Cairo's kranten roepen op tot aktie tegen VS China stelt condities aan Japan Schietpartijen in Ulster houden aan Britse regering weigert in conflict te bemiddelen Pjotr Grigorjenko weer onder 'behandeling' Ontbladerings-oorlog in Mozambique Senaat torpedeert buitenlandse hulp Zuid-Afrika gaat studenten berechten Rhodesische politie deporteert Afrikanen Israël vraagt hulp voor Russische joden Ex-staatssecretaris van SPD naar CDU Opzegging van vredesverdrag met Formosa kost geld fROUW/KWARTET WOENSDAG 26 JULI 1972 Buitenland T7 K9 CAIRO (UPI, Reuter, AP, AFP) In een reactie op de anti-Ame rikaanse rede van president Sadat hebben Egyptische kranten gis teren aangedrongen op een massale Arabische actie tegen Ameri kaanse belangen in het Midden-Oosten. Amerika is een even grote vijand van de Arabieren als Israël, aldus het dagblad Al Akhbar. Het semi-officiële dagblad Al Achram schrijft dat er een pan-Arabische stra tegie moet komen, die overal waar bet maar enigszins kan de Amerikaan se belangen in het Midden-Oosten af breuk moet doen. Dat zal de enige taal zijn die Amerika verstaat, meent het blad. De Tunesische minister van buiten landse zaken, Masmoedi, heeft giste ren in Turkije gezegd, dat er geen vrede in het Midden-Oosten zal zijn voordat Amerika en Rusland zien uit bet gebied hebben teruggetrokken. De JOHANNESBURG (Reuter) De aanklachten tegen 13 van de 66 stu denten die vorige maand bij een bot sing met de politie in Johannesburg werden gearresteerd, zijn ingetrokken _.Suezkanaal. Volgens het blad is een ondanks het bezwaar dat een student Israëlisch vliegtuig dat boven Egyp- supermogendheden hebben gebruik gemaakt van het Israëlisch-Arabische conflict om zich met hun vloten in het gebied te nestelen, aldus de Tune sische minister. Deze mogendheden beloven dat ze geen oorlog tegen elkaar zullen voeren maar ze gebrui ken de kleine landen voor hun eigen doeleinden. Het is een taktiek van Moskou te infiltreren in landen die hun banden met het Westen hebben verbroken. Dat noemt Moskou dan hulp, maar in werkelijkheid proberen ze in die landen vaste voet te krijgen, aldus Masmoedi. Amerika spreekt van het handhaven van een machtseven wicht, maar overspoelt de landen die grenzen aan degene waar de Russen hun invloed uitoefenen met wapens. Masmoedi prees het besluit van Sadat de Russische adviseurs het land uit te zetten. Het Egyptische dagblad Al Achram heeft gisteren ook details gepubli ceerd, van het schiet-incident bij het daartegen maakte. Het proces tegen de overige studenten, tegen twee jour nalisten en een fotograaf- zal op 9 augustus beginnen. Judith Favish, een van de 13 die gisteren voor de rechtbank moesten verschijnen, riep: 'wij weigeren dit*; toen de rechter meedeelde dat de aanklachten waren ingetrokken. 4 De arrestaties werden op 9 junr -ver-* richt tijdens een gevecht met de poli tie op de Witwatersr3pc('$1ivSrsite't- De studenten braphten-twee dagen in de cel door, waarna'zlj^öp borgtocht werden vrijgelaté'rt. Zij hadden gepro testeerd tégen 'hét optreden van de politie mét gummistokken, traangas en politièhp.ndefl jegens collega's die betoogden: iegen apartheid bij het on derwijs. - BRUSSEL (Reuter Volgens de radio van Zaire, het voormalige Kon- -Kinshasa, is de ex-minister van buitenlandse zaken van dat land, Lo- sembe Batwanyale, naar Brussel ge vlucht. Hij is in februari van dit jaar door president Moboetoe ontslagen en beschuldigd van het verduisteren van openbare fondsen. NAIROBI (Tanjoeg, ANP) Bij de bestrijding van de guerrilla in het