'We zijn nog steeds aan 't overleven' dichtbij U Jd CATTY TIP s Commentaar j Sociaal contract Het raadselachtige wezen kat Ondeugdelijk materiaal in onderzeeboten VS? Kind slachtoffer te hoge snelheid [ROUW/KWARTET WOENSDAG 26 JLU1972 ■liniit'nliind T5 K7 De demissionaire minister van sociale xaken, drs. Boersma, is van mening, dat onze nationale economische groei volgend jaar helemaal of vrijwel hele maal moet worden benut voor de finan ciering van de collectieve voorzienin gen. Dat is een gedachte waarmee stellig een meerderheid van het parle ment kan instemmen en waar ook de vakbeweging niet bij voorbaat afwij zend tegenover staat, al is de verwe zenlijking ervan voor haar wel afhan kelijk van het overheidsbeleid in zijn geheel. Nu kan de door minister Boersma verkondigde opvatting, die een reële stijging van de particuliere inkomens in 1973 helemaal of nagenoeg uitsluit, op twee manieren in praktijk worden ge bracht. De regering kan proberen, de burgers, althans de werknemers onder hen, ertoe te dwingen dat ze afzien van enige (of van een merkbare) groei van hun reële inkomen in 1973. Daartoe zal ze dan een loonmaatregel moeten afkon digen. Veel verkieslijker, en wellicht ook effectiever dan deze eenzijdige ingreep is de tweede oplossing: een beperking van de inkomensgroei die steunt op het gezond verstand van de betrokkenen zelf, op vrijwillige mede werking van het georganiseerde be drijfsleven (en de beoefenaars van vrije beroepen). Dit is de weg die het nu demissionaire kabinet-Biesheuvel was ingeslagen en waarvan het in septem ber. in besprekingen met de sociale partners, het laatste traject had willen afleggen. Het ligt voor dé hand; dat het interim kabinet dat dezer dagen geformeerd wordt, deze taak overneemt. Gebeurt dit niét, dan Is immers de kans groot, (fat er van de hele operatie niets terecht komt, eenvoudig omdat de tijd voor het maken van serieuze afspraken met het georganiseerde bedrijfsleven ontbreekt. Het is nauwelijks te gelo ven dat én de afhandeling van de begroting én nieuwe verkiezingen én de vorming van een meer permanent kabinet zich kunnen voltrekken, voor dat de eerste c.a.o.-onderhandelingen voor '73 beginnen. En als die eenmaal op gang zijn, kunnen we de gedachte aan het soort matiging dat minister Boersma nu voor ogen staat, wel uit het hoofd zetten. Het is daarom bijzonder bedroevend, dat het Nederlands Katholiek Vakver bond nu al gemeend heeft, het interim kabinet, waarvan de samenstelling en het programma nota bene nog niet eens vaststaan, te moeten proclameren tot een ongeschikte partner voor het sluiten van o.a. een loonakkoord met de vakbeweging. Zo'n sociaal contract behoort volgens het NKV te worden bekrachtigd door een kabinet 'dat zich gesteund weet door een ruime meerder heid van de kiezers en het parlement'. Met deze verwijzing naar de represen tativiteit van het kabinet waagt het NKV zich op glad ijs (hoe representa tief is de vakbeweging?), maar dat is niet het merkwaardigste. Curieuzer is, dat het vakverbond niet alleen het eerstkomende kabinet bij vodfbaat als een waardeloze gesprekspartner be schouwt, maar blijkbaar, gezien het gebruik van de term 'ruime meerder heid', óók en wel met terugwerkende kracht, het nu demissionaire kabinet- Biesheuvel. Wil het NKV laten door schemeren. dat het de met deze rege ring gevoerde besprekingen nooit au sérieux heeft eenomen? Dat had het dan. eerlijkheidshalve, wel eens eerder mogen zeggen. Kennelijk is het NKV alleen bereid tot zaken doen met een kabinet waarin ook de