Frenzy - weer griezelen met Alfred Hitchcock FILMPREMIÈRES VAN DEZE WEEK Informatiecentrum voor werkende vrouw Kampioenschappen duiken in zwembad bij Huissen Roach en Mingus dit jaar in Loosdrecht Doden bij strijd tegen Oestasji Officier eist acht jaar voor overval Koepeltent voor circus Helikopter haalt bemanning van gestrand schip TROUW /KWARTET VRIJDAG 28 JULI 1972 Binnenland K 101 Alfred Hitchcock, 73 al, heeft in Frenzy nog immer zijn vaste greep op de filmmiddelen, waarmee hij spannend vertelt, en daardoor ook op de toeschouwers die hem geboeid, griezelend, en glim lachend soins, volgen. Hij speelt, een beetje sardonisch, met de angst voor misdaad, waanzin (frenzy), dood, \ervolging, \oor verschrikkingen en gevaren die zomaar op de loer liggen in een dagelijkse omgeving. Die vond hij deze keer weer in zijn geboorteplaats Londen, die hij in '39 verliet voor Hollywood, en waar hij alleen in '49-'50 nog eens wat maakte. Hij maakte er nu. met Gil Taylor aan de camera, mooie, schone, echt Lon- dense opnamen. Van de Thames, van Primaire doel van dit centrum ontstaan door gemeenschappelijke in spanning van dc Rotterdamse kamer van koophandel en het gewestelijk arbeidsbureau is door het geven van informatie een mentaliteitsveran dering ten aanzien van de werkende vrouw te bewerkstelligen. De vrouw die wil werken, of ze nu oud is of jong, getrouwd of niet, moet daartoe alle mogelijkheden krijgen, vindt de commissie werkende vrouw, die voor bereidingen tot het WIC heeft getrof fen. Tot nu toe zijn die mogelijkheden beperkt, door bijvoorbeeld een te star re opstelling van het bedrijfsleven, en ook door de mentaliteit van de maat schappij. die de vrouw een dienende, de man een verdienende taak toekent, aldus dc commissie. Aan die geëikte rolverdeling moet een eind komen, zo meent het WIC. Even als een man moet ook een vrouw de vrijheid bezitten te kiezen welk werk zij wil verrichten, en men stelt daar bij duidelijk dat ook het huisvrouw zijn een keuze kan zijn. Maar, aldus dc commissie, dan moet de vrouw ook wel over dc informatie beschikken waarop zij die keuze kan baseren, en aan die informatie ontbreekt het nog al eens. Opleiding Het WIC beperkt zich dan nok niet tot het uitsluitend verschaffen van informatie over vacatures, maar hecht een even grote waarde aan inlichtin gen over beroepsopleiding, bijscholing en opvoeding. 'Bij de opvoeding wordt nog steeds de basis gelegd voor de groenten- en fruitmarkt Covent Garden en omgeving, van pubs met gezellige mensen, van nette woningen en trapportalen, van Londen zoals het gewoon leeft. Maar in de Thames drijft meteen een lijk, in een net huwelijksbureau zien de specifieke rolverdeling in het maatschappelijke leven': Wat hot werk zelf betreft wil het WIC dc volgende veranderingen be werkstelligen: aanpassing van de werktijden en aanpassing van de reistijden (in nieu we woonwijken moeten kantoorvesti gingen komen. een gelijkwaardige beloning. een principiële herziening van de belastingwetgeving, waardoor een so ciale zelfstandigheid van de vrouw ontstaat, een volledige gelijkstelling (onslag wegens zwangerschap bijvoorbeeld is een doorn in het oog van het WIC). een betere opvang en verzorging van kinderen en huishouden. Ook bij het bedrijfsleven wordt ge tracht een mentaliteitsverandering door te voeren. Men vraagt een opga ve van zoveel mogelijk vacatures, en niet alleen van de banen die specifiek vrouwelijk zijn. Van de 3000 bedrijven die hiervoor enige tijd geleden werden aangeschre ven reageerde een derde met in to taal 1200 vacatures. Bij het GAB heeft men daarboven nog 2300 vacatures voor vrouwen in Rotterdam en om streken. Tijdens de opening pleitte ook mr. Th. J. van der Peijl, directeur-gene raal voor de arbeidsvoorziening, voor een betere inschakeling van de vrouw in 't arbeidsproces. Mr. van der Peijl voorzag overigens dat part-time krach ten een vast en veel groter deel van het personeelsbestand zullen uitma ken dan op het ogenblik. 