'70 niet automatisch an zijde van oppositie Protest in België over Surinaamse charters Opzoek naarh°ge rente? Oostelijke grens randstad richting Ede Occidental Oil gaat Russen helpen U krijgt tot 61% bij de postspaarbank Kamerlid wil ontslag voorzitter commissie gewetensbezwaren Jongen verdronken Straaljager neergestort: vlieger dood Zeewater bij Scheveningen 'zeer schoon' altijd safe Verwachting binnen enkele tientallen jaren: i Het weer Plan tot behoud Menko-Scholten Uitbreiding van spoorlijn Den Haag Nachtvluchten lokken anonieme bedreigingen uit in Limburg OUW/KWARTET WOENSDAG 19 JULI 1972 Binnenland T3 K.» ADVERTENTIE l'aii onze parlementsredactie EN HAAG De fractie van DS '70 zal een zakelijke houding aannemen tegenover een voortgezet ibinet-Biesheuvel. Deze partij zal zich niet aprio ristisch opstellen, dus niet zich automatisch aan Ickant van de oppositie scharen. V),t heeft de fractieleider van DS'70, I. Berger gistermorgen gezegd tegen linister-president Biesheuvel, die met m nog een laatste onderhoud wilde bben. voordat hij naar de koningin C| gaan. om het ontslag van het ibinet aan te bieden. Hoewel insi- i meenden dat het hier ging om een allerlaatste poging de zaak alsnog te redden zei Biesheuvel dit gesprek te willen hebben, omdat dit hem •politiek correct' leek. 'Wel heb ik begrepen' aldus Biesheuvel 'dat bij de begrotingsbehandelingen die van ver keer en waterstaat door de houding van DS'70 grote problemen kan ople veren' (het ministerie van de afgetre den Drees). In dit gesprek heeft Berger de minis ter-president laten weten dat het be sluit van beide DS'70 ministers defini tief is. De hele fractie heeft zich achter deze beslissing gesteld. DS'70 is uit" het kabinet getreden, waardoor Bij de bespreking van de politieke situatie door de KVP-Tweede Kamerfractie waren ook de ministers eaSchmelzer en Nelissen aanwezig. Rechts van hen fractieleider Andriessen. Van een~verslaggever SCHIPHOL De Nederlandse regering zal langs diplomatieke weg haar teleurstelling kenbaar ma ken bij de regering van België over de toestemm ing, die in dit land is verleend voor liet laten ver trekken van goedkope chartervluchten naar Surin ame. De rijksluchtvaartdienst verbood eer der dergelijke chartervluchten vanaf Schiphol omdat deze vluchten volgens de RLD niet voldeden aan de voor waarden. Deze voorwaarden houden onder meer in dat de leden van het chartergezelschap langer dan een half jaar lid moet zijn van de vereniging die de vlucht organiseert, terwijl er ook spraké moet zijn van een zeker affiniteit tussen de leden van het reisgezelschap. Volgens de rijkslucht vaartdienst voldoen de vluchten van uit België niet aan deze voorwaarden. KLM Erkend wordt daarbij dat bij het verbieden van de vluchten vanuit Ne derland sprake is geweest van be scherming van de belangen van de KLM. Het argument daarbij is dat de KLM het gehele jaar door lijnvluch- ten moet uitvoeren, ook wanneer deze vluchten slecht bezet zijn. Daarom is men bij de RLD van mening dat het vervoersaanbod van vakantiegangers, die in aanmerking zouden kunnen komen voor een charter, ook aan de KLM moet toevallen. Op die manier io wordt geredeneerd, kan het verlies dat de KLM op andere vluchten lijdt, gecompenseerd worden. De vluchten vanuit België worden georganiseerd door de Surinaamse vereniging 'Na arbeid komt sport'. Volgens de RLD voldoet deze vereni ging niet aan de voorwaarden ten aanzien van die affiniteit, maar de Bel gen denken daar kennelijk anders over. Formeel kan ook de Surinaamse