PvdA is vertegenwoordigd. Dat zo'n regering ook onze voorkeur heeft, hebben wij voor en na de verkiezingen van vorig jaar niet verheimelijkt. Maar berust de gedachte, dat ze nog binnen de periode die ons voor het sluiten van een sociaal contract rest uit de grond kan worden gestampt, op méér dan een wensdroom? Toch moeten er binnen die tijd beslis singen vallen over de ontwikkeling van lonen (en prijzen!) in 1973, willen de inflatiebestrijding en de collectieve voorzieningen niet het slachtoffer wor den van het vrij algemene verlangen naar meer particuliere welvaart. Kun nen die beslissingen niet via een sociaal contract tot stand komen en laat de formatie van een meer permanent ka binet wat langer op zich wachten dan de heetgebakerden wensen, dan zit er maar één oplossing op: het interim kabinet kondigt een tijdelijke loon- en prijsmaatregel af. Het daarop volgend kabinet kan dan op meer harmonieuze wijze orde op zaken stellen. Als het NKV die consequentie van zijn standpunt niet aanvaardt, zouden wij met spijt moeten concluderen, dat bij dit vakverbond de afschuw jegens een regering zonder PvdA kennelijk groter is dan de zorg om de inflatiebestrijding en de collectieve voorzieningen. Stichting huisvest werkende jeugd Van een onzer verslaggevers LEIDEN 'Kijk', zegt de 50-jarige econoom Jan Sloot, terwijl hij, met zijn auto op weg naar het Leidse station, even vaart mindert, 'met dit huis ben ik ook bezig.' Hij somt op wat de aankoop en de 'aanpassing' van het pand zullen kosten en stelt somber vast dat de huur die hij ervoor zal moeten vragen, weer veel hoger zal zijn dan hem lief is. De afgelopen twee jaar is Jan Sloot, voor die tijd werkzaam als bedrijfsad viseur, van 's morgens vroeg tot 's a- vonds laat in de weer geweest met huizen. Hij ós, sinds de oprichting in juli 1970, secretaris van de Stichting huisvesting werkende jongeren (SHWJ) in Leiden. Als de enige full timer onder de bestuursleden, fun geert hij in feite ook als directeur van de stichting. Op het ogenblik beschikt de stichting over 26 panden, in hoofdzaak in de Leidse binnenstad gelegen. Daarin zijn 268 mensen gehuisvest. Naast al leenstaanden worden ook echtparen, al dan niet met kinderen, onderdak gebracht. Het aantal .echtparen (64, met 22 kinderen) is zelfs Vrij groot. De huren die op tafel gelegd moeten worden, zijn, zeker voor Leidse be grippen, niet kinderachtig. Ze varië ren van 90 gulden (voor kamers met een oppervlakte' van zo'n 10 vierkante meter) tot 200 gulden (voor kamers met een oppervlakte van 20 k 25 vierkante meter). Secretaris Sloot, die de huren vaststelt, spreekt van een frustrerende situatie. De hoge huren behoren tot zijn grootste zorgen. Het zijn niet de enige. In de afgelo pen twee jaar heeft de Leidse stich ting, tot stand gekomen op initiatief van het toenmalige gemeenteraadslid A. J. Kret, tal van moeilijkheden moeten overwinnen. En hoewel de heer Sloot meent dat de kinderziekten zo langzamerhand wel zijn overwon nen, is dë stichting, naar hij zegt, nog steeds niet aan leven toe. 