ladat zou taar vrede Doebtsek-aanhangers in Praag gevonnist Gierek haalt door Poolse bezem economie 1 VTf ïeuwe maatregelen Noord-Ierland Portugees bewind heeft herverkiezing president geregeld ritse regering in actie ïgen bouwspeculanten Nixon paait vakbonden tptisc/ie president zou toenadering tot VS zoeken jrkdiefstal in 'ndense haven engt conflict Brandt in het hooi O'Brien leider van Half miljoen daklozen op de Philippijnen Eerste Japans-Chinese contact op hoog niveau 4 KWARTET VRIJDAG 21 JULI 1972 ■luiit-nland T7 K9 [O, BEIROET, JERUZALEM (Reuter, UPI, AFP, AP) D e Egyptische leiders hopen op een >raak naar vrede in de komende maanden, nu de Russische adviseurs waarschijnlijk al zondag het Tuit zullen zijn. Dit hebben diplomatieke kringen in Cairo gisteren gezegd. cht us deze kringen zouden aan het an deze maand top-besprekingen vinden tussen Egyptische en J(iiche functionarissen om over 'ooi lieuwe samenwerkingsvorm tus- eide landen te onderhandelen, ks het feit dat de Sowjet-leiders isver nog niet op een desbetref- yerzoek van president Sadat heb- gereageerd. Het semi-officiële Al Ahram schreef gisteren dat ijke besprekingen 'van het grot- lang in de huidige omstandighe- ijn'. Niemand mag eraan twijfe ldus Al Ahram, dat de Sowjet- s de belangrijkste wapens zijn, ïee wij de bevrijdingsoorlog zul- teren. onpioewel Sadat en Al Ahram erop hameren, dat de oorlog met onvermijdelijk is en niet uitge- ^zal, worden Sowjet-adviseurs )EN (UPI) De haven van en is gedeeltelijk verlamd door ;eschil tussen twee afdelingen ezelfde vakbond over 'werkdief- Vrachtrijders postten bij alle ïgen tot de haventerreinen en trucks tegen die goederen en afleveren of ophalen. Een voerder van het havenbestuur ie de actie 'voor 100 procent ief'. De havenarbeiders bleven hepen lossen maar de vrachtrij- lieten niets in of uit het haven- schil, dat misschien naar alle havens oeverslaat, doet zich tussen de vrachtrijders en de arbeiders. Laatstgenoemden be- in ermee door te posten bij tran- jedrijven. Het laden door trans- ersoneel van scheepscontainers le wal betekent volgens de ha ts beiders dat hun werk ontnomen rachtrijders, die zichzelf in hun [elegenheid bedreigd voelden, re ien met eenzelfde actie. Die be- roensdag en breidde zich giste- it met een snelheid en doeltref- eid die zelfs de actieleiders ver- Beide groepen behoren tot ïansport and general workers' of niet geloven de diplomatieke kringen in Cairo niettemin, datde regering p nieuwe diplomatieke vre desinitiatieven van Washington hoopt. Sadat zou hiermee geen tijd willen verliezen, nu hij door zijn anti-Russi sche beslissing uiterst populair in Egypte is geworden, en ervan over tuigd zijn dat als de situatie van geen oorlog en geen vrede na enige maan den nog steeds voortduurt, de politie ke problemen, waarvoor hij staat, nog ernstiger zullen zijn. Al Ahram scheef opnieuw dat er alleen twee super-mogendheden zijn. 'De VS staan aan de kant van de vijand, de Sowjet-Unie aan onze kant. Daarom is de vriendschap van de Sowjet-Unie niet alleen belangrijk voor ons, maar in feite onvervan gbaar'. Daarmee gaf de krant te ken nen, dat de Egyptische regering erop rekent dat de banden met Moskou niet helemaal verbroken zullen wor den. WAPENBEPERKING Al Ahram heeft ook duidelijk ge maakt, dat de resultaten van de top conferentie tussen Nixon en Brezjnew in Moskou van mei de uiteindelijke reden is geweest voor Sadats beslis sing de Russische militairen uit Egyp te te gooien. 