luchtvaartdienst de vluchten verbie den, maar daar is men van mening dat wanneer de Belgen de zaak in orde vinden, Suriname de vluchten niet kan gaan verbieden, temeer omdat op deze manier aan een groot aantal in Nederland verblijvende Surinamers de gelegenheid wordt geboden om goed koop hun vakantie in eigen land door te brengen. De eerste vlucht naar Suriname heeft vorige week plaatsgevonden, de twee de volgt begin augustus en de derde begin september. De vluchten worden uitgevoerd door de Belgische maat schappij PomAir. DEN BOSCH Duikers van de brand weer uit Den Bosch hebben gister avond in de plassen van het recreatie oord „De IJzeren Man" in Vught uren lang gedregd naar het lichaam van de negenjarige Mari van Abeelen u:t Tilburg. Men vermoedt, dat hij is ver dronken. Vanaf drie uur 's middags was de jon gen zoek. Tot vijf uur zochten de ou ders met hulp van tal van vakantie gangers tevergeefs. Het dreggen is om half tien 's avonds gestaakt. Vandaag zal men opnieuw beginnen. Van een verslaggever CULEMBORG In Beusichem (bij Culemborg) is gistermiddag een straaljager van het type NF- 5 van de Nederlandse luchtmacht neergestort. De vlieger, de 25- jarige tweede luitenant C. A. M. Stoke uit Haarlem, is daarbij om het leven gekomen. De straaljager was op weg van de vliegbasis Gilze-Rijen naar de schiet baan op Vlieland. Het toestel had geen raketten of andere projectielen aan boord, maar alleen munitie voor de boordmitrailleurs. Het toestel heeft in het weiland, waar het neer stortte een grote krater geslagen, waarbij de wrakstukken over het hele weiland verspreid werden. ONDERZOEK De marechaussee is met het onder zoek naar de oorzaak van het ongeluk begonnen. Inmiddels is al gebleken, dat het toestel geen 'lack box' (een apparaat waarop het verloop van de vlucht wordt geregistreerd) aan boord had. Evenals passagiersvliegtuigen hebben militaire toestellen meestal wel zo'n registratie-apparatuur. In het vluchtleidingscentrum, in dit geval in Ouze-Rijen, worden de opmerkingen van de vlieger en verkeersleider (e- veneens) opgenomen. Misschien dat daaruit blijkt, wat de oorzaak van het ongeluk is geweest, aldus de lucht macht. LONDEN Na een week vergaderen heeft de Amerikaanse Occidental Oil een mammoet transactie gesloten met de Sowjet Unie. De onderneming gaat de Russen o.a. helpen bij de opbouw van de aardolie- en gasindustrie en bij de exploratie van bronnen. Hoewel daarover niets definitief bekend is gemaakt zou met de overeenkomst een bedrag van 3 miljard dollar zijn gemoeid. In de Sovjet Unie bevinden zich met name in het westen van Siberië, geweldige olie- en gasreserves, die tot nu toe niet konden worden geëxploiteerd. Zij liggen onder grote moerassen die een groot deel van het jaar bevroren zijn. De over eenkomst tussen de Sowjet-Unie en Occidental Oil is de grootste die ooit tussen Oost en West tot stand is gebracht. Zij is een indirect resultaat van president Nixons reis naar Moskou. (Zie verder economische pagina.). de ministerscrisis nu een politieke crisis is geworden. VVD-fracticleider Wiegel achtte het niet onmogelijk dat nu DS'70 uit het kabinet is gestapt, de begrotingen ook die waarover al overeenstemming bestond nog eens opnieuw bekeken zullen worden. Tenslotte zijn in het tot nu toe bereikte akkoord over de bezuinigingen van negentienhonderd miljoen beslissingen genomen, mede onder druk van DS'70, aldus Wiegel. Defensie Maar desgevraagd verzekerde hij dat er aan het bereikte akkoord op het punt van defensie voor 1972 niet