'We zijn nog aan het overleven. En daarmee zouden we het graag een beetje min der moeilijk willen hebben'. Geen subsidie In juni 1969 kwam de hervormde predikant Kret, een ideeënrijk man, op de gedachte iets te doen aan de woningnood van de ook op huisves- tingsgebied 'vergeten' werkende jon geren. In Leiden bestond al sinds jaar en dag een Stichting studentenhuis vesting, die een indrukwekkend aan tal panden beheert, maar wie zich geen student kon noemen, moest maar zien hoe hij onderdak kwam. Het idee van de heer Kret, dat vooral vrouwelijke werkende jongeren (on der wie veel verpleegsters) bleek aan te spreken, resulteerde het jaar daar op an de oprichting van de stichting. De initiatiefnemer werd voorzitter, maar wegens zijn benoeming tot wet houder vam Leiden moest hij kort daarop zijn functie weer neerleggen, tot groot verdriet van zijn medebe stuursleden. De financiering van het project was het eerste probleem dat om een oplos sing vroeg. Bij de gemeente Leiden, de armste van Nederland, die juist dezer dagen voor de zoveelste maal weer eens de financiële noodtoestand heeft afgekondigd, hoefde niet om een subsidie te worden aangeklopt. Wel was de gemeente bereid een lening van de Leidse spaarbank, van een miljoen gulden, voor honderd procent te garanderen. Tot nog toe is er, onder gemeentelij ke garantie, een bedrag van meer dan twee miljoen gulden geleend. Gedepu teerde staten van Zuid-Holland heb ben zich met die garantie steeds ak koord verklaard. Met het geleende geld wordt, bij ontstentenis van een eigen vermogen, de aankoop van hui zen, door de stichting als 'wooneenhe den' aangeduid, bekostigd. Met de huren moeten de uit de leningen voortvloeiende lasten en de algemene kosten en onderhoudslasten worden gedekt. De meeste kamers moeten daarom worden aangeboden tegen en huur die schommelt om de 150 gulden per maand. De huurprijzen zouden alleen ver laagd kunnen worden als de overheid de stichting zou subsidiëren. Maar anders dan de Stichting studenten huisvesting, die financieel wordt ge steund door het ministerie van onder wijs en wetenschappen, moet de SHWJ het zonder overheidsgelden stellen. Secretaris Sloot verheelt niet dat hem dat erg dwars zit. De vroegere voorzitter Kret, zegt hij, heeft meermalen over subsidiëring ge sproken met de toenmalige ministers Roolvink en Schut. Ook andere be stuursleden hebben zich, naar zijn zeggen, 'rotgesjouwd' om sibsidie los te krijgen. Maar alle pogingen liepen schipbreuk. Volgens de heer Sloot is er niet eens sprake van onwil, maar ontbreekt er een regeling die de sub sidiëring mogelijk zou maken. 'Als we.' licht hij toe, 'nou maar konden praten over huizen, maar wij hebben het over kamers. En daar bestaat geen regeling voor. Ja, je kunt wel eens een subsidie krijgen in het kader van de woningverbetering. Maar dat zet geen zoden aan de dijk. Dan krijg je een bedragje van 300 gulden en dat moet je dam over al die huurders verdelen. Maar als er dan niet zo'n regeling is, vermag ik niet in te zien dat er geen andere midde len gevonden zouden kunnen worden.' Gootwerker Ook op het ministerie van CRM heeft de stichting tevergeefs een beroep gedaan. In Rijswijk vielen de Leide- naars evenmin in de termen. 'Wij worden', zegt de secretaris, 'geacht geen maatschappelijke werkers te zijn. Wij halen geen mensen uit het riool; wij proberen dat riool juist te voorko men. Maar je moet eerst gootwerker zijn, wil je dat aureooltje van het subsidiabele krijgen.' Nog slechter dan over de geringe toeschietelijkheid van de overheid, is de heer Sloot te spreken over de houding van het bedrijfsleven. Ook dat heeft het, om financiële steun gevraagd, op een enkele uitzondering na laten afweten, en in dit geval zou er wel eens onwil in het spel geweest kunnen zijn. Opmerkelijk is in dit verband dat de eerste voorzitter, Kret, is opgevolgd door de jonge adjunct-secretaris van de Kamer van koophandel in Leiden, mr. R. W. A. Zweerts. Diens banden met het bedrijfsleven hebben de stich ting tot nog toe geen directe