'De kwestie van de Sowjet-adviseurs is niet het centrale punt van de Sowjet-Arabische betrek kingen. Het was een buitengewone kwestie die door de huidige omstan digheden werd opgelegd.' Daarom drong Al Ahram erop aan, dat men Sadats jongste beslissing niet moest overdrijven. Het blad bedoelt hier mee, dat Nixon en Brezjnew tot over eenstemming zijn gekomen om de wa penwedloop in het Midden Oosten te beperken. Dit wordt bevestigd door goed inge lichte kringen in Cairo. Nixon en Brezjnew zouden hebben afgesproken, dat zij beiden de reeds bestaande wapencontracten met hun bondgeno ten in het Midden Oosten zouden honoreren, maar geen verdere wapens zouden zenden, behalve vervangings onderdelen. Nixon had betoogd, dat hij onder geen beding tot enige poli tieke regeling bereid was, als niet eerst aan deze voorwaarde was vol daan en dat hij in het jaar van de Amerikaanse presidentsverkiezingen nog niets kon doen. De Russen gingen hiermee akkoord. Maar Sadat vroeg hun onmiddellijk om tekst en uitleg, wat ze hem eerst niet durfden te geven. Toen zij tenslotte het resultaat van de Moskouse top meedeelden, nam Sadat hier geen genoegen mee, 'EN (UPI, Reuter, DPA) De Britse regering heeft nieuwe heidsmaatregelen goedgekeurd om het leven en de bezittingen j de bevolking van Ulster te beschermen. Deze maatregelen zijn Jens William Whitelaw, minister voor Noord-Ierland, noodzake- om de strijdkrachten in staat tc stellen, hun moeilijke taak om aensen van alle gemeenschappen te beschermen, met succes te len uitvoeren. elaw kondigde in het Lagerhuis heuwe initiatieven aan voor een eke oplossing. Hij wil overleg de partijen in Noord-Ierland om de politieke toekomst overeen- ming te bereiken. De minister alle partijen en burgers in Ulster 1 hem schriftelijk hun opvatting een mogelijke oplossing te doen ►men. iaag zou Whitelaw, die al met ex- lier Harold Wilson sprak over- i ontmoeting met IRA-leiders, be tingen voeren met Patrick Hil- de minister van buitenlandse van de Ierse republiek. White- zei met nadruk, dat Hillary hem beleefdheidsbezoek brengt. de beëindiging van het bestand en de IRA-provisionals aanmerke- verliezen geleden, zo deelde elaw mee. Het leger meent onge- 150 IRA-leden met kogels ge- te hebben. Het aantal beschie- n van Britse militairen is terug- >en, maar bedraagt nog steeds veer 50 tot 70 per dag, het meest elfast. De IRA beschikt ook over een raketwerper, die echter totdusver weinig schade heeft aangericht. In de gevangenis van Crumlin Road in Belfast brak gisteren oproer uit, zowel onder protestanten als onder rooms-katholieken. Ongeveer 100 ge vangenen protesteerden tegen het on derbrengen van politieke gevangenen protesteerden tegen het onderbrengen van politieke gevangenen in een be paalde afdeling. In Belfast is gisteren een man dood geschoten, die aanslagplegers poogde te verhinderen een bom te plaatsen in een kiosk in de wijk Springfield. De man kreeg een kogel in de hals waarna de daders hun plan alsnog uitvoerden en de kiosk opbliezen. In een greppel bij het vliegveld van Belfast werd het lijk ontdekt van een jongeman, waarmee het aantal doden in drie jaar van geweld in Noord- Ierland is gestegen tot 452. Op het postkantoor in Newry werd een aanslag gepleegd met behulp van een kinderwagen waarin een bom was geplaatst. Drie personen werden ge wond door rondvliegende glasscher ven. 