'Ik betreur het dat men de part-time arbied nog teveel als een noodoplossing ziet'. we de lustmoordenaar zijn stropdas snoeren om de hals van de vrouw, die we net leerden kennen en wel aardig vonden. Wij zouden die andere lieve meid wel willen waarschuwen, dat zij argeloos haar dood tegemoet loopt. Haar naakte lijk valt later van de vrachtwagen met aardappelen, nadat de moordenaar zwetend zwoegde om een bewijsstuk uit haar al te verstijf de vuist te breken. Hitchcocks Lon den is knap griezelig. En als de moordenaar niet wurgt is hij vlot en geestig. Ondertussen wordt een onschuldige opgejaagd, want alles wijst erop dat hij het deed. Het zit, naar een boek van Arthur la Bern. logisch genoeg in elkaar. Hitch kan het allemaal duide lijk en doelmatig ineensluiten. Met angstig lange rustige opnamen vóór de gil. met korte flitsen die ons net even het belangrijke onderdeel tonen. En we blijven in spanning hoe het nog goed zal aflopen. Op het nipper tje met nog -»en lijk. En daar tussen door de humor waarmee Hitchcock de eigenaardigheden van de Engelsen ziet. inspecteur bijvoorbeeld walgt thuis meer van het Franse eten dat zijn vrouw hem voorzet dan van al die gewurgden. Alles is vakkundig, bijna zakelijk, je zou haast zeggen niet eens artistiek, gedaan, maar het pakt. Hitchcock krijgt van zijn spelers ook eenvoudig weg gedaan wat hij nodig heeft. Ze zijn ons nauwelijks bekend, maar ze doen het goed. Jon Finch is de opgejaagde, Barrv Foster is een prachtige psychopaat bij tijd en wijlen. Alec McCowen lijkt een echte Scotland Yard-man, Anna Massey en Barbare Leigh-Hunt zijn de voornaamste vrouwen, en wie er ver der meedoen zijn zo van de straat, de kroeg, de markt, het ziekenhuis, de Primeur roor Rotterdam Van een onzer verslaggeefsters ROTTERDAM Mevrouw G. M. Boersma, echtgenote van de minis ter van sociale zaken, heeft gistermiddag aan de Rotterdamse Cool- singel het 'Werk-Informatiecentrum voor de Vrouw' geopend. door Ber Huising door Rud Niemans Van dinsdag 8 t/m zaterdag 12 augustus vindt in de bekende, maar qua ruimte helaas nogal be perkte Jachthaven Van Dijk te Loosdrecht weer het Internationa le Jazzfestival plaats, waarbij ze ven Amerikaanse en zeven Neder landse jazzformaties hun opwach ting zullen maken. In de slagschiduw van de avondcon certen, die dagelijks om 21.30 uur beginnen, speelt zich, evenals vorig jaar. weer het concours af ('s mid dags). waarbij de prestaties van 24 deelnemende groepen en solisten wor den getoetst aan het oordeel van trompettist Jimmy Owens (juryvoor zitter), tenorist James Moody. Ellas Gistelinck (BRT-jazzproducer), Boy Edgar en Willem van Manen. De finalewinnaar mag weer als ouverture fungeren van het slotconcert op zater dag. Hoofdbestanddeel van het festival, een co-produktie van NOS, VARA. Max van Praag. Jachthaven, gemeente Loosdrecht en de KLM. vormen uiter aard de vijf doorgaans 3-delige avond concerten, zo op het eerste gezicht een redelijk artistieke neerslag van hetgeen op dat moment in Europa voorhanden is. In het numeriek gelijkwaardige Nederlandse aandeel speelt de Instant Composers