noorden van de Portugese kolonie Mozambique maakt het Portu gese leger op grote schaal gebruik van chemische ontbladeringsmid- delen. Dit heeft het Frelimo, de bevrijdingsbeweging van Mozam bique, bekendgemaakt. Volgens het Frelimo zijn bij de operaties Zuidafrikaanse vliegtuigen en pilotén ingeschakeld. De Portugezen zouden beboste gebie den "in noord-Mozambique met chemi- caliëji., besproeien om de guerillastrij- ders van hun natuurlijke bescherming te beroven. Ook de oogsten zouden het doelwit' zijn van de chemische oorlogsvoering. TDoor hongersnood te veroorzaken, willen"de Portugezen be reiken, dat de plaatselijke bevolking zich tegen het Frelimo k^ert.' aldus de bekendmaking. Het Frémilo zegt een Portugees en een Zuidafrikaans toestel, die de bevrijde gebieden met chemicaliën besproeiden, te hebben neergeschoten. Eerder deze maand meldde het Engel se zondagblad Sunday Times, dat Zuid afrikaanse huurlingen waren ingescha keld bij de chemische oorlogsvoering in noord-Mozambique. Onder dekking van Portugese vliegtuigen, die het gebied met machinegeweren en raket ten bestookten, zouden de Zuidafrika- BELFAST (Reuter, UPI) Bij schietpartijen zijn gisteren in Bel fast in Noord-Ierland weer verscheidene slachtoffers gevallen. In een straat heeft een Britse patrouille het lichaam van een man ge vonden die een kogel door zijn hoofd had gekregen. Zijn handen waren op zijn rug gebonden en hij had een kap op. Britse militairen gaan onverminderd door met het opsporen van leden van het illegale Ierse Republikeinse leger. Er zijn al grote hoeveelheden wapens gevonden en tientallen arrestaties ver richt. De Britse minister voor Noord-Ier land, William Whitelaw. heeft giste ren overleg gepleegd met oud-premier Brian Faulkner en met vertegenwoor digers van de grootste rooms katholie ke partij, de sociaal democratische en labourpartij. Vooral aan het onder houd met deze laatste groepering wordt door waarnemers veel betekenis gehecht, omdat zij beschouwd wordt als de politieke pleitbezorger van het IRA. De roomskatholieke partij zou de banden met het IRA willen verbre ken. omdat ze niet langer verantwoor delijkheid wil dragen voor de terreur. De bomaanslag van vorige week vrij dag in Belfast, waarbij elf mensen gedood werden en meer dan honderd verwondingen opliepen, zou de deur voor de rooms katholieke politici heb ben dichtgedaan. Als Whitelaw erin zou slagen met de sociaal-democrtiti- sche ep labourpartij tot een akkoord te komen, zou dat een belangrijke ontwikkeling zijn. Het IRA zou dan zijn politieke steunpilaar verliezen. tisch grondgebied vloog, neergescho ten en zijn de twee inzittenden omge komen. Wrakstukken zouden over tién kilometer verspreid liggen. Israël ontkent dat een toestel is geraakt. Soedan Amerika en Soedan hebben gisteren diplomatieke betrekkingen aange knoopt. De banden werden na de oorlog in juni 1967 verbroken. Opnieuw is in Libanon een Palestijn se leider het slachtoffer geworden van een bomaanslag. Bassam Aboe Sjarif, hoofdredacteur van het weekblad Al Hadaf, orgaan van het volksfront voor de bevrijding van Palestina, is zwaar gewond naar een ziekenhuis gebracht toen een bom ontplofte, die hem in een postpakket was toegestuurd. Sja rif was de opvolger van Kanafani, die zeventien dagen geleden om het leven kwam toen een bom in zijn auto explodeerde. De afgeiloen weken zijn een reeks aanslagen gepleegd op lei ders van het Palestijnse verzet in Libanon. Het Volksfront heeft giste ren Israël en Jordanië beschuldigd van de aanslagen. De duizenden