'DEN (DPA) Peter Walker, de Britse minister van woning- w, heeft opnieuw een waarschuwende vinger geheven tegen de etenloze speculanten die kapitalen verdienen door eenvoudig en leeg te laten staan. voorbeeld van dergelijke specula- s het al acht jaar leegstaande 33 iepingen hoge fraaie kantoorflat- uw aan de rand van Soho. De ring beschuldigd de eigenaar van centre point' de door handel in erend goed miljonair geworden y Hyatns, ervan dat hij de wol- rabber en drie andere kantoren- jarenlang opzettelijk leeg heeft staan om zijn speculatieve oog- ten te dienen. kenners van de markt in onroe- goed in Londen, waar een eeuwend tekort aan kantoorruimte st, is het geen gehpim dat Hyams •el door het niet verhuren van zijn ndommen al enkele malen de 'kosten heeft verdiend. Centre Point heeft naar schatting ^eer 4.5 miljoen pond sterling st Door inflatie en de sterk ge- k i omdat Israël hierdoor volgens hem veel meer voordelen zou krijgen aan gezien dat land reeds contracten voor moderne oorlogsvliegtuigen met de VS had afgesloten. Overigens wordt door goed ingelichte kringen in Cairo ook gezegd, dat de minister van defensie, vice-president en generaal Mohammed Sadek een drijvende kracht geweest is achter Sadats beslissing. Volgens het Mos kou-getrouwe communistische blad Al Nida in Beiroet hadden de Egyptische strijdkrachten met een coup gedreigd, als Sadat niets tegen de Russen in Egypte zou ondernemen. Het Israëlische blad Jerusalem Post meldt van diplomatieke Westerse bronnen gehoord te hebben, dat Sadat zijn naaste medewerkers opdracht heeft gegeven op het hoogste niveau op nieuw onderhandelingen te begin nen met de Amerikanen. Doel daar van zou zijn een heropening van het Suezkanaal te krijgen of een totale politieke regeling met Israël. Hij zou het Centrale Comitee van de Arabi sche Socialistische Unie van zijn be slissing op de hoogte hebben gesteld tijdens dezelfde bijeenkomst dat hij het vertrek van de Russische advi seurs aankondigde. In Jeruzalem is men er niet erg gerust op, dat de Amerikaanse rege ring niet hernieuwde druk op Israël zal, uitoefenen om aan de Egyptische eisen tegemoet te komen, teneinde de Egyptenaren meer aan zich te binden, nu de Russen hun machtspositie daar verloren hebben. Ook in Washington gelooft men dat er nu kans is op een snelle toenadering tussen de VS en Egypte, ten nadele van Israël, omdat de Israëli's zich nu niet meer kunnen opwerpen als de kampioenen in het Midden Oosten voor de Westerse zaak en als een voorpost tegen het Russi sche communisme. VERBIJSTERING Politieke waarnemers zijn nog steeds verbijsterd over de bijzonder kalme reactie van de Russen. In de Sowjet- pers werd alleen maar heel vagelijk gehint op moeilijkheden met de me dedeling, dat er onlangs 'een gedach- tenwisseling' was geweest tussen Rus sen en Egyptenaren over een vertrek van de Sowjet-adviseurs uit Egypte. Een dergelijke terminologie wordt in de Sowjet-pers altijd gebruikt, als men wil aangeven, dat er onenigheid is. In de Arabische wereld is Sadats beslissing met verbijstering verno men. De reacties waren zeer verdeeld. Aan de ene kant sprak men erover dat Sadat de souvereiniteit van Egyp te opnieuw heeft verzekerd. Maar an dere krranten in Libanon vreesden dat de Arabieren nu naakt staan tege nover hun vijand', omdat de Sowjet- Unie de enige tegenkracht was tegen de Amerikaanszionistische as'. Vol gens het Franstalige blad Le Jour bevinden de Arabieren zich nu in een vacuum. 