geldelij ke voordelen opgeleverd. De teleurstelling van de heer Sloot over het gebrek aan steun van de zijde van de Leidse bedrijven, wordt nog begrijpelijker voor wie in de statuten van de stichting leest dat in het dagelijks bestuur onder anderen een vertegenwoordiger van de werkge vers- en ondernemingsorganisaties in Leiden zitting heeft. Die bepaling, waarop wel kritiek is geuit' lijkt ook secretaris Sloot achteraf wat ongeluk kig voor te komen: hij laat althans de Een klein huis in de Narmstraat, in december 1970 aangekocht door de Stichting huisvesting werkende jongeren ten behoeve van vier meisjes. mogelijkheid open dat straks de statu ten op dit punt gewijzigd zullen wor den. Elitair Kritiek is er in Leiden overigens niet alleen op deze statutaire bepaling. Er wordt wel gezegd, dat het, gezien de hoge huren die betaald moeten wor den, alleen een elite is die van de huisvestingsmogelijkheden profiteert. De werkende jongeren, onder wie veelal werknemers met een zoge- maand lager opleidingsniveau worden verstaan, zouden er niet aan te pas komen. Een blik in het jaarverslag over 1970 (het enige dat tot nog toe verschenen is) leert, dat het begrip 'werkende jongeren' door het stichtingsbestuur inderdaad ruim wordt geïnterpre teerd. Zo huizen in de 'wooneenhe den' van de stichting onder anderen een socioloog, een ingenieur, een ad vocaat. een grafisch ontwerper, een bouwkundige en een wetenschappelijk medewerker. Maar daarnaast worden ook werkende jongeren in engere zin gehuisvest. Als bewoners staan bijvoorbeeld ook inge schreven een bouwvakker, een metaal bewerker, een glasblazer, een kapster, een portier en een typograaf. Beschul digingen als zou de stichting elitair te werk gaan, vooral geuit door een werkgroep die in het leven is geroe pen door cursisten van het Leidse vormingscentrum Troef, lijken dan ook niet geheel houdbaar te zijn. De kritiek laat secretaris Sloot niet onberoerd. Hij wordt, zegt hij onom wonden, 'giftig' van de beweringen dat alleen de beter-gesitueerden tot zijn klanten behoren. Daarbij ontkent hij niet dat iemand die de hoge huur niet kan opbrengen, moet worden af gewezen, maar dat gaat hem zelf aan het hart: 'Natuurlijk is het een rot- karwei als je tegen iemand alleen om die vervloekte centen moet zeggen: nee'. Dat voor velen de huurprijs geen bezwaar is, bewijst de wachtlijst, waarop volgens de heer Sloot 360 namen prijken. En de toeloop zal, verwacht de secretaris, binnen afzien bare tijd nog veel groter worden: 'De inflatie werkt in ons voordeel. Onze huren gaan relatief gezien omlaag. En dan krijg" je een stormloop op de goedkopere kamers van de stichting'. Om die stormlop enoigsz.ns te kun nen opvangen, zal de stichting haar huizenbezit snel moeten uitbreiden. 'We hebben', zegt de secretaris, 'een pand of vijftig, zestig nodig om de eerste 500 gegadigden onder de pan nen te kunnen brengen.' Die benodig de huizen ziet hij nog niet direct ter beschikking komen: 'De gemeente zegt: Jullie zitten tegen een wachtlijst aan te kijken, maar wij ook; mogen we alsjeblieft een greep houden op de huizen, die in aanmerking komen voor normale gezinsbewoning?' Een instelling als de SHWJ bestaat elders in het land niet. Wel zijn er. met name. in Amsterdam en Utrecht. instanties die op soortgelijk terrein werkzaam zijn. In Amsterdam bestaat bijvoorbeeld de Stichting ideële ka merbemiddeling (SI), die zich, anders dan de Leidse stichting, richt op 'pro bleemjongeren'. Met verwante organisaties als deze. die het ook zonder overheidssubsidie moeten stellen, hoopt de SHWJ tot een bundeling van krachten te ko men. Een gezamenlijk ingediend ver zoek om geldelijke steun zal. hoopt secretaris Sloot, in Den Haag mis schien meer succes hebben. 