dag, maandag Gehuwde werkende vrouw vindt het contact belangrijker dan 't werk Kinderen en hun eigen mode Dit is vast voor de herfst dagpecept Men schrijft ons kcPt go klein Kerkdienst (2) Het spijt mij dat zelfs da. E. Pijlman in zijn recensie over "wat vindt u van de kerkdienst' zelf twijfelt Je leest tussen de regels door. dat hij zelf de weg niet weet. laat staan een vurig pleidooi houdt over de zin van onze kerkdiensten. Lege kerken en teruggang van kerkbezoek ontstaan door onze fouten, het accent van de Evangelieverkondiging wordt steeds meer verlegd naar horizontalistische idealen De Geest Gods wordt steeds meer uitgeschakeld, men denkt zelf een hemel op aarde te kunnen maken, uitgedacht vla allerlei wetenschappe lijke ideeën. Dit zwoegen zal tever geefs blijven. Ik geloof dat onze theo logen in de leer moeten gaan bij diverse jcugdgroepertngen die gewoon weer teruggaan naar de Evangeliever kondiging zoals de bijbel ons leert, biddende om de kracht van Goda Geest voor het slagen van hun werk. Zij zeggen dat als de mens van binnen uit God echt lief heeft (door Zijn Genade) hij vanzelf zal trachten te leven zoals God het van ons vraagt. Dan vallen de oorlog, rassenhaat, ar moede enz. weg. do bekering en de liefde tot Je Redder maakt de wereld weer leefbaar. Dan stromen de kerken weer vol. omdat men voelt dat Goda Geest daar aanwezig is. Maasland A. Noordam Matiging? Gaarne mijn instemming met de kri tiek van de heer Van der Heyden ln Tr/Kw van 18 juh. Van vakbondszijde wordt alles aangegrepen om de mati ging van de lonen te verschuiven Voorbeeld: het geschrijf ovcrdeErdal- affalre Omdat ln Nederland een fa milie een groot geldelijk voordeel zou hebben weten te behalen mag op de matiging van lonen niet meer worden gerekend want de werknemers blijken zo te worden uitgebuit Zouden de continenten ook niet wat teveel be taald hebben? Die mogelijkheid valt blijkbaar geheel buiten het gezichts veld van vakbondsmenaen. Een ander voorbeeld: eerst moeten de vrije be roepen maar eens aangepakt worden. Als daar gematigd wordt valt er met ons. werknemers, wel te praten. Dat klinkt wei nog geloofwaardig want dat is de reactie op de daad van de predikanten? Minister Boersma denkt dat hij met grotere openheid inzake de vrije Inkomens iets goed bij de vakbonden zal bereiken. Vermoedelijk zal alleen de afgunst en het zelfbe klag worden aangewakkerd En wat de stakingsdreigementen betreft: deze minister komt de vakbonden bij voor baat tegemoet door te laten weten dat hij eventueel de vergunningen van uitzendbureaus die aan bedrijven waar gestaakt wordt personeel uitle nen. zal intrekken. In welke universe le verklaring staat ook weer: 'ieder heeft recht op arbeid... en op be scherming tegen werkloosheid?' Men sen. mensen, wat tracht men ons toch te bedotten. Aalten H. J. Hebly Israël en Nederland (6) Ik ben erg blij met het artikel van A. J. Klein Ocking. Israël is niet een natie als andere volken. 