Veel slachto ffers van verkeer in weekeinde Bisschop Gijsen aarzelt niet J Zuid-Amerika zoekt hulp bij Europese theologen Herrnhut herden 250-jarig bestaan DDR: steeds conflicten tussen kerk en staat Trouw Kwartet Aanval op militair studiecentrum Pasop: Stoomwalsen denderden weer Non veroordeeld in Joegoslavië vandaag Beroepingswer Boekenetalage TROUW/KW \RTET MAANDAG 24 JI'LI 1972 Hinnenland kerk T2/K! Niet bijzonder druk op de neg Van een onzer verslaggeefsters DRIEBERGEN Hoewel er weer een aanzienlijk aantal ongelukken metd odelijke afloop valt te be treuren, was het weekeinde volgens de rijkspolitie in Driebergen toch niet bijzonder druk. Op de auto snelwegen vond nauwelijks filevorming plaats. Behalve een ernstig ongeluk op de rijksweg Breda-Til- burg (één dode, vijf gewonden) gebeurden de overige dodelijke ongevallen op secundaire wegen. OOSTBURG De 7-jarige Werner van de Broecke uit IJzendijke is vrij dagavond in Oostburg om het leven gekomen. Toen hij de weg overstak werd hij aangereden door een auto. TIEL H M van Wolferen (24) uit Boven-Leeuwen is in de nacht van vrijdag op zaterdag omgekomen in Wamel. Hij vloog met zijn auto uit de bocht en botste tegen een vrachtauto. EINDHOVEN J. P. C. Hofs uit Huissen (25) is in de nacht van vrijdag op zaterdag in Veldhoven met zijn auto in een sloot en daarna tegen een boom gereden. Hij kwam om het leven. Zijn mede-inzittende werd in De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van N.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Posfma, F. Diemer Hoofdredactie: J. de Berg (waarnemend) Hoofdkantoor N.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, Amsterdam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69.73.60.768Gem.giro X 500. Oogalijt» batluuu 8 Bol. Don Hoog: dr. E Bloummfc. Polait- woldo: mr. C. C van Oom, Nootdoipi w. A. Fibbo. toltar- donii J. lomer, UtiacM; dn. J. W. de tan. Don Hoog; J. Smol- lonbroob. Wouonoor. O>o»go lodon Th. B'Ov*ofAnon mr. d«. J. Don- nor. Don Hoog; J. «on E'bo'gon. Schoo'iborgon. mr. K. .on Houten. Wagoning on] d». O. T. Hflkomo. Iillhovon, Joc. Hunton. Dolfti movrouw M. C. E. Klooilor- mon-Fo'tgoni. Voorschoten, mo vrouw J. C. Kraoyovold-Wouio'i, Hoorhugowoordi prof. dr. G. N. Lommono, Noordon; dl. F. M. landsmen, Don Hoog.- H. do Mooij. B'jnsburg,- prof. dr. G. C »on Niftnk, Amstordom; H. Otto- .ongor, Buitenpost; mr. dr. J. Onngo, luntoron; dr. A. Voormon, Kifiwijk (Z-H); H. H. Wommor». Don Hoog; drt. R. Zi|litro, Ooiter- lond (Ztd). zorgwekkende toestand naar het zie kenhuis gebracht. MARUM De heer T. Pool (45) uit Opende is zaterdagmorgen in Trimunt verongelukt. Hij werd aangereden door eenauto. DONGEN De 2-jarige J. de Hoog, die met haar vader wandelde, ls zater dagmorgen in Dongen overreden door een auto. Het kind stak plotseling de drukke rijweg over. TERNEUZEN Het 10 maanden ou de zoontje van de familie Van Bede- gem uit Temeuzen kwam om het leven bij een botsing tussen twee auto's. WERKENDAM De heer G. Pruisen (83) is zaterdagmiddag in zijn woon plaats Werkendam verongelukt terwijl hij bezig was de berm langs de weg af te branden. Hij werd overreden door een auto toen hij even op de weg kwam. SCHOONHOVEN Mevrouw C. de Vor-van de Heuveld (78) uit Lexmond ij zaterdagavond om het leven geko men. De vrouw werd op haar fiets door een achteruitrijdende vrachtwa gen aangereden. BREDA Mevrouw L. van Vollenho ven-van Oosterhout (26) uit Dor drecht is zaterdagmiddag overleden bij een ongeluk op de snelweg Breda- Tilburg. De bestuurder van een auto verloor bij het passeren de macht over het stuur. De auto raakte in de middenberm en sloeg verscheidene malen over de kop. In de auto zaten zes personen, onder wie de 26-jarige vrouw die op slag werd gedood. Een ander raakte zeer