havenarbeiders, die in Londen de Pcntonvlllegevangenis belegerden, waar hun vijf vertrouwensmannen ge vangen worden gehouden, zouden later op de dag slaags raken met de politie. Staking krijgt sneeuwbaleffect LONDEN (Reuter, UPI, AP, AFP, DPA) Voordat liet Britse Lagerhuis gisteren met 299 tegen 266 stemmen liet beleid van liet kabinet van de conservatieve premier Edward Heath goedkeurde, had deze verklaard dat de regering niet tussenbeide zou komen in de crisis als gevolg van de gijzeling van rijf havenarbeiders. Zij zal niet proberen voorbij te gaan aan de besluiten van de rechtbanken in bet land. WASHINGTON (UPI, Reuter) De Amerikaanse Senaat heeft het wetsontwerp betreffende de militaire hulp aan het buitenland ge torpedeerd en daarmee ook een eerder goedgekeurd amendement tegen de oorlog in Indo-China. Heath wees de verantwoordelijkheid voor de nu ontstane situatie af. 'Er is geen confrontatie wat de regering be treft. Het is een zaak tussen vijf mannen en een rechtbank in dit land', aldus Heath, die van oppositie leider Harold Wilson moest horen dat zijn regering niet in staat is te hande len, verlamd, krachteloos, onbeweeg lijk en zowel politiek als moreel bank roet is. De rechtbank is er. U zult de vijf acht men het mogelijk dat het be- 'Anarchisme' nen met chemicaliën sproeien. Van de Zuidafrikaanse toestellen waren de re- gistratiecijfers onherkenbaar gemaakt. Volgens het blad werd het project stopgezet, nadat op 17 april een Por tugees en een Zuidafrikaans vliegtuig door schoten uit machinegeweren wa ren getroffen. Eén van de gebruikte chemicaliën, aldus de Sunday Times, is 'Convolvotox.' dat niet alleen plan ten ontbladert, maar ook schadelijk voor de mens kan zijn. Een woordvoerder van de Zuidafri kaanse regering reageerde op deze berichten met de opmerking, dat acti viteiten -van Zuid-afrikanen met een g^lig .paspoort buiten Zuid-Afrika niet onder de verantwoordelijkheid van de rég?£hig, vallen vooropgesteld dat ze geen Zuidafrikaanse wetten overtreden oL de ZuidafrDciansè vei ligheid bedreigen. Met boe-geroep begroet antwoordde premier Heath tijdens het spoeddebat in het Lagerhuis op de beschuldigin gen van de oppositieleider. Hoewel hij de ernst van de situatie erkende, vond hij dat men niet van een ver lamming kon spreken. Hij verklaarde dat er 80.000 stakers waren op een verkende bevolking van 24,5 miljoen mensen. De premier, die verscheidene malen onverstaanbaar was door kreten van Labour-afgevaardigden, zei het te be treuren dat op een ogenblik dat het Britse volk moet worden ingelicht, er door stakingen geen kranten kunnen verschijnen. Het verhitte debat be reikte het kookpunt toen hij weigerde het woord te geven aan een lid van de oppositie. Van de oppositiebanken klonken scheldwoorden als 'lafaard'. Heath beschuldigde Wilson ervan, niet de wet te eerbiedigen. Hij ver klaarde dat de leider van de oppositie niet het recht had te zeggen dat de wet of de beslissingen van het hof voor industriële betrekkingen moeten worden genegeerd. 