1. Israëls vlag is een teken Gods. De kleuren en de strepen zijn ontleend aan de joodse Sebedsmantel. Wit herinnert aan de clllgheid Gods. Blauw aan de hemel. De bijbel zegt: roepen zij. dan hoort de hemel enz. God hoort 2. De ster. De ster was vroeger een veracht spot- teken, maar is sedert 1948, het oprich tingsjaar van de staat Israël, een over winningsteken. Deze ster draagt een dubbelenaam: a. de Davidsster. David, 'de geliefde' was een mtn naar Gods hart De bijbel zegt: de Here heeft Zich aan u verbonden en u uitverko ren omdat HIJ u liefhad. Deut. 7 vers 7 en 8: b. de Zlons-ster. Zion is de ontmoetingsplaats tussen hemel en aarde, het begin van het koninkrijk Gods over alle mensen. Het einde van Israëls verstrooiing valt samen met de volheid der heidenen en dan zal dat het zendingsvolk worden. Rom. 11 vers 25-38. De bekering der heidenen en hét liehoud van Israël. Israël als zendingsvoik, Zach 8 vers 23. Den Haag A. J. Pietersz Nederland en Israël (7) In het nummer van 19 juli schrijft de heer A. J. Klein Ikking uit Aalten: Het zal de heer A. L. Schouten toch ook wel zijn opgevallen, dat de stem men in het kamp van de voorstanders van het vergeestelijken van de profes- tieën zo langzamerhand zijn verstomd en... Hierachter schuilt een ernstig misver stand. In mijn woorden gezegd, con stateer ik dat het aantal serieuze christenen, dat niet bereid is in de huidige Joodse staat het Israël van de bijbel te herkennen, duidelijk stijgen de is. Ik hoop dat het stukje van de heer Van der Meulen de aandacht krijgt die het verdient. Heeft de heer K. I. dat ook gelezen? De heer Van der Meulen heeft veel joodse vrien den in en buiten de staat 'Israël' Toch wordt hij vaak voor antisemiet uitgemaakt cn ook dat soort 'laster' zal wellicht menigeen doen besluiten van zijn hart een moordkuil te ma ken. Veel Nederlanders schijnen nu eenmaal of niet of zeer primitief te denken. Ik raad de heer K. I. aan ook eens een gevarieerde serie joodse ge schriften te lezen. Veel gelovige joden van eruditie hebben over het pro bleem geschreven. Ook wil ik de heer K. I. uitnodigen deel te nemen aan een cursus over het verstaan van de bijbel onder leiding van ds. K. H. Kroon (Kerkeraadscommissie 'Tenach en evangelie' te Amsterdam). Ruurlo dr. Edward B. PloolJ EO en apartheid De raad, die de heer F. C. Dominicus geeft aan de heer M. Groote, zal ik in ieder geval niet opvolgen. Ik heb meer vertrouwen in mensen als prof. Verkuyl dan in een krant uit het land zelf. Dr. Dominicus wil toch niet beweren dat prof. Verkuyl 'roddel- praatjes' over Zuid-Afrika vertelt? Wat betreft de tegenactie van Portu gal tegen de maatregelen van Neder land, om de koffie uit Angola uit ons land te bannen, kan ik alleen n hopen, dat dit mislukt. Omdat t christenen zijn. kiezen we de pJ\, van de onderdrukten. Dit is gn bemoeizucht, maar opdracht. Laat d ons dan maar miljoenen kosten, p laten we dat dan maar merken aan belastingbiljet. Dat is altijd nog bf dan hier welvaart te hebben, koste van medemensen, die daart onderdrukt en uitgebuit worden, cr op de regering van ons land veel op- en aan te merken valt, bei volkomen eens. Dat wil echter nog zeggen, dat we daarom een ander I niet op zijn fouten mogen wijzen daar niet tegen protesteren moe Als dat zo was, zou iedereen, on g alle omstandigheden, zijn mond n n ten houden. We maken allemaal f i ten, persoonlijk en als land. D elkaar op die fouten te wijzen, bi alleen maar, dat de ander ons harte gaat. Zo doen we toch ook i onze kinderen? Of laat u die maar hun gang gaan, omdat u niet volmaakt bent? Amsterdam i N. Oudheusden-Wamstcel TROUW/KWARTET M4 WDVG 24 JL I.I 1972 Binnpnland Mevrouw Ringeling-Coesel