ernstig gewond. Vier personen liepen minder ernstige verwondingen op. GROESBEEK De 23-jarige me vrouw H. H. Hendriks-Liessum is za terdagavond bij een ongeluk gedood. Zij zat als duopassagiere op een mo torfiets, waarvan de bestuurder geen Van een verslaggever UTRECHT De Bond van Verplicht. Vrijwillig en Voormalig Dienende Mi litairen (BVWDM) heeft minister De Koster gevraagd om een volledige reorganisatie en koersverandering van het Studiecentrum Militair Leider schap. De BVWDM vindt, dat er van het studiecentrum een mentaliteits- belnvloeding uitgaat, die de effectivi teit van de Nederlandse krijgsmacht ernstig aantast. De BVWDM heeft ernstige bezwaren tegen het vormmgs- project, waarmee het studiecentrum in september begint en dat gericht is op een 'kritische waardering van de situatie'. De bond haalt enkele uit spraken van de directeur van het centrum aan, over het niet noodzake lijk zijn van kernwapens in Europa. De BVWDM stelt dat de oorlog tussen het communisme en het kapi talisme in West-Europa niet wordt uitgevochten 'met kogels en geweren maar met psychopolitiek'. Het studie centrum militair leiderschap is nu 'het slachtoffer geworden van hen die de psychopolitiek als wapen hanteren om vijandelijke naties te overwinnen door middel van mentale genezing', aldus het BVWDM. voorrang verleende aan een personen auto van rechts. GELEEN In een ziekenhuis in Geleen is zaterdagavond de 14-jarige J. Tummers uit Geleen overleden aan de verwondingen die hij enkele uren eerder had opgelopen toen hij op de fiets werd aangereden door een bestel auto. UITGEEST Op de Uitgeesterweg is zondagmorgen een bromfiets in de berm geraakt en over de kop gesla gen. De duo-passagier, de 19-jarige J. P. du Crocq uit Uitgeest, overleed ter plaatse. DEN BOSCH De 17-jarige H. W. C. Voets uit Den Bosch is zondagmiddag in een ziekenhuis overleden. Hij was met zijn bromfiets tegen een auto gereden die van rechts kwam. STAPHORST De 70-jarige me vrouw A. Kool-Woldering uit Roden is zondagmiddag op de oude rijksweg in Staphorst om het leven gekomen toen de auto waarin zij zat tegen een boom botste. DRUTEN De 28-jarige C. van Wi- chen uit Puiflijk (gem. Druten) is zondagmiddag bij een ongeluk in Ap- peltem om het leven gekomen. Hij bestuurde een auto die op een krui sing geen voorrang kreeg van een andere auto. DE LIER Gistermorgen is de vier jarige Gert Stolze uit De Lier om het leven gekomen toen hij door een brom fietser werd aangereden. ADVERTENTIE spaarde huidbacteriën Er is iels aan dc hand met de deo dorant. Steeds meer publicaties waarschuwen. En hoe! De meeste deodorants bevatten namelijk een bacteriedodende stof. Waarmee de huidbacteriën vernietigd worden. Rigoureus. En waarmee - dat is waar - óók de transpiratiegeur ver dwijnt. Even rigoureus. Maar on gevaarlijk? Huidbactcriën (huidflora') hebben een taaie. Ze regelen het evenwicht op onze huid. Ze beschermen ons tegen het binnendringen van ziek teverwekkende kiemen. Zeer accu raat. Vandaar dat zoveel deodorants met een bacteriedodende stof huid- irritatie kunnen veroorzaken. Be scherm het milieu. Gehniikdc goede deodorant! Kan het anders? Natuurlijk. Dat bewijst Therme. Een heerlijk ge parfumeerde. veilige deodorant. Met 'sinodor'. Een Franse stof, die de huidbacteriën ongemoeid laat, maar de geur - zeer snel - afbreekt. Oók rigoureus. Maar veilig. Zon der het milieu te verstoren. Zonder huidirritalie te veroorzaken. Denk aan uw huid. Ga over op Therme - de veilige 'alternatieve' deodorant. Verfijnd geparfumeerd. In elegant gedecoreerde spuitbus van 110 gram netto. 5.75. Ver krijgbaar bij 'de Bijenkorf, bij apo theek en parfumeriezaak, bij par fumerie-afdelingen van de grote warenhuizen en natuurlijk bij uw drogist Therme is een produkt van N.V. Import Unie, Arendstraat 5, Hil versum. Tel.: 02150-50547. Ver koopadressen op aanvraag. 