Hoe een meisje het pad van de ziekte wordt opgedreven 3 FILMPREMIÈRES VAN DEZE WEEK theshed "M.O.van1923" LIEFDE DOET VIONIpEN het nieuwe kamer planten boek Filmbeeldjes Baraue Kharide Ghaliriie I besaeve meshed FAMILIEBERICHTEN praktijkdiploma boekhouden m.b.a. - s.p.d. boekhouden m.o. handelswetenschappen m.o. Binnoriand Er is in Engeland over de film Family Life, gebaseerd op David Mercer's televisiespel 'In two minds', nogal wat polemisch la waai geweest. Regisseur Kenneth Loach en producent Tony Gamett (het team dat Cathy comes home', 'Poor Cow' en 'Kes' maak te, opmerkelijke films voor tele visie en bioscoop over misstanden en misvattingen) werpen zich na melijk duidelijk op als pleitbe zorgers voor de theorieën van de psycholoog R. S. Laing, die de schizofrenie niet als echte gees tesziekte beschouwt, maar als het gevolg van onoverkomelijke hui selijke omstandigheden. Bovendien hebben zij tezamen en in vereniging een ippeltje te schillen met de lopende-band-psychiatrie in de inrichtingen, waar druk gebruik wordt gemaakt van shock-therapie en zware tranquilizers. Er worden in de film overigens nog complexere proble men aan de orde gesteld. Heeft ie mand niet het recht op zijn eigen misstappen, zijn eigen afwijkende ge dragingen, zijn eigen zelf-destructieve perioden? Wat is krankzinnig en wat is normaal? En wat is het traditionele gezin eigenlijk? Een soort fabriek die erop is gebouwd r.teeds hetzelfde ge lijksoortige product af te leveren? Een trainingskamp, waarin kinderen tot eenvormigheid woiden gedrild om tot elke prijs de status quo te handha ven? Geen tractaat Wie na deze inle.ding nu denkt dat hij een droog geïllustreerd tractaat te zien zal krijgen. *ol zwaar getil a.n grote thesen, vergist zich deerlijk. Family Life richt zich niet tot het intellect, maar gaat rechstreeks naar het hart. Zelfs als men zo zijn achter gedachten heeft bij het pleidooi van de makers voor vergaande persoonlij ke begeleiding en betrekking van het gezin bij de psychiatrische behande ling (natuurlijk is dat ideaal, maar waar haalt men. hij het huidige over stelpende aanbod aan patiënten, de mankracht vandaan? En soms helpt shock-therapie echt wel), blijven de verontwaardiging en de ontsteltenis over het lot van het meisje Janice, vermalen door de machten die over haar zijn gesteld (haar ouders in haar verschrikkelijke huis en de dokters in het niet minder verschrikkelijke zie kenhuis), onaangetast. Het gevaar van Family Life was dan ook veel eerder, «at hij zou afzakken tot een ouderwetse tranentrekker, grauw op grauw. Maar daarvoor is Kenneth Loach een veel te goed regis seur en ook veel te eerlijk en geën gageerd. Hij weet met grote subtili teit zijn grenzen fe trekken De gevoe lens die hij overbrengt zijn hartbre kend echt, de situaties wekken tel kens opnieuw de schok der herken ning. de documentaire stijl die hij gebruikt werkt ertoe mee dat zij als volstrekt reeël worden ondergaan. De hoofdpersoon, dochter van een 'betere' arbeider met een eensgezins woning, wordt op een avond door de politie thuisgebracht, omdat ze op een metrostation wezenloos bleef zitten staren naar de treinen die voorbijre den Dat is de eerste fase van een reeks afwijkende gedragingen. Haar vader, een man van snelle driftbuien, geplaagd door gevoelens die buiten zijn bevattingsvermogen