van arbeidsbureau: Het lijkt wel of Amsterdammers méér van hun kinderen houden dan de rest \an de Nederlanders. Vooral in de Jordaan schieten de laatste tijd de kinderboetieks uit de grond. Complete families spijkeren kleren-winkeltjes in elkaar en wanneer Je als moeder met flink wat geld In de tas wordt losgelaten In zo'n boetiek, dan zou Je Alles wel willen kopea Kinderen hebben tegenwoordig hun eigen mode. Sommige kleren zijn onbetaalbaar en het aanschaffen daarvan is alleen al onzin, omdat kinderen groeien. Na een Jaar hebben ze niets meer aan die dure kleren. In de boetieks is één en ander redelijk betaalbaar en vooral in de kleine stegen tussen de grachten van Amsterdam zijn die boetieks te vinden. 'Fotomodel'- Steven (op de foto) draagt overigens iets van de Society Shop: een tricot hemd met tinneroy broek waarin 'Strawberry'-dessin van het hemd als applique in de broek terug komt. Wat kan een vrouw van zo om en nabij de veertig jaar nu gaan doen? Ze verveelt zich, de kinderen zijn groot, het huishouden is in een wip gebeurd en de hele dag koffie drinken bij de buren is ook niet alles. De vrouw van om en nabij de veertig wil weer werken. Mevrouw M. H. P. Ringeling- Coeael, staflid van het Geweste lijk Arbeidsbureau in Amster dam. weet er alles van. Ze heeft dagelijks te maken met vrou wen die na zo'n vijfUen jaar huishouden, weer wat werk in 'de maatschappij' om handen wil hebben. 'We hebben alleen niet altijd werk voor hen. hoe wel er steeds meer mogelijkhe den kómen.' Mevrouw Ringeling vertelt over de gehuwde vrouw die weer wil werken. Ze zegt: 'De mensen raken misschien wel een beetje overvoerd. Steeds weer dat ge zeur over die vrouw die moet of wil werken. Je kunt stellen: is het niet gevaarlijk om de gehuwde vrouw de maatschappij in te sturen, nu die conjunc tuur dalende is? Gaat ze niet op de plaats zitten waar ongehuw- den en kostwinners het brood zouden moeten verdienen? Dan zeg ik nee.' De meisjes van nu studeren langer en mevrouw Ringeling heeft ook het gevoel dat ze over het algemeen hun opleiding af maken. Ze trouwen ook vroeger. Hebben snel twee of drie kinde ren. De hele sociale sector mist deze vrouwen in feite. Boven dien is er een mannenover- schot Onder de veertig jaar zijn er 105 mannen op 100 vrou wen. Voor ieder meisje is er in principe dus een partner. In 1930 was het percentage onge huwde vrouwen vijftien. In 1988 was acht procent van de vrouwen ongehuwd. 'Nu is het zo dat de ongehuwde werkende vrouw die met pensi oen gaat eigenlijk geen opvolg ster heeft. Dat lost zich dan wel op doordat cr vaak plaatsen worden opgeschoven, maar er komen steeds minder ongehuw de vrouwen die hun pensioen halen. Mevrouw Verwey-Jonker (kroonlid van de SER) heeft eens gezegd: Iedere werkgever moet boven z'n bureau een bord hangen waarop staat: de ongehuwde vrouw verdwijnt! Ten eerste houdt dat ln dat hij rekening moet houden met het feit dat de ongehuwde vrouw inderdAAd zeldzaam gaat worden en ten tweede: dat hij mogelijk heden moet scheppen om ge huwde vrouwen in zijn bedrijf op te nemen Maar ze willen er nog niet allemaal aan.' Mevrouw Ringeling vertelt dat de gehuwde vrouwen vaak voor de vervelende werkjes worden gebruikt Volgens een enquête van het weekblad Margriet zijn er in ons land 1.190.000 werkende vrouwen. Gehuwd en onge huwd. De helft van die vrou wen is binnen een kwartier op het werk. 57 procent van de werkende vrouwen heeft een vrouw als baas. 52 procent van de ongetrouwde werkende vrou wen heeft tot haar veertigste jaar kans op promotie. 