'Het is nu eenmaal zo in deze maatschappij dat je meer indruk maakt als je met z'n duizenden dan met z'n honderden op de stoep staat.' Intussen blijven Jan Sloot en zijn medebestuursleden ernaar streven de werkende jongeren, zoals het in de statuten is omschreven, 'een huisves tingsmogelijkheid te bieden, die in overeenstemming is met de gerecht vaardigde wens van de jeugdige, een zelfstandig leven te leiden'. Sloot: 'In 1970 was het al zo, dat we twee dingen konden dien. We konden wachten op subsidie, of we konden vast beginnen. En de stenen waren er nu eenmaal eerder dan de subsidie'. PHILADELPHIA (Reuter) Volgen* het dagblad Philadelphia Inquirer heeft de Amerikaanse marine voor kernonderzeeboten staalplaten gebruikt waarin structuurfouten kunnen zitten Een bedrijf in Philadelphia dat al bijna ti enjaar belast ls met de kwali teitscontrole op dit plaatstaal heeft deze beschuldiging geuit. Dé marine weigert de platen af te keuren, omdat de fouten geen gevaar voor de onder zeeërs zouden betkenen. Ons Iand telt zo ongeveer zevenhon derdduizend katten ran alle seksen, soorten, kleuren, formaten en gezind ten. Gedeeltelijk zijn het zwerfkatten, maar de meeste dieren zijn gelukkig meer of minder liefderijk opgenomen in een gezin. Onder de minder liefde rijk opgenomen katten valt bijvoor beeld de categorie die in en zelfs buiten de vakantietijd achteloos er gens in een bos wordt achtergelaten en zo ook tussen de zwervers terecht komt. Maar daar hebben we het nu niet over. Wel over die andere poe zen, die zich lekker elke avond in een mandje bij de kachel opkronkelen. Wat weten de eigenaars van hun huisdier af? Duitse onderzoekers zijn onlangs tot de conclusie .gekomen, dat een huispoes, hoe zelfstandig ze zich ook schijnt te gedragen omdat, zeggen die onderzoekers, zij de baas niet als baas, maar als gelijke ervaart in wezen nooit verder komt dan de verhouding moeder en kind. Het dier is aanhalig voordat het zijn eten oppeuzelt, net zoals het tegenover zijn moeder gedaan zou hebben. Het is niet gewend voor zichzelf te zorgen, maar om verzorgd te worden. Zelfs de encyclopedie weet niet te vertellen waar de huiskat vandaan komt. Over de afstamming van de Felix Domestica zoals zijn Latijnse naam luidt zijn de geleerden het volgens dat alwetende boek nog steeds niet eens. Zijn enige voorvader zou de Nubische kat zijn, waarvan Herodotus al zo'n 430 jaar vóór onze jaartelling verhaalt en die ene Pal la- dius acht eeuwen later met 'catus' aanduidt. Daar zou de naam 'kat' dan vandaan komen. Voor iedere kattenliefhebber, -hou der en de mensen die een poes willen aanschaffen en die meer over hun huis dier willen weten, heeft de over leden dierenjournalist Jan van Rheenen een aantal korte tips sa mengesteld met informatie over de verzorging. Vandaag: de kat in de vakantietijd. UTRECHT De veel te hoge snel heid. waarmee een in Utrecht wonen de Amerikaanse militair met zijn auto over de Nieuwe Weteringseweg ln Maartensdijk reed, heeft het leven gekost aan een 6-jarig zoontje van de militair. Zijn vrouw en twee andere kinderen, die ook in de auto zaten, werden met min of meer ernstige verwondingen opgenomen in het zie kenhuis. De militair passeerde volgens de poli tie met hoge snelheid op de enkel- baansweg twee personenauto's en werd kennelijk verrast door een tege moetkomende