Wandelarmee past zich aan tropische hitte aan Biesheuvel strandde in elk geval niet op de ruimte Normen collegegeld officieel van kracht Gelderse milieuraad js tegen verder verharden zandwegen ikz Den Haag vraagt: kernenergie op de Maasvlakte Jongen verongelukt met een bouwlift Stuyt: 'Veluwe toch gebruiken als ondergronds reservoir' Nog geen uitspraak wapensmokkel-zaak Geen hoger salaris voor Mansholt cs. Nog 2 Franse atoomproeven Slachtoffer vliegongeluk Texel overleden Kunst iii. j.vL, 21 jlu iy"~ llinnonland TO Kll Toestand van twee Zwitsers nog steeds zorgwekkend Van een onzer verslaggever? NIJMEGEN Het ongedachte lage aantal uitvallers van 220, waarmee Nijmegen gistermiddag de derde marsdag besloot, heeft bij de organisatoren van de Vierdaagse een zucht van verlichting ver oorzaakt. De indruk is algemeen dat de wandelar mee zich snel heeft aangepast aan de tropische tem- "Indanks Steenkamps profetieën: n een onzer verslaggevers !N. HAAG Het is goed het in deze van onheilzwangere beschou- i ngen vervulde dagen voor ogen te houden: al die beschouwingen n toch maar afkomstig van profeten die brood eten. Neem ze dus or wat ze waard zijn. nk bijvoorbeeld eens aan de heer enkamp. Toch niet de eerste de ite: oud A"le esconscrv e nf abrikant, ogleraar in Eindhoven, Eerste Ka- rlid voor de KVP, 'Rooie Piet' fs in sommiger ogen en niet in de tste plaats de man, die het thans zoveel moeilijkheden verkerende linet-Biesheuvel een beleidsfilosofie tegaf. g maar net één jaar geleden lenkamp had net zijn informatie- voltooid, waagde de beminnelijke tdhovenaar zich aan de voorspel- g dat het kabinet-Biesheuvel twee raren bedreigden: het streven van KVP naar de ene algemene of Istelijke volkspartij en in de twee plaats de onderlinge kibbelarijen ii de ministers als na een periode bezuiniging de buikriem weer wat •cht worden ontgespt. luikriem der die het vandaag leest zal er 'rtelijk om kunnen lachen en dat is |g toegestaan ook, mits de buikriem Erlopig maar aangehaald blijft. Het .pinet-Biesheuvel is tfiet eens aan de br Steenkamp gesignaleerde klippen kgekomen. 'at heeft het kabinet-Biesheuvel ons het afgelopen jaar allemaal bereid? ïrgen, verdriet en teleurstellingen, fewel er onmiddellijk moet worden jgezegd dat niet alle zorgen, ver- Set en teleurstellingen voor de ver- Itwoordelijkheid van $it kabinet ko- fet is pas langzaam tot de bewindslie- In doorgedrongen, en daarmee tot |t héle Nederlandse volk, met welk iln financieel-economische chaos het ■inet-De Jong zijin opvolger had igezadeld. Het is misschien niet he- paal juist alleen de heer Witteveen te de portefeuille van financiën be ierde in het kabinet-De Jong) daar- >or verantwoordelijk te stellen, maar 'el is! duidelijk dat ir. elk geval zijn ilvolger aan de Kneuterdijk, mr. Roe- >jf Nelissen, de hele club voor de fcande van zoveel wanbeheer heeft illlen behoeden. ioosdoenders begroting waarmee Nelissen op ?jesdag-1971 naar de Tweede Ka- ging, vertoonde een ongekend tort van 3,9 miljard gulden; dat is )g eens 1,7 miljard meer dan de 'ij Witteveen in een laatste vertwij- pogmg voor zijn aftreden de ?r had voorgerekend, grootste boosdoeners bij dit alles: geweldige stijging van de salaris- post (alleen voor de overheid al 0,96 miljard meer) en wat persoonlijker gezien: Witteveens collega's van on derwijs en wetenschappen en verkeer en waterstaat, die hun begrotingen aanzienlijk hadden overschreden. Het is trouwens opmerkelijk dat ook in dit geval de zonden der vaderen weer aan de kinderen bezocht worden, want in de nacht van zaterdag op zondag jongstleden stapten juist de beheerders van deze