'Zondebesef ~..0 DRESDEN (EPD) De situatie van veel christenen en kerkelij gemeenten in de DDR is gecompliceerd geworden. Dit wordt va^ gesteld in een uitspraak van de synode van de bond van evangelise! te kerken in Oost-Duitsland. De syode, die in Dresden haar jaar lijkse zitting hield, sprak uit, het te betreuren, dat enkele steeds terugke rende conflictpunten tussen staat en kerk niet uit de weg konden worden geruimd. De pogingen van de leiding van de kerkenbond om 'tot ophelde ring van deze vragen te komen' hield de synode voor dringend noodzakelijk in het belang van een beter samenle ven van marxisten en christenen in de Oostduitse sameleving. De evangelische kerken in de DDR aanvaarden bewust, dat zij in een socialistische maatschappij gesteld zijn, want dit is de hen door God toegewezen plaats voor getuigenis en dienst. Zij willen meewerken aan het welzijn van de samenleving. Maar te gelijk moet duidelijk worden, dat de christenen in deze samenleving zon der meer volgens hun geloof kunnen leven en ook in het socialisme kerk van hun Heer kunnen zijn, aldus de synode. In Hoorn werd zaterdag weer de jaarlijkse optocht van 'zeer bejaar de' stoomwalsen en auto's gehouden. Op de foto: een prachtig opge poetste stoomwals in het centrum van Hoorn. Drie kwesties De synode droeg de leiding van de kerkenbond op, in de besprekingen met overheidsinstanties vooral ophel dering te krijgen inzake drie punten: de uitleg van de 'organisatie-verorde- BELGRADO (KNP) Voor het eerst sinds vele jaren is in Joegoslavië een kloosterling voor het gerecht. Zuster Slava Nada Malie, een 25-jarige uit Subotica afkomstige zuster van de congregatie van Maria, is veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. Zij had in de kring van haar eigen familie en bekenden de verwachting uitgesproken, dat de in 1960 gestorven Kroatische kardinaal Stepinac (de gro te vijand van Tito) binnen twee jaar heilig 7,al worden verklaard, als maar eerst de oude generatie door de jon gere vervangen zou zijn. Daarmee be doelde zij volgens de rechtbank, dat het tegenwoordige regiem in Joegosla vië spoedig het veld zal moeten rui men. Een trieste bizonderheid is, dat zuster Slava van huis uit orthodox was. Haar overgang naar het rooms-katholicisme wekte bij haar familie zoveel weer stand op, dat haar veroordeling ge schied is op grond van getuigenis van haar zwager. dc J 1 ning.' de moeilijkheden, 'die voor j< ge christenen in opleiding en ben 1 ontstaan als gevolg van hun kerkel n meeleven' en de kwestie van de kfi< theologische publikaties. Over het laatste punt had de leidi j( meegedeeld, dat van de zijde van ministerie van cultuur de laatste t e steeds meer bezwaren geuit word It tegen de inhoud van theologische blikaties. De leiding van de kerk i, bond sprak de vrees uit, dat wezer* ke inhouden van de bijbelse verkol ging niet meer gedrukt kunnen e den. Als voorbeeld werd de opvatti ii van de mens als zondaar en de wer lijkheid van de zonde genoemd. Di noties werden door het minister gewraakt als 'ontkenningen van optimistische grondhouding van socialistische maatschappij'. Inzake de organisatie-verordening de leiding, dat de autoriteiten vrijheid van organisatie steeds ro^tf beperken en de kerk terugdringen louter cultisch terrein. MADRID (KNP) Deze zomermaanden buigen vele kerkelijke leiders van Latijns-Amerika zich koortsachtig over de theologie van de geweldloze revolutie en de toekomst van de kerk. Zeer opval lend is dat deze gesprekken, die tot nu toe veelal door kleine groepen en bijna tegen de wil van de of ficiële kerk werden gevoerd, nu de hoogste hiërarchie steeds meer ter harte gaan. ele bisschoppenconferenties aarzelen