'Dat is een anar chistische stelling die de Lagerhuisle den zullen verwerpen. De wet is er. SALISBURY (Reuter) Met behulp van helikopters is de Rhodesische po litie gisteren begonnen de stam van Tangwena over te brengen naar ccn gebied bij de grens met Mozambique. "Het land waar ze tot nu woonden is op grond van de Land Tenure Act aange wezen als 'blank' gebied. De regering van Ian Smith heeft sinds 1967 tevergeefs geprobeerd Tangwena en zijn mensen vrijwillig te laten vertrekken. havenarbeiders moeten zeggen dat zij de rechtbank moeten gehoorzamen.' Toen de premier uitgesproken was, juichten zijn aanhangers. Zij stonden op en zwaaiden met documenten. Een lid vain de oppositie riep: 'Heil Hit- let'. Intussen kreeg de staking een sneeuw baleffect. In de Britse havens is het werk vrijwel geheel tot stilstand geko men. Enkele schepen zijn al naar havens op het continent uitgeweken om daar hun lading te lossen. De stakers krijgen steun van arbeiders in veel industrieën. Volgens de jongste gegevens van het ministerie van ar beid hebben al ca. 100.000 werkne mers door stakingen hun solidariteit met de 46.000 havenarbeiders betuigd. stuur van het overkoepelende vakver bond TUC (Trade Union Congress) de ruim tien miljoen aangesloten le den zal oproepen tot een nationale protestdemonstratie van 24 uur. TUC- voorzitter Vic Feather heeft gisteren UntKnOping het topoverleg met de regering over het indammen van de inflatie afge zegd onder verwijzing naar de vijf gegijzelde havenarbeiders. Het amendement behelsde terugtrek king van alle Amerikaanse troepen uit Vietnam, Laos en Cambodja bin nen vier maanden, op voorwaarde dat Noord-Vietnam en zijn bondgenoten alle Amerikaanse krijgsgevangenen vrijlaten. Merkwaardig genoeg was het amende ment afkomstig van de republi keinen (partijgenoten dus van presi dent Nixon) John Sherman Cooper en Edward Brooke. Het werd met 50 tegen 45 stemmen aanvaard en over leefde ook een tegenmotie, wat de felste actie van de Senaat tot dusver tegen de oorlog in Indo-china bete kende. Verdediger De verdediger van de Kroon, Norman Turner, heeft meegedeeld dat hij ui terlijk vandaag het Hof voor indus triële betrekkingen zal verzoeken de zaak tegen de 'vijf van Pentonville' te heropenen. In welingelichte kringen in Londen JERUZALEM (AFP) Het Israëli sche parlement heeft de regeringen en parlementen in de hele wereld gevraagd de zaak van de joden in de Sowjet-Unie te steunen. De Israëlische minister van buitenlandse zaken, Ab ba Eban, noemde berichten, dat de Nederlandse ambassade in Moskou, die de Israëlische belangen daar be hartigt, zou falen, ijdel gepraat. Ilij prees de Nederlandse vertegenwoordi ging voor het werk dat zij doet voor de joden in Rusland. Toen over het wetsontwerp als geheel werd gestemd volgde een dramatische ontknoping. De anti-oorlogscoalitiic scheurde. Senatoren die het amende ment nog krachtig gesteund hadden maar hun verzet tegen het hulppro gramma zwaarder lieten wegen, ont hielden nu hun goedkeuring aan het wetsontwerp dat met 48 tegen 42 stemmen werd verworpen Het paradoxale feit deed zich hier voor dat republikeinse tegenstanders van het amendement èn democrati sche voorstanders (zoals fractieleider Mike Mansfield en William Ful- bright) het wetsontwerp deden stran den, zij het met verschillende motie ven. De republikeinse tegenstemmers, die op deze manier een belangrijk pro gramma van hun eigen regering tor pedeerden, hadden het natuurlijk op het bewuste amendement gemunt. Hun fractieleider Hugh Scott stelde zelfs al een presidentieel veto in het vooruitzicht. Het programma voor de militaire hulp aan het buitenland besloeg een bedrag van bijna twee miljard dollar ten behoeve van 49 landen. De afwij zing van het wetsontwerp heeft dit programma op soortgelijke wijze in de war gestuurd als in oktober, toen de Senaat het huitenlandse-hulppro- gramma voor de eerste maal sinds de tweede wereldoorlog afwees. De regering staat nu op korte termijn voor de keus de Senaat een nieuw wetsontwerp voor te leggen of om machtiging te vragen voor