portefeuilles uit een verhitte discussie in de verkwik kende koelte van de zomernacht, om dat Nelissen juist hen de pin op de neus wilde zetten. Landbouwers Slachtoffer van de bezuiniging was ook opmerkelijk voor een kabinet met twee prominente landbouwers als Biesheuvel en Lardinols in zijn mid den de ruilverkaveling, die overi gens ook om andere dan financiële redenen langzaam aan in opspraak komt. Het pleit voor de soepelheid van dit kabinet dat het overigens deze niet louter financieel-technische be zwaren onderkende en de consequen ties daaruit 'trok. Het mes sneed op die manier op een niet onaantrekke lijke manier aan twee kanten. Eén keer zag de club van Biesheuvel kans de aandacht van de wereldpers op zich te vestigen, namelijk toen minister van justitie Van Agt hardop begon te denken over de manier waarop naar zijn mening verder ge handeld moest worden met de Duit sers, die onder een wonderlijk-ano niem etiket bij iedere Nederlander bekend zijn geworden als 'de drie van Breda'. De golven van de emoties spoelden zeer hoog en al liet Biesheuvel door zijn aanwezigheid achter de regerings tafel bij het debat in de Tweede Kamer blijken dat het om een kabi netszaak ging de regering liet zich wel door een Kameruitspraak binden, hoewel zij formeel gezien daartoe geenszins verplicht was geweest. Daarentegen liet de Eerste Kamer zich door de regering binden toen het ging om een nogal formeel-technisch punt van de verhoging van het colle gegeld tot duizend gulden formeel- technisch omdat deze verhoging welis waar in het regeerakkoord was afge sproken, maar omdat bij de voorstel len een plan voor studie-financiering ontbrak welk plan eveneens in het regeerakkoord was voorzien. Regeerakkoord Het regeerakkoord. Een woord dat als een doem in het afgelopen jaar heel an een onzer verslaggevers ftNHEM De Gelderse Milieu- ted in Arnhem heeft B. en W. an Apeldoorn in een brief ge- ■arschuwd tegen het verder ver- irden van zandwegen in het Ve- wegroen. Concrete aanleiding t de brief was het voornemen in de gemeente Apeldoorn de rimweg in Hoenderloo, die naar üge campings leidt, te verhar- en. Krimweg, nu een zandweg, is een tussen Hoenderloo en de Rijks- *3 Apeldoorn/Arnhem. Verharding 'u. aldus de Milieuraad, betekenen weer een stuk Veluwc voor het toiotoriseerd verkeer toegankelijk "rdt gemaakt en dat rust en veilig- eid voor mens en dier ook hier ïrloren gaan. erharding van de Krimweg zou naar de mening van de milieuraad opnieuw een aanslag zijn op de Veluwe. De raad is van mening dat verharding 'terwille van het relatieve gemak van een beperkt aantal mensen, die toch al het voorrecht hebben te kamperen op terreinen, die gelegen zijn in het hart van het grootste natuurgebied van Nederland', niet verantwoord is. De raad vraagt uitstel van de voorge nomen verhardingswerkzaamheden en onderzoek naar andere oplossingen mogelijk te maken. Over deze kwestie heeft inmiddels een bespreking plaats gehad, waarbij ook de Milieuraad betrokken was. Op het gemeentehuis in Apeldoorn vernemen we dat, na overleg met een aantal instanties, een notaatje te verwachten is, waarin niet alleen de Krimweg. maar de problematiek van de zandwe gen en hun eventuele verharding in breder kader zal worden bekeken. wat debatten heeft beheerst en dat de oorzaak is geworden van veel frustra tie en teleurstelling bij de parlemen tariërs, zowel van de regeringspartijen als van de oppositie. Steenkamp had het allemaal bedacht en het leek ook een aardige conse quentie van de politieke en staats rechtelijke discussies, zoals die in de afgelopen jaren in ons land waren gevoerd. 