ienwe LeMse Goiiraiit t 3pstelling van jiieuw kabinet s nog onzeker i Britten roken terroristen uit ;uw I I I I Venuslanding groot succes voor Russen Zege van Fischer in zesde partij Citroën krant Leni/fities over toenadering van togressieve drie en confessionelen v. d. Velde IRA-activiteiten niet langer geduld Wisselvallig Nederlands mooiste in Amerika In deze krant Spoorwegbrug beschadigd Vier ton schade bi j boerderij brand Twee jongens overvallen bejaarde vrouw Akkoord EEG- EVA getekend Ziekenfondspremie in Haarlem met 10 procent omhoog Record aantal bezoekers vlootdagen ...A.i. .JAG 24 JUL.; l!-' 53sle jaargang IISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Instraal 37 Postbus 76 Telefoon: 01710 - 31441 en 20388 red. onze parlementsredactie N HAAG De vier fracties van de confessionele partijen en de D-fractie zijn het er nog niet over eens, hoe het nieuw te vormen linet zich in de periode tot de verkiezingen moet opstellen: voor- ïtig, controversiële punten omzeilend of als een politiek volwaar kabinet. „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghanspoatl" Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 8,76 per maand, per kwartaal 25,90 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur. BELFAST (Reuter, UPI, AP, DPA) Nadat de Britse minister voor Noord-Ierland, Willem liite- law, opdracht had gegeven de terroristen uit te roken, die vrijdag bij ongeveer 20 bomaanslagen in Belfast vele doden en gewonden hadden veroorzaakt, zijn Britse troepen verschillende wijken van deze, stad binnengedrongen. Ongeveer 100 personen werden aangehouden. Grote hoeveelheden wa pens. munitie en springstof werden in beslag genomen. uit de partij wordt er op dit mo lt op de KVP-fractie enige druk uit etend om omstreden punten zoveel plijk tijdens de interimperiode aan de orde te stellen. De WD- tie was het er vorige week, in te rtelling tot de confessionele frac- al over eens, dat het nieuwe kabi- zich uiterst zakelijk zal moeten op en. Politieke beleidspunten zouden blijven liggen tot er een nieu- Tweede Kamer zal zijn gekozen, nt deze fractie. ihcuvel, die zaterdag van koningin ana de opdracht heeft gekregen [een nieuw kabinet te formeren, fangt vandaag de vier fractievoor- !rs Andriessen (KVP). Aantjes IP), Tilanus (CHU) en Wiegel rDOngetwijfeld zal de opstelling het nieuwe kabinet dan uitvoerig rgepraat worden. Verwacht wordt ter. dat dit punt niet al te grote ■eilijkheden zal opleveren. Forma- ^ir Biesheuvel zal dan ook wel in de "lp van de week de vorming van het linet rond hebben, bestaande uit de demissionair zijnde ministers, even- el aangevuld met vervangers van de etreden DS'70-bewindslieden. nen de KVP gaan er stemmen op, nu de samenstelling van het kabi- gewijzigd zal :ijn, de inhoud van aantal begrotingshoofdstukken op- uw kritisch te bekijken, hoewel rin geen grote veranderingen meer non worden aangebracht. L de VVD heeft zich er al eerder r uitgesproken, dat zij het niet bij baat uitgesloten acht, dat er op- iw gesleuteld moet worden aan be dingen, waarover vóór de crisis al ireenstemming bestond. ngezegd jijdagnacht heb ik helemaal pt geslapen. Niet uit angst explosies, maai omdat ik vakantie naar Holland ging. Meisje van 12 uit Belfast. Half tot zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen regen en hier en daar onweer. Nu en dan langs de kust mlstvorming. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Maximum-temperatu ren omstreeks 22 graden Celsius, aan zee enkele graden lager. MORGEN EN OVERMORGEN: plaatselijk buien, later meer zon en normale temperaturen. Morgen zon op: 04.51 onder: 20.41 maan op: 20.18 onder: 03.35 zijn de voorden? Formateur Biesheuvel zei kort na de ontvangst van zijn formatie-opdracht dat het door hem te vormen kabinet 'zich mede tot taak zal stellen de be vordering van vervroegde verkiezingen en mitsdien ontbinding van de Tweede Kamer'. Oppositieleider Den Uyl vindt de for matie-opdracht wat te ruim gesteld. Niet alleen zou in de formatie-opdracht hebben moeten staan, dat de verkie zingen al half november zouden moe ten plaats hebben, maar ook zou daar in het 'zeer tijdelijke karakter en de beperkte taak van het te vormen ka binet tot uitdrukking moeten zijn ge bracht', aldus Den Uyl. Koningin Juliana vertrok zaterdag enige uren na het onderhoud met Biesheuvel vanaf het vliegveld Valken burg weer naar Porto Ercole in Italië om haar onderbroken vakantie voort te zetten. Nu al wordt in politiek Den Haag druk gespeculeerd over de eerste toenade ring tussen de progressieve drie en de confessionele partijen. Volgens bepaal de geruchten zou het eerste contact al medio augustus plaats vinden. In con fessionele kring houdt men het erop dat de PvdA in verband met de anti- KVP resolutie die eerste stap zal moe ten doen. Bepaalde stromingen binnen de KVP vinden het echter ook niet on logisch als de confessionele partijen de eerste hand uitsteken. Het moet in elk geval uitgesloten worden geacht dat de KVP zelfstandig, dus zonder ARP en CHU, afspraken zou maken met de progressieve drie, aldus wordt van bevoegde KVP-zijde meegedeeld. Britse militairen zijn hun leven niet zeker nu zij opdracht hebben gekregen, de terroristen in hun wijken te gaan opzoeken. Eerste gegevens over gesteente MOSKOU, MANCHESTER (Reuter, Tass, UPI) De zachte lan ding van de Venus 8, zaterdagmorgen om half elf, heeft een indruk wekkend succes opgeleverd voor de Russische ruimtevaart. Na die landing heeft de ruimtesonde n.l. vijftig minuten lang gegevens over de toestand ter plaatse uitgezonden, voordat de radio door de hitte (een kleine vijfhonderd graden) defect raakte. Daarmee was de prestatie van Venus 7, die de eerste zachte landing op de planeet maakte, ruimschoots verdubbeld. De extra tijd, en de grotere ruimte voor apparatuur aan boord, maakten het mogelijk niet alleen gegevens over de dampkring van Venus te verzamelen, maar ook over de bodem waarop de sonde is geland. Behalve temperatuur, druk en samenstelling van de dampkring zullen de signalen dus ook de chemische samenstelling van Venus zelf ophelderen. Het opper vlak van de planeet is door het dikke wolkendek aan directe waarneming onttrokken. Het lijkt denkbaar dat de gêgevens Jenny ten Wolde, geflankeerd door Heidi Weber uit Duitsland en Ursula Pacher uit Oostenrijk, is Nederlands mooiste op de miss Universe-verkiezing die in Amerika wordt gehouden. Zo te zien, ziet het drietal de uitslag met veel plezier tegemoet. De militairen, die gisteren hun acties voortzetten, hebben straatversperrin gen opgeruimd. Daarbij werden zij beschoten en met handgranaten be stookt. Niemand werd ernstig gewond. Het Britse leger gelooft bij de razzia's de basis te hebben ontdekt, van waar uit de golf van bomaanslagen vrijdag is gekomen. In een leegstaand huis in de Marktwijk vonden militairen 181 kilo explosieven, 45 ontstekers, 1000 patronen en een tiental vuurwapens. Drie mannen werden ter plaatse gear resteerd. Maatregelen elke tekening staan vier afbeel- ngen. Uit deze afbeeldingen kunnen 'ee woorden worden