handha ving van het uitgavenpeil op het niveau van het afgelopen jaar. Het verzet zal in beide gevallen heftir zijn en een vertraging van weken of zelfs maanden lijkt waarschijnlijk. Het gaat om de uitgaven in het begrotingsjaar 1973. dat al op 1 juli is ingegaan. BONN (DPA) De vroegere staats secretaris bij het ministerie van defensie in Bonn, Gtlnter Wetzel, heeft formeel verzocht lid te worden van de, christen-democratische unie. Wetzel was twee weken geleden door de nieuwe Westduitse minister van Defensie Georg Leber naar huis ge stuurd en trad toen (na een lidmaat schap van 27 jaar) uit de SPD. door Phil Newson (medetverker van het persbureau United Press International Meer dan tien jaar hebben de opeenvolgende regeringen van Japan met de gedachte gespeeld, diplomatieke betrekkingen met China aan te knopen. Maar ondanks de groeiende druk van het Japanse zakenleven, bereiden pas nu eindelijk nadat president Nixon met zijn bezoek aan Peking een precedent had geschapen de Japan ners hun eerste stap voor om een normalisatie van hun betrekkingen met het Chinese vasteland te bereiken MOSKOU (AP, Reuter, UPI) Pjotr Grigorjenko. een vroegere generaal van het Rode Leger, die beroemd is geworden omdat hij zich voor de door Stalin gedepor teerde Krim-Tartaren inzette, zal opnieuw een gedwongen behan deling moeten ondergaan in een psychiatrische inrichting, vlakbij de Poolse grens. Dit is gemeld door het 26e nummer van de Kroniek der Lopende Gebeur tenissen, een klandestiene publikatie van Sowjet-dissidenten. Volgens de kroniek zou het team psychiaters, dat Grigorjenko 'onder behandeling* heeft tot een verlenging ervan van min stens zes maanden hebben besloten. Mevrouw Judith Silver Shapiro, die in Moskou was aangekomen voor het bijwonen van het proces tegen haar •nan. is door de Sowjet-autoriteiten onmiddellijk het land uitgezet, omdat zij geen inreisvisum had. In Londen aangekomen verklaarde zij. dat men Pjotr Grigorjenko pen, toen president Nixon naar Mos kou kwam. Hij dook onder om met zijn Amerikaanse vriendin in een haar niet een visum had willen geven - joods-religieuze ceremonie te trouwen on dat ze daarom gehoopt had dit in Moskou te kunnen krijgen. Haar man, Gavriel Shapiro is een joodse inge nieur, die tevergeefs verzocht had naar Israël te mogen emigreren en die in militaire dienst werd opgeroe- en werd kort daarop gearresteerd. Hij moet nu wegens desertie terechtstaan. De dichter Josif Brodski, die vorige maand naar het Westen vluchtte, na dat hem door de geheime dienst was aangezegd zo snel mogelijk het land te verlaten, heeft in een brief aan partijleider Breznjew verzocht, weer naar Rusland te mogen terugkeren. De brief is maandag in Moskou wes terse journalisten in handen gespeeld. Brodski is een 34-jarige jood uit Le ningrad, die wordt beschouwd als een van de belangrijkste levende dichters in de Sowjet-Unie. Hij is in 1964 tot vijf jaar werkkamp veroordeeld wegens 'parasiteren', maar werd na achttien maanden vrij gelaten. 'Hoewel ik mijn staatsburger schap van de Sowjet-Unie heb verlo ren', schrijft hij nu aan Breznjew. 