25 pro cent van de werkende getrouw de vrouwen doet het huishou den helemaal alleen 50 procent van de mannen helpt hun vrou wen met boodschappen doen. Hoe staat het eigenlijk met die min van dc gehuwde, werkende vrouw? Mevrouw Ringeling: 'Mannen met een laag oplei dingsniveau hebben in de regel vaak ernstig bezwaar tegen de baan van hun vrouw. Ze zeggen vaak: de mensen moeten niet denken dat we arm zijn. Of: een man hoort te werken en een vrouw hoort thuia te zijn. Naar mate de mannen meer opleiding hebben genoten, verdwijnt de mening.' Tien procent van de getrouwde Er komen in de herfst ook nog wel mooie dagen. Misschien niet met een hitte zoals we die dc afgelopen week meemaakten, maar tóch lekker buiten zitten in wat fluwelig, crêperlg tricot, glans- velours dat zacht is. De kleuren van het najaar: rood, groen, geel, lila en zwart. Betty van Rock In '64 heeft het weer allemaal be dacht. Ze vond dat de mouwen wat pofferlg moesten zijn aan schouders of armen. Maar bovenal: sierlijk, vrouwelijk, gracieus en romantisch. Op dc foto is er wat van te zien. Noem het bloes jes. Jackjes, jasjes (van 40 tot 98). De zwarte basisrokken komen tot op de knie en zijn van dunne crêpe of voering-satijn 25 of 40). Simon v. Ze zeggen van Simon van lem dat hij in het altijd zoveel succes heeft filmsterren, omdat hij voorstelt als 'Van Collem. van de Nederlandse Ze zeggen dat hij filmfragmenten op het brengt en eigenlijk geen ke mening heeft. Feit is Simon met zijn een fikse kijkdichtheid dat de corpulente Van nóg meer populair is sinds hij z'n ouwe van de VPRO ruilde voor scoop bij de AVRO. Stel Je je èecht voor als van dc Nederlandse 'Dat is natuurlijk onzin, wens. dis je het zou doen zouden de filmsterren vragen: wie is de sponso het programma? Philips? Unilever? En dan wille geld hebben. Willen ze meestal. Maar ik heb geer pel dollars van de Avro b als ik naar Amerika word stuurd.' iri Gaat liet ie gemakkelijk sterren interviewen? 'Ze zijn meestal erg aardig, sommigen moet je weieens slims proberen, omdat ze willen praten. Doris Day i iemand. Die heeft alleen maar interesse in zwerfhon Nou, dan bel je haar op ei zegt dat dat óók in Neder! zo'n probleem is, die zwerf ren. Dan mag je binnenko en je praat uren over het vi lijke lot van de beestjes zonder baasje langs de si lopen. Tussendoor vraag je t minuten iets over film en hebt gekregen wat je nodig h En de Nederlandse sterren? 'We beginnen hier nu ook sterren te krijgen, maar h« wel anders. Ik heb vaak grootste moeite om bij een derlandse speelfilm op de se komen. Alleen Rob Hou die is erg aardig. Maar Ne landse sterren interviewen moeilijker dan buitenlandse zie me al. pak weg. An< Domburg over haar privó-m lijkheden ondervragen. Dat gewoon niet. Je spreekt de de taal, je kent elkaar, mensen als Johnny en Rijk je niet tot een gesprek, da steeds lachen geblazen Ze zeggen dat Je tegenwool een bistro hebt. 'Nee, dat is niet Juist. 