Guimard verbaast zichzelf Aanval Spasski levert remisse Mariano Martinez enige verrassing in de Tour Accent op Orantes en Gimeno TOUR IN CIJFERS Merckx in eindsprint geklopt Wereldrecord voor Bragina Ajax wint VANDAAG TROUW KW VRTET WOE^SDVO 19 JULI 1972 Sporl T« K8 Van onze speciale verslaggever AIX-LES-BAINS Cyrille Guimard is verbaasd. Verbaasd over zijn eigen mogelijkheden. Vorig jaar al had de gedrongen Fransman ge merkt dat hij in de bergen niet veel tijd hoefde te verliezen. Hij meende echter zoveel tekort te komen, dat hij geen kans zou hebben op een eindzege in de Tour de France. Daarom besloot Guimard dit jaar weer te gokken op de groene trui van het puntenklassement. Maar nu bleek hij ook in het hooggebergte met de besten mee te kunnen. Datgene wat hij verspeelde in de beklimming kon hij steeds weer ruimschoots goedmaken in de afdaling. De 25-jarige Cyrille Guimard is voor de Fransen de nieuwe hoop voor de toekomst ge worden. MOSKOU (ANP) De Russische loopster Ljoedmila Bragina heeft het wereldrecord op de 1500 meter met 2,7 seconden verbeterd en gebracht op 4 06,9 minuten. Het record stond op naam van de Oostduitse Karin Burne- leit Bragina brak het record tijdens de Russische atletiekkampioenschap- pen in Moskou. Tijdens dezelfde wedstrijden heeft Va- leri Bortsov het Europese record op de 100 meter geëvenaard met een tijd van 10.0 seconden. Het was de vierde maal dat Bortsov de 100 meter in tien seconden liep. De hoogspringer Joeri Tarmak lever de de beste wereldseizoenprestatie met een sprong over 2.25 meter Eer der dit jaar haalde zijn landgenoot Kestoetis Sjapka 2.24 meter. Het we reldrecord van 2.29 meter staat op naam van de Amerikaan Pat Matz- dorf, die zich niet heeft kunnen kwa lificeren voor de Olympische Spelen. Na het mini-ritje naar de top van de Revard is iedereen overtuigd van de capaciteiten van Guimard. Zijn sprint- zege in de laatste meters op Eddy Merckx is veelzeggend. De catastrofale fout, die Merckx. de bijna onfeilbare, in de laatste meters maakte, bracht hem de eerste overwinning in een bergetappe. Merckx richtte zich een meter voor de streep al op, in de overtuiging dat hij gewonnen had. Buitenom kwam echter Guimard, die zijn voorwiel een fractie van een seconde eerder over de finishlijn Endelijk partij zonder problemen Van onze speciale verslaggever REYKJAVIK De vierde partij in de tweekamp om de wereldtitel schaken tussen Robert Fischer en Boris Spasski is gisteravond in remise geëindigd. Fischer die wit had kreeg een voortdurend sterk aanvallende Spasski tegenover zich. Maar sterk manoeuvreren van de Amerikaan zorgde ervoor dat de Rus met een puntendeling ge noegen moest nemen. De stand in de tweekamp is nu 2y2lx/2 in het voordeel van Spasski. Het was de eerste partij in deze math die zonder moeilijkheden verliep. Eddy Merckx steekt z'n arm op. maar Cyrille Guimard pakt de Belg op de streep. Rechts Lucien van lm- pe die derde werd. zo gemakkelijk als ik vandaag heb geklommen is het nog niet gegaan. HENGELO (ANP) Landskampioen en Europa Cup-winnaar Ajax heeft in het stadion Veldwijk in Hengelo zijn eerste oefenwedstrijd voor het nieuwe seizoen gewonnen De Amsterdammers versloegen een elftal samengesteld uit spelers van de Hengelose amateur clubs met 7-1. Bij de rust leidde Ajax met 4-0 door treffers van Keizer. Haan, Cruijff en Swart. Na de hervat ting scoorden Rep (2x) en Arnold Mühren. Waanders maakte het enige Hengelose doelpunt. Er waren 10.000 toeschouwers. drukte. Merckx. 