gevormd. Om even op weg te helpen: het eerste oord bestaat uit een combinatie van onderwerpen linksboven en rechts- »der. Dat levert het woord STRIJK- ELD op. De rest is aan u. U vindt »s deze week in totaal twaalf woor- 'n. Deze zendt u op aan dagpuzzel rouw/Kwartet, postbus 859 in Am- erdam. vóór 3 augustus. Drie inzen- 0 *s kunnen in aanmerking komen »or een prijs van dertig gulden. Ilun *men worden zaterdag 5 augustus be- 'ndgcmaakl. Over deze prijsvraag Jn geen correspondentie worden ge- Vrd. Binnenland Kinderen uit Belfast blazen in ons land uit Kerk Dag Maandag! Zuid Amerika zoekt hulp bij Europese theologen DDR: steeds conflicten tus sen kerk en staat Buitenland Agnew weer kandidaat vice- president Ook Waldheim bezorgd over bombardement dijken Radio en televisie Strips en feuilleton Lezers schrijven Kven puzzelen FamlIieDencnien DEN HELDER Het treinverkeer tussen Anna Paulowna en Den Helder is zondagmiddag enkele uren ge stremd geweest, doordat twee lagers >an de Koegrasbrug het begaven. De NS hebben enkele uren bussen inge vet tussen beide plaatsen. De brug kon later provisorisch hersteld wor den. Zij kan nu niet meer worden geopend voor het scheepvaartverkeer. sneller kunnen worden uitgewerkt dan die van de Venus 7, waarvan de Russen destijds met behulp van com puters een maand hebben zitten poet sen om de zwakke signalen zo goed mogelijk te scheiden van storing en ruis. Maar de Venus 8 was volgens Russi sche mededelingen een sterk verbeter de versie, omdat de buitenwand lich ter was uitgevoerd. Daardoor konden meer instrumenten worden meegeno men en wellicht ook een sterkere zender. Het Britse volgstation Jodrell Bank rapporteerde in ieder geval bij liet begin van de afdaling (9.35) uur) 'sterke signalen'. De verbeteringen in de Venus 8 wa ren mogelijk omdat men door de landing van de 7 nu ongeveer wist waar de apparatuur tegen moest kun nen. Nadat Venus 4 tot en met 6 al tijdens de afdaling waren kapotge- gaan, had men de 7 ontworpen voor- nog ongunstiger omstandigheden dan uiteindelijk werden aangetroffen. Het Britse volgstation heeft trouwens wellicht een aardig presentje voor de Russen. Volgens het Russische persbu reau TASS landde de capsule name lijk om 10.29 uur, en zond daarna nog precies vijftig minuten gegevens uit (dus tot 11.19 uur). Maar volgens de mededelingen van Jodrell Bank zou men daar tot 11.22 uur signalen heb ben ontvangen. Omdat het onwaar schijnlijk is dat bij een van beide partijen de klok niet gelijk liep, lijkt het erop dat de Britten de prestaties van Venus 8 gedurende zijn laatste drie minuten, alsnog aan Moskou kun nen aanbieden. BUNNIK In Bunnik zijn zaterdag bij een brand in een boerderij een complete inboedel, een schuur, vier kalveren en tien kippen verloren ge gaan. De schade wordt op minstens 400.000 gulden geschat. Automobilisten op rijksweg 12 (Arn hem-Utrecht), ontdekten het vuur om half twee 's nachts. Ze waarschuwden de politie en de brandweer. Toen de bewoners van de boerderij de heer Van der Willigen (46), zijn vrouw, twee kinderen en zijn moeder werden gewekt, stond het rieten dak al in lichterlaaie. Ze konden ternau wernood worden gered. Het (na)-blussen duurde tot tegen het middaguur. Op de rijksweg ontston den als gevolg van de rookontwikke ling en de nieuwsgierigheid van pas serende automobilisten enkele opstop pingen en- aanrijdingen. OLDEHOVEN In Selwerd onder Oldehoven brandde zondagmorgen een boerderij af. De beide schuren en een gedeelte van het voorhuis gingen ver loren AMERONGEN