vrachtauto. Hij week uit naar rechts, reed door de berm, slingerde weer de weg op, kwam in de berm aan de linkerkant van de weg terecht en botste tenslotte tegen een duiker in een sloot. De militair zelf kreeg een shock. druppelvanger Wie op een vrolijk uitziende vrije dag ergens op dc Zuid-Veluwe zonder hoed en onverhoeds een bui op z'n hoofd krijgt en daar niet op gekleed is. kan voortaan rustig doorstappen. Vooropgesteld dan. dat de wandelaar in de buurt van de VW-kantoor is. want daar geeft men sinds kort een paraplu te leen. Gewoon te leen, voor niets. De hele dag mag je zo'n drup pelvanger meedragen, op voorwaarde dat het ding voor sluitingstijd ingele verd is. De enige daad die de lener tegenover deze paraplu-service dient te stellen, is naam en adres in het paraplu-register schrijven, alleen voor het geval dit natuurlijk. Iedereen ver geet tenslotte wel eens iets terug te brengen. Het idee komt van de VW in 's Iler- togenbosch, maar de regenschermen zijn te leen bij de kantoren in Die ren. Rheden, Velp, Arnhem, Ooster- beck, Heelsum, Rhenen en vermoede lijk binnenkort ook in Wageningen. voud Een tiende deel van de volwassenen maakt behoorlijk wat fouten in onze taal. Dat hebben ze iets meer vrouwen dan mannen eerlijk tegen over het NIPO toegegeven, dat een kleine duizend Nederlanders van acht tien en ouder daarover aan de tand gevoeld heeft. De grootste taalproblemen doen zich voor bij mensen met de lagere inko mens. De meesten zijn tussen de 35 en 45 of 55 jaar of nog ouder. De onderzoekers lieten hun 'slachtof fers' kiezen tussen vier antwoorden: veel moeilijkheden met de spelling, niet zo veel, weinig, of helemaal geen. Tot die laatste categorie, helemaal foutloos, rekent zich 36 procent. Deze perfectionisten zijn het duidelijkst vertegenwoordigd in de hogere sala risklassen en dus zullen het de men sen met meestal een betere schoolop leiding zijn. behouden ]D m De meervoudig onverzadigde koe De Australische organisatie voor toe gepast wetenschappelijk onderzoek (CS1RO) haalt de merkwaardigste dingen uit met beesten. Een jaar of wat geleden presenteerden deze tegen - voetige onderzoekers bijvoorbeeld hel strippende schaap. Een doodeenvoudi ge zaak, hoewel ze er best een paar jaar mee bezig zijn geweest: legen de tijd. dat je de wol wilt oogsten geef je het schaap een heel speciaal soort voer, waardoor in elk haartje een zwakke plek ontstaat. En een week later neemt het verbaasde dier bijna zonder hulp van de baas afscheid van zijn complete vacht. Het schaap kan pijnloos met de hand worden geplukt, wat minder tijd schijnt te kosten dan het klassieke schaapscheren met de grote tondeuse. En nu komt diezelfde CSIRO met de meervoudig onverzadigde koe. Dr. Trevor Scott heeft in Sydney tien jaar gewerkt aan deze tegenzet in de strijd tussen de margarinefabnkar.ten met hun meervoudig onverzadigde ('goed voor hart en bloedvatenpro- dukt. en de voorstanders van echte boter. Die strijd was voor de veehouderij moeilijk, omdat er betrekkelijk weinig tegenargumenten zijn. Het staat lang zamerhand wel vast dat een te grote hoeveelheid cholesterol in het bloed een van de factoren is die het dicht groeien van slagaderen in de hand kunnen werken, en daardoor onder andere een hartinfarct. Het staal ook vast dat meervoudig onverzadigde vet ten de hoeveelheid cholesterol verla gen in het bloed van wie ze opeet. En de hoeveelheid meervoudig onverza digde vetten die een koe van nature in zijn melk en vlees inbouwt is te verwaarlozen. Daar nu, heeft dr. Scott samen met