3 vrouw Puck heeft met I vriendin in Zandvoort een stro geopend. We zijn de afg pen maanden als gekken in weer geweest met de vert® wing, want het was eerst boetiek annex koffiebar. Ik nachtenlang muren staan ten.' Simon is er in de komst ook weieens achter bar te vinden waar hij ul droogde gasten een pilsje tappen. Mevrouw Ringeling-Coese ze willen het liefst gezelig balie-werk doen vrouwen werkt uit noodzaak. Deze vrouwen kunnen hun ge zin financieel niet draaiende houden zonder zelf bij te sprin gen. Maar die getrouwde wer kende vrouwen hebben een op vallend slechtere positie dan de ongehuwde vrouwen. Ze hebben minder opleiding, minder pro motiekansen cn minder interes sant werk. Dan houden ze op met werken óf ze gaan een soort van opleiding volgen. Mevrouw TRingcling: 'Vrouwen van rondom de veertig jaar die hier komen weten precies wat ze willen: contactueel werk. af wisselend en in een prettige omgeving. Ze willen graag ba- liewerk doen. Bij WV of dat soort bedrijven. Of receptionis te. Maar de jonge meisjes wil len dat óók graag. Daarom moe ten we ze teleurstellen: dat soort baantjes zijn er haast niet voor getrouwde vrouwen. Resul taat: eenvoudig administratief werk. Want vaak hebben deze vrouwen van binnen even de hbs gezien en zonder een goede opleiding kom je (vooral in de toekomst) niet ver meer. Maar het venelende is dat vrouwen denken dat het ontzettend stom Is om de hele dag achter een bureau te zitten. Maar da's on zin. Je gaat veel met mensen om. Altijd. Als die vrouwen een maal doorzetten, dan blijkt dat ze het heerlijk vinden. Maar ik kan me het wel voorstellen hoor. ze hebben zo'n vijftien jaar een eigen bedrijfje (hun huishouden) gerund en dan is het heel gek om achter een bureau eenvoudig werk te gaan doen.' Verpleegsters Mevrouw Ringeling geeft wat voorbeelden. 'Een jaar of wat geleden wilde de Sociale Verze- kerings Bank ln Amsterdam ge huwden inzetten. Door reclame in eigen bedrijf kwamen er 150 getrouwde vrouwen werken. Ze vonden het heel leuk. Het ver loop was miniem en bovendien bleek het ziekteverzuim bij deze vrouwen veel lager te zijn dan bij de ongehuwde vrouwen. Als de stap eenmaal is gedaan Ze vertelt dat de werkgever zich pas tot de getrouwde vrouw wendt, als hij ln nood is. In de ziekenhuiswereld is het nu ook aan het rommelen. 'Het aantal leerling-verpleegsters is dit jaar groter dan ooit. Maar de meisjes volgen een opleiding van drie jaar (behoorlijk kost baar) gaan dan plus minus drie jaar werken en trouwen vervol gens. De ziekenhuizen willen nu de getrouwde vrouwen bin nenhalen. Maar een soort van scholing voor hen is er nog steeds niet. Dat vind ik een belachelijke zaak. Laatst had ik hier twee vrouwen. Ze wilden graag weer in de verpleging. Hadden ze vóór hun huwelijk ook gedaan. Maar ze wilden wel graag wat bijgeschoold worden. Ik heb stad en land afgebeld naar ziekenhuizen om te vragen of er een soort cursus voor hen was. Nergens! Nou, zeiden die vrouwen, dan gaan we maar 'es. Want we voelen ons onzeker al» we er zo maar weer Instappen. Opleiding Dat kan ik me levendig voor stellen. Het vervelende is dat al die verzorgende beroepen een fulltime opleiding hebben en die kunnen getrouwde vrouwen niet volgen. Bovendien zitten ze vaak met een vooropleiding. Ik geloof dat je alleen voor bejaar- denhélpster slechts l.o. nodig hebt. Andere beroepen eisen al lemaal meer.' Wat kunnen vrouwen van onge veer veertig jaar nu concreet doen? Mevrouw Ringeling: 'Ze kunnen naar de diverse arbeidsbureaus stappen. In Rotterdam, Amster dam. Den Haag en Utrecht zijn nu afdelingen waar parttime werk te vinden ls. Vrouwen met alleen lagere school of an dere opleidingsmoeilijkheden, die kunnen cursussen volgen en krijgen van het Rijk vaak een tegemoetkoming in de kosten van her- en bijscholing.' 