rit Maudling eemt ontslag Bihari-kinderen leven van 170 gram graan per dag Generaal Franco regelt opvolging v Kissinger in Parijs voor geheim bezoek? Zweeds diplomaat in Colombia vermoord M. Oosten verbroken Saam genoemd in financieel schandaal TWA: achterdeuren van Boeings taboe Ontslag bij ORTF Libanon wil geen luchtdoelraketten Transportarbeiders zijn tegen McGovern Jane Fonda in Noord-Vietnam Machtsevenwicht in TsjoeSALT-akkoord geen beperking van bewapeningswedloop Wijkbij Belfast blijft nog bezet Egypte 8 JOUW/KWAK I K! VlO!..\.iU\U 19 JULI 1972 BiiiH-ulimd ri'MH S7 Kil LONDEN (Reuter, AFP, UPI, AP) De Britse minister van binnenlandse zaken, Reginald Maud- iiig, i? gisteren afgetreden omdat zijn naam genoemd is in een faillissementsschandaal, dat Engeland al enige weken bezighoudt. Maudling heeft zijn portefeuille ter beschikking gesteld omdat hij het onderzoek van de politie niet wil bemoeilijken. )e stap van Maudling werd in het lagerhuis bekendgemaakt door pre mier Edward Heath. Maudling wordt ipgevolgd door Robert Carr, die ook ijn huidige functie van minister voor Ie betrekkingen tussen regering en larlement behoudt. In een brief aan leath schrijft Maudling dat hij zijn ntslag heeft aangeboden omdat zijn naam genoemd is in het schandaal dat tan het licht is gekomen na het aallissement van het architecten bu- eau van John Poulson, waarmee Maudling vroeger relaties onderhield. Diepe spijt De 55-jarige minister verklaart in zijn jrief dat hij geen andere regerings- unctie wil aanvaarden hoewel Heath Leiding hem dit had gevraagd. De premier deelde mee, dat hij het ontslag met 'diepe spijt' had aanvaard en hoopte dat Maudling spoedig weer in de regering zou terugkeren. Het aftreden van Maudling betekent een ernstige slag voor de conservatie ve regering, die nu ruim twee jaar aan het bewind is. Maudling was in het kabinet de tweede man en werd in sommige kringen beschouwd als degenen die het meest in aanmerking kwam als eventuele opvolger van Heath. De premier verklaarde in het Lager huis dat de procureur-generaal een onderzoek van de politie wenste naar het faillissements-schandaal en zijn repercussies. Als minister van binnen landse zaken heeft Maudling de super visie over alle politie-aangelegenheden en zo'n onderzoek zou hem politiek in een uiterst moeilijke posite brengen. Maudling heeft enige tijd de leiding gehad van een grote maatschappij waarvan de aandelen in handen waren van Poulson. In plaats van de belo ning voor zijn werkzaamheden te aan vaarden, stelde Maudling voor het geld over te maken op de giroreke ning van zijn vrouw, waarvan deze gelden ter beschikking stelde voor liefdadigheidsdoeleinden. Dit kwam aan het licht tijdens de gerechtelijke hoorzittingen van het faillisement van Poulson. Er schijnen nog :neer Lagerhuisleden van de Conservatieve Partij en van de Labourpartij bij de zaak betrokken te zijn. De ontwikkelingen betekenen een tegenslag voor de regering Heath die reeds in andere aangelegenheden alle mogelijke moeite moet doen om een schandaal te vermijden. Volgens sommigen is de politiemacht van En geland corrupt. Ministers en hooggeplaatste ambtena ren mogen in Engeland geen persoon lijke giften aannemen. Lagerhuisleden worden verondersteld van alle com merciële belangen, die zij hebben, melding te maken. MADRID (UPI) Generaal Franco heeft bij wet de opvolging ge regeld voor de drie sleutelposities in Spanje, die nu nog allemaal door de 80-jarige caudillo zelf worden bezet. De wetten, die gisteren, de verjaardag van het uitbreken van de burgeroorlog, werden ge publiceerd. regelen de opvolgingsprocedure, die nog niet waterdicht in de grondwet is vastgelegd. Binnen acht dagen na Franco's dood of aftreden dient