Pool. mede door het ontbreken van Willem Breuker, eon opvallend be scheiden rol. al zal het eigentijdse element door de programmering van Herman dc Wit, het duo Mengelberg- Bennink en Theo Loevendie toch vrij wel elke avond voelbaar zijn. Daar naast is een aantal Nederlandse musi ci samengebracht in formaties o.l.v. resp. gitarist Wim Overgaauw (o.a. Piet Noordijk. W I. Prijs-winnaar Gijs Hendriks en Ferdinand Povel. welke laatstgenoemde een internationaal kwintet aanvoert met o.m. trompettist Benny Bailey en drummer Tony Inza- laco. Het pakket USA-krachten. gecontrac teerd ter bekrachtiging van elke avond, lijkt met uitzondering van het duo Marion Brown (aK) Steve McCall (drums), gcrecruteerd uit de degelijke 'middenberm'-categorie, die de jazz met veel routine en vakman schap in leven houdt Verrassingen zijn daarmee geenszins uitgesloten. Curieus novum voor Loosdrecht is b.v. zeker de 6-mans trombonisten all- star-formatie met Urbie Green. Kai Winding. Slide Hampton. Frank Roso- Uno, Ake Persson en 'onze' Eric v. Lier. Voorts musiceren er de groepen van trompettist Charles Tol li ver en 'CTI Olympic Jazz' met Freddy Hub bard. fluitist Hubert Laws, Joe Far- rell, drummer Jack de Johnette en het uit de 40-er jaren befaamde vocale bopduo Jackie Cain-Roy Krai. Tenslotte zijn. duidelijk als dé trek pleisters van het gebeuren geplaatst: het kwartet van drummer Max Roach (met tenor Billy Harper) en het Sex tet van bassist Charles Mingus (met tenor Bobby Jones), dat het feest hopelijk op geslaagdere wijze zal af ronden, dan Getz vorig jaar. Ten gerieve van hen, die straks een portie jazz aan de Plas willen nuttigen, volgt hieronder een beknopte agenda: Dinsdag: Wim Overgaauw Septet, Her man de Wit Trio, Festival Trombone All Stars: woensdag: Gijs Hendriks Sextet, duo Brown-Steve McCall. Charles Tolliver Music Inc.; donder dag: F. Povel Kwintet, duo Mengel- berg-Bennink. Max Roach Quartet; vrijdag: Theo Loevendie 4. CTI Olym pic Jazz: zaterdag: winnaar concours. Jimmy Owens-James Moody Kwintet. Charles Mingus Sextet. De VARA-TV neemt een drietal pro gramma's in kleur op, terwijl NOS- én VARA-radio dagelijks tot 1 uur 's nachts twee uren 'live' uitzenden en al hot overige voor later gebruik 'inblikken'. waarover gewoonlijk weken wordt ge daan, maar die nu in een ruk moet I worden geconsumeerd. Voor wie er echt van houden is dit misschien geen bezwaar. (Amsterdam-Rembrandplein- theater, a.l.) Barry Foster en Barbara Leigh-Hunt in Frenzy. gevangenis.gewoon opgenomen en in Hitchcocks huiveringwekkende sfeertje gezet. (Amsterdam, TuschinsKi; Rotterdam. Thalia; Leiden, Lido; Groningen, Ca mera; 18 j.)' Wie is Harry Kellerman? Who is Harry Keilerman and why is he Saying those terrible Things about Me? hebben wij een tijd geleden al besproken, maar nu hij. terecht en eindelijk weer, van de stoffige plank is gehaald, willen wij er nog even aan herinneren. Dustin Hoffman, een enige acteur, is daarin, met zijn droge humor, een over het paard getilde, eenzaam ge worden popzanger op een dure hoge flat, die meteen al van dodelijke sprongen in de diepte droomt. Hij loopt zwaar naar een, nagenoeg éven gekke, psychiater, die hij 's nachts aan zijn bed roept. En hij heeft eenmaal een bijna verlossend verhoudinkje met een artiestetje, die op elke audi tie al struikelt en toch moedig het betraande hoofdje overeind houdt. Barbara Harris speelt haar even ko misch ontroerend als Dustin Hoffman Dustin Hoffman speelt. En wie die Kellerman is, die zulke verschrikkelij ke dingen van hem