'Dit probleem is. dacht ik. tijde lijk De generatie van nu zal veelal wel terugkeren in het De ramen van Fia Fia van Veenendaal van DS '70 (ex-staatssecretaris van C R. en M.) vindt het huishouden-doen een vorm van ontspanning 'Als ik een dag niet naar de minis terraad hoef en een paar uur vrij heb. dan zeem ik de ra men.' vertelde ze onlangs aan verslaggeefster Noortje de Roy. 'Ik heb een halve dag per week hulp en geen afwasmachine. Het huishouden is voor mij echt een vorm van ontspan ning.' Fia vindt verder dat ge trouwde vrouwen die willen werken zich vaak wat al te snel uit het veld laten slaan. Een vrou die écht wil werken, vindt volgens mevrouw Van Veenendaal altijd wel mogelijk heden en oplossingen. beroep dat ze vóór het huwelijk uitoefende. Vooral omdat oplei dingen nu worden afgemaakt. Ik sprak laatst met 40 vrouwen ln een conferentieoord. Het wa ren l.l.-verpleegsters van dc VU. Allemaal waren ze er van over tuigd dat ze weer zouden gaan werken zodra de kinderen op school zitten.' Perzik-pickles 2 kilo perziken «j liter wijnazijn 400 gr. suiker 6 kruidnagels 4 pimentkorrels mespuntje foelie Giet kokend water over de per ziken. laat ze even staan en giet ze af om ze vervolgens te pel len. Snijd ze in tweeën en ver wijder de pitten. Leg de halve perziken met de bolle kant naar boven in een schaal. Breng de azijn met de suiker aan de kook. draai het vuur lager, voeg specerijen toe en laat het mengsel dan nog een minuut of zes zachtjes doorkoken. Giet het kokende sap over de perziken en laat één en ander bekoelen. Wanneer u dit recept een paar dagen tevoren maakt, trekken de specerijen goed in de perzi ken. Dit is eigenlijk een in- maakrecept en wanneer u nog weckflessen heeft moet u dit toch eens proberen. De perziken dan niet in een schaal leggen, maar in weckflessen die tevoren met sodawater zijn schoonge maakt. Menutlp: koude kip met perzik- pickles. gebakken rijst, kom kommersalade, citroenvla. i De kleren van Elles Televisie-omroepster Elles Ber ger houdt het meeste van lange ribfluwelen broeken, kleurige overhemdbloesjes en truitjes. Dat deelde ze mee aan het ekblad Margriet. 'Veei en geld heb ik er niet voor over: mijn C A bloesjes doen het uitstekend op de buis. Voor de 'hippe' programma's leen ik weieens iets van mijn tien jaar jongere zusje. Op vrijdag en zaterdag voelen de mensen zich feestelijker en daar houd ik met mijn kleren dan ook reke ning mee.' Aart over het geloof 'Al die nieuwe explosies op religieus gebied, ik zie het niet zo,' meent acteur Aart Staartjes, bekend van radio en tv. 'Ik denk weieens dat het allemaal onder het motto gaat van: 'Als de hasj op is. hebben we Jezus nog!' Het is bijna infantiel. Ge loof moet, dacht ik, een stuk van je leven zijn. Sociale bewo genheid enzo. Het moet geen verslaving worden, geen soort harnas waarin je gemaakt opti mistisch doet om de rest van de wereld maar goed te laten mer ken hoe blij je wel bent.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 6