prins Juan Carlos van Bourbon door de regentschaps- raad tot koning van Spanje te worden gekroond. In de -egentschapsraad zit ten vertegenwoordigers uit het parle ment, van het leger en de katholieke kerk. die ten dele op grond van hun functie zijn benoemd en ten dele door Franco persoonlijk zijn aangewezen. In de functie van' hoofd van de rege ring en leider van de Nationale Bewe ging zal Franco worden opgevolgd door de huidige vice-premier, admi raal Luis Carrero Blanco. Franco is nu zowel staatshoofd, regeringsleider als hoofd van de nationale beweging. In de grondwet werd de benoeming van do premier en leider van de nationale beweging overgelaten aan het staatshoofd, maar Franco heeft nu zelf zijn politieke erfgenaam aangewe zen. In strijd met de verwachting bevat de bekendmaking van gisteren geen aan wijzing, dat Franco nu begint met een geleidelijke overdracht van be voegdheden om de overgang van zijn nu al 35-jarige bewind naar de her stelde monarchie soepel te laten ver lopen. Uit de twee nieuwe wetten blijkt, dat Franco de drie sleutelposi ties in zijn land vast in handen wil houden tot zijn dood of tot hij van het politieke toneel verdwijnt. Tot dat tijdstip is geen nieuwe rol voor zien voor de 69-jarige Carrero Blanco. GESCHILLEN In de nieuwe wetten is ook een procedure opgenomen om geschillen te beslechten tussen de drie takken van de staatsmacht: geschillen tussen regering en parlement, tussen parle ment en rechterlijke macht en tussen regering en rechterlijke macht. Even tuele geschillen zullen achter gesloten deuren worden behandeld. De twee partijen leggen hun conflict schrifte lijk voor aan het staatshoofd, die de stukken verwijst naar een commissie, samengesteld uit leden van Nationale Beweging. Ze zullen binnen een maand hun besluit meedelen aan het staatshoofd, die daarna zelfstandig een uitspraak zal doen waartegen geen beroep mogelijk is. Politieke waarnemers vinden deze re geling van belang, omdat Franco hier mee toegeeft, dat er binnen de Spaan se overheid geschillen kunnen be staan. Tevens wordt voorkomen, dat het regime na Franco's dood door interne conflicten wordt verlamd. De ze procedure geeft ook een aanzienlij ke macht aan de koning, die b" staatsrechtelijke conflicten optreedt als scheidsrechter, die niet gebonden is aan het advies van de commissie. Op dit gebied kan de koning een absolute politieke macht uitoefenen. WASHINGTON (Reuter, UPI, AP, AFP) Henry Kissinger, de be langrijkste poli(jgkè adviseur van Nixon, was niet in het gezelschap van de president, toen deze uit San Clemente in Californië naar Washington terugkeerde. Hieruit zou afgeleid kunnen worden, dat Kissingër in het geheim naar Parijs is vertrokken voor besprekingen over Vietnam met de Noordvietnamese vertegenwoordiger Le Due Tho. Een woordvoerder van het Witte Huis weigerde commentaar te geven op een desbetreffende vraag. In de provinciestad Quang Tri zijn huis- aan huisgevechten tussen Noord vietnamese en Zuidvietnamese militai ren aan de gang. Het centrum van de stad is nog steeds in handen van de Noordvletnamezen. Er wordt om iede re meter grond gevochten. Noordviet- namese soldaten beschieten de Zuid- vietnamezen op iedere straathoek. De Aevige gevechten hebben aan beide zijden grote verliezen veroorzaakt, maar niemand in Quang Tri heeft de tijd om de doden te tellen. Ten zuiden van het gevechtsterrein in Quang Tri is in de heuvels ten wes ten van hoofdweg 1 de hele nacht gevochten tussen paratroepen van Zuid-Vietnam en een peleton Noord- vietnamezen, dat onder dekking van mortiergeschut een aanval op een luchtbasis had gedaan. Fonda De Amerikaanse actrice Jane Fonda heeft verklaard dat Amerikaanse vliegtuigen met voorbedachten rade NEW YORK (AFP) De Ameri kaanse luchtvaartmaatschappij 'Trans World Airlines' heeft besloten de ach terdeuren van haar 72 Boeing 727- toestellen definitief af te keuren. De ze maatregel is genomen om de lucht- piraterij niet in de hand te werken. Deze uitgang heeft de plegers van recente vliegtuigkapingen in staat ge steld, uit het vliegtuig te springen en zich met behulp van een valscherm 'betrekkelijk gemakkelijk' in veilig heid te stellen. PARIJS (Reuter) De nieuwe direc teur-generaal van de Franse (staats) radio en televisie heeft het ontslag aangekondigd van Pierre Desgraupes, hoofd van de nieuwsdienst van het eerste net van de ORTF. Desgraupes heeft 'ontslag gevraagd in verband met de reorganisatie.' Hij is door orthodoxe gaullisten er herhaaldelijk van beschuldigd in het nieuws te veel aandacht te schenken aan de oppositie en van het geven van een pessimis tisch beeld van Frankrijk. een ziekenhuis in Hanoi hebben ge bombardeerd. De Amerikaanse sprak in Hanoi over de slachtoffers in het ziekenhuis met duizenden gaatjes in hun lichamen van de stalen kogels die worden afge worpen. 'Erger, de regering-Nixon is nog een stap verder gegaan dan de regering-Johnson: de stalen kogels zijn thans van plastic.. Waarom? Omdat plastic niet zichtbaar wordt met röntgenstralen. Dit bete kent, dat gewonde mensen de rest van hun leven :ond lopen met tal van plastic kogeltjes in hun lichamen. Bij elke stap die zij zetten veroorzaken die kogeltjes een ondraaglijke pijn.' Jane Fonda zei dat de VS in Vietnam wapens gebruiken die verboden zijn op grond van conventies, die ook door de VS zijn getekend. Palme De Zweedse premier Olaf Palme is gisteren geciteerd als zou hij hebben gezegd: 'De grootste vernedering van het Amerikaanse volk en de Ameri kaanse democratie zou een Ameri kaanse overwinning in Vietnam zijn.' In een interview, dat in het Franse blad 'Le Monde' werd geplaatst ver klaarde Palme waarom hij tegen de Amerikaanse oorlog in Vietnam is 'Er zijn te veel fundamentele waarden op het spel om ons afzijdig te hou den. Waar het om gaat is recht van een volk de vernietiging van zijn hulpbronnen, gewelddadigheid en cor ruptie.' Vervolgens zei hij over een eventuele Amerikaanse overwinning: 'Jonge mensen -uilen inzien dat de democratie ondeelbaar is en dat de democratie in het eigen land wordt bedreigd, als zij naar buiten toe haar beginselen niet handhaaft. 'Democra- tie'en kunnen op twee manieren ver dwijnen. De eerste is door in de buitenlandse politiek niet in overeen stemming te handelen met de demo cratische beginselen en de tweede is door verzwakking van de democratie in het eigen land' aldus Palme. BEIROET (Reuter) Het Libanese opperbevel acht zich niet langer ge bonden aan een contract met de Fran se maatschappij 'Thomson-Houston' voor de aankoop van luchtdoelraket ten van het type 'ratelslang' ter waar de van 44 miljoen gulden. Libanon is alle verplichtingen nageko men en heeft de helft van het bedrag betaald, maar nog steeds geen raket ontvangen. Na herhaalde aanmanin gen is het contract opgezegd. De Franse maatschappij is verantwoorde lijk voor de schade aldus de bekend making. NEW YORK (UPI) Een tegenslag voor de Amerikaanse democratische presidentskandidaat McGovern is, dat het bestuur van de twee miljoen le den tellende bond van transportarbei ders zich voor herverkiezing van pre sident Nixon heeft uitgesproken. De leider van de 'International bro therhood of teamsters', Frank Fitzsim- mons. maakte in Rancho la Costa (Californië) waar het bestuur een drie daagse bijeenkomst houdt, bekend dat 'de bond het in het belang van de ar beid en het land acht om Nixon te steunen.' Explosies De Amerikaanse torpedobootjager Warrington is door twee explosies onder