Waar was 'Zoetemelk de aanvaller'? Eddy Merckx: 'Andereploegen hebben nu meer werk gedaan' Gerben Karstens tergt Merckx Geen afgang voor Pellenaars 'I KOI K\\ \H 1.IWMJU; 24 jl.LI DE BESTE IN DE ZWAARSTE TOUR Cyrille Guimard kan zijn tranen niet bedwingen als Kddv Merckx hem met de woorden 'Jij hebt 'i \ediend', de groene trui geeft. l'ARIJS Luis Oeana werd hij genoemd. Zijn capaciteiten als klimmer torenden boven die van Merckx uit. Deze Tour de France heette op zijn maat gesneden te zijn. Toch verdween hij in \ix-les- Bains huilend, moe en ziek gebeukt in de ambulance. Cyrille Guimard is tie nieuwe Franse troef. De roekeloosheid, waarmee hij zicli in de strijd tegen Merckx stortte, kostte hem al eveneens een plaat- in de ziekenwagen. Furiën \an Impe, de Belgische bergkoning. Slechts met behulp \an een groot aantal injecties kon hij op de fiets blijven zitten. Felice Gimondi, Joop Zoetemelk en Ray mond Poulidor. llemaal kwamen zij in meer of mindere mate zichzelf tegen in deze zwaarste na oorlogse Tour de France. Slechts een uitzondering: Eddy Merckx. Hij bleef regelmatig de beste. De onmiddellijke overgang van Pyre neeën naar Alpen heeft het renncrs- veld gesloopt. Het lichaam kreeg geen tijd om te heitellen. Alleen de aller sterkste overleefde de/c calvarietocht /onder kleerscheuren Eddy Merckx de 27-Jarige wereldkampioen, die gis teren voor de vierde achtereenvolgen de keer als winnaar van de Ronde van Frankrijk werd gehuldigd. Merckx benadrukt het zware karakter \an deze tour. 'Voor mij is het de zwaarste wedstrijd, die ik ooit heb gereden. Wie er niet ui slaagde om de volgende dag weer fit aan de start te staan, was gezien. Ik heb daar geen moeite mee gehad. Ik herstelde erg snel.' Schrikbeeld Luis Ücana had het schrikbeeld voor Merckx moeten zijn De Spanjaard \ormde het voornaamste doelwit voor de Belg. 'De aanwezigheid van Ocana was voor mij een van de belangrijkste redenen om naar Frankrijk te komen Na vorig jaar was ik dat wel ver plicht.' Eddy Merckx heeft de los van vorig jaar goed geleerd. Hij verscheen in de wintermaanden geen enkele keer op de piste. 'Ik heb thuis vol strekte rust genomen. Na deze winter voelde ik mij fitter dan ooit tevoren. Het hele seizoen is maar op een wedstrijd afgestemd: de Tour de Fran co. Je kunt alles winnen, een wereld kampioenschap. een Ronde van Italië of een aantal klassiekers. Bij een oNerwinning in de Tour zinkt alles in het niet. Voor mij was de eerste overwinning de mooiste. Als coureur heb je dan het idee dat je er hele maal bent. Maar ook nu nog zet je alles op de Tour. Want zonder een Tour zege ben je als kampioen nipt compleet.' Merckx richtte de koers op Ocana. Zo lang de Spanjaard nog in de strijd was had hij geen oog voor de ande ren. Daarom kon Thevcnet op de Ventnux vertrekken, daarom nok mochten Van Impe en Agostinho in Orcieres-Merlette hun kans gaan En daarom ook wilde hij per se winnen, toen hij met Zoetemelk in Valloire aankwam, terwijl Ocana ver achter hem meer met zichzelf dan tegen Merckx worstelde. Hij heeft geen en- kei risico willen lopen Robert Lelanque. de man, die door Merckx werd aangetrokken in de plaats van zijn vroegere ploegleider Lomme Dnessens 'Toen Zoetemelk op een van de eerste dagen vier seconden pakte in een bonificatie sprint zei Merckx 's avonds aan tafel die vier seconden ga ik morgen terug halen.' Fit De voornaamste zorg van het trio Merckx-Albani-Lelangque was om de ploeg zo fit mogelijk aan de slopende tocht door de bergen te laten begin nen. Merckx: 'In voorgaande jaren moest mijn ploeg steeds al het werk opknappen. Dit jnar was de taktiek erop gericht om ok de andere ploe gen wat te laten doen.' De eerste keer dat die opzet