dr. Leonard Cook iets op gevonden, meldt ons de handelsattaché van de Australische ambassade verheugd. Aan het voer van de koe lag het niet, wisten Scott en Cook. Daar zitten hoofdzakelijk onverzadigde vetten in. Maar de ingewikkelde spijsvertering van het rund, die het in staat srelt overigens vrij onverteerbare zaken zo als gras te eten, weet die vetten tn snel tempo tot verzadigde om te bou wen. Wat de Australiërs gedaan heb ben, is eenvoudig het omzeilen van dit stadium van de spijsvertering. Zij voeren de koe meervoudig onverzadig de vetten die zijn 'opgeborgen' in een omhulsel dat pas later in het spijsver teringsproces wordt afgebroken En dat blijkt nu te werken. Al na een dag begint zo'n koe melk te geven waar een flink percentage van het 'goede' vet in zit, en daaruit kan ook meervoudig onverzadigde ('bijna puur natuur') boter uit gemaakt tcorden. En die boter kost naar schatting van dc Australiërs maar ongeveer vier cent per pakje meer dan het nu gebruikelijke produkt. En als de koe een dag of veertien op zijn bijzondere dieet heeft gestaan, is ook het vet in zijn vlees voor een belangrijk deel door meervoudig on verzadigd vet vervangen. Het heeft enige moeite gekost om ervoor te zorgen dat het vlees ook nel zo smaakte als vroeger, maar ook dat probleem is opgelost. Lams- en schape vlees dat op overeenkomstige manier is gesaneerd, smaakt zelfs beter dan vroeger, luiden de berichten uit Au stralië. Medwedew De Russische onderzoeker Zjores Med wedew heeft weer eens per brief moe ten uitleggen waarom hij niet op een internationaal congres was. Op dat punt heeft hij niet in de laatste plaats bij de Russische overheid al een grote reputatie. De manier waar op hij niet deelnam aan het internati onale congres over gerontologie in Sheffield (1967) besloeg zelfs een vol ledig boek, dat uiteraard niet in Mos kou maar in Londen werd uitgegeven. Sedertdien weten we in detail hoe moeilijk het voor sommige Russen is, een uitreisvisum te krijgen, ook als volstrekt duidelijk is dat zij in het buitenland iets belangrijks te doen hebben. Toen de Russische overheid daarna de even bekende als bedroevende stel ling hanteerde dat iemand die zo eigenwijs is wel gek moet zijn, cn probeerde Medwedew in een psychia trisch ziekenhuis op te bergen, was het internationale protest daartegen zo scherp dat men hem weer vrij liet. Korte tijd later publiceerde Zjores Medwedew samen met zijn broer Roy, die hem in deze affaire had bijge staan, een tweede boek in Londen, ditmaal met als centraal thema krank zinnigheid. En dit jaar was er opnieuw een internationaal congres over gerontolo gie, en Medwedew had niet eens een uitreisvisum nodig, want dat congres werd gehouden in Kiew. Een half uur voordat het congres begon, werd Zjores Medwedew in Kieuw gearresteerd op beschuldiging van huisvredebreuk. Hij zou namelijk geprobeerd hebben, de congreszaal binnen te gaan, waar hij volgens de Russische autoriteiten in het geheel niets te maken had. Nu konden zij dat moeilijk volhouden, want Medwe dew had een persoonlijke uitnodiging, en dat was niet helemaal toevallig, want hij zou daar een lezing geven. Niet voor een gat te vangen, beweer den die autoriteiten vervolgens dat hij zich tegen zijn arrestatie zou heb ben verzet. Ook dat was niet eenvou dig waar te maken, en daarom werd Medwedew weer vrijgelaten. Vrij is alleen een wat groot woord, want hij werd op de trein naar Moskou gezet, met de duidelijke boodschap dat hij moeilijkheden zou krijgen wanneer hij zich de komende dagen weer in de