'ben ik nog steeds een Russische dich ter. Ik behoor tot de Russische cul tuur. Ik ben van mening dat de mate van patriottisme van een schrijver niet is af te meten aan de hand van eden die hij zweert vanaf een podium, maar van zijn geschriften in de taal van het volk. Het stemt mij bitter Rusland te moeten verlaten. Ik werd er geboren en opgevoed en ik heb cr altijd geleefd. Alles wat ik in de wereld heb. dank ik aan Rusland. AI het kwade dat ik heb moeten onder gaan is meer dan goed gemaakt door het goede en ik heb nooit het gevoel gehad dat ik door mijn vaderland ben gekwetst'. In het slot van de brief vraagt Brods ki aan Breznjew of hij terug mag komen. De Japanse aarzelingen in het verle den kunnen aan twee hoofdoorzaken worden toegeschreven: hechte Japanse banden met de bui tenlandse politiek van Amerika, die alle betrekkingen met de Volksrepu bliek China in de ban deed; vriendschapsbanden van Japan met het 'Chinees-nationalistische regime' op Formosa, dat door generalissimo Tsjang Kai-tsjek wordt geleid. Een derde reden was de Chinese anti pathie tegen de Japanse premier Eisa- ku Sato, die de Chinezen ervan be schuldigden, dat hij ambities koester de om Japan weer als een militaire macht op te bouwen en dat hij het op Formosa gemunt had. De verkiezing van Kakoeei Tanaka. Japans 54-jarige minister van interna tionale handel en industrie, als Sato's opvolger eerder deze maand, had on middellijk glimlachjes van Peking ten gevolge en de suggestie van China's premier Tsjoe En-lai. dat een bezoek van Tanaka aan Peking -welkom zou zijn. Japans regerende liberaal-democrati sche partij is de partij van de Japanse handel en industrie en het is mis schien veelbetekenend, dat Tanaka nooit een doelwit van de Chinese propaganda-aanvallen is geweest, zoals het geval was met Sato en diens eigen kandidaat, de voormalige minister van buitenlandse zaken Takeo Foekada. Veelbetekenend Het was eveneens veelbetekenend, dat Tanaka en twee van de mannen, die hij in top-functies in zijn nieuwe regering benoemde, overeenstemmen de verklaringen aflegden, dat de macht hebbers in Peking de enige wettelij ke regering van China vormen. Deze top-mensen waren Masayoshi Ohira, de nieuwe minister van buitenlandse zaken, en Takeo Miki. een minister zonder poretefeuille, die als vice-pre mier wordt beschouwd. Hun verklaring kwam tegemoet aan één van de drie voorwaarden, die Peking had gesteld voor welke onder handelingen dan ook over een normalisatie van de betrekkingen. De twee andere voorwaarden zijn de er kenning, dat Formosa (Taiwan) een Integrerend deel uitmaakt van de Chi nese Volksrepubliek en de opzegging van het vredesverdrag, dat Japan en Taiwan hebben gesloten, v Die twee laatste voorwaarden van Pe king vormen problemen voor Tanaka, omdat Japan in het vredesverdrag de souvereinitelt van de nationalisten er kende over 'de gebieden, die nu of later bestuurd worden' door de 'natio nalistische regering'. De Japanse in vesteringen in Taiwan belopen meer dan zestig miljoen dollar en Japan doet thans nog beter zaken met Tai wan, dan met het vasteland. Een niet gepubliceerde maar belang rijke factor is ook, dat het vredesge- drag met nationalistisch China geen Chinese aanspraken bevatte op scha devergoedingen voor >de enorme oor logsvernielingen, die door Japan in China aangericht zijn. Aan de andere kant heeft Mao Tse-toeng al te ken nen gegeven, dat hij de rekening voor Japan al klaar heeft liggen. Vreedzaam Een correspondent van het Franse persbureau AFP schrijft, dat de plan nen van Peking voorrang geven aan een vreedzame regeling van de kwes tie Taiwan door onderhandelingen. Zij voorzien voorts in een overgangs periode van onbepaalde duur om een begin te kunnen maken met een 'soci alistische structuurhervorming van de provincie Taiwan'. Wat betreft de bui tenlandse belangen op Taiwan heeft Peking maatregelen in petto inzake schadeloosstelling en afkoop in ter mijnen, zonder dat er voor buiten landse maatschappijen