slaagde, was in de rit naar Royan. toen een kopgroep van fchtticn man een beslissende voor sprong nam op het peloton, waarin Zoetemelk. Pingeon. Van Impe en Agostinho nog 'aten Lclangue: 'Van zelfsprekend heeft de hele ploeg toen moeten rijden om die voorsprong zo groot mogelijk te doen worden. Maar ook de andere mannen voorin hebben gewerkt. En achter die kopgroep beul den de verslagenen zich af om het verlies zoveel mogelijk te beperken. Wij hebben toen niet meer we.k hoeven te verrichten dan de rest.' Een beslissende wending in de taktiek kwam tot stand *ia de rit over de Aubisque, de eerste Pyreneeën etappe Santy en Davtd namen toen een voor sprong die uitgroeide tot meer dan vier minuten. Merckx 'Achter die twee moest onze ele ploeg jagen. Na de rit hebben we gezegd: dit moeten wij anders spelen. Als er met een ontsnapping een van ons mee is. hoe ven wij niet te jagen, maar doen anderen het werk. 'Rogers Swerts, de beste helper van Merckx. kreeg tot taak als lokaas te gaan dienen. ïn de rit over de Tourmalet en in de koer? naar de Merlette legde hij de basis voor de ondergang van Ocana. Merckx: 'Het spaarde de krachten van de ploeg. Niet wij moesten toen wer ken. maar de anderen In tegenstelling tot net verleden heb ben de ploeggenoten van Merckx de koers niet willen blokkeren. In de eerste vlakke etappes tot aan de Au bisque mochten de sprinters hun gang gaan Lelangue: 'Eddy beseft heel goed. dat er de laatste jaren mcr t<*gon hem wordt gereden dan in het verleden. Hij kan niet alles winnen. Het zou teveel -an de ploeg hebben gekost, als wij vanaf de eerste rit alles hadden moeten controleren. Daarom liet Eddy iedereen, diè niet op de een of andere manier gevaarlijk was, zijn gang gaan. Hij heeft meer dan in het verleden zijn verstand gebruikt. Eddy waagt zich niet meer aan krachtenslopende solo's, maar dat vil niet zeggen at hij aan kracht heeft ingeboet. Dat blijkt wel uit zijn tijdritten, waarin hij nog altijd frap- pente verschillen weet te bewerkstelli gen.' Geen duel Van een duel met Ocana is geen sprake geweest. Geen enkele dag heeft de Spanjaard <*ok maar iets op Merckx kunnen -vinnen. De Belg had hem al moreel geknakt voordat de rit naar de top van de Ventoux de Tour tussen de Pyreneeën en dc Alpen overbrugde. Slechts enkele malen slaagde Ocana erin gelijk met Merckx te eindigen, maar meestal roofde de Belg een paar seconden, genoeg om Ocana te wijzen op de onmogelijkheid het tegen deze Merckx op te kunnen nemen. Lelangue: 'Eddy is een cou reur. die in zijn hart alles wil win nen. Soms gaat hij daar bijna aan te gronde, zoals vorig jaar in Orcieres- Merlette. Maar dit jaar heeft hij meer op de werkelijke concurrenten gelet. Daarom ook liet hij de bergprijs schieten. Hij stond hoog in dat klasse ment. maar om nu ook nog op die kleine colletjes telkens mee te moeten sprinten, was iets te gewaagd. Het zou teveel krachtsinspanning kunnen kos ten.' Het verschil Merckx-anderen komt ook duidelijk trt uitdrukking in zijn volstrekt professionele benadering van het vak. Hij is meer dan wie ook de leider, de aanvoerder. Al ban 1 en Le langue zijn in naam de ploegleiders, in werkelijkheid regeert Eddy Merckx. Bij de start van de etappe in I.uchon over de porte d'Aspct werd dat nog eens duidelijk gedemon streerd. Vijf minuten voor het ver treksein merkte Merckx dat Albani een te zwaar verzet had laten monte ren. Hij riep de hele ploeg terug en beval nog nieuwe verzetten te monte ren. Merckx had het parkoers bestu deerd en wist dat de d'Aspet niet onderschat mocht worden. Roger Swerts: 'Dat was weer eens typisch Eddy Merckx. Hij denkt overal aan, hij controleert alles. Iedere renner van onze ploeg heeft in zijn shirt