'Ik ben verbaasd over deze uitslag. Ik dacht dat Guimard dat nooit meer zou kunnen halen. Hij moest een veel grotere weg afleggen dan ik. En toch versloeg hij mij. 'Guimard: 'Juist doordat ik buitenom moest komen, was het verschil maar zo gering. In normale omstandigheden zou ik Merckx met meer dan een lengte hebben verslagen.' MAKKELIJK Cyrille Guimard was voordien al ze ker geweest van de overwinning.' Op het moment dat wij Van Impe, Agos- tinho en Poulidor terugpakten, stond het voor mij vast dat ik zou gaan winnen. De hele beklimming door heb ik het wiel van Merckx gehouden Toen Poulidor met Van Impe en Agostinho weg was, heb ik niet gere den. Ik ben gewoon in dat peloton blijven zitten, dat wel achter die anderen reed. Raymond had gezegd dat hij op de Revard zou willen winnen. Die kans wilde ik hem niet ontnemen. Hij rijdt immers geweldig en toont zich een fantastische ploeg maat. Mij gunt hij de tweede plaats. Ik gur. hem een ritzege, dat zou voor hem het einde zijn.' Guimard profiteerde van de inspan ningen van Merkx. 'Eddy deed ver schrikkelijk veel werk op het stuk vals plat naar de top toe. Ik ben blijven zitten en ik wist dat ik meer reserves zou hebben in de eindsprint dan hij.' Voor Lucien van Impe was naast de etappe-overwinning ook de punten waardering op de top van de Revard voor het bergklassement van groot belang. Van Impe: 'Als Agostinho 200 meter meer op kop had gereden, zou den zij ons niet hebben ingehaald. Maar Agostinho kon niet meer en ook Poulidor kwam niet meer vooruit. Daardoor kon de groep-Merckx ons terugpakken. Het kost mij weer kost bare punten voor het bergklassement.' Het is duidelijk geworden dat Eddy Merckx zijn overwinning in deze Tour de France zoveel mogelijk glans wil geven. Daarom ook geeft hij geen presentjes. Zoetemelk mocht niet win nen in Valloire, Van Impe krijgt het bergklassement niet cadeau. Het is er Merckx alleen maar om te doen om de afstand tussen zichzelf en de ande ren zo groot mogelijk te maken. Cyrille Guimard: 'Niemand krijgt in deze Tour iets van Eddy cadeau. Hij blijft gewoon rijden op iedere etappe zege op ieder punt voor het bergklas sement. Het is onbegrijpelijk. Van daar ook dat ik over mijzelf verbaasd ben. Want juist in deze koers, waarin zo verschrikkelijk hard wordt geknokt om de punten voor de bergprijs, rijd ik met de besten mee naar boven.' POULIDOR Voor Poulidor was de Revard een oude bekende. 'In 1965 verloor ik op de Revard de tijdrit van Gimondi Vandaar dat ik zo gebrand was op een overwinning.' Die overwinning kreeg Poulidor niet. Wel passeerde hij in het algemeen klassement dezelfde Gimondi, die bij na 2 minuten na de 36-jarige veteraan op de top arriveerde.' Ik sta nu derde in het algemeen klassement. Meer ambities heb ik niet. Want als ik derde word, ben ik eindelijk van die bijnaam van eeuwige tweede af. 'Ray mond Poulidor geeft het vaandel van de Frande wielersport graag over aan Cyrille Guimard. 'Hij moet nog een vedette worden. Ik ben het al. Voor mij is het allemaal niet meer nodig. Waarom ik dan nog op de fiets zit? Gewoon omdat ik verliefd ben op het fietsen. Ik doe er alles voor om prestaties te kunnen leveren. Wat ik nu doe. heeft ook mijzelf verbaasd. Dit had ik niet verwacht.' Raymond Poulidor heeft aangekon digd dat deze Tour de France zijn tiende definitief zijn laatste zal zijn. Maar nu na zijn prestaties wil hij er nog eens over nadenken. 