'Door strategieën als hemden te verwisselen, bevinden zij zich vol komen in een volkomen ontblote posi tie. En wat nog erger is, volkomen alleen.' Een andere Franstalige krant, M/»finvPrn PQirmacrriP Le Soir. had het over de 'politieke lUCVfUVeril CdlTipdgTIU zelfmoord van president Sadat met zijn dubbel-of-quitte-beslissing'. De Arabische pers wwas ook verdeeld over de kansen dat de oorlogsdreiging nu verminderd is. Een aantal journa listen was van mening dat de Egypte naren nu volkomen vrij zijn om oor log te gaan voeren, terwijl ze daar- Det YVestduitse kanselier heeft de politieke crisis in zijn land ge laten voor wat ze is. In de buurt van Hamar in Noorwegen, waar uit gestrekte bossen zijn, brengt hij niet zijn gezin een vakantie door. Het is ook daar goed hooiweer. LISSABON (AP) Het Portuge se bewind heeft voorbereidingen getroffen voor de herverkiezing van admiraal Americo Thomaz als president. De nu bijna 78-jari- ge president zal vrijwel zeker voor een derde ambtstermijn van zeven jaar worden gekozen als op 25 juli het Electoraal college in het Sao Bento-paleis bijeenkomt. Dit betekent dat er weinig of geen verandering zal komen in de Afri kaanse politiek van Portugal. Het houdt tevens in dat Portugal van plan ls om zijn huidige economische en sociale koers te blijven varen. De nauwe handelsbetrekkingen met de Europese gemeenschap en de politieke banden met de vroegere kolonie Bra zilië zullen gehandhaafd worden. Thomaz, die in 1958 voor het eerst tot president werd gekozen, is de kandi daat van de ANP (de Nationale volks- aktie), de enige politieke groepering in het land. De formele nominatie, een door 50 leden van het Elektoraal college on dertekende petitie, en een verklaring van Thomaz waarin hij de kandida tuur aanvaardt, zijn bij de autoritei ten ingediend. Een dergelijke nomina tie moet door tenminste 20 maar niet meer dan 50 kiesmannen zijn onderte kend. De petitie voor de kandidatuur van Thomaz had dus het maximale aantal ondertekeneingen. De limiet in het aantal onderteke naars van een dergelijke petitie is kennelijk bedoeld om te voorkomen dat de verkiezing zelf een formaliteit wordt. Dit zou bijvoorbeeld kunnen gebeuren als tweederde van het Elek toraal college de kandidaatstelling zou steunen. In het college van kiesman nen, dat ongeveer 620 leden telt, heeft de ANP een ruime meerder heid, zodat de uitslag al wel bij voorbaat vast staat. PRAAG (Reuter, AP) In Praag is Jaromir Litera, ex-secre taris van de afdeling Praag van de Tsjechoslowaakse communis tische partij tot twee en een half jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hij werd beschuldigd van het doen verschijnen van een illegaal blad. Litera was een vooraan staand partij-theoreticus in het tijdperk Doebtsek. Josef Stehlik, voormalig medewerker van het centrale comité, kreeg twee jaar. Twee anderen, de secretaresse voor in deze bewegingsvrijheid door de Russen worden belemmerd. WASHINGTON (AP) Senator George McGovern heeft de vroegere voorzitter van de Democratische partij Lawrence O'Brien benoemd tot leider van zijn verkiezingscampagne. O'Brien zal zich bezig moeten houden met het verenigen van de steun van de demo craten en andere 'betrokken Amerika nen.' Svobodova en de geschoolde arbeider Rocek kwamen er met elk een jaar voorwaardelijk af. Allen stonden te recht op beschuldiging van 'ondermij nende activiteit'. Het vonnis tegen Litera is een half jaar zwaarder dan de openbare aan klager had geëist. De anderen zouden conform de eis zijn veroordeeld. Woensdag waren al drie liberalen tot straffen veroordeeld variërend van twee jaar tot vier maanden voor Premysl Vondra, ex-medewerker van de Tsjechoslowaakse radio. Twee an deren kregen voorwaardelijke straf fen. De rechtbank beschouwde Litera cn Stehlik als