meer gesleuteld wordt. Volgens inge wijden zou dit standpunt hetzelfde zijn als dat van de minderheid van de commissie-Van Rijckevorsel, namelijk een groeipercentage van 3,95 percent voor 1973. (tegenover het meerder heidsstandpunt van 4,25 procent). Maar de VVD zou hiermee vorige week akkoord gegaan zijn onder de voorwaarde dat ook vastgelegd zou worden dat er dan in de komende jaren niet meer op defensie bezuinigd zou worden. Maar wanneer het huidi ge kabinet door zal gaan met de opdracht zo vlug mogelijk verkiezin gen voor te bereiden, dan kan dat kabinet niets vastleggen voor 1974 en komende jaren. Desondanks zal de VVD dan toch akkoord blijven over het gematigde groeipercentage voor 1973, aldus verklaarde Wiegel desge vraagd. Dit is een punt, waarover de confessi onelen en wij het volledig eens zijn, zei hij. Gevraagd naar een verklaring waarom de confessionelen het liefst zo vlug mogelijk verkiezingen zouden willen hebben zei Wiegel 'Ook de confessionelen willen de verkiezingen ingaan op een heldere zaak. Daarom moet het breekpunt binnen het kabi net ook helder geformuleerd worden'. Wanneer de confessionelen geen voor standers zouden zijn van vervroegde verkiezingen zou de kans groot zijn dat op een of andere dag het kabinet zal vallen op een onduidelijk, onder geschikt punt en dat zou ook voor hun verkiezingen onvoordelig uitko men. Vergeleken bij maandag toomde Wie gel aardig in op het punt van de presentatie van het loon- en prijsbe leid van de regering. Sprak hij toen nog van 'klare wijn schenken in de troonrede' over het ingrijpen van de regering als het bedrijfsleven zelf niet tot overeenstemming zou kunnen ko men, gisteren liet hij weten dat dit te kras was uitgedrukt. Zeker wilde hij niet spreken van 'een stok achter de deur'. 'Er moet wel duidelijke taal gesproken worden, maar men moet oppassen met de formulering' aldus Wiegel. Maar waarom gaven .de regeringspar tijen dan niet toe aan de wens van DS'70 om dat nu al vast te leggen, was de vraag, waarop Wiegel ant woordde: 'zoiets moet in samenhang met het totale beleid, dus ook tegelijk met de begrotingen worden gepresen teerd'. DEN HAAG Het zeewater voor de kust bij Den Haag en Scheveningen is schoner dan het tientallen jaren is geweest Dit heeft de Haagse wethou der F. Bastet (openbare werken) gis termiddag gezegd bij de aansluiting van het Haagse zeeleidingproject. Volgens de Haagse wethouder behoort het zeewater in Scheveningen nu tot het schoonste dat er langs de Neder landse kust te vinden is. Het aantal colibacteriën per millimeter water is in Scheveningen sinds gisteren terug gebracht van 26 naar drie tot vier. Voor enkele jaren geleden met het zeeleidingproject begonnen werd, be droeg dit aantal soms duizend per milliliter. Via de Haagse zeeleiding wordt water van twaalf gemeenten met een mil joen inwoners naar zee afgevoerd. Behalve Den Haag zijn dat Delft, Rijswijk, Voorburg, Wassenaar, Wate ringen, Monster, Zoetermeer, Leid- schendam, Pijnacker, Nootdorp en Schipluiden. Moerkapelle en Benthui zen komen daar binnenkort nog bij. De postspaarbank Is altijd vlak bij woning of werk, want op elk van de 2400 postkantoren kunt u terecht Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het EersteWCamerlid mr. J. H. van Wijk (PSP) heeft de minister van defensie gjevraagd of hij bereid is de voorzitter van de Commissie van advies inzake gewetensbezwaren militaire dienst, mr. T. A. van Dijken, bij deikroon voor te dragen voor ontslag. De voorzitter heeft volgens de heer Van