'Geen nachten van die of die' meer om zomaar tussen de verkiezin gen door van partner te verwisselen, maar een stevige verankering op een groot aantal vellen gestencild papier va n alles wat men elkaar over een weer beloofd had. Polarisatie Hoewel waarschijnlijk niemand dat bedoelde, leidden juist deze gedetail leerde afspraken tot een duidelijke polarisatie binnen het parlement. De regeringspartijen moesten steeds weer wijken voor het machtswoord: 'Er staat geschreven' en hadden geen en kele ruimte voor ook maar het ge ringste particuliere initiatief je en de oppositie liet zichzelf ten overvloede aan de andere kant op een hoop drijven door eigen plannen en wensen in een zgn. tegenbegroting zwart-op- wit vast te leggen, zichzelf daarmee ook een geweldig stuk manoeuvreer ruimte ontzeggend. Is het wonder dat in deze periode van parlementaire impotentie hier en daar de verzuchting werd geslaakt dat ei genlijk het parlement maar beter voor een jaar of wat naar huis kon gaan om een paar toffe jongens in die tijd de gelegenheid te geven orde op zaken tc stellen? Biesheuvel heeft er zich nog even mee moeten bemoeien en gelukkig hoorden wij toen dat het achteraf allemaal maar als een grapje bedoeld was. Drammen Niet alleen in de financiële sector, maar ook in de sociaal-economische sector heeft het een jaar lang gespan nen. Jaap Boersma, die zijn partijge noot Bouke Roolvink op het ministe rie van sociale zaken opvolgde, pro beerde onmiddellijk een goede ver- ROTTERDAM B en W van Den Haag hebben het Rotterdamse ge meentebestuur doen weten, dat zij het ten zeerste op prijs stellen indien de thans op de Maasvlakte in aanbouw zijnde elektriciteitscentrale geen aard gas maar kernenergie als warmtebron zou gaan gebruiken. Zoals bekend hebben B en W van Rotterdam in hun voorstel aan de gemeenteraad tot de bouw van deze centrale nadrukkelijk vermeld, dat er besprekingen gaande zijn over het gebruik van kernenergie in de Maas vlakte-centrale. In het projekt is met deze mogelijkheid ten volle rekening gehouden. B en W van Den Haag menen, dat de luchtverontreiniging in de driehoek Oostvoorne-Rotterdam-Den Haag bij gebruik van kernenergie aanmerkelijk minder zou toenemen dan bij gebruik van aardgas. Zoals bekend is één van de voor gebruik van kernenergie nog niet op geloste moeilijkheden hee probleem van de waterverontreiniging voor de Zuidhollandse kust door het zeer war me afgewerkte koelwater. Vooral Scheveningen zal daarvan last krijgen. ROZENBURG Op een bouwwerk in Rozenburg is gisteren de negenjarige Johannes Tilman uit Rozenburg om het leven gekomen nadat hij, in het schaftuur van de bouwvakkers, met vrienden op een bouwlift was geklom men. Nadat de lift in werking was gesteld raakte de knaap bekneld tus sen een draaiende staaldraad. De ka bel moest worden doorgezaagd en te ruggerold om het verminkte lichaam van het slachtoffertje te bevrijden. standhouding met de vakbeweging te krijgen door te beloven de loon- en prijsbewegingen te zullen volgen met de handen losjes op de rug. Het is hem niet door iedereen in dank afge nomen niet in de laatste plaats door de voorzitter van de DS'70-Ka- merfractie, Jan Berger, die het afgelo pen half jaar voortdurend heeft staan drammen om loon- en prijsmaatrege len. De geschiedenis zal nog wel eens openbaren welke invloed dit gedram heeft gehad op de zondagnacht uitge broken ministerscrisis, die nu van daag in een kabinetscrisis is ontaard. Zo groot waren de zorgen over de financieel-economische situatie dat de regering op het gebied van de wetge ving in het afgelopen jaar weinig heeft kunnen bereiken. Het wetsont werp tot