de belangrijkste schuldi gen aan het verschijnen van illegale pamfletten. De twee anderen zouden medeplichtigen zijn. Mevrouw Svobo dova was gisteren niet in de rechts zaal. Ze zou ziek zijn. Vandaag wordt uitspraak gedaan in het proces tegen de groep Tesar. De openbare aanklager zou straffen tot zes k zeven jaar hebben geëist, de zwaarste sinds de processen maandag begonnen. Ondanks de verzekering van partijlei der Gustav Husak, dat niemand zal worden vervolgd om zijn politieke overtuiging, ziet het er naar uit, dat binnenkort zes processen zijn gevoerd tegen liberale figuren uit de periode- Doebtsek. Husak liet zijn belofte ver gezeld gaan van de waarschuwing, dat niemand, die de wet heeft overtreden, vrijuit zal gaan omdat hij afwijkende politieke denkbeelden heeft. Maandag zullen een historicus en twee geestelijken terecht staan, ter wijl andere prominente figuren uit de Doebtsek-tijd tegen het eind van de maand voor moeten komen. Midden augustus wordt een proces verwacht tegen de journalisten Jiri Hochman en Vladimir Nepras. Zij zijn op het ogenblik ziek in gevangenschap. Het college van kiesmannen bestaat uit leden van de Nationale vergade ring, van de Kamer van corporaties en van de Eerste kamer van het parlement, uit afgevaardigden van de gemeenteraden in Portugal en de overzeese gebiedsdelen en uit gedele geerden van de Nationale vergaderin gen van de overzeese gebiedsdelen. Als Thomaz gekozen wordt, zal hij op 9 augustus voor de derde maal in zijn loopbaan de ambtseed afleggen. Pre mier Caetano cn zijn kabinet zullen dan formeel hun ontslag indienen. Thomaz eerste taak zal dan zijn een 'nieuwe' premier aan te wijzenen 't staat nu al als een paal boven water dat dat Caetano, de voorzitter van de ANP, zal zijn. MANILLA (UPI) De door de zwa re regenval van de afgelopen weken veroorzaakte overstromingen hebben tot op heden op de Filippijnen naar schatting 197 mensenlevens gekost De overstromingen, die de ernstigste sinds de Tweede wereldoorlog worden genoemd, hebben meer dan oen half miljoen mensen dakloos gemaakt. Het Filippijnse Rode Kruis heeft mee gedeeld dat in de provincie Luzon in sommige gebieden sinds maandag 60 centimeter regen is gevallen. Het wa ter blijft hier stijgen. Van de hoofd stad Manilla staat 90 procent onder water. Alle beschikbare vaartuigen zijn Inge schakeld om bij het reddingswerk te helpen. Dc ambassade der Ver. Staten in Manilla heeft meegedeeld dat een helikopter-moederschip op weg naar de Filippijnen is om bij het red dingswerk hulp te bieden. TOKIO (AFP) De Japanse minis ter van buitenlandse zaken, Msaijosji Ohira, heeft gisteren een eerste con tact gehad met twee belangrijke Chi nese functionarissen in Tokio. Dit betekent, dat voor het eerst recht streeks contact op regeringsniveau heeft plaats gehad tussen Tokio en Peking. De ontmoeting kwam tot stand op een ontvangst, gegeven door de voormali ge Japanse minister van bultenlanse zake Aiisjiro Foejiyama, die op het ogenblik voorzitter is van de Japanse parlementaire beweging voor normali satie van betrekkingen tussen China en Japan. De Chinese functionarissen, die Ohira heeft gesproken zijn door de Chinese regering belast met Japanse aangele genheden. WASHINGTON (UPI) President Nixon heeft een zeer omstreden wets ontwerp teruggenomen, dat de werkstakingen in Amerika aan banden beoogde te leggen. Nixon zal opnieuw overleg plegen niet de vakbondsleiders. Nixons woordvoerder Zlegler zei, dat dc bedoeling van deze stap echt niet was om tot een akkoordje met de