water getroffen. Dit geschiedde voor de kust van Noord-Vietnam. Het schip heeft de operatiezone verlaten en wordt naar een Amerikaanse mari nebasis op de Filippijnen gesleept BOGOTA (UPI, AFP, Reuter) De eerste secretaris van de Zweedse am bassade in Bogota, Jell Haeggloef, is met een revolverschot vermoord. De 29-Jarige diplomaat kreeg een nek schot. Volgens de eerste aanwijzingen werd hij aangevallen ioor drie jongeman nen die zijn auto binnendrongen. Even later verlieten dezen de auto en lieten zij het lijk op straat achter. Haeggloeff verbleef sinds oktober 1970 in Colombia. Hij zou volgende maand naar Bonn worden overge plaatst. Hij trachtte zijn auto te ver kopen en de politie vermoedt dat hij door autodieven is gedood toen hij *ich verzette. Ilaeggioefs echtgenote was twee weken geleden met hun twee kinderen naar Zweden terugge keerd. De Amerikaanse actrice Jane Fonda bevindt zich al enkele dagen in Noord-Vietnam om te zien welke gevolgen de Amerikaanse bombar dementen voor dit land hebben. PEKING (Reuter) Premier Tsjoe En-lai van de Chinese volksrepubliek heeft gezegd dat de overeenkomsten ter beperking van de strategische (kern)bewapening die de Sowjet-Unie en de VS hebben gesloten op generlei wijze een stap betekenen ter beëindi ging van de bewapeningswedloop. 'Het feit is dat de inkt waarmee de overeenkomsten zijn getekend, nauwe lijks droog was of de één maakte een verhoging van miljarden dollars be kend voor militaire uitgaven en de ander haastte zich nieuwe types wa pens te beproeven', aldus Tsjoe, vol gens wie de overeenkomsten slechts het begin hebben aangeduid van een nieuw stadium in de bewapeningswed loop. LONDEN (DPA) De Britse strijd krachten zijn blijkbaar van plan voor lopig de rooms-katholieke wijk bij Belfast 'Lcnadoon' tc blijven bezetten. Zij willen er absoluut zeker van zijn dat deze wijk niet opnieuw door de IRA als operatiebasis wordt gebruikt. De rooms-katholieke priester Jack Fitzsimons, die al de evacuatie van drieduizend bewoners van deze wijk had verzorgd, zei dinsdag na een on derhoud in het ministerie In Belfast: 'Er is niets veranderd. De evacuatie gaat voort'. Intussen hebben enkele Britse eenhe den dc wijk verlaten. LONDEN, CAIRO (Reuter, UPI) Het besluit van president Sadat om de Russische militaire adviseurs uit zijn land te gooien, zal zeer verstrekkende consequenties voor het machtsevenwicht in het Midden Oosten geven. Volgens het Londense Instituut voor Strategische Studies, dat zeer be trouwbare gegevens verstrekt, zou het totaal aantal Russische adviseurs, pilo ten en andere deskundigen (bijv. bij de SAM-luchtafweer-installaties van diverse kalibers) ongeveer twintigdui zend bedragen. Er zouden alleen al 200 Russische piloten in Egypte zijn, terwijl het aantal Russische militairen bij de artillerie, de luchtafweer en de raketlanceer-installaties tussen de twaalf- en vijftienduizend zouden be dragen. Het doorgaans zeer goed ingelichte Amerikaanse weekblad Aviation Week meldde vorige maand, dat er nu tien squadrons Russische vliegtuigen In Egypte zijn, waarvan de meesten MIG- 21-straaljagers. Een onbekend aantal MIG-23-vliegtuigen zou eveneens door Russische piloten gevlogen worden, die daarmee verkenningsvluchten heb ben uitgevoerd boven Israël, de Mid dellandse Zee en de Amerikaanse Zes- door LEON DANIEL DACCA (UPI) Saida Banoe, zeven jaar oud, is hongerig, angstig en eindeloos droefgeestig. Zij is dat allemaal, omdat ze een Bihari is. De Bihari's vormen een gehate minderheid in Bangladesj, de nieuwe natie, die het directe resultaat was van de december-oorlog tussen India en Pakistan. Haeggloef werd In een laan in de wijk Samper Mendoza van Bogota ver moord. Volgens ooggetuigen waren de drie