nog. maar de hogere oversten van orden en congregaties kie zen vaak duidelijk partij voor een radikale aanpak. Zo zijn de afgelopen weken ongeveer 200 vertegenwoordigers van de grote Latijns-Amerikaanse organisatie van religieuzen, de CLAR, in Europa ge- In de Amsterdamse editie van Hervormd Nederland vergelijkt ds. G. C. Tromp bis schop Gijsen met paus Johannes XXIII: 'Dr. Gijsen nam zijn benoeming aan, omdat het de wil van de heilige Vader in Rome was. ook al was die m lijnrechte strijd met de wensen van het ka pittel. Gijsen beroept zich op de heilige stoel. Hij zegt: 'Ik zie mijn benoeming als afkeuring van het pastorale beleid in Nederland door Rome. Aan de intentie van die benoeming moet ik trouw blijven, wil ik mezelf niet verloochenen.' Het is de bis schop om de Waarheid te doen. Dat steekt hij niet onder stoelen of banken. Er is geen enkele reden om te twijfelen aan zijn eerlijkheid. Hij durft im populaire maatregelen te nemen. De Paus zelf heetf hem met die bedoeling benoemd en daarom is de bisschop zeker van zijn zaak. Hij aarzelt niet Aarzelen. Dat deed Johannes XXIII wel. Kurt Klinger vertelt het volgende: "Johannes XXIII be steeg voor de eerste maal de 'Sedia Gestatoria' om zich als de nieuwe 'pontifex maximus' aan de ge lovigen te tonen 'Wie weet', wluisterde de Paus zijn secretaris, die hem begeleid had naar de log gia van de Pieterskerk bij het zien van de krioe lende mensenmassa toe, 'of zij daar beneden mij eigenlijk wel willen. ZIJ hebben mij niet gekozen In die kleine aarzeling ligt het hele verschil tussen Johannes XXIII en bisschop Gijsen'. In het Centraal Weekblad plaatst prof. dr. D. Nau- ta een kritische kanttekening bij de benoeming van dr. A. H. van den Heuvel vanuit de gere formeerde kerken. Na erop gewezen te hebben, dat gereformeerden en hervormden 'samen op weg* zijn, zegt prof Nauta •Die verhouding brengt als vanzelf met zich mede dat ook dezerzijds bijzondere belangstelling aan wezig is met betrekking tot de benoeming van Iemand op een zo gewichtige plaats als die van de secretaris-generaal der Hervormde Kerk toch is. 1 HIJ wordt benoemd voor onbepaalde tijd; en dit wil wat zeggen ten opzichte van Iemand, die nog slechts veertig Jaar oud is. En hij heeft In de synode van de Hervormde Kerk, met name in haar moderamen. een niet geringe invloed bij de be- paling van het te voeren beleid. Zijn positie is een I heel andere dan van welke functionaris ook in onze Kerken Nu is het volkomen waar dat er voor de Her- vormden geen enkele formele verplichting be- staat, om bij de bedoelde benoeming op de een of andere manier contact te zoeken met instanties in onze kerken. ZU waren en zijn geheel vrij ia dezen te handelen naar eigen inzicht en te kiezen wie zij wilden Maar ik meen toch de vraag te mogen stel len, of het niet van wijsheid had getuigd dat men in dezen geen beslissing had genomen zonder er althans ook onze kerken enigermate in te kennen. Het is natuurlijk mogelijk dat er enig overleg heeft plaatsgevonden; want bij de benoeming is alles heel in het geheim toegegaan. Maar ik waag zulks toch in twijfel te trekken. De goede betrekkingen tus sen de kerken onderling zouden met een bepaalde tijdige raadpleging over de benoeming gediend zijn geweest' In het maandblad Tenminste schrijft de Utrechtse hervormde predikant ds. J. C. Greive: het aller laatste, wat wij protestanten onze r.k. broeders en zusters moeten on mogen adviseren, is: bréék met Rome. Ds Greive: 'Wij kunnen alleen maar hopen en bidden, dat de nederlandse rooms-katholieken niet breken met Rome. Zij zouden zich degraderen tot een niet meer erkende groep nederlandse katholieke christenen. Terecht is hen de band met het we reldepiscopaat en de paus (die deze eenheid sym boliseert) dierbaar. Een