vakbonden te komen. Zoals bekend is de grootste vakbondsorganisatie AFL-CIO fel gekant tegen dc Democratische pre sidentskandidaat George McGovern. Aangezien de vakbonden traditioneel De mocratisch stemmen, wil de AFL-CIO haar leden na aanraden om op geen van beide kandidaten te stemmen bij dc presidentsverkiezingen van november. In het nu opzij gezette wetsontwerp, dat door de vakbonden fel bestreden werd, zouden bij een arbeidsconflict de werkgevers en de werknemers aller eerst hun laatste aanbod aan een onpartijdige buitenstaander moeten voor leggen. die dan één van dc twee partijen dwingend in het gelijk zou stellen. door Michael Lockley WARSCHAU Poolse managers, langdurig gewend aan een rustig leven onder de paraplu van de centrale staatsplanning, hebben bet nu veel zwaarder te verduren onder bet naar efficiency strevende regime van de communistische partijchef Edward Gierek. stegen huren is de waarde van het lege gebouw binnen enkele jaren ver vijfvoudigd. Daarvoor heeft de eige naar geen huurders nodig. Want het gemis aan huurpenningen wordt ruimschoots door de baten uit deze waardestijging gecompenseerd. Hyams zelf verontschuldigt zich met het ar gument, dat hij tot dusver geen ge schikte huurders heeft kunnen vin den. In een briefwisseling tussen de rege ring en de miljonair heeft de laatste de beschuldiging van speculatie met klem van de hand gewezen. In een nieuwe brief aan Hyams zegt minister Walker nu dat de miljonair binnen een maand op wettelijke bepalingen kan rekenen, die hem tot verhuur zullen dwingen. Dan zullen ook de andere speculanten, die ten koste van de gemeenschap schatten vergaren, aangepakt kunnen worden, want dc De partijleider, een bekwaam bestuur der, heeft laksheid en het doorspelen van problemen naar hoger geplaatste functionarissen tot doodszonden ver klaard, die verantwoordelijk zijn voor de trage economische groei van Polen. Ongeveer tweehonderd belangrijke managers zijn ontslagen en nog veel meer zijn berispt wegens onbekwaam heid, luiheid of zelfs oneerlijkheid, sinds Edward Gierek zeventien maan den geleden na felle onrust de macht overnam van Gomoelka. De regering heeft dit jaar een nieuw programma gelanceerd, dat gericht is op stroomlijning van het besluitvor- minsproces in de top van de staats- plannings-pyramide, terwijl tegelij kertijd de managers meer locale auto nomie krijgen. Volgens het zogenaam de 'Handvest voor de rechten van de directeur', zijn de managers bijvoor beeld vrij om voortaan zoveel mensen in dienst te nemen als ze zelf nodig achten en om organisatorische veran deringen in hun fabrieken aan te brengen teneinde de gestelde produk- tiedoelen te bereiken. Volgens de oude, straffe regelingen moesten managers zelfs voor geringe veranderingen, die niet in de plannen verden vermeld, reéeringstocstem- ming vragen. Deze gewoonte, zo me nen de Poolse leiders van vandaag, heeft geleid tot een jarenlange vertra ging van de economische groei en heeft initiatieven dc kop ingedrukt, die tot verbeteringen haaden kunnen leiden. Een ingewikkeld systeem van lonen, bonussen en andere prikkels, tesamen met een plotselinge verhoging van voedselprijzen, le.dden eind 1970 in de noordelijke havens van Polen tot felle onlusten. Dit kostte Wladislaw Gomoelka zijn positie als partijleider. Hij werd, zoals reeds gezegd, vervan gen door Edward Gierek. De fors gebouwde nuchtere ex-mijn werker en Ingenieur Gierek pakte de problemen, waarvoor partij en rege ring werden geplaatst, aan met het realisme van de ware