moordenaars nog jong en goed gekleed. Zij sprongen op de wagen toen Haeggloef vaart minderde om een bocht te nemen en vuurden ver scheidene malen. Daarna renden zij weg. Twee van hen hadden een tas bij zich. De aanslag gebeurde drie uren voor dat Karl Ivar Reinhold een zich Jour nalist noemende Zweed, het land uit gezet zou worden omdat hij contact zou hebben onderhouden met guerril latroepen in Colombia. Vorige week werden ongeveer 30 personen gearres teerd, onder vie Reinhold, bij een actie tegen guerrilla's in verscheidene steden. Er zijn wel verklaringen voor de haat jegens de Bihari's. maar het lot van Saida is belangrijker. Enkele dagen geleden stierf haar jongere broertje, maar Saida weet niet waarom. 'Hij ging gewoon dood', zegt ze. De ge kwelde dokter in het kamp, waar Saida leeft als een dier, wist evenmin zeker, waaraan het jongetje was be zweken. 'Waarschijnlijk ondervoe ding', zegt hij. Saida krijgt van het Rode Kruis dagelijks honderdzeventig gram tarwe, soms wat meer, soms wat minder. 'Mijn grootmoeder heeft me vandaag wat aardappels gegeven', ver zekert Saida. Dat mengt ze dan met de rijst en wat Kerry. 'Ik houd meer van rijst dan met tarwe', zegt Saidu, wier haren tot op een centimeter zijn afgeschoren om infectie met luis te voorkomen. De anderhalf miljoen Bihari's van Bangladesj (het voormalige Oost-Pa- kistan) zijn mensen zonder vaderland. In 1947 gevlucht uit India, worden zij nu omringd door een wraaklustige meerderheid van Bengali's, die niet hebben vergeten, dat veel Bihari's tijdens de vrijheidsstrijd met de Westpakistani's collaboreerden. Ook West-Pakistan en India willen hen niet opnemen. Daarom klitten ze sa men in de meest afschuwelijke ghet to's van de wereld. MOHAMMEDPOER Saida en meer dan 48.000 Bihari's leven in Mohammedpoer, een complex van acht kampen aan de rand van de hoofdstad Dacca. Er zijn enkele bewa pende, in khaki-kleding gestoken Ben- gali-politiemannen. maar de Bihari's durven toch vrijuit te spreken tegen buitenstaanders over hun moeilijke levensomstandigheden. 'Een op de vijf mensen heeft geelzucht in dit kamp', zegt Nawar Eqbal, een Bihari, die civiel ingenieur was voor de onafhan kelijkheid van Bangladesj. Bihari's kunnen nu geen werk krijgen, omdat z als niet-Bengali's hun ghetto's niet kunnen verlaten zonder het risico van molestatie of zelfs moord te lopen. Volwassenen krijgen hier 340 gram tarwe per dag, aldus Eqbal. Kinderen krijgen de helft. 'We hebben drin gend rijst, groenten, brandstof en kle ding nodig', vervolgt Eqbal. Hij zegt, dat de cholera door een vaccinatie campagne in le kampen is terugge drongen, maar dat dysenterie nog vol op voorkomt. Omdat de mensen geen werk hebben, hebben ze geen geld en omdat ze toch ook wel zout en groen ten regelmatig nodig hebben, verko pen ze soms nog een deel van hun schamele dagelijkse graanrantsoenen. OVERVALLEN Hoewel de Bihari's toegeven, dat de situatie in hun kampen de afgelopen maandeq iets beter is geworden, ver zekeren zij, dat Bengali's nog regel matig Bihari-kampen overvallen om daar tc plunderen, te mishandelen cn te moorden. 'Ze komen 's nachts gewapend in groepjes van vijf tot acht man', zegt Shahood Alam (29), die voor de interverttie van India journalist was van een Oerdoetalig dagblad in Dacca. Alam ontkent bewe ringen van de regering, dat Bihari's in de kampen niet langer sterven aan ondervoeding en ziekten. Tussen de tachtig en honderd mensen sterven nog maandelijks hieraan', zegt hij. Er hoeft geen twijfel over te bestaan, dat Bengali's, de mensen op stra t, maar ook functionarissen van de rege ring of de heersende Awami Liga zich willen wreken op de 'Bihari-collabora- teurs'. 