vertelt, moet u zelf maar gaan zien. De regisseur van deze, best gemaakte, fijn satirische film is Ulu Grosbard. (Amsterdam, De Uitkijk, 14 j.) Muiterij op de dubbeldekker Het zijn de. van de televisie bekende, Londense chauffeurs 'en conducteurs weer, en die maken alleen maar lol en ongelukken. Stan (Reg Varney) die altijd vrijen wil raakt in en uit een verloving. Zwager Arthur (Mi chael Robbins) raakt zijn baantje kwijt en wordt ook buschauffeur, na rijlessen, waarbij het een en ander kapot gaat. Zijn lelijke vrouw Olive (Anna Ka ren) blijft een remedie tegen de lief de, en vecht daarom krijsend jaloers met een conductrice, die dat niet is. Zij rost dol met de motorfiets ook. Hun baby doet niets dan huilen en hoorbaar poepen op het potje. Alles voor een lach. Bij een brandweeroefe ning wordt in andermans gezichten gespoten, en nagenoeg iedereen valt in het schuim van het meteen ge moerde schuimapparaat. Jack (Bob Grant), de conducteur met de grote neus ziet alles onverstoorbaar grijn zend aan. Hij tapt eyenveel dubbelzin nige moppen als Stan. De Inspecteur (Stephen Lewis) valt van de ene huilerige wanhoop in de andere. Hij is dan ook de man, die alle voor de hand liggende ellende overkomt. En de anderen maar la chen. Als de dubbeldekbus naar een safaripark moet is de nooddeur duide lijk stuk, zodat iedereen op zijn klom pen aanvoelt wat er zal gaan gebeu ren: leeuwen en apen in de bus. Ronald Wolfe en Ronald Chesney, die het allemaal weer moesten verzinnen hebben gewoon bijeengeraapt wat het in de huiselijke Engelse 'humor' al tijd weer doet. en dat is dan door Harry Booth, de regisseur, aaneenge regen als een hele serie tv-vermaak, Perfecte bankroof De bankroof is zo perfect doordat de bankrover precies weet wat er nog hapert aan de perfecte beveiliging, die hij zelf aanlegde en waardoor hij de minst verdachte figuur is. Boven dien rooft hij alleen vuil geld uit safeloketten van lui. die toch niet naar de politie lopen. Wel zitten ze hem nog achterna. Ri chard Brooks (van Blackboard Jungle zijn eerste, en In cold Blood zijn voorlaatste film), die het verhaal ook bedacht, heeft er een gejaagde, bijna wilde, film van gemaakt met een kortademige montage van allerlei ac- tieflitsen door elkaar, met veel stads- lawaai, alarmsignalen en dynamische muziek van Quincy Jones, met alles waar mensen neuroses van krijgen als het lang zou duren. Hij koos cr Hamburg voor, met zijn dokken, ka den, stations, luchthaven. De bestole nen doen in verdovende middelen, goktenten en prostitutie. Eerst is er de nieuwsgierigheid hoe de vlotte, intelligente en innemende meester-dief, goed gedaan door War ren Beatty. het zal klaarspelen Dat Goldie Hawn (van Cactus Flower en Girl in my soup o.a.) zijn medeplich tige is maakt de zaak wel grappig, want zij is een uiterst levendig en mal actricetje. Gert Fröbe, als de bankdirecteur, die er in tippelt, mocht het ook komisch doen. De louche figuren, waarbij Scott Brady en Robert Webber, gaan min of meer ook op de lollige toer. Ernstig heeft Richard Brooks zijn film beslist niet genomen, behalve dan als puur amu sement. Als de operatie spannend ge slaagd is gaan de zware schurken achter de lichtere aan, hollend, hij gend, in scheurende wagens en den derende treinen, door sneeuw en ijs, in een lange jacht, of chase zoals dat heet. Dat is meer vertoond en oor spronkelijk was Brooks dan ook nau welijks (hij herinnert onder andere aan Puppet on a Chain), maar hij redt het door de vaart en de veelheid, die het nadenken tijdens het kijken