liggen en haar moeder, een formidabele tank. voortgedreven door meedogenloos fat soen. proberen met haar te praten maar worden daarbij gehinderd door hun grenzeloos onbegrip. Ze zijn ge vangen in hun fatsoensnormen, ze weten nooit, wanneer Janice's uitbar stingen legitieme pogingen zijn o.n zichzelf vrij to maken om haar eigen idontUtit te vinden, en wanneer symptomen van een ziekteproces. Janice wordt, door hun voortdurend hameren op wat hoort en wat niet, wat goed is en wat slecht, de weg van de ziekte opgejaagd. Als ze zwanger is Sandy Rathcliff als het meisje Janice en haar kind wil houden, dwingt haar moeder haar tot een abortus, hoewel ze het wóórd 'abortus' in haar huis niet wil horen. Dat is de laatste druppel, ze komt in een psychiatrisch ziekenhuis terecht en daar wordt ze zoals we haar aan het eind van de film te zien krijgen: een lege dop, een zielloos object, een ideaal ziektebeeld dat aan studenten wordt gedemon streerd. Kansen Janice krijgt drie kansen om aan haar noodlot te ontsnappen. In het zieken huis wordt ze opgevangen door een psychiater, die haar ouders bij de behandeling betrekt. Even lijkt het er ADVERTENTIE warempel op, of er bij hen enig begrip begint te dagen. Maar de expe rimenten zijn te duur, ze bereiken te weinig patiënten. De psychiater moet weg en Janice komt in de psychiatri sche routine terecht. De symptomen worden tijdelijk genezen, de wortels van het kwaad blijven onaangetast. Als ze weer eens een tijdje thuis is smeekt haar rebelse zuster, die aan de houdgreep van de moeder is ontsnapt, haar het huis uit te gaan. met haar mee te gaan. Maar Janice kan niet, ze is te verward, te verstikt in tegen strijdige gevoelens, te lief en te slap. En bijna aan het einde van de reis maar de ondergang doet haar vriend een wanhoopsdaad: hij sleept haar het ziekenhuis uit, mee naar zijn kamer, hij wil haar met liefde genezen. Maar als ze haar komen halen blijft hij hulpeloos staan kijken, niet wetend of het eigenlijk wel goed is wat hij gedaan heeft. Weliswaar is Janice's opname in het ziekenhuis 'vrijwillig' maar welke keuze heeft ze, als het erop aankomt? Ach, heeft ze ooit een echte kans gehad? Kenneth Loach heeft voor zijn spelers niet uit het voorhanden zijnde arsenaal geput, hij brengt in zijn bagage drie debutanten mee, die stuk voor stuk ontdekkingen zijn. In de eerste plaats Sandy Rathcliff als Jani ce. van het begin tot het einde over tuigend in haar tragische radeloosheid onmachtige opstandigheid. Grace Cave als de moeder doet in echtheid nau welijks voor haar onder. En Hilary Martin als de zuster, die stampend en trillend van woede een afgrijselijk theepartijtje ombouwut tot een veld slag. maakt er iets heel moois van. Het grootste compliment dat men deze drie kan geven is. dat het woord 'actrices' niet op hen van toepassing is. Om met een cliché te besluiten: u moet Family Life beslist gaan zien. Het is een schokkende film, een gru welijke film. maar ook een spannende en zelfs onderhoudende film, als men dat woord in deze context mag ge bruiken. Hij doet een beroep op ge dachten en gevoelens, hij stemt tot bezinning en wekt verontwaardiging over de verschikkelijke dingen, die een menselijk wezen in onze maatschappij zonder boze bijbedoelin gen kunnen worden aangedaan. W. Wielek-Berg Amsterdam-Kriterion, 18 