weinig last van de oppositie on dervinden, omdat ex-premier Harold Wilson het Jones-Adlingtonplan in het Lagerhuis heeft geprezen. John Davies, de minister voor handel en industrie, gaf uitdrukking aan de algemene gevoelens van somberheid toen hij zei: 'Dit is een ernstige si tuatie; slecht voor de zakenwereld'. Hij richtte zich tot de havenarbeiders met de woorden: 'Denk er nog eens over, denk er goed over na'. Binnenland Contouren confessioneel kabinet tekenen zich af Van onze parlementsredactie DEN HAAG Tussen de drie staan over de manier, waarop een worden aangepakt. De controverse wordt zo sterk geacht, dat een kabinet van de vier, overeen komstig de formatieopdracht, nu ook j uitgesloten lijkt. In politiek Den Haag wordt hieruit de conclusie getrokken, dat de formatie als mislukt kan wor den beschouwd. Het kabinet zal in 1 deze visie demissionair blijven en di rect verkiezingen uitschrijven. Of de confessionele partijen zullen besluiten als minderheidskabinet door te rege ren; een mogelijkheid waarmee thans meer dan ooit rekening wordt gehou den. Dan zullen verkiezingen in fe- bruari of maart volgen. Fractieleider mr. Aantjes van de ARP deelde gisteravond mee, niet te willen meewerken aan een kabinetsbeleid op basis van de brief, die zijn collega Wiegel van de WD gisteren aan de formateur heeft geschreven. In deze brief zet de fractieleider van de VVD namelijk uiteen, waarom hij het her stel van de oude coalitie zinvol vindt en op welke basis de onderhandelin gen moeten worden gevoerd. De grote grief van mr. Aantjes is, dat de VVD-fractie in het gesprek over het herstel van het kabinet belangrij ke punten, zoals het loon- en prijsbe leid weer in discussie wil brengen en het kabinetsbeleid dat tot nu toe is gevoerd, op de tocht wil zetten. De heer Wiegel, zei mr. Aantjes, neemt duidelijk afstand tot het beleid, dat het kabinet tot nu toe heeft gevoerd. De VVD-fractieleider schept een situa tie die niet tot herstel kan leiden. Wiegel, aldus de heer Aantjes, wil een algehele beleidsherziening. Dc AR-fracticlcider had daarentegen veel meer waardering voor de brief van dn CHU-fractiei waarin wordt aangedrongen op een fcA.^iek op basis van de overeenstemming die op alle punten reeds binnen het kabinet be stond. 'Uitgaande van het standpunt dat een poging tot restauratie zou worden ondernomen' (de ARP ziet geen heil in een dergelijke poging) 'vind ik de brief van de heer Tilanus zeer wijs en loyaal'. De AR-fractielei- der verzekerde nog, dat geen enkele ARP-minister aan een eventuele res tauratie van het kabinet opgeofferd mag worden. Gezien vooral deze scherpe kritiek van de politieke leider van de ARP is de verwachting, dat minister Biesheuvel vandaag beslist niet aan het herstel van het vijfpartij- enkabinet mee zal werken Drachten gaat zijn gang7 Buitenland Egypte verwerpt gesprek met Meir 9 Franco-Spanje in duel met het levende Spanje Sport Enith Brigitha vlamt ondanks kou en regen 13 RITA Economie Verlies KLM eerste kwartaal 7,8 miljoen 15 Lezer* schrijven Bockenctaiage 2 Probleem Recept Puzzel strip* en feuilleton Radio en I* Commentaar Pop op de plaal 1 Dichtbij en verder Kunst 1* Autonieuw* 11 Mode 11 Familieberichten II De afwas laten staan en komen spelen? Nee hoor. over drie dagen ben ik jarig.' mfessionele partijen en tic VA D is een scherpe tegenstelling ont- eventuele poging tot herstel van dc oude coalitie met DS '70 inoet De ministerraad vergaderde gisteren weer over de kabinetscrisis. Rechts op de foto minister Schmelzer, die van vakantie is terug geroepen, in gesprek met minister Nelissen. Links staatssecretaris Van