regeling van de abortus provocatus bijvoorbeeld moest een poosje langs allerlei Instanties in Den Haag zwerven omdat het als gevolg van allerlei compromissen in de for mulering begon te rammelen. Waar het na de gebeurtenissen van vandaag zal blijven, durven wij niet te voor spellen om straks het odium van de broodetende profeet te ontgaan Op de foto: De hele club van Biesheu vel (compleet met die ene, met zoveel zorg opgescharrelde vrouw op de staats secretarisbankjes) bij de presentatie ln de Tweede Kamer. Van een onzer verslaggevers LEIDSCHENDAM Hoewel minister Stuyt begrip heeft voor 'de spontane bezwaren' tegen de inrichting van de Veluwe als ondergronds spaarbekken ten behoeve van de drinkwatervoor ziening van ons land, meent hij toch dat de mogelijkheden grondig moeten worden onderzocht. De minister zei dit gistermiddag bij de installatie van de 'commissie infil tratie Veluwe' op zijn ministerie in Leidschendam. Deze commissie, onder voorzitterschap van prof. Ir. J. L. Klein uit Voorburg heeft mede tot opdracht de technische plannen voor infiltratie 'harmonisch in te passen in het geheel van de ruimtelijke orde ning' en ook om 'de technische, pla nologische en biologische aspecten van deze plannen mede in hun onder ling verband' te bezien. Minister Stuyt zei bij de installatie dat ook naar zijn mening de Veluwe, 'dit land van bossen, heiden en hes senwegen zoveel mogelijk ongerept moet blijven'. Maar aan de andere kant stelt het algemeen belang en kn het bijzonder het belang van de open bare watervoorziening zijn eisen. Wat dit laatste betreft: op het ogen blik bedraagt het waterverbruik door bevolking en industrie ongeveer 1.500 miljoen kubieke meter per jaar, welk cijfer naar raming aan het einde van deze eeuw zal zijn opgelopen tot 4.500 miljoen kubieke meter per jaar. HAARLEM De Haarlemse recht bank heeft nog geen uitspraak gedaan in de zaak tegen de 42-jarige Ameri kaanse wapenhandelaar E. uit Luxem burg. die verdacht wordt van wapen smokkel op Schiphol. Half oktober kwam hij met 3600 kg munitie met een in België gecharterd viegtuig uit Praag aan. Hij v ilde de munitie in voeren. Op de papieren werd gespro ken van machinerieën. Vermoed werd dat de wapens bestemd zouden zijn voor het verboden Ierse leger de IRA. De wapenhandelaar werd aangehouden maar na een week stelde de Haarlemse rechtbank hem op vrije voeten. De rechtbank achtte gisteren het onderzoek onvolledig en stelde de stukken in handen van de rechter-commissaris. Veertien dagen geleden had de officier van justitie een gevangenisstraf van vier maanden geëist peratuur. De medische dienst meldde gistera vond minder patiënten. Op de 30 km was het aantal uitvallers miniem. Op de 40 km haalden 20 militairen de finish niet. De Zwitserse luitenant en de Zwitserse burger die dinsdag in het Radboudziekenhuis zijn opgeno men, verkeerden gisteravond nog in bewusteloze toestand. Hun toestand is nog steeds zorgwekkend. De ouders van de militair zijn per vliegtuig overgekomen. Beide slachtoffers lij den aan zgn. hyperthermic (overver hitting). Er wordt voor hun leven gevochten. De vervroeging van de starttijden in de zeer vroege morgen betekent een race tegen de zon. De leuze is zoveel mogelijk kilometers af te leggen voor dat de zon haar hoogste stand heeft bereikt. Overigens maakt men zich vandaag meer hoofdbrekens over het publiek op de laatste marsdag dan over de wandelarmee. Volgens traditie zullen enkele honderdduizenden men sen uren in de brandende zon de intocht van de onverslaanbaren gades laan. Men is bevreesd, dat het publiek de weersgesteldheid onderschat. Van daar dat de EHBO-diensten in de hoogste paraatheid zijn gebracht. Het aantal flauwvallers zou zich vandaag weieens in zekere mate bij de toe schouwers kunnen voordoen. In ieder geval wordt aangeraden de hoofdbe dekking niet te verwaarlozen. Om streeks half elf zal een legerhelikop- ter boven de intochtsroute cirkelen om opnamen te maken ten behoeve van het journaal van hedenavond. Ze daa VIERDAAGSE NUMECEWk—^ Wennen Gisteren hebben wij enige tijd als waarnemer gefungeerd in een van de afraeldingsposten voor de 40, nu 30 km. 