jr. Eric Romer zet zijn serie Contes Moraux La Collectionneuse, Ma Nuit chez Maud, Le Genou de Claire voort met L'Amour l'Après-Midi over een, eventjes, bedreigd goed hu welijk. Michel Piccoli, veelgevraagd ac teur. kolonel in L'Attentat, Themroc in Themroc Fils et Frère. is alweer gecontracteerd voor vijf colgende films, van Deville, Fleschmann, Ber- langa, Ferreri en Petri. Claude Kahn. pianist, gaat de rol van Maurice Ravel spelen in de film die Georges Lautner daarover maakt. Charles Aznavour komt weer eens op hét doek als een vriendelijk, dich terlijk mannetje in Dernier Metro pur Saint-Malo, van Pierre Grimblat. Monica Vitti en Zéro Mostel spelen in Les Ringards van Pierre Kalfon, over filmmakers diePic asso's Guerni ca stelen om aan geld voor een film te klmen. —Annie Girardot, al zeventien jaar in het vak en al tegen de veertig, was in de laatste achttien maanden de ster in zes films (Les Novicws, Mourir d'Aimer, La vieuille Fille, la Mandari ne. Les Feux de la Chandeleur, Elle Cause plus Kan je nagaan. En de I perzen weten er toch wel wat van. Baraye Kharide Ghaliche besoeye Meshed, of- 1 tewei: kleedje kopen f bij Meshed. I Logisch eigenlijk dat 1 u uw pers bij Meshed f koopt. Ze hebben nietg voor niets een gewei-1 dige kollektie en uit- g»kiende perzische prijzen. Kom eens langs voor een vrijblijvend perzen- advies. •JfieiiLIST oirmztH BINNENWEG 137 ROnEBDAM TELEFOON OIO - I3Ü93 OKKE JAGER Boeiend* overdenkingen van eeo televisiepredikant Over het evangelie en onze menselijke eigenschappen en verlegenheden gebonden f 12.90 Verkrijgbaar In da boakhandal ZOMER KEUNING WAGENINGEN Met grote vreugde en dankbaar held geven wij kennis van dr geboorte van onze Dochter en Zusje Miranda Liane L. Beekenkamp L Beekenkamp-Dubbelmar Jeffrey Arnoud Op In plaats van kaarten 9 juli D.V. hopen onze Ouders en Grootouders P. Mol L. Mol-Mol hun 50-jarige echtvereniging te herdenken. Hun dankbare kinderen en kleinkinderen Dordrecht, juli 1972. Tweelingenstraat 175. Gelegenheid tot feliciteren zaterdag 29 juli van 19.00 tot 20.00 uur in het „Dienstencentrum", Keplerweg 29, Dordrecht ADVERTENTIE CURSUSSEN PRAKTIJKDIPLOMA .«1943 In augustus/september 1972 aanvang nieuwe en herhalingscursussen voor: prospectus en inlichtingen b>j: K.J A v.d. Broek. Jonker Fransstraat 67c. Rotterdam-3001Tel. 010-137526. b.g g. 01807-2930. Mevr. H.T.M.v.d. Meerei, Winkelstede 194, Den Haag-2034. Tel. 070-670461 Mevr. R. ven Berkel. Theresieplem 6. Tilburg-4404. Tel. 013-421719. B A. de Reyer, Dalbergen 24. Breda-4304. Tel. 01600-51774. Mevr. C. van Noppen-Plek. Hulstbosekker 33. Eindhoven. Tel. 040 65756. 200 PLANTEN IN Kit UR deei# handleiding voo< m '•worging van uw bloem er en piemen n nu» fweehon derd «oorren n netuurge rouwe Kleuren. U nerken te n een oogopslag Nauw «eunge adviezen geDonden f 11.60 Verkrijgbaar «i oe boekhand# ZOMER A KEUNING WAGENINGEN Ik zal dan gedurig bij U zijn. Psalm 73. Heden behaagde het de Heere na een kortston dige ziekte uit ons midden weg te nemen mijn lieve Man, onze zorgzame Vader, Groot- en Overgrootvader Jan de Koning echtgenoot van Arendje Paauw, in de ouderdom van 76 jaar. Rijnsburg: A. de Koning-Paauw P. de Koning A. H. de Koning-Similon Eindhoven: J. Rebel-de Koning D. Rebel Rijnsburg: J. de Koning A. de Koning-de Mooij B. de Mooij-de Koning