Es. Zonder VVD De al bij voorbaat dreigende misluk king van de lijmpoging plaatst forma teur Biesheuvel voor de gewetens vraag of hij er wel aan zal moeten beginnen en zo ja, wie het gesprek dan zal moeten voeren. De beide initi atiefnemers bleken er gisteren weinig voor te voelen. De heer Tilanus zei er als medicus ongeschikt voor te zijn (het gesprek zou toch voornamelijk over het loon- en prijsbeleid gaan). De heer Wiegel 'wist zich wel benij denswaardiger taken voor te stellen'. Zowel het mislukken van de lijmpo ging als het niet-doorgaan ervan, zal de formatie in een nieuw stadium brengen, namelijk die, waarin de vier partijen zich opnieuw indringend zul len moeten afvragen of er een inte rim-kabinet van de vier moet worden geformeerd of niet. De kans dat de vier partijen op dit spoor verder zul len gaan, moet echter uiterst gering worden geacht, zeker nu vaststaat dat er verdeeldheid bestaat binnen de KVP-fractie over een dergelijk kabi net. Dit zou dan moeten uitmonden in een mislukking van de formatie met verkiezingen in oktober of no vember, of de vorming van een con fessioneel minderheidskabinet zonder de WD. In kringen van KVP, ARP en CHU voelt men na de manoevres van de VVD meer voor een confessionaal minderheidskabinet. De begroting zou aangepast kunnen worden aan de ei sen van deze drie christelijke partij en: Het niet doorgaan van de inflatie correctie en handhaving van de wie- beltax. Dit zal zo ongeveer een mil jard gulden opleveren, waarmee dan een aantal wensen van hen in vervul ling kunnen gaan. De progressieve drie zouden de steun aan een derge lijk kabinet niet op voorhand weige ren. Belangrijk is ook, dat dan eerst in februari of maart verkiezingen be hoeven te worden gehouden, wat de confessionele partijen weer in de gele genheid stelt om met één lijst uit te komen. De partijvoorzitters van KVP, ARP en CHU hebben ondermeer hier over deze week al twee keer verga derd. Vanavond vergaderen de bestu ren van deze partijen apart, om de nog niet bekende voorstellen van dc voorzitters te bespreken. Het ligt in de bedoeling dat de drie partijvoorzit ters voortaan elke dinsdag bijeen zul len komen. Brieven De dag van druk politiek overleg begon gisteren met een fractieverga dering van de CHU, die de brief van drs. Tilanus aan de formateur over het herstel van de coalitie na een enkele wijziging op het punt van het loon- en prijsbeleid goedkeurde. VVD-fractieleider Wiegel en drs. Tila nus overhandigden achtereenvolgens zelf hun brieven aan de formateur en gaven daarop een mondelinge toelich ting. Daarna ontving mr. Biesheuvel KVP-fractieleider Andriessen en ARP- fractieleider Aantjes. Vooral het ge sprek tussen de formateur en de poli tieke leider van de ARP, welke partij veel bezwaren heeft tegen 'lijmen' liep uit. Opvallend in de brief van dc heer Tilanus is. dat de CHU als eis voor het gesprek met DS'70 stelt, dat opti male voorwaarden voor het overleg met het bedrijfsleven voor het afslui ten van een sociaal contract moeten worden nagestreefd. Uitgangspunt van de onderhandelingen moet zijn het tot nu toe gevoerde kabinetsbeleid. Zoals bekend heeft de afgetreden mi nister De Brauw van DS'70 woensdag avond daarentegen voor de televisie verklaard, dat zijn voorwaarde voor het gesprek was, dat nu een beslissing over het loon- en prijsbeleid wordt genomen en het gesprek tussen rege ring en bedrijfsleven direct moet star ten. Het beleid van het kabinet is, dat na de indiening van de begroting op prinsjesdag het gesprek begint en dat het sociaal contract midden oktober wordt afgesloten. VVD-fractieleider Wiegel verzekerde van het