'Ik weet het nog niet. Maar ook voor mij zal eens het afscheid moeten komen. Dat zal mij pijn doen. Wat ik na het wielrennen ga doen weet ik nog niet. Maar in ieder geval geen ploegleider. Ik wil geen verantwoorde lijkheid dragen. Wel wil ik bij de wielrennerij betrokken blijven Op een manier zoals nu bijvoorbeeld An- quetil, die een functie heeft bij een Franse radio-zender. Louter en alleen voor mijn genoegen. Voor het geld hoef ik het gelukkig niet meer te doen. Lomme Driessens: Hij lijkt op Robic en Vietto \IX LES BAINS De brief, die Mariano Martinez op de eerste Tourdag naar zijn ouders stuurde, was kenmerkend voor de instelling waarmee de voormalige Spanjaard deze Tour de France was in gegaan. Ondanks een veelbelovend voorseizoen waarin hij vierde plaatsen behaalde in de Ronde van Romandië en de Dauphiné Liberé geloofde de 23-jarieg renner uit de formatie van Lomme Dries- sens niet in zijn kansen. 'Ik dacht zelfs dat ik nog eerder thuis zou zijn dan de brief/ Mariano Mar tinez i& de enige echte verrassing in deze Tour de France. Met een zevende plaats in het algemeen klassement, onmiddellijk achter Zoetemelk, is hii duidelijk op weg om zich te verzekeren van een wat florissanter toekomst. In de bergritten van deze Tour de France is hij geen enkele keer buiten de eerste twaalf binnenge komen. Het tekent zijn grote kracht, hetgeen hij ook al bewees in de Ronde van Romandië, waar hij het bergklassement won. Martinez is van huis uit een Span jaard. Zijn ouders wonen echter al jaren in Frankrijk. Als amateur maakte hij snel furore, maar zijn Spaanse nationaliteit was een sta-in- de-weg voor uitzendingen in vertegen woordigende Franse ploegen. Marti nez: 'De wielersport trok mij. In mijn achterhoofd had ik het idee dat ik als professional zou kunnen slagen. Ik begreep dat ik, als ik in Frankrijk wilde blijven wonen, ook de nationali teit van dat land zou moeten verwer ven om in de wielrennerij iets te kunnen betekenen. Daarom ben ik in 1964 Fransman geworden. De komst van Martinez in de Franse amateurgelederen leverde hem enkele uitzendingen naar het buitenland op. Hij won in totaal 105 koersen bij de amateurs. Vorig seizoen vroeg hij een licentie aan als professional. De be scheiden gebrilde figuur viel slechts een keer echt op. Dat was in de Tour van vorig jaar, waar hij met zijn demarrage op de Cote de la Fraye de zwakheden van Merckx etaleerde Martinez: 'Ik ben daar in de aanval gegaan. Niet op de eerste plaats om Merckx aan te vallen, maar om wat punten te pakken voor het bergklasse ment. Merckx werd toen naar achte ren gereden' De ploegleider van Merckx van vorig jaar. Lomme Dries sens, herinnerde zich de capaciteiten van Martinez heel nauwkeurig, toen hij een profformatie moest samenstel len voor zijn nieuwe werkgever. Driessens: 'Ik wist dat Martinez wat kon. Daarom heb ik hem in mijn ploeg opgenomen.' Mariano Martinez zou in het alge meen klassement een direkte bedrei ging voor de tweede plaats van Gui mard zijn geweest, wanneer hij in de etappe over de Aubisque niet lek had gereden. Driessens: 'Hij reed lek op oen moment dat onze tweede maten aalwagen pech ha*4 en ik zelf in de achterhoede Agostinho van pech moest verlossen. Twintig minuten heeft Martinez moeten wachten, voor dat hij een ander wiel kreeg. Het kostte hem in feite een hoge eindklas sering.' Martinez heeft een zeer bescheiden maandsalaris. 