Twee jeugdige in woners van Amerongen. de 16-jarige G. K. en de 17-jarige J. W., hebben zaterdag omstreeks middernacht een overval gepleegd op de 72-jarige al leenwonende mej. Verstegen in Ame rongen. Zij drongen haar huis aan de achterzijde binnen, bedreigden haar met een mes en sloegen haar met enkele dakpannen op het hoofd. Het slachtoffer is met schedelletsel in een ziekenhuis opgenomen. De buit van de oven-al was een beursje met 29 gulden. De rijkspolitie in Rhenen en de districtsrecherche schakelden bij hun onderzoek een speurhond in. Zondagochtend roeg konden zij de daders al van hun bed lichten. De jongens hebben inmiddels bekend. Minister Whitelaw, die vrijdag naar Belfast was gevlogen, is gisteren naar Londen teruggekeerd voor overleg met premier Edward Heath. Lord Carrington, die hem naar Belfast ver gezelde. kwam mee naar Londen, waar hij besprekingen heeft gevoerd over maatregelen, die een eind aan de terreur kunnen maken. Hij zei dat nu krachtiger maatregelen genomen moe ten worden en sloot de mogelijkheid niet uit dat de 16.000 man Britse troepen versterking zullen krijgen. De minister gelooft niet, dat de 'provisio nele' IRA zelf een eind aan zijn geweldcampagne zal maken. Whitelaw heeft de IRA gewaarschuwd dat zijn activiteiten niet langer ge duld zullen worden en dat zijn leiders opgepakt en opgesloten zullen wor den. In een toespraak voor tv en radio veroordeelde hij 'degenen die bereid zijn onschuldige mannen, vrou wen en kinderen in koelen bloede te doden. U allen moet zich realiseren dat het Britse leger in Noord-Ierland is om de levens en eigendommen van gewone mensen te beschermen en dat het nu achter de moordenaars, bom menmakers en fanatici aan moet. Ik heb in die zin dan ook opdrachten gegeven', aldus Whitelaw. Premier Jack Lynch van de Ierse republiek zei diep getroffen te zijn door de explosies 'in het noorden'. Hij deed een beroep op alle partijen, om de tafel te gaan zitten om een eind te maken aan het geweld en stelde de instelling voor van een 'regionale regering in Noord-Ierland'. Daarin zouden vertegenwoordigers van protestanten en rooms-katholie- ken en van de regeringen van Groot- Bnttannië en Ierland zitting moeten hebben. Explosies Het centrum van Belfast werd gister middag opnieuw opgeschrikt door en kele grote explosies. Ambulances en brandweerauto's met loeiende sirenes reden af en aan. Het Britse leger deelde later mee dat bij de explosies, die een kantoorgebouw in het cen trum in brand zetten geen slachtof fers waren gevallen. Het pand brand de af voordat de brandweer de brand meester kon worden. De oorzaak van de brand was nog niet bekend, zei men. Het zou zelfs niet zeker zijn dat er sprake was van een bomaanslag. In Londen verhinderden douane-be ambten op het vliegveld Heathrow Thomas McGill om Engeland binnen te komen. McGill is leider van de Ierse Sinn Fein partij, de politieke Van onze sportredactie AMSTERDAM De Amerikaan Bobby Fischer heeft gisteravond in Reykjavik ook de zesde partij in de tweekamp om de wereldtitel schaken tegen titelhouder Boris Spasski gewonnen. De Rus, die met zwart speelde, gaf na de 41e zet op. De stand in de twee kamp. waarin Spasski een voor sprong van 20 heeft gehad, is nu 3!22y2 In het voordeel van Fi scher. De zwaarste ronde van Frankrijk uit de geschiedenis is voor de vierde achtereenvolgende keer ge wonnen door de Belg Eddy Merckx. Opmerkelijker in de laat ste etappes was het feit dat Ray mond Poulidor zijn tweede plaats in de rangschikking tijdens de tijd rit verspeelde