'Sommigen van deze mensen zullen zeker berecht worden als colla borateurs', zegt Zilloer Rachman, de secretaris-generaal van de Awami Li ga. Hij ontkent, dat er een geplande campagne is om de Bihari's uit te roeien. Gevraagd naar beschuldigingen, dat wraaklustige Bengali's nog steeds Bi- han kampen overvallen, erkent Rach man, dat 'er nog wel enige incidenten plaatsvinden'. Hij verzekert echter, dat dit uitzonderingen zijn. Leon Daniel is correspondent van het persbureau UPI in Dacca. de Vloot, Griekenland, Italië en Tur kije. Volgens Aviation Weck zijn er ook een antal Egyptische luchtmacht bases onder de volledige oontrole van de Russen. De Sowjet-Unie heeft in de loop der jaren, en speciaal sinds de juni-oorlog van 1967, gigantische hulp aan Egypte verstrekt. Volgens het Instituut voor Strategische Studies zou de militaire hulp sinds de juni-oorlog tot 1970 alleen al 4.5 miljard dollar hebben bedragen. Specialisten in Beiroet schatten onlangs, dat die hulp dit jaar tot zeven miljard dollar (meer dan 22 miljard gulden) was opgelopen. Als de Russen inderdaad Egypte zou den moeten verlaten, verwachten mili taire specialisten dat Moskou zijn druk op Joegoslavië en Albanië zal verhogen om marine-bases aan de Adriatische kust te krijgen. Afgezien dat de Russen in Egypte over eigen lucht- cn marinebases be schikken, zijn er 150 Russische vlieg tuigen van het type MIG-21 cn een onbekend aantal MIG-23 straaljagers die uitsluitend door Russische piloten voor eigen doeleinden worden gevlo gen. Voorts zijn er zeker 65 uiterst moderne luchtdoel-raket-installaties door Russen bemand. Hoe Sadat het vacuum dat de Russen nu achterlaten, zal opvullen is nog steeds een raadsel. Volgens betrouw bare bronnen zou hij gisteren voor het Centrale Comité hebben ver klaard, dat 'als de Russen de wapens, die ze ons geleverd hebben mee terug zouden willen nemen, ze dat maar moeten doen. Wij hebben andere mid delen om daaraan te komen'. Wat die andere middelen zijn en van wie ze komen, is onbekend. 170 gram graan per dag Vervolg van pag. 1. dit ultimatum in te gaan en zouden maandag met hun vertrek uit Egypte begonnen zijn. In Moskou heeft men geen enkel officieel commentaar gegeven, wat niet verwonderlijk is omdat het Kremlin altijd zeer traag is in zijn reacties op zeer belangrijke politieke ontwikkelingen. Het persbureau TASS heeft slechts bericht dat volgens de Egyptische pers, president Sadat een uiterst belangrijke verklaring in het Centrale Comité zou afleggen. In Washington wordt officieel ook gezwegen. Maar regeringsfunctionaris sen hebben losgelaten, dat de Ameri kaanse regering al op de hoogte was. aangezien het hoofd van de Ameri kaanse diplomatieke missie ii} Cairo Joseph Green maandag op het Egyptische ministerie van buitenland se zaken werd ontboden, waar hij met Sadats persoonlijke adviseur heeft ge praat. Men weigerde in Washington de inhoud van het besprokene te onthullen. Ook In Israël wordt officieel gezwe gen. Maar een militaire commentator zei voor de radio, dat als het nieuws waar is, het een zeer welkome ontwik keling zou zijn, omdat het Israël tot een onbeperkte reactie op Egyptische aanvallen in staat zou stellen, zonder de dreiging van een mogelijke Russi sche interventie Andere Israëlische commentatoren speculeerden erop, dat Frankrijk of Engeland in het vacuüm zouden springen om in de toekomst Egypte van wapens te voorzien. BEIROET (AP) De Iraakse presi dent Ahmad Hassan al Bakr heeft het Iraakse aanbod herhaald om compen satie te verlenen voor de nationalisa tie van de Iraakse Petroleum MaéV schappij (IPC). Bakr deed <ht ufliod in een toespraak ter gelegenheid'van de vierde verjaardag van het aan dc macht komen van de Ba'ath partij in Irak.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9