richting van Kiew trilde verplaatsen Wetenschappelijke verenigingen «n het Westen, schrijft Nature (waaraan wij dit verhaal ontlenen), zouden ern stig moeten overwegen of zij verder nog kunnen meewerken aan conferen ties in de Sowjet-Unie waarbij de politie helpt uitzoeken wie er wel en niet mogen meedoen akkefietje IN VAKANTIETIJD Waar blijven wc met de poes wanneer we op vakantie gaan? Misschien trekt u in een vakan tiehuis cn kunt u het dier mee nemen. Wellicht is het mogelijk poes thuis te laten in zijn eigen vertrouwde omgeving en hem daar door een bevriende relatie te laten verzorgen. Sommige dieren raken dan echter toch uit hun gewone doen, vooral als rij hun tijdelijke verzorger niet ken nen. Mogelijk ook kan poes uit logeren worden gestuurd hij vrienden of kennissen. Maar dan de gastheren wel op het hart drukken dat zij het dier vasthou den, want anders bestaat de mogelijkheid dat het verdwaalt. Tenslotte hebben we dan nog de dicrcnpcnsions. Deze nemen uw poes, voor wie u vooral tijdig dient te bespreken, alleen maar op als het dier tenminste 1 maand van te voren is ingeënt tegen kattezickte. Inenting te gen nies-ziekte is niet verplicht maar wel zeer gewenst. speelkubus Zc zijn nog maar nauwelijks uitgevon den. maar nu al hebben kinderen erg veel pret gehad met deze spcelkubus- sen van stevig karton. Je kunt er wel met z'n drieën In of op, Je kunt er verstoppertje en duizend andere spel letjes mee doen en ze zijn binnen èn buiten bruikbaar. De heren Bunnik, Brouwer cn Steuer uit 's-Gravenzande bedachten dc kubussen en stuurden ze in voor de prijsvraag van het Nationaal Jeugd Fonds, dat dit ont werp 'Maduro' de eerste prijs toeken de. Honderden vaders, moeders cn andere op kinderen ingestelde mensen hebben totaal nieuwe speelattrlbuten bedacht. Voor de bekroonde ontwer pen wnrden dc prijzen eind augustus uitgereikt. LOWIETJE Vader Dugald en moeder Linda Ro bertson en hun drie kinderen Doug las, Sandy en Neil, een Engels gezin dat met huisvriend Robin Williams rondom de wereld had willen varen, zijn allemaal behouden in Panama City aangekomen. Achtendertig dagen dreven ze op een vlot op dc oceaan rond, zich voedend met schildpadden vlees en -bloed en vis en regenwater drinkend dat ze in een zeiltje opvin gen, tot een Japanse vissersboot het vlot opmerkte en de hele familie aan boord nam. Gebruind en gezond, maar sterk vermagerd kregen zc gisteren eindelijk weer vaste grond onder de voeten. De vijftiende juni voeren zc ter hoog te van Ecuador, toen onverklaarbaar woedende walvissen plotseling hun veertien meter lange jacht Lucctte aanvielen. Robertson denkt dat de dieren op de roze romp van het schip afgekomen zijn. De dieren beukten het jacht net zo lang een van de walvissen liep daar een schedelbreuk bij op tot het schip water maakte en zonk. Een bende van achttien zwaar bewa pende bandieten dacht aan de overval op een huis in Singapore een makke lijk akkefietje te hebben, maar dat zat ze niet glad. Toen ze het huis met hun zwaarden, bijtende zuren en mes sen even iq een handomdraai meen den te kunJien leegpluderen, stortte de 64-jarige heer des huizes zich met zijn vier zoons (van wie de jongste veertien is) onvervaard met blote handen op de bende. Ze waren dan ook allemaal zeer bedreven in Judo, karate en kong-foe, een Chinese aan- valsraethode, die voornamelijk uit het betere voetenwerk bestaat. Een paar leden van de bende werden recht streeks het ziekenhuis in getrapt, res pectievelijk geslagen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7