aan Felice Gimon- dl. De acht dagen durende strijd om dc nationale zwemtitels is gisteren in Utrecht van start gegaan met de traditionele 'kinderdag.' Dc 12-jari- ge Linda Faber stal de show door tijden te realiseren die veel sneller zijn dan Hansje Bunschoten in een vergelijkbare periode. Ajacled Jan Mulder zal vandaag opnieuw aan een medische controle worden onderworpen. Hij heeft last van zijn linkerknie, maar voorlopig ziet het er niet naar uit dat hij moet worden geopereerd. Bobby Fischer Zie verder de sportpagina's. vleugel van de zogenoemde 'officiële' IRA (die zich afzijdig houdt van de aanslagen). Hij werd op een vliegtuig naar Dublin gezet. Een Britse woord voerder noemde het een 'routine-zaak'. Door een dynaraietaanslag op een in Noord-Ierland staand versterkstation in de telefooncapaciteit tussen de Ierse republiek en Groot-Brittannië met driekwart verminderd BRUSSEL (ANP) In de grote zaal van het Brusselse Egmondpaieis zijn zaterdagochtend de vrijhandelsakkoor den ondertekend tussen dc EEG en vijf landen v.an de Europese Vrijhan delsassociatie. Zweden, Zwitserland, Oostenrijk, IJsland en Portugal. Het akkoord met het zesde land. Fin land. kon nog niet gelekend worden, aangezien de regering van dat land demissionair is. Bekrachtiging van het akkoord zal nu zo spoedig mogelijk plaatsvinden. De Nederlandse minister van buiten landse zaken Norbert Schmelzer, die in zijn functie van fungerend voorzit ter van de Europese Ministerraad de leiding van de plechtigheid had. her innerde eraan, dat in dezelfde zaal precies zes maanden geleden (22 janu ari) de toetredingsverdragen met En geland, Ierland, Denemarken en Noor wegen getekend werden. Sinds de tweede wereldoorlog hebben we ons samen ingespannen voor de opbouw en de economische samenwer king in Europa. Die inspanningen werden in twee organisaties voortge zet (EEG en EVA), maar van het begin af aan hadden de lidstaten van deze organisaties het voornemen be lemmeringen in het handelsverkeer af te schaffen en nauwer te gaan samen werken. Dat doel is nu bereikt, aldus Schmelzer. HAARLEM De Haarlemse zieken fondsen hebben hun premie voor de vrijwillige verzekering per 1 mei 1972 met ongeveer 10 procent verhoogd van ƒ64,50 tot 70,50 per verzekerde per maand. Op 1 september 1971 ging de permie in Haarlem al omhoog van ƒ51.50 tot ƒ64.50. De verdere verhoging is noodzakelijk geworden door de ontwikkeling in de tarieven van de Haarlemse ziekenhui zen, zo wordt de premieverhoging ge motiveerd. De ziekenfondsraad heeft het besluit van de Haarlemse fondsen inmiddels goedgekeurd. Tengevolge van de verhoging in Haar lem is de gemiddelde landelijke pre mie in de vrijwillige ziekenfondsver zekering gestegen van 59.20 tot 59,27 per verzekerde per maand. DEN HELDER De drie vlootdagen van de koninklijke marine in Den Helder hebben het record aantal van 75.000 bezoekers getrokken. Vorig jaar bedroeg het aantal 30.000. bon een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! misschien hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. noteer als nieuwe abonnee Naam: Adres: Plaats: maand kwartaal De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. maar vooral een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste handige paraatmap met brief papier en pen mapje post papier met enveloppen pletine schaaltje (flessen onderzetter) Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN goed dat er een stérke Protestants-Christelijke pers is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1