verliezen uit voortvloeien. Een direct gevolg van de normalise- ringspogingen van Peking en Tokio (evenals die van Washington en Pe king) is onvermijdelijk een breuk in en men mag verwachten dat deze 'buitenlandse campagne' wordt voort gezet tot de kwestie Taiwan tot een oplossing, en minstens een principe oplossing. is gebracht. In tegenstelling tot een vaak gehoor de mening hebben de autoriteiten in Peking zeker te maken met een 'pu blieke opinie' zoals die in het Westen bestaat. Deze bevindt zich niet in China zelf, maar onder de 20 miljoen overzeese Chinezen, waarvan de Tai- wanners het grootste deel vormen. Waarschijnlijk heeft juist deze 'pu blieke opinie' Peking ertoe gebracht, gebaren van ontspanning en gerust stelling te verveelvuldigen. Dit laatste kan blijken uit het weer in omloop brengen van de klassieken uit de Chinese literatuur, het beperkt hervatten van godsdienstige bijeen komsten, het dragen van de rok, het verwerpen van de excessen van de 'culturele revolutie' en het elimineren van de meest extremistische politieke elementen. Al deze gebaren hadden duidelijk ten doel te tonen, dat 'Chi na een land is als andere landen'. Vertrek Premier Tanaka de band die Japan en Amerika met Taiwan onderhouden. Het dubbele normaliseringsproces van de Chinese betrekkingen met Japan en Amerika moet voor de regering op Taiwan automatisch leiden tot verlies van twee van de belangrijkste buitenland se steunpilaren. Sinds bijna twee jaar al is de Chinese diplomatie bezig geleidelijk aan een steeds vollediger isolement van Tai wan op het internationaal vlak tot stand te brengen. Dit verklaart de vriendelijke Chinese houding ten op zichte van regiems als in Addis Abeba en Athene. Wat China op het diplo matieke vlak heeft bereikt zal het. indien nodig, ook op het gebied van economie en handel willen bereiken. China zuu eerst een oplossing van de kwestie Taiwan vla onderhandelingen willen. De tweede oplossing, bij mis lukking van de eerste, zou kunnen neerkomen op een politiek die tot de economische en commerciële verstik king van het systeem op Taiwan moet leiden. Bevrijding Het is zeer waarschijnlijk dat de 'be vrijding' van Taiwan de uiterste doel stelling is van de buitenlandse poli tiek die China nu al twee jaar voert Nog meer betekenis moet volgens de ze communistische kringen worden gehecht aan de nieuwe politiek die Peking sinds enkele maanden voert ten aanzien van de in de gehele wereld verspreid wonende Chinezen. Terwijl in het verleden de tendens was de overzeese Chinezen aan te moedigen naar het vaderland terug te keren, accepteren de autoriteiten mo menteel het vertrek van grote aantal len Chinese burgers die zich bij hun familie in een Chinese gemeenschap In het buitenland willen voegen. Dit vertrek heeft de laatste maanden verscheidene duizenden belopen, zo heet het, en het is verbazingwekkend als men tussen Kanton en Hongkong reist en het grote aantal Chinezen de grens ziet overtrekken. De Chinezen in het buitenland krijgen zelf ook op grote schaal toestemming naar China te komen om hun familie te bezoeken en de traditionele cultus te beoefenen op het graf van hun voorvaderen. De autoriteiten in Peking hebben er zich rekenschap van gegeven dat het merendeel van de reizigers die China bezoeken een gunstige indruk van het land hebben gekregen en de overzeese Chinezen vertegenwoordigen samen met de Japanners en, steeds meer ook, de Amerikanen één van de drie categorieën die Peking graag ziet ko men.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9