een kaartje met het route-schema. Dan weet iedereen precies wat hem nog tc wachten staat. Merckx controleert per soonlijk of iedereen dat kaartje wel bij zich heeft.' Roger Swerts heeft enkele jaren gele den onder Raymond Poulidor ge- d-end 'Een grotere tegenstelling kun je je bijna niet voorstellen. Merckx rijdt altijd bij dc eerste twintig in het peloton. Poulidor daarentegen liet zich dikwijls naar achteren afzakken. Je moest je lamrijden, voordat je die voorin het peloton had. Bij Merckx is dat veel gemakkelijker. Die ziet zelf alles en geeft aanwijzingen. Als ploeg leider zou Merckx de beste zijn, die er ooit is geweest. Hij bepaalt eenvou dig alles. Zijn invloed op de equipe is alles-omvattcnd.' Verlies Eddy Merckx heeft een ploeg, die alles opoffert aan dat ene doel: de overwinning van de kopman. Merckx: 'Mijn equipe is meer dan welke ande re ploeg ook bereid zich in te zetten voor de kopman. Iedereen heeft volle dig zijn werk gedaan. Huysmans, De Schoenmaecker en Van den Bossche in de bergen. Mintjes. In 't Ven. PARIJS Gerben Karstens had het allemaal keurig uitge kiend. Op de voorlaatste Tour dag wilde hij nog iets toevoegen aan het schamele loon. dat zijn ploeg in deze Tour de France tot nu toe heeft verdiend. Met de Italiaanse sprinter Marino Basso had hij daarom een af spraak gemaakt, dat hij hem zou helpen de premie van 3500 francs (ongeveer 2275 gulden) die onderweg te verdienen was, te bemachtigen. De winst zou samen worden gedeeld. Terwijl Basso zach naar voren werkte om in een gunstige positie te ko men. ging Karstens naast Merckx rijden. 'Bemoei jij je nu nergens mee. Jij bent veel te moe', voegde hij de wereld kampioen toe. Merckx reageerde bliksemsnel. Hij nam alle risico's en sprong achter Basso aan. Merckx kwam als eerste over de lijn, maar werd gediskwalificeerd omdat hij de Italiaan aan zijn shirt zou hebben getrokken. De wereldkampioen wond zich over die diskwalificatie zo op. dat hij zich liet afzakken naar de wagens van Goddet en Le- vitan om zijn beklag te doen. De protesten waren tevergeefs. Merckx na afloop: 'Het is best mogelijk dat ik in die sprint een vergissing heb begaan. Maar ik werd tevoren zo opge jut, dat ik per sé wilde win nen Eddy Merckx op weg naar zijn 24ste etappe-zege i n de Tour. De Belg won gistermorgen de individuele tijdrit naar Versailles. Lievens en Bruyöre op het vlakke en Swerts de hele Tour door. Natuurlijk, ik miste Van Springel. Maar de ande ren hebben dat verlies in grote lijnen opgevangen.' Eddy Merckx wil geen grote verande ringen aanbrengen in zijn equipe voor het vertgend jaar. Tot op heden heeft alleen Swerts getekend. Merckx zal echter spoedig volgen. De vraag is alleen of het een contract voor twee of voor drie jaar zal zijn. Merckx: 'Waarom zou ik grote wijzigingen aanbrengen; deze ploeg heeft uitste kend voldaan. Voor mij hoeft er geen sprinter bij te komen. Het is wel goed voor dc etappezege en dus voor het geld en de moraal, maar het kan ook averechts werken. Als je een sprinter hebt, moet een deel van de equipe voor hem werken. Dat zijn jongens, waar ik niets aan heb. En die sprinter zelf werkt ook al niet voor dc ploeg. Voor de publiciteit hoef ik het niet te doen. Die hebben wij toch wel voldoende. Dus wat moet ik dan met een sprint-specialist?' Over twee weken moet Merckx in Gap zijn wereldtitel verdedigen. Korter dan normaal na de Tour de France wacht het tweede hoogtepunt van het wielerseizoen: de strijd om de regen boogtrui. Merckx: 'De vraag is of je psychisch snel genoeg herstelt van de Tour de France. Je moet niet verge ten dat je hier drie weken lang onder topspanning leeft. Dat knaagt aan je. Je hebt een paar dagen nodig om te herstellen. Lukt