D. de Mooij J. S. Ravensbergen-de Koning A. Ravensbergen klein- en achterkleinkinderen. Rijnsburg, 20 juli 1972. Tulpenstraat 12. condoleren des avonds van Gelegenheid tot 7.30 - 9.30 uur. De begrafenis zal plaatshebben op maandag 24 juli a.s. des namiddags om 2.45 uur op de be graafplaats van de Ned. Herv. Kerk te Rijnsburg. voorafgegaan door een rouwdienst in de Ned. Herv. Kerk, welke aanvangt om 2 uur. „Veilig in Jezus' armen" Heden behaagde het de Heere na een kort stondige ziekte uit ons midden weg te nemen onze lieve Opa Jan de Koning echtgenoot van A. Paauw, in de ouderdom van 76 jaar. Zijn diepbedroefde klein- en achterkleinkinderen. Rijnsburg, 20 juli 1972. Heden nam God tot Zich na een kortstondige riekte, onze beste zwagei en oom Abraham Durieux echtgenoot van Joh. M. Lit in de ouderdom van 13 Jaar Oegstgeest N. Korenhof J. Korenhof-Lit Goudrlaan: A. Ut C. Lit-Saaburg Leiden: J. A. Lut E. Lut-Lit Barend recht: G. Ut Waddlnxveen P. v.d. Spek A. v.d. Spek-Ut Sneek: J. v.d. Woude G. v.d. Woude-Lit Sassenheim: J. Lit neven en nichten Leiden. 20 Juli 1972. Psalm 23 (onberijmd) Heden heeft de Here. na een kort ziekbed, tot Zich ge nomen. onze lieve, zorgzame man. vader, behuwd- en grootvader, zoon. broeder, behuwdbroeder en oom Abraham Durieux in de leeftijd van 63 jaar. Voorschoten: M. J. Durieux-Ut M. J. Durieux L. Durleux-Devilee José en Marcel J M. Durieux S. Durleux-Wright Melanie en Chcrie A. Durieux Jr. J. Durieux-Taal Brammetje Katwijk a/Zee: P. van Drongelen-Durieu» J. van Drongelen Mike en Slmone Voorschoten: E. A. Taal-Durieux A. Taal en verdere familie Voorschoten, 20 juli 1972. Rem brand tla an 162 De overledene is opgebaard in het Rouwcenbrum Van der Luit. Haagweg 31. Lelden. Bezoek vrijdagavond van 77.30 uur. De rouwdienst Is bepaald op maandag 24 juli a.s. om 10.30 uur in de aula van dc begraafplaats ..Rosenburgh' te Voorschoten, waarna dc begrafenis zal plaatsvinden. Heden ontsliep in de Heere onze lieve, zorgzame Moeder'. Grootmoeder. Zuster en Tante mevrouw Johanna den Boer weduwe van Arie van der Zee in dé leertijd van 76 jaar. Psalm 73 23 en 24. Alblasserdam: J. de jong-Van der Zee W. de Jong Dordrecht: A. van Krimpen- Van der Zee M. van Krimpen Dieren: G. van der Zee Dc overledene ligt opgebaard ln de rouwkapel van het Be jaardencentrum ,,Vreedonk". VreedonkUan 2. Gelegenheid tot condoleantie aldaar vrij dagavond van 7 tot 8 uur. De begrafenis aal D.V. plaats hebben zaterdag 22 juli a.s. op de Algemene Begraaf plaats te Dordrecht. Vertrek vanaf Vreedonklaan 2 te 9 45 uur. Ka een langdurig moedig gedragen lijden nam God tol Zich onze lieve zuster, schoonzuster, tante en nicht Maria Cornelia Johanna de Jong op de leeftijd van 59 jaar. G. de Jong A. de Jong-van Bijssel C. de Jong J. W. de Jong-Vlasblom D. L. de Jong H. de Jong-de Winter neven en nichten Rotterdam. 