verhinderen. (Amsterdam, City, 14 j.) Filmbeeldjes Pippi Langkous, genoeg bekend, ii een Nederlands gesproken kleuren film van Olie Hellbom, die al in veil plaatsen werd (wordt) gedraaid, overdag nu ook in Amsterdams Cine ac Damrak. De Olympische Spelen te Miinchei zullen een film opleveren, die, bij stukjes en beetjes, wordt gemaakt door Claude Lelouch, Arthur Penn John Schlesinger, Mai ZetterlingJ Franco Zeffirelli, Milos Foreman, Joe] ri Ozerov, Kon Ichikawa, Michael Pfleghar, Ousmane Sembene. Elke Sommer. die ook schildert| had een tentoonstelling in Hamburg. BELGRADO (Tanjoeg) De strijd tegen rechtse extremisten van de Oestasji-beweging. die Joegoslavië wa ren binnengedrongen, heeft aan der tien manschappen van leger en poli tie het leven gekost. Het achttiende lid van de negentien man sterke groep werd deze week in Kroatië gedood. De zeventien anderen waren al eerder door leger en politie opgespoord en uit de weg geruimd. De negentiende man is nog voortvluch tig De Oestasji zijn de 'geestelijke erf genamen' van de fascisten die tijdens de oorlog in Kroatië aan het bewind waren. Ze worden in het buitenland opgeleid voor sabotagedaden onder andere tegen Joegoslavische vestigin gen in het buitenland. Van onze correspondent ARNHEM De 'Plas van Hey- ting' bij Huissen, genoemd naar de wegenbouwfamilie Heyting, die voor de Huissense bevolking helemaal gratis een enorm open luchtzwembad aanlegde, zal tus sen 20 en 24 september dienen als strijdtoneel voor ruim 200 duikers en duiksters. In dat tijd vak zal namelijk voor het eerst in Nederland de Europese kam pioenschappen onderwateroriën tatie worden gehouden. Vier dagen lang zullen zowel ama teurs als professionals uit meer dan 17 landen in het 24.000 vierkante meter grote bad rondploeteren om de titel. Onderwateroriëntatie is niet zo'n bekende sport. Voor duikers is het onmisbaar. Zij moeten terug kunnen keren naar de plaats waar ze te water gingen. En het is voor de duikers onderling een grote uitdaging om on der water in precies dezelfde lijn te zwemmen als er boven. De Arnhemse duikersvereniging 'Me- rou' en de club van de Arnhemse beroepsbrandweer 'Calamares,' oftewel in goed Nederlands 'Zeebaars' en 'Inktvis' geheten, zullen zorgdragen voor de organisatie van het evene ment. dat zich grotendeels onder wa ter zal afspelen. Dertig meter diep is de Heyting-plas. Dit levert een verzwaring op van het Van een verslaggever ROTTERDAM De Rotterdamse of ficier van justitie mr. P. H. Bos baarde donderdag opzien door een gevangenisstraf van acht jaar te eisen tegen een man. die van een gewapen de bankoverval werd verdacht. De rechtbank deed nog geen twee uur later uitspraak en veroordeelde de verdachte, de 51-jarige Joseph V. tot vier jaar gevangenisstraf en terbe schikkingstelling van de regering. Zijn medeplichtige, de 20-jarige J. P. kreeg, overeenkomstig de eis, drie maanden en terbeschikkingstelling. De raadsman van V. trok in zijn pleidooi fel van leer tegen de officier. 'Met deze straf wordt een luis in de pels van de welvaartsmaatschappij doodgedrukt', riep mr. E. J. van den Berg. Beide mannen werden ervan beschul digd op 29 december vorig jaar de Raiffeisenbank in Oudenhoorn te heb ben overvallen. Ze dwongen de direc teur onder bedreiging van vuurwa pens de kluis te openen, waarin onge veer 28.000 gulden zat. De officier eiste tegen de jongste een symbolische straf, omdat de jongen door eerdere veroordelingen al tot 1976 vast zit. Hij was een week voor de overval in Oudenhoorn uit de gevangenis van Alkmaar ontsnapt. tli L De Koepelgevangenis in Haarlem zou, als zij ooit nog eens ophoudt huis van bewaring te zijn, uitermate goed dienst kunnen doen als circustent. Dat werd gisteren bewezen door het circus Hagenbeek dat voor de gedetineerden een voorstelling gaf. 