'Je raakt aan de hitte gewend', zei Jacqueline Ebbers, verpleegster in het Amsterdamse Lucasziekenhuis. 'ik voel alleen mij'n heupen.' Twee jonge boerinnen, zusjes, die monter binnen kwamen, mevrouw Colijn uit Baten burg en mevrouw Bunk uit Espel (Noordoostpolder) verklaarden: 'dat vroege starten ligt ons wel. Wij heb ben kunnen trainen in de avonduren, dan passen onze mannen a het mel- ke op de kinderen. Het is gewoo geweldig om eruit te zijn. De hitte; op het land zijn wij wel een en ander gewend.' Mevrouw Reens, die met mevrouw Heemskerk (de laatste is al 25 jaar bureauliste op de afmeldingspost) geeft iedereen de kostbare nieuwe en laatste dagkaart Zij hebben een flesje eau de cologne bij de hand. Zij zien met een ervaren oog wie letterlijk wankelmoedig is. Dat is echter een hoofdtaak voor de 'receptionist' van de marsen de heer Toes, die op het bloedhete terrein van De Vereniging de helpers met de brancards dirigeert en de beschikking heeft over de Rode Kruis-auto's. Soms staan de afzwaaiers voor die dag dicht op elkaar in de rij. Toes roept dan: 'geef elkaar ruimte mensen en vooral lucht.' De zichtbaar uitgeputte krijgt had advies: 'direct in de schaduw.' Lekker De NS-ambtenaar J. Leenders uit Haarlem vindt het een 'net lekker temperatuurtje'. Hij roept evenals de meesten tot de kaartendames: 'tot morgen.' Mejuffrouw Meinders, hulp in de huishouding in Rotterdam- Krooswijk (vijf jaar) zegt. dat het er op aankomt je energie goed te verde len. Joseph Uhl, ambtenaar uit het Duitse Flensburg (75) is blij met de inkorting van de afstanden. 'Eine tlberraschung.' 'Morgen kwart over zes starten en weer tien kilometer minder, zeggen de bureaulistes keer op keer tegen de afmelders. James Coomber (62) is een broodmagere Londenaar, die a jaren naar Nijmegen komt. Hij mompelt alleen maar 'I like it.' Anders was het met de grijze heer die onregelmatig ademde. Hij kwam zijn kaart inleve ren. 'Het is afschuwelijk, ik kan niet meer.' Mismoedigd strompelde hij weg. De 52-jarige kok van het bejaar dencentrum Ronssehof, de heer Bols uit Gouda, gaat zijn tweede Vierdaag- se-lustrum tegemoet 'Wij fiksen het wel. Ik ga iedere avond uitblazen op het kampeerterrein De Kwakkenberg. Daar is mijn vrouw die voor mij uit waardering al mijn lieveling kostjes klaarmaakt. Nou, tot morgen hoor.' Er is nog voldoende Vierdaagse-hu- mor gebleven. 'Je redt het altijd als je maar niet blijft stilstaan', zegt een strompelende huisvader, die door moe en kroost in ontvangst wordt geno men. Uit de luidsprekers schettert het lied: dit is het einde, dat doet de deur dicht. Een markante figuur is de 53-jarige Belg André Brakkelaere, die met twee stokken loopt en handschoenen aan heeft. Hij zegt: 'Ik heb ln 1953 een gebroken rug gehad, ik heb 27 keer in het hospitaal gelegen, sulle. Zekers, ik ben invalide. Vergeet niet dat ik 15 jaar geleden kruipend heb leren BRUSSEL (ANP) Nederland heeft in Brussel in de Europese minister raad opnieuw verhinderd dat de sala rissen van de leden van de Europese commissie automatisch met 4,2 pet. zouden «tijgen. De voorzitter van de