Wijk gehandeld in strijd met zijn bevoegdheder en ten nadele van een dienstweigeraar uit Tilburg die een beroep deed op de wet gewetens bezwaren militaire dienst. Nadat de dienstweigeraar voor de Commissie van advies was verschenen, bracht de commissie advies mit. Een van de drie leden, mr. M. S. van Oosten adviseerde in een minderheids advies de bezwaren niet te eijcennen. Negen maanden later, op 22 juli 1971, liet de minister van defensie1 in een brief aan de voorzitter van de com missie weten dat hij de argumenten van de heer Van Oosten 'wezcmlijk en zwaarwegend' vond. Vier dagen later liet de voorzitter weten het oordeel van de minister volkomen t<; delen; hij adviseerde het minderheidsadvies te volgen. In september 1971 werd het beroep van de dienstweigeraitr onge grond verklaard. Mr. Van Wijk wil weten of de heer Van Dijken bevoegd was de iminister te adviseren het minderheidsadvies te volgen en of de voorzitter, geeien de korte tijd die verlopen is tussen ont vangst en beantwoording van dc mi nisteriële brief, de commissieleden in deze zaak wel gekend heeft. Het Kamerlid wil van de minister ook weten of deze gerechtigd is negen maanden te laten verstrijken vfoordat ter zake iets wordt ondernomen. In dit verband spreekt hij van eeo voor de betrokkene 'onaangename enj even tueel schadelijke vertraging'. Van een onzer verslaggevers APELDOORN De huidige inzichten met betrekking tot de verstedelijking van ons land wijzen er op dat binnen enkele tientallen jaren de oostelijke grens van de Randstad Holland ongeveer zal liggen op de lijn Nijkerk-Barneveld-Ede. Een tendens, die hier en daar tot bezorgdheid aanleiding geeft. Indien niet tijdig maatregelen worden genomen, kan in het gebied tussen enerzijds het Veluwemassief en anderzijds de Utrechtse Heuvelrug een chaotische ontwikkeling wor den verwacht, die tot onher stelbare landschappelijke scha de zal leiden. Volgens een dezer dagen ver schenen Informatieblad van de Recreatiegemeenschap Veluwe, die een aantal jaren geleden de discussie over dit gebied (Vallei en Eemland) op gang bracht, is deze discussie nood zakelijk omdat het gebied ten prooi dreigt te vallen aan on gewenste vestigingen uit de verstedelijkte ruimten, indien niet tijdig stringente planolo gische maatregelen worden vastgesteld. Inmiddels is met betrekking tot het gebied tussen Veluwe massief en Utrechtse Heuvel rug een discussienota opge steld. Thans wordt op grond van een der modellen, dat ge kozen is, gewerkt aan basis plannen voor zes deelgebie den. In de beschouwing zijn twee strandprojecten betrok ken langs Eem- en Veluwe- meer, resp. Nieuw Hulckestein en Nulde. Andere zijn: de re creatiepias Zeumeren bij Voorthuizen, die reeds in aan leg is, en een plan dat ten westen van Ede zal worden ge realiseerd, een parkgebied met plassen en sportaccommodaties. Een nota van uitgangspunten, is reeds voorgelegd aan het ministerie van CRM, aan de colleges van GS in Utrecht en Gelderland en aan de gemeen tebesturen. Enkele van de uit gangspunten zijn, dat het moet komen tot een ontlasting van de druk op het Veluwe massief en de Utrechtse Heu velrug, tot een deconcentratie van de recreatieve voorzienin gen en tot een aansluiting van recreatieve zones en gebieden loodrecht op de natuurgebie den. Bij dit alles moet reke ning worden gehouden met bestaande visies in de Tweede Nota Ruimtelijke Ordening enz. Zones Twee stedelijke zones in de Vallei zijn dominant: Amers foort en de Vierhoez Ede-Wa- geningen-Rhenen-Veenen- daal. Het wordt h;t