schisma zou ruïneus zijn. De nederlandse katholieken raken door een schis ma hun inbreng kwijt daar waar de beslissingen voorbereid worden en vallen: in Rome en op bis- schoppenkonfercnties. De nederlandse eksperi- c IJlt de kerkbladen menten gaan de rooms-katholieke wereldkerk niet meer door en houden op stuwkracht en hoop te zijn voor velen in de rooms katholieke wereld. De nederlandse bisschoppen kunnen interveniëren op niveau, loyale oppositie voeren en meepraten bin nen de bestaande waardevolle communio. Geen zin nig katholiek zal toch menen dat de problemen van de mondiale kerk ln Nëderland kunnen wor den opgelost Is op den duur de invloed van kleine groepen op het geheel der kerk niet groter dan die van de curie? De huidige centralistische koers van de paus is duidelijk een verloren zaak. We moeten lange adem hebben. De kerkgeschiedenis wijst uit dat na elke kerkscheuring een periode vereist is van eigen wonden likken, consolidering en intro- vertle. In het Isolement leef Je geruster, zelfge noegzamer en gaat heel wat energie op aan het vinden van eigen identiteit, struktuur en gezicht. Daar weten wij, protestanten, van mee te praten. Dr. A. v. d. Heuvel herinnerde destijds de leden van Septuagint aan 'de tragiek van de Reformatie waarin door gezamenlijke schuld nieuwe ontdek- Caivijn. kingen van Luther, Hus en Zwingli ver- loren raakten in afgezonderde groepen Als zelf. standige nationale kerk kan het zo vrijblijvend-le- ven worden, zonder serieus rekening tc houden met de wereldkerk en een wereldstrategie. Geen en kele kerk kan meer in isolement leven. Na een schisma (waarin beslist niet de hele nederlandse rooms-katholieke kerkprovincie mee zou gaan) zou de afgescheiden nederlandse rooms-katholieke ge loofsgemeenschap (met een eigen episcopaat?) de korrektie van 'rechts' kwijt zijn en van de veel kleurige mondiale Kerk. U snijdt essentiële kom- munikatiekanalcn door.' Het landelijke centrum voor gereformeerd jeugd werk blijft meedoen in het Komitee Jongeren voor Vietnam (en zit nu zelfs in de stuurgroep van het komitee). In het informatiebulletin Bijblijven zet Nico Schouten nog eens op een rijtje waarom: 'Wat het bezwaar tegen de stellingname ook mag wezen, zelden zal de laatste jaren een door het LCG.J aan de orde gesteld onderwerp zó intensief zijn besproken. En daar was de LCGJ-stellingname nu precies op gericht. Op het spreken over wat in Vietnam gaande is. Op het tot daden komen. Op een zelf-onderzoek. wat wij hier. in het vrije en rijke westen, met diq vrijheid doen. Op het opbrengen van de moed om te kiezen. Op het doorbreken van de slijtage in het protest tegen wat in Vietnam gaande is Het komitee Jongeren voor Vietnam heeft, met name door de manifestatie in het Am sterdamse Bos. de schijnwerper gericht op Viet nam èn op de ingeslapen nederlandse meerder heid. Het koimtee heeft laten zien, dat er jongeren zijn die bereid zijn uren lang te protesteren tegen oorlogvoering in Vietnam, uit solidariteit met een land en een volk elders in onze wereldsamenleving. De verdienste van het komitee is, dat het zich niet heeft neergelegd bij een bedrieglijk stille status quo. Voor zover het LCGJ daartoe mogelijkheden heeft, is er aan de aktiviteiten van het komitee mee gedaan, in de vorm van het verstrekken van infor matie in de eigen uitgaven, vla gesprekken, via de vergaderingen en besprekingen in het komitee. Het LCGJ blijft in het komitee participeren. Het LCGJ is er n.l. van overtuigd, dat een massa infor matie gegeven moet worden om vele jongeren (en ouderen) uit de dommel te halen. Die informatie zal de komende maanden gegeven worden, praat- plaatsen over Vietnam zullen worden georganiseerd enz. Hoe verschillend over de LCGJ-stellingname ook gedacht mag worden, het