tijdstip van dit gesprek geen breekpunt te willen maken. Als het probleem van de ïnflatiebestrljding een struikelblok zou zijn in de perio de van het lijmen, wilde de heer Wiegel dit in zijn fractie nader be spreken. In zijn brief aan de forma teur stelt de fractieleider van dc WD nadrukkelijk, dat in het restauratiege- sprek over het loon- en prijsbeleid overeenstemming moet worden be reikt. Hij voegt er dan onmiddellijk aan toe te hopen, dat DS'70 inderdaad zal meewerken aan het herstel van de coalitie. Hij wilde zich dan ook dis- tanciëren van de uitlatingen van oud minister De Brauw. die gezegd zou hebben, dat voor het herstel van de breuk minister Boersma van sociale zaken desnoods zou moeten aftreden. 'Alles zal moeten worden gedaan', schrijft hij, 'om een tweede breuk te voorkomen." Het ontstaan van een tweede breuk is, zoals bekend vooral de vrees van de ARP. Drs. Tilanus heeft zijn brief, alvorens deze aan de formateur tc overhandi gen, aan zijn collega's Andriessen en Aantjes van de KVP en ARP laten lezen. De afwijzende houding van de ARP tegenover het lijmen noemde drs. Tilanus 'een verschil in taxatie op een politiek punt'. De formateur, die zich als minister president geplaatst zag tegenover dc afgetreden DS'70-ministers, is niet en thousiast over het lijmen. Drs. Tila nus zei naar aanleiding hiervan, dat hij vertrouwde, dat de heer Biesheu vel als formateur zich boven de pro blemen zou plaatsen. LONDEN, BELFAST (Reuter, UPI) Londen stuurt nog eens 4000 militairen naar het ver scheurde Noord-Ierland. Dat heeft het ministerie van defensie in de Britse hoofdstad gisteren bekend gemaakt. Het is de grootste troepeneenheid die in een keer naar Ulster wordt ge stuurd. In Ulster zijn al ruim 17.000 Britse militairen. De maatregel duidt er op dat de Britse regering nu vastbesloten is de terreur van het IRA met geweld te breken. Nog steeds worden op grote schaal huis zoekingen gedaan en arrestaties ver richt. Soldaten hebben gisteren achter een warenhuis in de protestantse wijk Sandy Row in Belfast het lichaam van een man gevonden. Eerder op de dag waren twee doden gevonden in een auto. Zij waren door het hoofd ge schoten. Sinds de Britse troepen naar Ulster werden gestuurd, zijn daar de afgelopen drie jaar nu al 477 mensen gesneuveld. Engeland heeft gisteren ook besloten nog eens 30 miljoen pond sterling in de Noordierse economie te pompen. Al eerder had Londen besloten 45 miljoen pond beschikbaar te stellen voor de scheepsbouwindustrie in Bel fast. Het IRA is niet bang voor het dreige ment van de UDA, een beweging van militante protestanten, de rooms-ka- tholieke wijken Bogside en Creggan Estate 'uit te hongeren' door een stookolieblokkade toe te passen. 'Het is een belachelijk gebaar', aldus een IRA-man. De tankauto's die het gasbe drijf van brandstof voorzien, moesten worden tegengehouden. Maar een woordvoerder van het bedrijf ver klaarde dat het niet mogelijk is be paalde wijken gas te onthouden. De hele stad zou dan zonder gas komen te zitten. De twee wijken zijn bolwer ken van het IRA. bon noteer als nieuwe abonnee Naam: Adres: Plaats: een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! 0 maand O kwartaal maar vooral een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door misschien hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste handige paraatmap met brief papier en pen Q mapje post papier met enveloppen pletinc schaaltje flessen - onderzetter) Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN goed dat er een stërke Protestants-Christelijke pers is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1