'Ik verdien maar 1000 francs (ongeveer 650 gulden) per maand. En dat nog niet eens het hele jaar door. Ik krijg maar tien maanden uitbetaald. Vandaar dat ik de afgelo pen winter aan het werk moest. In een supermarkt heb ik de maanden zonder salaris overbrugd. Maar als ik in deze Tour de France goed rijd. zal dat niet meer nodig zijn. Een plaats bij de eerste tien moet toch goed zijn voor een verdubbeling van mijn basis salaris.' Niettemin had Lomme Driessens nog meer van Martinez verwacht. 'In de Dauphiné Liberé reed hij met de besten mee naar boven. Maar in de laatste etappe liep Martinez angina op. Hij moest wat antibiotica nemen en dat deed zijn vorm teruglopen. Vooral in de eerste etappes had hij er duidelijk last van. Mariano Martinez is naar mijn idee nog lang niet aan het einde van zijn mogelijkheden. De ze zwijgzame renner lijkt wat wieler- capaciteiten betreft op figuren uit het verleden als Robic en Vietto. Hij zal waarschijnlijk niet in staat zijn om een ronde te winnen, maar hij kan voor spectaculaire stunts zorgen in de bergen.' Driessens heeft onverwacht hard toe geslagen in deze Ronde. Niet alleen Martinez, maar ook Joaquim Agostin ho en Edouard Janssens nemen hoge posities in in het algemeen klasse ment. Driessens: 'En dan heb ik ei genlijk alleen nog maar tegenslag ge kend. Allereerst die val van Agostin ho in de Ronde van Spanje. Hij had een zware hersenschudding. Veertig dagen heeft hij op bed gelegen. Zon der dat hij ook maar een kilometer wedstrijd had gereden, begon hij aan de Ronde van Zwitserland. Daar heeft hij moeten forceren. Zelfs in deze Tour de France heeft hij nog veel last van hoofdpijn. Agostinho rijdt mee. hij valt niet aan. In de bergen zou hij dat moeten kunnen. Als Agos tinho niet zo ernstig ten val was gekomen in Spanje, had hij het tegen Merckx kunnen opnemen. Maar ik heb ook tegenslag gehad met Pintens. Voor hem heb ik een professor in Leuven opgesnord en die heeft hem een maand lang verboden te rijden. Die moest ik missen voor de Tour. Neem dan bovendien Rik van Linden, die met een bronchitis kampte vlak voor de Ronde, en je begrijpt hoe moeilijk het zat.' Er was voor Driessens nog een mee valler: de prestaties van Janssens. 'Voor mij is dat geen verrassing. Janssens kan heel goed omhoog. Hij is een man die niet graag knecht. Zodra je hem vrij laat doet hij heel aardige dingen. Toch heeft hij geluk gehad. Wanneer Agostinho in vorm was geweest had hij voor hem moe ten njden. Dat is nu niet het geval. Edouard mag zijn eigen kans gaan.' De hoge klasseringen van drie ren ners (Driessens: 'Zij worden allemaal beschermd door de rest van de ploeg) hebben automatisch een goede positie in het ploegenklassement tot gevolg. De ploeg staat nog voor de equipe van Merckx op de tweede plaats in het ploegenklassement Driessens: 'Die tweede plaats die houden wij. Marti nez en Agostinho zijn gewaagd aan Guimard en Poulidor de twee toprij- ders van de lijstaanvoerder in het ploegenklassement. Edouard Janssens kan voor wat winst zorgen door de derde man van die ploeg. Grelin voor te blijven. Maar of dat voldoende zal zijn om het ploegenklassement te pak ken, dat betwijfel ik.' Vijftiende etappe: 1 Guimard (Fr-Caput) 1 09 49 2 Merckx (Belg-Albani). 3 Van Impe (Belg-Stablinski). 4 Poulidor i Fr-Caput) allen 1 09 49. 5 Zoetemelk (Ned-Schottc) 1 09 52. 