dat, dan is er geen probleem. Als je een Tour de France hebt gedaan, ben je meestal beter in vorm, dan de renners, die er niet hebben gereden. Dat vormt dus geen probleem. In principe zou de ploeg ook geen beletsel moeten zijn. België stuurt de sterkst mogelijke formatie. Maar kijk eens wat voor namen. De Vlaeminck, Godefroot, Verbeeck en ikzelf. Het zijn allemaal kopmannen. En als een van die mannen ziet, dat zij een kans hebben, zullen zij die pakken. Er gaan wel wat anderen uit mijn ploeg mee naar Gap, maar niet voldoende om de zaak volledig te controleren. En verder is er nog de voorbereiding. Ik zal nu criteria moe ten rijden. Ideaal is dat niet. Vorig seizoen heb ik heel anders naar het wereldkampioenschap toegeleefd. Maar om die criteria zal ik toch niet heen kunnen.' Criteria Voor Eddy Merckx is een criterium een 'must'. 'Je kunt er veel geld verdienen, maar qua sportieve waarde kan het nog niet in de schaduw staan bij welke grote wedstrijd ook. Ik probeer het aantal criteria tot het i'iterste te beperken. De mensen ver wachten van mij altijd dat ik win, dus ook in criteria moet ik wat laten zien. Maar ik moet er wel rijden, anders zou ik collegawielrenners het brood uit de mond stelen. Als ik mij helemaal uit dat criteria-circus zou terugtrekken, zouden er veel minder georganiseerd worden. Dat kan ik niet over mijn hart verkrijgen.' Er zijn voor Merckx meer redenen om kermiskoersen en criteria indien mogelijk te mijden. 'Mijn programma is met grote ronden en klassiekers als zodanig overladen dat het lichamelijk niet op te brengen is om overal te rijden in criteria. Bovendien: welke betekenis moet je aan een dergelijke overwinning hechten? Toch geen en kele.' Meer nog dan criteria mijdt Eddy Merckx de kermiskoersen in België, het folkloristisch festijn, waar niet de sport, maar "de bookmaker regeert. 'Het klimaat van de kermiskoersen bevalt mij niet. In kermiskoersen zijn coalities en combines de meest norma le zaak. Ik heb daarin niets te win nen. Ik rijd die wedstrijden alleen dan, wanneer ze voor mijn absoluut noodzakelijk zijn.' Van onze speciale verslaggever PARIJS De Tour de France is va de equipe van Pellenaars geen afgai geworden. Gelet op de kwaliteit hee de equipe met twee etappe-ovenvi ningen (Duyndam en Wagtman zelfs meer succes behaald dan papier sterkere ploegen. Slechts c voorspelling van Pellenaars dat Waf mans voor Zoetemelk zou eindigen, falikant mis geweest. Met een achte stand van bijna twee uur op Merci bleef Wagtmans mijlenver achter c de beste professional, die Nederlar op dit moment kent: Joop Zoetemell Pellenaars: 'Rini is te laat gekomei Als hij eerder op dreef was gewees had je toch nog *vat kunnen beleven Tino Tabak, de andere kopman va Pellenaars, eindigde onopvallend b de eerste twintig. Pellenaars: 'Tino op de cols wat tegengevallen. Daa had ik meer van hem verwacht. In d cols heeft hij ook zijn kans op ee hogere klassering verspeeld.' De andi re Nederlanders uit de 'behanger ploeg' speelden geen enkele rol mi uitzondering van Gerard Vianen, di bij veel ontsnappingen betrokken i geweest. Pellenaars' kijkt nu vooruit naar h< volgend seizoen, waarin hij vrijwt zeker met een andere sponsor in ze gaat. 