commissie, dr. Sicco Mansholt, ver dient netto 140.000 gulden per jaar. De Nederlandse delegatie, geleid door staatssecretaris Westerterp (omdat mi nister Schmelzer de raad voorzit) vond dat de Europese commissie van deze salarisverhoging maar een apart voorstel moest maken. Nederland stelt zich namelijk op het standpunt dat het automatisme waarmee deze sala rissen verhoogd plegen te worden eens opnieuw bezien moet worden. Het heeft er daarbij aan herinnerd dat de Nederlandse regering de inko mens voor de ministers en staatssecre tarissen in Nederland voor 1972 vol komen heeft bevroren. PARIJS (Reuter) Frankrijk is van plan nog voor het eind van deze maand nog twee atoomproeven te nemen in de Stille Oceaan. Het Franse atoom- programma-1972, dat felle reacties heeft uitgelokt van landen aan de Stille Oceaan, zal wanneer het weer dat toestaat in augustus worden be ëindigd, zo werd gezegd Aangenomen wordt dat er al twee atoomproeven zijn genomen. Drie Franse oorlogs schepen zijn begin deze week uit Tahiti naar het proefterrein op de atol Moeroeroa vertrokken. lopen.' André zal de laatste dag beho ren tot degenen die beladen onder de bloemen het nu misschien wat getem perde applaus van het volk in ont vangst neemt voordat hij naar zijn dorpje Eeklo bij Brugge terugkeert. Meisjes komen lichtvoetig binnen, mannen hebben een luchtige pas, maar velen lopen gekromd en zetten met moeite de ene voet voor de andere. Krachttoer Zo is de zware derde dag andermaal een krachttoer Reworden, zij het dat Groesbeek en omgeving veel schaduw boden. Verscheidene militaire deta chementen hebben een kleine uitwijk gemaakt naar het Canadees erekerk- hof in Groesbeek om er een saluut te brengen. De Nederlandse militaire contingenten lieten dit na. Marechaussee De Jong uit Nunspeet is met 10 kilo bepakking blijven lo pen. 'Ik heb zo'n 400 kilometer met bepakking getraind. Mijn hele loop is daarop ingesteld, vandaar.' Een Gro ningse stratenmaker heeft het gepres teerd om tot dusver iedere marsdag constant met twee flesjes bier, in iedere hand een, te lopen. Hij is een omstreden bezienswaardigheid gewor den, maar wel de vrolijkste deelne mer, echter voor niemand hinderlijk. Gisteren meldden wij door een hoor fout dat een op de drie militairen uitvalt, dat moet zijn een op de vijftig. DEN BURG Een van de passagiers van het vliegtuigje dat zondagmorgen bij het vliegveld op Texel verongeluk te doordat het tegen een lierkabel botste is gisteren in een ziekenhuis in Den Helder aan haar verwondingen overleden. Het is de 68-jarige me vrouw J. van Heerwaarden-Huisman uit De Waal op Texel. Zoals gemeld gebeurde het ongeluk tijdens een rondvlucht van het eenmotorige Cess- na-vliegtuig. Drie andere passagiers en de piloot raakten eveneens gewond. Van een onzer verslaggevers DEN HAG Nog net voor zijn aftreden heeft minister De Brauw aan de universiteiten de nieuwe regels meegedeeld voor vrijstelling en terugbetaling van het tot duizend gulden verhoogde collegegeld. De 'gezinskorting' is afgeschaft. Voor taan zullen alle studerende kinderen uit een gezin de volle klap moeten betalen. Gehandhaafd blijft de tege moetkoming aan theologische studen ten. Zij mogen nog steeds volstaan met de helft van het collegegeld, en, als enige groep, hoeven zij dat hoog stens vier jaar te betalen (een rege ling die tot nog toe voor alle studen ten gold). Wie vroeg in het Jaar afstudeert krijgt een deel van zijn geld terug: bij vertrek vóór 13 januari ƒ500, vóór 15 november zelfs ƒ750. Ook een deel van het tot 100 vertienvou digde inschrijfgeld wordt teruggege ven. Wie afgestudeerd is en aan de univer