6 Agosunho Port-Drlessens) 1 09 53 7 Martinez i Fr-Driessens) 1 09.55. S Delisle (Fr-Plaud) 1.10.04. S. Janssen! (Belc Dries sens) 1 10.32. 16. Hezard (Fr-StabUnski) 1 11.17. 11 Santy (Fr-De Muer) 1.11.32, 12 Gimondi (It-Adorni) 1.11.41. 13. Rieci (Fr Staiblinski) M„ 14. Houbrecbts (Belg-Adorni) 1 1147. 15 Mortensen (Den De .Muer) z t 16 Dc Sclmenmaecker iBelg-Albani) 1 12.21. 17 Tabak Ned-Pellenaars) 1 12.39. 18. Huysman- i Belg-Albani) 112 41. 19 Moneyron (Fr- Capui) 1.12.43. 20 Pustjens (Ned-Stablinski) 1 13.06. 21 Swerts (Belg-Albani) 1.13.13. 22 Aimar iFr-Vanvaerenbcrgh) z.t 23 Thevenet (Fr-Plaud) 1.13.15. 24. Kunde (WDld-Van- vaerenbergh) M 25. Beysens (Belg-Dries- sens) 1.13.17. 29 Prinsen i Ned-Pellenaars) 1.13 44, 51 Karstens (Ned-Vanvaerenbergh) 1 18.55, 52. Wagtmans (Ned-PeDenaaxs), 54 Van der Vleuten (Ned-Pellenaars). 63 Krekels (Ned-Pellenaars). 70 Vianen (Ned Pellenaars) allen 1.18 55. 86. Dolman (Ned Schotte) 1 19.53 De Belg Van de Wiele kwam na dc sluiting van dc finishcontrolc binnen Er rijn nog 9J renners in de strijd Algemeen klassement: 1 Merckx 'Belg Albanl) 78 20 03. 2. Guimard (Fr-Capul) op 8 29. 3 Poulidor (Fr-Caput) op 9 54. 4 Gimondi ilt-Adorni) op 10.01. 5. Van Impe Belg-Stabltnski) op 14 03. 6. Zoetemelk (Ned Schoitc) op 15 45. 7 Martinez tFr-Driessens) op 17 16. 8 Agostinho 'Port-Drlesscns) op 19 37. 9 Hezard (Fr-Stablinski) op 20.36. 10 Janssens Belg-Driessens) op 34 23, 11 Thevenet (Fr-Plaud) op 34 33, 12 Delisle i Fr-Plaud) op 40 51. 13. Houbrechts 'Belg Adorni) op 42 18 14 Swcrts (Belg Albani) op 46 56 15. Mortensen (Den-De Muer) op 46 57. 16 Van den Bossche Belg-Albani) op 50 04 17 Verbeeck i Belg-Jossart) op 51 24. 18 Aimar (Fr-Vanvaerenbergh) op 56 36. 19 Perm (Fr-Caput) op 57 24 20 Tabak (Ned-Pellenaars) op 59.17. 21 Kunde i WDld-Vanvaerenbergh) op 1 04 44 22 Danguillaume (Fr-Plaud) op 1 05 05, 23 Beysens (Belg-Driessens) op 1 09 22. 24 Moneyron iFr-Caput) op 1 10 52. 25 Dr Schoenmaecker Belg-Albani) op 1.1140. 27 Pustjens i Ned-Stablinski) op 120 15. 36 Prinsen Ned-Pellenaars) op 128 16 61 Karstens (Ned-Vanvaerenbergh) op 1.53 55. 67 Wagtmans (Ned Pellenaars) op 1 56 02 73. Vianen (Ned-Pellenaars) op 2.06 19. 77 Van der Vleuten (Ned-Pellenaars) op 2 09 16. 82 Krekels (Ned-Pellenaars) op 2.17.07. 86 Dolman (Ned-Schotte) op 2 23.49 Doorkomst op de Mont Retard: 1 Guimard 15 pnt2 Merckx 12. 3 Van Impe 10. 4 Poulidor 8. 5. Zoetemelk 6 Algemeen .bergklasscmcnl: 1 Merckx (Belg) 170 punten. 2. Van Impe (Belg) 161. 3. Ago stinho (Port) 117, 4. Zoetemelk (Ned) 75. 5- Poulidor iFr» 69. 6. Pustjens (Ned) 6S. Puntenklassement:. 1. Guimard (Fr) 221 pun ten. 2 Merckx (Belg) 159. 3 Zoetemelk 'Ned) 100. 4. Poulidor (Fr) 99. 5. Gimondi (It) 88. 6 Agostinho (Port) 82. t (V i Eindelijk rust. De IJslandse organisa toren hebben wekenlang niet zo opge wekt gekeken als gisteren. De vierde partij in de tweekamp om de wereld titel kon zonder al teveel geharrewar worden afgewerkt. Fischer wilde wel weer in de grote zaal spelen, Spasski wilde er alleen nog maar in spelen. Want in het tafeltenniszaaltje had de Rus bepaald niet op z'n gemak geze ten. Het schaakbord was niet naar zin, de verlichting was niet goed en van buiten klonken steeds de gelui den van spelende kinderen door. Spasski had daarom ook als eis ge steld, dat de vierde partij weer ge woon in de grote zaal gespeeld zou moeten worden. Het gebeurde ook zo. en dan kon het vooral gebeuren omdat filmproducent Fox zijn pogin gen om