zal nodig blijven daarover met elkaar in gesprek te blijven, eikaars diepste bedoelingen te peilen, elkaar te motiveren om tot aktiviteit te komen Het oprichten van een beschuldigende hand naar het LCGJ is schijnheilig zolang die hand niet bezig is iets te doen voor een voor zijn vrijheid strijdend, onderdrukt en in el lende gedompeld volk.' weest. In Leuven, Rome en Parijs hebben zij besprekingen gevoerd met Europese theologen. Hun trip werd besloten met een bijeenkomst nabij Madrid, welke in Spanje verdacht werd gemaakt als 'semi-clandestien'. Ook de Spaanse bisschoppen stonden argwanend tegenover dit beraad over het nieuwe kerkbeeld in Latijns-Ame- rika en weigerden de bijeenkomst aan te bevelen, ondanks dc aanwezigheid van enkele vertrouwenwekkende deel nemers, zoals een vertegenwoordiger van Pater Arrupe, algemeen overste van de jezuïten en een vertegenwoor diger van kardinaal König, president van het secretariaat voor de niet- gelovigen. In Guatemala La Antigua gaan de bisschoppen van Panama en Guatema la een volle maand in retraite om na te deuken over de eigen behoeften van de kerk in Panama, Guatemala en heel Centraal Amerika. Daniélou Intussen heeft het de aandacht ge trokken, dat de bisschoppen van Co lumbia bij hun 'herscholing' een ver tegenwoordiger van de paus hebben aangehoord nl. kardinaal Daniélou. die al bij voorbaat gewaarschuwd heeft tegen het gevaar van socialisti sche ideeën in de Zuidamerikaanse kerk. De bisschoppen van Chili, die de studie van het socialisme eveneens in een lange retraite geheel onder de loupe willen nemen, hebben zo dicht bij huis de waarschuwende stem van het Vaticaan in de persoon van kardi naal Daniélou aangehoord. Men vermoedt, dat de paus zelf, die in 1968 in Medellin de nieuwe aanpak in Zuid-Amerika met zijn initiatief heeft willen steunen, nu tot afrem men maant. Daarmede geeft hij ge- Ontslag hoor aan de vele Zuidamerikaanse bisschoppen, die geweigerd hebben hun medewerking te geven aan be raadslagingen van de CLAR (zoals die te Madrid gehouden is». Deze bijeen komsten en beraadslagingen waren volgens de mening van vele Zuidame rikaanse episkopaten 'te progressief. Inmiddels is in Peru na bisschop Gonzales Ruiz van Punó -weer een bisschop in moeilijkheden gekomen. Peruviaanse kranten verwachten, dat bisschop James Burke van Chimbote, een geboren Amerikaan, binnenkort van zijn functie zal worden ontheven. Een conservatieve lekenorganisatie heeft zich in een brief aan kardinaal Wright in Rome, prefect van de curie congregatie voor de priesters, be klaagd over de uitleg, die Burke geeft aan de leer van het tweede Vaticaans concilie, vooral wat betreft de hulp aan de armen. De bisschop heeft na melijk aangekondigd een eind te zul len maken aan paternalistische liefda digheid in zijn bisdom. Hij wil de armen helpen zichzelf te helpen door hervorming van de maatschappij. Bisschop Gonzales Ruiz, voor wie de katholieke verkenners van Nederland een actie op touw hadden gezet om hem te helpen bij zijn maatschappe lijk opbouwwerk, werd 13 mei per pauselijk decreet op non-actief gezet, nadat hij in Rome was beschuldigd van 'ketterij, kritiek op de paus, in menging in de zaken van de curie en seksuele obsessie'. Nadat hij deze maand in een blijkbaar laatste poging om deze maatregel ongedaan te ma ken in Rome een gesprek had met paus Paulus. heeft hij thans zelf zijn ontslag als bisschop aangeboden, wat door de paus is aanvaard. BLOED DAT ROEPT Ook bij de ter verantwoording gei pen Kain gaat de zonde van kwaad erger. De zonde kan een niet stuiten stroom worden. Op Gods vn naar Abel. antwoordt Kain: Ik w het niet. Ben ik de hoeder van m broeder. Het hebreeuwse woord hier gebruikt is kan betekenen: knecht van de herder, een plaatsv vangende