'Ik heb nog nooit in zo'n grote piste gewerkt', zei één van dc artiesten enthousiast. Ook de luchtacrobaten hadden niet over ruimtegebrek te klagen, net zomin als het zeer geëerde publiek dat de voorstelling in 'de loge' kon meemaken. 1-Vc, «J-j, Als Bas uit de Rijn komt stinkt hi een uur in de wind. En hij moe oppassen dat zijn huid niet in aanri king komt met het Rijnwater. Irriti tie is wel het minste wat je dan kun verwachten. Bas van Scheldt vindt het. zoals u veel duikers, geweldig alleen te zij onder de waterspiegel. Met je 'maa op de rug. zoals zij de zuurstofflesse noemen. En dan kun je niet allee gaan duiken. Ook onderwaterfotogn fie, archeologie en biologie behore: tot de boeiende mogelijkheden. Toch sta je wei even met je ogen t knipperen als je hoort dat er oo zoiets als onderwaterhockey en rugb bestaat. In Duitsland maakt dez sport al furore; in Nederland zij ploegen uit Breda. Delft en Arnher bezig met het in elkaar zetten va een competitie. Uiteraard gaat dit m« een bal die zwaarder is dan het wate: WESTKAPELLE Een helikopte van de vliegbasis Valkenburg heel gistermiddag drie opvarenden van d Engelse kustvaarder 'Action' (20 ton) van boord gehaald en op h< strand bij Westkapelle aan land geze De kustvaarder was enkele uren daal voor op de Botskilbank, 1.5 mijl te noordwesten van Westkapelle, aan d grond gelopen. De kapitein van de 'Action' brak bi de stranding enkel middenvoetsbeen tjes en moest per brancard aan boor van de helikopter worden gehesei Hij is in het ziekenhuis van Vlissin gen opgenomen. wedstrijdparcours dat ongeveer 600 meter lang is. Want op grote diepte is er minder zicht, zodat de duikers helemaal aangewezen zijn op hun kompassen. In 1967 werd in Ankara voor het eerst de Europese titelstrijd uitge vochten. Vorig jaar miste Nederland de boot omdat toen Frankrijk zich opwierp als gastheer. Toen puntje bij paaltje kwam, bleek het water in Avignon te vuil. Vandaar dat men dit jaar op de jaarvergadering van de wereldorganisatie, de CMAS, in Chili maar al te graag Nederland aanwees. 'Arnhem en Huissen zijn er klaar voor,' zegt de secretaris van de orga nisatiecommissie, de Arnhemmer Bas van Scheldt. Als je Bas niet onder water kan vinden, en daar is-ie nogal es, werkt hij als sales-engineer bij een Amerikaans bedrijf. 'We hadden eerst ons oog laten vallen op een plas bij Breda. Maar daar zouden we ongetwijfeld vastgelopen zijn met de huisvesting van de 200 duikers met coaches. Hier in Arnhem hebben we het sportcentrum 'Papen dal' dat ook hotelaccomodatie heeft Verder mogen we gebruik maken van de 'Rijnhal' voor het onderbrengen van dc gasten. Favoriet zijn de Russen, de huidige titelhouders. De Russen schijnen voor wat betreft precisie, techniek en con centratie onder water goed onderlegd te zijn. De Plas van Heyting is ontstaan door zandafgraving en is stukken schoner dan bijvoorbeeld de Rijn, waar Bas van Scheldt die er af en toe wel eens in moet. geen goed woord voor over heeft. Als bijvoorbeeld een auto te water raakt, helpen de duikers van 'Merou' waar Bas vice-voorzitter van is, vaak de politie en de brandweer. 'Maar de Rijn, dat is een verschrik king' zegt hij. Onder water zie je alleen maar een lichte drabbige mist.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 10