de match te verfilmen heeft gestaakt. De Amerikaan die voor een kapitaal bedrag (dat overigens steeds kleiner wordt naar mate er meer gezegd wordt door de organisatoren over deze affaire) het alleen-filmrecht had gekregen, droeg daarmee zijn steentje bij tot het verder doorgaan van de tweekamp. Al zullen de IJs landse organisatoren ongetwijfeld een forse schadevergoedings-eis van Fox op tafel krijgen. Maar dat is allemaal van latere zorg. Er wordt tenminste gespeeld door Spasski en door Fir scher. Fischer zorgde gisteravond nog wel even voor wat extra hartkloppingen toen hij om zes uur Nederlandse tijd nog niet was verschenen* Maar de toeschouwers zullen er toch aan moe ten wennen dat het niet Fischers gewoonte is ergens op tijd te komen. Tien minuten over zes verscheen Fi scher in de zaal. Bij het binnentreden van het-gebouw was hij door een groep mensen uitgejouwd. Beide spelers gingen toen in hoog tempo aan het werk. Spasski gebruik te voor zijn eerste acht zetten minder dan twee minuten. Fischer deed over zijn eerste zeven zetten niet meer dan drie minuten. Voor zijn achtste zet trok Fischer tien minuten uit. Op dat moment was het gevecht pas echt begonnen. Analyse van de vierde partij Wit: Fischer (VS) Zwart: Spasski (Rusland) Siciliaans; 1. e2-e4, c7-c5; 2. Pgl-f3, d7-d6; 3. d2- d4. c5xd4; 4. Pf3xd4, Pg8-f6; 5. Pbl-c3, Pb8-c6; 6. Lfl-c4. Een door Fischer vrijwel altijd gespeelde zet. In zijn jongere jaren experimenteerde hij met vele andere varianten van de zo rijk vertakte Siciliaan, doch de laatste jaren houdt hij strak aan deze zet vast. Hij heeft daarmee opmerkelijke successen geboekt. 6e7-e6; 7. Lc4-b3. Deze prophy- laxe laat de Amerikaan evenmin ooit na. Hij wil op een kritiek ogenblik niet direct worden gestoord door zet ten als Pa5 of na a6, door b5 met aanval op de raadsheer. 7Lf8-e7; 8. Lcl-e3, 0-0; Deze stand is overbekend. Tegen Geiler, Skopje '67, probeerde Fischer hier 9. De2, Da5 (gebruikelijker was 9. a6). 10. 0-0-0. Pd4; Wit kreeg wat beter spel, doch verloor de partij. 9. 0-0, a7-a6. Het aantal overgangen is hier legio. 10. f2-f4, Pc6xd4; 11. Le3xd4, b7-b5; 12. a2-a3. Fischer laat zelden na deze zet te doen, ook in vroegere stadia. In dit geval wil wit.b4 voorkomen, daar de dekking van e4 moeilijker zou kunnen worden. 12. Lc8-b7, 13. Ddl-d3, a6-a5. Het is de moeite waard te weten dat in een partij Ciric-Geller (die thans Spasski sekondeert) landenwedstrijd Rusland-Joegoslavië '61, de st^nd na 13. Dd3, op het bord is geweest, met dit (kleine) verschil, dat toen de witte loper op a2 stond. Zwart speelde daarop 13Tc8. Spasski's opmars met de a-pion hangt uiteraard samen met de loperpositie op b3. Met de tekstzet dreigt (opnieuw) b4. Als het witte paard -.ou moeten wijken, zou pion e4 gevaar lopen. Dit motief is uiteraard overbekend. Volgens Bo- leslawski, misschien 's werelds groot- al ste kenner van het Siciliaans had F zwart in de geciteerde partij geen oi moeilijkheden meer. Inmiddels is ook Boleslawski het Russische sekondan- tenteam op IJsland komen versterken. L 14 c4-e5. Er dreigde opnieuw b4. terwijl de 'ruil' 14. Pb5: tegen pion p4 Of positioneel uiteraard niet in aanmer- king komt. 14. d6 xe5; 15. f4xe5. Pf6-d7; Het fa is waarschijnlijk, Jat zwart nog steeds p een huisvlijt-variant speelt. Overigens kwam 15Pd5 in aanmerking, fa doch de kans op gelijkspel lijkt wat fa vager. 