herder. Het antwoord Kain wordt dan wel erg navrant, ben zijn knechtje niet. God vrai naar de geslagen herder en de mi weet van niets. Een situatie die bijna dwingt o mte denken aan Goede Herder, die zijn leven st voor de schapen en van wiens do de mensen evenmin willen wet Wat hebben wij met Hem te mal Ondanks de genade van het gespi ontwijkt de mens in kwasi-onwete heid de mogelijkheid om mens te 2 en zich ter verantwoording gcroei te weten. Maar het bloed blijft r pen, een beeld dat nauwelijks verl ring bghoeft. Wat gedaan is raakt l weg. God zoekt het weggedrevene, I voorbij gegaan is. Het bloed roept God, voor wiens aangezicht mem leven, wiens ogen over hen ga Niemand ontgaat Hem. Door doodslag is de aarde bovendien v Kain anders geworden. Niet dat aarde ontwijd is, want ze is i heilig, maar de verhouding is 1 stoord. De aarde, de akkergrond, w daar gaat het hier om, is niet stomme grond, ze is evenzeer God. Daar kan de mens ook eigenmachtig over beschikken, kan de verhouding vernietigen en geeft de aarde geen vruchten m< Kain zal een nomade worden, m dan niet in de romantische zin, m de zwerver uit noodzaak, de gedoen vluchteling. Wat mensen elkaar i doen heeft z'n konsekwenties voor leven op aarde. De aarde wordt onherbergzaam door. Geen huis me maar een bodem die dreigend verdergaan dwingt. Er zijn bittl raadsels in ons bestaan, maar n alles is af te doen met de woord bitter en raadsel. Er is ook schuld de mens op zich laadt in zijn om;, met 'zijn broeder', zijn achteloosl (ik weet het niet) waardoor het let op aarde geteisterd wordt. En zul dingen weten we van God, van alles is. (Genesis 4,10-12). HERRNHUT (EPD) De broedergemeente te Hernnhut heeft haar 250-jarig bestaan herdacht. Voor deze plechtigheid waren herrnhutters uit de gehele we reld, waaronder ook uit Nederland, naar Oost-Duitsland gekomen. Een deel van de kerkdienst werd door de Oostduitse radio uitgezonden. Ongeveer 2500 men sen. waaronder 400 uit Tsjechoslowakije, het stamland van de Broeder-uniteit. verzamelden zich in het bos bij Herrnhut op de plaats, waar 250 Jaar geleden de eerste boom werd gekapt voor de bouw van Herrnhut In 1722 ontving de toen 22.Jarige graaf Von Zinzendorf een aantal Tsjechische vluchtelingen op zijn landgoed. Het waren Boheemse broeders, volgelingen van de in 1415 terechtgestelde Jan Hus. Hij stelde ze in de gelegenheid op zijn ter rein een nederzetting te bouwen. Dat was het begin van de hernieuwing van de broedergemeente. CIIR. GEREFORMEERDE KERK Beroepen: te Nieuwe Pekela: cand. Hol te Apeldoorn. Sally Johanson: KANTKLOSSI Oorspr. titel Knvppling. Vertaling A na-Maja Nylén. Uitg. H. J. W. Becli Uitgeversmij N.V. Amsterdam. 95 1 gina's. Prijs 22.50. De Zweedse kantwerk-deskund Sally Johanson heeft een handleidi samengesteld voor het beoefenen het aloude geliefde en gewaarde» kantklossen. Zij meent dat na bloeiperiode in r"e 16e en 17e van dit (voornamelijk huisvlijt-) p duet en de grote terugslag die handwerk rond 1900 door de machi le fabricage ondervond, thans, d.i sedert ca. 1930 de belangstelling zo nig weer is toegenomen dat er t een uitgebreid 'leerboek', waan» men zich de nogal gecompllceet techniek van het kantklossen ei| kan maken, behoefte bestaat. Hoewel er, behalve op het plattelai ook in enkele steden kantklos-curs sen worden gegeven, is het een op vraag of deze hernieuwde belangst ling ook onder de Nederlandse hal werksters groeit. Wie echter seri» plannen heeft zal blij zijn met dl zeer uitgebreide en vakkundige sen. Talloze duidelijke werkteken gen. patronen en foto's vullen de dl Anna-Maja Nylén goed vertaalde tel zeer instructief aan. Alle tera doende onderwerpen (als gereedschi materiaal) komen aan de orde. R.D.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2