meest zin vol geacht voor deze zones grootstedelijke grj»*.iv irzic- ningen in de vorm van stads- gewestpark»n te ontwikkelen. Recreatieve randzones zon ge situeerd op de resterende open gebieden aan de perife rie van de Veluwe en de Utrechtse Heuvelrug. Ver- blijfsrecreatieve zones bevin den zich in het oosten en het westen van de Vallei, delta- vormig aansluitend bij Velu wemassief en Utrechtse Heu velrug. Tenslotte izijn er dan nog recreatieve Iandschapszo- nes, die voornamelijk gepro jecteerd zijn In gebieden met beperkte agrarische mogelijk heden. De verwachte toertame van het verkeersaanbod int het betrok ken gebied is ontlerwerp van studie geweest Wanneer bre de wegen het doossmjden, kan dat ten gevoige. hebben dat lamïschappelijk samenhan gende gebieden op kwalijke wijze worden versnipperd. Be keken wordt noR in hoeverr; een nieuw wegenpatroon de recreatieve functie van het ge bied zal frustrenpn. In dit ver band, zo wordt gesteld, dient men zicli ernstig af te vragen of rijksweg 30 net karakter van het Veluwiemass-.ef niet' zodanig zal aantasten, dat naar een andere oplhssing moet worden geïtreefcji. Bij rijkswaterstaat wees men er ons op dat rijksweg 30, die zou komen te lopen van Hoe velaken naar njksweg 12 bij Arnhem, in 1968 op het rijks wegenplan geschrapt is. Daar stelt de Recreatiegemeenscnap Veluwe dan weer tegenover dat deze weg nog wel voor komt op het rijkswegensche- ma, dat opgenomen is in de Tweede Nota Ruimtelijke Or dening, en dat zou kunnen betekenen dat hij toch weer eens op het rijkswegcnplan wordt gezet. Indien dat ge beurt, dan zou de Recreat'ege- meenschap dat betreuren. Dc Recreatiegemeensclup zou In dat geval meer voelen vuer een oplossing >n die zin, dat de provinciale wfst-Veluwe- route die al voor een deel is aangelegd, wordt ver/.waa-d, zoals ook in het ontwerp- streekplan 'Utrechtse Vallei en Eemland' wordt aangeduid. ENSCHEDE B en W. van Ensche de hebben een plan ontwikkeld voor het behoud van een deel van de werkgelegenheid van de fabriek Men ko-Scholten in deze plaats, een onder deel van de in moeilijkheden verke rende Koninklijke Nederlandse Tex- tielunie. De gemeentelijke dienst aan vullende werkvoorziening zou de 900 personeelsleden van Menko-Scholten in dienst nemen en deze vervolgens voor een deel uitzenden voor het voortzetten van de produktie. Het is dc bedoeling op deze wijze tijd te scheppen voor overname door een andere textielonderneming. DEN HAAG Het ministerie van verkeer en waterstaat heeft toestem ming gegeven voor de aanleg van een spoorlijn tussen de lijn Amsterdam- Rotterdam en de Hofpleinlijn, aan de noord-oostkant van Den Haag. Hierdoor zal in 1976, als het nieuwe station Den Haag-centraal gereed is, rechtstreeks treinverkeer mogelijk zijn van Leiden naar Den Haag-cen traal en naar Den Haag-Hollands Spoor. Van een verslaggever BEEK 'Wij komen je in elkiéar timmeren cn breken de hele boel af'. Deze bedreiging krijgt de directeur en personeelsleden van de luchthaven Zuid- Liinburg bij Beek de laatste da^jen te horen. Het zijn mensen, die door de telefoon hun naam niet noemen cn die protesteren tegen de nachtelijke vluch ten vanaf dit vliegveld. Volgens directeur D. Rox wordt ter de laatste tijd weinig overdag gevlogen, om dat de reisbureaus de voorkeuif geven aan goedkope nachtvluchten. Ook het plaatselijke anti-bulderbaan-comi^é heeft bij de luchthavendirectic geprotes teerd tegen de toegenomen geluidsoverlast. Het comité voorziet nog meer over last, wanneer de voorgenomen verlenging