16. Pc3xb5. Pd7-c5. Natuurlijk de fa pointe van het pionoffer. Wit moet fa nu kiezen: welke loper zal hij opge- ven? 1 17. Ld4xc5t. Indien 17. De3, dan 17. Pb3: 18. cb3: (18. Lb6?. Dd5). r 18 Dd5 en zwart staat uitstekend. I Daarom 18. Db3:, a4 19. Dd3, La6 en jf zwart heeft compensatie voor de pion. |l Deze varianten maken wits tekstzet j<] aannemelijk. p 17Le7xc5t 18. Kgl-hl, Dd&g5. Trekt de rubicon over. Spasski dacht over zijn 18de zet een kwartier na. I Hij had door 18. Dd3, 19. cd3: Lc6 t vermoedelijk een remiseachtig eind- 1 spel op het bord kunnen brengen: I bijvoorbeeld 20. Tfcl, Lb5: 21. Tc5: Ld3: ofschoon wit misschien toch op enig voordeel mag hopen. De tekstzet I vindt mede zijn rechtvaardiging in het feit, dat de witte loper vooralsnog I een bescheiden rol moet spelen. 19 Dd3-e2, Ta8-d8. Zwart besteedde I een half uur aan deze zet. Hij dreigt I direct op d2 binnen te vallen, doch de I argumentatie ligt,,dieper. Men zie 20. I Tal-dl. Td8xdl.1 Wit was natuurlijk I verplicht te opponerén. Zwart ruilt. I om dc druk of f7 te, verlichten. Om I die reden is de opmars van de zwarte I h-pion die nu aan de orde komt, I uitgesteld. Met een wit paard "op c'6 een witte toren op fl en de loper die I op e6-f7 drukt, kon zwart namelijk nauwelijks nog vrij manoeuvreren. 21. Tflxdl, h7-h5; Een bekénd aart- l valsschema. Zwart wil zijn pion naar I h3 brengen, alwaar hij in combina- tie met het actieve zwarte loperpaar natuurlijk verwoestend Zóu wer ken. 22. Pb5-d6. Wint een belangrijk tempo (terug) en maakt eventueel Pe4 mo gelijk. 22. Lb7-a8. 23. Lb3-c4. De re-activering van deze loper ligt voor de hand. In bepaalde varianten, waar op wij direct komen, kan de terug tocht naar fl van belang zijn. 23. h5-h4. Thans dreigt overweldi gend 24 .h3. 24. h2-h3 Lc5-e3. 25. De2-g4 Een in teressante combinatoire mogelijkheid, was Pxf7, met als pointe 25Txf7 - 26. Td8— Tf8. 27. Lxe6-K Zwart moet. op 25. Kxf7. 26. Lxe6+ Dxe6. 27. Td7- Dxd7. 28. Dxd7- Kf6 ingaan, waaana het scherpe spel ongeveer ge lijk staat. 25Dg5xe5. 26. Dg4xh4, g7-g5. 27. Dh4-g4 Le3-c5. Dwingt het paard weer naar een minder gunstige pbSi1 tie. Bezwaren had 27Td8 alweer vanwege 28. Pxf7, Txdl-f. ,,29". Dxdl Kxf7. 30. Dd7+ en wit wint het stuk op de volgende zet. 29. Pb5-d4, Tf-h8. Veel sterker lijkt, direct 29. Ld6 met matdreiging maar in dat geval dwingt het verras sende 30. Pf5-r! remise af. Zwart kan niet met de dame slaan, omdat een loper blijft hangen en na 30cxf5. 31. Dxg5 is het eeuwig schaak. 30. Pd4-f3 Maakt de wiltte stelling voldoende veilig. 30La8xf3. 31 Dg4xf3, Lc5-d6. 32. Df3-c3 Forceert een dameruil. waarna een eindspel ontstaat, dat al direct remise gegeven had kunnen worden. Dat dat niet is gebeurd toont de vechtlust van beide combattanten. 33. b2xc3 Ld6-e5. 34. Tdlxd7 Kg7-f6 35. Khl-gl Le5xc3. 36. Lc4-e2 Lc3-e5. 37. Kgl-fl Th8-c8. 38. Le2-h5 Tc8-c7 39. Td7xc7 Le5xc7. 40. a3-a4 Kf6-e7 41. Kfl-e2 f7-f5. 42. Ke2-d3 Lc7-e5 43. c2-c4 Ke7-d6. 