'Maar er r'jn genoeg mensei die met mij in zee willen. Ik he geen haast.' De vraag is of de Breda naar geen blufpoker speelt. Als hi met een nieuwe i loeg wil komen it het komend seizoen, het jaar waars de Tour de France in Scheveningei van start gaat, zal hij nu al contrai ten moeten afsluiten. Pellenaars: 'He beste zou zijn als alle Nederlanders i een ploeg zouden zitten. Dan kunnei wij nog iets bereiken.' Het 'is op zijl minst twijfelachtig of Joop Zoetemell en manager Herman Krott het me Pellenaars helemaal eens zullen woi den. Lukt Pellenaars dat niet, dan za hij ook volgend jaar ('dit wordt defi nitief mijn laatste als ploegleider"! met niet veel meer kwaliteit op de wielermarkt kunnen komen, dat waarmee de hoop op succes de enige realiteit is. Zie voor uitslagen Tour I dllCCIl training pagina 9 PARIJS De wanhoop van Ne derlands beste professional van het ogenblik, Joop Zoetemelk, manifes teerde zich het sterkst in de rit over de Galibier. Op het moment dat Eddy Merckx hem inhaalde, vroeg Zoetemelk hem te mogen winnen. Via een cadeautje hoopte Zoetemelk alsnog het masker var de beste-na- Merckx te kunnen behouden. Merckx zelf heeft dat masker wreed afgerukt. Het negatieve antwoord van de wereldkampioen op de smeek bede van Zoetemelk, boorde in feite zijn grootste kans op een spectacu laire stunt in deze Tour de France finaal de grond in. Na tweede plaatsen :n zijn eerste Tour-jaren heeft Zoetemelk nu ge noegen moeten nemen met een meer bescheiden klassering. In Cyrille Guimard. en in Raymond Poulidor heeft de Nederlander zonder meer zijn meerdere moeten erkennen. Een gezonde Ocana zou voor hem ook een onbereikbaar fenomeen zijn geweest. Gimondi en Van Impe ble ken van ongeveer gelijke kracht. De opgaande lijn in de prestaties van Zoetemelk heeft zich dit seizoen niet voortgezet. Zoetemelk: 'Denk rviet dat ik een slecht jaar heb. Dat is niet waar De mensen verwachten steeds meer van je Dat is er dit jaar niet uitgekomen Maar ik weet niet of ik nu al aan het plafond van mijn mogelijkheden ben gekomen. Voor mijzelf geloof .k dat de opgaande lijn volgend eizoen zal worden voortgezet Gimondi heeft naar mijn smaak slechter gereden dan ik. Hij kwam op alle cols later boven. In de afdaling kon hij dat verlies dan weer goedmaken. Ik heb een keer de slag gemist in deze Tour de France: dat was in de ut naar Royan. Het kostte mij drie minuten. Verder had ik één uitgesproken slechte dag. Toen Merckx de rit naar Briancon won, verspeelde Ik zeven minuten op hem en vijf minuten op de andere concurrenten. Trek die tijd eens af van mijn achterstand op Merckx en dan kom je aan mijn reële mogelijkheden'. Zoetemelks succes in zijn eerste sei zoenen, als professional is tevens de psychologische belasting geweest, die hij daarna met zich mee heeft moe ten dragen'. Het was voor mij heel wat gunstiger geweest, wanneer ik het eerste jaar bij de eerste tien had gereden, vorig jaar bij de eerste rijf en nu als tweede zou zijn geëin digd. Dan had iedereen het geweldig gevonden. Maar nu kan ik niet ver der verbeteren dan door te winnen. Maar dan moet ik wel Merckx ver slaan. Die is voor mij onbereikbaar. Merckx rijdt beter berg-op dan ik en hij is beter in de tijdrit. Mijn einge kans lag in een verrassing, maar ik heb hem niet verrast, op weg naar Royan verraste hij mij. Merckx in top-vorm, dat wil zeggen de Merckx- van-dit-jaar, is -'oor iedereen onbe reikbaar'. Na Royan besefte Zoetemelk dat hem weinig meer reste dan een ritzege'. Dat was voor mij de enige manier om nog volop in het nieuws te komen. Daarmee zou ik publici teit kunnen maken'. Maar Zoete melks wens ging niet in vervulling. Ook in zijn derde Tour-jaar slaagde hij er niet in om een rit te winnen. In Nederland mag hij dan op een eenzame hoogte staan, internationaal mist hij (nog?) de klasse om de eerste viool te rpelen. Dat betekent dat hij gedoemd zal zijn kopman te blijven van bescheiden ploegen. In de/e Tour de /rance kwam Zoete melk aan de start met acht debutan ten. Behalve hijzelf hadden alleen Dolman cn Van Neste als eens eer der in 's werelds grootste wielere- venement gereden. In de Tour wa ren de renners, die Zoetemelk om- Joop Zoetemelk