techriocraat. Hij stelde verhoging "an lonen en levens standaard in het vooruitzicht, terwijl hij energiek poogde de industrie cn landbouw nieuw 'even in te blazen. Om dit streven kracht bij tc zetten, riep Gierek zijn volk op 'een dialoog te beginnen van de top naar de bodem en van de bodem naar de top.' Gierek moedigde de arbeiders aan Biecht management te kritiseren en wantoestanden openlijk aan de kaak te stellen in hun werkplaatsen. Het gevolg was bijvoorbeeld, dat boze arbeiders in een belangrijk staatsbe drijf in de zuidwestelijke stad Wrots- law onlangs tegen hun directeuren in opstand kwamen, waarna deze werden ontslagen. Het 'artijblad Triboena Loedoe meldde naar aanleiding van deze zaak dat na onderzoek inderdaad was gebleken, dat de directie onbe kwaam was en op een oneerlijke wijze een aantal arbeiders toeslagen ont hield. omdat de slechte bedrijfsresul taten de vereiste uitkeringen niet mo gelijk maakten. 'De arbeiders werden geterroriseerd en bestraft en de mecs- ten waren bang om eerlijk voor hun mening uit te komen', zo bleek uit het onderzoekrapport. VERKWISTING In een ander geval, dat veel publici teit kreeg in dc Poolse pers, werden de managers van een grote staalfa briek allemaal de laan uitgestuurd, na een onderzoek door lokale partijfunc tionarissen. In hun rapport meldden zij, dat waardevolle machinerieën op verspreide plaatsen buiten de fabriek onbeschermd waren opgeslagen 'on derhevig aan vernieling en diefstal. Sommige materialen en installaties die pas over vele jaren nodig zullen zijn, waren op onbeschermde plaatsen opgeslagen.' Hier werd aan toege voegd dat de relaties tussen directie en werknemers werden gekenmerkt door een groot wantrouwen. Sommige belaagde directeuren aan vaardden de kritiek niet en gaven steeds de bureacratie en onderzoekende functionarissen de schuld. Andere ma nagers verwelkomden weliswaar de grotere openheid "n vrijheid van be slissing, maar klaagden, dat zij meer macht nodig hebben oin hun bedrij ven rendabel te maken. De directeur van een textielfabriek verzuchtte: 'Als ik een dronkenlap wil ontslaan, kan dat niet omdat hij sterk wordt verde digd door de vakbonden Ik zal worden berispt als ik het gestelde produktiedoel niet haal. maar ik kan mijn leveranciers niet kiezen.Ik J Mg jSmp| Edward Gierek: efficiency mag een vervallen gebouw laten slo pen. maar ik krijg niet de middelen om een nieuw gebouw neer te zetten.' HERZIENING Communistische commentatoren heb ben inmiddels aangedrongen op een ingrijpende herziening van het systeem van benoemingen van mana gers. Zij verwijzen daarbij naar het wijdverspreide cynisme in Polen over het professionele niveau van de be drijfsdirecties. 'Een goede kameraad' of 'een goede man' is geen voldoende kwalificatie voor een belangrijke post in <(e industrie in een communisti sche maatschappij', waarschuwde on langs het partijblad Triboena Loedoe. De Poolse arbeiders hebben ook meer malen kritiek geuit op het beruchte systeem van patronage, waarbij functi onarissen die falen, door vrienden van de ene positie naar de andere positie worden geschoven, wat aan zienlijke schade op vele terreinen op levert. 'Samenvattend kunnen we zeg gen. dat een idioot in een leidingge vende positie de meest interessante projecten nog de grond kan Inboren, terwijl een conservatief nog te veel nieuwe en goede ideeën op afstand kan houden', aldus Triboena Loedoe. Michael Lockley is correspondent van het persbureau Reuter in Warschau. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9