44. Lh5-f7 Le5-g3 45. c4-cat remise. Jan Mulder slaagt er niet in dames-prof groep naar Hilversum te halen Van een onzer verslaggevers HILVERSUM Het accent zal bij de komende strijd om de in ternationale tenniskampioen schappen van Nederland, die vol gende week op het Melkhuisje in Hilversum worden gehouden, op het herenenkelspel liggen. De or ganisatoren hadden aanvankelijk het plan de officieuze dames-prof- groep, die onder de naam World Tennis Women Pro Tour voor het tweede achtereenvolgende jaar furore in de Verenigde Staten maakt, naar de banen in Hilver sum te halen. In eerste instantie kreeg Jan Mulder, voorzitter van de organiserende HLTC, te horen dat aan twee voor waarden moest worden voldaan: het toernooi in de telling voor de Grand Prix onder te brengen en 12.500 dol lar op tafel te leggen. Jan Mulder: 'We wilden dat en konden dat ook wel. maar toen kregen wij opeens een brief van Gladys Heldman (de moeder van Judy Heldman. uitgeefster van het blad World Tennis en oprichtster van de ook onder de naam Womens Lob bekende groep) dat om uiteenlo pende redenen voor Hilversum geen Manuel Orantes trekpleister plaats op de agenda was'. Aangezien vrijwel alle speelsters die achter de topspeelsters Billie-Jean King, Rose mary Casals en Evonne Goolagong (vorig jaar winnares op Hilversum) komen, tot de groep behoren, moest worden uitgeweken naar de heren. Geen gemakkelijke opgave voor een toernooi dat nog steeds draait op een begroting van een honderdduizend gulden en een prijzengeld uitkeert van ruim 10.000 dollar (35.000 gul- GANDIA Het Nederlandse damesteam heeft ln de voorronden van de strijd om de Coupe Annie Solsbault met 3-0 verloren van Engeland. Elly Appel verloor met 6-1 6-2 van Veronica Burton. Nellemleke Brouwer met 6- 4 5-7 6-0 van Gllnis Coles en Elly Simons en Elly Appel gingen in het dubbelspel tegen Gllnis Coles en -Lesley Charles met 6-3 6-1 ten onder. Engeland kwalificeerde rich voor het eindtoernool. Tom Okker heeft in de eerste ronde van een toernooi in Washington gemakkelijk gewon nen van de Amerikaan William Floy. De setstanden waren 9-4 1-2. den). Want voor dergelijke bedragen zijn nog nauwelijks spelers van we reldklasse bereid in actie te komen. Lamar Hunts profs vallen direct reeds af, terwijl een onafhankelijke prof als Ilie Nastase (dit jaar finalist op Wim bledon) bijvoorbeeld alleen al een startgeld van 2.000 dollar vraagt. De keuze wordt dan erg beperkt, maar desondanks zullen op Hilversum toch enkele spelers in actie komen die dit seizoen opmerkelijke prestaties hebben verricht in de eerste plaats de Spanjaard Manuel Orantes, momenteel leider in de Grand Prix, en diens landgenoot Andres Gimeno binnen kort 35 jaar, maar sinds zijn vertrek bij de profgroep van Lamar Hunt sterker dan tevoren. Zo won hij dit jaar de Franse strijd op Roland Gar ros en behaalde daarmee zijn eerste overwinning in een van de grote toernooien uit zijn lange carrière. Verder telt Hilversum (zoals welhaast gebruikelijk) een groot contingent Australiërs, veelal jonge, getalenteer de spelers die op de Europese gravel- banen ervaring opdoen. Een uitzonde ring daarop is de veteraan Neal Fra- ser, eens Wimbledon-kampioen. Bij de dames is de bezetting aanzien lijk zwakker dan in het verleden. Betty Stöve wordt de sterkste geacht en gezien het veld van speelsters zal zij de verwachtingen moeten kun nen waarmaken. De plaatsingen voor Hilversum zijn: Heren- enkelspel: 1 Manuel Orantes (Spa). 2 Andres Gimeno (Spa), 3. Mal Anderson Austr 4. Colin Dtbley (Austr.). Damesen kelspel: 1. Betty Stdve (Ned.). 2. Llta Llern (Indonesië). 3. Marijke Schaar (Ned.). 4 Monica Schallau (VS). Herendubbelspel: 1 Glmeno-Orantes (Spa), 2 Cooper-Dibley (Austr). 3. Case-Masters (Austr.), 4. Kami- wazumi-Sakal (Jap.). Damesdubbelspel: 1. Gurdal-Stóve (Bet-Ned). 2. Uem-Kallgls (In donesië). HANS SCHMIT

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 8