siteit een proefschrift voorbereidt, be taalt geen collegegeld en maar 20 voor de inschrijving; dezelfde facilitei ten gelden voor assistent-artsen. Vol ledige vrijstelling van college- en in schrijfgeld krijgen mensen aan wie een studiebeurs is toegekend op grond van een door Nederland geslo ten verdrag of Internationale overeen komst. PER UUR Wie zich maar voor enkele colleges per week laat inschrijven mag. net als vroeger, betalen per gevolgd wekelijks college-uur (ƒ125, plus ƒ10 inschrij ving). Hetzelfde geldt voor de zoge naamde weekend-studenten die een speciaal voor deze groep georgani seerd programma volgen. Ook zij beta len 125 per wekelijks gevolgd colle ge. en dat met ..cn maximum van 500 per Jaar. Voor deze regeling komen alleen weekend-studenten ou der dan 25 jaar in aanmerking, die een volledige dagtaak hebben. Onaf hankelijk van het aantal gevolgde uren bedraagt het inschrijfgeld voor deze groep 10. Marian Sarstadt en Yvonne Vendrig verlaten ballet AMSTERDAM Twee van de belang rijkste Nederlandse danseressen, Yvonne Vendrig en Marian Sarstadt, zullen het schouwburgpodium voor goed verlaten. Marian Sarstadt, eerste soliste van het Nederlands Danstheater, is benoemd tot balletmeesteres bij het Scapino Ballet. Zij heeft indertijd als soliste gewerkt bij de Grands Ballets du Marquis de Cuevas en kwam, toen dit beroemde ensemble uiteen viel, naar Nederland als een klassiek-academi- sche danseres met bijzondere virtuosi teit. Maar ook in het moderne ballet bleek Marian Sarstadt een zeer voor aanstaande plaats in te nemen. Yvonne Vendrig heeft elf jaar deel uitgemaakt van het Nationale Ballet. Haar dansvertolking is vaak roman tisch van karakter. Bekend werd zij door haar solo in Romeo en Julia. Andere belangrijke rollen danste zij in De Wonderbaarlijke Mandarijn van Ernö Vasgegyi en Vera Pasztor, Sere nade van Balanchine, Nachteiland van Rudi van Dantzig, Het Zwanenmeer (de bekende pas de quatre), Stagioni van Jack Carter, Petroesjka en vooral het bijbelse psalmballet Shirah van Pearl Lang. Yvonne Vendrig neemt donderdaga vond 27 juli afscheid in de Amster damse Stadsschouwburg. Jazz en barok in Zwolse gitaarweken ZWOLLE Voor de derde keer wor den ln Zwolle Internationale Gitaar- weken gehouden; dit Jaar van 24 Juli tot en met 12 augustus. De opzet van deze gitaarweken is het klassieke gitaarspel in het centrum van de aandacht te plaatsen. Dat gebeurt on der meer door middel van een cursus waarvan de leiding in handen is van de Britse gitarist John William Daur- te (53). Voor de cursus hebben zich ongeveer 25 deelnemers aangemeld uit o.m. Finland. Zweden, Ierland, Engeland en Italië. Het voornaamste doel van deze cursus ls de voorbereiding van uitvoeringen ln het openbaar, waar voor dan op de vier 'verrassingscon certen' (op 1. 3, 8 en 10 augustus) gelegenheid zal zijn. Deze verrassinirs- concerten maken deel uit van de in totaal 19 openbare concerten die In deze weken worden georganiseerd, el ke avond om 20.30 uur ln de Galerie R, de Managezaal of de Schouwburg zaal. Na afloop van de concerten wordt in Galerie R nagepraat en gespeeld. Medewerkenden aan deze concerten zijn o.m het duo Pieter van der Staak - Maria Hol (gitaar en cello), Maastrichts Barok Ensemble, Hans Dulfer met het Monterose-Kwartet (moderne jazz) Rob du Bola (die pianomuziek van Sutle en van zichzelf speelt), Allrio Diaz (gitaar) en Trio René Thomas (gitaar) met moderne Jazz In de Galerie R is tijdens deze gitaarweken een expositie van grafische partituren, Ingericht ln samenwerking met de Stichting Don»-

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11