19 Juli 1972. Schieveenstraat 32a. Corr -adres: Lartksplein 18. Aan huls geen bezoek Gelegenheid tot bezoek zater dagavond van 7 tot 7.30 uur In de rouwkamer ..Sllen- tlum", Mathenesserlaan 486. De teraardebestelling zal Jlaatshebben maandag 24 uil op de aJgemene begraaf plaats Hofwijk", na aan komst ln de kapel om 11 uur. Vertrek vanaf de rouwkamer om 10.30 uur. Zeer plotseling nam God van on: weg onze Innig geliefde Man en Vader Simon Bolhuis op de leeftijd van 31 Jaar. Wij mochten Jaar geluk kig samen zijn. Harkstede, 19 Juli 1972, Lagélandsierweg 13. De teraardebestelling zal D.V. plaatshebben op zater dag 22 Juli a.s. vanuit de Geref. Kerk te Harkstede. Aanvang van de rouwdienst om 11 uur precies. Zij, die de overledene dc laatste eer wensen te bewijzen, worden verzocht om 10.30 uur aan wezig te zijn. Gelegenheid tot condoleren na afloop van de begrafenis. Geen bloemen IN PLAATS VAN KAARTEN Heden behaagde hat de Here, na een kortstondig lijden alt ons midden weg te nemen, onze lieve zorgzame Vader. Behuwd-, Groot- en Over grootvader Bastiaan van Dijk weduwnaar van Pietje van Duljn In de ouderdom van bijna 83 jaar. Katwijk: J. India-Van Dijk A van Dijk Nic. van Dijk KI. van Dljk-Van Duijn Leiden: J. C. Leurink Katwijk: B. van Dijk KI. van Dljk-Van der Plas Voorburg: K. van Dijk L. van Dljk-Verstraaten klein- en achterkleinkinderen Katwijk aan Zee, 19 juli 1972, Huizo "SaJem". Duindoornlaan 34. Gelegenheid tot condoleren vrijdag 21 Juli des avonds van 7—9 uur ln de aula van Huize "Salean". Geen bloemen De rouwdienst zal gehouden worden zaterdag 22 Juli des nam. 2.45 uur In het Herv de begrafenis zal plaatsvin den omstreeks 3 30 uur op de algemene begraafplaats aar de Zuidstraat te Katwijk aan Zee. 'Veilig in Jezus armen' Heden heeft de Here tot Zich genomen mijn onvergetelijke man en onze lieve, zorgzame vader Dirk VisBer in leven predikant - op de leeftijd van 62 jaar. A. P. Visser-Slagmolèn Thea en Theo Herman en Willy Dick Hans Rotterdam, 19 juli 1972. Vliesridderstraat 5b. Geen bloemen. De overledene is opgebaard in de rouwkamer van de Stichting 'Voorzorg', Hoflaan 81. hoek Slotstraat, Rotterdam. Bezoek aldaar vrijdag van 20.00-20.45 uur. De teraardebestelling zal plaatshebben zaterdag 22 juli a.s. op de algemene begraafplaats 'Croos- wijk', na aankomst in de kapel omstreeks 11.30 uur. Vertrek vanaf het woonhuis om 11.00 uur. Het heeft de Heer van leven en dood behaagd, geheel onverwacht, tot Zich te nemen op woens dag 19 juli onze Leraar en Collega Ds. D. Visser Trooste Hij, die de ware troost kan schenken, zijn diepbedroefde Vrouw, Kinderen en Familie. Moge zijn voorbeeld als blijmoedig christen ons altijd in herinnering blijven. Rotterdam, 20 juli 1972 Namens Bestuur, Directie en Personeel van de Chr. Techn. school 'De Vaan' Montessoriweg 20, Rotterdam-3021. A. van der Spelt ,Adj. Dir. Getroffen door de overweldigende belangstelling en het medeleven tijdens de ziekte en het overlijden van onze lieve man, vader, groot- en overgrootvader Jacob Korstiaan Vos willen wij u langs deze weg onze hartelijke dank be tuigen, daar het ons niet mogelijk is u allen persoon lijk te danken. Uit aller naam: Mevrouw T. J. Vos-Straver. Meeuwen, 18 juli 1972 DANKBETUIGING Voor de belangstelling cn het medeleven ons betoond bij het overlijden en de begrafenis van mevrouw J. F. Broek-van der Wees zeggen wij u mede namens de familie hartelijk dank. C. Groenendijk-Broek J. Poldervaart-Broek J. Poldervaart Marinus Charles Spoel geliefde echtgenoot van H. Stolwijk op de leeftijd van 75 Jaar. Heemstede. 17 Juli 1972. Wlih.a Pauw "Avondrust" 114 Voorxhuizen. ALGEMENEKENNISGK1 INPLAATSVAN KAAI Op 17 Juli s na een laa rlg moedu gedragen li mijn gcliefe zorgzame Alber van Duijf van mij wggenomen. Beaah van Dul De begrabiis heeft juli in stic plaatsgera op de «gemene plaats te indvoort. I' VIaardingen, juli 1972. Sweelinckstraat 110. „Ik heb de goede strijc gestreden, ik heb mijn loop ten eide gebrachtk ik heb het geloof behoden." 