ringden, met uitzondering van de rit naar Belfort zwak. Zoetemelk: 'Zij keken 's avonds in het Tourboek wat hun de volgende dag aan bergen stond te wachten. Dat maakte hun al zenuwachtig. Van de andere kant kan ik dat best begrijpen. Het valt ook niet mee voor dergelijke onerva ren coureurs'. De tegenvallende prestaties van Zoe temelk hebben uiteraard tot gevolg, dat zijn prijs in het criteria-circus na de Tour de France zal zakken. Voor de naaste toekomst hoeft de Nederlander zich echter geen zorgen te maken. Zijn bazen hebben al laten weten ook het volgend seizoen weer met Zoetemelk in zee te willen gaan. Joop Zoetemelk: 'In Orcieres- Merlette heb ik de directeur van de fabriek. Pol Clays, op bezoek gehad. Die heeft mij gevraagd om wanneer ik met andere ploegen onderhande lingen voer in ieder geval eerst bij hem langs te gaan. Hij heeft mij verzekerd dat ik bij hem hetzelfde kan blijven - verdienen als dit jaar. Geen franc minder. Bovendien heeft hij beloofd rond mij een ploeg tc zullen maken. Dat ziet er gunstig uit. Daarnaast zijn er nog twee fa brieken met mij in de slag. Maar zoals het er nu uitziet moet het al heel gek lopen wil ik voor een andere ploeg tekenen. Eén ding is in ieder geval zeker. Voor het wereld kampioenschap heb ik een definitie ve beslissing genomen. Ik wil niet meer zo lang wachten als vorig jaar'. Joop Zoetemelk doet er inderdaad verstandig aan bij de Belgische fiet- senfabrikant Clays te blijven. Voor lopig zijn er geen andere merken op de markt, die hem op een dergelijke basis (rekening houdend met zijn mogelijkheden) een positie als kop man willen geven. Zoetemelk: 'Voor mij is dat kopmanschap een absolute voorwaarde. Ik ben tot nog toe al tijd heel correct behandeld. En die ploeg rond mij, ach, dat weet je nooit van tevoren. De Muer kwam in de Tour met een op papier heel sterke formatie rond Ocana. Wat is cr van terecht gekomen? En kijk dan eens naar de ploegen van bij voorbeeld Stablinsky en Driessens. Niemand verwacht er van tevoren iets van. Toch hebben zij een veel groter deel van de publiciteit naar zich toegehaald dan de formatie van De Muer. Mijn ploeg heeft het in deze Tour ook niet zo goed gedaan. Voor hetzelfde geld hadden wij een paar ritten gewonnen. Dat weet ;e van tevoren nooit. Het is altijd een gok'. Een ding is dit jaar voor Zoetemelk grandioos mislukt. Het experiment met de mentor van Jan Jansen. De ex-Tourwinnaar, door ploegleider Schotte voor een flink gevulde zak francs aangetrokken, is eis man ach ter Zoetemelk nauwelijks in actie gekomen. Van het aan het begin van dit jaar met zoveel bravoure aange kondigde duo is in de praktijk niets gebleken. Een publiciteitsstunt? Van de kant van Joop Zoetemelk in ie der geval niet. 'Ik dacht dat het serieus was. Maar dat is wel heel anders uitgepakt. Als Jansen ergens had moeten zijn was het wel in deze Tour de France. Maar Jan had er geen zin in. Op deze manier heeft hij voor mij '.-.eel weinig waarde gehad. Wat mij betreft is dat experi ment niet voor herhaling vatbaar'. Van Zoetemelk-de-aanvaller is in de ze Tour de France maar hoogst zelden sprake geweest. Met een en kele uitzondering is hij niet verder gekomen dan een bescheiden rol in de voorste gelederen. Hij had de pech, dat Ocana in de tocht over de Galibier al zo ziek was. dat hij het wiel van Merckx niet meer kon houden. Was dat wel het geval ge weest, dan had de een voor de ander geen kop willen doen en had Zoete melk naar een lucratieve zege kun nen snellen, zoals eerder al Theve- net (op de Ventoux) en Van Impe (op de Merlette) hadden kunnen profiteren van de tweestrijd tussen de giganten uit het Tour-circus.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 8