van de startbaan een feit zal zijn. Warm tot zeer warm De zomer liet er gisteren geen gras over groeien. Al in de ochtend over schreed het kwik op veel plaatsen in ons land de zomerse grens van 25 graden, waarna 's middags vooral in de zuid-oostelijke helft uitersten van circa 30 graden werden bereikt. Dee- len en Eindhoven kwamen tot 31 gra den. Door het hoge vochtgehalte was de warmte niet behaaglijk. Dit weertype stelt het menselijk organisme bloot aan een hogere belasting dan gewoon lijk, maar gelukkig bleef er gisteren nog wel wat wind. De laatste keer dat cr in ons land over een groter gebied 'dertigjes' wer den gemeten, was op 9 juli 1971 met als uitschieter 31.6 in Venlo. Er wordt nu gesproken over een hitte golf, nadat de grens van 30 graden ceLsius, die de laatste dagen al over Duitsland naderde, over ons land ge komen is. Pas wanneer de temperatu ren 30 graden of meer halen, neemt 'men' die term in de mond, hoewel De Bilt officieel pas een opeenvolging van tenminste zeven zomerse dagen of vijf zomerse dagen met daarin drie tropische dagen als zodanig be schouwt. De hittegolf van de eeuw is die van 1911 geweest met negen opeenvolgen de dagen boven 30 graden. Zo bezien is het nu nog voorbarig daarvan te spreken maar.wat niet is kan nog komen. De luchtdrukverdeling vertoont, met als lijstaanvoerder een hogedrukge- bied fan de Oceaan tot over de Oostzee en een kern van 1026 millibar ten westen ran Schotland, een grote bestendigheid. Daarbij zien wij voor bij aan de lokale onweersbuien die plaatselijk zwaar genoeg kunnen zijn) welke zich in de namiddag en avond voortdurend in een groot gebied over het vasteland bij langzaam dalende luchtdruk vormen zonder dat zij het warme tot zeer warme zomerweer we zenlijk aantasten. Lyon kreeg van zijn bui gisteren 15 mm, Graz 12 mm waaronder hagel. In het Sauerland werd 3 mm regen gemeten evenals op de Zugspitze. De neerslag in de DDR was over het algemeen van 6 tot 16 mm. De natuur gaat dus door op dezelfde toer en een duik in het koele nat (zeewater nu 17 tot 18 graden vlak bij het strand) zal u beslist goed doen. OPKLARINGEN ON WEE R MIST BI u N T&yr iHAOEL BEWOLKING MAX. TEMP. MIN. TC MP. WINDRICHTING Weerrapporten van gisteravond 7 uur; maxi mum-temperaturen van gisteren en neerslag tussen morgens en 's avonds 7 uur. Amsterdam onbew 28 0. De Bilt onbew 30 0. Doelen halt bew 31 0. Eclde onbew 20 0. Eindhoven onweer 31 0. Den Helder onbew 21 0. Luchth B'dam licht bew 20 0. Twente licht bew 30 0. VlUeingen zwaar bew 27 0. Zuld-Llmburg zwaar bew 20 0. Aberdeen on bew io 0. Athene onbew 28 0. Barcelona licht bew 26 0. Berlijn licht bew 32 0. Bor deaux half bew 27 0 Brursel zwaar bew 20 0. Frankfort onweer 32 0. Cenève half bew 20 o. Helsinki half bew 21 8. InnebrUck zwaar bew 28 0. Kopenhagen Ucbt bew 28 0. Lissa bon half bew 23 0. Locarno licht bew 20 0. Luxemburg onweer 31 0. Madrid onbew 31 n. Malaga onbew 33 O Majorca onbew 26 0. MUnchcn licht bew 20 0. Nice half bew 28 0 Oslo onbew 31 0 Parlje licht bew 20 0. Bome onbew 28 0. Spilt onweer 32 0.1. Stock holm onbew 26 0. Wenen xwaar bew 30 0.3. ZUrich zwaar bew 28 0. Casa Blanca xwaar bew 23 0 I«tanboel licht bew 27 0. Las Pal- mil onbew 23 0. Tunie onbew 31 0. M HOOG WATER: 20 Juli; Vlltslngen le gerij 10.18-23.47. Rotterdam 11.31-23.44, Sctlvenin R.47-2e getij 21.20, Haringvliet a.d. ZeuIJde gen 0.46-22.18. IJmulden 10 32 23 04. Den Hel der 1.17-13.42. Harllngen 3-41-16.09, Delfzijl 6 24-18 40.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5