2 Tim. 4 In zijn Heer en Heiland is heden i volle vret ontslapen mijn lieve Man, onze Vaer en Grot vader Engel Marinus Johannes libbens in de leeftijd van 82 jaar. Amsterdam: P. B. Ribber-Jcllese Perth, West-Australië: J. Ribbens S. Ribbens-Bi.sma Peta, Jessica a Michael. Amsterdam/Bijlmermeer, 18 juli 192. Hoogoord 225. De begrafenis zal plaatsvinden vrijda 21 juli omï 12.30 uur op de Nieuwe Oosterbgraafplaats, Kruislaan. O, alle dorstigei komt de wateren Jesja 55 II In Jezus ontslapen onze lieve Moederen Oma Maria van der Plaats-Spieing weduwe van Gerrit van der Plats, in de leeftijd van 82 jaar. Breda: Delft: 's-Gravenhage: Lopik: P. B. Jansen A. M. G. JanseiLubbers J. F. van der Plats J. E. J. van der laats- Brender èBrandis M. C. van Gent van dr Plaats M. van Gent J. van der Plaats M. J. van der Plats- \n Pelt S. W. van Doorn van de Plaatsr A. van Doom G. G. Bakker van deiPlaats J. Bakker C. T. Koolstra- van derPlaats L. E. Koolstra en kleinkinderen. Utrecht, 19 juli 1972. Huize 'De Lichtkring'. Correspondentie-adres: Goethelaan 88, Utrecht. Geen bezoek. De teraardebestelling zal plaats hebben zatcdag 22 juli om 15 uur op de Algemene Begraafjaats 'Tolsteeg' (Opaalweg); vertrek vanaf Huize'D( Lichtkring' na afloop van de rouwdienst, die al daar om 14 uur aanvangt en geleid wordt oor de weleerwaare heer ds. Joh. Booy. Wie in de schuilplaats des Allerhoogsen gezeten. vernacht in de schaduw des Almachtign. Psalm 91 ver, 1 Heden heeft God tot Zich geroepen mijn liee man, onze zorgzame en toegewijde Vader en Oia Haite Johannes van der Schaaf op de leeftijd van 65 jaar. Amsterdam: D. van der Schaaf-Deurloo Aalten: H. J. van der Schaaf C. A. van der Schaaf- Stronkhorst Ellen Ineke Halte Amsterdam: J. van der Schaaf L. Th. Ph. J. van der Schaaf- van den Brnd Dorien en Lillian 's-Gravenhage: D. Rog-van der Schaaf W. Rog Dineke en Pim Amsterdam: K. van Heun- van der Schaaf J. van Heun Henk Paul Rob. Amsterdam, 19 juli 1972. Stadionplein 16 Thuis geen bezoek. Geen bloemen. Gelegenheid tot condoleantie-bezoek zaterdagnid- dag van 4-5 uur in het gebouw van de Protestait- se Coöperatieve Begrafenisvereniging P.C.B. ua„ Vondelstraat 101. De begrafenis zal plaatsvinden maandag 24 jili om 14.30 uur op de Nieuwe Oosterbegraafplais, Kruislaan. Vertrek van de Vondelstraat ongeveer 13.45 uir. ENIGE KENNISGEVING. Ik hef mijn ogen op naar de bergen: vanwaar zal mijn hulp komen? Mijn hulp is van den Here, die hemel en aarde gemaakt heeft. Psalm 1211 cn 2 Nog onverwacht heeft God heden tot Zich geno men tijdens haar verblijf op Nes Ammin in Israe Jenny Pilon in de leeftijd van 56 jaar. Heemstede: H. Pilon-Küneken Nes Ammin J. J. Pilon (Israël): S. Pilon-Wentholt Harderwijk: T. Pilon S. M. Pilon-Oosten Rotterdam: P. Pilon M. Pilon-Bastmeijer Warmenhuizen: H. Vis P. Vis-Pilon Heemstede: J. J. Pilon Heemstede: T. v. d. Boon J. v. d. Boon-Pilon Ermelo: G. van Alphen-Haandrikman neven en nichten. De begrafenis zal heden 20 juli op Nes Ammin n Israël plaatshebben. Correspondentie-adres: T. Pilon, Julianalaan (2, Harderwijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 8